N K. L. M. - Constellation „Franeker" neergestort Engelse regering kondigt noodtoestand at Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN te ieuws Dinsdag 12 Juli 1949 ONT UUR 146e Jaargang No. 161 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Toestel met dertien Amerikaanse journalisten (w.o. Knickerbocker) bij Bombay verongelukt Alle 42 inzittenden om het leven gekomen Junkers-vliegtuig stort in zee De groenten-export naar Duitsland wordt hervat Truman wil Amerikaanse hulp aan het arme buitenland voortzetten Veel vals geld in beslag genomen Burgerlijke staat van beleg als gevolg van de havenstaking Stille Oceaan-Unie tegen communisme V Ingecorrigeerd) Infer-Indonesische onferentie donesische conferentie zal okja een aanvang nemen, an officiële zijde medege- den Republikeinse zegslie- in van een aanvang der issen. 10 en 15 Juli. personeel wordf pokken ingeënt met het feit dat de laat- ■schillende gevallen van itting zijn gesignaleerd, )rd van de Kota Inten, lister yan Marine bepaald, arsoneel, dat gedurende langer niet tegen de pok- int, opnieuw zal worden zij, die gedurende het zonder positief resultaat zijn, zullen worden gere- ARING OP HET IJ dag is de Belgische spits r het Engelse m.s. „Gold- rende van het nieuwe te Amsterdam, op het IJ havenpolitie was onmid- laatse en met behulp "an >t werd de „Hardu" naar :id en daar op de glooien- Dog gelegd. Geen persoon- eken. ONDER KANONSALVO'S BIJGEZET te Sofia het stoffelijk n Georgi Dimitrof, de Bul- lunistische leider en secre- l van de cominform, bijge- eciaal gebouwd mausoleum. plechtigheid vuurden 50 n salvo van 30 schoten af. 23 communistische partijen ;zig. De gehele plechtig- meer dan negen uur. door gebruik te maken ijkheid tot opleiding als epsmilitair): een beroep een boeiende werkkring. tan men moet voldoen: idonesië gerepatrieerde tige militairen mogen mits zij op het tijd ig geen 25 jaar meter. waren. a deze omgaand aan de MARECHAUSSEE (Afd. Apeldoorn. lij op als sollicitant voor Koninklijke Marechaussee ne volledige inlichtingen. iét op. „Ik zal je er heen ïor. „Breng me bjj die het roer staat, dan zal varen moet om er te Ie Lange voldaan. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel 3320 Postgiro .87294 REDACTIE Acbterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden t l.— elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen; 1.40 per maand, f 1.— per kwartaal plus incassokosten DR FRANS STAYER KAMPIOEN idstrijd achter grote moto- welke om het kampioen- rankrijk te Parijs werd ge- t het resultaat: 1. en kam- rankrijk Lesueeur, 1 uur 5ec.; 2. Lamoley op 430 m[ o een ronde en 30 m. Een Constellation van de K.L.M. met 13 Amerikaanse journalisten, die. op uitnodiging van de Nederlandse regering een bezoek aan Indonesië heb ben gebracht, en een aantal Nederlandse functionarissen, is by Ghatkopar, op vijf kilometer van het vliegveld Santa Cruz te Bombay, neergestort. Alle 42 inzittenden zijn om het leven gekomen. Portland Oregorian en G. W. (National Broadcasting Corp.) Radio Station: George Moorad; Denver Post: Fred Colvig. Zoals gemeld spreekt Reuter over 13 journalisten, die zich in het veronge lukte toestel bevonden. Reuter meldt nader, dat het veron gelukte toestel, de „Franeker", die gisteren uit Batavia komende te Calcutta landde, het eerste Neder landse vliegtuig was, dat in India landde na de opheffing van het in December door de Indiase re gering uitgevaardigde verbod op lan ding van Nederlandse vliegtuigen in verband met de „politionele actie" in Indonesië. De toestemming tot landen op Indiase vliegvelden vormde een spe ciale faciliteit voor de Amerikaanse journalisten, die te New Delhi een on derhoud zouden hebben met minister president Pandit Nehroe. Het toestel kwam van New Delhi en was op weg naar Amsterdam via Bombay. In Bombay heerste heden een zware moesson, zodat men de mogelijkheid veronderstelt, dat het ongeluk aan slecht zicht te wijten was. Het toestel cirkelde hedenmorgen boven het vliegveld, doch kon niet I landen wegens het slechte weer. De controle-autoriteiten hadden enige tijd geen contact met het toestel gehad. I Later ontving het contrölestation een H telefonische boodschap van de water- bouwkundige ingenieur der gemeente a Bombay te Ghatopar, dat de Coristel- K lation in de heuvels aldaar was neer- B gestort. Het vliegveld Santa Cruz te Bom- bay is één van de grootste vliegvelden in Azie. Een reddingploeg is van het vlieg veld Santa Cruz vertrokken naar de heuvelketen van Ghatopar, die onge veer 10 km van Bombay ligt en een ,®maximum-hoogte van 1000 meter be- ,J reikt. ij! Een ingenieur uit Bombay heeft t Reuter telefonisch bericht, dat de lichamen der slachtoffers uit het vliegtuig zijn geslingerd en verspreid op de heuvelhelling terecht kwamen. Volgens dezelfde ingenieur, die het eerst op de plaats des onheils aan kwam, zijn alle passagiers en de ge hele bemanning bij het ongeval om het leven gekomen. Volgens een bericht uit Calcutta had het vliegtuig vier en dertig passagiers aan boord, onder wie dertien Ameri kaanse journalisten, en een bemanning van acht personen. De Amerikanen 42 SLACHTOFFERS Bij de ramp met de „Nijmegen" Kwa men 41 personen om het leven, n.l. 10 leden bemanning en 31 passagiers. Met de „Roermond" kwamen 11 Ie den bemanning om en 20 passagiers. Uit latere berichten blijkt, volgens Reuter, dat bij het ongeval 42 perso nen om het leven zijn gekomen: 34 pas sagiers en acht leden bemanning. dus deze ooggetuigen. De „Franeker" was het eerste toestel, dat op 26 Ja nuari j.l. de KLM-route via Mauri tius opende. Bij het vertrek van New Delhi wa ren de weersgesteldheden gunstig. De heuvel waar het toestel op neerstori- te is 100 meter hoog. Reuters correspondent, die zich met spoed naar de plaats van het ongeluk begaf, meldt, dat de lichamen van de slachtoffers verkoold en geheel on herkenbaar waren. Hij bevestigde, dat er geen overlevenden zijn. Een reddingsploeg keerde door stromende regen naar Ghatkopar te rug en deelde mede, dat de lichamen der omgekomenen zodanig verminkt of verbrand waren, dat herkenning onmogelijk was. De KLM-persdienst deelt mede, dat de vliegroute van de constellation op verzoek van de Amerikaanse journa listen is gekozen. Het was een ge charterde machine. Morgenmiddag zou de Constellation om 12 uur op Schiphol hebben moeten landen. Uit een telefoongesprek, dat wij voer den met het Nederlandse consulaat in Bombay, bleek ons, dat de waarne mende Nederlandse consul (de consul de- heer G. Velthorst is op weg naar Nederland), zich naar het wrak van het vliegtuig heeft begeven. Ooggetuigen zagen, dat de piloot vier keer probeerde naar beneden te ko men, vóór dat het toestel verongelukte. Het vliegveld Santa Cruz heeft nog medegedeeld, dat tengevolge van het slechte weer het contact met het vliegtuig werd verbroken en dat een paar uur na dit ogenblik het ongeluk zich voltrok. Dorpsbewoners, die op de rijstvel- Het geze'schap Amerikaanse journa-J c,pn a£m werk w verklaren, listen, dat op uitnodiging van de Ne derlandse regering een 'bezoek aan In- I donesie bracht bestaat uit de volgende personen: Scripps Howard Newspaper Allian- •f ce: William Newton; Christian Science Monitor: Charles Grate, redacteur bui- I tenland; New York Times: Bertram I Hulen; New York Herald Tribune: I mrs. Dorothy Brandon; San Francisco I Chronicle: Vincent Mahoney; Houston I Post: James Branyan; Chicago Daily I News Syndicate: Nat A. Barrows; I WOR Radio-Station: H. R. Knicker- I boeker; Time Magazine: John Werk- ley; Mutual Broadcasting System: miss I Elsie Die; Arizona Star: William R. I Methews; Business Week, mr. Graw- I Hill; Publications: Tom Falco; News- I paper Enterprise: S. Burton Heath; Kort na het opstijgen van Agadir (Marokko) is een Junkers-vliegtuig in zee gestort. Het was op weg naar Da kar, in Frans-West-Afrika. Volgens de i eerste berichten bevinden zich twaalf I passagiers en een bemanning van vijf personen aan boord. De situatie te Djokja De redacteur van Aneta te Djokja- karta meldt, dat de opperbevelhebber van de T.N.I., generaal Sudirman, f gisteren om twaalf uur te Djokja werd verwacht. Gistermiddag te 4 uur zou een militaire parade worden gehou- I den. Sjafrudin is op het vliegveld van f Maguwo aangekomen, waar hij onder meer werd opgewacht door premier f Mohammed Hatta, de sultan van Djokjakarta en door Mohamed Rum en echtgenote. Sjafrudin is door pre sident Sukarno in diens paleis ont vangen. Er worden thans te Djokja twee dagbladen gepubliceerd, n.l. de „Ke- daulatan Rakjat" en de „Nasional", die, in verband met het feit, dat er slechts 's nachts electrische stroom I wordt geleverd, 's morgens verschij nen. DE HERSTELBETALINGEN DOOR OOSTENRIJK. De plaatsvervangers voor het Oos tenrijkse vredesverdrag hebben tever geefs een oplossing gezocht voor de wijze waarop Oostenrijk 150 millioen dollar aan de Sowjetunie zal betalen als betaling voor de Duitse bezittingen waarop de Sowjetunie aanspraken doet gelden. Weerbericht Weersverwachting van Dinsdag avond tot Woensdagavond: Over dag overwegend zonnig en warm weer met later kans op onweer. Meest zwakke wind uit uiteenlo pende richtingen. dat zij het toestel plotseling te voor schijn zagen komen uit een dichte re genbui bij laaghangend wolkendek. Het vloog met een geweldig lawaai over hun hoofden en viel een ogen blik later plat op de helling neer. Het toestel werd volkomen uit elkaar ge slagen en de wrakstukken werden over de gehele helling verspreid, al- Het voortgezette overleg over de export van Nederlandse groenten en fruit naar Duitsland heeft een bevre digend resultaat opgeleverd. Er is een regeling getroffen voor de export dezer producten gedurende de maand Juli. Woensdag 13 Juli zal de export wor den hervat. Betere verzorging van eigen werklozen In zijn halfjaarlijks rapport aan het Congres over de economische toestand van het land zet president Truman een programma van tien punten uiteen, dat ten doel heeft een krachtig en groeiend economisch leven te handhaven. Het beperken van de investering in het bedrijfsleven of van de productie, het ver minderen van de werkgelegenheid of verlaging van de lonen, omdat het econo mische leven een kleine teruggang te zien geeft, kan er alleen maar toe dienen, het economische leven nog verder omlaag te trekken. De president dringt aan op voortzetting van de hulpverlening aan het buiten land. herstel van een onbeperkte wet op de handelsverdragen, op wederkerig heidsbasis en uitbreiding van de buitenlandse investering door rechtstreeks dol lars beschikbaar te stellen voor de economisch minder ontwikkelde landen. De president gelooft niet, dat de werkloosheid in de Verenigde Staten „vol ledige noodmaatregelen" nodig maakt, daar zij nog niet tot een gevaarlijk peil is gestegen. De president verzoekt aan het Congres om de minimum-maatstaven voor de werkloosheidsverzekering te verhogen tot een uitkering van 26 weken van maximaal 30 dollar per week per persoon. Opzienbarende arrestaties (Van onze Haagse redacteur) De Rijkspolitie van de Nederlandse Centrale ter bestrijding van falsifica- tiën heeft dezer dagen voor een be drag van tienduizenden guldens aan valse Amerikaanse dollarbiljetten, val se Rjjksmarkbiljetten en Zwitserse franc biljetten in beslag genomen bij handlangers van het kort geleden ont maskerde complot van valse munters, dat in geheel Europa opereerde. Er zijn twaalf leden van deze wijd vertakte bende gearresteerd en onge twijfeld zullen er nog meer ingere kend worden. Het succes van deze belangrijke aanhoudingen is te dan ken aan de nauwe samenwerking tus sen de politiecorpsen van de verschil lende Europese landen. Vooral de Franse, Belgische en Nederlandse po litie hebben een aandeel gehad in deze opzienbarende vangst. Inmiddels is een „fabriek", waar «Rijksmarken zouden zijn vervaardigd, gevonden. Het Engelse kabinet heeft besloten in verband met het Londense haven geschil de noodtoestand af te kondigen. Minister-president Attlee heeft dit besluit gistermiddag aan het parle ment medegedeeld door voorlezing van een boodschap van Koning George VI. Chuter Ede, de Engelse minister van Binnenlandse Zaken, heeft onmid dellijk een aantal noodmaatregelen getroffen, die te middernacht van kracht werden. Deze maatregelen hebben ten doel de voedsel- en watervoorziening, het vervoer en andere diensten te beschermen. MEISJE IN ZEE VERDRONKEN Zondag is de 19-jarige coupeuse S. M. A. Baks uit de Westerb.eksuraal te Rotterdam in zee nabij Hoek van Hol land verdronken. Een vriendin zou haar zwemmen leren. Daarbij heeft het meisje vermoedelijk teveel water bin- nérngekregen, zij verdween althans plot seling in de diepte. De 6000 stakende havenarbeiders, die gisteren tegenwoordig waren op de in Victoria Park belegde vergadering, hebben met op één na algemene stem men voor de voortzetting van de sta king in de Londense haven gestemd. Hierdoor ontstaat op sociaal gebied de ernstigste toestand, welke Engeland heeft doorgemaakt sedert Labour in 194„ aan het bewind gekomen is. Ingevolge de aankondiging van de regering wordt nu de noodtoestand af gekondigd. Overeenkomstig de gebrui kelijke voorschriften in dergelijk ge val zal da kroonraad onder voorzitter schap van de Koning in Buckingham Palace vergaderen om de daartoe strekkende proclamatie op te stellen in de vorm van een reeks „Orders in council". Uiterlijk één maand Deze decreten zijn zeven dagen gel dig en kunnen dan, met toestemming van het parlement worden verlengd. Tsjang Kai Sjek en Philippijnen voornaamste deelnemers Generaal Tsjang Kai Sjek en de Philippijnse president Elpidio Quirino hebben besloten „de bal aan het rollen te brengen" voor een Stille-Oceaan U- me tussen de landen van het Verre Oosten. De Philippijnen zouden het ini tiatief nemen. Volgens een gezaghebbende bron zul- en de Philippijnen, China en Zuid- Korea in eerste instantie tot vorming van een dergelijke Unie overgaan. Men wijst er op, dat zowel de Philip pijnen als China concrete maatregelen zullen nemen tegen communistische import. Op de Philippijnen behoort tot deze ^maatregelen een verbod op illega le Chinese immigratie. Wat betreft de economische samen- v erking zouden de Philippijnen op zich nemen, het nationalistische China van grondstoffen als copra, ijzererts en timmerhout te voorzien. Uit officiële bron wordt vernomen, aat de Stille-Oceaan-Unie, waarvan men verwacht, dat zij alle anti-com munistische é-'-^sche landen zal om vatten, voor de morele en materiële tijstand eventueel van de V.S. afhan kelijk zou zijn. Een functionaris van de /mei"'-—ambassade te Manilla heeft dat echter tegengesproken. Marshall-hulp met tien pet. verminderd Een lid van de begrotingscommissie van de Amerikaanse Senaat deelde Maandag mede, dat de commissie be sloten heeft het bedrag, dat voor het tweede jaar van het Europese herstel programma is voorgesteld, met 10 pet. te verlagen. F\E ASSISTENTIE der Hilversumse politie werd ingeroepen bij een scherp toegespitst meningsverschil tus sen twee buren, die elkaar alle overlast aandeden. D bemiddelde brigadier van politie koos een nieuwe weg. Hij verenigde beide families voltallig aan een „ronde huiskamertafel-conference" en met succes. Hoewel er geen offi cieel communiqué werd uitgegeven stond toch in het politierapport ver meld: Na zeer breedvoerige besprekin- kingen hebben beide families zich ver plicht elkaar gedurende de eerstvol gende veertien dagen geen enkele overlast of hinder aan te doen. Aange zien over veertien dagen een der beide families naar elders vertrekt, kan deze oplossing alleszins bevredigend worden genoemd. Als we deze politieman eens naar Djokja stuurden? De chef van de Amerikaanse marinestaf heeft de begrotings- subcommissie van de .Senaat medegedeeld, dat de Sowjetunie thans over 250 a 300 duikboten beschikt en dat 20 30 dezer duikboten gevaarlij ker zijn dan de -„Schnorkels". Een militair gerechtshof heeft na een proces, dat drie weken in beslag nam, te War schau Adam Doboszynski ter dood ver oordeeld, beschuldigd van spionnage voor de Amerikanen na de oorlog en collaboratie met de Duitsers tijdens de oorlog. Dit proces was het grootste spionnageproces in Polen sinds de oorlog. Op 6 Augustus hoopt het Amsterdamse echtpaar J. W AalH. A. AalBorggreve de dag te herdenken waarop het vóór 70 jaar in de echt werd verbonden. De man is 93 jaar en de "rouw 91 jaar oud; beide oudjes genie ste nog een goede gezondheid. iliiiiiiii»iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii»iiiiii {JIT EEN ONDERZOEK is geble ken, dat de brand aan boord van de „Corum" in de haven van Istanboel, die het leven kostte aan 57 personen, niet te wijten is aan kwaadwilligheid, doch aan slechte organisatie op het schip en aan onvoorzichtigheid. Meer dan 300 personen zaten in het ruim te midden van goederen, waaronder niet aangegeven brandbare stoffen! Abel Gance, de Belgische cineast die de film Heemskerk is wel mooi, mear nu het strand en het zand en de Noordzee vanwege de zedelijk- hedens verboden benne, blijf ik maar vn me tentje zitten. En d&'s een droge boel, burgemeestert „Monsieur Vincent" gemaakt heeft, koestert het plan in Marokko de buiten- opaamen te maken van zijn film „Di vine Tragedie", die het leven schetst van Christus. Deze grote historische film zal, gefinancierd worden door ver schillende personen uit alle landen ter wereld. Een bedrag van enige honder den millioenen Franse francs is reeds door een Amerikaanse maatschappij verstrekt. Q In verband met het voor komen van aardappelziekte heeft de plantenziektenkundige dienst bepaald, dat met ingang van 13 Juli alle con sumptieaardappelen, die voor export naar overzeese landen worden ver scheept, twaalf dagen in quarantaine opslag moeten zijn geweest. QNDER LEIDING van Sir John Boyd-Orr zal van 713 Septem ber te St. Cergue (Zwitserland) een in ternationale vredesconferentie worden gehouden, die wordt georganiseerd door de wereldunie van vredesorgani saties. Zwedens 91 jarige koning Gustav verraste gisteren 't badplaatsje Saeroe aan het Kattegat door in zee te gaan zwemmen. De burgers van Na gasaki, de tweede stad, die door een atoombom werd verwoest, hebben bij stemming besloten „een internationale culturele stad" op de ruïnes te bou wen. De Sjah van Perzie heeft in een interview een beroep gedaan op de Westelijke geallieerden, zijn land edel moediger te behandelen. De sjah gaf uitdrukking aan zijn bezorgdheid, dat sinds het einde van de oorlog „niets" vomr Perzie is gedaan. In een door Quirino en generalissi mus Tsjiang Kai-Sjek gezamenlijk uit gegeven verklaring wordt gezegd, dat de landen van het Verre Oosten zich terstond moeten organiseren in een verbond tot bestrijding van de „com munistische dreiging". „Wij zijn overeengekomen", aldus het communiqué, „dat de betrekkin gen tussen China en de Philippijnen versterkt zullen worden en dat door onze respectieve regeringen terstond concrete en practische maatregelen ge nomen moeter. worden ter bevorde ring van de economische en culturele samenwerking". Nieuwe legercommandant richt zich tot de troep De nieuw-benoemde commandant van de Koninklijke landmacht en van het Koninklijk Nederlands Indonesisch leger, luitenant-generaal Buurman van Vreede, heeft zich met een radio rede tot de onder zijn bevel staande militairen gericht, waarin hij o.m. zei- de: In de jaren die volgden op de tweede wereldoorlog, hebben de K.L. en het K.N.I.L. hier te lande vaak voor hete vuren gestaan en ook nu moesten wij velen onzer -achterlaten. Het is te voorzien, dat deze hete vuren nog niet dadelijk overal in In donesië gedoofd zullen zijn. Zolang dat niet geschied is, is de bijzondere taak, die u en mij is opgedragen, nog niet voltooid. En zo lang deze taak nog niet is voltooid, gaan wij, die al zo vaak voor hete vuren in welke vorm dan ook, stonden, niet uit de weg voor de moeilijkheden, welke wjj nog zullen ontmoeten. Haringvangsten blijven gering Zeer in het oog lopend is, dat de geringe haringvangsten geruime tijd aanhouden. In visserskringen breekt men zich het hoofd hierover en men vraagt zich af. wat de oorzaak is van deze langdurige schaarste. Opmerke lijk is, dat veel makreel wordt gevan gen en men veronderstelt, dat de ma kreel de haring verjaagt. Ook de schrale Noordenwind kan een nadelige invloed op de haringvangsten gehad hebben. Ook acht men het niet onmo gelijk, nu de laatste jaren zo intensief de haring-trawlvisserij wordt uitge oefend, waardoor de zeebodem letter lijk wordt omgeploegd, dat veel schade aan het broed op de z.g.n. haringbed den wordt berokkend. Britse transportarbeiders bond royeert communisten Het Britse Verbond van Transport arbeiders de grootste vakbond in de wereld met een ledental van 1 1/3 millioen heeft Maandag besloten I alle communisten, die officiële func ties in de bond bekleden, te ontslaan. Men gelooft, dat verschillende bezol digde functionarissen en een groot aantal onbezoldigden uit hun functies zullen worden verwijderd. NIEUW ECONOMISCH VERDRAG TUSSEN SOWJETUNIE EN TSJECHOSLOWAKIJE Het nieuwsbureau Ceteka meldt, dat tgdens het jongste verblijf van de Tsjechoslowaakse regeringsdelegatie te Moskou onder leiding van de plaats vervangende premier Fierlinger een accoord voor de uitbreiding van het goederenverkeer en de economische samenwerking tussen de U.S.S.R. en Tsjechoslowakije Is gesloten. De noodtoestand mag evenwel niet langer dan een maand duren. Gedu rende die tijd mag worden overgegaan tot vordering van goederen en mate rieel en gebruik van het leger, arres taties zonder rechterlijk bevel en sum miere rechtsbedeling. De noodtoestand wettigt echter niet de mobilisatie van burgers. Tot dusver werd de noodtoe stand tweemaal uitgeroepen, n.l. in 1920 en 1926, naar aanleiding van een algemene staking. Nadat de boodschap in het Hoger huis was voorgelezen, deed Herbert Morrison, de voorzitter van het Lager huis, mededeling, dat de boodschap door minister-president Attlee ter ken nis van het Lagerhuis was gebracht en Woensdag in debat zou komen. Solley die onlangs door Labour werd geroyeerd en de communist Philip Piratin riepen „neen" toen de vraag aan de orde kwam, of het debat Woensdag gehouden moest worden. De motie om Woensdag het debat te houden werd met 315 tegen nul stemmen aanvaard. Soley en Piratin traden als tellers van de tegenstem men op, zodat hun stemmen waarde loos waren. In een overzicht van de toestand zeide de minister voor Ar beidszaken, Isaacs, onder meer, dat op de massavergadering van gistermor gen 2500 van de 10.000 stakers aanwe zig waren, dat 10.200 arbeiders staak ten en 15000 aan het werk waren. Op 112 schepen in de haven ligt het werk stil. (Zie verder pag. 3). De „CA. Banck" nog niet vlot De vele honderden, die gisterochtend voor dag en dauw half uitgeslapen en met verkleumde gezichten naar het Bloemendaalse strand waren getogen om getuige te zijn van het vlot slepen van de „C A Banck", waven tever geefs gekomen. De Zweed week geen centimeter van zijn plaats. De spring vloed bracht het water niet zoals verwacht werd hoger dan het bij normale vloed komt. De Noordoosten wind was de schuldige. Bovendien hing et"zo'n dichte mist, dat de sleep boot „Ebro" niet eens zee koos. Na half vijf, toen het langzamerhand lichter werd en men zoetjes aan uit gekeken raakte op het onwrikbare sil houet van de stomer, aanvaardden steeds meer kijkers de terugtocht. Om vijf uur lag de Banck weer even ver laten als tevoren. Doodstraf voor Joegoslavisch priester De Joegoslavische Roomskatholieke priester Kragelj is door een gerechts hof ter dood veroordeeld wegens „vij andige activiteit tegen het bewind van Tito en samenwerking met de Duitsers in de oorlog", Volgens de beschuldging heeft hij de Gestapo inlichtingen over Tito's vrij- scharen verstrekt en na de oorlog ille gale brochur.es en artikelen geschreven, politieke inlichtingen verstrekt aan buitenlandse inlichtingendiensten en is hij behulpzaam geweest bij de ontvluch tingen uit het land. Koninklijk Paar dankt de marine In een telegram, gericht aan alle schepen en instellingen van de Konink lijke Marine in Nederland en Indone sië heeft schout bij nacht F. Kist, plv. chef marinestaf, de dank van de Ko ningin en Prins Bernhard overgebracht aan al het marinepersoneel voor het geschenk, dat het Koninklijk paar ter gelegenheid van zijn koperen huwe lijksfeest door de Koninklijke Marine werd aangeboden. Franse ambassadeur over geplaatst De Franse ambassadeur' Jean Ri viere wordt in September overge-' plaatst naar Praag. Zijn opvolger wordt Garnier, thans chef personeel van het ministerie van buitenlandse zaken te Parijs, die tevoren nooit bui ten Frankrijk werkzaam was. DE VER. STATEN EN DE DEVALUATIE VAN HET POND. De bekende commentator Walter Lippmann schrijft, dat het Amerikaanse ministerie van Financiën het vraagstuk van de devaluatie van het pond sterling trachtte op te lossen doon_ druk van buiten in plaats van door vertrouwelij ke onderhandelingen - met de Britse re gering. Hij verwijt het ministerie, dat het de financiële crisis verergerd en versneld heeft door over devaluatie te praten voordat het wist, hoe te hande len ten aanzien van de gevolgen.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1