e K.L.M. Vloten hebben leren „wandelen" Honderden Duitse emigranten zijn in Italië als bedelaar gestrand Nederlandse voorschotten verstrekt aan de regering van Sukarno? R Is bruin-worden heus gezond? Vrijstelling wegens broederdienst AVONTUUR ESIDENTIE Karaisji onlkei de Franeker U Haar K.L.M. heef! gevraagd om oph 41 slachtoffers ve Franeker gebon Operation Verify" is uitnemend geslaagd (Van onze speciale verslaggever b(j de vloot). £)E VLOOTMANOEUVRES der Wes telijke mogendheden behoren tot het verleden. De oorlogsschepen liggen verzameld in de baai van Weymouth en voor het laatst is aan boord van het vlaggesehip, de ontzagwekkende „Implacable", een conferentie gehou den, bedoeld als een gedaehtenwisse- ling tussen de honderden marine-offi cieren, die allen in een min of meer leidende positie de oefeningen hebben bijgewoond. En zonder voorbehoud kan worden gezegd, dat het plan, dat uit ging van de Britse Admiraliteit, in pile opzichten is geslaagd niet alleen, maar dat de uitkomsten de verwach tingen verre, hebben overtroffen. Do oorspronkelijk geuite vrees, dat er iets zou kunnen mislopen door een gebrek aan wederzijds begrip, is niet bewaarheid geworden en de operatie- Verity, die sommen gelds heeft ver slonden, zal in de toekomst ongetwij feld blijken van zeer groot nut te zjjn geweest. De bijeenkomst aan boord van het 23.000 ton metende vliegkampschip „Implacable", waar de admiraalsvlag nog altijd trots van de mast woei, stond als steeds onder leiding van de commander-in-chief Home Fleest, ad miraal Sir Rhoderick McGrigor. Er bleef feitelijk niet veel anders over dan de balans op te maken. Daar bij moet worden vastgesteld, dat 't bier een oefening gold, waarbij de (rerkeljjkheid weliswaar zo dicht mo gelijk werd benaderd, doch waarbij men toch verre bleef van de onbarm hartige oorlogstoestand. Dit betekent, dat de aanvallende partijen, soms schepen, soms motortorpedoboten of vliegtuigen, alle voordelen aan hun kant hadden. Als zij werden ontdekt, en dat gebeurde dank zij de oplettend heid van de convooibemanningen her haaldelijk, was er toch niets, dat hen weerhield hun aanval door te zetten en tot midden in het convooi door te dringen. Zo is het dus verklaarbaar, dat de „verliezen" hoog waren; zo valt het licht te begrijpen, dat een ■chip als H.M.S. Maidstone, het moe derschip voor onderzeeboten, dat deel uitmaakte van de buitenste colonne van het convooi, zes maal getorpe- teerd kon worden. De verwachtingen waren, dat er veel meer schepen tot zinken gebracht zouden worden, dan in werkelijkheid in een convooi ooit zou kunnen gebeuren. Het convooi hield koers en vaart, wat er ook gebeurde en nam geen enkele tegenmaatregel, althans niet op de uitreis. Ware dit wel het geval geweest, dan zouden de aanvallers buiten twijfel met zware verliezen zijn afgeslagen. Op de thuisreis werd radar gebruikt en uitwijkmanoeuvres werden uitgevoerd, zodra de vlieg tuigen, de onderzeeboten en de motor torpedoboten tot de aanval overgin gen. Daardoor werden de aanvallers reeds ontdekt, nog vóór zij het buiten ste „screen" hadden bereikt. In oor logstijd zou dat betekend hebben, dat het escorte naar de plaats des on- heils zou zijn gesneld om op zijn beurt de aanvallers te ljjf te gaan. Ook het laatste deel der oefenin gen, waarbij de vloot een mijnenveld passeerde, heeft groot nut afgewor pen. Opzettelijk werd een deel der schepen door een niet-geveegd gebied geleid, vol „dummy"-mijnen. Niet minder dan drie schepen zijn op mij nen gelopen, de carriers Implacable en Theseus en de Franse lichte krui ser „Le Fantasque". Daardoor is de belangrijkheid van het openhouden der havens in oorlogstijd wel heel duide lijk in het licht gesteld. Eén der vijfhonderd officieren, die de conferentie bijwoonden, de com mandant van het Britse slagschip „Anson", captain D. Orr-Ewing D.S.O. zeide in een kort sgesprek, dat wij met hem mochten hebben, dat deze manoeuvres geslaagd zijn, omdat „de vloten der Westelijke landen leer den lopen, voor zij beginnen te ren nen op hun doel af". Met deze uitspraak is de waarde van operation Verity wel heel dui delijk in het licht gesteld. De plaatswaar de binnenvallende Duitse troepen in de sombere Mei' dagen van 1940 de meeste weerstand ondervonden, was ongetwijfeld Rhenen. Op de Grebbeberg werden de felste gevechten geleverd, vaak van man tegen man. Zoals in heel veel plaatsen van ons land was ook in Rhenen de materiële schade aanzienlijk. De spoorbrug over de Lek, die op 13 Mei 1940 door de Nederlandse troepen werd opgeblazen, is de enige spoorbrug, die nog niet is hersteld. Een kijkje van de Grebbeberg op de Lek met de vernielde brug. Overal ter wereld liever Er komt een centrale voor autonummers (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen, zijn er thans plannen in voorbereiding voor de op richting van een centrale voor de uit gifte van autonummerplaten. Tot nu toe verstrekken de provinciale griffies de autonummers, doch daaron der bevinden zich langzamerhand tal rijke dode nummers, dat wil zeggen nummers, die in de practijk niet meer door auto's gevoerd worden. Het is tot dusver heel gemakkelijk een autonum- mer te krijgen; het gevolg daarvan is echter, dat verscheidene automobilisten over meer dan één nummer beschik ken en het dus gemakkelijk kunnen verwisselen. Dat werkt niet alleen dief stal in de hand, doch bemoeilijkt ook de opsporing van wagens, die bijvoor beeld na een ongeval zijn doorgereden. Teneinde aan deze nadelen te ontko men en dus onmogelijk te maken, dat automobilisten op meer dan één num mer rijden, wil men nu een centrale voor de uitgifte ervan oprichten. Het is de 'bedoeling, dat voortaan bij iedere wagen slechts één nummer wordt uit gegeven, zodat men na verkoop van 'r auto ook dit nummer weer moet inle veren dan in de Heimat (Van onze correspondent te Rome). £R ZIJN IN DUITSLAND op het ogenblik heel wat mensen, die om verschillende redenen wensen te emi greren. Deze Duitsers zien in hun eigen land geen toekomst meer. Aangezien de grenzen hermetisch gesloten z||n is de enige manier om in het buitenland te komen: illegaal. Stromen Duitsers trekken naar Italië om te proberen vandaar uit naar Bolivia, Argentinië of Uruguay f» komen. Men neemt aan, dat sinds het einde van de oorlog in Italic ongeveer 10.000 Duitsers z|jn bl|jven steken. Het is moeil|jk te schatten hoeveel Duitsers in de na-oorlogse jaren de te benauwd geworden „Heimat" probeer den te ontvluchten. Het doel, dat z|] voor ogen hadden, hebben slechts zeer weinigen bereikt, hetgeen bljjkt uit de ondervindingen in Italië. Avonturiers sloegen er zich tot Ge nua door, om dan via deze poort naar de vrijheid als kolentremmer, borden wasser of als verstekeling weg te ko men. Het woord „Duitser" staat sinds 1948 in een kwade reuk. Er is geen kapitein, die een Duitsers aan boord durft te nemen en gebeurt het onver hoopt toch, dat er één kans ziet als verstekeling op een schip te komen, dan wordt hij enige dagen later weer in Genua afgeleverd en overgegeven aan de Italiaanse carabinieri. Zeven Duitsers, die zich als verstekelingen achter een berg kolen in het ruim hadden verstopt, zijn gestikt, toen de kolenberg door het deinen van het schip uit elkaar viel. Enkele anderen sloten zich aan bij Italiaanse emi granten, die naar Argentinië gingen. Zij waren de eersten en de laatsten. die Argentinië oogluikend toeliet. Inmiddels is de weg naar Rome ste vig gebarricadeerd. De Oostenrijkse gendarmen brengen in principe iedere illegale grensganger naar de Franse politieposten, die hen voor minstens 14 dagen in de vesting Kufstein vasthou den. Hier zitten doorlopend 40 S. 50 Duitsers. Wie de vesting en de daar op volgende terugzending wil vermij den, kan zich melden bij het vreem delingenlegioen. Wie door de Italianen gepakt wordt, komt, na maanden in gevangenissen te hebben gezeten, in een van de gevreesde internerings kampen terecht. Hier kunnen zij ja ren wachten, aangezien de geailleerden in principe tegen wedertoelating in Duitsland zijn. Het aantal Duitsers, dat inmiddels in deze internerings kampen terecht is gekomen, loopt in de honderden, waarondere vele men sen, die al sinds 1945 vastzitten. Passeurlinies. B|j de barricaden hebben zich duis tere elementen opgesteld, die de naar het Zuiden trekkende Duitsers al hun hebben en houden afhandig maken. Degene, die welgesteld is, kan zich be dienen van een soort kettingsysteem, dat in het leven geroepen is door de „displaced persons" in Duitsland. Dit kettingsysteem werkt hetzelfde, als in de oorlogsjaren in Nederland, toen iemand die van Nederland, via Partu- ga1 naar Engeland wilde uitwijken, van plaats tot plaats werd getrans porteerd. De moeilijkheden voor de illegale Duitsers in Italië zijn legio. Zonder materiële middelen kunnen zij op het ogenblik het hoofd vrijwel niet meer boven water houden. Hoewel de Ita lianen weer wat meer Duitsgezind worden, is het voor hen toch moeilijk om hun spaghetti te delen met dé vele „bedelaars", want als „bedelaars" worden deze Duitse zwervers be schouwd. Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur In Rome rennen honderden dagelijks van consulaat naar consulaat. De nacht brengen zij door op de vloer van een klooster, toegedekt met een deken. Daar wisselen ze van gedach ten en schelden op de hele wereld. Al hun in Duitsland zo zorgvuldig opge stelde plannen zijn in rook opgegaan. Kunnen zij niet naar Argentinië, dan maar naar Bolivia, Peru, Vuurland, Syrië of Australië. Waar deze staten liggen, of hoe men daar leeft en werkt weet b|jna niemand. Hijn enige doel ls weg te komen. Weg van de dagelijks door de nonnen uitgedeelde soep, weg van de voortdurende angst door de ca- ribinieri gepakt te worden. In de vele consulaten wordt hun steeds weer dezelfde vraag gesteld: „Bent u vakman?" De wil om weg te komen dwingt ieder om „ja" te zeg gen. Maar er moeten proeven van be kwaamheid afgelegd worden en velen zakken dan door de mand. Het buiten land wil hoofdzakelijk landarbeiders en de Duitse technici, kooplieden enz. te kenen blindelings een contract voor werk op een suikerplantage in één of ander warm land onder de evenaar. In betere omstandigheden verkeren 500 van de 4000 Duitse krijgsgevange nen, die enkele jaren geleden uit de in terneringskampen gevlucht zijn. Deze 500 hebben zich metterwoon gevestigd in Triest, Napels, Genua, Milaan en andere plaatsen. Het zijn over het al gemeen handwerklieden, wier arbeid door de Italianen naar waarde wordt geschat. Met minachting spreekt men daarentegen over een bepaalde groep,, die door manipulaties met de partisa- nen vóór de Duitse capitulatie hun have en goed uit aan hen toevertrouw de legergoederen achterover gedrukt hebben. Het in Milaan verschijnende economische blad „24 Ore" had enige tijd geleden felle critiek op de bevoor rechte positie van zekere, door het Duits-Italiaanse handelsverkeer, rijk geworden kooplieden. De tragiek van deze drie groepen komt aan het licht in de onderlinge onwaardige en hardnekkige strijd om de macht. In de strijd om het dagelijks brood gaan heel gemakkelijk de goede eigenschappen ten onder. In gedachten zoeken velen de weg terug, maar er zijn er maar heel weinig, die hem wer kelijk vinden. Het einde ligt meestal in de steppen van Syrië, Noord-Afrika of de Rimboe van IndorChina. Vragen van Gerbrandy over opzienbarend pamflet (Van onze Haagse redacteur) Naar w|j vernemen heeft oud-minis ter prof. mr. P. S. Gerbrandy, lid van de Tweede Kamer voor de A.R.-part|j, schriftelijke vragen gericht tot de mi nister van Overzeese Gebiedsdelen met betrekking tot de sinds enige dagen in Den Haag lopende geruchten als zou de Nederlandse regering aan Sukarno's regering te Djokja niet alleen wapens, vervoermiddelen en munitie hebben verstrekt, maar bovendien een lening van 50 millioen gulden. Eén der eerste handelingen, die de opnieuw geïnstal leerde overheid te Djokja met dit geld zou hebben verricht, zou z|jn geweest het uitbetalen van een extra maand salaris aan alle ambtenaren, die niet met het Nederlandse militaire bestuur hebben samengewerkt, en wel in Nica- guldens, waarvan het bezit vóór de val van de republiek aan bewoners van 't gebied van Djokja verboden was. Deze geruchten zijn thans in druk verspreid in de vorm van een vragen derwijs gesteld manifest, ondertekend door de gep. kolonel dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn, waaraan wij het volgende ontlenen: Sukarno is terug in Djokja en de Ne derlandse regering heeft hem voorzien van wapens, vrachtauto's en militaire uitrustingstukken. Is het waar dat zij hem ook 50 millioen gulden heeft voor geschoten voor het tweede halfjaar 1949, om hem in de gelegenheid te stel len zijn op terreur gevestigd gezag weer over Djokja te herstellen? Is het waar, dat grote gebieden, op Java cn Sumatra weer aan de republiek zullen worden teruggegeven? Is het waar, lat wederom duizenden loyale Indonesiërs aan de wraak van de republikeinen zullen worden overgeleverd? Is het waar, dat de Nederlandse regering nog maals 200 millioen gulden voor het tweede halfjaar 1949 beschikbaar zal om Sukarno's gezag in de gebieden buiten Djokja - te herstellen? Is het v/aar, dat wij als gewillige dienaren van de Commissie van de Verenigde Naties, getracht hebben de vriend schap van kwaadwillige en onbe trouwbaar gebleken Indonesiërs, di; talloze Nederlanders en loyale Indone siërs op de meest wreedaardige wijze hebben vermoord, te kopen? Dan is antwoord op onze houding, dat de on- der-vcorzitV-r van het werkcomité van het Republikeinse Parlement in Djokja heeft gegeven, toen hij verklaarde, dat ae strijd met de Nederlanders nu eigen lijk pas begint, wel zeer duidelijk ge weest. Is het waar, dat de regering tienduizenden Indische Nederlanders op genade en ongenade aan de Indone siërs wil overleveren als dank voor de loyaliteit, die zij tijdens de oorlog aan de Nederlandse zaak hebben betoond? Het pamflet, dat op grote schaal in politieke kringen verspreid is en daar veel opzièn heeft gebaard, eindigt met de woorden: weg met de tegenwoordi ge regering! Toen wij ons ter zake tot het minis terie van Overzeese gebiedsdelen wendden, antwoordde de woordvoerder ons aanvankelijk, dat het hem „erg fantastisch en onwaarschijnlijk" voor kwam. Later op de dag was hem terza ke zwijgplicht opgelegd, aangezien de schriftelijke vragen uit het parlement inmiddels aangekondigd waren, zodat bij niet op het antwoord van de minis ter-zelf kon vooruitlopen. Volgens in lichtingen van andere zijde zou het be drag van 250 millioen gulden uitgetrok ken zijn op de lopende begroting van de regering te Batavia. De teruggave van gebieden zou betrekking hebben op de z.g. „pockets", waar het Neder landse gezag, bij gebrek aan voldoende manschappen, steeds moeilijk te hand haven is geweest. 111. Pim zit heerlijk te kluiven aan het malse kippeboutje. „Kom, tast toe", roept hij vrolijk tegen twee broertjes. „Wie weet, hoe lang het duurt voor je weer wat krijgt". Ja, daar heeft Pim gelijk in. Er zijn nu eenmaal geen winkels in een oerwoud. Pam en Pom laten zich dan ook niet langer noden en doen ook een stevige hap in het malse boutje. Boven hun hoofden klingelt vrolijk dt bel. Buiten de kooi staan de negers elkaar ver baasd enook een beetje bang aan te kijken. De hoofdman, die een prach tige pet op heeft, ziet de zaak somber in. „Mannen", roept hij tot zijn vol gelingen, „jullie hoort het!" Hij is nog verschrikkelijker dan verschrikkelijk, die oude tijger! In het aanzien des doods zit hij nog rustig op een kippe boutje te kluiven". De andere negers knikken met een angstig gezicht. En waar is Pepi? Die zit boven in een palmboom en kijkt bewonderend toe. Vanuit het hoge topje kan hij juist in de kooi kijken en hij knikt goedkeu rend als hij ziet dat Pim, Pam en Pom rustig zitten te kluiven. Charles Eyck daagt zijn critici uit In verband met de critiek, die zowel door kunstcritici als in sommige schil derskringen is gemaakt op het kro- ningsschilderii, dat door de kunstschil der Charles Eyck in opdracht van de regering is vervaardigc|, heeft Eyck een open brief tot de Nederlandse kunstcritici gericht, waarin hij 4000 gulden beschikbaar stelt voor een ieder, hetzij kunstenaar of criticus, die een beter schilderij weet te leveren, dan hetgeen hij vervaardigde. LUCHTBRUGVLIEGTUIG VERONGELUKT Een Amerikaanse Douglas Skymas- ter van de luchtbrug is op ongeveer tachtig kilometer ten Noordwesten van Berlijn in de Sowjetzone neerge stort. Het vliegtuig is, volgens rapport van de piloot, in de lucht ontploft en in brand gevlogen toen het de grond raakte. Gewoonlijk is een gezonde, kern achtig bruine teint een teken van een langdurig verblijf in de vrije lucht en zon. Daar deze kleur zich alleen ha blootstelling onder zon vertoont, hou den we het voor gezond en vragen ons niet af of het werkelijk wel een uit eb ukking van een juiste levensstijl is. Zoals overal, wreken zich ook hier alle leugens en overdrijving. Wat voor de arbeider op het platteland werke lijk een teken van gezondheid is, kan voor de van frisse lucht en licht af- geslotenen onzer grote steden, tot de ernstigste gezondheids-stoornissen lei den. We mogen niet vergeten, dat het bruin van de huid eigenlijk een ver- dedigingskleur is, tegen al te sterke stralingsinwerking van buiten. Wie zich aan deze straling blootstelt om mogelijk snel te bruinen, verwisselt oorzaak en gevolg en, kan het niet uit blijven dat er in plaats van de ver- dedigingskleur, gevaarlijke sporen zich gaan vertonen. Er kunnen verbran dingen van ernstige aard uit voort spruiten, zelfs met dodelijke afloop. Men moet zich eerst aan het lichtbad wennen, totdat de huid in staat is, de verdedigingspigmenten te vormen. Men mag niet teleurgesteld zijn, dat het bij velen in het geheel niet zover komt. Wie door langzame inwerking egaal en diep bruint heeft dan wer kelijk bereikt met wat bij het bruinen primair vooropgesteld is. Hij heeft zichzelf en zijn huid steeds weer aan de vrije lucht en de inwerking van het licht blootgesteld en daardoor maar niet door de bruining wer kelijk zijn gezondheid gediend. Een dagelijks zonnebad van 10 minuten is veel effectiever dan één enkele gedu rende 70 minuten in de week. Inzake vrijstelling wegens broeder- dienst voor de lichting 1950 is een re geling vastgesteld, waaraan het volgen de i£l ontleend: De vrijstelling wordt verleend aan de ingeschrevene, die ten minste drie broeders heeft of gehad heeft, die die nen of gediend hebben b|j de land macht, bij de zeemacht of b|j de over zeese krijgsmacht. In één van deze gevallen wordt ge acht te verkeren de broeder, die vóór 1 November 1949: a. ten minste 30 dagen in werkelijke dienst is geweest, of b. ten gevolge van een na 31 Decem ber 1945 verleend uitstel van eerste oefening nog niet of nog geen 30 dagen in werkelijke dienst is geweest, of c. in het genot van militair pensioen is gesteld, of d. gedurende zijn verblijf in werke lijke dienst is overleden. Als broederdienst blijft buiten aan merking: a. dienst als vrijwilliger bij de natio nale reserve; b. dienst als vrijwilliger bij de reser ve grensbewaking. Voor vrijstelling wegens broeder dienst worden onder broeders verstaan wettige broeders en wettige halfbroe ders. Door of vanwege de ingeschreve ne, die voor vrijstelling in aanmerking wenst te komen, wordt daartoe aan vraag gedaan bij de burgemeester van de gemeente, voor welke hij voor de dienstplicht is ingeschreven. Deze aar- vraag moet gedaan worden vóór 15 Augustus 1949. Ontstaat het recht eerst na 14 Augustus 1949 dan moet de aan vraag binnen veertien dagen na 't ont staan worden gedaan. TWEE MINISTERS ZIEK Naar wij vernemen z|jn de heren mr. J. R. H. van Schaik, vice-voorzit- ter van de ministerraad, en L. Göt- zen, minister zonder portefeuille, we gens ziekte niet in staat hun ambts bezigheden te verrichten. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN de ▼lief Kille I Dc XLR Het Radioprogramma VOOR HEDENAVOND HILVERSUM. I, 301 m. Nieuwsberichten o:n 7, 8 en 11 uur. NCRV: 6.00 Onze Ne derlandse koren en korpsen. 6.30 Strijdkrach ten. 7.15 Reginald Foort, orgel. 7.30 Actueel geluid. 8.05 Programma-proloog. 8.10 Orato rium „Samson". 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Populair avondconcert. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten cm 6, 8 en 11 uur. VARA: 6.20 Piano-duo. 6.40 Gramofoonplaten. 7.00 Lezing. 7.15 Nieuws! uit Indonesië. VPRO: 7.30 Voor de jeugd.fl VARA: 8.05 Dingen van de dag. 8.20 Pro-| menade-orkest. 9.00 Reportage bijeenkomst van het NW. 10.00 King Cole trio. 10.45 Lezing, j 11.15 Gramofoonmuziek. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten! om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - KRO: 8.15 Pluk H de dag. NCRV: 12,33 „De Zevenklapper". N J.20 Septet Johnny Ombach. 6.15 CNV- |1 kwartier. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Nederlandse organisten. 7.30 Actueel geluid. 7.45 De Rege- kl rings-Voorlichtingsdienst antwoordt. 8.05 Pro-1 gramma-proloog. 8.15 Plaatvaria. 9.00 Reisver* halen. 9.30 „Vrij en Blij". 10.15 De Vaart der Volken. 10.35 Gramofoonplaten. 10.451 Avondoverdenking. 11.15 Beroemde concerten. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten!] om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. AVRO: 8.15 Peter Yorke en Phil Green. 12,34 „De Papa vers". 1.15 Musicorda. 6.15 Reportage Tour| De France. 6.45 Successen uit Amerika. 7.15 Lezing. 7.30 Les Gars de Paris. 8.05 In het Radio-Zoeklicht. 8.15 Holland-festival. 10.30 The Skymasters. 11.15 Lys Gauty zingt. 11.45 Gramofoonplaten. 143 IN DE DOOR TJEERD A D E M A „De zuster is juist in uw kamer, meneer Van Waardenburg", zei hij „Kunt u de weg nog vinden?" „Die vergeet ik nooit", zei Steensma. Hij ging Astrid voor en klopte even later op de deur van de ziekenkamer. „Binnen!" riep een vriendelijke stem. Steensma deed de deur open en bleef glimlachend op de drempel staan „Neen, maar, meneer Van Waarden burg!" riep zuster Blanca. „Dat is nog eens een prettige verrassing!" „Zuster", zei Steensma, nadat hij Astrid aan haar had voorgesteld, „ik heb beloofd, dat ik nog eens bij u zou komen. Ik wilde u graag nogmaals verzekeren, dat ik het bijzonder op prijs stel, wat u voor mij gedaan heeft. Ik hoop, dat deze bloemen Hij bood haar zijn verzameling ro zen aan, die de zuster blij-verrast van hem overnam. „De regels van het huis zeggen, dat wij van onze patiënten in geen enkele vorm enig geschenk mogen accepte ren", zei ze lachend, „maar deze bloe men, meneer Van Waardenburg, wil ik heel graag van u aannemen in de hoop, dat u mij zult toestaan, dat ik er ten behoeve van mijn derde klas patiënten een zo dankbaar mogelijk gebruik van maak". „Ze zijn van u, zuster", zei Steens ma. „U kunt er naar vrije verkiezing over beschikken". Zuster Blanca keek met blijkbare ingenomenheid naar het blijde ge zicht van het meisje. „Ik begrijp het nog niet helemaal", zei ze. „Toen uw meisje u hier op zocht „Dat was mijn meisje niet", legde Steensma uit. Zuster Blanca keek hem belang stellend aan. „Hoe was dat dan mogelijk, mijn- lieer Van Waardenburg". „Tja", zei Steensma, „ik was het zelf trouwens ook niet. Dat wil zeg gen ik was mezelf natuurlijk wel, maar ik was meneer Van Waarden burg niet. Mijn naam is Steensma en ik draagi ook geen bril meer". Zuster'Blanca lachte en keek As trid aan. „Mannen zijn vaak net grote kin deren", zei ze. „Er is heel wat tact en geduld nodig om ze te begrijpen en er pleizier van te beleven. U zult wel denken, juffrouw De Leeuw, dat ik niet uit ondervinding kan spreken, maar ik moet op mijn afdeling elke dag moeder spelen over alleen maar mannelijke patiënten". „Heeft u zich anders over mijn ver loofde niet te beklagen gehad, zuster?" vroeg Astrid. „Helemaal niet", zei zuster Blanca. „Als ze allemaal zo gemakkelijk wa ren, zouden we geen reden tot klagen hebben". Steensma keek eens rond zich in de hem zo vertrouwde omgeving. „Is de kamer weer vrij, zuster?" „Ja, zeker, meneer", zei zuster Blanca opkijkend. „Had u misschien weer idee..7" „Dank u, zuster. Er zijn vele goede dingen, maar er zijn er daaronder ook, die men zich niet meer terug- wenst". „Er wordt zo dadelijk een jonge architect binnengebracht, die zijn been heeft gebroken. Ik denk er over, hem deze kamer te geven", zei zuster Blanca. „We zullen u niet langer van uw werk houden, zuster", zei Steensma. „Wilt u zo vriendelijk zijn mijn be leefde groeten over te brengen aan de Moeder-oversteaan de rector en aan allen, dia...." „Ik zal het niet vergeten, meneer", zei zuster Blanca. „Uw heengaan heeft destijds nogal opzien verwekt, maar ik geloof wel, dat ik er in ge slaagd ben een aannemelijke reden voor uw plotseling vertrek te beden ken. U was juist vertrokken, toen uw bediende hier uw kleren bracht. Ik heb gezegd, dat u er niet was. maar dat u misschien wel terug zou komen, zodat hij ze maar hier moest laten. Toen heb ik ze naar het politiebureau laten brengen, omdat ik wel begreep, dat u ze nodig had. Zuster Angelica..." „Voor haar zijn mijn groeten niet bestemd, zuster", zei Steensma. „Die zou ik ook niet kunnen over brengen, mijnheer", zei zuster Blanca. „Zuster Angelica is naar een gesticht in Den Bosch vertrokken en zal hier waarschijnlijk niet meer terugkomen". Zij geleidde haar bezoekers naar de trap en nam daar hartelijk af scheid. Op weg naar de buitendeur passeerden Steensma en Astrid het mannenzaaltje van zuster Veronica. „Astrid", zei hij, „laat mij hier nog eens even om de hoek kijken". Hij deed de deur open én keek naar binnen. Zuster Veronica zat midden in het zonnige vertrek en breidde aan een zwarte kous, die eindeloos lang leek. Om haar heen, als grote kinderen, die naar bed zijn gestuurd, zaten en lagen een tiental mannen, sommigen in een pyamajasje, anderen in eer. baaien hemd of een wollen borstrok. „Nee, maar!" schreeuwde de oude Jacobus Bos enthousiast, „kijk daar eens!" De man in het roodbaaien hemd, die in zijn slaap juist hoorbaar bezig was een knoestige eik door te zagen, schrok wakker en keek met nog gla zige ogen naar de bezoeker. „De beberonstamelde hij ongelovig. „Welkom, welkom in deez' dre ven.." zong de patiënt Van Hamel met een zware basstem. „Als je je mond niet houdt, Caru so!" dreigde zuster Veronica. Ze keek van haar breiwerk op en staarde een ogenblik nieuwsgierig naar de man, die in de opening van de deur stond. „Nee, maar, meneer Van Waarden burg!" riep ze, naar hem toekomend „Ik zag zo gauw niet, dat u het was. Draagt u geen bril meer?" Steensma stapte naar binnen, stel de haar zijn meisje voor en keel! glimlachend naar al de hem ver heugd aanstarende gezichten. Hier en daar zat een nieuweling, die hem ver- baasd opnam. Een oude man met een I slaapmuts op keek hem verwijtend aan en keerde hem daarna demonstra tief de rug toe. „Hoe gaat het hier?" informeerde j Steensma. (Wordt vervolgd'. T^( KARATSJI IS AANGEKO territoir van Pakistan door 1 de regering van Pakistan is al Bij informatie bij de KLM we gedeelte over de algemene op territoir van Pakistan- Indones de route AmsterdamCairo— dat het vliegverbod nog niet h EEN WOORDVOERDER var Mstanse departement van buil ■■ken heeft te Karatsji het j persbericht, dat Pakistan g had de „Franeker" te Karatsji landen, tegengesproken. «(Volgens dit bericht moest c lier op het Bombayse vliegvel ©mdat Pakistan het sinds de politionele actie in Indonesië de landingsverbod voor Ne Vliegtuigen niet voor de Fran prillen opheffen). De woordvoerder verklaard, tlM de Pakistanse regering had verzocht om toestemmin landen van de Franeker te Ke dat de regering van Pakistar had geantwoord, dat de noi «temming zeker gegeven zou Dit verzoek is hierop echter ficieel herhaald, aldus de w der. NAAR WIJ van de zijde van hernemen, is er geen sprake van een weigering om het verbod voor de Franeker op 1 Nader wordt gemeld, dat schouwer heeft toegestemd in zoek van de Nederlandse i om de begrafenis van de Ne sli chtoffers te doen uitstellen Gister zijn nog acht lich: Slachtoffers geborgen; dit mi men met de drie-en-dertig, w naar Bombay zijn overgebrae taal een en veertig. Naar de -Sèlen van vier der omgekome nog gezocht. Loy Henderson, de Amerik fcassadeur te New Delhi, hee 33 reeds naar Bombay gebrac men er tien geïdentificeerd, kt acht van Amerikaanse jo I Het stoffelijk overschot va: Inalisten Knickerbocker en i na een kerkelijke rouwdiei «begraafplaats te Bombay, ter itelcL Volgens Timberlake, A lonsul te Bombay, is het on: loffelijk overschot van de c nen per vliegtuig naar de te brengen. In verband met de verw; :omst van een aantal desku .msterdam en New Delhi t :catie der slachtoffers heei ihouwer er in toegestemd 't vi :de stoffelijke resten der N slachtoffers uit het ziekenhu bay uit te stellen. Ley Henderson, de Ameril assadeyr te New Delhi, we bij de pogingen tot identific staan door drie Amerikaanse ten uit New Delhi. Naar Bombay De heer mr. B. J. Slinge: assaderaad bij de Nederl: iassade in India, te New I verband met.het verongelu de „Franeker" naar Bomba ken. Betuigingen van De zaakgelastigde van 2 de heer J. K. Uys, heeft de se minister van Buitenlar z|jn deelneming betuigd me K De federatie van Ned. heeft aan de American Guild het volgende telegran Diep geschokt door het lo Amerikaanse collega's, die van de ramp van de Frane leven kwamen, betuigen wi zeer ernstige verlies onze innige deelneming. Rouwbeklag van de I Koningin Juliana' heeft 'h. telegram gezonden aan de f van de omgekomen Amerik nalisten: „Ik zend u dit blij diepstgevoeld medeleven me verlies. Uw echtgenoot en raden zijn gestorven bij de van de nobele taak om te geven aan de verwarde - en hun heengaan betekent verlies voor hun beroep c gehele wereld". WEERBERICHT Verwachting tot Vrije annacht op verschillen sen tijdelijk mist. Morg dag wisselende bewolkii wegend droog weer. Zv matige wind tussen West Weinig verandering van tuur. -I

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6