Hei puikje van Noord-Hollands veesiapel Harry Kuyten exposeert in Bergen De erelijst voor 's-Hertogenbosch 'n Vleugje tocht - kou of vocht - en het begint met 'n voorbijgaande stramheid. Vervolg Stadsnieuws Verpachting genot van de jacht i De vierde tentoonstelling in de kunstzaal van de Rustende Jager door het K.C.B. te Bergen geeft ons 'slechts vijf schilderijen te zien, die de moeite van een bezoek waard zijn. En alle vijf zijn ze van Harry Kuijten. Er zijn er 3 bij van oudere adtum, met brede donkere toets geschilderd. Vooral uit het stilleven blijkt de schildersvreug de van de sang-pur-artist. De overige twee kleinere doeken zijn van recen te datum, lichter van kleur, ispeelser. ..Kermis in Schagen" is een verrukke lijk stukje van een man die niet al leen een voortreffelijk vakman is, naar die ook, louter schilderend, bo ven de realistische voorstelling uit komt. Men behoeft dit werk, dat, zij het niet modern, toch hedendaags is, maar te vergelijken met de overige hier hangende producten om in te zien welk een afgrond er bestaat tus sen een waar kunstenaar en hen die zich verbeelden het te zijn. Het werk van Nico Berkhout lijkt mij hier niet thuis te behoren. Het spijt me het te moeten zeggen, maar het is werk dat men veelvuldig aantreft in Kitsch- winkels. Het werk van Henk v. d. Idsert is beter, maar deze schilder lijdt aan een oppervlakkigheid, gesteund door een te gemakkelijke penseelvoe ring, die funest kan worden. Zijn „Verbrande Pan", een duinlandschap, opent het meeste perspectief. Mevr. A. G. van Loode Klerk heeft een zestal werkjes hangen in vijf technie ken die ze geen van alle beheerst. De onbeholpenheid van dit werk zou om te lachen zijn wanneer men toch niet voelde, dat hier een eerlijk talent bezig is geweest, dat zich zeker niet juist weet uit te drukken, maar dat desniettemin kan ontroeren als in no. 22- Figuur. In ieder geval staat Anna van Loo naar psychische inhoud ver boven de genoemde twee mannelijke mede-exposanten. Van J- W. Radecker zijn er panelen, die ik reeds eerder als fraai werk be sprak. Eén van de twee schetsontwer pen voor een monument, n.l. die zon der vogel, kan zeker de beoogde plas tische werking bezitten wanneer het P de bedoelde grootte wordt uitge voerd. Er kan een dramatische wer king van uitgaan. Van Marijcke Vis ser is er edelsmeedwerk, ringen, oor hangers, halskettinkjes. Er is mooi werk bij, vooral door de eenvoud in de versiering. Deze expositie geeft dan nog de reeds besproken graphiek van Mia Potvan Regteren Altena en van Rein Snapper, twee zeer verschillen de, echter beide voortreffelijke kun stenaars. ,v. d. W. BURGERLIJKE STAND Geboren: Peter, zoon van P. Smit en Cl. M. Petri. Emile, zoon van E. de Ridder en M. J. Timman. Overleden: Cornells G. J. Willig, 1 maand. Pieter J. ter Burg, 25 jr, ongehuwd. Tenniswedstrijden voor badgasten Op Donderdag 4, Vrijdag 5, Zaterdag 6 en Zondag 7 Augustus vindt op het tennispark „De Molenkrocht" aan de Kruisweg te Bergen °een open ABC- badgastentournooi plaats, d.w.z. ieder kan hieraan deelnemen. Verschillende der sterkste spelers uit de kop van Noord-Holland en ook een aantal badgasten, wier spelpeil natuur lijk niet zo nauwkeurig bekend is, schreven reeds in. De inschrijving sluit Dinsdag 2 Aug. Van de politie Gedurende het tijdvak van 18 tot en met 25 Juli werden aan het politie-buxeau te Bergen de navolgende voorwerpen als gevonden aangegeven: een fototoestel, kinderschoen, re genjas, katje, kinderkousje, kruiwagentje, post duif, zwembroek en handdoek, bril in doos, kindermutsje en kinderschoentje, enkele foto's, bruin portemonnaietje, mondstuk blaasinstru ment, zakdoek,, gebreid vest, bril met ouder wets montuur, herenhorloge, 1 pr bruine schoe nen, bruin lederen actetas, hengel met snoer, portemonnaie, pet en vulpen. De lijst van verloren voorwerpen over bovengenoemd tijdvak vermeldt: lederen por temonnaie, dames armband-horloge, sigaren aansteker, lederen ceintuur, bril met hoornen montuur, armband (kwartjes en dubbeltjes), kindersokje, gouden „Davidsster", gouden da mespolshorloge, wit kinderschoentje, padvin- ders-portemonnaie, rijwieltas met inhoud, gou den horloge, armband met groene steentjes, kinderbadpak, twee kindervesten, witte cein tuur, zilveren armband, zilveren vulpotlood, plastic ceintuur, bril met hoornen montuur, heren-portemonnaie, hoofddoek, blauwe sjaal, groen damesvest, portemonnaie, gouden da mesarmbandhorloge, bruin lederen tas, uurwerk uit polshorloge, 1 pr bruine kinderschoentjes, gouden broche^ dames-armbandhorloge, por tefeuille met inhoud, autoped en bankbiljet van f 10,—. Inlichtingen te bekomen aan het Groeps- bureau der Rijkspolitie, telefoon 2444, Karei de Grotelaan 17, alhier, elke werkdag tussen 10 en 11 uur v.m. Hensbroek Bijzondere kerkdienst Zondag 31 Juli a.s. te 's morgens 10 uur zal in de Ned. Herv. kerk te Hens broek door ds. Meyboom een bijzondere dienst worden gehouden. Hij hoopt dan n.l. te spreken naar aanleiding van de film Ditte, vervaardigd naar de gelijk namige roman van Martin Andersen Nex. Bij de vertoning ter plaatse trok de film onlangs een goede belangstelling. Ook de roman, vertaald uit het Deens, geniet een grote populariteit, gelet op de Hollandse uitgave, dié reeds een 5e druk beleefde. Ongetwijfeld zal ook ds. Meyboom Zondag op een uitgebreid en aandachtig gehoor kunnen rekenen. Nieuwe Niedorp OPENLUCHTCONCERTEN De Harmonievereniging zal heden avond 8 uur een openluchtconcert ge ven in de muziektuin. Zaterdag 30 Juli 's avonds 8 uur vindt een dergelijk concert plaats op het terrein van het zwembad „De Rijd", waarbij zorgge dragen wordt voor electrisehe terrein verlichting. Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur Na diverse rondgangen door de pro vincie, heeft de commissie, die belast was met het uitzoeken van het vee voor de landelijke tentoonstelling, die op 21 en 22 September te 's Hertogen- t.osch wordt gehouden, haar werk be ëindigd en zo staat het nu vast, door welk vee de Noordhollandse fokkerij daar straks vertegenwoordigd zal zijn De voornaamste concurrentie wordt t verwacht uit de provincie Overijsel, j waar veel goed vee wordt gevonden van Friese afkomst. Het Friese vee zelf zal te 's-Hertogenbosch niet vertegen- I woordigd zijn, omdat deze provincie f haar eigen stamboek heeft, het F.R.S., terwijl te 's-Hertogenbosch, waar het jubileum van het Nederlands Rund veestamboek, het NRS, wordt gevierd, alleen N.R.S.-vee, dat wil zeggen alleen vee uit de resterende 10 provinciën zal verschijnen. De lijst voor Noord-Holland nu ziet er als volgt uit: Klasse 1 a. 8 Stieren geb. vóór 1 Oc tober 1946: Adema 34, eig. K. Schouten, Schagen; Adema 29 v. d. Woudhoeve, eig. Gebr. A. en C. Kuiper, Heerhugo- waard; Bertns Adema 16, eig. Jac. Clay. Baarsdorpermeer, Berkhout; Adema 22 V d. Woudhoeve, eig Ver. voor K. I. te Sijbekarspel; Coba's Adema, eig. Ver. voor K. I. te Sijbekarspel; de Bont's Corstantijn 2, eig. Gm. Dekker, Ooster- Blokker; Adema 21 v. d. Woudhoeve, eig. Gebr. Ruijter, Ooster-Blokker; Adema 22 v. d Beukenhof, eig. Coöp. Verg. v. K. I, Heerhugowaard. Klasse 1 b. 1 Stier, geb. na 30 Septem ber 1946 en vóór 1 October 1947. Marie's Adema v. d. Buurt, eigen. Coöp. Ver. v. K. I. Uitgeest e.o. Klasse 1 c. 8 Stieren, geb. na 30 Sep tember 1947 en vóór 1 October 1948: Primeur, eig. Jn. Pijper, Lutjewinkel; Adema 9 v. Cruijsoord, eig. K. Reijne, Schagen: Jb. Jan v. d. Buurt, eig. Coöp. Ver. v. K. I., Uitgeest: Coba's Adema 7, eig. A. Galis. Zwaagdijk; Luwke's Ade ma 16, eig. KI. Kaper. Zwaagdijk: Ade ma 62 v. d. Woudhoeve. eig. Gebr. Ruijter, Ooster-Blokker; Tine's Adema 3, eig. Mevr Wed. J. Ruijter, Beemster; Adema 52 v. d. Beukenhoeve. eig. K. I. Ver. „Alkmaar en Omstreken". Klasse 2 a. 2 Melkgevende koeien, geboren vóór 1 October 1941. Zware grond: Greta 2. eig. C. N. Laan Dzn., Berkhout; Aaltje 13, eig. J. J. Ruijter, Bobeldijk, Berkhout. Klasse 2 b 12 Melkgevende koeien, geboren na 30 September 1941 en vóór 1 Oct. 194A Zware grond: Annie 16. eig. Gebr. de Boer, Spanbroek; Johanna 4. eig. Wed. J. Schaper, Zwaagdijk; Aga tha 3, eig. T. v. d. Meer, Westwoud; Doortje 40, eig. A. C. J. Wiering, Hoog- karspel; Doortje 45. eig. A. C. J. Wie- ring. Hoogkarspel; Doortje 37, eig. A. C J. Wiering, Hoogkarspel; Blok 121, eig. Stal Blokland. Hoogkarspel En~ sius 34, eig. Stal Blokland. Hoogkarspel; Ensius 33. eig. Stal Blokland. Hoog karspel; Eva 40. eig. A. IJff Gzn., Beemster. Lichte grond: Pietje 35, eig. Erven Bakker, Oosterland, Wieringen; Gretha 8. eig. T. Rampen, Burgerbrug. Klasse 2 c. 5 Melkgevende koeien, geboren na 30 September 1944 en vóór 1 Oct. 1946. Zware grond: Pietje 33, eig. Gebr. Ruijter, Ooster-Blokker; Dina Lindbergh 12, eig. Gebr. Ruijter, Ooster- Blokker; Blok 133, eig. Stal Blokland. Hoogkarspel. Lichte grond: Rika 18, eig. Jo. Blauw, Wognum; Trijntje 48. eig. Wed. D. Ruy- ter, Nibbixwoud. Klasse 2 d. 5 Drachtige koeien, geboren vóór 1 October 1944. Zware grond: IJmkje 8, eig. J. D. Ay, Anna Paulowna; Eppie 15, eig. J. J. Ruijter, Bobeldijk; Trijntje 16, eig. Jb. Kroon, Hauwert; Emma 4, eig. J. Jon- gert. Westwoud. Lichte grond: Pietje 48, eig. Erven Bakker, Oosterland, Wie- ringen. Klasse 2 e. 2 Drachtige koeien, geho re na 30-9-1944 en vóór 1 October 1946. Zware grond: Pietje 23, eig, Gebr. Ruijter, Ooster-Blokker; Lichte grond: Rooske 8, eig. A. Pijper, Hensbroek. Klasse 2 f. 4 Drachtige vaarzen, ge boren na 31-7-1946 en vóór 1 Oct. 1947. Zware grond: Dina Lindbergh 16, eig. Gebr. Ruijter, Ooster-Blokker; Fietje 22, eig. C. Koopman, Hoogkarspel; Rei- noutje 5, eig. P. Kist-maker. Beemster. Lichte grond: Marie 17, eig. Erven Bak ker, Oosterland, Wieringen. Onder klasse 2 komt dan verder nog voor een categorie pinken, waarvoor zijn uitgekozen 17 van de zware grond en 1 van de lichte grond en ten slotte een categorie melkvaarzen, waarvoor Noord-Holland zal leveren 8 van de zware grond en 1 van de lichte. De volgende klasse, waarin Noord- Holland kan uitkomen is de Productie klasse. In de gewone productieklasse, die is verdeeld in 2 categorieën, nl. een van 4 jaar en ouder en een van oudere die ren zijn ondergebracht niet minder dan 49 stuks vee. Zoals men weet, bestaat sedert enige tijd een super-productie- klase met dieren, waarvoor de gestelde eisen die de toch reeds zware produc tieklasse nog aanzienlijk overtreffen. Voor deze super-productieklasse mocht de tentoonstelling te 's-Gravenhage min of meer als een krachtproef worden beschouwd. Wanneer deze rubriek zin had. moest het voor de Noordhollandse fokkerij mogelijk zijn ook Inderdaad met een voldoend aantal dieren uit te komen. Wie de lijst ziet, zal moeten toegeven, dat deze proef glansrijk is doorstaan. Ziehier de namen der„ die ren, die daarvoor in aanmerking komea Klasse 5. Super Productieklasse. Zwa re grond. 19 stuks: IJmkje 9, eig. J. D. Ay, Anna Paulowna; Geertje 26, eig. J. Pijper, Lutjewinkel; Maartje 167, eig. Jac. Reijne. Barsingerhorn; Trijn tje 39, eig. Jb. Ruijter, Hauwert; Bertha 3, eig. Joh. DekenGroot, Oos ter-Blokker; Sophie K. 9, eig. Gebr. Ruijter, Ooster-Blokker; Pietje 15, eig. Gebr. Ruijter, Ooster-Blokker; Augusta 14, eig. Gebr. Ruijter, Ooster- Blokker; Dina Lindbergh 6, eig. Gebr. Ruijter, Ooster-Blokker; Martha 3, eig. J. C. J. Jonker, Binnenwijzend; Martha 4, eig. J. C. J. Jonker, Binnen wijzend; Martha 5, eig. J. C. J. Jon ker. Binnenwijzend; Meibloem 6. eig. P. Jongert. Westwoud; Betje, elJ. Jn Jcngert, Westwoud; Marie 14, eig. R. Bakker, Venhuizen; Blok 120, eig. Sta! Blokland, P. J. Koster, Hoogkarspel; Ccba 30, eig. C. G. Ruijter, Beemster; Eppie 13, eig. J. J. Ruijter, Bobeldijk, Berkhout; Leegwater 19, eig. K. Reijne, Schagen. Lichte grond: Roza 2, eig. C. J. M.ontsma, Slootdorp; Maartje 28, eig A. Kuiper, Heer-Hugowaard; Coba 36, eig. Wed. D. Ruijter, Nibbixwoud: Emma 17, eig. Wed.. D. Ruijter, Nibbix woud; Trijntje 44, eig. wed D. Ruijter, Nibbixwoud. Groepsinzendingen. Van meer dan gewoon belang zijn ook de groepen, die door een enkele stal kunnen wcrrden ingezonden. Ze bewijzen, dat een fokker verder heen is dan dat van hem kan worden ge zegd, dat hij wel eens een enkel uit stekend dier heeft, maar dat het peil van een hele stal hoog staat. Deze klasse is verdeeld in 2 cate gorieën, in de eerste, die wordt aange duid als „eigengefokte volbloeden" mag alleen vee worden opgenomen, dat in de stal zelf is gefokt. Als zo danig komen in aanmerking groepen uit de stallen van de volgende fok kers: J. C. J. Jonker. Binnenwijzend; W. Kool, Beemster; A C. J. Wiering, Hoog- Maar als ge niet dadelijk Uw maatre gelen neemt, voelt ge U met Rheuma- lische pijnen allengs tot lamheid ge slagen en gedoemd tot eindeloze pijn, slapeloze nachten en een ongenietbaar humeur. Kruschen Salts stimuleert op weldadige wijze de natuurlijke werking Uwer bloedzuiverende organen en naar mate die weer naar behoren hun functies verrichten, nemen Uw pijnen allengs af en maakt Uw neerslachtig heid weer plaats voor een montere kijk op het leven: durft ge Uw dagtaak met vreugde weer aan. Waarom zoudt ge het niet eens met Kruschen pro teren? Ge zult verbaasd zijn over het resultaat en verrukt over het wonder, dat over U kwam en waardoor ge Uzelf weer leert kennen als een ander her- toren mens. Kruschen is verkrijg baar bij alle Apothekers en Drogisten. karspel; J. J. Ruijter, Bobeldijk, Berk hout; R. Bakker, Venhuizen; Stal Blok land, Den Hout. Hoogkarspel; Gebr. Ruijter, Ooster-Blokker; Wed. D. Ruij ter, Nibbixwoud. De tweede categorie, die de naam draagt van „bedrijfsgroepen", bevat in zendingen van dieren uit een stal, waaronder echter ook aangekocht vee mag voorkomen. De enige inzending in deze rubriek wordt geleverd door de heer K. Reyne, Schagen. Afstammelingengroepen. Ten slotte is er nog een aantal groe pen, die elk voor zich bestaan uit af stammelingen van eenzelfde stier. Iedere groep bestaat telkens uit 8 stuks. In 't geheel zijn er 9 van zulke groepen, te weten: 1 groep afstammelingen van Adema 21 v.d. Woudhoeve; 1 groep af stammelingen van Adema 7 v.d. Woud hoeve; 3 groepen afstammelingen van Dina Lindbergh Adema; 4 groepen af stammelingen van Oldambtster Ade ma I. Hierbij zij vermeld, dat een dezer groepen afstammelingen van Oldambt ster Adema I bestaat uit 8 dieren, die alle 8 uitkomen in de super-productie klasse Het vorig jaar werd het genot van de jacht op enige aan de gemeente toe behorende percelen wei- en bouwland en wateren in de polder Overdie en Aehtermeer, tezamen 36 ha voor het jachtseizoen 19481949 verpacht aan de heren H. H. E. en K. Haytema .\lhier tegen een pachtprijs van f 0.40 per ha. De heer K. Haytema wil over 1949/1950 tegen dezelfde prijs pachten. B. en W. stellen voor daartoe te besluiten. Heiloo Inbraak in de RK Kerk In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is, naar het N.N.H. Dbl. meldt ingebro ken in de R.K. kerk te Heiloo. De die ven zijn binnengekomen door het in drukken van een raam in de sacristie. Door een paneel in de sacristiedeur kwam men in de kerk, waar men ge tracht heeft het H.Tabernakel te ope nen en de offerblokken te lichten, wat echter niet gelukte, zodat er niets ver mist is. Ook de R.K. Meisjesschool en de Bibliotheek werden bezocht en het slot van het kleedlokaal van HSV werd geforceerd. In de meisjesschool werd een klein bedrag aan geld vermist. Marktberichten ALKMAAR, 25 Juli. Opgave van het aangevoerde vee: 101 stuks vette koeien, 1 graskalf, 51 nuchtere kalveren en 25 vette schapen; alles voor de centrale. ALKMAAR, 25 Juli. (Exportveiling). Aard appelen: Schotse muizen 6—8,50, hl, eigen heimers 9 en kleine Schotse muizen 3—6; sla- bonen (z. dr.) 60—72; stoksnijbonen 52—70; stamsnijboneu 35—53; tuinbonen 4—7; peulen 16—52; doperwten .7—30; bl. blauwschokkers 16—32; komkommers 6—23; tomaten: A 40—60 en bonken 20—30; bloemkool: IA 20—35, I 10—18 en II 6—9; rode kool 6—6,40; groene kool 6; spinazie 6—19; postelein 6—12; sla 1,50—8; andijvie 5—8; rabarber 6—16; rode bieten 6—7; bospeen 7—20; waspeen 6—14; uien 6—10 soepgroenten 6—10; selie 1—4. rode aalbessen 33—60; klapbessen 22—38; perziken 3—20; frambozen 18—32 per doos; aardbeien 1,20—1,90 per slof; Meloen (net) 40—75. LANGEDIJKE RGROENTENCENTRALE, 26 Juli, 170.000 kg aardappelen: eerstelin gen 6,60—7,60, drielingen 5—6,40, blauwe eigenheimers 6.60—7,10; 1200 kg tomaten: A 45, B 42 en C 28; 300 kg slabonen 48— 53; 23.000 kg witte kool 7,10-13,20; 26.000 kg gele kool 7,40—11,20; 53.000 kg rode kool 6-7,20; 700 stuks bloemkool: IA 18-21,70 en I 10,10-13,80. NOORDERMARKTBOND. 26 Juli. Aan voer 57000 kg aardappelen. Eerstelin gen 5.307.60, rode eerstelingen 6.30 3.80, blauwe eigenheimers 56.80, eigenheimers 7.107.50, drielingen 4.10 —5.10, 53000 kg witte kool 6—12.80, 120 kg slabonen 59—65, 1600 kg rode kool 6—6.40. W^RMENHUIZEN, 26 Juli. Aanvoer 47400 kg aardappelen. Schotse muizen 7.30—8.10. grove 7.308.10, drielingen 5 306, eigenheimers 6.708.40, bint jes 6.80, rode schotten 8.608.90, Meerlanders 6.30, 625 kg bieten 6, 180 kg tuinbonen 4. 122. Ja, Pepi heeft een plannetje in zijn hoofd. Hij wil zijn drie vrienden verlossen. Het was jammer, dat Pim zc hard schreeuwde, zodat Pepi de be nen moest nemen. Nu heeft hij zijn vrienden niet kunnen vertellen, wat hij van plan is. Maar wij zullen Pepi eens volgen op zijn tocht door het oer woud. Eerst gaat Pepi een kijkje ne men in de tijgerkooi. Alles ligt nog net zo. Niemand is er meer in ge weest. Pepi zoekt een grote stok en plaatst die weer onder de deur van de tijgerkooi. Dan knikt hij goedkeu rend. „Zo die is klaar om de tijger te ontvangen", mompelt hij in zichzelf. En dan slingert hij weer verder van boom tot boom. Met alle nieren knoopt hij een praatje aan, vragend of ze hem misschien kunnen vertellen, waar „Iwan de Verschrikkelijke" zich op houdt. In het begin heeft hij niet veel succes. Tot hij Kees Kakatoe ontmoet. Kees Kakatoe wil hem graag inlich ten. Hij is op de hoogte met alles, wat zich in het bos afspeelt. gaafste ^sjieuws (Ongecorrigeerd) Willy Croes gestart Dinsdagmorgen om zes minuten over acht is de Nederlandse lange afstands zwemster Willy CroesVan Rijsel ge start voor de Kanaaltocht naar Enge land. De Nederlandse zwemster Is anderhalve kilometer ten Oosten van kaap Gris Nez in in zee gegaan. De start van Willy CroesVan Rijsel had plaats onder ideale weers omstandigheden. Ondanks het vrij vroege uur waren talrijke vacantie- gangers op het strand bijeenge stroomd om de Nederlandse zwemster uitgeleide te doen. Trainer Temme, die het Kanaal destijds in beide rich tingen overzwom, begeleidt haar in de motorboot „June Rose", welke haar van Dover naar Gris Nez had gebracht. Onmiddellijk nadat de motorboot aankwam, stapte Willy CroesVan Rijsel over in een kleine boot, die haar naar het strand bracht. Zij was uit gerust met een waterdichte rubber bril en een waterdicht polshorloge. Enkele ponden vet waren op haar huid uitgesmeerd. 150.000 UIT POSTZAKKEN ONTVREEMD Uit drie postzakken, die Vrijdag avond waren opgeborgen in een kluis van het postkantoor te Medan, bleek Zaterdagmorgen voor een waarde van 150.000 gulden te zijn gestolen. De kluis stond open, doch bleek niet ge forceerd te zijn. BRITSE SPOORWEGMANNEN STELLEN ACTIE UIT Afgevaardigden van 460.000 Britse spoormannen hebben besloten 't voor lopig nog niet langzaam-aan te 'gaan doen. De arbeiders eisen een loonsver hoging van 10 shilling per wek. GRATIE VERLEEND Bij K.B. is gratie verleend aan H. Krikke, ter dood veroordeeld bij sen tentie van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden en aan C. Bout, ter dood veroordeeld bij sententie van het Am sterdamse Bijzondere Gerechtshof. Het Radioprogramma VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Amusements orkest. 6.20 Sportpraatje. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Piano en orgel. 7.30 Dit is leven. 8.12 Beethoven-concert. 9.12 Vragen van deze tijd. 9.27 Kamermuziek-concert. 10.15 Actualiteiten. 10.25 Nederlands Kamerkoor. 10.45 Avond gebed. 11.15 Populair Avondconcert. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Tom Erich. 6.30 Lezing. 7.15 Parlementaire Enquette'commis sie 7.30 Arnold Juda, piano. 8.05 In het Radio-Zoeklicht. 8.15 Operette-muziek. 8.50 Tafeltje dek je9.10 Promenade-concert. L0.00 Buitenlands Overzicht. 10.15 Volksliede ren. 10.40 The Skymasters. 11.15 Gramofoon- muziek. VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8-15 Te deum laudamus. 12.33 Trio „Fantasia". 1.15 Zang recital. 6.00 Onze Nederlandse koren en korp sen. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Westeuropees commentaar. 7.30 Actueel geluid. 8.05 Pro gramma-proloog. 10.30 NCRV-kwartet. 10.45 Aovndoverdenking. 11.15 Slotaccoord. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.18 Orgelspel. 12.00 Zang en piano. 12.38 Miller-Sextet. 1.20 Malando. 6.20 Jan Vogel 6.40 Klein Vrouwen koor. 7.00 Lezing. 7.15 Nieuws uit Indonesië. 7.45 Van alle dag. 8.05 Opera. 9.25 Blij spel. 10.45 Er zijn er maar weinig. 11.15 Dansmuziek. RADIODISTRIBUTIE LIJN III: 7.00 VI. Br.; Nieuws. 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.00 Nws. 8 05 Concert. 9.00 Nieuws. 9.05 Gram. 10.00 Eng. L. P.: Oregl. 10.30 „Ranchers". 10.45 Parlement. 11.00 Licht orkest. 11,45 Voordracht. 12.00 VI. Br.: Ork.concert. 12,30 Weerbericht. 12.32 Piano. 13.00 NieuvVs. 13.15 Kamer muziek. 14.00 Gram 15.00 NWDR Hambugrs Omroeeporkest (ev. van 15.15—15.45 PC] het schip van de week). 15.30 Hamb. Radio-Dans en Amusem.-orkest. 16.00 Kalundborg: Tivo- li's Promenade-orkest. 16.45 Eng. H. S.: Sport. L7.00 Kootwijk: Batavia 18.00 Fr. Br.; 'v. d. Soldaten. 18,30 Vr. Br.: v. d. Soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30-Eng. L. P.: „Stand easy". 20.00 Fr. Br.: Groot Symph.-orkest. 21.15 Vr. Br.: Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Relais Turijn (Symph. orkest). 22.50 Nieuws. 22.55 Gram. *23.00 Diversen. ALLAN SWINTON Bourassa boog weer. Hij aarzelde even en zei toen: „Miss Cottar, u moet mij niet kwalijk nemen, maar uw grootvader was een oud man; veel te oud, om in deze bossen veilig te kun nen reizen. Begrijpt u wat ik bedoel?" „Ja. Daar zijn wij op voorbereid". „Ik wilde alleen maar zeggen, dat als u onverhoopt mocht horen, dat deze tocht te veel voor hem geweest is en als u zoudt wensen dat er iets ondernomen werd, omzijn over lijden vast te stellen, of misschien zijn uitrusting te achterhalen, dan zou ik uit oude vriendschap, als collega uit de groep orchideeënmensen, altijd be reid zijn, u van dienst te zijn". Toen Mc -y Sam van dat bezoek ver telde, vroeg hij; „En denl: jij er net over als ik?" „Ik denk het wel. Het is het log boek. Het staat vol met orchideeën- gegevens: vindplaatsen van zeldzame variëteiten, van de nieuwe soorten, die grootvader ontdekt heeft en nog engerepte vindplaatsen van de han delssoorten. Grootvader zei, dat er beroepsjagers waren, die er een moord voor zouden doen. De voornaamste daarvan was Bourassa". Toen zij gedineerd hadden slenter den zij naar het oude vervallen huis in de Spaanse wijk van de stad, waar dc muildieren gestald waren en waar de leider nu woonde. Toen hij eenmaal aangenomen was, had Semple getoond, dat hij zich vol ledig aan zijn beloften zou houden. Met een voorschot op zijn salaris haalde hij uit het pandhuis een uit rusting voor dergelijke expedities, die hoewel goed gebruikt, volledig aan het doel beantwoorden. Een Engels lens-kompas en Zeisskijker, een in lands kapmes en alpaca-dekens, met nog andere voorwerpen, die uit lange ervaring gekozen waren, waren tot een model-uitrusting gecombineerd voor een nogal Spartaans leven in de jungle. Hij wist Sam over te halen heel wat van zijn mooie uitrusting die hem door de sportwinkels in New York was aangesmeerd, thuis te laten, o.a. zijn zware vuurwapens. „U trekt niet ten oorlog", merkte de leider droogjes op, 'n 30-30 geweer en twee automa tische pistolen opzij gooiend. „Het jachtgeweer en dit kaliber-22, zullen ons het nodige vlees verschaffen en de rest helpt ons geen zier tegen slangen, vleesetende vissen, of blaas pijp-pijltjes. die uit een hinderlaag op ons afgeschoten worden, hetgeen ongeveer wel het ergste is, wat ons eventueel te wachten staat". Op de binnenplaats van een oud huis dicht bij de achterzijde van het hotel vormde hij een basis, waar hij muil dieren bijeenbracht van een soort, zo als Sam met al zijn zoeken nog nooit gezien had, slanke, stevige dieren met heldere ogen, die volkomen handel baar waren. Uitrusting voor de dieren en voor Sam, goed gebruikt, maar ste vig inlands materiaal. Er kwamen mannen, om de muildieren te verzor gen, in lompen gehulde Indianen met bruine, gerimpelde en verdrietige ge zichten. Voorraden kwamen er en uit rustingen voor de tochten door het oerwoud. De prijzen waren zóveel la ger dan Sam gedacht had, dat hij er stom verbaasd van opkeek. Deze avond vonden zij Semple be zig met het inbrengen van dé riemen in een pakzadel, dat hij geheel ver maakt had, om Sams instrumenten te kunnen vervoeren. Hij stond op. „Goe denavond miss Cottar. Ik hoopte al, dat ik u zou ontmoeten. Ik heb enig nieuws voor u". „Ja?" vroeg zij. onmiddellijk ge spannen. „Ik heb, zoals u mij verzocht had, inlichtingen ingewonnen en gisteren hoorde ik van een muildierdrijver die naar men meende Don Arturo op zijn laatste tocht vergezeld had. Ik heb de man gesproken en het is inderdaad waar. En bovendien...." Van het verhaal, dat hij deed, ver vulde de climax hen met verbazing. Hij besloot; „Er heeft altijd een In diaanse legende gecirculeerd over die orchideeën en het schijnt, dat de oude heer haar gevonden heeft". „Maar dat is prachtig."' riep Mary uit. „Ik heb altijd het idee gehad, dat hij r.og wel in leven zou zijn en ik dacht wel, dat het iets dergelijks was, dat hem deed wegblijven. Ik moet zien, dat ik meer bijzonderheden te horen krijg". Ofschoon het opzienbarende, botani sche aspect van de zaak voor Sam het meest belangrijke was, yeageerde hij op dit nieuws net als zij. „Ja. We moeten die man spreken Kunt u het voor elkaar krijgen?" „Gemakkelijk genoeg", zei Semple. „Wanneer zoudt u willen gaan?" „Zouden we nü kunnen gaan?" „Wel, ik heb hem op de muildieren markt gesproken. Misschien kan ik uitvinden, waar hij zijn hut. heeft". Sam keerde zich tot Mary en zij zei: ..Laten we het proberen, alsjeblieft". „Maar natuurlijk", stemde de leider toe. „Laat me even deze banden vast maken". Na korte tijd gingen zij op weg Semple voerde hen over het plein naar het daarachter gelegen stadsdeel Nadat hij enige navraag had gedaan, bleef hij ten slotte voor een hut van gedroogde modder en palmbladeren staan. „Ik denk, dat we hier zijn moe ten. U kunt beter even hier wachten, tot ik hem uitgegraven heb. De dage- lijbse omgeving van deze heren is vrij smerig". Hij ging de lage deur binnen en kwam ten slotte weer te voorschijn met een kleine Indiaan met. lange ar men, een doorgroefd plat gezicht en een mond als van een kikker. De man bleef voor hen staan met achter zijn hoofd, als een soort om lijsting, het bladerdak van zijn hut. Zijn verweerde gezicht had geen en kele uitdrukking; zijn ogen waren pik zwart en volkomen ondoorgrondelijk. Semple zei: ..Dit is de man. Zijn naam is Hulné." In haar zorgvuldig school-Spaans vroeg Mary aan de Indiaan: „De se- nor zegt, dat u in het binnenland ge weest bent met Don Arturo Cottar". Het donkere gelaat veranderde in het geheel niet van uitdrukking De man keek strak naar Semple en toen weer naar Mary. Semple sprak hem in het dialect aan en de man gromde even en knikte. ..Hij zegt van ja. Ik zal moeten ver talen. Hij spreekt alleen zijn plaatse lijk dialect". Beetje bij beetje en dan voorname lijk nog door knikken en hoofdschud den kreeg Mary door Semple's bemid deling haar inlichtingen bij elkaar. Vier jaar geleden was de man met Don Arturo de bossen ingegaan. Zij hadden een verre tocht gemaakt en orchideeën verzameld. Zij waren reeds op hun terugweg, toen zij een zwarte 1 orchidee vonden; één enkele plant in volle bloei. Zij hadden die uitgestoken en hadden hun tocht voortgezet, toen het muildier, dat die plant en nog an dere orchideeër droeg, onder een rots lawine begraven werd. Don Arturo was wanhopig. Hij zei, dat er meer planten moesten zijn op een grotere hoogte in de vallei, waar zij deze had den gevonden. Hjj zou teruggaan, om ze te zoeken en hij zou niet terugko men voor hij ze had. Maar de mannen uit Carécas waren twee jaar van huis geweest en hadden er genoeg van. Er waren echter in boorlingen uit het land zelf dicht in de buurt en toen Hulpé en de anderen er op stonden, om hun reis voort te zetten, had Don Arturo enkele van deze inboorlingen in dienst genomen en was teruggegaan. Dat was het laat ste, wat Hulpé van hem wist. Don Arturo was wei goed gezond geweest maar hij begon oud te wor- den. Ja, hij had een boek bij zich, waarin hij veel schreef en waarin hij plaatjes tekende. De kleur van het boek was heldergroen. Het was in leer gebonden, dat met gouden lijnen en sterren bedrukt was en had een koperen slot. Hij had het boek in een tas van geolied zeildoek aan zijn za del hangen en hij was er blijkbaar zeer op gesteld Neen. het was niet in de lawine verloren gegaan. Toen zij al het nieuws dat hij geven kon, vernomen had caf Mary Hulpé waf (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3