'00t> vontuur Lages voerde waar schrikbewind in de provincie Noord-Holland Kort Bestek De kerkstrijd in Tsjechoslowakije is verscherpt Koninklijk Paar in Noord-Holland Rondetafel-conferentie begint niet op 1 Augustus VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN dagblad voor alkmaar en omstreken LU VA LOTEN OP DIT BLAD Verdachte voelt zich persoonlijk onschuldig Tweede Kamer aanvaardt het Atlantisch Pact Amerikaanse politiek jegens Europa dient gehandhaafd te worden Laagvliegende machines waren Engelse jagers In Londen wachten 70 schepen op lossing bureau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN Woensdag 20 Juli 1949 146e Jaargang No. 168 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties. 16 cent per millimetex Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent. uitsluitend contant Abonnementen. I 1.40 per maand, 1.— per kwartaal plus incassokosten Hoofdprijs ieder wV 10.000 Autorijden, Huis, Veestapel PraehtpriJzen w.o. Koeien 5000, Paarden 5000. Verdere vaarden ƒ2000 1000/500 enz. Radio's, Rijwielen-Solex, izeel-keukens en -Parket, Zilvervossen, Stofzuigers, nen. M.r J.26-10-4S2al5064507,1508 ekking. Geen uitstel l e ALKMAAR, ACHTERSTR. OT sig de Sport, HOUTTIL. sig. ANGESTR. sig. Hagenaar, boekn. lotag. Groot. HEILO: coif. gar. Ruiter. 0TERLEEK coif. Bruin. 109 r een eindje meeneem. Vlak ik haar dan wel afvóór mee krijg". Hij vraagt of de il rijden. „Ja, dat is goed", ziet er raar uit", denkt de Duitse generaal wilde Beverwijk platschieten ■Kruim vier jaar na de bevrijding was gisteren het moment aangebroken, waar- ik Kriminalrat Willy Lages, de 48-jarige voormalige chef van de Sicherheits- nolizei te Amsterdam, als verdachte voor zijn Nederlandse rechters ver steen. Na gedurende de afgelopen vier jaar bijna wekelijks, bij tijden zelfs A» liiks. aIs getuige te zijn gehoord in talloze zaken tegen zijn ondergeschik ten en tegen verraders van allerlei allooi, betrad de SS-Sturmbannführer vLges wiens proces minstens vier dagen zal duren, gisteren voor de eerste maal in burgercostuum de rechtszaal van het Amsterdams Bijzonder Gerechts hof. De belangstelling was niet overweldigend. «Nadat overeengekomen was, dat het proces in het Nederlands gevoerd zou orden en Lages in de Duitse taal zou iogen antwoorden, las de advocaat- caal mr, C. van Rij de bijna twee :ter lange dagvaarding voor, waarin es beschuldigd wordt van fusillades, ïenvervolgingen, brandstichting, raz- s, mishandelingen, Silbertannemoor- den, plunderingen en wederrechterlijke in beslagnemingen. Op de vraag van de president, prof. mr. J. A. van Hamel of Lages zich schuldig voelde, antwoordde de Duit ser, dat hij zich mede schuldig voelde aan het grote leed, dat Duitsland over de wereld heeft gebracht. Collectief zijn wij schuldig, maar indien u mij vraagt voelt u zich schuldig als mens, als particulier, als soldaat, als officier aan misdaden tegen de menselijkheid, tegen het volkenrecht, tegen interna tionale bepalingen, dan zeg ik: „Neen, ik ben daaraan onschuldig". ■Lages gaf de meeste onderdelen van de tenlastelegging toe. Hij achtte zich ichter niet persoonlijk verantwoorde lijk voor de Jodendeportaties, die vol- •ns hem in opdracht van Den Haag schiedden. Viebahn getuigt. Als eerste getuige in het proces werd de Duitse Kriminal-sekretar Viebahn, een vroegere ondergeschikte van Lages, gehoord. De president ondervroeg hem over de fusillering in Amsterdam op 25 Maart 1944. Viebahn kreeg tot deze executie „zeer besliste opdracht" van Lages, die hem er bij had gezegd, dat het 'n bevel van Rauter was als repres- gaille voor het doodschieten van een Duitser in Beverwijk. Een illegaal wer ker Mol viel volgens Viebahn bij deze l&uitso executie als slachtoffer. Vijftien moorden. j.De Kriminal-sekretar Viermann ge- jtoigde over de executie van 15 perso nen op 16 Juli 1944 te Overveen, als re- (essaille voor de door illegale wer- frs gepleegde overval op het Huis van rwaring aan de Weteringschans te sterdam. Volgens hem had Lages ien opdracht gegeven de ongelukki- jen met een nekschot neer te schieten, ges was evenwel aanwezig toen deze Ijftien gevangenen op onmenselijk ■ede wijze waren vermoord. Hij had er bij gestaan en had toegestaan, dat de igelukkigên met vijf tegelijk werden idwonger in een kuil te gaan liggen en daarop met een nekschot werden afgemaakt. De overige illegalen zagen dit voor hun ogen gebeuren en wisten dus wat hun lot was. Beverwijk zou plat geschoten worden. Ter sprake kwamen vervolgens „op drachten", die Lages van driftig gewor den wehrmachtkommandanten of •ffieieren ontving om als repressaille Voor een tegen de Wehrmacht gerichte Illegale daad een aantal burgers te laten doodschieten. Vaststaat, dat Lages yele dezer opdrachten „ablehnte" en ^peigerde uit te laten voeren. J Lages vertelde als illustratie van dit toort heethoofdigheid, hoe een Duits generaal teger hem had gezegd: „Lie- ber Herr Lages, in de Festung IJmui- den is vanmorgen een politie-agent loodgeschoten, die zeer nauw met ons .menwerkte. Ik verlang nu van U, dat ,tJ vóór morgenmiddag 1 uur 25 Bever ijkers uit hun huizen sleept en exe cuteert. Als II dat niet doet, dan zal ik er voor zorgen, dat morgenmiddag de oorlogsschepen, die bij mij in de ves ting IJmuiden liggen, met hun kanonnen Beverwijk plat schieten". Lages had in antwoord daarop de generaal aangeraden de kanonnen al leen te richten op vijandelijke schepen, maar had zich des avonds toch genood zaakt gezien een zijner ondergeschikten naar de driftige generaal te sturen. Deze ondergeschikte had hem handen wringend gesmeekt de kanonnade van Beverwijk niet door te laten gaan. In de middagzitting kwamen meer dere executies ter sprake. Zo was Viermann in December 1944 naar Zaandijk gegaan met de opdracht minstens 20 personen te arresteren. Vier van de gearresteerden werden op 13 December van Amsterdam uit teruggebracht naar de plek, waar Amerikaanse parachutisten waren ge land. „Op die plek maakte ik aan de vier arrestanten bekend, dat ze we gens het verborgen houden van para chutisten zouden worden doodgescho ten," vervolgde Viermann, „en wel in opdracht van de SS-Polizeiführer." Viermann erkende, dat onder de 20 gearresteerden er vier op straat wa ren opgepakt, „mensen, die toevallig voorbij kwamen." Pres.: „Dat is je reinste terreur." Viermann„Ik heb het bevel uit- gevoerd." Pres.: „Was er niemand onder, die iets met de parachutisten te maken had?" Viermann: „Jawel." Pres.: „En de gefusilleerden?" Viermann: „Eén van hen had, meen ik, de Amerikaanse piloot begroet, toen die op de grond neerviel." Mr. Houthoff, raadsheer: „Is dat een reden om iemand dood te schie ten?" Vierman: „Ja, ik geloof van wel". Lages verklaarde tenslotte, dat het de bedoeling was geweest de bevolking te waarschuwen geen parachutisten 1e verbergen. Na Arnhem wenste de Duitse legerleiding te voorkomen, dat de be volking bij luchtlandingen de geallieer den behulpzaam zou zijn. In de Schenner. De volgende executie betreft die van 5 Nederlanders, bij een boerderij aan de Zuidervaart in de Schermer op 11 October 1944. Er was een gevecht geweest tussen landwacht en illegaliteit. Lages stelde volgens verklaring van Viebahn op 11 October met Ruhl en hemzelf een on derzoek in en gaf opdracht de aanwezi gen dood te schieten. De boerderij werd vervolgens in brand gestoken. Er vluchtten toen nog twee onderduikers uit, die beiden eveneens de kogel kre gen. Op dezelfde dag werden in Wormer- veer 5 personen gefusilleerd. Daarbij waren weer Viermann en Albers tegen woordig. Lages, op weg naar de Scher mer, gaf er en passant in Wormerveer de opdracht toe. (Zie vervolg Pag. 3) Hollandse klokken voor Si. Martens De klokkengieter Van Bergen te Heiligerlee (Gron.) ontving op dracht voor een zware bei aard, bestaande uit niet minder dan 40 klokken voor de „St. Martens Church" te New York. Dit caril lon zal nog dit jaar tijdens de Kerstdagen te New York bespeeld moeten worden. De keuring van dit carillon zal in opdracht der „St. Martens Church" moeten ge schieden door de musicoloog prof. dr. Smijers en door de bekende Belgische beiaardier Staf Nees. Abetz wilde de dood van Reynaud, Blum en Mandel jB De vroegere Franse premier Paul Jtevnaud heeft tijdens het proces tegen ^ibetz, Hitiers ambassadeur te Parijs, Jerklaard, dat Abetz drie pogingen gedaan heeft om hemzelf en Mandel, linister van binnenlandse zaken, te Boen doodschieten. De eerste poging pad tot resultaat, dat beiden levens- ang kregen. Abetz had toen voorge- rteld de socialistische leider Leon Blum. Mandel en Reynaud, uit Duitse gevangenschap naar gevangenschap Van de Vichy-regering over te brengen «die dan wel het nodige zou doen". Toen Mandel naar een Vichy-gevange- nis werd overgebracht werd hij langs de weg neergeschoten. Reynaud zeide 2n'et te begrijpen waarom met hem en Blum niet hetzelfde was gebeurd. WEERBERICHT Weersverwachting tot Donder dagavond: Tamelijk heldere en koele nacht met plaatselijk mist en weinig wind. Morgen overdag: Toenemende bewolking met op enkele plaatsen, voornamelijk in 't Noordwesten van het land enige lichte regen. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid en hogere temperaturen dan van daag. Regering bedreigt priesters met vergelding De Tweede Kamer heeft gistermiddag met 65 tegen 7 stemmen (die der com munisten) aangenomen het wetsontwerp tot goedkeuring van het Noord-Atlan tische Pact. Belangrijke rede van President Truman Vertrouwen in democratische beginselen In een gisteren door president Tru man gehouden redevoering over de buitenlandse politiek der Verenigde Staten deed hy een beroep op het Congres de ingevolge het plan-Mars hall uitgetrokken gelden niet te ver minderen. „Een van de meest dwaze dingen, die wij thans zouden kunnen doen, is het verlagen van de bedragen, beschik baar gesteld voor de bevordering van het Europese herstel. Indien wij dit zouden doen, zouden wij opzettelijk de vorderingen op de weg naar vrede en vrijheid teniet doen, die wij met zo veel moeite hebben gemaakt. Slechts de communisten zouden er voordeel van hebben, indien wij een dergelijke kortzichtige politiek zouden bedrij ven", aldus de president. Geestdriftige begroeting in steden en dorpen De Tsjechoslowaakse regering heeft Dinsdag alle Rooms-Katholieke pries ters gewaarschuwd, dat vergeldings maatregelen op grote schaal tegen hen en hun volgelingen zouden worden ge nomen, indien enigerlei poging werd gedaan om de bedreiging van het Va- ticaan met excommunicatie t.a.v. Ka tholieke leden van de communistische partijen ten uitvoer te leggen. Volgens een zegsman hebben onge veer 80 priesters, die per post een op roep ontvingen om vergaderingen met regeringsautoriteiten bij te wonen, een bespreking gehad met vertegenwoordi gers van het minister van onderwijs te Praag. De priesters zou gezegd zijn, dat dit „een laatste waarschuwing" was, aldus de zegsman. Vandaag weer groente naar Duitsland Het Bedrijfschap voor groente en fruit deelt mede, dat de export van groenten naar Duitsland heden kan doorgaan, waarbij de exportpercentages voor dit land ongewijzigd gehandhaafd blijven. De oproepen ter bijwoning van de conferentie waren uitgegaan van het Cqntrale Nationale Comité. Op de conferentie zou niet gespro ken zijn over de aard der represailles. De woordvoerder der regering zeide dat niet alleen tegen priesters maar ook tegen de volgelingen van iedere pries ter of lid van een religieuze orde, die de regeringsverordeningen niet zou na komen, maatregelen genomen zouden worden. Van kerkelijke zijde werd vernomen, dat het voorlezen van een brief van de Tsjechoslowaakse preekstoelen op Zon dag, waarbij steun aan de bisschoppen beloofd werd, nog niet tot de arrestatie van enige priester aanleiding gegeven heeft. De brief, die in bijna iedere kerk in Praag werd voorgelezen, luidde, dat de priesters het Katholieke actiecomité der regering niet erkenden en de be langen van God „boven die van de mensen" zouden blijven stellen. Sommige priesters werden met boe ten bedreigd. Zij verkozen echter allen de gevangenis en werden tenslotte vrij gelaten. Op gastvrije wijze heeft de Zaan streek Dinsdag ZKH Prins Bernhard ontvangen. Met een nuchterheid, de Zaanstreek eigen, heeft men hem een indruk gegeven van het wel en wee van de Zaanse bevolking, haar indus trie en haar bestaansmogelijkheden. Omstreeks negen uur arriveerde de hege bezoeker vergezeld door zijn se cretaris, mr. J. Thomassen, aan de Hembrugpont, waar de commissaris van de Koningin voor Noord-Holland, ctr. J. C. Baron de Vos van Steenwijk, en burgemeester W. Thomassen hem wachtten. Het gezelschap begaf zich naar de Verkade's fabrieken, alwaar de bis cuit- en beschuitfabrieken werden be- Op vragen van het lid der Tweede Kamer de heer Vermeer (Arb.) betref fende het vliegen op zeer geringe hoog te boven het strand tussen Egmond aan Zee en Noordwijk op Zondag 3 Juli heeft de minister van oorlog en marine geantwoord, dat bedoelde vliegtuigen Engelse tweemotorige schroefjagers van het type Seahornet waren. Er is met de Engelse militaire lucht vaartattaché overleg gepleegd, ten ein de herhaling te vermijden. ^rcheologen van het Moravische museum hebben het complete skelet van een mammoetjager uit de praehistorische tijd gevonden, dat zich in een goed bewaard graf bevond. Dit graf, dat overdekt was met mammoets beenderen, toonde sporen van zwarte verf. Aan deze vondst wordt zeer gro te betekenis gehecht, omdat hier gede tailleerd de begrafenisriten en andere gewoonten van mensen uit het diluviale tijdperk aan het daglicht treden. Ver der is opgedolven het skelet van een drieogige amphibie, waarvan aangeno- niiiiiiiuNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii treerd is. De havenarbeiders in de Finse haven Kotka zijn na een „voort gezette" staking naar het werk terug gekeerd. De staking dreigde een groot gedeelte van de Finse buitenlandse handel stil te leggen. Het hof van beroep te Kopenhagen heeft het dood vonnis van de nazi-vertegenwoordiger Werner Best veranderd in vijf jaar ge- men wordt, dat het een van de eerste vangemsstraf Het doodvonnis van Bo- gewervelde dieren was dat de zeeën ^muepen, chef van de Duitse veilig- verliet om op het land te gaan leven, heidspolitie werd in levenslange ge- Soort zee-immigrant met 'n koplamp, vangemsstraf veranderd en het vonnis Het centrale comité voor bevrijde van Von Hanneken, bevelhebber der Joden in Duitsland heeft verklaard dat Dultse bezettingstroepen, tegen wie acht de positie van de Joden in Oost-Duits- Jaar ™as «eeIst. werd vernietigd. Voor land „betreurenswaardig" is. Van de Hanneken weer bier in 't kanneken. D 600.000 Joden, die in 1933 in geheel Duitsland woonden, hebben slechts 6000 Hitiers concentratiekampen overleefd. Generaal Franco heeft de familie van de in het republikeinse Spanje te rechtgestelde Katholieke leider Victor Pradera en van de in de burgeroorlog gesneuvelde Falange-leider Rerondo in de adelstand verheven. Jn Hamburg zijn vier personen ge arresteerd die illegaal liepen te sjouwen met 700 gram uranium. Zij ko men voor een Britse rechtbank. Het meer van Constanza heeft zijn laagste Behalve Rikki lees alleen peil bereikt, dat sinds jaren gesegls- maar wat we *9If nagaan. De Romeinse politie heeft de hand ge legd op een clandestiene drukkerij en op 200 millioen valse bankbiljetten; 6 personen zijn aangehouden. gen astroloog in Chicago heeft ont dekt dat Neptunus twee manen heeft inplaats van één, gelijk de school boekjes leren. Die tweede is nog maar 'n jonkie van 320 kilqmeter heupbreed te; ge kunt hem zogezegd op 'n vacan- tiedag rondfietsen. Maar het ding staat een eind bij ons vandaan: 4 milliard en 800 millioen kilometer. Da's een hele ruk vrienden. In Limburg kwamen de eerste appeltjes voor de dorst op de veiling; de Yellow Transparants brach ten vier dubbeltjes per stuk op. In Doetinchem heeft meneer Diepenbroek vijftien jaar kranten verzameld. Nu houdt hij een expositie met 7000 dag bladen en tijdschriften van overal op de wereld. Zevenduizend verschillende en allemaal met de zelfverzekerd heid van mensen, die gelijk hebben. Hetgeen ons ootmoed kan leren. En bescheidenheid, die het sieraad van de wijze is, zoals de filosoof uit Tuitje horn beweert. Ons aller Jeremia Blom heeft doen verklaren dat het straalvliegtuig niet door de Amerika nen, maar door een zijner voorvaderen is uitgevonden. Het was in 1764 dat de oude kleermaker Jesaja Blommius de lucht in ging. Twee betrouwbare vis- venters uit de Haarlemmermeer hebben er een gedetailleerd verslag van gege ven in de Enkhtrlxer Almanak van 1797. Z.K.H. Prins Bernhard bij zijn ontvangst op het gemeentehuis te Zaandam. V.l.n.r. Prins Bernhard, burgemeester W. Thomassen van Zaandam, die 'n inleidend woord hield, burgemeester Jantzen van Westzaan en de burgemeesters A. Loggers en W. Voster. zichtigd. In de raadszaal te Zaandam sprak burgemeester Thomassen een welkomstwoord, waarna verschillende industriëlen in tien minuten-speeches de problemen van de Zaanstreek be lichtten. Vervolgens reed de Koninklijke gast naar Wormerveer, waar de lunch werd gebruikt, om daarna in snel tempo een rijtoer door de Zaanstreek te maken. Voorts werd een bezoek ge bracht aan de linoleumfabriek te Krommenie. De Koningin in Haarlem H.M. Koningin Juliana arriveerde Dinsdagavond te Haarlem. Om kwart vóór zes werd Hare Majesteit aan de grens der provincie te Uithoorn ver welkomd door baron De Vos van Steenwijk, waarna de stoet zich via Aalsmeer en Hoofddorp naar Haarlem begaf. Overal langs de weg hadden zich groepen mensen verzameld, die het hoge bezoek een enthousiast wel kom toezwaaiden. In Haarlem waren duizenden op de been om de Koningin hun blijdschap over haar komst te be tuigen. Koningin Juliana nam haai in trek in de ambtswoning vati baron De Vos van Steenwijk. Ter provinciale griffie vond een ont vangst plaats, waar H.M. en Z.K.H. o.a. werden begroet door mgr. Fuybers, bisschop van Haarlem en diens secreta ris. De leden van de Staten werden aan vorstin en prins voorgesteld met uitzondering van de communistische leden die verstek lieten gaan. Daarna hebben veertien Haarlemse muziek korpsen een serenade gebracht. (Zie vervolg pagina 3) Wij hebben vorderingen gemaakt bij ons streven naar vrede en vrijheid, omdat wij bereid waren het daarvoor benodigde kapitaal beschikbaar te stellen. Het zou niets minder dan een ramp zijn, indien wij thans politiek overstag gingen en zouden proberen er met halfbakken maatregelen te komen. Truman zeide er op te rekenen dat de Senaat, die Donderdag a.s. over de voorgestelde bekrachtiging van het Noordatlantiseh verdrag moet stem men, zijn goedkeuring aan de ratifica tie zal schenken. „Een overweldigende meerderheid van ons volk staat be krachtiging voor", verklaarde de pre sident. Communisme verworpen President Truman verwierp in zijn toespraak het communisme. Hij zeide, dat heden ten dage aan millioenen in de gehele wereld de vrijheid wordt ontzegd. Het stelsel der nieuwe tyrannen zal mogelijk tijdelijk overwinningen be halen. Doch op de lange duur heeft het de keus uit slechts twee mogelijk heden: het moet zichzelf vernietigen, of het moet zijn streven, om andere landen te dwingen in zijn gareel te lopen, opgeven. Ik ben optimistisch, wanneer ik mijn blik op de toekomst richt, omdat ik geloof in de buitengewone aan trekkelijkheid van de democratische beginselen voor 's mensen geest en hart. Want het zijn deze beginselen, die in vrije landen zijn beproefd en die thans in de gehele wereld steeds meer aanhangers vinden. Onze ideeën hebben de zege be haald in de strijd tegen de absolute monarchieën van de negentiende eeuw en zij zullen ook zegevieren over de nieuwe en verschrikkelijke vormen van dictatuur, zoals onze eeuw die kent. De wereld is ziek van politiek fana tisme. Zij heeft meer dan genoeg van ongebreidelde propaganda en van door dictatoriale regeringen verwekte hy sterie. Het mensdom walgt van practij- ken, waarbij gemarteld wordt en poli tieke moorden worden begaan en het heeft een afkeer van politieke bond genootschappen, waarvan het bind middel uit vrees bestaat. De mensen wensen in vrede samen te leven. Zij wensen nuttig werk te doen". Gisteren bij het begin van de vier de week van de Londense havensta king; waren evenveel soldaten als bootwerkers bezig met het lossen en laden van belangrijke levensmiddelen en exportzendingen in de halfverla- ten havens van Londen. Ofschoon soldaten en manschappen van de luchtmacht zich ook op andere sche pen aan boord begaven, zijn er nog steeds 70 schepen, waarop niet ge werkt wordt. Vandaag zullen nog 2000 soldaten ingeschakeld wordgn. Dinsdagavond staakten van de 2-1000 havenarbeiders er 15.441. De Lon dense staking doet thans haar uit werking in ernstige mate gelden op de havenstad in het Westen, Liver pool, waar 'n onafzienbare rij vracht wagens stond te wachten om export goederen te lossen, die aan de haven van Londen waren onttrokken. Hoe wel de havenarbeiders te Liverpool normaal werken, stapelen de goede ren zich thans op. Amerika is zuinig op het atoomgeheim Bij de besprekingen over atoomener gie-betrekkingen tussen Amerika, Engeland en Canada wordt als het voornaamste vraagstuk, de Britse op vatting beschouwd, dat Engeland in het bezit dient te worden gesteld van de Amerikaanse geheimen, t.a.v. de productie van de atoombom. Naar men meent te weten, is een meerderheid van de .verenigde congrescommissie op het ogenblik gekant tegen het prijsge ven van dit geheim aan welk land ook. Te Batavia is van officiële Neder landse zijde een communiqué uitgege ven over het bezoek van dr. Van Royen aan Djokja. Hierin wordt o.m. gezegd, dat het Nederlandse gezelschap kennis heeft genomen van het 'feit, dat het iuter-Indonesische overleg tussen de Rupubliek en de BFO in eerste aanleg zal plaats hebben te Djokja van 20 tot 23 Juli en vervolgens na de puasatijd 29 Juli te Batavia zal worden hervat. Men merkte op, dat het definitief be tekent een verschuiven van de aan vangsdatum van de Rondetafel-Confe- rentie, welke immers zou worden ge opend op 1 Augustus aanstaande. Des ondanks hopen beide delegaties dat het bestaande tijdschema, dat uitgaat van de duur van twee maanden voor de conferentie en ervolgens een termijn van zes weken voor ratificatie van het gekomen, zal kunnen worden gehand haafd. teneinde te geraken tot de voor genomen souvereiniteitsoverdracht vóór liet einde van het jaar. Britse ambassadeur had een prettig onderhoud De volledige tekst van het bespro kene tussen de nieuwe Britse ambassa deur bij het Kremlin, sir David Kelly en premier Stalin, werd ter kennisna me door minister Bevin. naar Londen geseind. Het onderhoud duurde een half uur en het verliep „in een pret tige geest". De besprekingen liepen over onderwerpen van algemene aard.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1