Amerikaanse hulp voor Europa blijft nodig tot het jaar 1960 linthorst soep Coppi won strijd tegen het horloge Naturalisatie van vreemdeling^ avontuur Res Indien de Ver. Siaien geen plan op lange termijn accepteren is de toekomst weinig rooskleurig Een wandeling van 3.500.000 meter linthors' /^Soepen jg Een succesvolle dag voor de Italianen Duitse wapendragers die „goeds" op hun conto hebben staan Pirn, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur IDENTIE De zwarte vlag aan de mast Het Radioprogramma Inval in commi te Sydney er Het blijft koel §IR STAFFORD CRIPPS, de Britse minister van Financiën, heeft deze week aan het Lagerhuis verslag uitgebracht over de moeilijke economi sche positie, waarin zjjn land zich bevindt. Hjj heeft zjjn toehoorders ver teld, dat de Britse reserves zjjn gedaald tot een waarde van ongeveer 400 pond sterling en dat het dollartekort nog voortdurend groeit. Eind vorige week kwam in Parijs de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking in een crisisatmosfeer bijeen. De Britse moeilijkheden waren daarvan de directe oorzaak; maar de toestand is des te verontrustender, wijl hy een crisis in de gehele werkingssfeer van het plan- Marshall in zich sluit de eerste crisis van een ernstig karakter, waar tegenover deze grootse poging tot internationale herstel zich geplaatst ziet. QE ZAAK, waarom het ging, was van ingewikkelde technische aard. Er moest een nieuw plan opgesteld worden voor het betalingsverkeer tus sen de Marshall-landen in plaats van de oude overeenkomst, die 1 Juli af liep. De Verenigde Staten hadden met steeds meer nadruk een bevryding van het inter-Europese betalingssysteem geëist door terugkeer naar de multi laterale handel (de vooroorlogse toe stand, waarin de meeste landen koch ten en verkochten op de markten, waar zij zulks het voordeligst konden doen en eventuele schulden in goud betaald werden). De Britten, die hun goud- en dollarreserves echter voortdurend zien inkrimpen, ondanks hun eigen inspan ningen en de Marshall-hulp, hielden vast aan hun bilaterale overeenkom sten (een fraaie uitdruking voor ruil handel), ten einde te verhinderen, dat de weinige dollars, welke zij nog heb ben, wegvloeien. En hun probleem is zo dringend, dat de Amerikanen, z(j het ook tandenknersend, zich onlangs moesten neerleggen bij het Anglo-Ar- gentjjnse handelsverdrag, hoewel dit alle beginselen van de vrijhandel tart. De Britten moeten immers eten, daar aan kan geen economische theorie iets veranderen. -Ook in Parijs is men de Britten te gemoet gekomen. Ondanks oorspron- keiyke tegenstand van het ryke Bel- gie, waarbij bijna alle Marshall-landen flink in het krijt staan, is overeenge komen, dat slechts 25 procent van de schuld, die de Marshall-landen bij el kaar zullen maken, in goud of dollars afgerekend moeten worden; de reste rende 75 procent blijft dan oninwis- selbaar, evenals nu, op stikt weder zijdse basis. Bovendien heeft Belgie beloofd een nog iets royaler crediet- politiek te zullen voeren. Dit accoord heeft, na weken van moeiljjke onder handelingen, geleid tot een zekere op luchting, hoewel het een oplossing van 't economische en financiële probleem, waartegenover de wereld zich gesteld ziet, slechts op de lange baan schuift. Voor deze situatie kan men nie-, mand ten volle verantwoordelijk stel len; het ztjn de harde feiten, die zo dikwijls de beste plannen trotseren. De Britten en ook de andere Europese volken kunen wijzen op de hoge Ame rikaanse invoerrechten; de Amerika nen kunnen wijzen op Europa's hoge productiekosten en de betrekkelijk in efficiënte wijze van produceren; allen kunnen wijzen op de teruggang in de Noordhollander begon aan driemaandse iippeltochi ^EDERLAND is niet alleen het land van de flets, maar ook van de glo betrotters, de wandelaars en de tippe laars. Dat bewijst de blinde man, die een tocht te voet van Amsterdam naar Brussel maakt, dat bewyst ook de heer A. H. Koomen, speelgoedfabrikant te Camperduin, die, ofschoon reeds de vier kruisjes gepasseerd, het presteert te voet een reuzewandeling langs Westeuropa's kusten te ondernemen. Hy vertrok 1 Juli van Huisduinen by Den Helder en is dus al een stukje op weg, al zal de hele reis volgens zijn berekening niet minder dan drie maan den duren. Via de kust van Belgie en Frankryk, dwars over de Pyreneeën hoopt onze Noordhollandse wandelaar de schone Rivièra t® bereiken om in Cannes, Nice en Monte Carlo onder wuivende palmen aan de blauwe Mid dellandse Zee uit to rusten. Na de heenreis van 2000 km. zal de terug tocht over Parijs naar Holland nog 1.500.000 mefertjes tippelen zijn. De heer Koomen (die speelgoedfa brikant, athleet en vrijgezel is) zal zo veel mogetijk zijn eigen potje koken; hij draagt de potten en pannen in zijn rugzak mee. Ook ligt het in de bedoe- ""g do nachten in slaapzak ib epen lucht door te brengen. internationale economie, hoewel oor zaak en gevolg hier moeiiyk te onder scheiden zyn. Het enige, wat men zeg gen kan, is, dat waarschyniyk geen enkel afzonderlijk antwoord of het nu Amerikaans, Brits of Frans is de moeilijkheden uit de weg vermag te ruimen. Een oplossing zal men ge zamenlijk moeten vinden. De vrije economische van het Wes ten staat op het spel. Het Marshall plan was een eerste, schitterende be nadering van de oplossing, maar het was naar thans blijkt slechts een begin en veel economisch staatsman schap van alle zijden zal nog nodig zjjn om de grote beloften voor een be tere toekomst in vervulling te doen gaan. Plan op lange termyn. £)EZE OPVATTING huldigt men op het ogenblik zowel in Amerika als in Europa en zowel daar als hier is men er van overtuigd, dat slechts een plan op lange termijn, dat zich wel licht tot 1960 moet uitstrekken, in staat zal zijn, volledig herstel te bren gen. Inderdaad zyn verschillende sche ma's, die van veel fantasie getuigen, reeds in overweging. Op één er van heb ik reeds in een vorige beschou wing gewezen; de idee om West- Europa tot een gebied van vrije han del te maken, zulks door Amerikaan se ondersteuning van bepaalde Euro pese valuta's. Een ander plan is, dat Amerika op grote schaal gelden in vesteert in Afrika en Zuid-Oost-Azie (dus ook in Indonesië). Deze gebie den zouden dan in staat zijn machine rieën en industriële goederen van Europa te kopen en Europa zou op deze wijze een nieuwe bron winnen voor het verdienen van 'dollars, waar mede het grondstoffen en voedsel kan importeren. Een derde mogelijke op lossing is, dat Amerika een veel gro ter deel van Europa's defensiemate riaal gaat vervaardigen. Het argu ment is, dat de Marshall-landen op deze wijze in staat gesteld zouden worden, bijna hun gehele industrie productief werk te laten verrichten, zonder tegeljjk gedwongen te zjjn hun defensie te verzwakken. Helaas hangt de mogelijkheid één van deze plannen spoedig te verwezen lijken voor een flink deel af van de vraag, of de verantwoordelijke krin gen in Amerika, die van de noodzaak van verdere steun diep doordrongen zijn, hun mening kunnen overbrengen op de winkelier in Chicago en de boer in Kansas, die evenmin als de gemid delde Europeaan veel begrip van moeilijke economische problemen heb ben. Zij waren bereid offers te bren gen, omdat hun gezegd was, dat het plan-Marshall uiterlijk in 1952 Europa economisch weer op de been geholpen zou hebben. Het irriteert hen, dat van dit vooruitzicht niets komen kan en dat Europa in de plaats daarvan van de ene crisis naar de andere schijnt te moeten gaan. Het is daarom niet uit gesloten, dat de Amerikaanse burger, die in zijn land een grote macht heeft, voorlopig niet in de stemming zal zijn voor verdere avonturen. Is dat het ge val, dan zjjn de vooruitzichten voor Europa niet rooskleurig. Vooraf: 'n krachtig bord (met vlees en vet) gemakkelijk en goedkoop Hel beste wal U op tafel kunt brengen I Nederland en „Het ijzeren gordijn" „Dezer dagen had het bestuur van het Gewest Amsterdam van de Ver eniging NederlandU.S.S.R." aldus deelt dit mede „een onderhoud met de burgemeester van de hoofdstad, ten einde te bereiken, dat deze de ver toning van de film „De zaak Gouzen- ko" (Het ijzeren gordijn) zou verbieden op grond van het feit, dat deze de Sovjet-Unie in een vals licht plaatst en daarmee afbreuk doet aan de be trekkingen tussen het Nederlandse volk en dat van de U.S.S.R. Ofschoon de burgemeester toegaf, dat die film een duidelijke anti-USSR tendens heeft, zag hij daarin geen reden hem te verbieden. Wie de film niet zien wil blijve weg, aldus de mening van de burgemeester. He bestuur protesteerde tegen deze opvatting. „Ook Nederland heeft grote ver plichtingen jegens de U.S.S.R., die een zo grote bijdrage leverde tot de over winning en tot onze vrijheid: het toe laten van een dergelijke film ware een daad van grote ondankbaarheid"." Nederland verliest van Belgie bij bridgekampioenschappen In de vijfde ronde moest het Ned. team tegen Belgie spelen en gezien de voorafgaande Belgische resultaten, ver wachtte men een Ned. overwinning. Maar de Belgen bleken goed op dreef en sloegen de Nederlanders met eên verschil van 31 matchp. Zweden sloeg Frankrijk met 22 matchp. IJsland speelde gelijk met Denemarken 40 tegen 36. Finland won van Ierland met 7 matchp. verschil en Engeland sloeg Italië met 25 matchp. Engeland en Zwe den hebben nog steeds met 4 overwin ningen de leiding. De renner die algemeen als favoriet voor de zevende etappe van de Tour, welke van Les Sables naar La rochelle werd gereden, werd getipt, heeft ook inderdaad gewonnen. Het was Fausto Coppi, de werelduurrecordhouder, die de 92 km, welke tegen het horloge ge reden moesten worden, in 2 uur, 18 min en 10 sec. aflegde, hetgeen betekend dat hij met een gemiddelde snelheid van veertig km per uur heeft gereden. De Hoog, die thans een achterstand van ruim drie uur op de drager van de gele trui heeft, was de beste Neder lander. Hij kwam als 57e binnen in de tyd van 2 uur 29 min. en 01 sec. De Ruiter eindigde op de 61e en Pauwels op de 778e plaats. Italianen uitstekende rouleurs. Niet alleen voor Coppi was de ze vende etappe een succesvolle dag. De gehele Italiaanse afvaardiging heeft haar positie weten te verbeteren, waar mee wel is bewezen dat de Italianen in het algemeen de beste rouleurs zijn. Niet minder dan zl s Italianen plaatsten zich bij de acht eersten, w.o. zich ook Bartali bevond. Coppi had deze over winning overigens broodnodig want zijn plaats in het algemeen klassement was nu niet direct imponerend en in over eenstemming met zijn faam. Hier en daar zei men zelfs dat Coppi te week was voor de Tour en ondanks het feit dat hij door zijn uitstekend rijden in de zevende etappe in één klap van de vierentwintigste naar de veertiende plaats in het algemeen klassement is gesprongen, zal de Italiaan toch nog moeten bewijzen dat hij wel „de" man is voor deze wielermarathon. Zijn ach terstand op de drager van de gele trui. de kleine Marinelli, bedraagt nog altijd acht-en-twintig minuten. In dit licht bezien is de vier-en-veertigste plaats van De Ruiter nog niet eens slecht en zeker nog voor verbetering vatbaar daar zijn achterstand op Coppi twee- en-twintig minuten -bedraagt. Uitslag zevende etappe. Van de zevende etappe van de Ronde van Frankrijk, welke van Les Sables naar La Rochelle, een afstand van 92 km. tegen het horloge werd gereden, luidt de uitslag: 1. Coppi (Italië A) 2 uur 18 min. 10 sec.; 2. Kuebler (Zwits.) 2.19.42; 3. Van Steenbergen (Belg. A) 2.20.57; 4. De Santi (Italië A) 2.21.28; 5. Pasquini (Italië A) 2.21.59; 8. Bartali (Italië A) 2.22.41; 7. Ausenda Vlees binnen een jaar van de bon? De voorzitter van de Nederlandse Bond van Veehandelaren heeft op de 29ste algemene ledenvergadering te Goes gezegd, optimistisch te zijn ten aanzien van de opheffing van de vlees distributie binnen een jaar. Ook wat betreft de export van gebruiksvee zag hij goede vooruitzichten. „De Emmaüsgangers" De bekende kunstverzamelaar D. G. van Beuningen heeft, naar de NRC verneemt, aangeboden het veelbespro ken schilderij „De Emmaüsgangers" van het museum Boyman te Rotter dam over te nemen. Naar men weet, heeft de schilder Han van Meegeren indertijd erkend, dat hij dit schilderij gemaakt eri val selijk met „Vermeer" gesigneerd had. De heer Van Beuningen zou echter van mening zijn, dat het doek een echt werk van Jan Vermeer van Delft is. BESPREKINGEN TUSSEN NW, KAB EN CNV. Donderdagmiddag voerden de bestu ren van bovengenoemde organisaties besprekingen over de bekende te Ge- nève gehouden redevoering van de NVV-secretaris A. Vermeulen. Binnenkort zullen deze besprekingen worden voortgezet. (Italië B) 2.23.00; 8. Corrieri (Italië) 2.23.05; 9. Dusseau (Centraal Zuid-West) 2,23.24; 10. Lauredi (Zuid-Oost) 2.23.50. Algemeen klassement. 1. Marinelli (lie de France) 44.47.43; 2. Kuebler (Zwitserland) 44.56.12; 3. Magni (Italië B) 45.05.07; 4. Dupont (Belgie B) 45.05.16; 5. Tacca (lie de France) 45.05.30; 6. Ockers (Belgie A) 45.07.10; 7. Bartali (Italië A) 45.08.01; 8 Cogan (West-Nöord) 45.10.46; 9. Camel- lini (Zuid-West) 45.11.32; 10. Teisseire (Frankrijk) 45.14.05; 11. Lambrecnt (Belg. A) 45.14.58; 12. Goldschmidt (Lux.) 45.15.18; 13. Caput (lie de France) 45.15.38; 14. Coppi (Italië A) 45.15.43; 44. De Ruiter (Ned.) 45.37.09; 77. Pauwels (Ned.) 46.24.42; 88. De Hoog (Ned.) 47.49.58. - (Van onze parlementaire redacteur) Niet minder dan tien wetsontwerpen tot naturalisatie van in totaal 169 vreemdelingen kreeg de Tweede Kamer Woensdagmiddag te behandelen. In de regel gaan dergelijke ontwerpen zon der discussie en zonder hoofdelijke stemming „onder de hamer door", doch dit keer is over twee er-van een hartig woordje gesproken. Het gold hier namelijk de naturali satie van zogenaamde wapendragers, Duitsers, die gedurende de oorlog in het Duitse leger hebben dienst gedaan. De regering wilde een zien, hoe de volksvertegenwoordiging daarover denkt en beschouwd? deze naturalisatie als proefbalonnetjes. Maar reeds de eerste sprekers, de he ren mr. dr. B. J. Stokvis (CPN) en J. H. Scheps (PvdA) verzekerden, dat hier geen sprake is van een „test-case", omdat in het vervolg toch elke nieuwe aanvraag om het Nederlanderschap op •haar eigen mérites beoordeeld zal wor den. In het onderhavige geval had geen enkele afgevaardigde bezwaar tegen de naturalisatie, omdat het personen be trof, die reeds lang in Nederland heb ben gewoond, geen nationaal-socialist zijn geweest, zich als goede „Nederlan ders" hebben gedragen en ten dele zelfs verdienstelijk ondergronds werk hebben verricht. Het zwaartepunt verlegde zich ge durende het debat, waaraan behalve de beide genoemde heren, ook de he ren J. H. Maenen (KVP), C. v. d. Zaal (AR) en mr. H. K. J. Beernink (CH) deelnamen, naar heel andere kwesties. Men vond dat een te lange tijd ver loopt tussen de aanvrage en de uitein delijke verlening van het Nederl.l derschap, klaagde over perfectionist en vond voor sommigen de naturalij tie te duur. In zijn antwoord zette de minist van Justitie, mr. Th. R. J. Wyers, eens de maatstaven, die bij natural tie worden aangelegd, uiteen, beweel de hij, dat het aantal illegale strijder dat naturalisatie heeft aangevraagl niet groot meer is, dat hij zal ovel wegen het tarief te verlagen voor heJ die al lang in Nederland wonen en i-J na de beruchte verklaring van dee munistische afgevaardigde, de h« Paul de Groot, dat bij een eventual aggressie van Rusland, de Nederlands communisten de partij van hun meds! arbeiders zullen kiezen, voorzichtigher) betracht zal worden met hen, die hun naturalisatie lid van de C.P.jl willen zijn. De Kamer nam de desbetreffenj wetsontwerpen hierna aan. TRUMAN IS OPTIMISTISCH Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Truman onder meer gezegd, dat de wereld zich langzaam en geleidelijk naar een wereldvrede beweeegt. Truman verklaarde zeer op timistisch over de Amerikaanse econo mische toestand te zijn. Op de Ameri kaanse beurs was een verbetering te verwachten. VERTREK M. S. „CELEBES". Het m.s. „Celebes" van de N. V. Stoomvaartmij. „Nederland" zal 11 Juli van Amsterdam naar Indonesië ver trekken. Voddenraper-millionnair voor Parijse rechtbank Josep Joanovici, een voddenraper uit Parijs, die millionnair werd, moet zich thans voor 't Gerechtshof verantwoor den, daar men hem ervan verdenkt zijn rijkdom aan de Duitse bezetters van Frankrijk verdiend te hebben. Joanovici, een halve analphabeet van Bessarabisch Joodse afkomst, wist zich als voddenraper te Parijs en wist zich door giften, zoals gerookte zalm, vrien den bij de Duitse bezetters te maken. Joanovici verklaarde voor het hof, dat hij eind 1940 door Duitse handela ren in schroot werd bezocht en dat hij contracten met hen afsloot. De rechter ondervroeg hem over brieven, die door zijn handelsmaat schappij aan de Duitse autoriteiten te La Rochelle waren gezonden, waarin hij verklaarde: „Wij zijn geen Joden. Wij hebben contracten met het Duitse leger. Wij zijn voor 100 pet. Ariërs". De vroegere voddenraper verklaarde, dat deze brieven door zakenlieden cn advocaten geschreven waren en dat hij zelf niet knap genoeg was om brieven te schrijven. „Maar u was 'wel knap genoeg om opdracht tot het schrijven van deze brieven te geven", voegde de rechter hem toe. Het proces wordt voortgezet. 107. Zonder het te weten zijn Pim, Pam en Pom een tijgerval binnenge rend. Pepi probeerde hen nog te waar schuwen, maar het was al te laat. De deur is achter de drie hondjes dicht gevallen. En buiten staat Pepi. Hij weet niet goed, wat hij doen moet. Wacht, hij kan roepen! En dat doet hij dan ook. Binnenhoren Pim, Pam en Pom zijn stem. Een angstige stem: „Leven jullie nog?" „Natuurlijk!" roept Pim, die nog niet heeft be merkt, dat hij opgesloten zit. „Kijk eens, of je de deur open kunt ma ken", klinkt de stem van Pepi weer. „Zanik toch niet zo", antwoordt Pim een beetje kort. „Laten we nu eerst gezamenlijk dat kippeboutje opeten". „Ja, maar ik kan niet bij jullie ko men!" „Nu dan gooien we direct wel een stukje over!!" roept PiPm weer, die nog steeds niet begrijpt, dat hij voorgoed in deze kooi gevangen zit. „Wacht, ik zal er een stukje van af bijten". Pim geeft met zijn sterke tan den een stevige ruk aan het kippe boutje, maar laat meteen van schrik weer los, want vlak boven zijn hoofd begint een zware bel te luiden. 139 IN DE DOOR TJEERD ADEM A Laten wij afspreken, meneer Steens- ma, dat u mij over enkelt dagen nog even een bezoek brengt. U behoeft dan niet meer als brievenbesteller te ver schijnen en ik veronderstel, dat onze ijverige portier ook niet meer als een Cerberus op de weg naar mijn werkka mer zal liggen. Hij heeft nu wel be grepen, dat u nog iets meer dan een van onze protégé's is". „Graag, Excellentie", zei Steensma. „Ik dank u voor uw grote welwillend heid". De minister wuifde alle verdere '-mkbetuigingen weg. ..Wij zijn u dank verschuldigd, mijn- '■eer", zei hij glimlachend. Hij schudde Steensma de hand en begeleidde hem naar de deur van zijn kamer. Met het prettige, weldoende gevoel, dat hij contact met een groot en goed man had, daalde Steensma even later de treden van de marmeren trap af. Zodra hij zich vertoonde, schoot de portier uit zijn glazen kantoortje, reik te hem zijn bestellerspet aan en hield gedienstig de cape omhoog. „Zal ik een taxi voor u bestellen, mijnheer?" vroeg hij gedienstig. Steensma keek de man glimlachend aan. „Dank je portjé", zei hij gewild- deftig, „laet me maer wandelen van morgen. Enne, zag, als ik weer eens de minister wil spreken, laet je me niet meer zolang wachten, nietwaer...?" De portier wilde iets zeggen, maar hii kon het niet. Toen hij weer meester over zijn spraak was, zag hij de jonge brieven besteller juist met veerkrachtige tred de treden van de hoge stoep afdalen. Vlak om de hoek van het gebouw botste Steertsmn tegen de massieve politieman op, die verschrikt in de houding schoot en stram salueerde. „Móge, klabak", zei Steensma uit de hoog?f. Hij verbaasde zich een ogenblik over zijn kwajongensachtige aandrif ten, maar kwam al spoedig tot de hem rustgevende conclusie, dat zijn optreden wel aan zijn jeugd, zijn ge voel voor humor en de perfecte staat van 'zijn gezondheid was te wijten. VOLDOENING OP ZONNEHOF Nog dezelfde dag reisde hij naar Warmond en begaf zich naar de bui tenplaats „Zonnehof". Door ondervinding wijs geworden, belde hij niet meer aan de voordeur, maar begaf zich rechtstreeks naar de achteringang, die openstond. De keukenprinses Betsie zat op- haar knieën voor het grote fornuis en haar gezonde blote afmen waren vol stre pen en vegen. Zij had het gehele gevaarte met schoensmeer ingewreven en haalde er met langzame, regelmatige r« gen een ruige borstel overheen op de maat van een luidkeels gezongen lied, waarin het droevige lot vertolkt werd van een jong en onschuldig meisje, dat door een lichtzinnige avonturier verleid werd en met haar nog ongeboren kind aan de schande werd prijs gegeven. „Toen liehiep zij wehe nend naar de bre...... hede sloot. En vond daarin een gruhuwe lijke dood!!" „Zij ruste in vrede," zei Steensma somber. De zangeres liet van schrik haar zwarte borstel vallen en keek achter om. „Gossiemijne," zei ze, „is me dat schrikke. Hebbie een briefje voor me, Post?" „Ik zou graag nog eens de jonker willen spreken," zei Steensma ernstig. De keukenmeid stond in een mini mum van tijd op haar platvoeten en keek Steensma verschrikt aan. „Allemachies!" zei ze, „ik doch, dat u cheffeur wasben u nou zo in enen besteller geworre?" „Wees zo vriendelijk beste kind." zei Steensma, „en dien mij even bij de jonker aan. Ga anders Bastiaan maar roepen." (Wordt vervolgd) (Telegrafisch van onze speciale verslaggever) Na Dinsdagnacht bloot gestaan hebben aan herhaalde aanvallen dot verondersteld vijandelijke duikboten koerste het convooi der Westelijt] Vloten Woensdag Noordwaarts. Op a route van de Spaanse kust naar ti Kanaal bevonden zich zes Britse duiil boten, die allen gedurende de nacht J in de vroege morgenuren aanvall:! uitvoerden. De eerste aanval op éij der kruisers kwam van de Sirdar, t' Andrew en de Trespasser schaduw&j het convooi, waarbij de Andrew wel gesignaleerd, de Trepsasser bleef et ter onopgemerkt. Verderop lagen cki duikboten, te wachten, die in de vrotj ochtend een aanval uitvoerden. Til Britse onderzeeërs wisten de wa' zaamheid van de wachters in .de lui en van het escorte te verschalken. - vuurden twee tormpedo's af, die rake lings vóór langs de boeg van de Anzos-, en de Maidstone schoten. Beide laatst: duikboten bleven ongezien. Hiermed;^ werd de Maidstone reeds voor de vijfdl «naai getorpedeerd. De Britse duikbote! boeken opmerkelijke successen. De Nederlandse duikboot Tijgerhal voerde de beste aanval van de dag tl en torpedeerde het Britse vliegkamï schip Theseus. De oorlogsbodem krec hiervoor een eervolle vermelding va het admiraalschip. Van de andere Ntj derlandse onderzeeboot Zeehond wet nog niets vernomen. H.M. torpedojager Piet Hein laad} ir, volle zee olie over van de tank: Black Ranger; na de Piet Hein kwa: de Britse kruiser Diadem aan i beurt. Deze oefening heeft goe: resultaten afgeworpen. Voor de tweede maal tijdens de combineerde vlcrotmanoeuvres van Westelijke vloten inspecteerde het o; perbevel vanuit een helicopter, d opgestegen was van de Implacable, i vloot. Het weer is iets veranderd, mad hoewel er iets meer wind is gekome| nog steeds fraai is te noemen. De grote vloot stoomde daarna vijf rijen op naar de ingang van hl Kanaal. Soms zag men kleine tonijil vissers als dwergen tussen de reuzel van slagschepen en kruisers. Het coe| vooi zocht zig-zaggend zijn weg naa het Noorden, terwijl beschermenil vliegtuigen erboven vlogen. Ha scheepvaartverkeer werd drukke! naarmate het convooi het Kanaal ml derde. De vloot moest herhaaldel!j| uitwijken. En steeds waaiden zwarte wimpel en zwarte vlag aan de mast, ten tekes dat de Nederlandse duikboot Zeehoci nog steeds gevaar opleverde. Del bodem was n.l. nog niet ontdekt. DE REGERING LAAT 12 PATROUILLE VAARTUIGEN BOUWEN. Naar ons wordt medegedeeld heel de regering aan een aantal Nederlands) scheepswerven de bouw van 12 trouille vaartuigen opgedragen, die bi stemd zijn voor de dienst in de Oveij zeese gebiedsdelen. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsbericht om 7, 8 en 11 uur. KRO: 6.20 Actual" teiten. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Klankbeelj 7.30 Uit het land van Hertog Jan. 8.05 gewone man. 8.12 Klankbeeld. 9.15 Hilversttj Gemengd Koor. 9.45 Industrialisatie-vraagstu 10.00 Amusements-orkest. 10.30 Omroep-M nierorkest. 10.45 Avondgebed. 11.15 Sympï| nette-orkest. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsbericht cm 6, 8 en 11 uur. VARA: 6.15 De Vij feliciteert. 6.45 Silvestri-kwartet. .00 Denk <4 de bocht. VPRO: 7.30 Voordrachten. 7.5| Tien voor acht. 8.05 Gramofoonmuziek. Lezing. 8.55 Zo juist verschenen. VAR- 9.00 Men vraagt.... en wij draaien. acantie in Nederland 10.00 Buitenlands weej overzicht. 10.^5 Swing and sweet. VPRt 10.45 Avondwijding. VARA: 11.15 Conce gebouw-orkest. VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsbericht om 7, 8, 7, 8 en 11 uur. - KRO: 8.15 Plf de dag. 10.55 en 12.33 TT-races. 12.45 Afll sements-orkest. 1.00 Strijdkrachten. 2.15. en 4.30 TT-races. 6.05 Actualiteiten. 6.15 Jot nalistiek weekoverzicht, 6.30 Strijdkracht^ 7.15 Kampvuren langs de Evenaar. 7.30 Vicjl Silvester en orkest. 7.45 Voor de Nederland^ in Duitsland. 8.05 De gewone man. 8.20 Lid1 baken. 8.45 Symphonisch dansen. 9.00 Ork« zonder naam. 9.45 Kr<iskianlcpuzzle10.00 Mj tropole-orkest. 10.30 Koorzang. 11.20 Avon concert. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsbericht om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. - VARA: Marek Weber en orkest. 1.20 Malando. Nabeschouwing TT-races. 6.30 Liedjes en lodietjes. 7.00 Artistieke staalkaart. VPRfl 7.30 Dr. R. Midema. 7.45 Boekbespreking- VARA: 8.05 Dingen van de dag. 8.15 Tft spraak. 8.20 Promenade-orkest. 8.45 -Ij bonte bal" 9.45 Socialistisch commentaar. 10''1 V indobona schrammel'n. 10.25 Nieuwe fli,5f1 10:45 Breng eens een zonnetje door Johan JnT 11.15 Sf~cr en rhythme. 11.35 Edmundo e i ua'xCsL BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Regering wil einde m aan de staking dt mijnwerkers Geheime en geuniformde staal heeft onverwacht een inval gec het hoofdkwartier van de Austi communistische partij te Sydni doel van de inval is niet bek< maakt. De huiszoeking duurde 3 Een beambte verklaarde hierna hebben iets gevonden, waarn: lange tyd hebben gezocht". I ambten waren gemachtigd boek keningen en andere documenten slag te nemen in verband met lyke overtredingen van de we bepalingen, die in verband t mijnstaking zijn uitgevaardigi grond van deze bepalingen is h boden de 23.000 stakende mijnv financieel te steunen. Voor het gebouw van het H Arbitrage in Sydney is gedemon door vakverenigingsleden in v met de uitspraak tegen de secretaris van de metaalbewerkei Phillips, die tot zes maanden ge nisstraf is veroordeeld omdat de geen gevolg heeft gegeven aan e rechtelijk bevel tot terugbetalir de gelden, die voor steun aan sti mijnwerkers zouden zijn gebruik hetzelfde feit zijn een districtssi ris van de bond en de bond z geldboeten veroordeeld. Het kwam tot schermutselinge de politie. Uitroepen als „blijf va: vakbondsmensen af" en „weg Chifiey" (de premier van Aus weerklonken. Na een uur slaag De Nederlandse guide Geen devaluatie als Pond keldert Het ministerie van financien vei ons mededeling te doen van hei volgende: Naar aanleiding van een door buitenlands persbureau verspreid richt, waarin verklaard wordt, dj er van Nederlandse officiële zijdi twijfel over laat bestaan, dat de den staat of valt met het Pond St en waarin verder o.m. wordt merkt, dat in gesprekken met ciële en economische autoriteiten verzekerd, dat de Nederlandse re; zich kan aansluiten bij de Britse nister van financiën, die zich devaluatie heeft verklaard, doe dien er iets gebeurde, waardoor Pond zou zakken, de gulden v: zeker zal volgen, wordt door he' derlandse ministerie van financiëi klaard, dat men van die zijde c: risch ontkent, dat dergelijke me lingen zijn gedaan. Oliefank van Nederlan schip ontplof! Donderdagnacht is in het Ka: (Denemarken) een ruwe-olietank 't Nederlandse motorschip „Eljo" ploft. Het schip is op eigen kracl haven van Kopenhagen binnen men. De machinist, die zich op ogenblik van de ontploffing in de chinekamer bevond, is in een zii huis opgenomen wegens brandwo en een zenuwschok. De brand, d de ontploffing volgde, kon door d manning worden bedwongen. In het begin van de week zag er even naar uit, dat het warm zc weer zou gaan worden, maar bleef bij één dag, namelijk Ma a waarop ook in Noord-Holland zomerse temperatuur werd bei het kwik steeg boven 25 graden sius. Dit week-end zal het weer bei worden door een uitloper van he oied van hoge luchtdruk bij Ier die al weer onder invloed van nzeuwde depressie-activiteit op Oceaan in Zuidwestelijke ricl terugtrekt. Het weer zal dan ook koel bli waarbij wolken af en toe van k oordzee binnen trekken. Maar het midden van de dag is de kan wat zonnig weer groot. Ha Maandag neemt de kans op r ««eer toe, zodat er helaas nog i warm zomerweer verwacht kan i den. Weerbericht Weersverwachting, geldig tot Zoi dagavond: In de nanacht op er kele plaatsen tijdelijk nevel mist. Overigens overwegend droc weer met voornamelijk in c ochtend veel bewolking, maj later op de dag hier en daj doorbrekende zon Meest zwakk wind, hoofdzakelijk uit Noorde hjke richtingen Weinig verande ring van temperatuur.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6