ON TUUR ERMAN HYPOTHEEK 'SCHIKBAAR Terreurmoorden in Indonesië De regeringsverklaring achter gesloten deuren Verbroedering der „kleine vier" bij de grote vlootmanoeuvres Italianen leiden in ploegklassement zo zacht! sproduct is per, doordat ft LEN, BEDDEN, ien VAKMAN me sortering ALKMAAR GEOPEND TE ALKMAAR Op reis door Trizonie -1949 Wat denken de Duitsers er vanen wat wij? Onze Damrubriek Staking in Amerikaanse staalindustrie? Vergissingen WOENSDAG 13 JULI 1949 erl Boven- int in Rinso 'R ALLES IN, 3ABy-WAS. GRAAF SCHOOL", 5 ;ursussen. ONDSCHOOL >e- en Luchtvaart) of bij J. D. Lutterot i), B. Bottemanne- !0. huizen en landerijen. 11 ij k e voorwaarden. verlichte venster passeert, ar. „Dat kun je wel aan de Lange, als Willem lakt om aan dek te gaan. el evenl" LIET DRIE-ZONEGEBIED wordt te- genwoordig veelal, maar voor de grap, Trizonie genoemd. Dit is alge meen zo en niemand, die er aanstoot aan neemt. Dat het strijdig is met de „eer" en de „waardigheid", daar maalt niemand meer om in het tegenwoordi ge Duitsland. Vrolijk zingt men: Wir sind die Eingeborenen von Trisonesien tjumla, tjumla, tjumla boem Wir sind ja keine Menschenfresser, aber klissen können wir umso besser.... Dat ademt, hoewel geen grote, toch wel een heel andere geest dan de uit gerangeerde generatie van „Bloed en bodem". Werkelijk, het Duitse volk maakt nu een heel andere indruk. 1933, Het jaar dat Hitier aan de "friachtkwam, ligt al weer ver achter hen. De meeste Nazi's zijn voor goed uit leidende functies verwijderd. Ik loop op straat zo allerlei te fil men en geniet daarbij de levendige belangstelling van een troepje jongens van een jaar of twaalf. Niet alleen hun schooltas dragen ze, maar de meesten dragen ook een steelpannetje voor zich uit. Als ik vraag wat er inzit laten ze het mij graag zien: pap met krenten, schoolvoeding. Ze hebben al len nog een flinke soeplepel mee naar huis gekregen. Natuurlijk willen ze eok op de film. De Protestantse jon gens willen „er op" vóór hun Kerk. Dat gebeurt prompt. Maar de Roomse jongens willen ook „genomen" worden maar met hun kerk als achtergrond. Dat gaat makkelijk. De twee Kerken liggen nóg geen drie minuten van el kaar af. Dit doet mij heel wat pretti ger aan dan twaalf jaar geleden, toen ik op dezelfde plaats een „Hitler-ju- gend"-optocht ontmoette, met haken- kruisvlag „in top" en ik mij snel in die kerk terugtrok om niet het vaan del te moeten groeten en daarmee een pak rammel van de één of andere op tochtleider riskeerde. Deze jongetjes hebben alleen nog de débacle van het „Duizendjarige Rijk" in hun herinnering en gedachten, en verder talen ze er niet naar. Als ze zo om me heen scharrelen met hun tas sen en hun pannetjes en hun vele vra gen, dan zijn ze net zo gewoon, pret tig en onschuldig als alle kinderen over de hele wereld zijn. Geen uniformen meer, noch inspire rende „hoerapetten". Geen soldatenlie deren, noch opgeschroefde „Kundge- bunge". De enige uniformen die mij passeren behoren toe aan Heilssoldaten, die op gewekt neuriënd langs mij heen wan delen. Wanneer men mij. in intiemere kring, nog eens duidelijk tracht tema ken hoe het vroeger was, dan hoor ik allerlei zelfbeschuldigingen aan als: „Hitlerknechten, die wij geweest zijn", „Hitier is onze ondergang geworden". Opmerkingen tussendoor, maar „en pleine publique" geuit door verschil lende middenstanders en intellec tuelen. Ook arbeiders en arbeidersvrouwen zijn niet alleen opgelucht dat 't Nazi regime voorbij is maar de tevreden heid in het algemeen van bijna alle mensen met wie ik spreek, is opval lend, hoewel het 'levenspeil vergele ken met hier in Nederland toch stuk ken en stukken lager ligt. Men wil weer graag met een schone lei begin nen. Zou het mogelijk ook niet op de weg liggen van ons, Nederlanders, om onder diezelfde zwart-rode historie een streep te zetten en voor zover 't in ons vermogen ligt iets goeds en nieuws mee te schrijven? Aan ons 't antwoord Op de terugweg pik ik in Oberhau- sen weer dezelfde leavetrein als waar mee ik gekomen ben. Nu is die trein niet zo leeg als een paar weken geleden. Een stoet jon gens en meisjes van om en nabij de tien jaar bevolken de vele grote wa gens. Ze zijn erg enthousiast, zingen 't hoogste lied en bolderen nu in een lange rij naar de restauratiewagen achteraan. Daar krijgen ze thee met cake. Straks compleet souper! Als ik er haastig één aanschiet verneem ik, dat ze op weg zijn naar „de Hoek" zo als ze het noemen, en vandaar naar Engeland zullen oversteken om er 'n vacantie van drie maanden door te brengen. Het zijn allen „uitgebomde" oorlogsweesjes uit Kiel. As de hele karavaan mijn compar timent voorbij gehold is en ze hun „fi ve o'clocktea" genieten, mijmer ik nog eens na. Wellicht dat zo'n toekomstige pleegvader in Engeland, die dit kind gastvrij opneemt, zelf als RAF-piloot op een oorlogsnacht „hoog" bezoek aan Kiel heeft gebracht en daar wie zal het zeggen Gisela's of Helmut's eigen vader en moeder het levenslicht heeft uitgeblazenWat is een mens HET NUT VAN STUDIE Nog altijd zijn er spelers die twijfe- len aan het nut van studie of in elk I geval studie toch slechts van betrek- f kelijke waarde vinden. Juist de prac- ïi tijk bewijst echter dat niets minder I waar is. Een sprekend voorbeeld van I de waarde an studie volgt hieronder H (Wit aan zet): Zwart: 9, 13. 14, 16/19, 21, 23, 24. Wit: 25, 27, 28, 30, 32/35, 37, 38. Deze stelling werd jaren geleden E door de Fransman Molimard samenge- I steld. Ogenschijnlijk staat wit verloren, I want op 1. 3429, volgt 123x34; I 2. 30x39, 24—29; 3. 33x24, 19x30; 4. I 35x24, 18—22; 5. 27x18. 13x31; en I zwart wint. Wit heeft echter de vol- I gende fraaie verrassing in petto voor I zwart: n.l. 1. 27—22! 18x27; 2. 34—29, 23x34; 3. 30x39, zwart moet nu terug- I offeren. Het enige is: 32731; 4. I 37x26. Nu kan 4. 1318 niet we- gens 5. 2823; 6. 3832, enz. En zo is zwart gedwongen tot 41722; 5. 26x17, 22x11; 6. 32—27. Weer wordt 6. 13—18 belet wegens 7. 2823, 18x29; 8. 35—30. 24x35; 9. 33x4, en weer is het uit. Gedwongen is dus nu Weer 611—17; 7. 27—22 en nu moet zwart een stuk verliezen, daar hij geen 1 tempo meer heeft. i Een aantal jaren na het verschijnen van deze studie kwam in het kam pioenschap van Frankrijk tussen Ga- route (zwart) en Ricou de volgende ■iv stelling voor: If Zwart: 3, 12/14, 16/19, 23, 24; Wit: 27, 28, 30, 32/35, 37/39. Wit is aan zet. Ricou had, als ijverig J studiemens kennis genomen van de publicatie van Molimard. Garoute, een echte practijkman, echter niet. Het spel ging als volgt: 1. 30—25. 17—21; 2. 34—30, 12—17; 3. 39—34 en nu liep zwart in de val door 3 -( 3~9" zie verder boven. Enige jaren later kwam het in de strijd om het kampioenschap van Z.O. H Frankrijk, tussen Bonnard (zwart) en I Ricou tot de volgende stand (zwart 1 aan zet); Zwart: 4, 12/14, 16, 18, 19, 21, 23, 24; Wit: 25, 27, 28, 30. 32, 33, 35, 37/39. Wit hoopte weer op dezelfde gang van zaken als tegen Garoute, n.l. 1 12—17; 2. 39—34, 4—9 enz. I Bonnard, een soort wandelende ency- m clopaedie, was van een en ander op de I hoogte en dus tracteerde hij zijn tegen- stander op de volgende, minder aange- I name verrassing: 2. 39—34, 10—15; 3. 34—29, 23x34; 4_ 30 x 39. 18—23; 5. 39—34, 13—18!! 6. I 2520 (of?), 14x25; 7. 2822. 2328!! 8. 32x14, 1x43; 9. 22x13, 24—30!! 10. 35x24, 12—18!! 11. 13x22, 43—48!! 12. i 24—20 (de enige) 48x45; 13. 33—28, 15x24; 14. 28—22, (gedw.) 45—1; 15. R 14—10, 24—29; 16. 10—5, 29—33; 17. 5—32. 33—39; 18. 32—49, 1—12; cn wit Saf op. Een prachtig spelfragment. Wie trekt na dit alles nog het nut van studie in twijfel? Terroristen hebben de rubberonder neming Marbau-Zuid nabij Rantaupra- pat op Noord Sumatra aangevallen. De employé B. Hillner en een sergeant werden vermoord, terwijl de admini strateur Ch. A. Kleingeld werd ont voerd. Een Chinese autobus werd nabij Bea- si in Langatse door teri-oristen bescho ten, waarbij vier passagiers ernstig werden gewond. De te hulpsnellende politie viel in een hinderlaag, waar door twee politie-agenten werden ge dood en vier gewond. Op de hoofdweg te Siantur is een wandelende Neder lander aangevallen en vermoord. In Zuid-Tapanuli kreeg een Nederlandse patrouille contact met een sterke ter roristenbende, waarbij een groot aan tal terroristen worden gedood en een aanzienlijke hoeveelheid -vapens werd buit gemaakt. De „kleine blokkade" bij Helmstedt duurt voort Dinsdagmorgen stond voor de con trolepost aan de zonegrens bij Helm stedt een onafzienbare rij vrachtauto's te wachten op doorlating naar Berlijn door de Sowjetrussische zone-grens wachten. De Russen laten, volgens me dedeling van een Britse militair, slechts drie auto's per uur door. Gisteravond werd vernomen, dat de Sowjetrussische grensposten bij het ten Noorden van Helmstedt gelegen kruis punt Vorsfelde de vrachtauto-bestuur ders hebben medegedeeld, dat zij mo gelijk „na een klein oponthoud van een drie of vier dagen" in staat zullen zijn de rit naar Berlijn voort te zetten. HET M.S. „SIAOE" Het voor -ekening van de K.P.M. te Amst. nieuwgebouwde m.s. „Siaoe" zal de volgende maand van Holland naar Indonesië vertrekken. Na aankomst in Indonesië zal dit schip in een der diensten worden ingelegd, die de Mij. in Indonesië onderhoudt. Phillip Murray, de voorzitter van het CIO, deelde te Washington mede, dat de onder-handelingen, die onder auspi ciën van de regering tussen vertegen woordigers van de arbeiders en de werkgevers in het staalbedrijf zijn ge voerd, zijn vastgelopen. Hij voegde er aan toe, dat hij het bestuur van het CIO de raad heeft ge geven Zaterdag aanstaande het werk stop te zetten. Hij gaf ook te verstaan, dat alleen een tussenkomst van presi dent Truman de staking, waarbij 500.000 aangesloten metaalbewerkers zouden betrokken zijn. kan voorkomen. De president van de Amerikaanse bond van arbeiders in de staalindustrie, Murray, maakte Dinsdag bekend, dat president Truman de leden van de bond had verzocht hun voorgenomen staking welke Zaterdag a.s. zou be ginnen 60 dagen uit te stellen. In die tijd zou een raad van onderzoek de gerezen geschillen bestuderen. Het voorstel werd door de U.S. Steel Cor-. poration verworpen. Zeldzaam verschijnsel in parlementaire geschiedenis (Van onze parlementaire redacteur) Het had Dinsdagmiddag in de Twee de Kamer heel wat voeten in de aarde, voordat de wijze heren tot de beslis sing gekomen waren, dat de regerings verklaring over de ontwikkeling van de gebeurtenissen in Indonesië Woens dag aanvankelijk in een besloten bij eenkomst zal worden afgelegd. Dit be sluit kwam tot stand in comité-gene raal, nadat de afgevaardigden reeds een verward debat over deze kwestie gevoerd hadden. Het was met recht: zoveel hoofden, zoveel zinnen. Men deed ijverig ver schillende oplossingen aan de hand, omdat een verklaring achter gesloten deuren en de beraadslagingen daar over eveneens zonder bijzijn van bui tenstaanders eigenlijk niemand be vredigde. De regering had te kennen gegeven, dat zij haar mededelingen uitsluitend in comité-generaal 'wilde verschaffen doch de minister van Overzeese Ge biedsdelen, mr. J. H. van Maarseveen, kwam de Kamer nu in zoverre tege moet. dat hij zich bereid verklaarde een deel van de verklaring in het open baar af te leggen, namelijk over de Van RoyenRum overeenkomst en een ander deel in besloten vergadering en wel over het „staakt het vuren". Laten we het dan zo doen,, zei de anti-revolutionnaire fractievoorzitter, de heer J. Schouten: de regering legt haar verklaring in het openbaar af cn wat zij niet in het openbaar kan vertel len deelt zij daarna in comité-generaal mee. De Christelijk-Historische fractie voorzitter, de heer H. W. Tilanus ducht te van een verbrokkeling echter moei lijkheden en vreesde, dat een dergelij ke behandeling onbevredigend zou werken. De heer Tilanus heeft gelijk, bracht mr. P. J. Oud, voorzitter van de frac tie van de VVD in het midden; maal ais dan toch splitsing plaats heeft, dan eerst openbaarheid. Er zal dan wel blij ken, wanneer de Kamer in comité ge neraal moet gaan. Prof. mr. C. P. M. Romme, de leider van de R. K. fractie was voor een ken nisneming van de regeringsverklaring als één geheel en helde daarom over naar de gedachte van een volledig be sloten vergadel-ing. De voorzitter meende het verlos sende woord te spreken, toen hij de mogelijkheid opperde van het afleg gen van de gehele verklaring in comité-generaal, gevolgd door een openbare vergadering, waarin de mi- niser zou herhalen, wat aan de publi citeit kan worden prijsgegeven. De Kamer ging daar evenwel nog niet zo grif op in. Jhr. mr. M. van der Goes van Naters, de voorzitter van de fractie van de P.v.d.A., bij voorbeeld, was voor een splitsing van de verklaring niet te vinden en toon de zich niet afkerig van een volledige behandeling in besloten vergadering. Tegenoven hem stond de aanvoerder van de communisten, de heer G. Wa genaar, die vasthield aan volledige openbaarheid. De verwarring was nagenoeg vol ledig. Men kon er niet meer uitko men. Toen vestigde de voorzitter er de aandacht van de leden op, dat i* comité-generaal beslist moest worden, of de regeringsverklaring in comité- generaal zal worden afgelegd en of er in comité-generaal over beraadslaagd zal worden Alle tribunes werden ontruimd, het Kamerpersoneel moest zich verwijde ren en in een „onder ons" debatteerde men nog wat door. Dit duurde echter niet lang. Na ongeveer tien minuten heropende de voorzitter de openbare vergadering en deelde mee, dat de ver klaring aanvankelijk in comité-gene raal zal worden afgelegd. Woensdag middag zullen de deuren van de Ka mer dus potdicht gehouden worden, een zeldzaam verschijnsel in ons parle ment. Misschien dat de leden, afgeslo ten van de buitenwereld, dan toch nog beslissen een gedeelte van het debat in het openbaar te voeren. De Amerikaanse journalisten, die bij de ramp met de Franeker om het leven kwamen, tijdens Kun verblijf op Schiphol. Weer voor 2 millioen groenten en fruit naar Duitsland Volgens de nieuwe regeling van de export van groenten en fruit naar Duitsland zal tot einde Juli nog een waarde van 1% millioen dollars groen ten kunnen worden uitgevoerd. Bo vendien zal, te beginnen met volgen de week, tot eind Juli voor een waar de van ys millioen dollars fruit kun nen worden uitgevoerd. De stakingen te Londen Vleessjouwers van de grote Londen- se vleesmarkt Smithfield hebben gis ter met algemene stemmen besloten geen vlees dat door troepen in de ha vens is gelost in het kader van de „noodtoestand" te vervoeren. Gister middag waren 13.296 havenarbeiders, ongeveer de helft van het totaal aan tal arbeiders, dat in de havens van Londen werkt, in staking. 126 schepen kunnen niet gelost worden. Negen schepen werden gedeeltelijk gelost. Tot nog "toe zijn er slechts 3000 zeelie den en soldaten voor het lossen van aan bederf onderhevige goederen aan boord van 15 schepen ingeschakeld. KLM-TOESTEL MET DUIKERS NAAR BARI Gistermiddag vertrok een extra KLM-toestel met enige Nederlandse duikers aan boord naar Bari, waar zij op de plaats van de ramp met de „Roermond" op de bodem der zee na sporingen zullen verrichten. Een der belangrijkste resultaten Gevallen in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Sold. Ie kl. R. de Groot, uit Zwaag. Huzaar le kl. H. J. van der Sanden uit Breda. Sold, le kl. J. Celie uit Amsterdam-Z. Sold. P. H. Linssen, uit Heythuysen. Sold. J. L. van Nuland uit Eindhoven. Sold, le kl. J. Donkers uit Someren. Coppi de beste klimmer Dinsdag, in de zware Pyreneeën-etnp- pe met haar vier geduchte cols: de Aubisque (1708 meter), de Tourmalet (1214 meter), de Aspi (1489 meter), zijn Coppi en Bartali losgebroken. Hun achterstand op de leider van het algemeen klassement was langzamer hand te groot geworden dan dat ze nog langer konden wachten, en boven dien zouden deze vermaarde klimmers nergens beter hun slag kunnen slaan dan in de Pyreneeën, in afwachting van de Alpenetappes waarin zij, naar de Italianen vurig hopen, definitief zullen afrekenen met hun tegenstanders. Fausto en Gino zijn dus beiden van leer getrokken en al arriveerden ze geen van tweeën als eerste te Luchon, toch zijn ze een heel stuk ingelopen op de leider in de algemene rangschik king Magni. De achterstand van Bar tali is teruggebracht van 24 tot 13 mi nuten cn die van Coppi van 32 tot 15 minuten. De uitslag van de 11e etappe Pau— Luchon (193 km) luidt: 1. Robie (West- Noord Frankrijk) 7 06.22: 2. Lucien La- zarides (Frankrijk A) z.t.; 3. Coppi (Italië A) 7.07.19; 4. Brule (lie de Fran ce) 7.10.02; 5. Vogan (West-Noord- Frankrijk) 7.10.04; 6. Bartali (Italië A) 7.10.59; 7. Apo Lazaridcs (Frankrijk) 712.34; 8. Vietto (Frankrijk A) 7.04.00; 9. Fachleitner (Zuid-Oost Frankrijk) 714.14; 10. Sciardis (Italië A) 7.15.02. Het algemeen klassement geeft thans het volgende beeld; 1 Magni (Italië B) 72.23.44; 2. Fachleitner (Zuid-Oost- Frankrijk) 72.26.24; 3. Marinelli (lie de France) 72.26.55; 4. Kubler (Zwitser land) 72.35.06; 5. Dupont (Belgie B) 72.35.41; 6. Ockers (Belgie A) 72.35.43; 7 Cogan (Centrum Z.W.Frankrijk) 72.36.19; 8 Bartali (Italië A) 72.36.48; 9. Coppi (Italië) 72.38.30; 10. Robic fWest-Noord-Frankrijk) 72.38.38. Het ploegklassement ziet er na de 11e etappe als volgt uit: 1 Italië A 218.02.11; 2. lie de France 218.04.29; 3. West-Noord Frankrijk 218.05.58; 4. Zuid-West- Frankrijk 218.40.56; 5. Frankrijk A 218.44.03; 6. Belgie A 218.44.28; 7. Lu xemburg 218.56.44; 8. Italië B 219.02.33; 9 Belgie B 210.21.57; 10. Centrum- Z.W Frankrijk 219.39.06; 11. Zwitser land 220.13.08. In het bergklassemen leidt Coppi met 29 punten, voor Apo Lazarides 25, Luvien Lazaridcs en Robic ieder 23, Bartali 16, Cogan 13 en Brule 11 pun ten. 'Van onze speciale verslaggever bij de vloot) JSju de operatie-Verity, de gezamen lijke vlootmanoeuvres in het Ka naal en de Golf van Biscaje, tot het verleden behoren, is het niet onnut tig, eens na te gaan, welke invloed zij hadden op wat men pleegt te noemen „the man in the street". En daarbij valt onmiddellijk op, dat de Engelsen, die naval-minded zijn tot op hun ge meente, volkomen onberoerd bleven door wat op zee gebeurde. De Britse dagbladen brachten berichten van tien, twaalf regels en daarbij bleef het. De Engelsen blijken meer be roerd te worden door de mijnstakin gen, de spoorwegen en' het feit. dat er geen snoepgoed meer is, nu het van de bonkwam, dan door de vloot manoeuvres. Dit geldt echter zeer zeker niet voor de mannen op de vloot zelve, die een intens medeleven toonden met het gebeuren en die dat ook niet onder stoelen of banken staken. Het Engelse woord voor verbroedering luidt ..fra ternisation" en fraternisation was de slagzin, die allerwege werd gehoord. Aan wal werd men eigen met colle ga's-zeelui van andere nationaliteiten misschien wel aan wal vooral. Nooit zagen de Britse „Jack Tars" zó tango dansen als hun Franse wapenbroeders dat deden op het openluchtbai op Penzance's boulevard. Om dat te zien stonden ze graag een half uur lang te wachten, de witte muts met de rode pompoen van de Fransen in de h£ind. Nooit eerder hebben de Fransen zo genoten van Hollandse jenever als aan boord van de Nederlandse sche pen een enkele maal het geval was. Nooit eerder ook hebben Nederlandse marinemannen zo goed kennis kun- r.cn maken met de Britse marine-tra dities als bij deze gelegenheid. Ook de mannen-in-burger, die de operatie-Verity bijwoonden, de jour nalisten uit vele landen der aarde, zowel uit de oude als de nieuwe we reld, en zelfs uit Zuid-Afrika en. Australië, werden opgenomen in de „huiselijke kring" om het zo maar eens te noemen en zij hadden zeker geen hele dag nodig cr.i -:~h in die kring óp hun gemak te voelen. Zij waren de gasten van de officie ren-mess, maar zij kregen ock uitno digingen van de onderofficieren, om een „party" in hun kwartieren bij te konen. Zij stonden op het vlaggedek, waar met een razende snelheid de seinvlaggen de een na de ander naar de ra klom, maar zij zagen ook Fanny BlankersKoen op de film in liet torpedoruim haar kunnen demon streren. En over film gesproken, Uni versal heeft in haar journaal van de afgelopen week een belangrijke plaats ingeruimd aan de manoeuvres, waarbij men o.a. Prins Bernhardaan boord van de Tromp kan zien arriveren. Er waren Nederlandse journalisten gehuisvest op Engelse schepen, Franse op Nederlandse, Belgische op Franse. Het was een werkelijke eenheid, niet alleen onder de officiële deelnemende maritieme mogendheden met hun honderden schepen, maar ook en misschien vooral onder de civiele waarnemers, die hef voorrecht had den Operation Verity te mogen bij wonen. Vooral zeggen wij, want per slot van rekening is het toch zo, dat de pu- biieke opinie, de mening van „the man in street" van grote invloed is op alle gebeurtenissen op politiek terrein. Daarom het zijn nogmaals gezegd valt het zo te betreuren, dat de Britten niet méér belangstelling heb ben getoond. De verbroedering begint nu een maal bij de gewone man. Als er één punt is, waarop Operation Verity haar waarde heeft bewezen, dan is het wel op dit punt. Afgezien van alle prach tige resultaten van de tactische oefe ningen van de vloot heeft de operatie een bijdrage geleverd tot het één- worden van vier verschillende lan den, die van onschatbare waarde is. Men kan slechts hopen, dat de Admi raliteit ook het volgend jaar het ini tiatief zal nemen tot een herhaling, waarbij dan, zoals admiraal McGrigor reeds zeide, ook Amerika zal zijn be trekken. Tot heil van West-Europa en let heil van de gehele mensheid. Voor het behoud van de zo vurig begeerde viede. Prijzen van stucadoors- werkzaamheden In de Staatscourant van 7 Juli 1949 is opgenomen een Beschikking tot wij ziging van de Prijzen-beschikking Stu- j tadoorswerkzaamheden 1948. Hierbij zijn de uurprijzen, welke voor stuca doors werkzaamheden mogen worden berekend, verhoogd. De uurprijzen va riëren nu van 0.76 tot 1.90. Deze prijsverhoging vindt haar aanleiding in een door het College van Rijksbemid delaars toegestane loonsverhoging en een goedkeuring voor de uitbetaling van een gereedschapstoeslag. TN ZIJN LAATSTE roman' Voorhij- gaande Schaduwen geeft Arthur van Sehendel een min of meer sombere kijk op het leven, die echter door een iet wat weemoedige berusting verzacht wordt. Hij ziet de mensen als speelbal an het onbegrijpelijke lot, waartegen, zij zich niet kunnen verzetten. Al hun goede bedoelingen lopen op niets uit, omdat onberekenbare factoren er zich in mengen. Het enige wat zij vermogen, ;s, zich bij het onvolmaakte neerleggen, en het zichzelf en hun omgeving niet lastig maken met onbillijke verwijten. Want niemand heeft schuld aan wat niet anders heeft kunnen zijn. De hoofdpersonen van deze roman zijn drie jongens en drie meisjes, die door het toeval elkander vinden en zich tot drie paren verenigen. Doch alle drie huwelijken mislukken. Telaat be merken de s'acht- offers van het lot, V OOr UW dat zij de verkeer de hebben verko zen. Dan is er niets meer aan te doen. Zij lopen gedwee elk hun levensweg af, genoegen nemend met wat hun nu eenmaal beschoren is. Alleen één hun ner, de vitale Machiel, kan zich in deze toestand iet schikken; hij verlaat vrouw en kinderen en tracht in een avon tuurlijk bestaan bevrediging te vinden. Doch ook hier blijkt zijn zoeken tever geefs. Aan het eind van het boek uit deze Machiel zich jegens een vriend en dan heeft hij het over de vergissingen, waar je om je heen kijkt", zegt hij, „omdat we nergens zeker van zijn; we kennen onszelf niet en we weten niets van de dag vón morgen. Ik heb er soms zo'n hunkering naar, weer twin tig jaar te zijn en opnieuw te begin nenMaar als ik opnieuw begon, zou ik me dan niet meer vergissen, zo els we allemaal doen? Misschien liep ik dan onder de groene bomen met een ander meisje, misschien koos ik dan een mooie taak voor het leven, en mis schien bleek het dan later weer alle maal mis te zijn geweest Dit lijkt ons een verstandige opmer king van deze Machiel. Een opmerking, die wij ter harte mogen nemen, wan neer wij mijmerend teruggaan tot het verleden en vandaar uit ons een toe komst opbouwen, die zoveel beter zou zijn geweest dan het teleurstellende heden. Als wij de vrouw hadden ver kozen, die ons thans het ideaal lijkt; als wij ons hadden voorbereid op de betrekking, die ons thans achteraf zo bekoort; als wij inplaats van bij moe ders pappot te blijven de wijde wereld waren ingetrokken: als we onze spaar penningen anders hadden belegd; als... als... als... Zouden wij dan thans ge lukkiger zijn? Het zou, zegt Machiel, ook dan mis schien weer allemaal mis zijn geweest. Hoe komt dit toch? Laten we vragen: wat bedoelen we eigenlijk met „mis"? Het leven heeft niet beantwoord aan enze illusie. Maar nu de grote vraag: was deze illusie juist? Kan onze ver- Sissing misschien inplaats van aan de werkelijkheid aan onze illusie hebben gelegen? Ja, dit lijkt de cardinale le vensvergissing: dat wij onze fantasie veroorloven, een bestaan op te roepen, dat in zijn volmaakte vorm niets dan verbeelding is, en dat wij de werke lijkheid willen dwingen op die fantasie Ie gelijken. Daarom zal elke poging om c oor het leven nog eens over te doen onze illusie te verwerkelijken, schip breuk lijden. Telkens zullen wij ge desillusioneerd worden, dat wil zeggen: wij zullen onze illusie verliezen. De il lusie is echter slechts verbeelding. En als we voor dat gefantaseerde leven, dat we gedoemd zijn te verliezen, een werkelijk leven in de plaats krijgen, dat wij leren liefkrijgen omdat het de v erkelijkheid is, zal deze ruil niet zo kwaad zijn. Dan is onze grote levens vergissing hersteld. H. G. CANNEGIETER. K.L.M.-piloot onderscheiden Koning George van Engeland heeft in Buckingham Palace, tijdens een plechtigheid welke een uur duurde, aan een aantal persoonlijkheden de rid derslag gegeven. In particuliere au diëntie na de plechtigheid reikte Ko ning George aan de Amerikaanse film acteur Douglas Fairbanks de ereteke nen van „Knigt-commander of the Bri tish Empire" uit. Fairbanks zal zich echter geen „Sir" kunnen noemen. Ka pitein J. J F. Le Good, een Britse pi loot in dienst van de KLM, woonach tig te Bussum, werd onderscheiden met de ..Distinguished Service Order" en de „Distinguished Flying Order".

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5