Prins-Regent Charles van Belgie, man van de daad Kroonprins Boudev/ijn op de iroon de besie oplossing Spaak onmisbaar Glasservies voor Koninklijk Echtpaar Groot-Sch ermer De oudjes op stap Egmondbinnen Collecte autotocht Egmond a. d Hoef Heer-Hugowaard Si Pancras IJmuiden VAN MARSDIEP TOT IJ Lanqedijk Concert Excelsior De Rijp Wij Charles, Regent, omdat de Koning niet in de gelegenheid is om te regeren De man, die elke morgen op zijn bureau de staatsstukken ter ondertekening vindt, welke met deze woorden beginnen: Charles Theodore Henri Antoine Meinrad, Graat van Vlaanderen en Prins van Belgie, broer van de in het buitenland vertoevende Koning Leopold, staat tengevolge van de weer zo brandend geworden koningskwestie mede in het middelpunt der belangstelling. Dit te meer, daar een oplossing van het probleem zeer waarschijnlijk het einde van het regentschap zal betekenen. het Duitse bewind. Hij vermeed steeds elk contact met de Nazi's. Toen na de capitulatie Duitse officieren de Prins wensten te spreken, liet hij hen mede delen, dat hij ziek was. Tegelijkertijd liet hij een arts roepen, maar toen deze arriveerde, was de Prins verdwe nen. Hij vluchtte naar een verlaten lig gend landhuis van een vriend in de Ardennen en nam daar contact op met de Belgische verzetsbeweging. Spaak. Ofschoon Spaak bij de verkiezingen de nederlaag leed, mag toch wol wor den aangenomen, dat hij ook in de nieuwe regering een belangrijke posi tie zal innemen. Hij is zeker de erva- rendste en knapste politicus, die Belgie op het ogenblik bezit. Telkens weer weet hij voor^moeilijke vraagstukken ,een oplossing te vinden en andere staatslieden van de noodzakelijkheid daarvan te overtuigen. Zulk een man kan men niet gemakkelijk missen, vooral niet in Belgie, dat op het gebied van de binnen- en de buitenlandse po litiek steeds op een compromis is aan gewezen. In die betekenis is Spaak de man van Prins Charles, die in tegen stelling met zijn broer een man van de daad is in de geest van de grote Leo pold de Tweede, de vorst die zijn land de Congo heeft geschonken. Geheel in tegenstelling met zijn ro mantische en in het van God begena digd zijn gelovende broer, is Prins Charles een modern mens, die het waarnemen van zijn belangrijke func tie vervult uit zuivere plichtsbetrach ting, uit het feit. dat hij dit moet doen, wil het land niet door een chaos wor den bedreigd. Hoewel de Prins-Regent als de eigen lijke winnaar van de verkiezingen kan worden beschouwd, is het voor hem een grote slag, dat zijn beste vriend en medewerker Spaak bij die verkiezim gen de nederlaag heeft geleden. Zij hebben beiden een grote werkelijk heidszin. De Regent en zijn minister president plachten dan ook minstens éénmaal per week tesamen op het Slot te Laeken de maaltijd te gebruiken. EVenals Spaak is Prins Charles mo narchist, maar hij heeft gelijk Spaak een te grote zin voor de werkelijkheid om niet het gevaar te zien, dat een te rugkeer van de Koning, wellicht met zijn vrouw de Prinses van Réthy, voor het Koninkrijk zou hebben. De Regent, die zich zeker uit zijn verantwoordelijke positie wenst terug te trekken, is het met Spaak eens, dat het 't hese zou zijn als de achttien jarige Prins Boudewijn de plaats van zijn Vader op de troon zou innemen. Maar alle suggesties, die Spaak de Koning drie maanden geleden in Bern deed, vonden bij Hem weinig bijval, zo '.zelfs dat de Koning tendlotte de deur achter zich dicht slaande, de con ferentiekamer verliet, aldus „Die Welt- woche". Kins Charles houdt er van een stevig ontbijt naar Engelse smaak samenge steld te nuttigen, waarbij hij dan gra^ pefruit, spek, eieren, toast, jam vooral sterke koffie gebruikt. Dan voelt hij zich het beste om de buitenlandse di plomaten te ontvangen en met hen de lege gesprekken te voeren, zoals het protocol van een Regent nu eenmaal eist Hoewel de Prins de laatste tijd niet meer tennist en zwemt, heeft hij nog wel de nodige energie voor het maken van lange wandelingen. Zijn grootste belangstelling gaat echter uit naar sportgebeurtenissen, die hij zeer gaarne bezoekt. In tegenstelling tot zijn broer onder houdt de Prins een sterk contact met de aingen om zich heen. Hij leest Frans, Vlaams, Engels en Duits en interesseert zich erg voor techniek, vooral voor de luchtvaart. Zijn. zin voor de werkelijk heid heeft ook een rol gespeeld tijdens Om het persoonlijk kampioenschap dammen Nederland De finale Om het persoonlijk dam kampioenschap van Nederland is nog steeds niet gespeeld. In de dezer dagen gehouden be stuursvergadering werd het probleem nogmaals ernsig onderzocht, waarbij werd geconstateerd> dat de bond thans in een stadium is gekomen, waarin het onmogelijk is de belangrijkste wed strijden van het bondsleven te organi- senen. Zonder aan de rechten van de prin cipiële deelnemers te kort te willen doen nam het bestuur van de Neder landse Dambond de volgende be sluiten: 1. Aan de jaarvergadering N.D.B. 1950 zal worden verzocht een beslissing te nemen omtrent het in de toekomst al dan niet op Zondag spelen van wed strijden, betrekking hebbende op het persoonlijk- en clubkampioenschap van Nederland. Hierbij dient tevens gere geld te worden het récht van de prin cipiële deelnemers van de finale per soonlijk kampioenschap 1949. 2. De finale persoonlijk kampioen schap 1949 van Nederland zal plaats vinden op weekends, des Zaterdags aanvangende te 17 uur, des Zondags aanvangende te 10 uur en vermoede lijk bestaan uit 12 deelnemers. 3. Genoemde finale wordt gespeeld te Amsterdam. 4. De finale zal aanvangen op Za terdag 10 September en vermoedelijk eindigen op Zaterdag IS October. Verre Visserij Maatschappij De N.V. Verre Visserij Maatschappij te IJmuiden heeft, naar wij vernemen, thans voorlopig haar vlootprograjnma voltooid. Deze maatschappij beschikt thans over een drietal naar de eisen des tijds ingerichte stoomtrawlers, n.I. de „Claes Compaen" (IJM 01), de „Simon der Danse" en de „Assan Reis", waarmede de visserij bij IJsland en in de verder afgelegen wateren, waar hoofd zakelijk kabeljauw, schelvis (z.g. „jumbo's"), koolvis, enz. worden gevangen, zal worden uit geoefend. Ook zullen deze schepen gedurende het Waarvoor bestemde seizoen, deelnemen aau de z.g. trawl-haringvisserij op de Noordzee. Deze trawlers, die een lengte van ongeveer 50 meter hebben en van een zeer krachtige stoommachine van ruim 80 pk zijn voorzien, zijn I oorspronkelijke mijnenvegers, die in de oorlogsjaren in Engelanti zijn gebouwd. Na de oorlog zijn ze echter naar ons land ge komen en tot trawlers omgebouwd. Wat de inrichting van de visruimen betreft, deze zijn geheel van aluminium gemaakt, het geen eveneens het geval is met de z.g. schot ten en planken, waarop de vis, na geijsd te zijn, wordt opgeborgen. Tevens zijn deze schepen de eerste trawlers, die met zware olie onder de ketels worden gestookt, hetgeen van groot economisch belang is. Behalve, dat deze trawlers van een ruime 08buis en een ziekenhut zijn voorzien, heb- Pj£ Z'J eveneens zeer goede verblijven voor de opvarenden, terwijl de hutten van de schipper en de z.g.n. officieren niet onder doen voor die van de scheeps-officieren op menig koop- Sfflffdij-schip. 1 ^an^czien de exploitatie-kosten van derge lijke trawlers echter nogal aan de hoge kant 7-»jn, is het noodzakelijk, dat er goede angsten ^ttden gemaakt en dat de prijzen van de Hfcvoordc vis zodanig zijn, dat hierdoor *en lonende visserij kan worden uitgeoefend. In verband hiermede zal de export en het gebruik van de z.g.n. „volksvis" hier te lande, ie hoofdzakelijk door deze schepen wordt aangebracht, aanmerkelijk moeten worden op- «BBberri. Bond van veehandelaren over bedrijfsorganisatie In Goes begon de 29e algemene ledenver gadering van de Nederlandse Bond van Vee handelaren. In zijn openingswoord zeide de bondsvoorzitter, de heer J. P. van der Stoei, optimistisch te zijn ten aanzien van ophef fing van de vleesdistributie binnen één jaar. Ook wat betreft de export van gebruiks-vee zag hij goede vooruitzichten. Na het huishoudelijke gedeelte van de ver gadering sprak dr. J. Buter over „De nieuwe Bedrijfsorganisatie en de Veehandel". Spreker betoogde, dat het bedrijfsleven zeer huiverig staat tegenover het wetsontwerp op de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie, maar dat de Kamer het zeker zal aannemen. De vee handel zal voor de vraag komen te staan, aldus spreker, of men zelfstandig zal kunnen v/erken of via een bedrijfsschap. De Staatssecretaris van econimsehe zaken had in een gesprek met dr. Buter opgemerkt, dat hij geloofde, dat de vrijo organisaties wei nig te betekenen zullen krijgen, wat betekent dat ze een soort kiescollege worden. Spreker was van mening, dat de veehandel zeker deze richting niet uit moet. Toch was spreker van mening, dat verschillende bonden en takken van veehandel samen moet blijven werken. Hij deed de suggestie een bedrijfsschap te maken, dat als het ware een schaduw-orga- nisatie wordt van de vrije organisaties. Spre ker besloot zijn inleiding met de opmerking, dat de veehandel de richting uit moet van de vrije handel en derhalve de organisatie zeker niet moet laten schieten. UTRECHTSE NAJAARSBEURS WEER STERK INTERNATIONAAL Naar mag worden aangenomen, zal de komende najaarsbeurs, welke 6 September aanvangt, wederom een sterk internationaal karakter hebben. Belgie, Groot-Brittannie, Zuid-Afrika, Zwitserland, Spanje, Hongarije en Marocco hebben reeds besloten met een officiële inzending uit te komen. Voor de eerste maal na de oorlog za! Duitsland modern landbouwmate- riaal op de agrarische beurs demon streren. CONFLICT IN BEWEGING VAN GENERAAL DE GAULLE Een conflict in generaal de Gaul le's beweging is aan het licht geko men, doordat Paul Giacobi, lid van de bestuursraad en voorzitter van de parlementsfractie, ontslag uit deze beide functies heeft genomen. Hij is gekant tegen een besluit van de be stuursraad om een afgevaardigde en drie senatoren buiten de partij te zet ten omdat zij een onofficiële candi- daat bij een plaatselijke verkiezing hadden gesteund. Commandant van Hr. Ms. „Vulkaan": Kap It., ter zee C. P. KüSler overleden In het Wilhelmina Gasthuis te Am sterdam overleed Woensdagavond op 44-jarige leeftijd kapitein lt. ter zee G. P. Küller, commandant van H. M. Vulkaan, het marine-reparatievaartuig, dat thans aan de manoeuvres deel neemt. De commandant werd geruime tijd in het ziekenhuis verpleegd. In 1922 kwam de overledene aan het Koninklijk Instituut voor de Marine in Den Helder. In 1926 werd hij bevorderd tot de rang van lt. ter zee 3e klasse en in 1947 kreeg hij de rang van kapitein lt. ter zee. In de tussentijd deed over ste Küller actieve dienst als comman dant van Hr. Ms. Willem van der Zaan. Tijdens de oorlogsjaren was hij belast met het verrichten van convooi- en pa trouillediensten. Overste Küller heeft ook deelgenomen aan het openbreken van de Schelde bij Sluiskil kort voor de bevrijding. Bij zijn bevordering tot kapt. lt. ter zee werd de overledene commandant van Hr. Ms. Vulkaan en commandant van de mijnendienst der Koninklijke Marine. Overste Küller was in het be zit van de eretekenen van de zwaarden van Zweden en was ridder 2e klasse in deze orde. Voorts was hij ridder in de Orde van Oranje Nassau. Ter gelegenheid van de herden king van het feit, dat 120 jaar ge leden de Garderegimenten Grena diers en Jagers werden opgericht, werd Donderdag een défilé gehou den voor H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard voor het Paleis te Soestdijk. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bern hard inspecteren de jubilerende Regimenten. BOTSINGEN IN SLOWAKIJE Het communistische blad „Svet Prace" heeft toegegeven dat er wan ordelijkheden in Slowakije hebben plaatsgevonden, welke „een hoogte punt bereikten in moorddadige aan vallen". Het blad schrijft dat „de ho gere geestelijkheid" en ook „enkele priesters" het volk hebben opgehitst, waardoor „een alarmtoestand ont stond". Twee personen zijn ter dood veroordeeld. ITALIAANSE ACTIE TEGEN ATLANTISCH PACT Italiaanse communisten en linkse so cialisten hebben bij de Kamer van Af gevaardigden een van meer dan vier- miUioen handtekeningen voorziene pe titie ingediend tegen deelneming aan het Atlantisch pact. Van communisti sche zijde is verklaard, dat men een debat over deze pétitie wil afdwingen. HET VREDESVERDRAG MET OOSTENRIJK De plaatsvervangers van de minis ters van buitenlandse zaken, die te Londen het Oostenrijkse vredesver drag voorbereiden, zijn overeengeko men, dat Oostenrijk geen herstelbeta lingen behoeft te doen. Zij aanvaard den het Sowjet-voorstel, dat Joego slavië de rechten en bezittingen van Oostenrijk, binnen de Joegoslavische grenzen zouden toekomen. De Koninklijke Nederlandse Marine zal het Koninklijk echtpaar t.g.v. hun 12'/.-jarig huwelijk een glasservies aanbieden. Dit servies bestaat uit 340 delen en is uit eerste kwaliteit volloodkristal vervaardigd door de Maas trichtse kristalunie. Omdat het is bestemd voor de „Piet Hein" is op de bekers een embleem aangebracht, dat twee reddingsboeien met een anker voorstelt. De boeien zijn mat uitgevoerd en daarop zijn de woorden „Piet Hein" uitgespaard. Leden van de Koninklijke Marine van hoog tot"laag hebben hun steentje tot dit geschenk bijgedragen. Donderdagmorgen waren alle ouden van dagen bij het Raadhuis verzameld voor hun jaarlijkse tocht. In twee tou ringcars vertrok het gezelschap in de richting Alkmaar. Het weer was droe vig. maar de secretaresse, mevr. Wie- dijk-^Terpstra, had blijkbaar bericht gehad dat de „zon" kwam. In de beste stemming ging men via de Zaanstreek en Hembrug naar Schiphol. Hier werd koffie gedronken en het gezelschap rondgeleid.. Hier ontmoette men ook de bekende vlieger Viruly, die zich onderhield met de oudste dames Ba- kels en Molenaar. Vandaar ging het via Aalsmeer naar Loosdrecht, waar in het „Piashuis" 'n prima diner Werd gebruikt. Na een wandeling langs de waterkant vertrok het gezelschap in de richting Hilver sum. Hier ging men langs het Raad huis en de studio's in de richting van Soestdijk, waar overal vlaggen, ter ere van het 12jarig huwelijksfeest hingen. Nu kwam ook werkelijk de zon door. Bij het Paleis Soestdijk werd gekeerd. In Oud-Valkeveen ontdekten de heren De Geus en Jb. Kieft in de exploitant van dit verblijf hun vroege re majoor, onder wie ze in hun jeugd in Hoorn hadden gediend. Na een kop thee werd de speeltuin bezocht. Voor al in de doolhof en op de luchtbrug werd veel plezier gemaakt. Aan alles komt een eind en zo vertrok men weer vrolijk langs Laren en Bussum naar Amsterdam waar bij Heek op 't Rem brandsplein nog een kop koffie werd gebruikt. Hierna ging het huistoe en ond;er vrolijk gezang arriveerde het gezelschap om 9 uur bij café Kay, waar in de keurig versierde zaal de tafels gedekt waren met koffie en ge bak. De heer Kreb sprak namens de ouden van dagen een dankwoord tot het comité voor de heerlijke dag hun bereid en dankte de burgerij voor hun milde gaven. Toch moest hem nog iets van 't hart. „Op de uitnodigingskaart" aldus spr., „stond dat het gezelschap werd verzocht bij elkaar te blijven. Dat hebben we gedaan. Maar twee co mitéleden, een heer en een dame, wa ren in de speeltuin en bleven daar! Tenslotte hioesten ze worden gezocht" (grote hilariteit). De voorziter, de heer Alberts, nam direct het woord en verklaarde dat die doolhof dan ook heel gezellig was. Spr. bracht dank aan de oudjes, om dat ze zelf zoveel hadden bijgedragen tot het slagen van deze dag. Ook dank te hij de dames, Mevr. v. Truyenv. Padije, mevr. CramerRond, mevr. KluitNap en mevr. WiedijkTerp stra, voor het vele werk dat ze hadden verzet en Zr, Tiemstra, die de tocht meemaakte. Op verzoek van enige ouden van da gen stelde mevr. WiedijkTerpstra nog voor om gezamenlijk het „Wilhel mus" te zingen, mede ter ere van deze feestdagen, waarna allen zeer voldaan 'over deze heerlijke dag huiswaarts keerden. Gezien de prachtige resultaten, behaald met de autotocht van het vorige jaar, heeft deze collecte, welke de volgende week in de dorpskom Egmond-Binnen gehouden zal wor den, geen aanbeveling nodig. Wij vertrou wen zonder meer op succes. Ook giften in natura zijn zeer welkom. Wij denken hierbij in het bijzonder aan boter, broodbelegging, fruit en' snoep. Mogen de collectanten na beëindiging van hun rondgang kunnen zeggen: „Het was heter dan vorig jaar". Over de collecte in Den Hoef volgt nog n 'derc mededeling. HERIJK De herijk van maten en gewichten voor Egmond-Binnen en Egmond aan den Hoef vindt dit jaar plaats op 3 Augustus a.s, te Egmond aan Zee in de kleuterschool aan de Voorstraat aldaar. ANJERDAG-COLLECTE De opbrengst van de Anjerdag-collecte be droeg alhier f 38,87. De kabel wordt verbeterd De kabel te Heerhugowaard, die reeds enkele jaren in slechte berijd en begaanbare toestand verkeert, zou volgens destijds ontvangen toezegging van het polderbestuur, zo spoedig mo gelijk verbeterd worden. Van deze ver betering is tot nu toe niet kunnen komen, daar vele polderwegen een achterstand in onderhoud vertoonden en bij het herstel voorrang genieten. Ook dit jaar kan nog niet aan uitvoe ring gedacht worden, al zijn de polder wegen dan ook reeds aanmerkelijk ver beterd. In verband hiermede heeft het ge meentebestuur van Heerhugowaard gemeend elders te moeten informeren, om tot een spoedige verbetering te kunnen geraken. Straks staat de natte tijd weer voor de deur, met het ge volg dat dan de Kabel weer één plas al plas zal zijn. Ongelukkig dan de huis moeders met kleine kinderen, die als ]onge eenden altijd weer op 't water af gaan en bij en in de plassen veel vermaak vinden. Bovendien vestigen zich in de nieuw bouw aan deze weg binnenkort nog weer 8 gezinnen. Het gemeentebestuur wil alles in het werk stellen om voor de winter begint een en ander in orde te hebben. Finale gouden kruis Door de prachtige overwinning van Hugo-Boys op V.Z.V. zijn onze boys in de finale terecht gekomen. Deze belangrijke wedstrijd zal Zon dag gespeeld worden om 2.30 uur op het sportterrein van Spartanen te Wog- num. Reeds enkele malen hebben zij de supporters aangespoord om de jongens te steunen, maar vooral Zondag is dat nodig. UIT HET POLITIE-RAPPORT. Gevonden: 1 Groene vulpen; 1 kinderportemoiftiaie met inhoud; 1 armbandje met rode kralen, 3 lipssleu- tels; portemonnaie met inhoud; rode das; kinderbril en zwarte leren ge vlochten riem. Verloren: Vulpen zwart met blauwe dop, een paar leren sokken; fietspompje; een bruin gevlochten leren riem; een bruinieren portefeuille, inh, pl.m. 25, rijbewijs, nummerbewijs, wegenkaart rijvergunning met Zon- aagsontheffing; een zwart leren porte monnaie, inh. pl.ni. 4.50; rijbewijs, nummerbewijs en motorrijtuigenbelas iingkaart: een bruin leren damesporte- monnaie. inh. ong. 4; een rozenkrans en enkele asperientjes; een doublé ket linkje met gouden kruis; een gele hoofddoek met scheepjes; een rood wollen vest met wit gebreid; een licht blauwe dameshandschoen. COLLECTE OPBRENGST De dezer dagen gehouden Anjer collecte heeft niet zo veel succes gehad. Zij bracht n.I. 23.38 op. Niettemin hebben de collectrices hun best gedaan en-hun komt ook wel een woord, van dank toe. VISSERIJ-BESOMMINGEN De aanvoer van Donderdag was 300 kisten schol, 300 schelvis, 150 kabeljauw, 30 wij ting, 40 hake, 40 koolvis, 30 fijnvis, 60 ma kreel, 50 haring, 10 griet, 25 schartong, 5 heilbot en 20 kisten diversen. Prijzen per kg: tarbot I 1,70—1,45; gr. tong 2,40—2,30; gr. midd. tong 2,40—2,20; kl midd. tong 2.45-2,20; kl. I 2,15-1,95; kl. II 1,70; heilbot 1,95—1,60. Prijzen per 50 kg: verse haring 43—29; makreel 39— 35; kl. gul II 15—14,50; kl. haai 18; tarbot II 79; gr. schol 55—48; tongschar 49—48; midd. schol 50—38; kl. schol 38—18,50; schar 21; gr. schelvis 46,50—39,50; schelvis 45—40; kl. midd. schelvis 28,50—23; kl. II 13—6,10; koolvis 4,90; wijting 23—9,50. Prijzen per 125 kg: kabeljauw 110—74; gr. wolf 82; gr. liake 160—104; midd. Iiakc 43—42,50; kl. hbke 39—34; gr. koplvis 26. Besommingen; 1 trawler f 8530; IJM 129 „Shamrock" f8050; 52 f345; 316 1760; 276 f920; 226 f38; 277 f505; KW 21 f 2,40. ONDERGRONDSE STRIJD De Poolse recherche te Krakau heeft Pater Gurgacz gearresteerd, die er van beschuldigd wordt te hebben geholpen bij het organiseren van politieke moor den en overvallen op staatsbanken. Hij zou plaatsvervangend leider zijn van een illegale groep en hebben deelge nomen aan een vuurgevecht met de politie. Te Schagerbrug is het initiatief genomen tot de oprichting van een voetbalvereniging. Er komen vreemde berichten van de Zaankant. Allereerst het voorval te Westzaan, waar een zwemmer tot de ontdekking kwam dat tijdens het ver blijf in het water, zijn kleren waren. verbrand, q Te Zaandam werd een Finse schepeling niet alleen in kenne lijke staat, doch bovendien in zijn hemd aangetroffen. De politie heeft niet kunnen ontdekken waar de olijke drinkebroer zijn pakje is kwijtgeraakt. Bij een veehouder te Abbekerk deed het zeldzame geval zich voor, dat een koe drie kalveren ter wereki bracht. Aan het zomerkamp dat het Hoog- ovenbedrijf van 2330 Juli te Vier houten op de Veluwe houdt, zullen 1350 kinderen deelnemen, 'n Karavaan van 35 Naco-bussen zal de kinderschaar vervoeren. Men logeert er in 150 ten ten. Bij regen kunnen allen plaats vin den in een grote tent, plaats biedendè aan 2000 toeschouwers. Bovendien zijrl er twee openluchttheaters met een ca' paciteit van 3000 en 800 personen. Door de Harmonie „Excelsior" werd Don derdagavond een conceit gegeven. Hoewel het aanvankelijk in de bedoeling lag dit buiten te geven, noopten de weersomstandigheden lot optreden in zaal „Concordia". Na het spelen van het Wilhelmus heette de heer Van Dijk allen hartelijk welkom. Spreker wees er op, dat het concert gegeven werd om de datum, waarop H.H.K.H. hun koperen bruiloft vieren, niet ongemerkt voor bij te laten gaan. Spreker betreurde de te geringe opkomst, vooral van de jongeren. Als eerste nummer werd de Jubileum-mars van S. Vlessing gebracht. Nieuw voor het publiek was de ouverture „Neerlandia" van E. Wesly. In deze ouverture wordt de Spaan se overheersing en de opstand der Nederlan ders klank gegeven. De uitvoering onder di rectie van de heer Pranger had brillante momenten. Met de vertolking van „Water muziek" van G. F. Handel werd het eerste gedeelte van het concert door „Excelsior'* besloten. Aan dit concert werd meegewerkt door het zangkoor „Crescendo", onder directie van de heer W. Hespe. Allereerst werd door het dameskoor „Engelenzang" van Mendelsohn gebracht. Als tweede nummer had men „Avondzang" van J. Worp gekozen, waarbij mej. L. van Nienes een bescheiden, maar zuiver aangevoelde piano-begeleiding gaf. Met het „Domnié salvam fac", door het ge mengde koor, werd het eerste deel besloten. Na de pauze gaf Crescendo „Zondagmor gen" en „De Wilgen", beiden van Com. Dopper. Daarna bracht Excelsior „Rossi- niana" van Boedijn en van Waldteufel de wals „Estudiantuia", waarna het concert met een niet élan gespeelde Finale werd be sloten. Hoewel er gezegd mag worden, dat het musiceren van Excelsior gewoonlijk op be hoorlijk niveau staat, hadden de dirigent, de beer Pranger, en het korps Donderdagavond wel een uitzonderlijk goede avond. Het lijdt dan ook gene twijfel of dit concert moet bij het publiek een zeer goede indruk hebben achter gelaten. AAN DE VARA BENOEMD De heer Jan Moraal, ovef wie wij enkele weken geleden een artikel publiceerden, is per 10 Juli tot vast medewerker aan de Vara benoemd. Kinderen gingen een dagje uit Maandag gingen de kinderen van de le en 2e klas van de o. 1. school een dagje uit, onder leiding van de dames mevr. De Jong-Hottentot, mevr. Hop- Kuiper en de onderwijzeres mej. Wil- lemse. Per Hooybergs-tourcar vertrok het jonge gezelschap naar Bergen, waar 'n wandeling gemaakt werd door het Berger bos en de speeltuin niet werd vergeten. Deze trok zoals te begrijpen was veel belangstelling. Tot slot volgde een bezoek aan Ber gen aan Zee, waar het pootjebaden een aangename bezigheid was. Via de apenkooi in Alkmaar ging de reis weer op huis aan. waar de kinderen blij en tevreden om 7 uur aankwamen. OVERGEPLAATST. Met ingang van 1 Juli werd de heer T. Boerema, wachtmeester le klas, Randplaats De Rijp, overgeplaatst naar Uitgeest. Voor hem in de plaats kwam de wachtmeester le klas de heer Chr. Boerema, een oom van de vertrekken de S. T. Boerema. De nieuwe waeht- rpeester komt uit Sijbekarspel.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5