L 0 De Zwarte rctiidee AGENDA P. van Roon wint Castricum derde Ronde van |i.|;9an XAyrm Laatste dag avond-vierdaagse Villoresi kampioe Stad at Omgeving* Intocht van 't Alkmaarse kaasdragersgilde Afscheid P. Groot gaafste N ieuws Prachtig geslaagd wielerfeest Volgende jaar Juli herhaling Heiloo Zes gebrandschilderde ramen| voor de gerestaureerde raadszaal te Egmond aan Zee Prachtig geslaagde auio-races In de Maandelijkse mededelingen van de VW te Amsterdam vinden we voor deze maand de volgende bijzon derheden over 'n bezoek van het Alk maarse Kaasdragersgilde aan de hoofd stad: In de loop der jaren zijn honderd duizenden uit binnen- en buitenland des Vrijdags van Amsterdam naar Alk maar getogen om daar te genieten van het unieke schouwspel, dat de kaas markt rond Alkmaars Waag oplevert. De grootste aantrekkelijkheid schuilt in het kaasdragersgilde, waarvan de leden hun oude kledij handhaven zo lang Holland kaasland blijft. Deze kaasmarkt is niet alleen voor Alkmaar, doch zeer zeker voor geheel Nederland een toeristische trekpleis ter. Amsterdam prijst zich dan ook gelukkig de leden van dit vermaarde kaasdragersgilde compleet met ber ries Woensdag 17 Augustus a.s. bin nen zijn muren te 'mogen verwelko men. Onder leiding van de kaasvader zullen de 28 kaasdragers des morgens te 10.30 uur per autobus aankomen bij het Tolhuis, vanwaar per boot naar het Stadhuis wordt gevaren. De bur gemeester zal het gezelschap hier of ficiéél ontvangen en vervolgens zullen de kaasdragers met de stafmuziek der Politie een tocht door Amsterdam ma ken. Het noenmaal wordt gebruikt in de kelder van de Amstel Brouwerij, waarna tot besluit een rondvaart door de grachten en havens volgt. Het vermoedelijk reeds uit de Mid deleeuwen stammende kaasdragersgil de vinden wij in Alkmaars archieven het eerst vermeld in het jaar 1619'. Het gildeleven der kaasdragers te Alkmaar is het laatste en daarom uiterst kost bare overblijfsel uit het krachtige en schoon bloeiende gilde-wezen, waar door de „goede oude tijd" zo.... goed was. Moge dit brokje middeleeuws le ven met angstvallige zorg bewaard blijven, voor ons en voor het nage slacht, "een lust te aanschouwen" 1n onze fel-bewogen tijd, waarin de meest rationele organisatie nog steeds niet het heilzame heeft kunnen bren gen, dat het gilde-wezen met zijn goede en blijde, eerlijke en humane geest onze voorvaderen schonk! J. Everstein en A. Rampen niet naar Aicmaria Victrix Enige tijd geleden berichtten wij, dat Arie Rampen, linkshalf van UW, over schrijving naar zijn oude vereniging Aicmaria Victrix had aangevraagd en daarvoor zo mogelijk in het a.s. seizoen zou uitkomen. Rampen heeft thans één dezer dagen het verzoek om overschrij ving ingetrokken daar hij zich door omstandigheden niet in Alkmaar heeft kunnen vestigen. - De ADO-speler Jan Everstein, die eveneens voor Aicmaria Victrix zou uitkomen en tot technisch ambtenaar bij de Dienst van Openbare Werken alhier was benoemd, heeft zijn functie niet aanvaard en blijft voor ADO spe len. Middenstandsexamen Voor het Vrijdag gehouden Midden standsexamen slaagden te Alkmaar de volgende candidaten: C. A. Th. Leijen, Bergen; W. van Lieshout, Beverwijk; A. J. Lighthart, Warmenhuizen; P. J. Louter, Alkmaar; J. Lubbers, Beverwijk; L. Luppens. Wieringen; C. A. van Zijp, Uitgeest; L. H. Lansen, Warder; P. W. Lap, Zaandam; W. J. Leegwater, Hensbroek; Th. P. M. van Leeuwen, Haarlem; N. S. P. Leeuwenkamp, Alkmaar; S. L. Leguyt, Assendelft; W. Kroonder, Amsterdam; S. Kwant, Warmenhui zen; P. M. Kwantes, Assendelft; C. J. van der Laan, Amsterdam; E. van Laar, Zaandam; F. Landsman, West- zaan; H. L Lange, Zaandam; F. P. Lansen Alkmaar; J. Kuiper, Wierin gen; M. Kuit, Wieringen; M. C. Kunst, Alkmaar; A. M. Kuyper, Uitgeest; J. Kuyper, Wieringerwaard; J. C. Kuy per, Heemskerk; N. Kuyper, Wormer- veer; Mevr. A. E. Kuys-Hopman, Cas- tricum; P. Kuyt, Zaandam; W. Kuyt, Zaandijk; J. Keizer, Den Burg Texel; H. Kerseboom, Den Helder; A. J. Kra mer, Heemskerk; H. C. Kramer, Waar land; Mevr. M. E. Kriek-Slikker, Uit geest; C. C. Krom, Westzaan; A. S. Kroon, Haarlem; C. G. Kruidenberg, Koog a.d. Zaan; H. Krijt, Zaandijk; C. M. Kuin, Noordscharwoude; J. Kops, Haarlem; G. A. Korrel, Ouderkerk a.d. Amstel; J. Kos, Westgraftdijk; W. P. Kossen, Wieringen; M. Kossen, Julia- nadorp; A. A. Kosters, Heiloo; M. J. A. A. Kosters, Heiloo; C. Th. Kraak man, Warmenhuizen; M. Kraakman, Heiloo; P. J. W. Kraakman, Warmen huizen; J. F. Kraan, Amsterdam; P. Otto, Broek op Langendijk; A. Kok, Zaandam; M. D. Kalkman, Oude Nie- dorp; P. J. Komen, Heerhugowaard; N. P. Konijn, Krommenie; W. Konijn, Heerhugowaard; J. L. Koopman, Zaan dam; W. G. Koorn, Beverwijk; M. Kooyman, Wormerveer; P. H. Koper, Wormerveer; N. A. Louter. Schoorl; P Kieft, Oostzaan; P. H. Kieft, Heiloo; P. J. Klaver, Heiloo; A. Kleen, Sloot- dorp; P. H. van Klink, Breezand; F. M. Klopper, Wormer; G. J. Klous, Be verwijk; D. C. W. Kluft, Heemskerk; E. Klumpenaar, De Rijp; G. H. M. van de Klundert, Amsterdam; J. Koemees- ter. 't Zand; G. H. Koeten, Groet; P C. Kamper, Amsterdam; Mevr. C. M. J. v. d. KantKelder, Beverwijk; J. Kaper, Zaandam; E. A. Kaptein, De .Rijp; J. Karskens. Zaandam; J. M. Kat Zaandam; G. E. Keeman, Koedijk; M. Ke'izer, Langedijk; F. C. Kemp, Am sterdam; P. G. van Kessel, Limmen, Zaterdagmiddag werd er in de vergaderzaal van het Gemeenlandshuis van het Hoogheem raadschap van Noord-Hollands Noorderkwartier aan de Kermemerstraatweg gelegenheid gebo den om afscheid te nemen van de penning meester van dit waterschap, de heer P. W. Groot, die deze dag de dienst met pensioen ging verlaten. Nadat de scheidende penniugmester, verge zeld van zijn echtgenote en familie, was bin nengeleid, nam de dijkgraaf, mr. A. F. Kamp, het woord en prees in een geestige op rijm gestelde speech de bekwaamheid en vele ver diensten van de heer Groot als penningmeester van het Hoogheemraadschap. Daaarna sprak de heer J. Halff namens de ambtenaren van het Hoogheemraadschap. Hij schetste de heer Groot als een humaan chef en dankte hem voor de prettige verhouding, die steeds tussen de penningmeester en de amb tenaren heeft bestaan. Namens alle amb tenaren bood de heer Halff zijn chef een mand met bloemen aan. Dr. D. Mol, sprekende namens het bestuur van de Nutsspaarbank, waarvan de heer Groot commissaris is, wees op het belangrijke werk, dat de heer Groot voor deze instelling heeft verricht en op het feit, dat de spaarbank in een gunstiger positie verkeert dan het Hoog heemraadschap, daar de spaarbank voor haar commissarissen geen leeftijdsgrens kent. De spaarbank hoopt dan ook nog vele jaren te mogen profiteren van de werkkracht en be kwaamheid van de heer Groot. Namens de spaarbank bood de heer Mol de heer Groot een bureaulamp aan. De volgende spreker, de heer v. d. Elburg, oud-directeur van de Hoornse Crediet-' en Ef- fectenbank N.V., wees er op, dat de kennis making met de heer Groot eerst^een zakelijk karakter heeft gehad, -maar dat hieruit weldra een persoonlijke vriendschap is geboren. Hij houdt zich aanbevolen v,oor een bestendiging van de vriendschapsbanden en liet zijn wens vergezeld gaan van een envelop met inhoud, bestaande uit een bon, waarvoor de heer Groot zich eerj. boekwerk naar keuze kan "aanschaffen. De heer W. E. van Keek en, die de heer Grdot als militair heeft leren kennen, waar schuwde de scheidende functionaris voor het gevaar*5 verbonden aan het zich oud gaan voe len en gaf de heer Groot hiervoor een recept, afkomstig van de vitale 70-jarige Amerikaanse generaal Douglas Mac Arthur. Dit recept werd de heer Groot overhandigd, vergezeld van een boekwerk. De burgemeester van Alkmaar, die vervol gens liet woord tot de heer Groot richtte, wees er op, dat deze de nestor is van de Alkmaarse raadsleden. Deze functie stelt spe ciale eisen aan de persoon, die ze vervult en het is spreker gebleken, dat do heer Groot voor deze functie de geknipte persoon is. Spre ker wees er verder op, dat de heer Groot zich nimmer op de voorgrond heeft gesteld en zich bij iedereen, die met hem te maken had, be mind heeft gemaakt. Als laatste spreker nam, namens zijn vrien den, de heer B. H. 'J. Schouten het woord. Hij roemde het medeleven en de hulpvaardig heid, die de vriendenkring steeds van de heer Groot heeft ondervonden. Namens de vrienden kring bood bij de heer Groot als geschenk aan de versierselen, behorende bij de Koninklijke onderscheiding, welke aan de heer Groot is toegekend. In gevoelvolle woorden dankte tenslotte de heer Groot alle sprekers voor de waarderende woorden welke tot hem zijn gericht en voor de aangeboden geschenken. Na het gebruiken van verversingen werd door velen van de gelegenheid, om de heer Groot en zijn echtgenote de hand te drukken, gebruik gemaakt. ODEON BRENGT EEN WALSDROOM Het Alkmaarse Operette Gezelschap Odéon zal, niet, zoals de voorgaande ja ren, aan het slot, maar dit jaar aan het begin van het seizoen 1949 1950 haar'traditionele opvoeringen ge ven. Zij heeft beslag weten te leggen op de schitterende Weense Operette „Een Walsdroom" van Oscar Strauss. Dit jeugdige gezelschap zal de be langstellenden met zijn overbekende so listen, zijn op hoog peil staand groot koor o.l.v. de heer Joh. Kuiper en het Zaans Amusements- en Operette Orkest wederom twee onvergetelijke avonden bezorgen. De regie is ook dit jaar weer in handen van de heer J. Robert Jr. LANGENDIJKER GROENTENCENTRALE, 1 Augustus. 30.000 kg aardappelen: eerste lingen 6,80—7,70, drielingen 5—5,30, eigen heimers 6—6,60; 400 kg slabonen 24—34; 1200 stuks bloemkool: IA 31,60—34,20 en I 19,90—26,90; 6000 stuks rode kool 5,90-6,30. (Ontleend aan onze Advertentierubriek) MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Blue Skies, 18 jaar. Victoria Theater, 8 uur: Per Luchtpost, 14 jaar. Cinema Americain. 8 uur: 3 Ondernemende Meisjes, tot 14 jaar o.g. DINSDAG Bioscopen als op Maandag. Gulden Vlies, 8 uur: Operette „De Walsdroom". Alkmaarse tippelaars keren terug Honderden mensen stonden Zaterdag avond met spanning de komst van de 33 Alkmaarders af te -wachten, die aan de Vierdaagse in Nijmegen hadden meegelopen. En hoe! Van deze stoere wandelaars, was n.l. niemand uitgevallen. De heer De Vet, beter bekend als Ome Kees, en de heer Breedveld, liepen dit jaar, zoals wij reeds meldden, zelfs hun tiende vier daagse, terwijl de heer Dilling deze prestatie voor de vijfde maal herhaalde. Toen Zaterdagmiddag om kwart over zes de sportieve tippelaars arriveerden, klonk 'n welverdiend applaus over het stationsplein. De muziekvereniging Ex celsior was intussen gearriveerd en speelde onder het overhandigen van bloemen, waarmee de tippelaars wer den overgoten, enkele vrolijke num mertjes. „Achter de muziek aan", ging het toen stadwaarts en werd opgemar cheerd naar de Zaadmarkt, waar in de bovenzaal van de heer Jol, een gezel lige bijeenkomst werd gehouden. Hier werden enige woorden gesproken door de voorzitters van de diverse wandel verenigingen. de heren Lute (De Kaas koppen), de Wildt (Politiesportver'.) Veldkamp (De Jeep)* Graaf (Het ver sleten zooltje) en Winkelman, de secr. van de afd. wandelsport van de RASA, die allen de, sportieve wandelaars feli citeerden met hun succes. De heer Van 't Veen, voorzitter van de contactcommissie van de Alk maarse Wandelsportverenigingen, zei- de o.m., dat de mogelijkheid om el kaar via deze commissie te steunen was gebleken en dat dit in de toe komst ook mogelijk zal blijken, indien hieraan van alle kanten wordt mee gewerkt, zoals dit jaar het geval is geweest. Hierna werd de deelne mers ieder een bouquet bloemen aan geboden en werden de verschillende deelnemers afzonderlijk onder de loupe genomen. Zo zagen we de drie hier bovengenoemde jubilarissen, terwijl de heer Schut hulde werd gebracht, voor het werk inzake het verkrijgen van de groepsprijs. Vermeld dient te worden, dat de gebroeders Kees en Dik Koopman het presteerden om ook de heenreis naar Nijmegen lopende af te leggen, een opmerkelijke presta tie. De heer De Jong bood namens de kinderen van de heer Breedveld hun sportieve vader nog een bloemstuk aan. Na afloop van deze felicitaties kwam men met het voorstel op een verzoek van de NIWIN in te gaan om Dinsdag 9 Augustus enige kilometers door de stad te lopen. De inleggelden komen dan ten goede van de jongens over zee, die hiervoor sportartikelen kunnen aanschaffen. Ook niet-leden van wandelverenigingen kunnen hier aan meedoen om de leuze „Voor de sport, door de sport" waar te maken. Hierna bleef men enige tijd gezellig bijeen.. Drie jubilarissen bij de firma Conijn en Zn. In de onlangs gerestaureerde kleine zaal van de „Harmonie" kwamen Zater dagmorgen het voltallige personeel en de directie van de firma G. A. Conijn Zn. bijeen. De aanleiding hiertoe was het feit dat drie personeelsleden, de he ren S. Jongkind, A. Rruyt en L. de Boer, dezer dagen vijfentwintig jaar in dienst waren bij de firma Conijn. De directeur, de heer A. J. Th. Conijn sprak als eerste de jubilarissen toe. Spr. dankte de „oude garde" van het bedrijf voor de ijver, waarmede zij hun werk verrichtten en de prettige verstandhou ding, die op het bedrijf heerste. Namens de afdeling Alkmaar van de Maatschappij van Handel en Nijverheid sprak vervolgens de heer Ir. De Vos tot Nederveen Kappel en reikte de jubila rissen de zilveren medaille van de maatschappij uit. De procuratiehouder van het bedrijf en de voorzitter van de personeelsver eniging namen hierna het woord. Uit al deze toespraken bleek overduidelijk de prettige sfeer in het bedrijf en de ka meraadschappelijke geest waaronder wordt gewerkt. De geschenken en de bloemenhulde van de firma en het per soneel werden door de jubilarissen op hoge prijs gesteld, hetgeen bij monde van één der jubilarissen werd vertolkt. Geruime tijd bleef men nog gezellig bijeen onder het genot van koffie en gebak, waarna als slot van deze feeste lijke bijeenkomst een aardige bedrijfs film werd vertoond. Burgerlijke Stand Geboren: Johanna E., d. van J. Brinkman en P. J. van Putte. Ca- tharina A., d. van P. C. Komen en C. A. Rijper. Marjolein, d. van J. L. van Haselen en G. Pool. Trijntje, d. van G. Visser en G. de Rover. Cornelia P. A. M., d. van P. van Langen en M. C. Punt. Prudentius C. F., z. van R. Smith en M. A. de Caluwé. Hendrik P., z. van P. H. Borgman en C. M. Hol lander. Jacobus A., z. van J. Buiter en E. Koper. Marianne M. E., d. van J. Busch en M. M. E. Vogelpoel. Eitje, z. van J. Dijk en H. Gerritsen. Ondertrouwd: Petrus J. van der Maat en Wilhelmina Kaandorp. Ja cob Kerssens en Theodora E. Keijsper. Arie v. Lienen en Barbara E. Wijn gaard. Harmen Schoonhoven en Hen- drikje Kramer. Johannes H. Geels en Anna A. C. Machgeels. Theodorus A. Grootjen en Alida Th. Snijders. Jan Mulder en Elisabeth M. Smiers. Germ Roorda en Ella Admiraal. Adrianus J. van der Meer en Maria Tijm. John F. Langley en Gq'rrita J. Bakhuis. Getrouwd: Simon A. Surig en Jo hanna J. van de Kappelle. Hendrik J. Selie en Grietje Bolweg. Marcus J. du Chattel en Jeanne B. Schiphorst. Overleden: Eva S. Verreij, wed. van P. Eiland, 75 jaar. Franciscus A. Veer, wedr van G. Vreijling, 69 jaar. Marktberichten URK, 30 Juli 1949. Door 126 vaar tuigen werd Zaterdag aangevoerd: 13044 pond kuilpaling 0.78-0.93 per pond; 1190 pond witvis 0.060.35 per pond. HOORN. (Visafslag)Aangevoerd aan de Gem. Visafslag In de week van 24 t/m 30 Juli: 1443 pond lijnaal f 0.79— f 1.96; 298 pond fuikaal f 1.09—f 197; 5484 pond snoekbaars 3442 cent; 365 pond baars 1116 cent; 247 pond gr. blei 68 cent en 115 pond kl. blei 12 cent. Alles per pond. (Ongecorrigeerd) Mr. s'JACOB GEDELEGEERDE VAN DE KROON Bij Koninklijk Besluit is mr. 's Ja cob benoemd tot gedelegeerde van de -Kroon in Indonesië. Toch naar de Ararath Naar „Het Vrije Volk" meldt, heeft de Engelse kolonel E. Sykes de toezeg ging gekregen dat hij, evenals de Ame rikaan dr. A. J. Smith, Turkije mag binnengaan om te zoeken naar de ark van Noach. De 19-jarige Haagse jongen Hans Roozen zal deel uitmaken van de expeditie. Ondanks de minder prettige weers omstandigheden z(jn de verrichtingen van de renners in de derde ronde van Castricum gisteren door een talrijk publiek gadegeslagen. En, al was het voor de deelnemers dan niet ideaal, het is wat het weer betreft toch nog meegevallen. Dank zij de goede orga nisatie van de politie en de medewer king van de toeschouwers, hebben zich geen ernstige ongevallen voorge daan. Bij de nieuwelingen, die een afstand van 50 km. af te leggen hadden, was de uitslag: 1. A. Voortlng 1.6.28, Haarlem; 2. A. Kein, Zaandam; 3. F. Cornelisse, Halfweg: 4. P. J. Reuman, Amster dam; 5 M. Schram, Wormer; 6. S. Degraat, Zevenhoven; 7. R. Opdam, Amsterdam; 8. L. I. ten Wolde, Krom menie; 9. H. Haan, Amsterdam; 10. W. Geerlings, Amsterdam. A. Voor- ting won tevens een premie. De amateurs. De amateurs reden 100 km. Bij hun ontbrak het af en toe niet aan span ning. In het begin gaf de Amsterdam mer Faanhof nogal eens de toon aan, maar later wisselden de leiders elkaar geregeld af. Ten slotte was het een groepje van tien, dat voor het peleton wegliep. Onder een luid gejuich pas seerde de Haarlemmers P. van Roon als eerste de finish. De gedetineerde uitslag is: 1. P. van Roon, Haarlem, 2.46.28; 2. F. Petry, Amsterdam; 3. Kampioenschap van Alkmaar en Omstreken DE HAAS KAMPIOEN Bij de aanvang van de slotronde „lagen" Slot en de Haas gelijk aan de kop. Ze speelden met zwart resp. te gen Woonijk en Hemels en zowaar wisten de Langedijker cracks beiden schijfwinst te behalen. Echter de stan den bleven zeer moeilijk te behandelen, 't Leek er aanvankelijk op dat Slot de beste kansen had, immers zijn stand was zeer hoopvol en de Haas bood zijn partner remise aan, doch spoedig ver anderde de situatie, want na het niet- aanvaarde remise-aanbod wist de Haas door foutief voortzetten van wit nog te winnen en Woonijk verzette zich zo taai dat Slot met remise genoegen moest nemen. Hierdoor werd de Haas eerste met 17 punten en mag zich dit jaar Algemeen Kampioen noemen. 'n Zeer goede prestatie en een mooie mijlpaal in zijn dammersloopbaan. Een gelukwens waard. Slot kan eveneens op een zeer goede wedstrijd terugzien. De stand luidt: 1. De Haas 17 punten; 2. Slot 16 pnt.; 3. Kruider 14 pnt.; 4. n. Oud 13 pnt.; 5. Ravenstyn 12 pnt.; 6. M. Oud 10 pnt.; 7 en 8 de Bree en Jorna 9 pnt.; 9 en 10 Hemels en Woonijk 8 pnt.; 11 en 12 Toepoel en Smolenaars 7 pnt. Er rest nog een- partij tussen N. Oud en Smolenaars. 2e klas: Stand aan de kop: Hemmel- der en Bijwaard 18 punten uit 13 par tijen; Langras Sr. 17 pnt. uit 13 part. en Stam 16 pnt. uit 11 partijen. Door uit zijn laatste 2 partijen 3 pun ten te scoren is Stam kampioen gewor den met 20 pt. uit 13 p. 3e klas: Kampioen de Wijn met 16 punten uit 13 partijen, gevolgd door Mledema 14 punten uit 13 partijen, 'n Oude veteraan op de eerste plaats. Goed werk! Proficiat. H. Faanhof, Amsterdam; 4. c. Tiir.r^B IIU IIoO M WUi I GROOTEBROEK, 29 Juli. 190.000 kg aardappelen: Eerstelingen gr. 6.60 7.30, kl. 5.50—5.90, kr. 4.20—4.40 Blauwe Eigenheimers 5.606; Blanke Eigenhei mers 6.606.80; Rode Eerstelingen 8,20 8.80; Bintje 6—6.50; IJselster 5.70; Be velanders 5.80; 1200 bos Bospeen 56; 600 stuks bloemkool 621; 200 kg. sla- bonen 2730; 600 kg. rode kool 4.80; 1600 kg. bieten 5. Het programma voor de laatste rit van de Heiloose avondvierdaagse heeft volkomen aan de verwachting beant woord wat betreft natuurschoon e.d. en organisatie en doordat ook nu het weer bijzonder gunstig was voor een dergelijke fietstocht (88 km., de lang ste van dit wieier festijn) zullen alle deelnemers er met grote voldoening aan terugdenken. Nu deze rit op Zaterdagmiddag plaats had en het op de weg dus aan merkelijk drukker was dan tijdens de eerste drie ritten, was het voor de politie een heel wat moeilijker pro bleem om het verkeer zodanig te re gelen, dat de lange rij fietsers er zo weinig mogelijk hinder van ondervond. Meermalen gebeurde het dan ook, dat al te haastige automobilisten oorzaak waren van het verbreken van het verband. Maar dan waren het weer vooral de jongeren, die met zang en muziek en vrolijke scherts soms maakten zij zelfs de indruk van scho lieren op de laatste dag vóór de va- cantie er de juiste stemming weer in brachten. En toen men eenmaal in het duin- en bosgebied was beland, werd de rit tot een onverdeeld ge noegen voor allen. Via Eeuwigelaan en het fietspad langs de weg naar Ber gen aan Zee ging het rechts af de duinen in, waar hier en daar de heide reeds bloeide; er werd gereden langs het waterleidingterrein, over straat wegen en rijwielpaden, soms over zandwegen, die dwongen af te stap pen en enige tientallen meters te lo pen en dan kwam men weer in de schaduw van hoge bomen in één woord: het was een bij uitstek fraai uitgestippelde tocht, die zeker aan geen enkele der deelnemers lang is gevallen. Van Schoorl af werd de „gewone" weg gevolgd door Bergen naar Alkmaar en het was een vrolijk gezicht al die opgewekte fiet sers in lang rfj te zien passeren. Te gen zes uur werd de finish bij De Rustende Jager in Heiloo weer be reikt, waar het laatste contrólestem- pel van die dag op het programma boekje werd gedrukt. Overal langs de weg heeft het publiek grote belang stelling getoond, al was die natuurlijk in bevolkingscentra als Alkmaar en vooral Heiloo het grootst. Avondbijeenkomst. Tegen half 8 waren de deelnemers aan de vierdaagse tezamen geroepen in de zaal van De Rustende Jager, om een slotbijeenkomst bij te wonen, waarin allen een herinneringsme- daiile zouden ontvangen en prijzen zouden worden uitgereikt aan de oud ste en van de grootste afstand ko mende deelnemers (resp. van de da mes en de heren). De medaille ont ving men terstond b(j de ingang, zo dat in een minimum van tijd de zaal vol „geridderden" zat, terwijl boven dien alien vanwege de rijwielpadver- eniging „Noord-Kennemerland" een door haar uitgegeven rijwielpadkaart werd overhandigd. In korte lijd was de zaal geheel bezet en de opgewekte stemming werd nog verhoogd door da muziek van een uit drie man be staande „band" De heer J. van den Kommer, voor zitter van het vierdaagsecomité zaaide kwistig welverdiende woorden van lof en dank over de hoofden van de deelnemers, het gemeentebestuur, de politie, het Rode Kruis, de beide Heiloose muziekverenigingen, de leden van de pers- en propagandacommissie en de heer Korstanje voor de door al deze personen en organisaties verleen de medewerking, waardoor de vier daagse zo vlot kon verlopen en zo aantrekkelijk werd. Spr. kon nu reeds mededelen, dat besloten is om het vol gende jaar wéér in de laatste week van Juli wederom een vierdaagse te organiseren. Spr. schetste hoe veelomvattend al het voorbereidende werk is geweest, dat door V.V.V. en de middenstandsorganisaties moest worden verricht om een zo goed mo gelijk resultaat te verzekeren en ver telde en passant, dat er zelfs een ga rantiefonds was gevormd, dat echter hoogstwaarschijnlijk niet behoeft te worden aangesproken. Dat hij op wekte om als lid toe te treden tot de V.V.V. spreekt wel haast van zelf. Ten slotte deelde hjj mede, dat de door de deelnemers aan de vierdaagse ingevulde aangiftebiljetten hadden aangetoond, dat de verst afwonende dame was mevr. T. BruulBakker uit Rotterdam en de verstafwonende mannelijke deelnemers de heer J. O. Akkerman uit 's Hertogenbosch; de oudste dame was mevr. Van der KommerGroot, wonende Straatweg, Heiloo en van de mannen was het de heer P. J. Vergouw, eveneens een Heilooër (Westerweg). Laatstgenoem de was bijna 70 jaar. Bovendien was nog een prijs toegekend aan de heer Nitchy, een tijdelijk in Heiloo vertoe vende Engelse jongeman. Met enige vriendelijke woorden reikte de heer J. van Gemeren, voor zitter van de V.V.V. Heiloo, de prij zen uit aan mevr. Bruul en mevr. v. d. Kommer (de anderen waren niet aan- H. Faanhof, Amsterdam; 4. c. Tim, mermans, Zaandam; 5. P. Duijf, Zaan! dam; 6. H. v. Brenen, Amsterdam' 7. E. Koeman, Krommenie; 8. a. j' Donker, Amsterdam; 9. D. Hook schuur, Zaandam; 10. C. Ris jJ' Helder. De uitgeloofde premies werden ali volgt gewonnen: Faanhof 6, Pet*, Van Roon en Slevekin, elk 2 èa Plooyer één. Bij de prijsuitreiking in hotel dt Harmonie heeft de voorzitter van organiserende vereniging D.T.S., het bestuur van de V.V.V. dank gebracht en hij gaf uiting aan zijn tevredenheli over 't. goede verloop van de wedstr!)} De voorzitter van de VVV, de heer h Broksma, heeft de prijzen uitgereikt Hierbij ontving de Zaanse renner g Timmermans naast zijn vierde prjjj' de door de jury uitgeloofde prijs voot de beste prestatie. Hierna riep d( heer Broksma allen een hartelijk weer ziens toe tot het volgend jaar. CASTRICUMSE VIERDAAGSE- LOPERS Ook dit jaar is Castricum weer ver. I tegenwoordigd geweest op de Vier» S daagse. De gezusters R. Beentjes, J, I Beentjes-en A. Beentjes liepen voor de I vierde keer en ontvingen dus een vier tje. Mej. C. Groot bracht de marsen I voor de derde keer tot een goed einde, mej. W. Marcker voor de tweede keer en de heer J. Schouten was voor de eerste maal van de partij. Het sportie- ve zestal is Zaterdagmiddag aan het I station hartelijk begroet. POSTDUIVENVERENIGING „DE LUCHTPOST" De uitslag van de wedvlucht vanuit I Duffel is: B. Boddeke 9.50.28; C. Pe- I perkamp 9.53.21; P. Deen 9.53.25; J, Lust 9.54.06; J. Zentveld 9.54.41; G, Borst 9.54.54;" H. Boddeke 9.55.10; i, Eggers 9.55.40; Ch. Pieterse 9.55.54; 0. Tromp 9.56.02; Fr. Tromp 9.56.10; v. 4 Wildt 9.57.57; Konijn 9.58.08; J. Porie- gies 9.59.50; J. Bruno 10. De duiven waren om acht uur geVV. De afstand bedroeg 162 km. EXAMEN Mevrouw A. Kuys-Hopman, alhier, d voor het Middenstandsexa- is men, wezig, zodat hun de prjjs zal worden toegezonden. De heer De Klerk had het genoegen de Engelsman de toe gekende prijs te overhandigen. Uit de aanwezigen kwamen twee heren, H. Groot en Kooiman, van wie eerstgenoemde de voorzitter van het comité huldigde voor de door hem geboden service tijdens de vier toch ten. Laatstgenoemde bracht dank voor het organiseren van de vier daagse, roemde het verloop er van en hoopte, dat het zal gaan zoals het een soortgelijke onderneming in N. Brabant was gegaan: bij een herhaling van het feest was het aantal deel nemers bijna verdubbeld. Daarna sprak de heer Van Gemeren een slotwoord. Hij dankte het comité voor de organisatie van de vierdaag se, waarin hij een groot belang zag voor de V.V.V. niet alleen, maar ook voor de middenstand en daardoor voor de hele gemeente. In dit verband me moreerde hg de steun van de rege ring van land en provincie aan de or ganisatie van het vreemdelingenver keer als zijnde een economisch belang voor de hele gemeenschap. Het gaf spr. daarom bijzondere voldoening, dat de burgemeester in een voor woord in het programma van de vier daagse had geschreven: „Alles wat enig leven in Heiloo brengt, wordt door het gemeentebestuur mét vreug de begroet". Spr. zei, dat hij het ge meentebestuur hieraan zal herinneren, telkens als dit noodzakelijk zal zijn, opdat steeds méér kan worden gedaan! ten dienste van het algemeen belang. Maar dan dienen zeer zeker nog ve len vóór te gaan met lid te worden van V.V.V. Ten slotte dankte spr. de burgerij voor haar meeleven met deze vierdaagse. Eén geanimeerd bal hield hierna de meeste aanwezigen nog een paar uren gezellig bijeen. Commissaris zal tentoon stelling openen Naar wij vernemen zal de Commissa ris der Koningin in onze provincie de in September te houden Middenstand* tentoonstelling openen. TOT BESTUURSLID GEKOZEN Onze plaatsgenoot de heer A. Greeui is gekozen tot bestuurslid van de land1 lijke sector Middenstand van de dr. i ardi Beckmanstichting van de Partij' 11 d. Arbeid. De heer Greeuw heeft zit-| ting voor de afdeling Kleinbedrijf. Vrijdagavond had in de geheel ge restaureerde raadzaal de officiële over drafcht plaats van een zestal gebrand schilderde ramen door een comité uit| de gemeente. De voorzitter van het comité, de heer J. Koeman, zette uiteen, hoe bij enke le ingezetenen het plan rijpte, om in nieuwe raadzaal, in de vorm van brandschilderde ruiten, een passend! versiering aan te brengen. De gedachte is geheel uitgewerll door de gemeente-opzichter de hef Wijker. De benodigde gelden kwams bijeen en thans kon het geschenk gemeente worden aangeboden. De bovenste drie ruiten stellen ach tereenvolgens voor het wapen van If mond, enige meeuwen en het waps van Noord-Holland. De onderste d« resp. sehelpenvissers, oud Egmoi hoekje en de redding met de roei:;1-' dingboot van de bemanning van Drente. Met het gezicht op bovengenoemd! ruiten gaf spreker de vojgende uit®' zetting. Eerst ziet u een verdwijnend beroep van de Egmonders, n.l. h' schelpenvissen. Vérvolgens een stukje oud-Egmond, dat onder het oorlogsge weld is gesloopt. Dit stukje oud-Eg- mond inspireerde schilders als de Grut ter, Melchior en Hitchcock. Als derde ziet u, vervolgde spreker- de roeireddingboot met de stoere roeiers. Zoals zij roeien met vaste hand en de riemen hanteren met de sterke komst zal roeien om ook het doel te bp- ik, dat het Gemeentebestuur in de toe komst zal roeien om ook ht doel te he reiken, n.l. Egmond aan Zee omhoog te brengen. Hiermede droeg spreker de ramen over aan de Gemeente. Vervolgens nam I de heer. Kockx het woord en droeg aan I de gemeente een electrische klok over- die in de raadzaal boven de deur 1S aangebracht. De burgemeester dankte namens B- en W. het comité en de milde gevers uit de gemeente. In het bijzonder de ge meenteopzichters, die dit idee hebben uitgewerkt. De voorstelling was buiten gewoon goed gekozen. Dit raam zal ten allen tijde tot de gemeenteleden blijven spreken, omdat het iets speciaal Es monds is. Twee voorstellingen behoren reeds tot de geschiedenis. Het schelpen- vissen wordt tegenwoordig niet meer zo beoefend als vroeger en het bekende hoekje bestaat niet meer. Onze opvolgers, aldus de burgemees ter, zullen ons dankbaar zijn, dat d' ,stuk Egmondse geschiedenis voor hej nageslacht is vastgelegd. De raadzaa zelf was ook naar aller tevredenhei gerestaureerd. De burgemeester brac" dank aan de opzichters, de aanneme - ae heer A. Wijker en de schilder, °'- heer Alb. Stam. (Van onze special UET IS WEL MERKWAARDIG, dat de en wielen gemonteerd zijn, uitstekend nen constateren bij de T.T.-raees in Asse Tour de France was een volledige Italiaai Grand Prix van Zandvoort, welke Zonda Italiaanse zege. Na een moordende rit met zijn stalgenoo winnaar in de finale om de Grote Prijs v< voor een Italiaan zijn geweest, ware het finish een voorwiel verloor en met wage genoeg liep Ascari bij deze valpartij geen De eerste autoraces om de Grand Prix van Zandvoort zijn een overwel digend succes geworden. Een uitgele zen gezelschap coureurs heeft de tien- duizenden bezoekers het beste' laten zien wat er op het gebied van auto- rensport te genieten valt. Daar was Luigi Villoresi met zijn 4.5 liter Fer rari, die in Brussel. Luxemburg en Rome reeds overwinningen boekte en te Spa en Bern op de tweede plaats eindigde. Zijn leerling en stalgenoot Alberto Ascari, die waarschijnlijk het gevoel voor techniek en tactiek van zijn beroemde vader heeft geërfd, deed al heel weinig voor hem onder. Verder waren daar nog de winnaar van de Grote Prijs van Rosaria, Giu seppe Farina, de tengere Prins Bira van Siam, die bij iedere autorace on der de prijswinnaars is te vinden, de oude routinier Etancelin, Rosier, de Zwitser De Graffenried, de Engels man Parnell, allemaal namen van uit stekende coureurs, die weinig voor el kaar onderdoen en in Zandvoort dan ook een boeiende strijd hebben laten zien. Het was jammer dat Pluvius roet in het eten, of beter gezegd, regen op het asfalt gooide. De tijden werden hierdoor aanmerkelijk gedrukt, al ging het op de rechte einden met snelheden van ruim 200 km. Voor het publiek, dat geen schuilplaats voor de regen kon vinden, moet het bepaald geen genoegen zijn geweest uren lang in de regen te staan. De series De eerste serie werd wel in bijzon der slecht weer gereden, waardoor de snelheden op dit bochtige, moeilijke circuit een belangrijk aantal kilome ters onder de trainingstijden van Vrij dag en Zaterdag bleven. De rit over 25 ronden van 4193 meter werd ge makkelijk gewonnen door de Italiaan Villoresi, die van de start af de leiding had genomen en steeds meer op Fa- rina met Maserati was uitgelopen. Ashmore met Maserati was onver wachts niet aan de start verschenen. Ie serie 25 ronden (104.825 km): 1 Villoresi, Ferrari, 51 min 29.2, gem. 122.17 km.-2 Farina, Maserati 51.49.8, 3 Prins Bira, Maserati 52.40.9. In de tweede serie, welke eveneens in een voortdurende regen werd ge reden, nam Ascari met Ferrari de lei ding en behaalde al spoedig een grote voorsprong, maar na 15 van de 25 ron den liep de Maserati van Parnell ron de na ronde enkele seconden in en toen er nog 25 km van de 104 moes ten worden gereden, r\am Parnell de leiding over, welke hij niet meer af stond, terwijl Ascari zijn tweede plaats verwoed moest verdedigen tegen de tweede Maseratie, die van de Zwitser Graffenried. Na 13 ronden stopte Whitehead met Ferrari bij de pit. De wagen viel uit wegens magneetstoring. Sommer had met zijn Simca-Gordini na 12 ronden last met de oliedruk en in de 13e ron- DOOR ii ALLAN SWINTON „Dat bracht mij ook eerst in de war. Maar dat was Hulpé's werk niet. Hij is bruikbaar genoeg als lokvink, maar details zijn te veel voor hem. Dat is Hughs werk. Dat was de reden, waar om Hulpé geen Spaans mocht kennen. Heb je dat logboek niet beschreven in de verklaring, die je opstelde voor het Departement voor het Binnenland, met betrekking tot de verdwijning van Don Arturo? Je hebt die verklaring op mijn kantoor geschreven en Hugh bad alle gelegenheid om die te lezen. Geen wonder, dat hij jou er van over tuigde, dat Hulpé het logboek gezien had: hij herhaalde jouw eigen be schrijving er van". En toen zij hem sprakeloos aan staarde, ging hij voort: „Om iets der gelijks er door te krijgen, moest hij hulp van buitenaf hebben, vandaar dat Hulpé op de proppen kwam. Te oordelen naar de manier, waarop zij samenwerken, twijfel ik er niet' aan, of ze zijn oude vrienden. Je mag zeg gen, wat je wilt, maar ze zijn ver draaid handig geweest. Maar ze heb ben allebei één bok geschoten en die van Hugh was beslissend. Wanneer hij er op gezworen had, dat hij niet wist, dat Hulpé toch Spaans sprak, had hij zich daaruit kunnen redden, maar dat hij die orchidee op zesduizend voet hoogte pootte, was heel iets anders Hat moest uitsluitend Hughs werk zijn En dat schilderwerk, dat als de be kroning op het geheel moest komen heeft de zaak verraden, omdat het hem daarop vastnagelt. Hij wist we rets van, of heeft wat nagekeken ovei orchideeën, maar niet genoeg". Mary's uitbarsting was niet alleer oen uiting van haar ongerv. 'heid maar tevens van haar ergernis. „Hi heeft gexéoonweg gebruik van mij ge naakt. Ik kan niet geloven, dat hi

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2