AGENDA Stad m ÜMgeww} Een kwart eeuw geleden werd de Accijnstoren verrold r.i ■•.- wV^'jv: VRIJDAG f oie Theater, 8 uur: Blue SHe, Victoria Theater, 8 uur: pej ost, 14 jaar. Cinema America!» 3 Ondernemende Meisjes, tot it ZATERDAG ien zie Vrijdag, aanv. 7 en 9.30 0 en De Zeeuw verworpen. (pe huistingh Neven had de m] ,-erlaten). heer Torenvlied achtt# odzakelijk, dat de raad een zelf. oordeel heeft. Spr. heeft gec„ ïheid gekregen de zaak te be. n en zal daarom huiswaarts De raad zal later wel bemerken t in de zak te hebben gekocht. heer Van der Borde® op spoediger toezending van de n aan, waarna het voorstel werd omen. Twee nieuwe voorstenen. gesteld werd een transformatie- aan de Heilooërdijk over te ne- eer De Zeeuw hoopte, dat ook rbewoners daarvan zouden pro- voorstel werd aangenomen even- tot aanschaffing van materialen iet electriciteitsbedrijf. Afscheidswoord, burgemeester had een af- swoord willen spreekn tot de in iber niet terugkerende raadsle- r bestaat evenwel kans, dat men fustus nog zal vergaderen. Mocht nverhoopt niet doorgaan, dan hij allen die niet in de raad eren het beste toe. ■na sluiting. Predikbeurten VOOR ZONDAG 31 JULI 1MAAR. Grote kerk, 10 uur ds. ''ijk; 5 uur de heer H. W. v. d. I cand.; Woensdagav. half 8 tot S ecumenische avondwijding; vrij I g. Kapelkerk, 10 uur 4!, dijk. Rem. geref. gem., hall ell ikker van Utrecht. Luth. kerk gracht), half elf, ds. Boeke, em. te Zandvoort. Doopsgez. kerk, ds. W. J. Fleischer. Gerei 10 uur dr. Polman; 5 uur dr. laas van Amsterdam (N.) kerk (art. 31 K.O.), in Waakt en 10 uur preeklezen; half 6ds. Blok- van Rotterdam-Feijenoord. Extra j ;erk. Baptisten gem. (in Nieu- j iele), 10 uur, de heer Van Leeu- an Den Helder; half 8 jongelie- nenkomst. Oud-kath. kerk, in th. kerk, Oudegracht, half 5 Herst. Ap. Gem., Toussaint- i half 10 en 4 uur en Woensdag- 8 uur dienst. Ned. Chr. Gem. b., in W. en B., 4.15 uur open- rediking in de Hout; Donderdag jvangelisatiesamenkomst. Lege: eils, Limmerhoek 40, 10 uur hei- j idienst; 12 uur Zondagsschool, l 'erlossingsbijeenkomst. Ned. des Heils, Hekelstraat, 10 uur gsdienst; 8 uur openbare samen- Kerk van Jezus Christus van ligen der laatste dagen (in Valk's oom), half elf Zondagsschool; 5 j !odsdienstbijeenkomst. Roze- rsgenootschap geen tempeldienst OMGEVING ÏRSLOOT, 10 uur ds. Plug van Ld. GEN, Ruïnekerk, half 9. ds. i. Geref. kerk, 9 uur, half elf f 5 ds. Jonker van Amsterdam. - atha. half elf ds. Bremer. GEN AAN ZEE, 10.15 uur. ds. (liturgische dienst). Vertrek I jit Alkmaar 9.16 uur. 'EK OP LANGENDIJK. Gerei 10 en 3 uur ds. Van Dellen uit r (U.S.A.) Doopsgez. kerk lienst. KSHORN. Herv. kerk, 7 uur, ds. Geref. kerk, half 10 en 7 uur, n der Sluis. EHUIZEN geen dienst. lOND AAN ZEE, herv. gem., 1# Roobol. Geref. kerk, 10 uur heihaas van Amsterdam (N.),' dr. Polman. Oud -kath. kert 8 en 10 uur en av. 7 u®. IOND-BINNEN, 10 uur, de heer otein, cand. )OT-SCHERMER, geen dienst. LOO, herv. gem.. 10 uur, ds. Van Evangelisatie Kerklaan, 1' 3. Den Oudsten van Alkmaar. kerk (in evang.gebouw aan de lan), half 9 dr. Schelhaas van rdam (N.): 4 uur leesdienst. RHUGOWAARD, herv. gem., li de heer F. E. van der Zee. kerk, half 10 (H.Avondmaal) en (nabetrachting), ds. Richters van 1SBROEK, 10 uur, ds. Meybooffl- 5DIJK. 10 uur. de heer Slager. MEN, 2 uur, ds. Roobol. SD-SCHARWOUDE. Geref. kerk, leesdienst. 1RLEEK. 10 u. de heer Albertz. )ORP. 10 uur ds. Bosch. iERMERHORN, herv. gem., 10 endertz. Geref. kerk, 10 uur en ds. Visser (H.Avondmaal en na- hting). tOORL Groet en Camp. dienst M ymnas*'ekgebouw te Catrijp aan icerlaan. 10 uur ds. De Jong- r PANCRAS. Geref. kerk, 10 en dienst. MPETOREN. av. 7 uur de heer ;z. Evangelisatie, 10 uur, de ilzinga van Amsterdam. 1NHUIZEN, 10 uur, de heer P'1- idiik. RMENHUIZEN, 10 uur, ds. Post- Binnen vijf kwartier stond hij op een andere plaats In het mooie Alkmaarse Accijnstorentje, waarin thans de havenmeester en de politie te water zijn gehuisvest, een prachtig bouwwerk uit het jaar 1622 ziet men aan de straatzijde een steen gemetseld waarop vermeld staat, dat het op 29 Juli 1924 verrold is geworden. Dat is dus vandaag 25 jaar geleden en schrijver dezes, die destijds de officiële verschuiving heeft bijgewoond, herinnert zich nog hoe groot de belangstelling destijds voor deze bijzondere technische prestatie is geweest. Practische oplossing van een DE™EPA"® wethouder 3 van Publieke Werken, de heer J. verkeersprobleem Ringers, heette alle belangstellenden welkom en gaf een korte historische beschouwing, waarbij hij de betekenis van het voor Alkmaar zo belangrijke fraaie Accijnstorentje deed uitkomen. Kij uitte vervolgens zijn beste wensen voor de uitvoering van het werk en de gevolgen daarvan voor de toekomst van onze gemeente. Vanaf de boot werd daarna het sein gegeven, dat met de werkzaamheden kon worden begonnen. De toren verplaatst. ONDER LjDIDING van de heer Mar- gadant en zijn staf ook de oud- directeur van Gemeentewerken, de heer Looman, was daarbij tegenwoor dig werd met het werk een aan vang gemaakt. Twee mannen draai den voorzichtig aan een kaapstander en langzaam en geleidelijk kwam de toren van zijn plaats. Telkens werd even gestept om het werk te contro leren en weldra kon naen constateren, dat de toren van zijn oude fundamen ten op de nieuwe was overgegaan. Om kwart vóór twee was men begonnen en om drie uur was het werk reeds voltooid. Nadat het sein daarvoor gegeven was, hieven alle toeschouwers een geestdriftig gejuich aan, de Neder landse en de Alkmaarse vlag wap perden plotseling van de toren en de klok van het zo juist verrolde to rentje klepte haar vreugde uit over de nieuwe standplaats. Op de kade was het best te constateren, dat de toren ongeveer 4% meter verschoven was. Men had daar nu een vrij uit zicht en zag daar in gedachten al de brede brug, die niet lang meer op zich zou laten wachten. De drie eeuwen oude toren had in figuurlijke cn in letterlijke betekenis voor het „moderne" verkeer moeton wijken. Opbrengst collecte op Zaterdag gehouden speldjes- :n bate van Herwonnen Levens- heeft opgebracht de mooie so113 586.28. lens het bestuur wordt aan ah ver kers (sters) en de talrijke i hartelijk dank gebracht voor d' jat. De Accijnstoren vóór het verrollen. Men ziet de lantaarnpaal voor het midden van de toren. De toren stond in de weg en was een beletsel voor het verkeer gewor den, men sprak destijds zelfs van het ^moderne" verkeer. J,angdurig is er beraadslaagd hoe Wen ter plaatse een verbetering zou kunnen krijgen. Men zou de huizenrij aan de overkant kunnen slopen ofwel de toren moeten afbreken. Beide oplossingen waren even on aantrekkelijk, vooral de laatste, want de Accijnstoren is een prachtig staaltje van oud-Hollandse bouw kunst, dat men zo enigszins mogelijk voor Alkmaar zou willen behouden. De stichtingsoorkonde. Qf H JULI 1622 besloot de stedelijke vroedschap op voorstel van burge meester Ondersteyn de fabrijke (Ge meentewerken) dezer stede te autho- riseeren om een huisje te doen maken „tot gerijf van den pachter van de XXXVI stuivers en de collecteur van de stadsaccijnse en om de fundamen ten zo swaer als daartoe van noode sal wesen uytten water op te doen haelen, stellende voorts de lengte en de wijdte van voorschreven huysken ter discretie van de fabrijck". Dat was de stichtingsoorkonde van de toren, welke in 1924 van plaats moest veranderen. Van plaats veranderen, inderdaad, want de toenmalige directeur van ge meentewerken, de heer Margadant, had een oplossing van het moeilijke probleem gevonden waarbij men zo wel de kool als de geit zou kunnen sparen, met andere woorden, de hui zenrij kon blijven staan en de toren niet behoefde te worden afgebroken, omdat Gemeentewerken die wel een einde op zij zou schuiven. Dat was voor die dagen een op merkelijke gebeurtenis. Men had wel eens gelezen, dat er in Amerika een hui3 verrold was, maar dat men ook een toren ergens anders gezet had dan waar hij reeds eeuwen stond en vooral een toren, die midden in het water gebouwd was, dat was althans voor Nederland iets zó bijzonders, dat het in brede kring de aandacht der technici heeft getrokken. Het voorbereidende werk. HET VOORBEREIDENDE WERK nam geruime tijd in beslag en dat is te begrijpen, want alles moest nauw keurig bekeken en berekend worden, opdat het bouwwerk precies op de goede plaats zou komen en niet er gens in het water van de Voormeer zou blijven steken. Bovendien moest de toren zelf in zijn verband worden gehouden, want torens zijn wel sterk, maar ze zijn er niet op berekend om er mee aan de rol te gaan. De toren werd dus als het ware in een ijzeren corset gesnoerd en wie méér technische bijzonderheden wil weten zullen we met genoegen inlich ten omdat we in onze courant op de dag vóór de verschuiving of beter gezegd vóór de verrolling van één en ander een uitvoerige technische beschouwing hebben gegeven. Grote belangstelling. OP DE DAG DER verrolling 29 Juli 1924 waren om twee uur in de middag vele belangstellenden samen gekomen. De politie had de omliggen- gende straten afgpzet want al ver wachtte men dit niet, de mogelijkheid bestond toch, dat de toren zou in storten en in de onmiddellijke nabij heid daarvan werd dan ook niemand toegelaten, die er ambtshalve niets had te maken. De genodigden begaven zich op één der grote boten van de Alkmaar Packet, autoriteiten, hoofdambtenaren en geïnviteerden en ook voor de leden van de V.V.V. was een gunstig plaatsje gereserveerd. Vele stadgeno ten hadden een plaats aan de over zijde van het Kanaal bij de Scheeps werf gevonden, vanwaar men alle gebeurtenissen zonder gevaar zou kunnen volgen. Vijf kwartier later: de toren is 41/! meter verrold. Men ziet de lan taarnpaal naast de toren. Wordf Telefonia kampioen? Het eerste voetbalelftal van de Telefoondienst Alkmaar heeft tot beden in de P.T.T.-competitie een uit stekend figuur geslagen. Van de zeven gespeelde wedstrijden werden er zes gewonnen en slechts één verloren. Zaterdagmiddag te 4 uur speelt Tele fonia op het Zeevogels-terrein te Eg- mond aan de Hoef tegen Telefoon 1 uit Amsterdam. Onze stadgenoten hebben aan een gelijk spel genoeg om zich kampioen van hun afdeling te noe men. Mocht dit het geval worden, dan zal Telefonia uitkomen in de compe titie om het P.T.T.-landskampioen- schap. De uitslagen vande tot heden ge speelde wedstrijden zijn: Alkmaar- Zaandam 82, Amsterdam 2Alk maar 012, Amsterdam IAlkmaar C4, AlkmaarHaarlem 12, Haar lemAlkmaar 23, Alkmaar—Am sterdam 2 80, ZaandamAlkmaar 0—4. Middenstandsexamens Gisteren zijn te Alkmaar de volgende candi- daten geslaagd: H. C. Burger, Alkmaar; P. Luikes Butter, Dirkshorn; G. A. Buijs, Texel; C T. Bijl, Alkmaar; J. Bijl, Den Helder; H. J. Bijwaard, Heiloo; A. Castricum, Castri- cumj H. J. Collow, Texel; P. A. Daalder, Alkmaar; C. J. Dam en J. J. Dam, Heems kerk; N. J. van Dam, Texel; J. Dekker, Broek óp Langendijk; J. F. Dekker, Egmond aan Zee; J. Dekker, Warmenhuizen; M. C. Dekker en S. G. Dekker, Heiloo; H. J. Does- Ij- r, Wieringen; C. Bolkestein, Oudkarspel; J. Bommer, De Rijp; G. Bood, Alkmaar; M. Boon, Beverwijk; N. A. Boon. Alkmaar; J. H. Bot, Heejhugowaard; T. G. Bots, Alk maar; L. Braaksma, Wieringen; J. Brand, Be verwijk; If. W. Brantjes, Velsen-N.; J. M. Breed, Alkmaar; T. A. Breed, Heerhugowaard; mevr. C. Brethouwer—v. d. Outenaar, Bever wijk; L. Broekman, Heiloo; M. A. Broers, Alkmaar; J. A. Bruin, St. Pancras; N. Bruin, Warmenhuizen; N. G. Buntsma, Beverivijk; mevr. Doornbos—Koopman, Alkmaar; N. Dros, Texel; P. A. Duin en P. T. Duineveld, Heems kerk; C. Duinmeyer, Egmond aan de Hoef; J. Duyf, Oudkarspel; G. C. Duykcrsloot, Li.m- men; M. J. Duynmayer, Heiloo; P. van Eg mond, Herhugowaard; N. P. van Elsland, Eg mond. Heerhugowaard; N. P. van Elsland, Eg- II. Eikamp en L. Fahner, Alkmaar. 37 candidaten werden afgewezen. Ontvangst deelnemers Vierdaagse Aan de Vierdaagse te Nijmegen wordt door een behoorlijk aantal Alk- maarders deelgenomen. Vertegenwoor digers van „De Kaaskoppen", ,.De Jeep", „Het versleten zooltje" en groe pen van de Rijkspolitie en RASA. De contact-commissie van de geza menlijke Alkmaarse wandelsportver- verenigingen, die onlangs werd opge richt, heeft er voor gezorgd dat de Alkmaarse deelnemers aan de Vier daagse een prettige ontvangst wordt bereid. De muziekvereniging „Excelsior" zal Zaterdagmiddag om 6 uur aan het sta tion zijn om de tippelaars een muzika le ovatie te brengén, waarna men in optocht door de stad zal trekken naar café „De Graanhandel" op het Luttik Oudorp waar een gezellig samenzijn zal plaats vinden. De route door de stad is als volgt: Spoorstraat, Handels kade, Paternosterstraat, Kerkplein, Langestraat, Houttil, Waagplein, Voor- dam, Zijdam en Luttik Oudorp. Namens de contactcommissie zal de wandelaars een bloemenhulde worden aangeboden. Brood kopen op Zaterdag Van de zijde van de broodbakkers wordt het publiek er op attent ge maakt, dat men er gered aan zal doen Zaterdag het brood niet te laat te kopen. In verband met de bakkers- vacanties zou dan de mogelijkheid bestaan, dat men het antwoord „Uit verkocht" krijgt te horen. De bakkers beginnen in de nacht van Vrijdag op Zaterdag al heel vroeg te bakken, Komt men in de morgenuren of in de vroege middag en de vraag blijkt gro ter dan de aangemaakte voorraad, dan bestaat de kans dat men er nog een deeg bij kan maken en aan die grotere vraag kan voldoen. Dit is begrijpe lijkerwijze 's avonds om zes uur of later niet meer mogelijk. Enige mede werking van het publiek in deze komt het publiek dus zelf ten goede. Percelen ingezet In de op 28 Juli j.l. in café Beem ster aan het Waagplein te Alkmaar door notaris Verkade gehouden vei ling zijn de navolgende percelen te Alkmaar ingezet: 1 Woonhuis met erf, Brouwerstraat 4, op f 5860, 2 woonhuis met erf, Lombartsteeg 7, op f 2220, 3 woonhuis met erf en schuurtje, Oos terburgstraat 7, op f 1070 en 4 woon huis met erf, Ruitersteeg 2, op f 1670. De afslag en definitieve toewijzing blijft bepaald op Donderdag 4 Augus tus a.s. des namiddags 3 uur precies, in café Beemnter gemeld. Verduistering Door de directie van een in Alk maar gevestigde busonderneming werd dezer dagen aangifte gedaan van ver-: duistering. Verdacht hiervan werd een 22-jari ge leerling-chauffeur-conducteur, die gisteren door de politie te Breda werd aangehouden en vandaar overgebracht naar Alkmaar. GESLAAGD VOOR HET SCHEIDSRECHTERSEXAMEN De heer W. Hartland alhier is ge slaagd voor het scheidsrechtersexamen van de KNVB. BENOEMING R.K. LYCEUM Tot leraar wiskunde aan het R.K. Lyceum „St. Petrus Canisius" is benoemd de lieer A. Kempen. Een jubileum De heer C. Moerel, hoofd van de R.K. School voor B.L.O. aan de Oude gracht, heeft Woensdag onder veel be langstelling zijn 25-jarig onderwijs- jubileum herdacht. Vele waarderende toespraken werden gehouden en cadeaux aangeboden. Berg en Joop Theunisz met zijn Zomer-Variété Een veelzijdig artist Joop Theunisz, de veelzijdige artist, bekend door zijn optreden in het theater Carré en bij de KRO, heeft zijn tent opgeslagen in Bergen. Deze Enkhuizer van geboorte, voel de zich reeds als kind aangetrokken tot de muziek, floot als een merel, bespeelde de occarino enz. en speelde al vroeg mee in plaatselijke bands. Geen wonder, dat hij op zekere dag de verfkwast en de verfpot in de steek liet (hij was in het schildersvak) en de wereld in trok als vocalist, drum merIn Groningen nam hij later zang- en spraakles, maakte een fiets, waarop hij de ongelooflijkste toeren uitvoerde en oefende zie'., in buik spreken. In oorlogstijd ging hij met zijn ezeltje en een kar met benodigd heden voor openluchtvoorstellingen de boer op. Na de bevrijding kreeg hij bekendheid door zijn optreden in Carré en de KRO, en speelde voor verenigingen. Dit voorjaar begon hij met zijn zomer-varièté een tournée door onze provincie. Het hele pro gramma is Joop Theunisz, het hele orkest Fred Polano (aldus Joop). Hij treedt op als conferencier, en weet met een praatje, een liedje al gauw de goede sfeer te scheppen, heeft groot succes als muzikale clown, verbrast het publiek met zijn toeren op fietsen, groot en klein, zonder stuur, met één wiel enz. en wordt luide toegejuicht als buikspreker. Een avond naar Joop Theunisz betekent een avond van plezier. AANTAL INWONERS Het aantal inwoners was op I Juni: 3899 mannen en 4682 vrouwen, totaal 8.581. Op 1 Juli waren de cijfers 3910 mannen en 4682 vrouwen* totaal 8592. Heiloo Avondvierdaagse voor .tourrijwielen wordt een succes Het ziet er naar uit dat de avond vierdaagse voor toerrijwielen, welke door de VW en middenstandsvereni ging van Heiloo wordt georganiseerd, een volledig succes gaat worden. Vrij wel alle deelnemers zijn enthousiast over de vlotte organisatie maar boven al over de fraaie route's die men heeft uitgezocht. Op de tweede avond deed zich het verheugende feit voor dat er meer deel nemers aan de start kwamen dan de eerste avond. Dit is mogelijk, omdat zij die Zaterdagmiddag niet kunnen starten de gelegenheid hebben om aan staande Maandag de vierde etappe te rijden en de organisatoren besloten om ook hen die de eerste avond verstek lieten gaan deze kans te geven. Het parcours van de tweede avond was geheel anders dan dat van de eer ste maal. De ongeveer 500 fietsers trokken nu door het vlakke polderland, dat met zijn molens, bruggen en water een aparte bekoring heeft. De bepaling in het reglement, dat ten hoogste met een snelheid van vijftien kilometer mag worden gereden draagt er zorg voor dat de deelnemers de ge legenheid krijgen met volle teugen van de vrije natuur te genieten. Na de terugkomst in Heiloo is het iedere avond een drukte van belang. Het raadhuis, de toren van het Witte Kerkje en de „Rustende Jager" zijn steeds feestelijk verlicht en het muziek corps dat de deelnemers met muzikale klanken ontvangt draagt het zijne er toe bij om de stemming onder publiek en deelnemers te verhogen Op de tweede avond had de man in de reparatiewagen het wel zeer gemak kelijk. Slechts een enkele maal m-oest hij assistentie verlenen en dan was het nog voor een futiliteit. Uitvallers zijn er in het geheel nog niet geweest,, zodat er practisch niets is dat de prettige stemming heeft kunnen verstoren. Parcours Vrijdagavond Via Hoogenweg, onbewaakte spoor wegovergang, rijwielpad en straatweg richting Vogelwater naar Noorderstraat tot Herderslaan, Staringweg volgen tot Oldenborchweg. Deze weg volge tot Zee weg en via Johanna's weg naar de straatweg. Langs versperringsmuur, be waakte overweg oversteken en bij feest gebouw „Harmonie" linksaf en bij weg- kruising Kennemerstraatweg links aan houden, Kennemerstraatweg volgen en Via Limmen naar Heiloo waar bij de Oude Herberg aan de Kennemerstraat weg de eindcontrole zal plaats vinden. Parcours Zaterdagmiddag Kennemerstraatweg volgen richting Alkmaar. Bij postkantoor Heiloo links af de Kerklaan in. Langs Westerweg naar Scharloo in Alkmaar. Over spoor wegovergang naar Pesie's bad en daar de eerste weg linksaf. Weg volgen tot het vliegveld. Linksaf naar straatweg en bij huis Westdorp brug rechtsaf en de weg langs het water volgen. Linksaf het rijwielpad naar - de Fransman vol gen. richting Bergen aan Zee. Eerste zijweg rechtsaf slaan en straatweg blij ven volgen tot Guurtjeslaan. Voor het iizeren hek bij waterfilters rechtsaf het tegelpad, dat later in een zandpad over gaat, volgen. Hier zal ongeveer honderd meter gelopen moeten worden tot een straatweg die naar het waterleiding bedrijf voert. Via de Blijdenstei.'aiweg richting Schoorl. Bij cafe „Duinzicht" rijwielpad inslaan en via de straatweg waarop dit rijwielpad uitkomt naar Ber gen. Via „Duinvermaak" langs de hoofdweg naar Alkmaar en vervolgens de verkeersborden naar Heiloo volgen waar bij de Rustende Jager weer de eindcontrole zal plaats vinden. Koedijk Departement Koedijk van 't Nut De jaarvergadeiing werd gehouden in café Butter. De voorzitter, burge meester Schellinger, sprak in zijn ope ningswoord zijn teleurstelling uit over de geringe opkomst. Het verslag van de penningmeester gaf als eindcijfer 480,62 met een saldo van 87,11. Het bezit van de vereniging was op 1 Jan. 1949 299,76, wat een achteruitgang betekent van 57,80. Het verslag van de bibliotheek meldde een kleine ach teruitgang in lezers, n.l. van 40 op 33. Uitgeleend waren 650 boeken. De voorzitter lichtte plannen toe om meerdere studieboeken aan te schaf fen voor de jeugd boven de leeftijd van 13 jaar. In de vacature van de heer Jo Geus (penningmeester), die vertrokken was, werd de heer K. Ra maker gekozen. Hierna werd het win- terprogramma besproken. Dit is weer rijk aan afwisseling. Daarna volgde bespreking met de N.E.A. (Nuts eerste amusementsvereniging)De heer J. N. Smit lichtte diverse wensen toe en be sprak de moeilijkheid van een uitvoe ring op het kleine toneeltje in 'café Butter. Het grotere toneel in café Schuit is beter geschikt voor grotere uitvoeringen. Na een breedvoerige ge- dachtenwisseling werd aan de wens der N.E.A. voldaan. Voortaan zal de toneeluitvoering plaats hebben in café Schuit. De kleine vrouwenavond zal plaats vinden op 10 December, de gro te op 18 Maart a.s. De voorzitter richt te hartelijke woorden van dank tot de N.E.A. voor haar schitterende presta ties. Het financieel verslag der N.E.A. gaf de eindcijfers 176,10 met een sal do van 10 34. Warmenhuizen GESLAAGD Onze plaatsgenoQt, de heer W. Heman Wzn., slaagde dezer dagen te Amsterdam voor het examen boek houden (Associatie). Ernstig ongeval Onze plaatsgenote mevr. A. Gutker—Nieuw- land zou Zondag j.l. vergezeld van haar echt genoot een fietstocht maken door de onvolpre zen Schoorlse duinen. Op de terugtocht naar Schoorl, waar de Munnikenweg tamelijk afhelt, weigerden haar trommelremmen en kon zij tengevolge hiervan niet afremmen. Uit angst stapte zij in volle vaart zijnde van haar fiets en kwam ongelukkig op de straat te vallen. De arm was op twee plaatsen gebroken en vermoedelijk is ook haar sleutelbeen gebroken. Per auto is zij vandaar naar het Centraal Zie kenhuis te Alkmaar overgebracht. De fiets kwam in het zand tèrecht en man keerde niets. 51. Pancras Gezinszorg «vergaderde Een dezer dagen hield de vereniging voor Gezinszorg te St. Pancras haar eerste algemene ledenvergadering sinds de oprichting in Juli 1948, waar voor slechts matige belangstelling be stond bij de leden. In het jaarverslag memoreerde de secretaresse o.a. de wijzigingen, die in de loop van het jaar zijn ingetreden, doordat mevr. Wiegers, mej. Janse en mej. Blom uit de gemeente vertrok ken; zij werden resp. vervangen door mevr. Volkers-Kuiper, mej. de Vries en mej. T. Ruys, welke laatste thans de opleiding voor gezinsverzorgster volgt. In het afgelopen werkjaar werd bulp verleend ip 30 gezinnen. De afgetreden bestuursleden, mej Bood en mevr. Zeegers, werden beiden herkozen. Mej. de Vries gaf een korte uiteen zetting van het eigenlijke doel der vereniging. De practijk had uitgewe zen, dat dit nodig was, daar hierover verscheidene malen misverstanden ontstonden. De gezinsverzorgster komt niet als werkster, maar als vervang ster van de huisvrouw, die het gewo ne dagelijkse werk bijhoudt. Door ge brek aan geschikte krachten voor dit werk en door financiële moeilijkheden van de vereniging moest het echter wel eens zo zijn, dat een gezin niet geheel afdoende geholpen kon wor den. Enkele leden komen daarom dan ook met critiek opzetten aangaande het beleid van de vereniging. Dit euvel zal echter eerst dan verholpen kunnen worden, wanneer meerdere meisjes beschikbaar zijn om nu en dan te helpen en wanneer de vereniging financieel kan steunen op de volle medewerking van alle ingezetenen. Bij de roridvraag werd het verzoek gedaan of de vrije middag van de ge zinsverzorgster verzet kan worden van Zaterdag naar 'n andere dag, in dien de omstandigheden in een gezin dat nodig maken. Dit zal voor ieder gezin afzonderlijk door het bestuur v/orden bepaald. Ten slotte werd nog vastgesteld, dat het verenigingsjaar in het vervolg zal samenvallen met het kalenderjaar, zo dat de eerstvogende jaarvergadering ir. het begin van 1950 gehouden zal worden. VACANTIE Vanaf 1 t/ir. 14 Augustus a.s. zal de gc-zinsverzorgstrr mej. T. de Vries vacantie hebben. In die tijd zal zij ook Dinsdags geen zitting houden. Heer-Huqowaard Hugo-Boys herdenkt 15- jarig bestaan Feestprogramma voor Zondag a.s. Zondag viert Hugo-Boys zijn 15- jarig jubileum, dat wordt begonnen met de H. Mis van 7 uur voor alle le den en overleden leden der vereniging, waaronder algemene H. Communie. Daarna volgt een gezamenlijk ontbijt in de zaal van de heer Jac. Groen land. Aan dit ontbijt zullen deelnemen: het bestuur, alle leden (alleen diege nen die lid waren in het afgelopen seizoen, dus niet voor de. adspiranten, welke nog medisch gekeurd moeten worden), de leden van de elftal-com missie, de juniorenleiders en het be stuur van de supportersclub. Voetbalprogramma 's Middags staan er drie mooie wed strijden op het programma en wel de volgende; Hugo-Boys 3Duinranders 2, 12 uur, prijs een beker, Hugo-Boys 2Spanbroek I, 1.15 uur, een mooie lauwertak en om 3 uur the big match Hugo-Boys IVZV I om een leren bal, Welke door enkele leden van de sup portersclub beschikbaar is gesteld. Het zal zeker niet aan spanning ont breken en voor de sportliefhebbers (sters) zal dit een mooie middag wor den. Na afloop zullen de prijzen wor den uitgereikt in café Jac. Groenland. Avondprogramma 's Avonds zal het feest worden voortgezet in de grote zaal van Groen land, welke zal worden geopend om 7.30 uur. Op deze avond worden ver wacht bestuursleden, senioren, junio ren, bestuur en leden van de suppor tersclub, leden elftalcommissie en ju niorenleiders, allen vergezeld van hun dames. Binnen niet al te lange tijd wordt er voor de adspiranten een aparte feestdag georganiseerd. Publieke verkoping In café De - Zwaan te Heerhugowaard vond Dinsdagavond ten overstaan van notaris Pins ter uit Schoorldam de verkoping plaats van een woonhuis aan de Middenweg te Heerhugo waard en een tweetal percelen bouwland, sa men groot klein 0.50 ha., behorende tot de nalatenschap van mevr. de wed. Mienis. Het huis werd opgeboden tot f3.890,— door de heer J. Blauw, Hensbroek en op f 600,— door hem gemijnd in opdracht. De beide percelen bouwland werden toe gewezen aan de heer Jac. Volkers te Huur- hugowaard na tot de maximum prijs te zijn opgeboden. Castricum PERSONALIA De heer A. Castricum is te Alkmaar geslaagd voor het Middenstandsdiploma De Rijp Vergadering Coöperatieve Boerenleenbank Dinsdag werd de algemene jaarver gadering gehouden van de coöp. boe renleenbank te De Rijp, in café Blok dijk. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental was vooruitgegaan van 91 op 93. Het aantal rekeningen was iets te ruggelopen. Op 1 Januari 1949 stonden ingeschreven 564 tegen 577 op 1 Jan. 1948. Het bedrag aan spaargelden op 1 Januari wes belangrijk hoger dan het voorgaande jaar, n.l. 457159, 57 tegen 393.268,04. Hét aantal voorschotten dat óp 1 Januari stond ingeschreven was 17 tegen 12 op 1 Jan. 1948. Ten slotte bleek dat het kapitaal van de bank op 1 Jan. '49 bedroeg 468.548.80 en dat er een winst was gemaakt van 1197,72. De door het bestuur voorgedragen candidaten of periodiek aftredenden werden herkozen. De heer H. v. d. Bosch, vroeger lid van de raad van toezicht, zal nu zitting hebben in het dagelijks bestuur. In zijn plaats kwam de heer J. Kramer. Na de verkiezingen sprak de voor zitter, de heer J. P. Poel, woorden van grote waardering tot het scheidende bestuurslid, de heer J. de Langen. De heer De Langen dankte voor het vertrouwen dat de leden altijd in hem hebben gesteld. Door de waarn. kassier werd mede gedeeld dat de rente als volgt werd vastgesteld: voor spaargelden beneden 3500 2,16 pet, boven- 3500 tot 5000 voor leden 1 pet, voor niet-leden IL pet. Voor voorschotten moet 31-/, pet rente worden betaald. De mogelijkheid van het openen van een rekening-courant bleek niet te bestaan, daar de voordelen niet opwegen tegen de kosten. Een ongeval cht goed afliep Dinsdagmiddag kwam onze plaatsge noot, de heer Co Veraart, die werkzaam ls aan de oliefabriek „De Tijd" te Wor- merveer, zeer ongelukkig te vallen. Hij viel met zijn hoofd op de punt van een ijzere plaat, waardoor hij een diepe hoofdwond opliep. Na een voorlopig verband werd hij naar de dichttbij- zijnde dokter vervoerd, waarna hij per auto naar De Rijp werd gebracht. Indien zich geen complicaties voor doen, laat het zich aanzien dat een en ander nogal goed is afgelopen. Schermerhorn Molen hersteld Woningen onderhanden genomen De vreselijke storm, die in Maart van dit jaar in ons land zoveel on heil stichtte, had ook de laatste drie Schermer molens bij ons dorp deer lijk gehavend. Thans is men begonnen deze molens te herstellen en één hiervan is gereed gekomen. De ge hele molen is van een nieuw rietdek Voorzien en ook de onderbetimmering is vernieuwd. Het is een prachtig ge zicht deze practisch nieuwe molen en men betreurt het weer opnieuw, dat er reeds 49 werden afgebroken. Het wil ons voorkomen, dat hier een de- viezenbron op het gebied van touris me is verloren gegaan. Doch niet alleen deze molens wor den vernieuwd, ook een reeks burger woonhuizen in' ons dorp is of wordt onderhanden genomen. De verbouwin gen geschieden met premie van het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting. 26 van deze aan vragen zijn in behandeling genomen en voor de verbouw van 24 woningen is de premie toegekend. 6 woningen zijn reeds geheel hersteld. De ver bouw geschiedt onder toezicht van de gemeente-opzichter, de heer De Jong, die er angstvallig voor zorgt, dat het perceel de oude trant behoudt, zodat het karakter van ons oude dorp be waard blijft. Deze 24 woningen geven het dorp echter een geheel ander aanzien. Woningsplitsing heeft niet plaats. Schoorl VVV Nocrd-Kennemerland jubileert' Het was 6 Augustus 1909, dat enige inwoners van Schoorl, in de vaste overtuiging dat er voor de aan na tuurschoon zo rijke gemeente een mooie toekomst lag op het gebied van bet vreemdelingenverkeer, er toe overgingen de V.V.V. „Noord-Kenne- merland" op te richten. 40 Jaren zijn thans voorbijgegaan ende zogenaamde vreemdelingen- industrie is geworden tot een der hoofdbronnen van inkomsten. Schoor] bloeit en mag zich in een steeds groeiende belangstelling van vreemde lingen verheugen. Ofschoon het thans midden in het seizoen geen tijd is voor jubileren, heeft het bestuur van V.V.V. Noord- Kennemerland toch gemeend, deze dag van oprichting niet ongemerkt voorbij te moeten laten gaan. Het zal 6 Au gustus een feestdag worden. 's Namiddags om 4 uur wcrrdt er op het sportterrein aan de Molenweg een ballonwedstrijd gehouden, opgeluis terd met muziek. Alle kinderen van 5 tot 14 jaar en wonende tot de Ko ningsweg en de kinderen van de Kleuterschool te Schoorl kunnen aan deze wedstrijd deelnemen, 's Avonds zal de kom van het dorp feestelijk worden verlicht en een etalage-wed strijd worden gehouden, waarvoor door de winkeliers prijzen beschikbaar zijn gesteld. De feestavond zal verder worden gevuld met een lampionop tocht met Schoorl's fanfarecorps voor op door het dorp.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3