„ARDAÏT" Werkloosheids verzekering De onrust in Indonesië duurt nog onverminderd voort Amerika maakt het bestek op FF De perspectieven blijven somber afdoend middel tegen zomersproeten PETIT FOURS Beetstra-Elzinga ARSDIEP TOT Ij s te Wieringen is benoei^ R. Groendijk, cand.-notafj, in hengelaar uit Hippolyhj, :n snoek van 1,21 m lenpA )e vis woog 29 pond. p, e roofoverval op het post. chagen zal zich Dinsdag 13 Alkmaarse rechtbank heb. ïtwoorden. De leiding leptember in de Wieringer. )uden oogstfeest is toever. Carel Briels, regisseur van n het Amst. Stadion. ■vijk heeft zich een fabriek ;lke rijwielframes vervaar. jkswerf te Den Helder was er leden van het personeel aar op de werf werkzaam, de machine-bankwerker ]e raaff, de commandeur van ctuigbouw J. Kok, de bank- Kiljan en de schilder ;emeenteraad van Midwoud nogelijkheid overwogen, de ooi te Oostwoud te verbou- ii£3 voor ouden van dagen, inemen bestaat tijdens de iuseum-Tentoonstelling te ondritten en -vaarten te een amphibie-voertuig. ïbrieksgebouw „De Vrede" 1 heeft zich een koel- en ng gevestigd, welke zich in het voorbereiden van aaltijden. d geslaagde ouder avond vond was in hotel „De. Een- i feestavond georganiseerd, nderwijzend personeel van al, waarbij de ouders van lande kinderen waren uit. 1 tevens leden van Volks- Deze avond die geheel door l onder leiding en met nt van de onderwijzers, mees- iter meester Posthuma en rillemse werd verzorgd, is feestavond geworden. Het dat door de kinderen zelf ld, vermeldde 15 punten die nderen zelf werden aange- 1 werd gezongen, gedanst leeld en voorgedragen op die de bewondering af- ien slechts enkele van deze voerde nummers. „Ans en ■s" werd ten tonele gebracht :erlingen van de le en 2» prins Mario lezen leerde' Lapper" werden verzorgd ngen uit de 2e, 3e en 4e aatste stuk was door de wijzer de heer De Ruiter kt, hij werkte tevens mee. 1!', van Adama van Schel- i voorgedragen door acbt n de 5e klas. In dé pauze inja getracteerd. van deze avond vormde het in de kinderen die dit jaar gaan verlaten. Naast woor- dank tot het onderwijzend werden stoffelijke blijken lering aangeboden. Burge- ilenberg bracht dank na- iders aan de onderwijzers en n voor deze prettige avond. Ruiter sprak waarderende it de kinderen die met veel ne hadden gewerkt en ge- n deze avond te doen slagen de heer Mast van Noord- de verzorging van de ge- atie. Oudorp ht Ouden van Dagen r de milde bijdragen van de bur- het dit jaar opgerichte comité i. iden van een autotocht, voor ouden 1 deze gemeente er in, om de 65-1 aderen een mooie autotocht te be- J auto's van de Naco vertrok mei van het dorp. Door Haarlem «Ui ïeer ging het op Schiphol aan, usachtige bedrijf met bewondering erd. De rondrit over het uitge* n was voor velen, die hier nooit en, een genot, vooral omdat een 's de verschillende bijzonderheden met de inrichting van de vlieg- ipulaire wijze uiteenzette. Nu gin? ?r verder. Te Ankeveen werd. aan- de inwendige mens te versterken. koffie en brood werd verstrekt. ng het weer voorwaarts door t geheel Hilversum werd gereden. ;e raadhuis aldaar, waar men om iden, wekte aller bewondering op» itudio's der verschillende omroep- waar men voorbij reed, de aan- llen trokken. Nadat men nog the' genuttigd had in de ontspan- Gooise Boer", ging het °P af, waar een heerlijk difl«f ïn wachtte. Dit was een mooi ellige dag. De "oudjes lieten mot van de muziek van een prim* t maal goed smaken. Hiema toog larts, waar allen in het café samen zaten en door het cond1® icteerd. d van dank door een der ouderen is wel op zijn plaats, werden er in ruime mate verso®' sigaren rondgedeeld, ons groot genoegen, dat alle fa'1 ïlke het comité zich getroost heeft is. Hun streven, om de oudjes een dag te bezorgen is uitstekend ff*' t comité en de oudjes kunnen o1*1 ;en op deze dag terug zien. een woord van dank voor de spot' erking der burgerij. 5e lammerenmarkten de de grote zes lammere»"! an dit jaar werden in totaal I meren aangevoerd. Dit aan" lar lan^ niet zo groot als da de oorlog, of omstreeks i1931, toen het wel gebe»r' 7000 per markt werden aa»' doch het is niettemin f 1 aantal. VRAAGSTUK van de verplichte werkloosheidsverzekering heeft reeds vóór de tweede wereldoorlog on ze aandacht gevraagd. Was er toen in verschillende kringen van ons volk nog principiële weerstand tegen deze so ciale maatregel, thans is men algemeen overtuigd van de noodzaak van een dergelijke verzekering. Dit bleek ook wel bij de behandeling in de Tweede Kamer, waar men uit schier alle kam pen bijvalsbetuigingen kon horen. De tijden zijn dus wel verfiderd. Op twee manieren is er tot op heden gepoogd aan de noden, die door werk loosheid ontstaan, tegemoet te komen. Aan de ene zijde waren er de be- drijfstakgewijze ingestelde wachtgeld regelingen, die ook wel door afzonder lijke ondernemingen in het leven wer den geroepen. Zij dienden echter veel al om arbeiders aan een bepaalde be drijfstak te binden of voor een zeker bedrijf te behouden. Men wilde voor komen, dat arbeiders, die een jaren lange scholing hadden gekregen voor een bepaalde onderneming of bedrijfs tak, daarvoor verloren zouden gaan, door over te stappen naar een andere werkkring. Het betrof hier dus een kostenvraagstuk, een zuiver economisch probleem. Niet alleen dus in het be lang van de werknemers, doch ook ten gerieve van de bedrijven. Van geheel andere aard waren de z.g. werklozenkassen, die door de vak organisaties werden ingesteld. Deze kassen hadden een zuiver sociale func tie. Zij dienden om de mede-arbeiders, die door werkloosheid waren getroffen, te steunen. Stellig hebben deze kassen een goede werking gehad en zijn zij ook als prelude te beschouwen van de nu komende wet. DE NIEUWE verzekering wil een synthese zijn en een uitbreiding van de reeds vroeger ingestelde regelingen, die dus niet van overheidswege kwamen al werden zij door ons staatsapparaat ge stimuleerd. De werking van deze wet betreft hen, die 6000 per jaar of min der verdienen. Bij een eventuele werk loosheid zijn er drie perioden: De eerste betreft een wachtgeldver zekering. In deze tijd, welke hoogstens acht weken zal duren, ontvangt een ar beider. die minstens een half jaar in een bepaalde bedrijfstak heeft gewerkt, een uitkering van 60 tot 80 procent van zijn loon of salaris. Werkgever en -ne mer zullen gezamenlijk de premie voor deze overbruggingsuitkering opbrengen. Na afloop van deze periode valt men eerst in de eigenlijke werkloosheids verzekering. Deze beoogt een uitkering gedurende 13 weken. De middelen daartoe worden voor de helft door de staat, voor de andere helft door werk nemers en werkgevers gefourneerd. Zijn er 21 weken verstreken, dan moet de Sociale Bijstandsregeling uit komst brengen. Hieruit moge blijken, dat het geenszins de bedoeling is met deze regeling de financiële middelen te vergaren voor een algemene conjunc turele massp-werkloosheid. doch meer om een tegemoetkoming te scheppen voor bedrijfsgewijze optredende werk loosheid en seizoenwerkloosheid. Toch kan zij mede dienen om de eerste stoot op te vangen voor een optredende werkloosheid van langere duur, waar van wij een voorbeeld vinden in de zo beruchte achter ons liggende dertiger jaren. Zij biedt daarom goede perspec tieven. Bevrediging op alle fronten brengt geen enkele regeling. Zo is het ook hier. Te wensen ware, dat elk land voor werkloosheidsdoeleinden in tijden van algemene bedrijvigheid een be hoorlijke conjunctuurreserve vormde, waarmee men eventuele schokken in de arbeidsgelegenheid in minder voor spoedige tijdsgewrichten kan opvan gen. Ook-wanneer die schokken hevig zijn Een dergelijke toestand, hoe ge wenst ook. zal voor ons land met zijn benarde financiële toestand, voorlopig tot de wensdromen moeten blijven be i-oren. Immers, de thans ontworpen regeling baart reeds vele «.zorgen, die ons aller aandacht vragen. UIT HET VOORGAANDE zal duide lijk zijn, dat de voorziening in noden en de verzorging van de mens van de V'ieg tot 't graf. waarnaar wij met al deze maatregelen streven, offers met zich brengt. Men zal als ondernemer z'n steentje moeten bijdragen. In dit ge val zal de heffing niet zwaar zijn, maar wij zijn er allen van overtuigd, dat de hedendaagse lasten, ons door de over heid voor sociale en fiscale doeleinden opgelegd, reeds uitermate drukkend zijn. Meer en meer wordt de vrije in komstenbesteding voor bedrijf en indi vidu aangetast ten bate der verplichte inkomstenaanwending. Bij velen zal de vraag opkomen waar de grens ligt en of die misschien niet reeds hier en daar wordt overschreden. Men heeft tenslotte allen zijn dagelijkse uitgaven voor primair levensonderhoud, waar over men, hoe dan ook. de beschikking dient te hebben. Wordt dit gedeelte van het inkomen bedreigd en dat is bij velen het geval dan zal uiteindelijk een herziening van de bestaande loon- en prijspolitiek moeten volgen. De ver schillende betogen in de Tweede Ka mer wijzen reeds op dat vraagstuk en bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken zal zowel de Ka mer als de minister hierover zijn stand punt nader uiteenzetten. Men zii ervan overtuigd, dat hiermede de 'ontwikke ling van Nederlands' positie op de we reldmarkt ten nauwste samenhangt. Dit geldt ook voor het bedrijfsleven. Steeds meer worden handel en indus trie belast met de offers voor sociale Voorzieningen, hoe gewenst dfize op zichzelf ook mogen zijn. Stellig dient men ook aandacht te schenken aan de positie van kleine en minder kleine zelfstandigheden die steeds óf verge ten worden óf de kruimels der sociale wetgeving krijgen toegeworpen. Tan Malakka trekt aan de touwtjes (Van onze correspondent te Batavia). J-JE TOESTAND IN INDONESIË IS ER, sedert het sluiten van de Van RoyenRum-overeenkomst, niet eenvoudiger op geworden. De sombere voorspellingen, dat dit accoord de chaos eerder zou vermeerderen dan doen> afnemen, schijnen tot dusver, helaas, bewaarheid te worden. Terwijl er tussen de leidende figuren te Batavia en op Bangka een „wils-overeenstemming" be staat, die door enkele vooraanstaande Republikeinse leiders zeker even ern stig genomen wordt als door de Nederlanders, trekt de massa der gewa pende Republikeinse strijdgroepen zich daar in de practijk niets van aan. Integendeel, over het gehele gebied van Indonesië is de onveiligheid in de laatste weken hand over hand toegenomen. Het gaat van kwaad tot erger. In gebieden, waar het langer dan een jaar volkomen rustig was geweest zoals bijvoorbeeld het economisch zo belangrijke cultuurgebied der Oostkust van Sumatra is de situatie op het ogenblik niet minder kritiek. Mo dern bewapende, vaak goed gedisciplineerde Republikeinse strijdgroepen trekken daar van Atjeh uit de demarcatielijn over, met de instructie econo mische objecten te vernielen en een zodanige angst te verspreiden, dat de normale arbeid aan de opbouw vrijwel onmogelijk wordt. UET WORDT algemeen betwijfeld of n zelfs 'n duidelijk „cease fire"-bevel aan zal kunnen maken. Er zijn ver van Sukarno en Hatta daar een einde c .hillende redenen om aan te nemen, dat het gezag dezer Republikeinse lei ders niet meer zo groot is, als op grond mogen worden aangenomen. Velen zijn van de onderhandelingen scheen te trouwens van oordeel, dat een der gelijk gezag in werkelijkheid nooit be staan heeft. Het gezag berustte hoofd zakelijk op een handig gevoerde pro paganda en de erkenning der Republiek in het buitenland. Daarom is het net waarschijnlijk, dat de restauratie van de Republikeinse regering in Djokja e- welke verdere overeenstemming met die regering ook, een periode van tust en vrede in Indonesië inluidt. Het tegendeel schijnt eerder het geval te zijn. Niet alleen heeft het herstel van de Republiek tot gevolg, dat er duide lijk merkbare heftige spanningen tus sen verschillende federale gebieden op traden, waarin vooral het zeer anti Republikeinse Sumatra een belangrijke rol speelt, maar ook van andere, ex- treem-revolutionnaire zijde bemest men reeds nieuwe en felle reacties. F.r loopt reeds een scheur dwars door de Republiek. Typerend is het feit, dat de z.g. nood regering, die „ergens op Sumatra" re sideert, per radio heeft laten weten, dat zij niet met de overeenkomst van Batavia accoord kan gaan en de erken ning van de Republiek op heel Suma tra en heel Java eist. Maar behalve deze fioodregering en haar aanhang zijn er nog andere, gevaarlijker groe pen, die zich thans van de Republiek distanciëren, waarvan als voornaamste dc Partai Mui'ba moet worden ge noemd. Dit is een arbeiderspartij met vrij grote invloed op Java, onder lei ding van een zekere Sukarni (niet te verwarren met Sukarno), een man die tijdens de eerste dagen van de natio nalistische revolutie in Augustus 1945 te Batavia een nog al belangrijke rol heeft gespeeld. J^iet echter Sukarno is de gevaarlijke figuur, n aar de man die achter hem staat, die hem zijn intelligente olitieke en strategische adviezen geeft, die hem aanspoort en die in alle op- i'-' -n achter de schermen aan de touwtjes trekt: de beruchte en siniste re Tan Malakka, leerling van Moskou, een Aziatisch onruststoker van grote ervaring en formaat. Bij het stijgen van de rode invloed in China en de uitbrei ding van het communisme op Malakka lebben de volgelingen van Tan Malak- de w' 'I mee. Niet alleen rekenen zij op de steun van de geweldige groep der „oversea"-Chinezen in Indonesië, waarbinnen het communisme ook da gelijks krachtiger binnensijpelt, maar dien zijn de armoede en de ellen de nder het volk door het leed der laatste vier jaren zó toegenomen, dat d tijden voor een sterke communisti- ir beweging in Indonesië welhaast rijn schijnen te zijn. Dit strijdbaar communisme heeft Marktberichten NOORDERMARKTBOND, 13 Juli. 90.000 kg aardappelen. Eerstelingen 7.20—8.30; rode Eerstelingen 8.40—8.70 Eigenheimers 9.30—9.50. blauwe Eigen heimers 7.80—9.10, drielingen 4—6,40, kleine 3.90—4.40. 280 stuks bloemkool 23.—; 500 kg bieten 4.—; 100 kg tuin bonen 7.—; 200 kg zilvernep 25.—. HEM, 12 Juli. 30.000 kg. aardappe len, middel Schotse 7.50—8.20, kleine 5.50—6.50, kriel 3.30—3,80, middel rode 8,20—8,60. s BROEK OP LANGENDIJK, 13 Juli 1949. —Aanvoer 70.000 kg aardappelen, eerstelingen 7.408.80; drielingen 6.10 6.80; eigenheimers 910; 650 stuks bloemkool, I A 22.20; I 13—19,60; 2200 kg gele kool 16—17,50; 42.000 kg rode kool-15,30—17,80. WARMENHUIZEN, 13 Juli '49. Aan gevoerd 30400 kg aardappelen: Schotse muizen 7.308/40, drielingen 4.10 5.60, kriel 3.804.30, rode Schotse mui zen 99.40, witte eigenheimers 9.50; bloemkool (80 stuks) 16.1020. GROOTEBROEK, 11 Juli. - 250.000 kg aardappelen: grote 7,30—9,30, kleine 6,40—7,30, kriel 4—4,20, blanke" eigenheimers 9,20, bintje 7.40 en blauwe eigenheimers 9,50—10,70. WOGNUM, 12 Juli. -35.000 kg aardappe len: middel 7,30—8,50, grove 7—7,60, drie lingen 4—5,90 en kriel 3,70—4. AVENHORN, 11 Juli. - 55.450 kg- aard appelen: Schotse middel 7—8,40, drielingen 5,20—6,40 en kriel 4—4,40; 7200 kg rode Schot 9-9,40. DEN BURG, 11 Juli 1949. Aangevoerd werden 85 lammeren 27.5036; 17 scha pen 6075: 3 koeien 500650; 3 pinken 275350; 17 biggen 5575 en 2 veulens 120160. Voor de levering 15 schapen en 9 nuchtere kalveren. uiteraard ook een grote aantrekkings kracht voor de gewapende bende ener jongere Indonesische generatie, die nu reeds (na de verwarring van de Ja panse tijd) jarenlang van roof en avon tuur leeft en voor wie het intreden van een toestand van vrede, orde en evenwicht, het terugkeren naar nor male arbeid npodzakelijk zou maken. Zij hebben echter nooit gewerkt, zij kennen geen geo-J~nde samenleving. Er is in Indonesië een uitgebreid be- roeps-banditi te ontstaan, dat gaarne met iedere leider meeloopt, die de jeugd ten behoeve van een of andere olutionnaire ideologie ten strijde roept. Meer dan ooit het geval was. wo' het cor nunisme in Indonesië op het ogenblik een werkelijk en tast baar gevaar ep de herstelde Republiek is tegen een dergelijk gevaar niet op- g -■ sen, evenmin als dit trouwens met de jonge en in opbouw verkerende deelstaten bet geval is. Wanneer het bereiken v- enige nadere overeen komst met Djokja en de federale ge biedsdelen derhalve tot iltaat zou hebben, dat de Nederlandse troepen aanzienlijk worden ingekrompen, of misschien in een bepaald tempo allen naar huis worden gestuurd, dan valt voor de naaste toekomst te voorzien, dat Indonesië ten prooi valt aan een vloed van nog groter ellende dan tot dusver reeds het geval is geweest. Dan wordt dit land onbewoonbaar voor ie der, die er als rustig burger leven en werken wil. Dit is het somber pers pectief, dat menigeen in Indonesië op liet ogenblik tot diepe bezorgdheid stemt. Nieuwe Niedorp Junioren-wedstrijd De N.V.V.-Junioren speelde dit week end een oefenwedstrijd tegen de Oude- sluis -Junioren. De NVV-ers bleven met een 10 overwinning de Oudesluizers de baas. Er werd overigens matig ge speeld en het zou wel eens goed voor de jongens zijn de voetbalschoenen een maandje rust te geven. Zondagmiddag speelde de NVV adsp. a tegen de Flevo-dito's. Aanvankelijk leek het dat de NVV-ers ook hier een gemakkelijke overwinnig zou behalen maar de Flevo'ers hielden moedig'vol en wisten zelfs een 42 voorsprong te behalen. De wedstrijd eindigde in een gelijk spel (44) dank zij één der Flevo-backs die tweemaal in eigen doel trapte. Reisje leerlingen O.L.S. De kinderen van de 4e en óe klas der 0.1. school maakten de vorige week hun jaarlijks reisje naar Rotterdam. Het was een „ééndaags" tochtje waarvan de kinderen volop hebben genoten. Ach tereenvolgens werden bezocht de Maas tunnel, Cineac en de grote brand die er op dat ogenblik in de haven van Rotterdam woedde. Door pech aan de motor kon de bus vanaf Leiden niet harder rijden dan 20 km per uur. waardoor de kinderen omstreeks naif elf weer in ons dorp arriveerden, waar verschillende ouders hun kroost ston den af te wachten. Het welslagen van deze tocht is hoofdzakelijk te danken aan het onderwijzend personeel, dat zoiets op prima wijze weet te organise ren. Kolven .Onze plaatsgenoot de heer C. Goet wist voor de tweede maal beslag te leggen op de wisselbeker die door de plaatselijke Kolfvereniging beschik baar was gesteld voor onderlinge wed strijden. De heer Goet sloeg in 20 par tijen 1030 punten. De heer K. Kiste- maker werd tweede met 1012 punten, U. Bakkum derde met 899 punten. Plotseling onwel geworden De heer C. Groot, wonende aan het Westend, werd Zaterdagmiddag plotse ling onwel. Hij is bij de familie Smit even in huis gegaan, maar moest toch auto naar huis gebracht worden. Turnen De turnvereniging Hercules—Hébé wist op de turn wedstrijden in Schagen een derde prijs in de wacht te slepen met het nummer vrije oefeningen voor dames. Voor de directeur, Jac. Schuit, een mooi succes. Na Marshallplan het Trumanplan (Van onze medewerker'voor economie) UEN VAN 'S WERELDS rijkste man nen, Nelson A. Rockefeller, riep eind 1946 zijn vier broers tezamen en na ampele bespreking legden zij tezamen 5 millioen op tafel als beginkapitaal voor een volkomen nieuwe maatschap pij, de International Basic Economy Corporation. Nieuw ook vooral, omdat deze broers geheel anders denken over de rol van het kapitaal dan hun mira culeuze grootvader „John D."; zij wil len met hun kapitaal niet de grootste winst behalen doch het alleen in die landen beleggen waar dit geld de grootste diensten kan bewijzen. De I.B. E.C. wil met andere woorden in ach terlijke landen de landbouw, de visserij de industrie en de distributie verbete ren en daardoor de levensstandaard verhogen. Neen, Nelson Rockefeller is geen phi- lantroop, hij schenkt zijn geld niet weg en ook hij wil uiteindelijk rente van zijn kapitalen zien. Doch als voor uitziend man begrijpt hij dat zijn wel vaart, Amerika's welvaart, ja, ons aller welvaart alleen maar verhoogd en ver zekerd kunnen worden, als afie bron nen waarover onze rijke aarde beschikt, worden aangeboord en tot spuiten wor den gebracht. Allereerst is hij in Brazilië en Vene zuela aan de slag gegaan. In Brazilië neemt hij proeven met Amerikaans hy bridezaad, voor grotere maisoogsten richt hij kolossale graanpakhuizen op en proeffarms voor varkens en stelt hij helicopters beschikbaar voor planten- ziektebestrijding. In Venezuela helpt hij de visserij op poten, experimenteert hij op landbouwgebied en moderniseert hij de industrie. DE PLANNEN van deze dynamische Rockefeller kwamen enkele maanden geleden in een nog veel beter daglicht te staan, toen Amerika's president, Harry Truman, op 20 Januari j.l. zijn grootscheepse ideeën voor het in ont wikkeling brengen van alle achterlijke gebieden bekend maakte. Hij deed daarbij tevens een beroep op de kapi taalbezitters en de technici uit de in dustriële landen der wereld om met hun geld en hun kennis (hun know how, zoals de Amerikaan dit noemt) de helpende hand te bieden. Dit project heeft, laten wij dit rond uit voorop stellen, een economische en een politieke achtergrond. Economisch omdat het tot betere werkgelegenheid, grotere handel en ruimere behoeften- voorziening alom kan leiden. En ook omdat de V.S. door het openleggen van nieuwe gebieden (in Afrika bijv.) grondstoffen kunnen krijgen, die in de toekomst wel eens niet meer volop uit Z.O.-Azie zouden kunnen komen. Po litiek is het, omdat men door het' ver drijven van de armoede in de achter lijke gebieden aan het communisme een voedingsbodem hoopt te ontnemen. We laten dit laatste motief voor wat het is, we constateren alleen dat Tru man zich met energie op zijn plan heeft geworpen en dat het aan hem niet zal liggen dat dit „Trumanplan" na enkele jaren het Marshallplan verre in .de schaduw zal stellen. 'NU IS ER in zoverre verschil, dat het niet de bedoeling is dat de Ame rikaanse belastingbetaler, zoals voor het Marshallplan, milliarden dollars ter beschikking stelt. Het geld moet voor namelijk komen van de Wereldbank (opgericht door ca. 50 landen met het doei credieten te geven voor de weder opbouw) en de Export-Importbank der V.S. Daarnaast probeert men de Ame rikaanse financiers aan te lokken, ter wijl ten slotte de gebieden die geholpen moeten worden in de letterlijke zin van het woord ook een duit in de zak moe ten doen. Teneinde het risico van de particuliere kapitaalverstrekkers zo klein mogelijk te maken, heeft Truman juist dezer dagen a&n het Congres ge vraagd een regeringsgarantie te geven, hetgeen zoveel wil zeggen, dat de Ame rikaanse staat verliezen vergoedt. Bo vendien vroeg hij het Congres alvast 45.000.000 tot dekking van de eerste kosten. Uit verscheidene kanalen tracht hij dus geld te peuren. Dit moet nu vrucht baar gemaakt worden met behulp van de ervaring van de industriële wereld. Niet alleen van de Amerikaanse maar ook van de Engelse, die reeds doktert aan een 50-tal plannen in hun overzee se gebiedsdelen. Doch ook Nederland kan de helpende hand bieden. Het heeft zijn enorme Indonesische onder vinding en kennis, het heeft dus voor de exploratie van tropische gebieden de nodige know-how. Het kan dus meehelpen, ja, het moet meehelpen om mede de vruchten van deze grandiose aanval óp 's werelds ar moede te kunnen plukken, Uitdroging van onze gronden in studie Het provinciaal bestuur van Noord Holland heeft, volgens Het Vrije Volk, een commissie geïnstalleerd, die hef vraagstuk van de waterbeheersing van geestgronden in Kennemerland ten Noorden van het Noordzeekanaal zal bestnderen. Voorts zal de Stichting voor bodem- kartering over deze' kwestie twee rap porten samenstellen. Het eerste zal speciaal op de tuinbouwgrond in de omgeving van Beverwijk betrekking hebben. Het blad vernam van de Stich ting voor de Landbouw, dat de toe stand op verschillende bedrijven in deze streek zeer nijpend is geworden. In veel gevallen, zal het noodzakelijk zijn, dat op korte termijn pompen wor den geplaatst. Er zijn zelfs tuinders, die dit reeds gedaan hebben en het water van tachtig meter diepte moeten oppompen. De Provinciale Stichting voor de Landbouw is nu van mening, dat het billijk zou zijn de tuinders een zekere schadevergoeding te geven in de vorm van een tegemoctkominj bij het plaatsen der pompen. De Landelij ke stichting wil hierover haar oordeel voorbehouden, totdat de rapporten zijn verschenen. .niwfiMir Castricum Militaire onderscheiding voor Ko Brandjes Wij hebben reeds gemeld, dat de heer J. J. Brandjes, hier ter plaatse beter bekend als Ko Brandjes, morgen uit handen van Prins Bernhard een hoge militaire on derscheiding zal ontvangen wegens zijn dapper gedrag gedurende de jaren der bezetting. Reeds kort na de bezetting vatte Brandjes het plan op om naar Enge land te gaan en zich daar voor de ge allieerde zaak verdienstelijk te maken. Toen het tijdstip hem daartoe gunstig leek, gaf hij aan zijn voornemen ge volg. Na een even avontuurlijke als gevaarvolle tocht door Duitsland, wist onze moedige plaatsgenoot Zweden te bereiken, waar hij gedurende negen maanden werd geïnterneerd. Uit deze periode bewaart zijii familie een Zweedse krant, waarin een foto van Ko voorkomt, afgebeeld als „Hollandse vluchteling" in houthakkerkledij. Brandjes wilde echter zijn tocht ver volgen en inderdaad wist hij, na vele hinderpalen te hebben overwonnen, Engeland te bereiken. Hij werd daar voor de geheime dienst opgeleid en als uitvloeisel daarvan op de dag der in vasie, 6 Juni 1944, bij Kaatsheuvel „ge dropt". De hem toevertrouwde opdracht werd prompt uitgevoerd. Bij de bevrijding van Oostelijk Ne derland sloot hij zich weer bij het En gelse leger aan. Ook na de bevrijding verbleef onze plaatsgenoot nog gerui- m tijd bij het Engelse en Amerikaanse militaire apparaat. Warmenhuizen Wedstrijd „Vislust" Zondagmorgen hield de hengelsport vereniging „Vislust" haar tweede wed; strijd in de ringvaart bij Dirkshorn. Hoewel de vangst beter was dan in de eerste wedstrijd, is zij toch nog matig te noemen. Aan de wedstrijd werd door 18 leden deelgenomen en men wist 118 baarsjes en 17 witvissen te verschalken. De uitslag luidde als volgt: 1 C de Vries 14 stuks, 2 D Pastoor 12, 3 P Pastoor 12, 4 P Rempt 8, 5 J Jonger- ling 8, 6 Jb Speets 8, 7 D Medema 8, 8 A Nieuwland 6. je moet maar pech hebben Dat jë zo maar niet in Canada zit, als je papieren niet in orde zijn, on dervond de fam. Vogelaar uit War menhuizen, die zich naar bovenge noemd „land van belofte" zouden be geven, doch welk voornemen voorlo pig nog is uitgesteld. Zaterdag 2 Juli zou zij per boot afreizen vanuit Le Havre, doch bij controle bleek zij niet in het bezit te zijn van de officiële keuringsattesten, die behoren gestempeld en. getekend te zijn door een hiervoor aangewezen Canadese dokter. Wel hadden de familieleden zich in dividueel laten keuren en doorlichten door een particulier geneesheer, maar vanzelfsprekend is dit niet volgens de voorschriften. Er stond hun niet an ders te doen dan de terugeis te aan vaarden naar Zeeland, naar de familie en wachten totdat 'de officiële stuk ken afkomen. Het meubilair was ai onderweg en het bedrijf verkocht. Daar sta je! Emigranten weest dus voorzichtig en houdt hiermede rekening. Heiloo Avond-vierdaagse per fiets Over twee weken, 26 Juli, zal te Heiloo de eerste start plaats vinden van de avond-vierdaagse. Drie avonden en een Zaterdagmiddag zullen de deel nemers per fiets door de mooie omstre ken van Heiloo trekken. Door duinen en bossen, langs polders en meren voert het parcours dat iedere dag ongeveer vijf en twintig kilometer lang is. Ieder boven de leeftijd .van 14 jaar kan aan deze avond-vierdaagse mee doen. De bedoeling is niet om de af stand in zo kort mogelijke tijd af te leggen. Integendeel, het moet een tour tocht worden langs de mooiste plekjes van Noord-Holland. Zij die interesse hebben voor deze avond-vierdaagse, die op 26, 28, 29 en 30 Julj zal worden gehouden, kunnen alle inlichtingen bekomen bij de plaat selijke VVV's. Wijding kerkklok Vrijdagavond zal er in het Witte Kerkje een plechtigheid plaats hebben in verband met de wijding van de te ruggekeerde kerkklok. De plechtigheid vangt aan 's avonds 8 uur. Sprekers zijn de burgemeester, de heer Kalff, en ds. Bloemhoff. Het geheel zal opgeluis terd worden door zang en orgelspel. Verwacht wordt, dat velen aanwezig zullen zijn. De verfraaiing rondom het Witte Kerkje Bijna een jaar geleden werd op ge zag van de wederopbouwdienst te Haarlem het bouwen van het muurtje rondom het Witte Kerkje stopgezet Over de reden daarvan is toendertijd genoeg geschreven, 't Zal echter menig Heilooër goed gedaan hebben, dat deze week wederom een aanvang is ge maakt met de afwerking van het be-" treffende muurtje, omdat dit het aan zien van ons mooie dorp kan verhogen. Purmerender markt PURMEREND, 12 Juli. Aange voerd 638 runderen, waaronder 190 vette koeien, 3 stieren, 343 nuchter» kalveren, 204 schapen en 21 vette var kens voor de levering. 135 melk- en kalfkoeien van f 500—* f 750, handel stug; 275 gelde koeien 360575, handel stil; 15 pinken 225— 325, handel stug; 20 stieren 400650, handel stil; 202 schapen 5072, 323 lammeren 3243, kalm; 61 bokken en geiten 1060. vlug; 796 biggen 4067.50 kalm; 12 fokzeugen 280375, kalm; 61 paarden 380600, stug; 400 oude kip pen en hanen, rode en witte 1.752 per kg; 700 idem blauwe 22.25 per kg; 13500 jonge hanen, rode en witte 1.50 1.70 per kg; 2800 idem blauwe 22.10 per kg; 2100 jonge hennen 35.50 per stuk; 600 eenden 75—2.25 per stuk; 600 konijnen 0.304.50; 25 ganzen 46.50; 15 kalkoenen 34; 3000 kipeieren 0.135 0.145; 2000 eendeieren 0.11. O verzicht. Het was een over heersend stugge beweging op de markt. Door het droge weer was er een flink aanbod van vette koeien, over het ge heel van beste kwaliteit. Het was dan ook denkbaar dat de kooplust niet groot was, want in de ve^se melkkoei en was het ook al heel stug. Alles kon dan ook niet geruimd worden. Met de geldekoeien zat het ook heel vast en de nrijzen werden er niet beter op. Voor het jonge vee was maar weinig animo. Enkele stiertjes zag men in andere handen overgaan. Op de wolveemarkt was het ai niet beter. De schapen zijn grotendeels bij de levering terecht ge komen. Het kleine aanbod van lamme ren kon slecht afzet vinden. Enkele werden voor de dood gekocht. Voor fokkalveren was geen koper te vinden. Geen Zeelander noch iemand uit ande re proviciën was aanwezig. Een tegen stelling vormden de bokken en geiten. Hier was een vluggere beweging waar te nemen. Maar de biggenmarkt stond ook in het teken van de warmte. Er werden heel zware biggen aangevoerd die nog flink boven de notering uitko men. De paardenmarkt blijft,zich in 'n' stugge gang handhaven. De pluimvee- markt was druk bezet, maar ook met een kalme gang. Besommingen IJmuiden De aanvoer aan de Rijksvisafslag bestond gisteren uit 2100 kisten. De besommingen waren: IJm 20 „Polder man f 13.800, 19 „Adelante" f 14.260, 213 f 425, 23 f 2049, 249 f 146, 241 f 58. De visprijzen waren per kg: heilbot 2.201.95, klein middelltong 2.552.45, klein I 2.45—2.40, II 1.70—1.40, tarbot I 1.951.80; per 50 kg: tarbot III 74, tong schar 4847, schartong 30, grote schol 49, schar 31—14.50, bot 33—27, middel schol 5344, klein 32.5018.50, ma kreel 199, verse haring 33.5015, grote gul 31.5029, kleine 16.5011.50, kleine haai 13.50, grote schelvis 31.50 19, middel 3221.50, klein 25—13, klein II 16.507.50, poontjes 5.50, middel hake 4239. horsmakreel 4.303.10, wijting 1811; per 121/, kg: .grote leng 63, grote koolvis 2925, grote hake 104103, kabeljauw 5274. Advertenties WONINGRUIL. Aangeboden benedenhuis te Amsterdam Nieuw West, bevattende 3 kamers, keu ken, douche, W.C., tuin en schuur. Huurprijs 34. p. maand voor woning te Alkmaar of omgeving, huurprijs ongeveer gelijk. Brieven aan de heer Wijn berg per adres A.T.O. Nieuwesloot 29, Alkmaar. WONINGRUIL LeeuwardenAlkmaar. Aangeboden te Leeuwarden burgerhuis bev. kamer en suite, erker, keuken, 3 slaapk., 1 vaste wast., voor- en achtert., huur 5.25 per week. Gevraagd ongev. dito te Alkmaar. Brieven onder no. A 147 bur. van dit blad. WONINGRUIL. Aangeboden nieuwe wo ning a. d. Karei Doorman kade, bev. kamer, keuken, st. schuur, voor- en ach tertuin, boven 3 sl.k. met badcei. Gevraagd grotere woning. Brieven onder no. A 148 bureau van dit blad. N.Y. VRIESIA JAN DE VRIES Alkmaar; Telef. 2875 VOOR ELKE GELEGENHEID 10 ct. per stuk. Onze bekende specialiteit. v.h. Nauta, SPOORSTRAAT 8. TELEF. 2315, ALKMAAR.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3