Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Londense havenstaking ten einde Overgangsregering in Belgie? DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Maandag wordt hei werk hervat Brand bij Van Gelder te Wormer Drie vreemdelingen uit Engeland uitgewezen KLM vliegt vier keer per week naar Batavia Veertien gewonden bij een botsing te Zandvoort Van Cauwelaeris taak is geëindigd maar rustig zomerweer Een rustige dag in de Ronde van Frankrijk 1949Vikingen veroveren IJmuiden Groot-Britannie vraagt onderzoek naar dwangarbeid in de Sovjetunie Tien millioen slaven arbeiders bureau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Zaterdag 23 Juli 1949. 146e Jaargang No. 171 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1-elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten De stakende Londense arbeiders lebben eenstemmig besloten Maandag let werk te hervatten. Dit besluit genomen, nadat het „uitslui- icomité" een aanbeveling in die zin uitgegeven. De Canadese schepen, de aanleiding voor de staking Vormden, zullen door de Canadese eliedenvakbeweging zelf behandeld worden. De bovengenoemde aanbeveling werd op een massavergadering, waaraan on geveer 7000 arbeiders deelnamen, ge- paan. De arbeiders applaudisseerden, oen medegedeeld werd, dat de Cana- zeeliedenvakvereniging de sta in Engeland afgelastte. Genoemd kverbond gaf oorspronkelijk de aan leiding tot de staking. f 100.000.— schade 1 Gisteravond is brand uitgebroken in gle papierfabriek van Van Gelder nen in Wormer, een van de vijf fa- .eken van deze firma, waar vnl. pak- ieren vervaardigd worden. Een machinist van Van Gelder ont dekte de brand. Hij waarschuwde de bedrijfsbrandweer en stelde de fabrieks sirene in werking. De dorpsbrandweer van Wormer en de Wormerveerse brandweer rukten onmiddellijk uit en jffiestreden het vuur, dat woedde in de ^Brdeling bedrijfsriemen, de bedrijfs- •:,;fifchool, de loonadministratie en het oude archief, vanaf 't hoogste gedeelte van het kantoorgebouw met twintig t' Stralen. Het archief brandde geheel uit, de loonadministratie ging verloren, de lokalen, waarin de bedrijfschool was gevestigd, kregen grote schade en een aantal drijfriemen werd door het vuur Verteerd. De brand is waarschijnlijk Veroorzaakt door kortsluiting in de telefooncentrale, die op de bovenver dieping is gelegen. De fabriekslokali- teiten zelf liepen geen schade op, zodat de werkzaamheden niet worden ge- agneerd. De schade wordt op een ton schat. 1TAKING BIJ A.O.A. GEëINDIGD De staking van marconisten bij de American Overseas Airlines, die Don- dêrdac begon, is Vrijdagavond geëin digd, zodat het luchtverkeer op de A.O.A.-lijnen weer normaal is. De bond heeft echter medegedeeld dat de staking elders ter wereld zal worden voortgezet. De secretaris van het Vakverbond, Mc Manus verklaarde dat door dit be sluit 75 procent van de in wilde vaart varende Canadese schepen onmiddellijk zal worden getroffen. Nederlander onder het drietal Gistermorgen zijn drie vreemdelin gen, w.o. de Nederlander J. F. Blanken zee, bestuurslid van de bij de EVC aargesloten Nederlandse Bond van Zee varenden, op bevel van de Britse Mi nister van Binnenlandse Zaken, 't land uitgezet. De Nederlander en de twee Ameri kanen Louis Goldblatt en John Maletta werden beschouwd als communistische beroeps-agitators, die tot taak zouden hebben de staking bij de Londense ha vens te doen uitbreiden. Zij zouden gisteren per vliegtuig in Engeland zijn aangekomen met „nauw keurig omschreven instructies om con tact op te nemen met de havenarbei ders en hun een internationale boycot tegen Britse schepen te beloven". Zij werden door de politie aangehouden en hun werd later gelast Engeland onmid dellijk per vilegtuig te verlaten. Met ingang van 27 Juli zal de KLM vier retourvluchten per week van Am sterdam naar Batavia uitvoeren. Hierbij zullen drie verschillende rou tes door de Constellations worden ge volgd. De vliegtuigen, die op Woensdag en Zaterdag van Schiphol vertrekken, zul len van Amsterdam via CairoBasra KarachiCalcuttaBangkok naar Ba tavia vliegen. De Constellation, die op Maandag vertrekt, volgt de route via Rome CairoBasraKarachiCalcuttaBang kok en Singapore en het vliegtuig, dat op Donderdag van Schiphol vertrekt, zal een tussenlanding maken te Rome, Damascus, Basra, Karachi, Calcutta, Bangkok en Singapore. Alle tussenlandingen te Basra zullen geschieden behoudens goedkeuring van de regering van Irak. Daar hierdoor Bangkok en Singapore wederom in de AmsterdamBatavia-route zijn opge nomen, zal van heden af de éénmaal- wekelijkse dienst. BataviaSingapore Bangkok niet meer worden uitgevoerd. ABETZ TOT 20 JAAR VEROORDEELD. Overeenkomstig de eis is Otto Abetz, die gedurende de oorlog ambassadeur van Duitsland te Parijs was, door een Frans militair gerechtshof te Parijs tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld we gens oorlogsmisdaden. Bus door tram opengereten Om kwart over vijf gistermiddag is te Zandvoort een autobus uit Rotter dam tegen een uit Zandvoort komende tram van de Noord Zuid-Hollandse Tramweg Mjj. opgereden. Het bleek, dat veertien personen, allen Rotterdammers, z(jn gewond. De toe stand van drie hunner is zeer ernstig. Een ander drietal Inzittenden liep zware verwondingen op. Acht passagiers wer den licht gewond. De bestuurder was niet goed op de hoogte van de situatie ter plaatse en besteedde daarom geen aandacht aan het z.g. slingersein, dat staat opgesteld bij de overweg, noch aan het bellen, dat dit sein doet bij nadering van een tram. Op het allerlaatste ogenblik zag de chauffeur de tram naderen. Door vol gas te geven trachtte hij nog een botsing te voorkomen. Dit mocht ech ter niet meer gelukken. De eerste wa gen van de tram greep de bus aan de rechter zijkant en drukte de wagen van ■„Mij: Inform jn taak is geëindigd", deelde de formateur, de heer Van Cauwelaert, Vrijdagavond mede. „Anderen zullen het werk nu moeten voortzetten". Van Cauwelaert zeide voorts, dat de prins-regent thans een formateur zal benoemen. Het zal de taak van de for- ateur zijn, na te gaan of de moge- jkheid tot het vormen ener regering :staat. „Ik geloof dat die mogelijkheid derdaad bestaat. Mijn besprekingen 'bben in aanzienlijke mate kunnen bijdragen tot de opheldering van het Koel Het weer in ons land wordt de eer ste dagen bepaald door een brede, lang gerekte gordel van hoge luchtdruk, die Mich uitstrekt van Lapland over onze mgeving tot over de Azoren. Deze gordel houdt voorlopig alle 0' (pressies, die naar onze omge- ling proberen door te dringen, op een ptand, zodat de vooruitzichten de \erste dagen vrij gunstig genoemd unnen worden. I Het weer zal een rustig karakter heb ben en wanneer af en toe de bewol- gfag breekt kan de temperatuur snel vijgen. Maar warm zomerweer kan er liet verwacht worden, J In het binnenland blijft de kans op en dan een bui met wat onweer, ^Brenais gisteren, mogelijk. Weerbericht Verwachting tot Zondagavond: Vannacht plaatselijke nevel of mist. Morgen overdag aanvankelijk droog en ever het algemeen zon nig weer, maar later van het Noord-W esten uit toenemende bewolking met hier en daar en kele onweersbuien. In de Noord- Westelijke helft van het land in de middag binnendringen van koelere lucht Elders ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Meest zwakke .vind hoofdzakelijk uit Noordelijke richtingen. standpunt der partijen in de konings kwestie en, naar ik vertrouw, ook een zekere toenadering tussen die stand punten teweeg kunnen brengen". Het kabinet van de prins-regent deelde mede dat de prins-regent Van Cauwelaert van zijn opdracht ontheven heeft. Volgens het socialistische blad „Le Peuple" heeft de commissie, die het contact tussen de CVP en Va'n Cauwe laert onderhoudt, de informateur voor gesteld, dat hij de vorming van een overgangsregering zou voorbereiden, in afwachting van een overeenkomst tus sen de partijen ten aanzien van de ko ningskwestie. Ook het „Laatste Nieuws" (lib.) maakt melding van deze mogelijkheid. Het schijnt dat Van Cauwelaert een re gering der drie partijen zal aanbevelen, aldus het blad. Eyskens, minister van financien in het demissionnaire kabinet en lid van de CVP, wordt genoemd als toekomstig premier. de weg. De bus werd opengescheurd. Zes zitplaatsen werden één verwron gen massa. Voorbijgangers hoorden het gekreun van de slachtoffers, die in de ravage van de bus zaten opgesloten. Van alle kanten kwam onmiddellijk hulp opdagen. Vier ziekenauto's uit Haarlem en Zandvoort brachten de zes ernstig gewonden naar ziekenhuizen in beide plaatsen. De lichtgewonden wer den ter plaatse hulp verleend. Het gezelschap bracht een bezoek aan Schiphol en wilde op de terugweg nog een kijkje gaan nemen bij het gestrande Zweedse schip „Banck", dat op het Bloemendaalse strand vast zit. Militaire hulp Maandag Italiaan Geminiani eerste te Colmar in Congres 1450 millioen dollar nodig Te Washington is officieel bekendge maakt, dat president Truman het voor gestelde programma voor het verlenen van militaire hulp, dat de „rugge steun" zal worden van het Noord- atlantisch verdrag, Maandag aan het Congres zal voorleggen. De vice-voorzitter van het Congres, Alben Barkley, die een op het Witte Huis gehouden kabinetszitting over het militaire hulpprogramma heeft bijge woond, verklaarde dat de regering hoopt twee wetsontwerpen, waarin zij gemachtigd wordt wapens ter beschik king van leden-staten van het Atlan tisch Pact te stellen en waarin haar vergunning, wordt verleend de hier voor benodigde gelden uit te trekken, nog vóór het Congres op 1 Septem ber uiteen gaat, goedgekeurd te zien. De Amerikaanse regering zal het Congres machtiging verzoeken een be drag van 1.450.000.000 dollar uit te trekken voor het verlenen van mili taire hulp aan andere staten van het Atlantisch verdrag. Men meent, dat in Truman's bood schap ook wordt voorzien in het voort zetten van de Amerikaanse militaire hulp aan Griekenland en Turkije en wellicht eveneens aan Korea en Perzie. Haf-fa leider Republikeinse delegatie Van officiële zijde wordt vernomen, dat de samenstelling van de Republi keinse delegatie naar de Ronde Tafel conferentie als volgt zal zijn samenge steld: Mohammed Hatta. Sujono Hadi- noto,voorzitter van de PNI. Ali- Sastroamidjojo, minister van onderwijs, Djuanda, minister van verkeer en wa terstaat. Leimena minister van gezond heid. prof Supomo lid van de Repu blikeinse delegatie en Mohyamin. Volgens betrouwbare Republikeinse kringen is te verwachten, dat Sjahrir of Ali Budiardjo nog in de delegatie zullen worden opgenomen. Een besluit hierover is nog niet gevallen. Aan de delegatie zullen enige leden als staf toegevoegd worden. De delegatie en de staf zullen bestaan uit ongeveer 30 man. Auto reed door bewaakte overweg Vrijdagmiddag is een auto, welke uit het Amsterdamse bos via de Nieuwe Meerlaan de spoorwegovergang van de trein AmsterdamAalsmeer passeerde, door de ketting, welke de overweg af sloot gereden en door de trein gegre pen. Door de schok sloeg de motor af, waardoor de auto midden op de rails bleef staan. De auto werd gegrepen en geheel in elkaar gedrukt. Behalve de bestuurster zaten er drie kinderen in de wagen. Ongelofelijk genoeg liep van het viertal slechts een der kinderen schaafwonden op. De anderen kwamen met de schrik vrij. Uitvoer van tuinbouw producten voor bijna 115 millioen Volgens opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de totale uitvoer van tuinbouwproducten in het eerste halfjaar van 1949 ruim f 115 millioen (eerste helft 1948: f 97 millioen). De groenten (zowel verse als gecon serveerde) namen de belangrijkste plaats in bij deze export en gingen voor een waarde van f 71 millioen de grens over. De uitvoer van fruit en fruitpro ducten bedroeg bijna f 8 millioen, die van bloembollen bijna f 11 millioen en die van tuinbouwzaden ca f 17 mil lioen. De export van bloem- en boom kwekerijproducten bedroeg in genoem de periode respectievelijk ca f 4.7 en f 3.8 millioen. Nog 57 renners waren in de koers toen te Lausanne het vertreksein gege ven werd voor de 19e etappe van de Ronde van Frankrijk. Niemand had enige lust om zich uit te sloven en gedurende bijna vijftig kilometer steeg het tempo zelden bo ven de 25 per uur. Desondanks moest de „zwarte adelaar" Marcel Kint, die al enige dagen ongesteld was, al in net begin van de etappe opgeven. De Italianen controleerden de rit en bleven zeer waakzaam, wat Goasmat echter niet belette uit de hoofdgroep te ontsnappen, op de eerste hellingen van de Vue des Alpes en zich bij de uitge lopen Geminiani te voegen. In het ver dere verloop van deze etappe groeide de voorsprong van de vluchtelingen, Geminiani en Goasmat voortdurend. Te Nommay, op 179 km van Lausanne be droeg het verschil bijna een kwarier. Toen moesen er nog 100 km gereden worden. Langzaam maar zeker liep het peloton, waarin men zich niet druk maakte om de beide vluchtelingen, een gedeelte van de achterstand in, maar ingehaald werden zij niet meer. Niet ver van Colmar af demarreerde Diederich, de Luxemburger en kwam met voorsprong voor de grote groep op de wielerbaan binnen, waar Geminiani intussen reeds met twee lengten de sprint van Marie Goasmat had gewon nen. Zonder Geminiani en Goasmat zou deze etappe de rustigste van alle tot Extra contingent tomaten naar Engeland De Engelse regering heeft goedge keurd, dat Nederland behalve de over eenkomstig het handelsverdrag gedu- rend de maand Juli te leveren week- contingenten van 1500 ton tomaten, een extra contingent van 1550 ton tomaten naar Engeland zal kunnen exporeren. DE CLOWN GROCK ZIEK. De bekende clown Grock is met een leverkwaal in een ziekenhuis te Amiens opgenomen. Twee Parijse specialisten behandelen hem. Gevallen in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Sold. P. Dubbelman uit Lage Zwaluwe. Sold. G. M. F. J. Mutsers uit Someren. Sold. J. Frederiks uit Odoorn. Sold, le kl. S. Schaafstra uit Barra- deel (Fr.) 2e It. G. N. Cobelens uit Haarlem. 2e lt. F. W. Dercksen uit Apeldoorn, old. F. H. Lelieveld uit Loosduinen. Sold. F. H. Postuma uit Brunssum. Sold. G. A. de Ruyter uit Nijmegen. Ned. Ind. Legen Vijf -Indonesische militairen. Haigh wordt 10 Augustus terechtgesteld De terechtstelling van de ter dood veroordeelde moordenaar van de we duwe Durand, John George Haigh, is voorlopig vastgesteld op Woensdag 10 Augustus in de Wandsworth-gevangenis te Londen. De veroordeelde krijgt op zijn minst tien dagen tijd om beroep aan te tekenen. Omstreeks half vijf gistermiddag vuurde opperviking Jensen Kjaersgaard voor de IJmuidense pieren zijn 52 vikingen per megafoon aan voor de laatste riemslagen van de reis Esbjerg —IJmuiden. Op dat moment stak de „Hugin" haar gouden drakenkop om de hoek van de Noorderpier en daarmee was een stukje voortreffelijk nageboot ste historie in Nederland gearriveerd. De voorganger van deze „Hugin" heeft 1500 jaar geleden het spit afgebeten voor een vloot van Vikingschepen, die uit Scandinavië de Engelse krijtrotsen naderde en een geslaagde invasie op touw zette. De Vikingen van 1949, koffiebruine leden van diverse Deense roeiclubs, gaan het op de 28e Juli' dun netjes overdoen, maar met minder uit gesproken vijandige bedoelingen dan hun voorvaderen. '•^merika mag dan het land van on begrensde mogelijkheden zijn, in Belgie zijn ze ook niet op hun achter hoofd gevallen. Daar zijn deze week proeven genomen met telefoongesprek ken uit een rijdende trein. Het werkt met radiozenders en zo en het systeem neeft goed voldaan. Zó goed, dat de voornaamste trajecten met telefoon-ap- paratuur zullen worden uitgerust. Bel gie zal dan het eerste land zijn in Euro pa, waar zoiets bestaat. Behalve Rus land dan, want als men daar dit be richt leest, wordt vast ontdekt, dat *e Russen al honderd jaar geleden uit treinen opbelden. Gister heb ik u verteld over meneer Pieper in Slagha ren die een radiotoestel ving met een bengel en nu is er waarachtig al weer zc'n verhaal. De heer Bakker in Blok zijl ving binnen een uur tijds twee kar pers één van 24 en één <"n 30 pond. Ei geloof mij. vrienden, daar is geen woerd Latijn bij. O De vrou"'onclub Noord" uit Landsmeer maakte (zon der de mannen!) pen reisje naar Rot terdam en Schpvemnaen. De dames hadden het zó goed naar hun zin op •eis, dat ze pas 's na-ht" om twee uur ooven water kwamen. Het manvolk nraafde nr kousenvoeten op de weg en had zich de hele avond geen raad geweten TT-- had gegeten noch ge zonken en voelde zich als een kat in een vreemd pakhuis. Mannenbroeders, laat dit een slip! De iiiiintiiwiiHiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii van een bierwinkel ergens in Texas (U weet wel, yippieieieiel!) ver koopt zijn stout niet per glas maar per uur. U krijgt een bon voor 60 minuten en dan gaat u uw gang maar. Hoe meer je drinkt, hoe voordeliger je uit bent. s «J)e Volendammers. die iedere Vrij dag de Alkmaarse kaasmarkt op vrolijken met hun muziek, gaan naar Hollywood. Naar 4e film. Om e.en twee de James Mason af Clark Gable te „Nou zie je, wat ervan komt, als je je met de havenstaking in Ltfyifim probeert te bemoeien worden. Maar zover is het nog niet! Voorlopig zullen ze alleen nog maar gaan musiceren. Dat er in Duitsland (zélfs in Duitsland!) nog humor be staat, bewijst het volgende verhaal: Op 1 April vertelde de Frankfurter Rund schau als mop dat Frankforts burge meester ging bezuinigen en alleen oog maar van de fiets gebruik maakte. Prompt verscheen de Herr Oberburger- meister (per fiets) en daagde de iour- nalisten uit, drie maal tegen hem over de Main te zwemmen. Gisteren werd de wedstrijd gehouden. De burgervader had pech met zijn badpak, maar won toch. En heeft nu duizend mark uitge loofd voor elke collega, die het hem radoet. '■"JTngeland gaat worst maken van 840 ton worstenviees dat in schapen darm wordt gestopt. De darmen zijn in Londen aangekomen. Tezamen zijn ze 3520 kilometei lang. Dat is van nier naar Cairo. In Den Haag stonden duizenden op het Malieveld om getuige te zjjn van de oefeningen van lucht- doelartillerie en vliegtuigen. De ka nonnen waren er en de soldaten met grimmige gezichten ook. Maar het vliegtuig kwam niet. En de Hagenaars gingen gedesillusionneerd naar huis Gek, als het menens is verlangt men naar het einde en nu is men teleurge steld als het stuk niet doorgaat. Het is een rare wereld, vrienden! IJmuiden was de eerste haven, die na Esbjerg werd overvallen. Een vier da gen roeien of zeilen, al naar de wind wilde waaien, hebben het ranke eiken houten scheepje, waar een klein Deens korvet als waakzame geleidehond om- heenzwom, naar ons land gebracht. Vanmiddag, als het water hoog wordt, steekt de „Hugin" weer van wal en dan gaat het recht door naar de Engelse kust. die de 28e bereikt moet zijn. De sportieve Denen werden door landgenoten, die toevallig met een tou ringcar in de buurt waren, hartelijk toegezongen op de oude sluir in IJmui den, waar zich een vriendelijk gezinde menigte had verzameld om deze opera tie gade te slaan. De „oorlogsbodem", welke zeer nauw keurig naar oude tekeningen is nage bouwd. bleek te zijn uitgerust met een rood-wit zeil, een prachtig besneden zijroer en schilden boven de roeidollen, zodat een eventuele vijand de beman ning niet een, twee, drie zou kunnen spietsen. In de avonduren hebben de Vikingen, iets minder krijgshaftig gekleed dan zij aankwamen, IJmuiden verkend en na langdurige Babylonische spraakverwar ringen vele harten stormenderhand ge nomen. dusver gereden etappes zijn geworden. De uitslag van de 19e etappe luidt: 1 Geminiani (Frankrijk) in 8.59.57; 2 Goasmat (West-Noord) op 1 lengte; 3 Diederich Luxemburg) 9.06.04; 4 Ausenda (Italië B) zelfde tijd; 5 Hen- driekx (Belgie B) 9.06.26. Na de 19e etappe ziet het algemeen klassement er als volgt uit: 1 Coppi (Italië) 135 uur 13 min. 44 sec.; 2 Bar- tali (Italië) 135.16.47; 3 Marinelli (lis de France) 135.26.24; 4 Ockers (Bel gie) 135.32.27; 5 Robic (West-Noord) 135.33.44; 6 Dupont (Belgie B) 135.38.02; 7 Magni (Italië B) 135.41.46; 8 Apo La- zarides (Frankrijk) 135.44.54; 9 Gold- schmidt Luxemburg) 135.50.38; 10 Ccgan (West-Noord) 136.02.32. Koninklijk Gezin in Londen De Koningin, de Prins en de twee oudste prinsesjes zijn gisterochtend naar Engeland vertrokken, waar het koninklijk gezin de horse-show, welke te Londen wordt gehouden, zal bijwo nen. De Koningin, die aanvankelijk reeds a.s. Maandag zou terugkeren, zal nu toch tot het einde van de week in En geland blijven en a.s. Vrijdag 29 Juli, samen met de prins en de prinsesjes de terugreis aanvaarden. 's Middags woonden Koningin Ju liana, Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene de opening van het Britse nationale concours-hippique in het White City Stadion bij. Verwacht wordt, dat de Prins zal meerijden in de „verwelkomingsparade" voor bui tenlandse inschrijvers. De Koningin en de prinsesjes zullen dan in het stadion aanwezig zijn. ^-De Prins heeft met drie paarden in geschreven, die hij zelf zal berijden. Koningin Juliana en de prinsesjes zul len in Engeland blijven om de dres suur- en springproeven te zien, waar aan de Prins zal meedoen. Er is nog een koninklijke inschrijfster, de 12- jarige Prinses Alexandra, dochter van de Hertogin van Kent. Zij rijdt in de ponnyklasse voor kinderen. Engeland gaat atoombommen maken Reuter verneemt van gezaghebbende zijde, dat de Amerikaanse regering de steun van het Congres zoekt voor een nieuwe geheime overeenkomst met Belgie en Engeland tot voortzetting van het aankopen van Uraniumerts uit de Belgische Congo. De huidige overeenkomst loopt dit jaar af. Volgens berichten uit gewoonlijk welingelichte bron te Washington is de kwestie van de uranium-overeenkomst en niet die van de uitwisseling van atoombomgeheimen. Op het onlangs gehouden geheime vergadering inzake de atoomenergie be sproken. Wat het verstrekken van atoombom geheimen aan Engeland betreft, wordt er te Washington op gewezen, dat Britse autoriteiten reeds hebben mee gedeeld, dat zij weten hoe atoombom men moeten worden gemaakt en dat zij voornemens zijn ze te fabriceren. Grote brand op het Prinsen eiland te Amsterdam Gistermiddag is de Amsterdamss brandweer met groot materiaal uitge rukt naar het Prinseneiland 75, waar het daar gevestigde oude pakhuis gro te rookkolommen omhoog zond, die tot ver in de stad zichtbaar waren. Het pand, waarin de meubel-spuitin- richting van de firma H. Wegter ge vestigd is, brandde geheel uit. De brandweer bestreed het vuur met 13 stralen, 2 straatwaterkanonnen en het waterkanon van de drijvende brandspuit Jan van der Heijden. Internationale bende van zwarthandelaars opgerold Een internationale bende van zwart handelaars, die in de Amerikaanse en Franse zones van Duitsland handelds in valse marken en Amerikaanse mili taire betalingscertificaten, is door agen ten van het Amerikaanse leger opge rold. De bron werd ontdekt in Parijs, waar matrijzen en persen voor het drukken van biljetten van honderd mark in beslag werden genomen. Corley Smith, hoofd van de Britse delegatie bij de economische en sociale raad van de Verenigde Naties, heeft tegenover verslaggevers verklaard dat de Britse regering de organisatie der Verenigde Naties zal verzoeken een commissie naar de Sowjetunie te zen den, om aldaar een onderzoek in te stellen naar het voorkomen van kam pen voor dwangarbeiders. Smith be schreef dergelijke kampen als .de grootste schandvlek op de geschied- schrijverij der twintigste eeuw". Hij voegde hieraan toe dat het Sowjet- russische waarnemer» vrij stond een onderzoek in te stellen naar de in En geland heersende arbeidersomstandig heden. Smith verklaarde verder nog dat men van mening is, dat zich in de kampen voor het verrichten van dwangarbeid in de Sowjetunie meer dan tien mil lioen personen bevinden, hetgeen onge veer tien percent is van alle werkende volwassen burgers van Sow jet-Rusland. „Op deze wijze werden ook de pyra- mides gebouwd", verklaarde Corley Smith, „namelijk met gebruikmaking van slavenarbeid En op deze wijze worden ook de indrukwekkende zoveel- jaren-plannen van de Sowjetunie uit gevoerd. Het geheel is zo fantastisch, dat ik denk dat niemand het geloven zou, indien wij de copie hier met yoor ons hadden".

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1