Stad m Omgeving* AGENDA WAT DE THEATERS BRENGEN Alkmaar: een stad van koelhuizen Van de ijskelder op de Vest tot moderne koelinstallatie TIET VERBRUIK bleef toenemen, het transport was echter betrekkelijk kostbaar en toen de warme, droge zo mer van 1911 af en toe moeilijkheden opleverde in verband met een tekort aan ijs, zag de Alkmaarse overheid De Langestraat in feestdos Lonen Gemeentewerklieden HARMONIE-THEATER De Reiniging weri§ kampioen Bergen De wedstrijdei „Schermerhc slage Egmond aan Ze Opening Sportpark Hofman, de pionier de'r Alkmaarse ijsco-venters £R IS EEN TIJD GEWEEST en diegenen onder onze lezers, die zo ongeveer de pensioengerechtigde leeftijd hebben bereikt, zullen zich die herinneren aarin de gehele Alkmaarse uitrusting op het gebied van koelinstallaties bestond uit de zogenaamde „Ijskelder" aan de Vest. Het gebouwtje staat er nog in de nabijheid van het „Kruithuisje", maar liet is al lang buiten gebruik, 's Winters, wanneer de singels met een laag ijs waren bedekt, werd die Ijskelder, waarvan de wanden waren geïsoleerd, gevuld met schotsen en uit die voorraad werd dan betrokken, wat er nodig was, in het bij/onder voor zieken. Tussen 1900 en 1910 kwam de concurren tie van de ijsstaven, die tegenwoordig nog altijd in zwang zijn. Ze werden geleverd door de Amsterdamse ijsfabrieken en ze werden aangevoerd met het bootje van Zur Mühlen, dat een dagelijkse dienst onderhield tussen Amsterdam en iVieuwediep, in kolossale kisten van meer dan manshoogte op rollen. daarin aanleiding h t ijsbedrijf weder om in eigen handen te nemen. Er werd besloten tot de oprichting van een ijs fabriek bij het slachthuis. Het jaarver slag van het slachthuis vermeldt hier over in 1912: „In December 1911 is een begin ge maakt met de bouw van een ijsfabriek die op 22 Mei 1912 het eerste ijs af leverde". De fabriek was ingericht voor een jaarlijkse productie van 15.000 staven, wat een voorzichtige opzet bleek te zijn geweest, want het eerste jaar wer den afgeleverd 15.694 staven. Hoezeer sedertdien het verbruik is toegenomen, moge blijken uit het feit, dat in de warmste weken van 1948 per week cir ca 5000 staven nodig waren. De voornaamste afnemers waren na tuurlijk de slagers, maar daarnaast was het o.a. de pionier der Alkmaarse ijsco mannen, Hofman, die 's zomers zijn ijs- wafeltjes verkocht en die 's winters het eerzame beroep van schoorsteenveger uitoefende. De ouderen zullen hem stellig nog niet vergeten zijn. Het eerste koelhuis NA DE EERSTE wereldoorlog was het vooral de import van buitenlands vlees men denke daarbij o.a. aan Argentinië dat de behoefte aan be- waarruimte, dat wil dus zeggen aan koelhuisruimte deed ontstaan, en het was wederom het gemeentebestuur, dat De Langestraatbewoners zijn ver heugd, dat de straat opnieuw geas- phalteerd is. Niet dat de nieuwe straat nu zoveel verschil maakt met de oude het zal nog moeten blij ken, welk systeem van wegdek ten slotte beter is maar hoofdzakelijk omdat het opbreken van trottoirs en het afsluiten van de straat voor het autoverkeer nu definitief achter de rug zijn. De straat en bovenal de win kels zijn nu weer voor ieder toe gankelijk, de Langestraatwinkeliers hebben de handen over hun hart ge streken en besloten de lastige ge meente alles te vergeven en alles te vergeten en zij hebben zelfs de bur gemeester verzocht de straat officieel te willen „openen". In verband met deze voor onze hoofdstraat zo gedenkwaardige en feestelijke dag hadden alle Langestra- ters hedenmorgen de vlaggen uitge stoken en het is wel eens interessant te zien welke variaties er in onze nationale en nog veel meer in onze stedelijke kleuren kunnen voorkomen. Daar „wapperde" het rood-wit-blauw, het oranje-blanje-bleu, de oude prin senvlag en de oranje vlag, daar „wapperde" wat de Alkmaarse kleuren betreft de half roodhalf witte vlag, de vlag met de rode en witte banen, met en zonder burcht en daartussen in vrolijke variatie de kaaswimpel. Wat de internationale vlaggen be treft welke voornamelijk door ho tel- en caféhouders werden uitgesto ken zullen we ons aan geen op somming wagen. Zweden, Engeland, Amerika, Belgie en nog vele andere staten waren hier in hun landskieuren vertegenwoordigd. De Langestraat vierde feest en op een dag als deze moet de gehele ge meente zich over de vernieuwing van een zo belangrijk stadsdeel verheugen. Het gemeentebestuur was dadelijk bereid aan een officiële feestviering mede te werken en dat is op zichzelf eigenlijk niet merkwaardig, want het zetelt in het Raadhuis en is in zeke ren zin als Langestraatbewoner ook in de lijst der feestvierende straatbe woners opgenomen. De Laatwinkellers zo werd ons gister medegedeeld zouden even eens vlaggen als bewijs van hartelijk meeleven met hun Langestraatse collega's. Op het ogenblik, dat wij dit schrij ven, was er op de Laat, met uitzon dering van een drietal „grote" zaken nog geen vlag te bekennen, waardoor wij onwillekeurig de gedachte aan een „jalousie de métier" kregen. Dat idee moet er uit. Als Alkmaar een nieuwe attractie heeft komt dat de gehele stad ten goede en moeten wij er ons gezamenlijk over verheu gen. Ook de Laat zal weer eens een nieuw wegdek krijgen en we zijn er van overtuigd, dat de algemene feest vreugde dan niet minder groot zal zijn. Alkmaar is groot geworden door Zijn middenstand Laat die middenstand tonen, dat men deelt in elkanders lief en leed en zo krachtig mogelijk samenwerkt om voor eigen bedrijf en voor onze gehele stad de beste resul taten te bereiken. het initiatief nam. Al weer bij het slachthuis werd een koelhuis gesticht, dat lange jaren op bevredigende wijze in gebruik is geweest. De Alkmaarse slagers huurden er hun afgesloten boxen, er was een afdeling voor het pekelen van spek en een diepvries ruimte, waar een temperatuur van on geveer 15 gr. werd in stand gehou den. Het mondjesmaat slachten in de dis tributieperiode maakte, dat de s" igers er geen behoefte meer aan hadden. Ge lukkig echter deden zich na de jong ste oorlog nieuwe exploitatiemogelijk heden voor. Groente-, maar vooral fruithandelaren maakten er een druk gebruik van. Laten we beginnen met te zeggen, dat er op dit ogenblik geen ooft- of tuinbouwproducten opgeslagen liggen. Toen we er dezer dagen op onze tocht door de Alkmaarse koelhuizen een be zoek brachten, was alleen de diepvries afdeling in gebruik, waar uitsluitend vet en vleeswaren opgeslagen waren. Door een wolkenpoort HEBT U WEL EENS op een zomer se dag een ruimte betreden, waar een temperatuur heerst van 15 gr. C.? Wanneer de warme buitenlucht zich vermengt met de koude lucht uit de koelkamer, heeft in de warme lucht onmiddellijk waterafscheiding plaats. Er vox-men zich complete nevels en men zou kunen denken een stoombad binnen te gaan. Het is of de toegang tot het vertrek bestaat uit een wolken poort, het heeft iets onwaarschijnlijks en men kijkt even aarzelend voor zich uit. Binnen echter is alles helder en koud en zodra men de deur achter zich heeft gesloten, verdwijnt ook de ne vel. Alles is weer gewoon. Koelhuizen rezen als padde stoelen uit de grond! Sedert enkele jaren is het koelhuis bij het slachthuis, waarvan de meeste stadgenoten het bestaan wel zullen kennen, bij lange na niet meer het eni ge. Na de laatste oorlog zijn er in Alkmaar niet minder dan drie bijge komen, terwijl in de naaste omgeving ook Heiloo er een bezit. Het waren vermoedelijk de enorme winsten, die in de jaren 1946, 1947 en 1948 werden gemaakt bij het bewaren van fruit, in het bijzonder van appe len, die in hoge mate hebben bijgedra gen tot de bouw er van. Men mag bij na zeggen, dat er na de oorlog sprake is van iets als een rage om koelhuizen te bouwen. De grote groente- en fruit veilingen uit onze provincie gevoelden de behoefte aan een bewaarplaats, waar men de temperatuur geheel in zijn hand had en die in het bijzonder waren ingericht voor het bewaren van groente, fruit en pootaardappelen. In Alkmaar dateert het eerste groen- tenkoelhuis uit 1946. Het werd inge richt door de fa. Appel en Adolf en kan ongeveer 100 ton goederen bevatten. Ik had er boven willen zetten „Het eerste!" zei de heer Adolf. Waar mee hij tot uitdrukking wildé brengen, dat het wel niet het enige koelhuis voor groenten en fruit in Alkmaar zou blijven. Hij heeft volkomen gelijk gekregen. Want in dit jaar kwamen er wederom twee gereed, een van de fa. Spanjaard en een van de fa. de Ruiter. We hadden het voorrecht een kijkje te kunnen ne men in het eerste, een grote zaal, waar in circa 300 ton kunnen worden onder gebracht. Men moet hierbij bedenken, dat groenten ei fruit nooit beneden vriespunt mogen worden gekoeld. De gewenste temperatuur is ongeveer 2 4 gr. boven nul. Dienst aan de gemeenschap De dagen van het Ijshuisje liggen lang in het verleden. Alkmaar is met zijn tijd mee gegaan. De uitrusting op het gebied van koelinstallaties bestaat thans uit niet minder dan vier koel huizen en een ijsfabriek. Wanneer men zijn oor te luisteren legt in kringen van insiders, dan krijgt men de gedachte, dat daarmee voorlopig' aan de Alk maarse behoeften op ruime wijze is te gemoetgekomen. De tijden van de grootste winsten zijn naar alle waarschijnlijkheid voor bij, maar de koelhuizen zijn er. Hun dienst aan de samenleving bestaat voornamelijk daaruit, dat ze het ver bruik van snel bedervende goederen kunnen spreiden over een langere pe riode. Deze ontegenzeggelijk belang rijke dienst aan de gemeenschap wordt niet altijd beloond met winst voor de ondernemer. Maar eenmaal aanwezig, zullen ze, naar we hopen, op de duur onmisbaar blijken. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Song of love; Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Sneeuwwitje en de zeven dwergen; Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Mijn vriend Trigger. In alle drie bioscopen toegang alle leeftijden (tot 14 jaar on der geleide). ZONDAG Zie bioscopen Zaterdag. Aanvangs tijden: 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Song of love; Victoria Theater, 8 uur: Sneeuwwitje en de zeven dwergen; Cinema Ameri cain, 8 uur: Mijn vrind Trigger. Ofschoon Ged. Staten de op 15 Juli 1948 aangenomen loonverordeningen wel aanvaardbaar achtten dient daarin op enkele punten nog wijziging te wor- deen gebracht. Dat betreft een verplaatsing van de functie van cokesbediende van de vier de naar de derde loongroep, het con formeren van de lonen van jeugdige werklieden aan die voor jeugdige werklieden in rijksdienst. Verder moet uitkomen, dat de toepassing der mild heidsclausule beperkt blijft tot de be langhebbenden die op 1 Juli 1947 inge deeld blijven in de loongroep waarin zij op 30 Juni te voren waren geplaatst. B. en W. willen deze wijzigingen op nemen. Volgens Ged. Staten moet de hal knecht-weger in groep IV worden in gedeeld. De schoolschoonmakers wor den in de verordening opgenomen. De indeling geschiedt in loongroep I, die van de schoolschoonmaker die con- ciergediensten verricht, in loongroep III. De van 1 Januari 1948 af herziene loonnormen van bepaalde groepen rijkswerklieden worden in de gemeen telijke regeling overgenomen. De z.g. mildheidsclausule wordt ingetrokken. Meestal wordt dit goedgemaakt door de verhoging van de loonnormen, in en kele gevallen kan het verschil door een persoonlijke toelage worden overbrugd. In de thans voorgestelde herziening ligt voor een groot deel van het per soneel een lichte verbetering opgeslo ten. Het spijt B. en W. dat het rijks loonpeil (het „plafond") verdere ver betering niet toestaat. Boven de lonen wordt van 1 November af een tijdelijke toeslag van 1.per week genoten. Diverse personeelsorganisaties heb ben verklaard dat in verband met het bovenstaande het plegen van nader overleg over deze aangelegenheid met de in de Unie samenwerkende organi saties niet nodig wordt geacht. Aanvaarding van de nieuwe loonnor men zal van de gemeente jaarlijks een uitgaaf van pl.m. 6000 vorderen. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN Zondag 24 Juli is de apotheek Wanna op de Mient voor het publiek geopend. In deze apotheek wordt de volgende week de nachtdienst waar genomen. ZONDAGSDIENST VOOR HUISARTSEN. Zondag 24 Juli zijn de huisartsen Dr. Leeuwenberg (Oudegracht 283, tel. 2384) en Dr. A. L. Gransbergen, Geesterweg 11 (tel. 2294) beschikbaar. Leg de eerste steen ee° CITROE met muurvaste ligging U kunt er op bouwen1 Bergen N H. tel. 2456 Ontvangst op het Stadhuis Gistermorgen werden de deelnemers aan het Internationaal Congres voor Vrijzinnig Christendom en Godsdienst vrijheid, welk congres t.e.m. Zondag te Amsterdam wordt gehouden, op het Alkmaarse stadhuis officieel ontvangen. In de raadszaal wachtten burgemeester mr. dr. H. J. Wytema, de gemeente secretaris, mr. R. Veendorp en de wet houders de heren G. van Slingerland en R. Bakker hun gasten op. Na een bezoek aan de Kaasmarkt betrad het gezelschap, dat onder leiding stond van prof. dr. Bleeker, de raadszaal, waar burgemeester Wytema het woord nam. Spr. wees in zijn Engelse toespraak erop, dat men zich hier op historische bodem bevindt en herinnerde aan de victorie, die in 1573 van Alkmaar be gon. Dit was een zeer belangrijk feit, want het ging bij de tachtigjarige strijd óók om geloofsvrijheid. In de loop van zijn speech maakte burgemeester Wytema de opmerking, dat een goede regering toegevend dient te zijn, evenals een goed geloof ook to lerantie dient te bezitten, welke opmer king met een luid applaus werd begroet. Wij, aldus spr., zijn toegevende men sen en wij verwelkomen u van ganser harte. Wij hopen, dat u de meest aan gename herinneringen mee naar uw woonplaatsen zult nemen. Professor Bleeker wees er in zijn eveneens in het Engels uitgesproken antwoord op. dat de deelnemers aan dit congres niet alleen voor hun plezier uit zijn, doch dat zij gewerkt hebben en hard gewerkt aan tal van proble men. Wij, aldus spr., krijgen de indruk dat gij hier in Alkmaar alle problemen op de juiste wijze weet op te lossen. Dit bezoek heeft ons dan ook zeer veel goed gedaan en wij danken u voor uw gastvrijheid. Onder het genot van een kopje kof fie en beschuitjes met kaas bleef men daarna nog enige tijd ongedwongen bijeen. M.U.L.O.-examens Gister slaagden voor diploma A de meisjes J W. Bruin, Den Burg; C. van Beek, Oost huizen; A. P. Ouweltjes, Zuid- en Noord- Schermer; G. Meij, Alkmaar; A. Bijpost, Sint Maarten; R. de Jongh, Schagen; A. C. Smit, Alkmaar; T. de Bree, Broek op Langendijk; E. Blom, Andijk; J. P. Haspels en V. H. Mens, Enkhuizen; H. Nelissen, Hippolytushoef. Van de jongens slaagden: J. B. S. Kramer, Den Helder; G. W. Bulder, M.-Eierland; B. Coster, Alkmaar; M. Blokker, Bergen; E. N. Prins en J. Homan, Hoom; J. C. Aris, Alk maar; H. J. Hagenaar, Harenkarspel; N. Kou wen, Broek op Langendijk; P. Kraan, Hippo lytushoef. Geëxamineerd werden 27 candidaten. Afge wezen 5. GESLAAGD Te Amsterdam slaagde voor het eind- examen van de kunstnijverheidsschool, afd. edelsmeden, onze stadgenote mej. C. A. Bout. SONG OF LONE Deze week weerkaatsen de wanden van het Harmonie Theater de melo dieuze klanken, die Robert Schumann, Johannes Brahms en Franz Liszt ge rangschikt hebben tot onvergetelijke composities. Zij noden de bezoeker de ogen te sluiten met het risico iets van de film te missen, maar met de zeker heid ongestoord de eeuwige schoonheid te beluisteren van de muziek, die deze drie grote componisten de wereld ge schonken hebben. Deze genotvolle mu ziek drukt haar stempel op de film „Song of Love", die het leven van Ro bert Schumann in beeld brengt en de onvergankelijke liefde gestalte geeft, die zijn vrouw Clara haar man toe droeg. Het is niet in eerste instantie het romantische verhaal, dat deze rolprent op 't plan der grote producties brengt, hoewel ook de story-verfilming de toets der critiek kan doorstaan. De grote kracht van dit werk ligt in de muziek, die millioenen reeds begeesterde en thans door middel van de cinemato grafie nader wordt gebracht tot de ve len, die de schoonheid der grote klas sieke werken nog niet ontdekt hebben. In de rij van films over grote compo nisten wij noemen de geslaagde rol prenten over Chopin en Strauss is een nieuwe prachtige productie geko men, die leven en werk van Robert en Clara, Schumann aan de vergetelheid ontrukt. Zij is geworden tot een lust voor oog en oor. CINEMA AMERICAIN MIJN VRIEND TRIGGER Er zijn mensen die van paarden hou den en zich in het bijzonder interesse ren voor films waarin het fokken en trainen van paarden worden getoond en waarin harddraverijen worden ge houden waarbij de rivalen kop aan kop door de finish komen. Dat alles komt ook in deze film op de voorgrond en het is, naar het oude recept, doorweven met romantiek. In de wereld der paardenfokkers zijn de mannen en vrouwen, die elkaar lief hebben robuste figuren en er moet menig rondje geknokt wofden zo 'n gezellige vechtpartij waarbij elke slag raak is voor alle misverstanden zijn opgelost en allen loon naar werken hebben gekregen. Dat alles kan men in dez§ film naar hartelust bewonderen en toch is tr daarnaast iets, dat de bijzondere be langstelling der bezoekers trekt. Niet zozeer het feit, dat een paard prachtig gedresseerd is, maar de bouw van dat dier, zijn houding en zijn onmiddellijke reactie op alles wat het door taal of teken kenbaar wordt gemaakt. Wie deze film gezien heeft zal moeten toegeven, dat een paard een edel dier is, dat het zijn meester trouw blijft, dat het zich zelfs kan opofferen voor zijn veulen. Ondanks alle wild-west-problemen is dit een film, die rechtstreeks tot het hart van alle dierenvrienden zal spre ken en hen nog meer dan vroeger zal doen beseffen, dat een paard als Trigger het kostbaarste bezit is, dat men zich op zo 'n verre ranche in de prairie kan wensen. Vooraf gaat een uitgebreide film over Zwitserland dat door groepen Amerikaanse militairen wordt bekeken. De filmoperateur heeft zich bij een van die groepen gevoegd en zo krijgt men in woord en beeld een indruk van Zwit- serlands merkwaardige steden, van zijn stromen en meren en bovenal van zijn machtige bergen. VICTORIA-THEATER SNEEUWWITJE De fraaie, we zouden haast zeggen beroemde tekenfilm van Walt Disney die het sprookje van Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen in beeld brengt, is deze week weer in het Victoria-Thea ter te bewonderen en ongetwijfeld zul len er velen zijn, vooral onder de jeugd die de film nog niet zagen en daarom met vreugde de gelegenheid willen be nutten. Zij zullen als zo velen vóór hen, bekoord worden door de charme, die van het als het ware levende sprookje uitgaat, en genieten van Sneeuwwitje met haar prins, van de dwergengroep met hun aardige namen, van hun zang en de liederen van Sneeuwwitje. De boze stiefmoeder met haar spiegel zal weer de volle aandacht hebben en aan het slot zal weer een zucht van ver lichting opgaan als alles in orde komt. Er is nog een aantrekkelijk voorpro gramma met de zeer interessante jour naals en een aardige twee-acter. Uitbreiding neutraal voorbereidend L.O. Na onderhandelingen met het be trokken schoolbestuur en raadpleging met de school-inspectie voor het kleu teronderwijs, hebben B. en W. een voorstel ingediend in antwoord op het verzoek der vereniging „Alkmaarse Fröbelschool om gelden uit de ge meentekas beschikbaar te stellen voor kosten van eerste inrichting van twee klassen, te huisvesten in een lokaal van de Lindenschool en in een lokaal van de Vondelschool, benevens voor inrichting en' overname van meubilair en leermiddelen van een kleuterklasse gevestigd in perceel Comansstraat 17, tot bedragen van resp. maximaal f 4000 en f 2000. B. en W. willen deze lokalen af staan tot zijzelf de beschikking daar over moeten hebben. Het gebruik zal f 187.50 per jaar en per lokaal kosten. De kosten van verlichting en verwar ming worden in het voorstel geregeld. Aan de vereniging „Alkmaarse Frö belschool" worden de kosten van eer ste inrichting vergoed 'en van overna me en inrichting van de kleuterklasse gevestigd in perceel Comanstraat 17 tot een bedrag van ten hoogste f 6420. In dit perceel wordt slechts aan één klasse leerlingen-onderwijs gegeven van gelijke omvang als aan de Bosch kleuterschool. Op nader te bepalen datum wordt bovengenoemde school een subsidie toegekend in de kosten van het geven van neutraal voorbereidend l.o. in een lokaal van de Lindenschool, in een lo kaal van de Vondelschool en aan één klasse leerlingen in het perceel Co mansstraat 17 alsmede in de uitgaven tengevolge van de invoering van z.g. wisselklassen aan de Bosch-kleuter school en aan de Elise van Calcar- school. Bezoldiging personeel Murmellius Gymnasium Handelsschool en Handelsavondschool B. en W. stellen voor over te gaan tot een nieuwe regeling t.a.z. van de be zoldiging van het personeel van het Murmellius-Gymnasium, de Handels school en de Handelsavondschool. Krachtens de subsidie-regeling voor gymnasia is de salarisregeling voor het personeel aan deze onderwijsinrich tingen gelijk aan die voor.de RHBSen op 16 Mei 1949 werd een nieuwe rege ling voor de Handelsavondscholen vast gesteld. Door een misverstand kan het College eerst thans de betreffende be zoldigingsregeling aanhangig maken. De hogere uitgaven zijn per jaar voor het gymnasium pl.m. f 6500, voor de Han delsschool pl.m. f 1700. B. en W. stellen voor verordeningen vast te stellen waarin eenvoudig wordt bepaald, dat de van rijkswege gegeven of te geven voorschriften zul len gelden waarbij enige aanvullende bepalingen, worden opgenomen. De in werkingtreding is 1 September 1947 De vanaf 1 Januari 1948 geldende re geling kan worden toegepast. Tijdelijke loonbijslag gemeentepersoneel B. en W. stellen de Raad voor een verordening vast te stellen houdende toekenning van een tijdelijke bijslagen een tijdelijke kindertoeslag aan een deel van het personeel der gemeente. Op de voet van de rijksregeling wordt hier een overeenkomstige voor ziening getroffen. Vooruitlopende op het koninklijk besluit en het raadsbe sluit zijn aan de daarvoor in aanmer king komende personen in dienst der gemeente vanaf 1 Nov. 1948 af reeds de loonbijslag van f 1 p. w. of f 4.50 per maand uitgekeerd. De kosten van de tijdelijke loonbijslag en de tijdelijke kindertoeslag kunnen worden geraamd op onderscheidenlijk rond f 22.000 en f 8000 per jaar. Aanbesteding Voor de Donderdagmiddag te Scha gen gehouden aanbesteding van de 12 woningen welke daar ten Z. van de Kanaalstraat worden gebouwd door „Goed Wonen" was van de 23 inschrij vers op één na laagste de firma De Haan en Reek te Alkmaar voor f 106.332. Laagste inschrijfster was de firma Kops en Zn. te Heiloo voor f 105.050. De raming was f 114.600. De gunning volgt. Akmaarder in Londen wordt 80 jaar Op 1 Augustus lioopt re heer J. Rus (af komstig uit Alkmaar), die reeds 49 jaar koster is van de in 1940 geheel verwoeste Ned. Herv. kerk te Londen (met de herbouw waarvan in 1950 een aanvang zal worden gemaakt), zijn 80e verjaardag te herdenken. DIPLOMA NA UITGESTELD EXAMEN Het einddiploma van de Middelbare Han delsschool te Alkmaar (Dir. G. A. M. Snijders) vv^erd na een, wegens ziekte uitgesteld examen, alsnog uitgereikt aan de 16-jarige L. A. H. Nijdam, alhier. Bed rijf svoetbalcom pef/f/e loopt ten einde De eerste kampioen in de Bedrijjj.li voetbalcompetitie is thans bekend. Hi j elftal van de Gemeente-Reiniging, gisteren een 30-overwinning 0.L Centra boekte, heeft nu definitief bc.^B slag gelegd op de eerste plaats in jj,| deling B. Wij wensen onze sportbros.l ders van de Gemeente-Reiniging vaj harte geluk met dit mooie resultaat. Centra maakte gisteren geenszins o, indruk een lijdzaam slachtoffer te zijn Zij gaf uitstekend partij en maakte fc(j de Reiniging lang niet gemakkelijk. Reeds vijf minuten na de aanvanj slaagde de midvoor er in de stand o; 10 te brengen. Tot de rust wogen d, partijen goed tegen elkaar op. Direct na de rust werd uit een doelworsteling het tweede doelpunt gemaakt. Nog gi; Centra zich niet gewonnen. Toen eet. ter tien minuten voor het einde d( linksbinnen het derde doelpunt scoor- de was het pleit beslecht en kon het elftal van de Reiniging, dat verleden jaar op de eerste plaats in afdeling c eindigde, zich nu kampioen van afdi. ing B noemen. Na afloop overhandigde de secretary van Centra, de heer Welie, een blot, menmand aan de aanvoerder van ii Reiniging en feliciteerde deze van harte met het behaalde succes, 's Avonds werden de kampioenen toe. gesproken door de vertegenwoordiger van de Slagers, de heer Groot, waar na de heer Smit de aanvoerder van Reiniging een bouquet bloemen over. handigde. Hierna sprak de secretaris van t(i Bedrijfsvoetbal, de heer Neef. De« maakte een vergelijking met een j». gen van de H.B.S. die elk jaar op het nippertje overgaat. Zo was het ook ntl de Reiniging. De overwinningen diej deze competitie werden behaald wra steeds op het nippertje maar oncsii dat heeft de Reiniging haar kamp)* schap weten binnen te halen. Na dm" felicitatie werd de avond verder in gv zellig samenzijn doorgebracht. Het tweede elftal dat deze week kan. pioen had kunnen worden, liet haai kans voorbij gaan. Tegen alle verwach tingen in verloor Krom met 30 vat Notenkrakers. Krom heeft echter alsnog een behoorlijke kans kampioen te won den. Zij moet nog één wedstrijd spe. len en als die gewonnen wordt krijgt o. k dit elftal de eretitel. B.B.C. en Te- lefonia hebben echter ook nog een r«. delijke kans. De verdere uitslagen van de deze week ge. speelde wedstrijden zijn als volgt: Afdeling A: Povay-APSV II 1-1; TSY-I Black Boys 4—3; Lichtbedrijven—Hoge Hup) 5—1; Slagers—Ringers I 0—1; Postillon—Conih|i 5-0. Afdeling B: Sova—Alkniaarscbe Conrad I—1; Papierduivels—Chevrolet Boys 0-ilj Stoel—Rhodesia 3—3; Sova—Chevrolet 5—3; Reiniging—Centra 3—0. Afdeling C: Perzifo—Black Boys 1—0; POil —BBC 1—2; Notenkrakers—Krom 3—0; Ringenf II—Telefonia 1—4. De standen zijn nu als volgt: Afdeling A: Lichtbedrijven 8 5 2 1 33- 6 11 Fovay 7 4 3 0 19- 5 11 T.S.V. 8 4 3 1 12- 7 11 Hoge Huys 8 4 2 2 13-13 10 Ringers I 8 3 2 3 13-14 i Slagers 6 2 2 2 8- 8 1 A.P.S.V. II 7 1 3 3 0-12 5 Hulskamp Boys 7 1 2 4 11-26 Conijn 8 1 2 5 7-29 Postillon 7 1 1 5 9-11 3 Afdeling B: Reiniging 8 6 2 0 12— 4 lil Alkmaarsche C'rant 8 3 4 1 14—11 l i Chevrolet Boys 9 4 2 3 22—15 10| S.O.V.A. 7 3 2 2 13- 8 Melkboeren 7 3 13 14—11 Stoel 8 3 14 14-17 Papierduivels 6 3 0 3 7— 9 Rhodesia 7 2 14 13—15 Centra 7 1 2 4 8—16 iH V.I.V.O. Boys 7 115 11-22 Afdeling C: Krom B.B.C. Telefonia Perzifo Notenkrakers Ford Boys Nagcngast Black Boys P.O.A. Ringers II 24-13 1| 21-13 2 22-20 2 16-9 i 3 16-11 3 15-14 11 3 14-14 S i 6 9-14 i 6 7-19 6 7-24 i DOKTERSDIENST OP ZONDAG. Morgen, Zondag 24 Juli, wordt de medische dienst te Bergen waargeno men door dokter Lugten, telefoon K 2208—2700. Het wedstrijd-programma voor de volgende week is als volgt: Maandag: Ringers I-Conijn (6.45 uur oj>[ Mevo-terrein): Lichtbedrijven—TSV (7.80 uur op Bergen-terrein; Slagers—APSV (7.30 uur op I het Alkmaar-terrein); Rhodesia—Alkmaarsche Courant (8 uur Mevo-terrein); Papierduivels- VIVO Boys (7.30 uur Kolping Boys-terrein). I Dinsdag: Postillon—Hulskamp Boys (6.45 uur E op Mevo-terrein); Povay—Hoge Huys (7.00 uur op Kolping Boys-terrein); Stoel—Centra (8 uur op Mevo-terrein). Woensdag: Nagengast—Ypma (6.45 uur op Mevo-terrein); Perzifo—Krom (8 uur op Mevo terrein). I Donderdag: Ringers H—Black Boys (8 uur I op Mevo-terrein); Telefonia—BBC (6.45 uur op Mevo-terrein). Vrijdag: Rhodesia—Papierduivels (7.30 uur op Alkmaar-terrein). Nagekomen predikbeurten Zondag 24 Juli. ALKMAAR, Oud-kath kerk, geen dienst. NIEUWE NIEDORP, av. half 8 As- Appel (Koorzang). OUDE-NIEDORP, geen dienst. OUDKARSPEL, 10 uur ds. Schmidt. GESLAAGD Bij het in Haarlem gehouden examen slaagden voor costumière de dames J Rampen en M. Vos te Burgerbrug; J' Smit en A. Stuifbergen te Heiloo; A Pepping te Egmond; R. Dekker te Krabbendam; T. Stuifbergen te Li®' men? G. Molenaar te Nieuwe Niedorp! G. Twisker te Zuid-Scharwoude. Alle" werden opgeleid door de mode-vak school N. Nelis, Alkmaar. Het was Donderdagavond en avond gezellig in Stompetoren café Zwart. Daar waren niet dan 44 motorrijders en drie aut listen die met elkaar gingen uil wie de beste prestatie zou leve de door de motorclub „Scherme en Omstreken" uitgeschrever trouwbaarheidsritten. Deze mo heeft het aangedurfd een Avon' daagse te organiseren, hetgeen deze tak van sport een unicui r.oemd kan worden. Deze be baarheidsritten zijn tot nu tO' groot succes geworden al valt d' name iets tegen. Men heeft dezc de „Schermer molentocht" g< omdat het traject langs alle voert die de Schermer rijk is. I dagavond werd een traject van gereden, gisteravond bedroeg c stand 66 km, terwijl vanavond stand van 110 km moet wordei legd. Dat het de bedoeling van I stuur is geweest een betrou heidsrit en geen racewedstrijd 1 den, blijkt wel uit het feit dat gegeven snelheid voor motoren met 125 cc 36 km per uur is. D heid voor zwaardere motoren er moet 40 km bedragen. Aan dez< schriften moet men zich houde: men al een strafpunt krijgt a de contróle een minuut te vroi seert. De uitslagen van de Donderda gehouden wedstrijd is als volg Plevier uit Oterleek 1 strafpu: Otsen uit West Graftdijk 2, 3 J uit Oterleek 3. 4 J Stekelbos Oterleek 3, 5 C Butter uit Alkj 6 G Bas Heerhugowaard 3. 7 J koop, West Graftdijk 3, 8 A Oterleek 4, 9 P Kistemaker,I end 4. De overige deelnemers 5 tot 205 strafpunten. De stan de teams was als volgt: 1 A-tei Schermerhorn 8 strafpunten, 2 van Schermerhorn 10, 3 Enkhu 4 Purmerend 21, 5 C-team van merhorn 34, 6 A-team van A 118, 7 B-team van Alkmaar 20 teravond om half acht werd voor een traject van 66 km. De burgemeester van Stomp de heer J. Posch en diens ech gaven blijk van hun belangs door, zij het buiten mededingin te rijden. Er was wederom een parcou gezet, dat de volledige aandac de deelnemers opeiste. Er wa grote publieke belangstelling, bij de startplaats als in de dort gepasseerd werden. Hoewel de vooral voor leken lang niet gei lijk was, reed bijna ieder de to De stand na de eerste en avond is nu als volgt: 1 R Ouc 3 strafpunten, 2 J Otsen, West Het staat thans v&st, dat hel park op Zondag, 31 Juli a.s., i zal worden geopend. Op die dag half drie een voetbalwedstri speeld worden StormvogelsK Beide elftallen zullen zo ste gelijk in het veld komen, Stor: cm te tonen, dat zij het verloi rein willen herwinnen en KI zijn naam als eerste-klasser 1 houden. Men kan dus een zee rende wedstrijd verwachten. Men verwacht voor deze w grote belangstelling. Dit zal g zwaar zijn, want vele duizend len de wedstrijd goed kunnen doordat het publiek 2 meter rtaat dan het speelveld ligt en dien op de sintelbaan zal wore gelaten, die op gelijke hoogte speelveld ligt, maar met een ruimte van ongeveer 4 meter. REDDINGBOOT-DAG Op Dinsdag 26 Juli zal te aan Zee door de Noord- en 2 Reddingmaatschappij een redd dag worden gehouden. Met d Bernhard wordt 's middags ec ning gehouden, terwijl 's avon beperkte kring, in de zaal van Kager de reddingbootfilm zal vertoond, waarbij de propagan maatschappij, de heer Witpen, dige toelichting zal geven. WIELERWEDSTRIJD De wielrenvereniging Alcma trlx zal op Zaterdag 13 Augus wegwedstrijd houden langs h< cours Emmastraat, Julianastrra helminastraat, Boulevard. De toestemming van het provinci stuur van Noord-Holland is hiervoor verkregen. BEZOEK MOTOR-RACE Hoewel het weer een spaak wiel stak, blijkt het bezoek motorraces verleden week 5 toch nog buitengewoon mee te Buiten de vele genodigden, blij melijk volgens de kaartverkoc 2400 betalende bezoekers dez strijd te hebben bezocht. DE PALINGVERGIFTIGI Het dezer dagen gepublicee rlchtje over palingvergiftigini bij de handel enige ontstemn Wekt. De bedoeling is zeker niet de handel te benadelen, wat hieruit blijkt, dat slechts aar v/erd voorzichtig te zijn, omda die enigszins zuur smaakt kan zijn. Ten overvloede kan 1 tij vermeld worden, dat in hi tliceerde geval, dat uit bevoeg kwam, slechts sprake was v diagnose zonder wetenschappel derzoek.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2