Stad en Omgeving- Bath in Somerset, de „parel van het Westen" AGENDA De grote veteranenstrijd van a.s. Zondag Werkloosh verzekeri Turnlust maakt trips door oud-Enge!and Heropening Herenkapsalon op Donderdag a.s. Elftallen uit de gehele provincie Si. Pancras Nieuw geluid in de toren Hensbroek Sportdag Udi-Nea De Rijp VAN MARSDIEP TOT Oudorp Autotocht Ouden van Dagen Bath, in Somerset, de „parel van het Westen", zoals de Engelsman het noemt, is een poëtisch gelegen stad. In een dal tussen heuvels staat de middeleeuwse Abbey en daar rond groeperen zich de winkelstraten. Door het dal stroomt een riviertje en te gen de flanken van de heuvels met hun mooie boomgroepen en hun fraaie gazons, liggen de villa's en de huizen der woonwijken. Vanuit een hoog hotelraam in de binnenstad ziet men rondom de lieflijke regelmaat van -villa's en bomengroen, van rode en grijsblauwe daken en hier en daar een sierlijk gebouwde toren. Cer, een rijke Engelsman, wie het uitzicht niet beviel, liet ergens op een heuveltop, een schertskasteel bouwen, alleen maar een facade, en de Brit had zijn uitzicht. En als men, vanaf de heuvels, bij avond uitziet over de verlichte stad, dan is het panorama, dat zich aan uw voeten ontrolt, onbeschrijfelijk. Men spreekt geen Hollands in Bath, allicht niet, maag- men spreekt en verstaat er practisch ook geen ande re taal dan Engels. Het isolement van de Engelsman en zijn Empire-complex wijzen hem aan op zijn eigen taal, maar hij verwondert zich over het school-Engels van het Nederlandse Mulo-meisjes en men vroeg uw ver slaggever, dié zijr. Engels maar zeer gebrekkig spreekt, of hij een student was van de Sheffield University. In het verkeer, datgekenmerkt wordt door verschrikkelijk ouderwetse auto's, is de Engelsman uiterst cor rect en produceert hij een minimum van lawaai. De Britse automobilist schijnt nim mer haast te hebben en de Hollan der, die aanvankelijk zijn moeilijk heden heeft met het links houdend verkeer, kan rustig oversteken: de auto's stoppen tot hij voorbij is. En de rust en het flegma van de Engels man manifsteren zich wei heel dui delijk in de kalme queue, die wacht bjj een bushalte en die langer wacht bij een snoepwinkel, omdat de Sweets zo schaars zjjn en de Bril een zoetekauw is. Bath dankt zijn naam aan de geneeskrachtige warme bron,, die in het centrum van de stad ont springt en die de stad reeds in de Romeinse tijd maakte tot een kuur oord. Het water van de bron is niet bepaald smakelijk, maar het moet zeer geneeskrachtig zijn. Als men door het mooie Engelse landschap reist van Londen naar Bath, zijn er drie dingen, die u het allereerst opvallen: de bouwsteen, de schoorstenen en de gordijnen. Gordij nen ziét men in Engeland in aller hande kleuren, hardgroen en paars, purperrood en rose, blauw en werke lijk ook nog wei wit- en crèmekleu rig. De ramen zijn klein over het al gemeen en de bouwtrant is vaak een imitatie van oude stijl. Bakstenen ge bruikt men bij de huizenbouw ternau wernood, natuursteen in vrij grote blokken is het meest gebruikèKjke materiaal. En het woud van schoor stenen, hele regimenten op een hui zenblok, geven de buitenlanders, die er voor het eerst langs reist, een ver moeden van Engelse huiselijkheid rond de open haarden in Britse huiskamers. Men ziet in het voorbijgaan wonin gen zoals men ze in Holland niet meer kent. Een Hollandse arbeiderswoning is dikwijls een paleis, vergeleken bij die krotten. En men ziet in, dat de sociale toestanden in Nederland een voorbeeld kunnen zijn voor het bui tenland. De nieuwbouw, die men ziet, en die energiek ter hand genomen is, steekt gunstig af bij de oudere ge bouwen. Een Hollandse etalage is ten staal van artisticiteit, vergeleken bij de vrij smakeloze en rommelige uit stalkasten, die men in Engeland ziet en sommige Britse winkels schijnen nog uit de tijd van Dickens te stam men.. Ook de Engelse vrouw, die ge ëmancipeerd sigaretten rookt achter de kinderwagen, is minder modieus gekleed dan de Hollandse vrouw. Maar men kan prettig winkelen in Engeland, zeggen de Hollandse da mes, doch wij zeggen er bij, dat bijna alles wat er te krijgen is, In Nederland goedkoper is. De Engelse belastingen zijn buitengewoon hoog. Kleding, tabak, alcohol en luxe arti kelen zijn zeer hoog belast en daar door schreeuwend duur. De Engels man is een gedisciplineerd mens. Hij kankert nauwelijks, constateert slechts, dat het beter kon in velèrlei opzicht, maar realiseert zich onmid dellijk de opofferingen, die zijn land zich heeft moeten getroosten om de vrede te winnen uit een onmenselijke oorlog, en hij neemt gelaten de na oorlogse offers op zich in het alge meen belang. En als de Engelsman Holland hoort sprekend op een saaie Engelse Zondag, wanneer hij in een ligstoel de schaduw opzoekt in één der publieke parken, rondom de mu ziektent, dan lacht hij welwillend en hij neemt wat Hollands lawaai, waar aan hij niet gewend kan raken, op de koop toe, want een Hollander is po pulair in Engeland. Laten we ons best doen om het te blijven. «Telefonisch van onze speciale verslaggever) BATH, 12 Juli. Zaterdag was het de laatste dag van het optreden van Turnlust in Bath. Er was zeer veel publiek, dat een grote belangstelling aan de dag legde. Daardoor werden de gymnasten tot topprestaties gebracht zodat deze laatste uitvoering verreweg de beste werd. Het anders zo flegmatieke Engelse publiek toonde zich buitengewoon enthousiast en beloonde de demon stratie met een gul applaus. Het was een blijk van hartelijke vriendschap en gulle gastvrijheid dat die 7000 be zoekers de Alkmaanders boden Souvenir jagers, tuk op Alkmaarse attributen, boden die dag wel een pond-sterling voor een uniformmuts Zondagmorgen trok een groot deel van de gymnasten naar een ander hotel, Hillshaven, buiten het centrum ■"an Bath gelegen, een idyllisch plekj» op de heuvels. Zondagmiddag maakte het gezelschap in auto's van vrienden uit Bath een trip naar het pittoreske dorpje'Castle Combe, daterend uit de vroege Middeleeuwen, een zeer inte ressant plaatsje. De zomerse dag, het vriendelijk gebaar der gastheren en de geslaagde tocht werd voor de gym nasten een waar feest. Maandag werd in een drietal luxueuse bussen een tour naar de grotten en rotsen van Cheddar gemaakt en naar de bad plaats Weston Super Mare. Na bezich tiging van de grotten bood het Car- r.ava'-comité de -ere nar -> tocht een uitgebreid diner aan. Ook werd er nog gezwommen in bet zwembad, dat slechts enkel» uren pe* dag te gebruiken is. Daar bood Mr Mortimer een thea aan in een restau rant, gelegen op de nieuwe pier hei centrum van het amusementsleven Er werd van deze dag goed genoten en nog lang zal de herinnering daaraan blijven voortieven Ook een onschuldige autopech op A%: terugweg vermocht de goede stem ming niet te verbreken, ook al moest daardoor het afscheidsfeest wat later "beginnen. Dit werd gehouden in Parkside met vele hartelijke toespra ken en uitwisselingen van vriend schapsbetuigingen. Woensdagochtend gaat een klein deel, 's middags de rest van het ge zelschap weer op huis aan Eerst wordt nog een tour door Londen ge maakt, waarna de boot om 8 uur uit Tilbury vertrekt Donderdagmorgen komt Turnlust dan in Rotterdam aan en tegen twaalf uur is het gezelschap weer in Alkmaar. WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Titanenstrijd (14 jaar) Victoria Thea ter, 2.30 en 8 uur: Spionnage aan de Theems (14 jaar); Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: Are. de Triomphe (boven 18 jaar). DONDERDAG Bioscopen het zelfde programma als op Woensdag doch alleen avondvoor stellingen 8 uur. Van de politie De laatste dagen worden er in de kleedkamers van het Sportpark her haalde malen kledingstukken achter gelaten. Hieronder bevinden zich col bertjasjes, slipovers enz. Inlichtingen zijn te bekomen bij de concierge van het Sportpark. Tegen een slager en een caféhouder werd proces-verbaal opgemaakt daar zij zich aan zwarte handel in worst hadden schuldig gemaakt. Een andere caféhouder werd be keurd omdat hij het prijsaanduidings- besluit voor spijzen en dranken had overtreden. MULO-examens Voor het Mulo A-examen zijn ge slaagd: A. Schermer, Alkmaar; T. Zwart, Heerhugowaard; F. de Jong, Wieringermeer; P. Rus, G. Snip, Scha- gen; A. Veter, Harenkarspel; M. de Geus, M. N. Stam, Noordscharwoude; D. Groot, A. H. J. Zikkenheiner, E. Boerdijlc, Den Helder; J. Woelders, N. Nooder, Hoorn; J. v. Zwanenburg, Oudorp; J. C. de Vries, Hensbroek; S. .Vergaay, Breezand. Voor het B-diploma: R. B. Scher mer, J. J. Veeier, Zijpe; A. Wiedijk, Barsingerhorn; J. E. Mienes, Oud- karspel. Afgewezen zes candidaten. Eindexamen gymnasium Gister werden nog drie candidaten geëxamineerd. Geslaagd zijn voor diploma A. mej. Ada Keijmeer en Johan Ort, beiden te Alkmaar. Een candidaaf werd afgewezen. Het Berger tunneltje Nu het verkeer in de richting Ber gen weer toeneemt en - de overweg door de nieuw ingelegde trein naar Haarlem vaker gesloten moet worden, neemt de drukte door het tunneltje onder de spoorwegovergang belang rijk teje. Er zijn duidelijke verbods borden voor wielrijders aangebracht', doch vele fietsers storen zich hier niet aan. Zo komt het herhaaldelijk voor, dat jongens hard bellend door de tunnel rijden. Er zijn reeds vele haastige wielrijders bekeurd en van de zijde van de politie wijst men er ni op, dat geen waarschuwingen meer zullen worden gegeven. Aanrijding Gisteravond om half acht reed een vrachtauto over de Noordzijde van de Gudegracht in de richting van de Koorstraat. Toen de bestuurder deze straat bereikte, verzuimde hij voor lang te verlenen aan een personen auto, die in de richting van de Hei- looërbrug reed. De personenauto werd in de flank aangereden en ernstig beschadigd; de inzittenden kwamen echter met de schrik vrij. Tegen de bestuurder van de vracht auto is proces-verbaal opgemaakt. Waarom verdorren de beuken? Velen zullen dezer dagen enigszins verbaasd hebben gekeken naar de greppeltjes die de werklieden van dé dienst voor plantsoenen rond de beu ken in de Wilhelminalaan hebben ge graven. De gehele dag door zijn de werklieden van deze dienst doende die greppeltjes vol water te spulten De reden hiervoor? Wel, men hoopt niermede een einde te maken aan het verschijnsel, dat de toppen van vele beuken verdorren en de bladeren van deze bomen afvallen. Ir. Knol, directeur van Openbare Werken, vertelde ons, dat het vermoe den bestaat, dat de aanhoudende dioogte oorzaak is van het afsterven vsn de toppen. Zekerheid hieromtrent 'heeft men echter niet. De Planten- ziektenkundige Dienst uit Wagenin- gen stelt op het ogenblik een onder zoek in naar de mogelijkheid dat de bomen door een of andere ziekte aan getast zijn. De ziekte- of droogteverschijnselen heeft men het eerst in Alkmaar ge constateerd, docb na onderzoek is ge bleken, dat elders dezelfde verschijn selen bij beuken worden aangetroffen In afwachting van de uitslag van het onderzoek van de Plantenziektenkun- dige dienst zal men de beuken water biijven geven in de hoop ze hiermede te behouden. Als het inderdaad ziek teverschijnselen zijn, wordt gevreesd, dat vele bomen verloren zullen gaan, hetgeen een ramp voor het Alkmaarse natuurschoon betekent. Militair muziekcorps geeft uitvoering De garnizoenscommandant deelt ons mede, dat bij goed weder op Donder dagavond 14 dezer van 810 uur in de Muziektuin, alhier, voor de burgerij een concert zal worden gegeven door het muziekcorps van het Tweede Terri toriale Bataljon. Uiteraard is de toe gang vrij en een ieder weikom. HET NEDERLANDSE HANDELSRE GISTER Nieuwe inschrijving. Kaay's Groen- tenhandel, Bergen, Jan Apeldoornwég 3. Kleinhandel in aardappelen, groen ten en fruit. (Ontleend aan het Nederlands Han delsregister) Afkeuring van het Atlan tisch Pact De Afd. Alkmaar e.o. van het Ned. Organisatie Comité van het Wereld vredescongres verzoekt ons opname van het volgende: Daar er sprake van was, dat het At lantisch Pact één dezer dagen in de Kamer in Openbare behandeling zou komen, hebben Maandagavond afge vaardigden van het Organisatie Co mité van het Wereldvredescongres af deling Alkmaar e.o. een bezoek ge bracht aan de Kamerleden J. Groen te Alkmaar en G. Ritmeester te Den Helder. Onderstaande verklaring, welke ge tekend was door verschillende comité leden en adhaerenten van de afdeling Alkmaar e.o., werd gelijktijdig met een verklaring van het Nederlands Organisatie Comité, Haakon Stotijn, rlsmede met de rede welke het En gelse Lagerhuislid Zilliacus op het Wereldvredescongres te Parijs heeft gehouden, aan de Kamerleden over handigd. De tekst der verklaring luidt als volgt: Ondergetekenden, comitéleden en adhaerenten van het Wereldvredes congres, verklaren hierbij, dat gezien het regeringsvoorstel tot deelneming aan het Atlantic Pact, zij het hun plicht beschouwen de Eerste en Tweede Kamerleden hun afkeuring daarover kenbaar te maken Zij zijn van mening, dat het Atlan tic Pact in strijd is met het handvest dei Verenigde Naties, daar een mili tair blok gevormd wordt tegen andere geallieerde landen en leden der Ver enigde Naties. Zij beschouwen het Pact als een direct gevaar voor de Wereldvrede en mogen- niet nalaten, voor de behande ling in de Kamer, de leden in kennis te stellen. Inlichtingen aangaande het werk van het Organisatiecomité zijn te ver krijgen aan de adressen: Paternoster straat 4, Alkmaar en Houtweg 5, Alk- 1 maar. Uitspraak aangehouden Gisteren zou de Economische Politie rechter uitspraak doen in de zaak te gen de twee firmanten K. van een herenkledingmagazijn uit Alkmaar De ifficier legde de firmanten ten laste, dat zij maatkleding volgens klasse B hadden gemaakt en berekend, terwijl zij niet in deze klasse waren inge deeld. A. K verklaarde hiertegen dat hij een andere werkmethode toepaste dan gewoonlijk gevolgd wordt, waar door de kledingstukken hun juist méér werk bezorgden. De eis was f 3000 boete subs 3 maanden hechte nis. De politierechter heeft de uit spraak voor onbepaalde tijd aange houden. Burgerlijke stand Geboren: Catharina A., d. van Th. G. de Munk en C. Hoogland. Eveline H., d. van H F. Dirker en H. J. Focken. - Iefje, dochter van C. Kuijper en N. Stam. Johannes, zoon van P Wokke en A. Th. Korver. - Gepke, dochter van S. Knijpstra en H. van der Veer .Getrouwd: Geert Hoekstra en Johanna M Assee. Overleden Petrus Rustenburg, 46 jaar, gehuwd met M. Beemster. Deskundigen aangewezen Bij Kon. Besluit zijn voor het tijd vak van 1 Juli 1949 tot 31 December 1951 aangewezen als deskundigen be voegd tot het afgeven van een verkla ring als bedoeld in artikel 39 4e lid var) de Armenwet te Alkmaar, de he ren G .Hoeneveld en M. A. Elders, ze nuwartsen te Alkmaar. 5 EERSTE Krachten staan voor U klaar en daarom is wachten bij ONS UITGESLOTEN Alleen bij: JAN DE BOER, BOTERSTRAAT 12 - ALKMAAR In de eerste plaats laten wij hier onder dan het uitgebreide en volle dige programma volgen van de dag, waarop weer eens ouderwets om de puntjes zal „gevochten" worden. Groep A: 1. Tijd 10.45-11.25, terr. C, wedstrijd HRC aWFC a; 2. 11.30-12.10, A, Alcm. aPurmerst. a; 3. 13.45-14.25, A, Verl. 1—Verl. 2; 4. 16.00-16.40, C, Winn. 1Winn. 2. Groep B: 5. 11.30-12.10, C, Hollan- dia aOSV a; 6. 10.45-11.25, A, Hel der aKFC a; 7. 13.45-14.25, B, Verl. 5Verl. 6; 8. 16.00-16.40 A, Winn. 5 —Winn. 6. Groep C: 9. 10.45-11.25, D, Schagen aZaandijk a; 10. 10.45-11.25, B, XVV a—Succes a; 11. 13.00-13.40, D, Verl. 9—Verl. 10; 12. 15.15-15.55, A, Winn. 9Winn. 10. Groep D. 13. 10.00-10.40, D, Alk maar aAssend. a; 14. 12.15-12.55, A, Aiw. Forw. aEVC a; 15. 13.45- 14.25, C, Verl. 13—Verl. 14; 16. 15.15- 15.55, B, Winn. 13—Winn. 14. Groep E: 17. 10.00-10.40, A, N. Nieodrp aDe Rijp a; 18. 12.15-12.55 B, Purmerend aR anders a; 19. 13.45-14.25, D, Verl. 17—Verl 18; 20. 15.15-15.55, C, Winn. 17—Winn. 18. Groep F: 21. 12.15-12.55, C, WGW aWieringerw. a.; 22. 10.00-10.40, B, Kaagvogels aSjjbek. a; 23. Verl. 21 —Verl. 22; 24. 15.15-15.55, D, Winn. 21—Winn. 22. Groep G: 25. 11.30-12.10, B, WFC b—Winkel a; 26. 10.00-10.40, C, HRC b—Petten a; 27. 13.00-13.40, C, Verl. 25—Verl. 26; 28. 16.00-16.40, D, Winn. 25—Winn. 26. Groep H: 29. 12.15-12.55, D, Scheids. Aim. aFlevo a; 30. 11.30- 12.10, D, Alkmaar b—EVC b; 31. 14.30-15.10, C, Verl. 29—Verl. 30; 32. Winn. 29—Winn. 30. Groep I: 33. 13.00-13.40, A, Scheids. Zaanstr. aRanders b; 34. 13.00- 13.40, B, Purmerend bSchagen b; 35. 14.30-15.10, D, Verl 33—Verl 34; 36. 14.30-15.10, B, Winn. 33—Winn. 34. Nadere bijzonderheden. Zoals men ziet wordt gespeeld op de terreinen van HRC, Helder en Watervogels aan de Sportlaan te Den Helder. Terrein A, HRC a; terr. B, HRC b; terr. C, Helder; terr. D, Watervogels. De wedstrijdbepalingen zijn als volgt. a. Wijzigingen in dit programma kunnen niet worden toegestaan. b. De wedstrijden duren 2 x 20 minuten zonder rust. c. Een partij, die op het aangege ven tijdstip niet gereed staat om te beginnen, verliest reglementair met 30 en verbeurt een boete bij regle ment bepaald. d. Bij gelijk spel wordt geloot, welke partij het eerst vijf strafschop pen mag nemen. Iedere voorhoede speler neemt er één! Het doel moet worden verdedigd door de keeper, die tijdens de wedstrijd in de goal stond. De strafschoppen worden zo lang ge nomen, tot een beslissing is verkre gen. e. Indien wedstrijden gelijk eindi gen, worden de strafschoppen geno men op het stuk grond, dat ligt tus sen het HRC b-terrein en het Heider- terrein. Dus nimmer op de terreinen zelf. Daar gaat terstond de volgende wedstrijd beginnen. Men neme hier' van goede nota! De leiding bij het strafschoppen nemen heeft de heer J. E. L. v. Ketel. f. De uitspraak van de scheids rechter is bindend. Protesten zijn uit gesloten Voor ieder zegevierend elftal is een serie speldjes beschikbaar! De prijs uitreiking geschiedt om 16.45 uur voor de overdekte tribune op het Heider- terrein, door de voorzitter der afdeling Noord-Holland, de heer G. Sougé, De prijzen moeten door de aanvoer ders in ontvangst worden genomen! Ja zeker, wel lang gewacht, maar toch gekomen. Vrijdag a.s. zullen zich enkele sterke mannen met touwen en houtwerk naar het Witte Kerkje al hier begeven en dan zal, met medewer king van de firma Bergen uit Heiliger- lee, een nieuwe klok in de toren wor den gehesen. Het gewicht daarvan is 250 kg met een diameter van 72 cm. En de toon is cis, enfin, dat zult U gauw genoeg horen! Het opschrift van de klok luidt als volgt: „De oude klok, geroofd door der barbarenhand; Luide ik, zo God wi\, vrêe over dit vrije land". Deze tekst is opgesteld door de heer Van Alphen te Broek op Langendijk. De verlichting van de wijzerplaten is ook in een vergevorderd stadium. De plaatselijke gymnastiekvereni ging Udi-Nea gaf Zondag op het gemeentelijke sportterrein een sport- demonstratie. Allereerst werd, vooraf gegaan door het fanfarecorps Volhar ding, door het dorp gemarcheerd. De belangstelling op het terrein was niet zo groot als we wel gewend zijn. Toch behoefde het weer met het door brekende zonnetje geen beletsel te zijn. De oefeningen werden vlot en correct onder leiding van de directeur Korver afgewerkt. Voor de diverse afdelingen .waren prijzen beschikbaar gesteld, die met een toepasselijk woord do.or de voorzitster der vereniging, mevrouw Van Duin-Kriek, werden uitgereikt. V Tot notaris te Wieringen is benoeujl de heer T. R. Groendijk, cand.-noU)| aldaar. Een hengelaar uit Hippolyt, I hoef heeft een snoek van 1,21 m letijl verschalkt. De vis woog 29 pond. tf dader van de roofoverval op het por kantoor te Schagen zal zich Dinsdag u Juli voor de Alkmaarse rechtbank hek ben te verantwoorden. D De leldlt; van het in September in de Wieringet. meer te houden oogstfeest is toever. trouwd aan Carel Briels, regisseur vj, vele spelen in het Amst. Stadion. V Te Beverwijk heeft zich een fabrie'J gevestigd welke rijwielframes vervaar.].' digt. V Op de Rijkswerf te Den Helder - het feest. Vier leden van het personet waren 40 jaar op de werf werkzaan Het waren de machine-bankwerker l( klasse J. Graaff, de commandeur vai de afd. werktuigbouw J. Kok, de bank werker S. Filjan en de schilder K Rijkers. In de gemeenteraad van Midwouj werd de mogelijkheid overwogen, c- oude o.l. school te Oostwoud te verbou- wen tot tehujp voor ouden van dagen, V Het voornemen bestaat tijdens i| Zuiderzee-Museum-Tentoonstelling te Enkhuizen rondritten en -vaarten i| houden met een amphibie-voertuig. V In het fabrieksgebouw „De Vrede'l te Zaandam heeft zich een koel- es vriesinriehting gevestigd, welke zickl specialiseert in het voorbereiden vaj complete maaltijden. Voetbalwedstrijd ten bate van ouden van dagen Door een combinatie van elftallen werd Zondag een voetbalwedstrijd ge speeld op het AW-terrein, waarvan de opbrengst ten goede kwam aan de commissie, die de tochten van de ouden van dagen organiseert in de Rijp en Graft. De beste spelers uit de Rijper elf tallen AVV en DREO speelden in het rood tegen een combinatie uit de voet balvereniging Graftdijk en WBSV uit de Beemster, in het groen. Ongeveer 700 toeschouwers waren getuigen van de aftrap, die door bur gemeester Dalenberg werd verricht. Direct ontwikkelde zich een aardige strijd, welke echter spoedig afzakte tot een individueel wel goed verzorgd spel, maar door te kort samenspel in verband met een gebrek aan voortrai ning tot een losse wedstrijd werd. De Rijpers waren steeds in de aanval, doch zy konden het doel niet vinden. De gasten hadden meer geluk en wis ten een 0—2 voorsprong te halen, waarvan de eerste éen pracht goal na 6 minuten spelen was. Een kwar-, tier daarna ging de tweede in de tou wen. Tien minuten vóór de rust za gen we de eerste pracht kopbal van Scholten, welke keeper Los keurig op ving. Even vóór de rust kreeg De Rijp een corner te nemen waaruit de goed spelende r.buiten Spaarman keihard en onhoudbaar inschoot. Met deze stand 12 ging de rust in. Daarna werd het beter. Er werd goed gespeeld. Weer was de Rijp steeds in de aanval, doch ook de gas ten lieten zich niet onbetuigd. De kee pers kregen het drukker en er werden verschillende schoten op doel gelost, die evenzovele doelpunten hadden kun nen zijn, doch net naast of net over gingen. Na een kwartier spelen drong de back van de Rijp ver op en gaf de bal aan Spaarman, die op zjjn beurt onberispelijk doorgaf naar G. Verdonk, die met een zuiver schot, de gelijk maker scoorde. Daarna gingen de groe ne er van door, doch keeper Kroon stond zijn mannetje. De Rijp werd steeds gevaarlijker. Een snelle door braak en een nu beter spelende voor hoede zorgden voor 't winnende doel punt, maar het was van korte duur. De gasten drongen nu ook op en even vóór het einde kreeg de l.buiten de bal mooi toegespeeld en schoot keurig in. Een 3—3 gelijk spel gaf de ver houding aardig weer en was voor een dergelijke wedstrijd 'n mooie uitslag. Vergadering R.K. Gymn. Vereniging T.I.O.L. Vrijdagavond vergaderde TIOL in café Blokdijk. De voorzitter, de heer G. J. van Leeuwarde, opende met een kort woord. De nieuw ontworpen sta tuten en huishoudelijk reglement wer den na een kleine wijziging betreffende de contributie goedgekeurd. De contri butie zal bedragen f 1,25 voor leden boven 17 jaar, 0.75 voor leden van 13 tot 17 jaar en f 0.50 voor leden beneden 13 jaar. Ter versteviging van de kas zal bin nen afzienbare tijd een fancy fair wor den georganiseerd, waarbij de mede werking van alle leden werd verzocht. Alle bestuursleden traden af, waarbij vijf van hen zich weer herkiesbaar stel den, n.l. de heren G. J. van Leeuwar de, G. Verdonk, N. Molenkamp en de dames Riet Oudejans en M. Smit. Zij werden allen herkozen. Bovendien werden gekozen mej. M. Stoop en de heer W. Woestenburg. Voorzitter werd de heer G. J. van Leeuwarde, dié ook in het oude bestuur voorzitter was. Mej. M. Smit werd secretaresse en de heer W. Woesten burg penningmeester. Bij de rondvraag klaagde de heer K. Jacet over het slecht opbergen, en on derhouden van de materialen. De voor zitter merkte op dat nu er eep mate riaal-commissaris is benoemd, n.l. de heer G. Verdonk, zodat het nu wel be ter zal worden. De heer J. Blokdijk verzocht te wil len bevorderen dat bij een wedstrijd buiten de plaats, zoveel mogelijk zal worden meegewerkt waardoor een ge lijk weggaan maar vooral een gelijk thuiskomen wordt verkregen. Een goed geslaagde ouder avond Zaterdagavond was in hotel „De Eet dracht" een feestavond georganiseer door het onderwijzend personeel van de o.l. school, waarbij de ouders va de schoolgaande kinderen waren ui; genodigd en tevens leden van Vol] onderwijs. Deze avond die geheel de] de kinderen onder leiding en met rr. dewerking van de onderwijzers, mee; ter De Ruiter meester Posthuma er. juffrouw Willemse werd verzorgd, een ware feestavond geworden. Hef programma, dat door de kinderen zei! was getekend, vermeldde 15 punten dit door de kinderen zelf werden aange kondigd. Er werd gezongen, gedanst! toneel gespeeld en voorgedragen op[ een manier die de bewondering af dwong. Wij noemen slechts enkele van den goed uitgevoerde nummers. „Ans er de kabouters" werd ten tonele gebracht door de leerlingen van de le en 2i klas. „Hoe prins Mario lezen leerde en „Jan de Lapper" werden verzorgt door leerlingen uit de 2e, 3e en t klas. Dit laatste stuk was door d> hoofdonderwijzer de heer De Ruite; zelf gemaakt, hij werkte tevens mei „De Wilgen'.', van Adama van Schtij' tema) werd voorgedragen door ai meisjes van de 5e klas. Indé pauii] werd op ranja getracteerd. Het slot van deze avond vormde hl'-] afscheid van de kinderen die dit jaij de school- gaan verlaten. Naast woor den van dank tot het onderwijzen! personeel werden stoffelijke blijkei van waardering aangeboden. v Burge meester Dalenberg bracht dank na mens de ouders aan de onderwijzers er. de kinderen voor deze prettige avonl Meester De Ruiter sprak waarderend! woorden tot de kinderen die met veel enthousiasme hadden gewerkt en ge studeerd om deze avond te doen en dankte de heer Mast van Noord einde voor de verzorging van de ge luidsinstallatie. Mede door de milde bijdragen van de buj gerij slaagde het dit jaar opgerichte coffli'-l voor het houden van een autotocht, voor oudf| \an dagen in deze gemeente er in, om de 6>| jarigen en ouderen een mooie autotocht te t zorgen. Met twee auto's van de Naco vertrok 1 om acht uur van het dorp. Door Haarlem 1 Haarlemmermeer ging het op Schiphol aan waar het reusachtige bedrijf met bewonderii bezichtigd werd. De rondrit over het uit# strekte terrein was voor velen, die hier noo geweest waren, een genot, vooral omdat der employé's de verschillende bijzonderhedf in verband met de inrichting van de vlie! haven op populaire wijze uiteenzette. Nu gif- de tocht weer verder. Te Ankeveen werd aar gelegd om de inwendige mens te versterkr Ruimschoots koffie en brood werd verstrek- Opgefrist ging het weer voorwaarts door j Gooi. Door geheel Hilversum werd gerede] Het prachtige, raadhuis aldaar, waar men heen kon rijden, wekte aller bewondering 1 terwijl de studio's der verschillende omro verenigingen, waar men voorbij reed, de dacht van allen trokken. Nadat men nog en koek genuttigd had in de ontspan ning „De Gooise Boer", ging het Amsterdam af, waar een heerlijk bij Heek allen wachtte. Dit was een mooi M van de gezellige dag. De 'oudjes lieten »c ouder het genot van de muziek van een prto1 ensemble het maal goed smaken. Hierna men huiswaarts, waar allen in het café Oudorp nog samen zaten en door het cofflltfj werden getracteerd. Een woord van dank door een der ouder^ gebracht, was wel op zijn plaats. Onderweg werden er in ruime mate versop peringen en sigaren rondgedeeld. Het doet ons groot genoegen, dat alle spanning, welke het comité zich getroost heef- zo beloond is. Hun streven, om de oudjes genoeglijke dag te bezorgen is uitstekend slaagd. Het comité en de oudjes kunnen groot genoegen op deze dag terug zien. Ten slotte een woord van dank voor de i tane medewerking der burgerij. TEXELSE LAMMERENMARKTEN' Gedurende de grote zes lammereflj .narkten van dit jaar werden in tori 10.420 lammeren aangevoerd. Dit aariJ is weliswaar lan^ niet zo groot als ^'1 van vóór de oorlog, of omstreeks '!l jaren 19301931, toen het wel gebeur-: i de, dat er 7000 per markt werden atf'l gevoerd, doch het is niettemin respectabel aantal. PJET VRAAGSTUK van d werkloosheidsverzeke reeds vóór de tweede were! ze aandacht gevraagd. Was verschillende kringen van o principiële weerstand tege; ciale maatregel, thans is m< overtuigd van de noodzaa! dergelijke verzekering. Dit wel bij de behandeling in Kamer, waar men uit schie pen bijvalsbetuigingen kon tijden zijn dus wel verfjjide Op twee manieren is er t gepoogd aan de noden, die loosheid ontstaan, tegemoef Aan de ene zijde waren drijfstakgewijze ingestelde regelingen, die ook wel do< lijke ondernemingen in het den geroepen. Zij dienden al om arbeiders aan een b drijfstak te binden of vooi bedrijf te behouden. Men komen, dat arbeiders, die lange scholing hadden gel een bepaalde onderneming tak, daarvoor verloren zo door over te stappen naar werkkring. Het betrof hii kostenvraagstuk, een zuiver probleem. Niet alleen dus lang van de werknemers, d- gerieve van de bedrijven. Van geheel andere aard z.g. werklozenkasten, die d< organisaties werden ingee kassen hadden een zuiver s tie. Zij dienden om de med die door werkloosheid ware te steunen. Stellig hebben - een goede werking gehad ook als prelude te beschou- nu komende wet. DE NIEUWE verzekerin synthese zijn en een uitbreii reeds vroeger ingestelde reg dus niet van overheidswege werden zij door ons staatsa stimuleerd. De werking va betreft hen, die 6000 per j der verdienen. Bij een even loosheid zijn er drie periode De eerste betreft een wa zekering. In deze tijd, welki acht weken zal duren, ontva beider, die minstens een h een bepaalde bedrijfstak hee een uitkering van 60 tot 80 i zijn loon of salaris. Werkge' mer zullen gezamenlijk de p deze overbruggingsuitkering Na afloop van deze period eerst in de eigenlijke wei verzekering. Deze beoogt ee gedurende 13 weken. De daartoe worden voor de he staat, voor de andere helft nemers en werkgevers gefoc Zijn er 21 weken verst; moet de Sociale Bijstandsri komst brengen. Hieruit me dat het geenszins de bedoe deze regeling de financiële i vergaren voor een algemer turele massawerkloosheid, om een tegemoetkoming te voor bedrijfsgewijze optredi loosheid en seizoenwerkloo: kan zij mede dienen om stoot op te vangen voor een werkloosheid van langere t van wij een voorbeeld vind: beruchte achter ons liggen jaren. Zij biedt daarom goe tieven. Bevrediging op alle fron geen enkele regeling. Zo hier. Te wensen ware. da voor werkloosheidsdoeleinde van algemene bedrijvigheid Iioorlijke conjunetuurreser- waarmee men eventuele s- de arbeidsgelegenheid in m spoedige tijdsgewrichten k gen. Ook-wanneer die scho zijn. Een dergelijke toestai wenst ook, zal voor ons lai benarde financiële toestand tot de wensdromen moeten l-oren, Immers, de thans regeling baart reeds vele, ons aller aandacht vragen. UIT HET VOORGAANDE lijk zijn, dat de voorzienin en de verzorging van de m wieg tot 't graf, waarnaar deze maatregelen streven, zich brengt. Men zal als ond steentje moeten bijdragen. v®! heffing niet zwaa wij zijn er allen van overti hedendaagse lasten, ons do; heid voor sociale en fiscale opgelegd, reeds uitermate zijn. Meer en meer wordt komstenbesteding voor bedi vidu aangetast ten bate de; inkomstenaanwending. Bij vraag opkomen waar de gi of die misschien niet ree daar wordt overschreden, tenslotte allen zijn dagelijk voor primair levensonderh oVer men, hoe dan ook. de dient te hebben. Wordt dit p het inkomen bedreigd ei velen het geval dan zal een herziening van de best; en prijspolitiek moeten vols schillende betogen in de 7 mer wijzen reeds op dat vi bij de behandeling van de van Sociale Zaken zal zo\ mer als de minister bierovei punt naeJer uiteenzetten Me overtuigd, dat hiermede de ling van Nederlands' positie reldmarkt ten nauwste same Dit geldt ook voor het be Steeds meer worden hande trie belast met de offers v Voorzieningen, hoe gewens zichzelf ook mogen zijn. S men ook aandacht te schen positie van kleine en mii zelfstandigheden, die rieedr ten worden óf de kruimels wetgeving krijgen toegewor

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2