De Zwarte irchidee Beemster Gemeenschap organiseer! de kermis Pessimisme in de tuinbouw over nieuw contract met Duitsland f NIEUWS UIT HEILOO Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur Vooral moeilijkheden voor St. Pancras dagproducten Het Radioprogramma A Htm. Boys tegen militair elftal 2—3 Gisteravond had de officieuse ope ning plaats van het nieuwe Foresters- terrein. Bij deze gelegenheid waren de Alkm. Boys en het Militair elftal uit het garnizoen Utrecht (waarin v. Osch uit De Foresters een verdienste lijke partij keepte) bereid gevonden de eerste wedstrijd te spelen. De Fo resters behoeven daar geen spijt van te hebben, want de recette zal onge twijfeld de verwachtingen hebben •vertroffen. Plm. 1500 toeschouwers Waren aanwezig. Er is dikwijls goed Voetbal ten beste gegeven en de par tijen wogen goed tegen elkaar op. Vooral in de eerste helft van de wedstrijd gaf het Militair elftal uit Utrecht goed partij en de Boys-ach terhoede had steeds werk om de vlugge midvoor en buitenspelers het scoren te beletten. Toch namen de Boys de leiding door Bob Admiraal. Toen kwam het militair elftal eerst goed in actie. Schenk, de Sparta-aan- voerder, verdeelde het spel goed en gaf vaak ook best individueel spel te zien. Toen hij de bal goed afgaf had de midvoor deze slechts voor het in schieten. 11. Na een gelijk opgaande strijd was, het de handige midvoor die wederom vlak voor de rust doelpuntte 12. Na de rust was aanvankelijk het militair elftal het eerst in de aanval en weet er 13 van te maken, doch daarna werd het al spoedig in de verdediging gedrongen. Herhaaldelijk kwamen de Boys hierna in ue aan val en tenslotte wist Floor Vermeu len keurig te doelpunten 23. Kort hierop blies scheidsrechter Van der Schilden eindigen. Een bijzonder woord van vermel ding verdient ongetwijfeld het optre den van het militaire muziekcorps Depót Geneeskundige troepen uit Utrecht. Het publiek zal zeker geno ten hebben van dit prachtige corps, dat onder leiding van dienstplichtig sergeant Camminga enkele zeer goe de marsen zowel vóór de wedstrijd als tijdens de rust ten beste gaf. De Foresters verdienen zeker een woord van lof voor het organiseren van de ze wedstrijd. Het Foresters-terrein zal op Zondag 23 Aug. officieel geopend worden. De Foresters hebben een prachtig terrein met een goed speelveld en goede af rastering. Het reserve-terrein dat on getwijfeld nodig zal zijn voor deze steeds groeiende vereniging, is nog niet geheel klaar. Momenteel telt zij pl.m. 150 leden en in de a.s. com petitie komt zij met 4 senioren-, 1 junioren- en 2 adspiranten-elftallen uit. De handbalafdeling neemt met 2 senioren- en 1 adspiranten-elftal aan de a.s. competitie deel. TENTOONSTELLING HAND WERKSTUKJES Zondag zal in het Brunogebouw tentoonstelling worden gehouden van handwerkstukjes die door de meisjes van de lagere r.k. school zijn ge maakt. De tentoonstelling is geopend van 11 tot 12 en van 3 tot 5.30 uur. HUISHOUD-ONDERRICHT De kinderen van de 7e en 8e klas der r.k.-meisjesschool zullen na de vacantie onderricht ontvangen in een voudig huishouden: koken, strijken, wasbehandeling, enz. Ongetwijfeld 'n goede voor-opleiding. H.S.V.-NIEUWS Zaterdag komt Hoorn in Heiloo met de jeugd-elftallen. Zondag zal er dan gespeeld worden om de wisselkrans. De HSV-jeugd zal stevig moeten aan pakken om deze in Heiloo te houden. De Welpen en Adspiranten E spelen op het terrein van de Willibrordus- Stichting. De Junioren en Adspiran ten A, B, C en D op het HSV-terrein. Op Zondag 31 Juli gaan de HSV-juni- oren naar Naaldwijk (Westland). EEN SCHADEPOST Woensdagmorgen viel het paard van de melkhandelaar B. in de Ewis- laan dood neer. De heer O. heeft het kadaver naar het slachthuis vervoerd. HET RODE KRUIS NAAR AKERSLOOT De afdeling Heiloo van het Rode Kruis heeft een uitnodiging ontvangen van de burgemeester van Akersloot om daar een demonstratie te geven. Maan dagavond a.s. zal deze nu plaats héb ben, om aan te tonen dat het mooie werk van het Rode Kruis ook nuttig is. Avond-vierdaagse Alle voorbereidingen voor de avond vierdaagse zijn getroffen, zo meldt men ons uit Heiloo. De verlichtingen van het Raadhuis, de fontein. Witte Kerk, alsmede de Rustende Jager en de Oude Herberg zijn reeds zo goed als gereed. Burgemeester Kalff zal het startschot lossen; voor alle avonden is goed weer besteld; de attracties komen om de Witte Kerk te staan, de muziek corpsen hebben hunne belangeloze me dewerking toegezegd en waar het 't meest op aankomt, reeds vele opga ven zijn binnengekomen. De program maboekjes zijn gereed, de toezegging ter betreding oer duinterreinen ver kregen, kortom alles is volkomen ge reed. Gaarne had de commissie meerdere inschrijvingen, want hoe meer zielen, hoe meer vreugd. Van de diverse aan geschreven verenigingen in Heiloo en Alkmaar hebben zich niet veel perso nen opgegeven. Komaan sportmensen, leeft mede en sluit u aan!! Het worden mooie avonden en de prachtige toch ten, welkfe gereden zullen worden zul len werkelijk door ieder geroemd wor den! Geeft u dus terstqnd op, het is nog mogelijk per brief, met toezending van 1.50 of per postwissel, met op gave van naam en adres. Het secreta riaat der Avond-vierdaagse is geves tigd: Van Doornstraat 13, Heiloo, waar men zich desnoods nog tot Maandag avond kan opgeven. Elders in dit blad vindt men nadere bijzonderheden. Verkeersongeval en de gevolgen Gistermorgen plm. 10 uur had op de Rijksstraatweg, ter hoogte van Ter Coulster, een verkeersongeval plaats. Een melkrijdersauto van de fa. Groot uit Limmen wilde vanaf de straatweg naar de boerderij in Ter Coulster rij den en gaf hiervoor richting aan. Een Fiat-autotje nam o.i. hiervan te weinig notitie en bemerkte dit op het laatste moment. Door de vaart van de Fiat schoof deze plm. 20 meter over de weg in de berm voor de ingang van Ter Coulster. Aan de tegenwoordigheid van geest van de bestuurder der melkauto was het te danken, dat de Fiat, waarin 3 personen zaten, niet gekraakt werd en zij kwamen er slechts met een be schadigde kap af. De melkauto liep geen averij op Zekere H. P., die het ongeluk zag gebeuren, bemerkte, dat vlak na de botsing één der inzittende zich haastte een pak met tapijten te bergen en dit enkele honderden meters verderop bij omwonenden aan de Straatweg te bergen. Daar deze handelwijze hem zeer vreemd voor kwam waarschuwde hij de inmiddels gearriveerde Rijkspolitie en ging even later met deze op onderzoek, met het resultaat, dat het pak inderdaad ge-, vonden werd. De drie inzittenden wer den hierna aan een verhoor onderwor pen, met het gevolg dat de goederen in beslag werden, genomen. Later werd in de Fiat nog een kleed gevonden. Ah hoewel nog niet direct gebleken is, dat deze kleden van diefstal afkomstig wa ren, bleek men toch te doen te hebben met een drietal personen dat meerdere veroordelingen achter de rug had. Predikbeurten ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur ds. Dikboom; 5 uur ds. Wesseldijk; Woens dagavond half 8 tot 8 u. oecumenische avondwijding, vrij toegang. Kapel- kerk, 10 uur ds. Den Oudsten (H.Doop) Rem. geref. gem., geen dienst. Luth. kerk (Oudegracht), half elf de heer Schendelaar van Den Helder. Doopsgez. kerk, 10 uur ds. Van der Sluis. Geref. kerk, 10 uur ds. Hom burg van Urk; 5 uur dr. Polman. Geref. kerk (art. 31 KO), in Waakt en Bidt, 10 uur en half 6, ds. Blokland van Rffterdam-Feijenoord (coll. mil. in Indie en Batavia). Baptistengem. (in Nieuwe Doele), 10 uur evangelist Hof huis; 8 uur jongeliedensamenkomst. Herst. Ap. Gem., Toussaintstr., half 10 en 4 uur en Woensdagavond 8 uur, dienst. Ned. Chr. Gem.schapsb., in Waakt en Bidt, 3 uur jeugdclub; 4.15 openluchtsamenkomst in de Hout; Don derdagavond half 8 evangelisatiesamen komst in W. en B., evangelist Dam- muller. Leger des Heils, Limmer- hoek 40, 10 uur heiligingsdienst; 12 uur Zondagsschool; 8 uur verlossingsbijeen komst. Ned. Leger des Heils, Hekel straat, 10 uur wijdingsdienst; 8 uur openbare 'samenkomst. -r- Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen (in Valk's lunchroom), half elf Zondagsschool; 5 uur gods dienstbijeenkomst. Rozekruisersge- nootschap, Oudegracht 114, half elf tem peldienst, de heer P. v. d. Kooy. OMGEVING AKERSLOOT, geen dienst wegens dienst te Uitgeest, geleid door ds. Barnouw uit Retranchement. BERGEN, Ruïnekerk, 10 uur ds. Bekius; Woensdagavond half 8 avond wijding. Geref. kerk, 10 uur (bev. ambtsdrager en H.Doop) en half 5 ds. Bouma van Noordwijk aan Zee. Ma- ranatha, half elf, de heer Dun van Alkmaar. BERGEN AAN ZEE, 10.15 uur ds. Van der Waal, herv. pred. te Den Haag (liturgische dienst; vertrek tram uit Alkmaar 9.16 uur). BROEK OP LANGENDIJK. Geref. kerk 10 en 3 uur ds. Pol. Doopsgez. kerk geen dienst. DE RIJP geen dienst. DIRKSHORN, herv. kerk, 10 uur ds. Post. Geref. kerk half 10 en av. 7 uur ds. Van der Beek van Zuidhorn (Gron.) EGMOND AAN ZEE, herv. gem„ 10 uur ds. Roobol. Geref kerk, 10 uur dr. Polman; half 6 ds. Homburg van Urk. Oud kath. kerk, voorm. 8 en 10 uur en av. 7 uur. dienst. EGMOND AAN DEN HOEF, 10 uur, mevr. Visde Boer, godsdienstonder - wiizeres te Onderdendam (Gron.) GRAFT. 10 uur. ds. Kastein. GROOT SCHERMER geen dienst. HEILOO, herv. gem., 10.15 uur ds. Bloemhoff. Evangelisatie Kerklaan, 10.15 uur ds. Wesseldijk van Alkmaar; 7 uur ds. Wiegers van Wieringermeer. Geref. kerk (in evang.gebouw aan de Kerklaan), half 9 dr. Polman; 4 uur ds. Homburg van Urk. HEERHUGOWAARD. herv. gem., 10 uur de heer Ph. Ouwendijk, theol. can- didaat. Geref. kerk, half 10 fvoorb. H. Avondmaal) en half 3 ds. Barkey Wolf van Den Haag. KOEDIJK, 10 uur, de heer Slager. LIMMEN. 9 uur ds. Bloemhoff. N.-SCHARWOUDE. Geref. kerk, 10 en 4 uur ds. Hoek van Den Haag. 119. De volgende morgen wordt Fepi vrolijk wakker in het topje van zijn kokospalm. Hij heeft juist een kokosnoot geplukt voor zijn oiftbijt, als hij zijn drie vrienden ziet. Lachend kijkt hij toe vanuit zijn veilige schuil plaats. MaarPim, Pam en Pom lachen helemaal niet! Ze hebben meer zin om een deuntje te huilen. Hun vrijheid zijn ze kwijt. De hele nacht zijn ze opgesloten geweest in de gou den kooi en vanmorgen vroeg zijn ze door hun oppasser, want de koning heeft dadelijk een oppasser voor hen aangewezen, netjes gekamd en opge borsteld. Maar dat was nog niet eens het ergste! Bovendien heeft hij aan het uiteinde van hun staarten een prachtige kwast gemaakt, net zoals hijzelf op het hoofd heeft. De konin gin die dat zag, was verrukt. „Zo", riep ze tegen Pim, Pam en Pom. „Nu kan iedereen zien, dat jullie tot onze stam behoren, de stam van de Kwas- sie-negers!" en de oppasser kreeg met een de titel van opperhof-honden-uit- later! Hij zal voortaan elke morgen de drie honden mogen uitlaten. OBDAM, 10 uur, ds. Meyboom. OOST-GRAFTDIJK, 10 uur, cand. Brouwer. OUDORP, 10 uur, ds. Bosch. SCHERMERHORN, herv. gem. 10 uur ds. Leendertz. Geref. kerk, 10 uur (voorb. H.Avondmaal) en half 3, ds. Visser. SCHOORL, Groet en Camp., 10 uur, dienst in het gymnastieklokaal te Catrijp. ds. De Jong. SINT-PANCRAS. Geref. kerk, 10 en 3 uur ds. Middelkoop. STOMPETOREN. Evangelisatie, 10 u. de heer Van der Kaay van Amsterdam. URSEM, 2 uur ds. Meyboom. VEENHUIZEN, 10 uur de heer F. E. v. d. Zee. theol. cand. WARMENHUIZEN, av. 7 u. ds. Post. ZUID-SCHERMER, 10 uur, de heer R. Kaptein, cand. te St. Pancras. "4 De kermissen waren vroeger een dorpsfeest, waar allen aan mee deden, niet alleen een bui- tenshuisfeest, maar ook een familiefeest. Dan kwamen de kinderen weer eens een dagje thuis en het werk werd dan tot het minimum be perkt. Het waren mooie dagen, die de familie band verstevigden, en een mens de gelegenheid boden om op passende wijze gezamenlijk feest te vieren. Zo was het ook met de Beemster ker mis, die vooral door haar in die week gehou den markten in heel West-Friesland bekendheid genoot. Meer en meer is de manier van kennisvieren op een lager niveau gekomen en biedt wei nig verheffends meer. Het dansen is wel de voornaamste sport en van het intieme dorps feest is weinig meer over gebleven. Hoewel de Beemster over het algemeen niet mag klagen over gebrek aan belangstelling, heeft het toch aan belangrijkheid verloren. De markten zijn verdwenen en de kermis was af gezakt tot een vermaak, dat weinig culturele en sociale verheffing bood. Op hoger plan. Om nu het geheel op een hoger plan te brengen is een organisatie in het leven geroe pen, die zich tot taak stelt het bevorderen van het sociale en culturele leven. De organisatie „De Beemster Gemeenschap" is een over-koe- pelend orgaan, dat met medewerking van alle verenigingen van sport e.d. een programma heeft samengesteld, waarmee men hoopt de kermis, welke van 31 Juli tot 7 Augustus wordt gehouden, weer tot een waardige feestweek te maken, zodat iets van haar oude glorie, zij het dan in andere vorm, wordt verkregen. De plannen die daarvoor zijn gemaakt wer den door de voorzitter van Beemster Gemeen schap, de heer Schager, in het Heerenhuis te Midden-Beemster Woensdagavond uiteengezet en toegelicht. Door haar centrale ligging en haar groten deels agrarische bevolking, is uiteraard veel aandacht besteed aan de paardensport en de belangstelling hiervoor blijkt bijzonder groot te zijn. Ook is echter een belangrijk deel van het programma gevuld met andere soorten sport, zoals turnwedstrijden, wielersport, enz. enz. Verschillende verenigingen organiseerden de laatste jaren individueel enkele sportuitvoerin- gen, doch door de grote financiële risico's hier aan verbonden, dreigde de activiteit op dit gebied te verflauwen. Door de nu verkregen samenwerking, bij steun door het gemeentebestuur werd v* gezegd, is men er in geslaag'd een progrto».^ samen te stellen, dat in alle opzichten genoemd kan worden. Zondag zal op het feestterrein, het gemeen^ lijk sportterrein, worden gevoetbald en gy^ nastiek worden beoefend. Maandag is gerJ serveerd voor de, van vroeger wel bekenj» Ronde van De Beemster. Donderdag is de d» van de paardensport. Een lange rij van rijVe!, enigingen heeft zich voor deelname opge^, ven, wij noemen slechts, enkele uit de vela, De Schermer, Heiloo, Diemen, Julianadoty Wieringermeer, Purmer, Wijde-Wormer, tyy, der, enz. enz. Meer dan 120 paarden zullej hun prestatie-vermogen demonstreren. Harddraverij. Zaterdag zal de jubilerende Beemster Har^ draverijvereniging weer van de partij zijn. Cty deze vereniging moest om financiële redenen en de verminderende belangstelling haar ac. tiviteit verminderen. Dit jaar zal zij weer haar oude glorie uitkomen. Hoewel de tot® door sommigen niet als een culturele verhei, fing zal worden gezien, meende het bestuur van De Beemster Gemeenschap toch, dat oofc dit paste in het voorgestelde program, daar door de nu goedgekeurde en gereglementeerde werk. wijze, geen excessen zullen voorkomen. Er zu]. len belangrijke prijzen, tot een totaal v» f 1000,—, worden verreden. Als sluitstuk van de feestweek zal een vuur, werk worden gegeven. Dit heeft Zondagavond plaats. Wij geloven wel dat men met De Beemster Gemeenschap een stap in de goede richtin| zal doen en wensen de organisatoren alle suo ces toe. Door haar arbeid kan bewezen wot» den, dat door samenwerking en gemeenschapi. zin een kermisweek, die sociaal en cultureel verantwoord is, bereikt kan worden. BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: Evert Joosten en Cor. nelia H. Prins. Getrouwd: Cornelis Heddes E. Kaandorp. Overleden: Willem Bas, 62 jaar, i huwd. Dirk Wilkers, 84 jaar, weduwnay van J. Smelik. en Marii (Van onze tuinbouwmedewerker) TEGEN 1 AUGUSTUS wordt een nieuw handelsverdrag met Duits land verwacht voor de export van Ne derlandse groenten en in dit verhand lijkt het ons het juiste tijdstip enkele regels te wijden aan de perspectieven van onze tuinbouwexport naar dit land. Wanneer men zijn licht opsteekt bij ingewijden, ontmoet men daar geen groot optimisme ten aanzien van de toekomst. Voor wat de glascultures en de bewaarproducten betreft heeft men nog wel vertrouwen, omdat kassen en bewaarplaatsen bij onze buren ontbre ken en men zich dus niet in enige om vang op de teelt daarvan kan toeleggen. Wel treedt bijvoorbeeld bij de vroege groenten buitenlandse concurrentie op, o.a. van Italië, maar gezien de goede kwaliteit, sortering en verpakking, die Nederland levert, werd verwacht, dat onze artikelen zich wel zouden kunnen handhaven. Anders is het gesteld met de dagpro ducten van de koude grond. Duitsland wordt in dit opzicht vrijwel self-sup porting geacht. De kwaliteit van het Duitse product moge dikwijls niet ver geleken kunnen worden met die van het Nederlandse, een voordeel voor de Duitse tuinders is, dat de hoge invoer rechten uit de tijd van het Hitier- regime, toen men liever kanonnen dan boter had, nog steeds van kracht zijn, waardoor aan de geïmporteerde groen ten een geweldige handicap wordt op gelegd. De actie uit de kringen der Duitse tuinderij voor het behoud van deze rechten is kenmerkend voor de Duitse agrariër. Vóór de oorlog was hij zich er van bewust de vrije concurrentie tegen het buitenland niet te kunnen opnemen en zijn roep was altijd om be schermende rechten, die zijn bestaan mogelijk moesten maken. Zo was het en zo is het blijkbaar nog steeds. Nu heeft de gang van zaken van ver leden jaar de ontstemming onder de Duitse tuinders stellig in de hand ge werkt. Men zal zich herinneren, hoe er toen een periode is geweest, waarin treinen vol Nederlandse groenten Duitsland binnen rolden, terwijl het inlandse product op het land stond te rotten. Hiertegenov >r staat, dat de handels balans tussen Nederland en Duitsland op het ogenblik gunstig is voor Duits land. Duitsland exporteert dus meer naar Nederland dan omgekeerd en aangezien geen land zijn producten gratis naar het buitenland zendt, zal het er iets voor terug moeten nemen. Uit de aard der zaak zullen dat, waar het Nederland betreft, in de eerste plaats voortbrengselen van onze bodem moeten zijn, dat wil zeggen: mede tuin bouwproducten. In afwachting van het nieuwe han delsverdrag worden op het ogenblik, zoals men weet, in aanvulling op het oude, wekelijks bedragen beschikbaar gesteld voor de export van groenten. Aanvankelijk waren deze op de eerste dag van de nieuwe week reeds besteed. Thans is daarin een kentering geko men, het gaa( niet zo vlug meer. Op het ogenblik, waarop we dit schrijven zijn van de lopende week reeds drie dagen verstreken en het kwantum Is nog niet verbruikt. Dooreengenomen Is er sprake van 'n dalende tendens op de markt. Voor de partijen aardappelen die enkele weken geleden door de klok liepen, heeft men vermoedelijk een gaatje gevonden door export naar Zuid-Amerika, daarnaast kan nog al wat uit de markt worden genomen voor poters. Zo houden de prijzen zich ongeveer. Aangezien de oogst, als gevolg van de droogte, ech ter gering is, mag worden gezegd, dat de tijden van weelde voorbij zijn. Gelukkig is Duitsland niet het enige land en liggen ook elders mogelijkhe den. Zo heeft Frankrijk wel eens eer der grote hoeveelheden rode kool afge nomen. Zonder Duitsland echter zal het moeilijk zijn. En het is dus niet ver wonderlijk, dat in Nederlandse tuin derskringen met meer dan gewone be langstelling de resultaten van de onder handelingen over het nieuwe Duitse contract tegemoet worden gezien. tegen stelt allerlei pijnen, nimmer teleur Eerste prijs voor „Irene" De muziekvereniging „Irene" hei, gisteren een mooi resultaat behaalt door op een te 's-Graveland gehouden concours met 322 punten de eerste priji te winnen. In totaal waren in 's-Gra. veland zes en veertig verenigingen ver. tegenwoordigd. Het was de eerste keer dat „Irene" aan een muziekconcours deel nam. BENOEMING Bij beschikking van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning is met ingang van 16 September a.s. tot leraar in vaste dienst aan ds Rijkstuinbouwschool te Hoorn de heer N. de Jong te Alkmaar. ITALIAANSE KAMER BEKRACHTIGT ATLANTISCH PACT. De Italiaanse Kamer van Afgevaar digden heeft het Atlantisch Pact met 323 tegen 160 stemmen en' acht ont houdingen geratificeerd. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 in. Nieuwsbericht» om 7, 8 en 11 uur. KRO: 6.00 Amusement!» orkest. 6.20 Actualiteiten. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Voor jonge boeren. 7.30 Mr. A. Diepen» brock. 7.45 Gerard van der Wouden, piano. 8.12 sRadio Philharmonisch-orkest. 9.55 Frag menten. 10.45 Avondgebed. 11.15 Om en om, HILVERSUM H, 415 m. Nieuwsbericht» om 6, 8 en 11 uur. VARA: 6.15 De Van feliciteert. 6.45 Silvestri-kwartet. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Steunt wettig gezag". - VPRO: 7.30 „Amsterdam ontvangt". 8.05 Mu- zikaal-intermezzo. 8.20 Sociale problemen. 8.50 Bijeenkomst. VARA: 9.00 Men vraagt. wij draaien. 9.30 Vacantie in Nederland. 10.00 Buitenlands weekoverzicht. 10.15 Swing and sweet. VPRO: 10.45 Avondgebed. 11.15 Symphonie. VOOR ZATERDAG HILVERSUM I» 301 m. Nieuwsbericht» om 7, 8, 7, 8 en 11 uur. - KRO: 8.15 Pluk de dag. 12.33 Amusements-orkesl. J.00 Strijd krachten. 1.30 Piano en orgel. 6.15 Journ»» listiek weekoverzicht. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Vraaggesprek. 7.30 Guus Jansen, piano. 7.45 Voor de Nederlanders in Duitsland. 8.05 Rf- portage. 8.20 Lichtbaken. 8.45 Pliilbarmoniscl- orkest. 9.00 Orkest zonder naam. 9.45 Kru:> kiank-puzzle. 10.00 Omroep-Kamerorkest. 10.S Koorzang. 11.20 Koor en orkest van open Monte Carlo. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsbericht» om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. - VARA: 8-15 Gramofoonmuziek. 12.33 Malando. 1.20 Miller- sextet. 6.15 Liedjes en melodietjes, 7,00 Ar tistieke kaart. VPRO: 7,30 Amsterdam ont vangt. VARA: 8.05 Dingen van de dag. 8.15 Metropole-orkest. 8.45 De parade van de glim lach. 9.45 Socialistisch commentaar. 10.00 Vin- dobona schrammern. 10.25 Flitsen. 10.40 Or gel-ensemble. 11.15 Sfeer en rhythme. 11.45 Bing Crosby zingt. DOOR ALLAN SWINTON Sam krukte. „Dat kan ik me begrij pen. U tracht de taak op té nemen, waar uw vader die heeft laten vallen Dat is een prijzenswaardig iets. Maar niettemin is het zoeken naar orchidee- en in de troepen niet precies het soort werk...." Met een vermoeid gebaar hief zij de hand op. „Zegt u het niet, alstublieft. Men heeft mij zo vaak gezegd, dat het geen werk voor een meisje is, dat ik er naar van word. Al wist mijn vader zijn geld dan ook niet vast te houden, hij had er toch het pleizier van Hij was een artist, maar een man van de vrije natuur. Wat hij ook deed. deed ik samen met hem en hij behan delde mij als een jongen. Ik heb in alle soorten weersomstandigheden ge kampeerd en kan op de harde grond in de kou slapen en toch de volgende morgen zo fit als iets. Ik behaalde het kampioenschap zwemmen over de mijlsafstand van Californie en was de derde in de duikcompetitie. Ik ben de Cutknife afgevaren in een kano van zestien voet lengte en heb de Mount Rainier beklommen. Ik kan rijden en schieten en lassowerpen en desnoods wild afslachten en schoonmaken. Ik kan heerlijke pannekoekerr bakken en els het nodig was, zou ik misschien nog harder kunnen vloeken dan u. En vóór ik hierheen kwam, heb ik me zelf laten inënten tegen alle mogelijke tropische ziekten". „Juist", zei Sam. „U bent inderdaad practisch. Maar daar u mij al zoveel verteld hebt, zult u mij deze opmer king niet kwalijk nemen en wel, hoe bent u er in geslaagd, het al zover te brengen. Van huis naar hier is het al een vrij dure reis en Caracas is een verdraaid dure stad. Zelfs heel wat duurder dan New York". „Oh daar is ook heel wat overleg voor nodig geweest. Ik heb als ste wardess op een luchtlijn gewerkt en heb Spaans geleerd, tot ik er in slaag de hier op het plaatselijke kantoor te komen. Ik verdien hier in ieder geval meer dan ik thuis zou kunnen doen De rest heb ik moeten riskeren Uil mijn verdiensten kan ik hen niet alle maal behoorlijk onderhouden en het was kiezen tussen deze mogelijkheid of mijn moeder noodzaken zich tot fa milieleden te wenden, die het nooit met haar huwelijk eens zijn geweest en altijd geweigerd hebben mijn va der te ontmoeten. Dat gebeurt niet, zolang ik er iets aan doen kan. Er was genoeg geld om het een poosje te kunnen volhouden en mi.i dit te laten proberen en mijn moeder en broer wa ren er erg vóór dat ik het probeerde. Ik ben hier nu zes weken geweest en in mijn vrije tijd voortdurend met dit probleem bezig. Ik tracht iedereen te spreken te krijgen, die maar bij moge lijkheid iets zou kunnen weten. Dat is ook de manier, waarop ik van uw ex peditie gehoord heb. Ik ging naar het Departement om een landmeter te spreken, die juist uit het gebied van de Llanos terug was. U was toen juist op dat bureau geweest en men noemde mij uw naam. „Wel", zei Sam met een ontwapen- ae glimlach, „of ze u al of niet daar mee geholpen hebben, is iets, wat al leen de tijd kan leren, maar ze hebben mij zeer zeker een voordeeltje be zorgd. Ik verlangde er hevig naar, dat er vanavond eens iets gebeuren zou en toen ik u zag, wist ik, dat mijn wens vervuld zou worden". „Het is altijd prettig om gewaar deerd te worden", antwoordde ze be leefd, doch gereserveerd. „Wel, u kunt mij geloven, als ik zpg, dat dat inderdaad het geval is", zei Sam enthousiast en hij wierp zijn aca demische houding overboord. „Kijk eens hier! Het is nog vroeg. Wat zoudl u er van zeggen, als wij eens naar het Estremadura Café daarginds gingen? Er wordt gedanst, de keuken is er be hoorlijk cn het orkest vrij goed We kunnen daarbinnen even goed praten" Het leek een ogenblik, of zij zijn uitnodiging zou afslaan, maar toen veranderde haar gelaat van uitdruk king. „O. K. Sam", lachte zij. „Niets lie ver dan dat". Voor hij haar die avond, of liever die nacht om twee uur bij de deur van haar pension verliet, had hij haar overgehaald de volgende dag het was een Zondag met hem te lunchen en de beroemde Botanische Tuinen te gaan zien. Toen zij de volgende middag, om ongeveer zes uur bij het hotel terug kwamen, stond tegen de muur naast de smeedijzeren hekken een man ge leund. Hij was donker en tamelijk long, droeg een gescheurd, door de zon verbleekt linnen hemd en broek, een verfomfaaide strooien sombrero en inlandse sandalen aan zijn blote voeten, die evenals zijn handen en ge zicht diep verbrand waren. Grote ont beringen hadden zijn gespierd lichaam erg vermagerd, maar zijn felle blauwe ogen en de scherpe lijnen van zijn gezicht konden zijn goede afkomst niet geheel verbergen. Na een wenk van de portier, kwanc deze ietwat misdeelde figuur op hen af. Ondanks zijn lompen zag hij er schoon en geschoren uit en zijn gemakkelijke manieren waren in een zonderling con trast met zijn klaarblijkelijke armoede. Zijn slordige hoed met een edele zwier voor Mary afnemend, zei hij tegen Sam: „Professor Ryley?" „Ja", zei Sam. „Ik heb gehoord, dat u voor een expeditie naar het binnenland een leider zoekt". „Wel, ja", zei Sam, „maar ik had eigenlijk niet gedacht „Een blanke te zullen nemen, viel de ander in, met een glimlach, die boewei een beetje geforceerd, toch niet ontbloot was van humor. „Wel, u ziet, dat ik de status van een inlander zo dicht genaderd ben, dat het niet veel verschil maakt en het is toch iemand als ik, die li nodig heeft al was het alleen maar als tolk. U spreekt boeken-Spaans en u kunt de dialecten niet verstaan. U bent niet gewend aan het zakendoen met de mensen hier en u komt met hen niet tot resultaten. U slaagt er in niet hen op bepaalde punten vast te leggen en ze maken u eenvoudig dol en ture luurs". Sam zei: „U schijnt heel wat van mij af te weten. Hoe komt dat?" „Door Vito Pasquale", zei de vreem deling, de enige man noemend, die volgens Sam als hoofdman in aanmer king zou kunnen komen. Het was nogal eigenaardig, dacht Sam. dat de ene sollicitant de ander op de hoogte ging brengen, speciaal als die zo'n gemelijke kerel was als Pasquale. En hij zei dit ook. „Ik hoorde het niet rechtstreeks van hem. We hebben eeneen weder zijdse vriend, die het mij vertelde. Er was echter één ding, dat hij mij niet vertelde. Zou ik mogen vragen wat voor soort expeditie dit is?" „Ik ben botanicus". „Ah! Orchideeën", zei de man on middellijk. „Neen.... wetenschappelijk onder zoek". „Hmmm! Microscopen en rommel in flesjes". „Zo ongeveer". „Wel, dat is tenminste eens wat an ders. Expedities naar het binnenland betekenen gewoonlijk diamanten, pla tina, orchideeën of verborgen schat ten! Wat moet u er precies doen?" Zodra het over zijn werk ging, werd Sam spraakzaam en gaf derhalve en- housiast ten antwoord: „Het plan be staat uit twee delen. Eerst een grote tocht door een stuk oerwoud van zo gevarieerd karakter als ik maar vin den kan. Terwijl ik daarmee bezig ben, blijf ik op de uitkijk naar een vallei, die zoveel mogelijk gelegen i' in de geografische richting, die mij in teresseert en een bodemgesteldheid heeft, die de door mij gezochte ook zoveel mogelijk nabij komt. Als de tocht afgelopen is, vestig ik daar mijn basis en maak vandaar uit een over zicht van een volledige kruisscctie van (le valei van de hoogste planten groei op de heuvels aan één kant r.aar beneden langs de verschillende lagen over de moerassen en aan de andere kant weer naar boven tot de grens van de begroeiing". (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6