VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Woensdag: „Staakt het vuren Vrouw sprong of viel over boord Kort Bestek DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Overeenkomst met vreugde begroet Onregelmatigheden bij militaire keuringen Rode Kruis-auto loopt op trekbom Besprekingen van de Amerikaanse stafchefs Men kwam tof volledig begrip De zesde dag van het proces-Lages Veertien getuigen a décharge Krachtig offensief van de Chinese communisten Medische puzzle Atlantische conferentie in Washington Nadere uitwerking van het Pact die dingen brein in- ïd loopt ze so zou zien, :p, dat met bureau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a. kaptein Dinsdag 2 Aug. 1949 146e Jaargang No. 179 ALKMAAfiSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties; 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1.— elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, f 4.per kwartaal plus incassokosten ie Hengelaar" >or haar twee- zoen. Met da n naar West- as uitgezocht, rerd gevist op ng men naar ort en werd was? le prijs js W. Corbie, 5 stuks en 4e prijsjes voor baars werden Beeldman en ïrden door de 3 uitgereikt. De Nederlanders en de Republikei nen zullen het bevel tot het staken van de strijd doen uitgaan Woensdag a.s., aldus verneemt Reuter uit gezagheb bende bron te Batavia. De troepen op Java zullen het bevel krijgen, er binnen «en week gevolg aan te geven. Voor Sumatra is deze termijn gesteld op 11 dagen. Tegelijkertijd met dit be vel zullen beide partijen aan hun on derhebbenden bekend maken, dat geen ophitsende" propaganda door middel "rem pers en radio meer zal plaats hebben. Het communique van de UNCI over de staking der vijandelijkheden ver- meldt, dat de eerste bevelen tot het 1 staken der vijandelijkheden gelijktijdig I zullen worden uitgevaardigd door de Nederlandse en de Republikeinse rege- J ring aan de hun onderhebbende ge- I wapende strijdkrachten. De uitvoering van de overeenkomst zal worden ge- eontroleerd door een centraal lichaam, dat bestaat uit 4 vertegenwoordigers van elke partij, vier vertegenwoordi gers van de BFO zullen de positie inne men van toegevoegde leden en zes leden van de UNCI Op de goéde weg. „Wij zijn nu op de juiste weg, de weg naar het doel, dat het Nederlandse volk zich reeds lange tijd had gesteld: De overdracht der souvereiniteit aan de i Verenigde Staten van Indonesië en een blijvende vriendschap en samenwer king tussen de VSI en Nederland in de Nederlands-Indonesische Unie", aldus -■ verklaarde dr. Van Royen op de for- mele bijeenkomst van gisteren. Dr. van Royen verzekerde, dat van .Nederlandse zijde de overeenkomst stipt en loyaal zal worden nageleefd en ^Verklaarde dat de oprechte wens aan wezig is om aanstonds samen te wer ken teneinde het staken der vijandelijk heden effectief te maken en ook om een aanvang te maken met de durende sa- tussen Nederland en menwerking Indonesië. De voorzitter der republikeinse de legatie Moh. Rum noemde het be langrijkste resultaat, dat de vijandig heid plaats heeft gemaakt voor ver trouwen en de oprechte wil tot samen werking. Ook hij dankte de UNCI voor haar bijstand en sprak zijn waarde- ing uit voor dr. van Royen en de leden der Nederlandse delegatie. Sultan Hamid, sprekend namens de delegatie der BFO, gaf uitdrukking aan zijn hoop en verwachting, dat bei de partijen in deze nieuwe fase een wezenlijke en duurzame staking der vijandelijkheden zullen bereiken. Dit zal ons in staat stellen een aanvang te maken met de ongehinderde weder opbouw en het herstel van dit land. De voorzitter van de week der UNCI, de heer Critchley, verklaarde, dat met de bereikte overeenstemming de drie belangrijkste doeleinden van de richt lijn van de Veiligheidsraad van 23 Maart zijn bereikt. Hij wees op de „grote verbetering in de vooruitzich ten en in de bestaande gevoelens in Indonesië die het resultaat zijn van de te Batavia gevoerde besprekingen' Nog geen handel lussen Oost- en West-Duitsland Fritz Selbmann, vice-president van de economische commissie van de Duitse Sowjetzone, heeft volgens Radio- Leipzig verklaard, dat de commissie van de Sowjetzone de voorwaarden van het "conomische bestuur van de Bizone voor een hervatting van de on derhandelingen over de interzonale handel niet zal aanvaarden. Hij noem de de door het bizonale bestuur gestel de eisen een „ultimatum". De onderhandelingen werden 13 Juli onderbroken. Vrijdag j.l. deelden de Westelijke autoriteiten mede, dat zij een ontwerp overeenkomst hadden ge- zonuen naar de Sowjet-autoriteiten, welke „aanzienlijke concessies" inhield. Reeds geruime tijd zijn geruchten In omloop over onregelmatigheden bij keuringen voor de militaire dienst in Jade (N.-Br.) Deze zijn voor de Koninklijke Marechaussee aanleiding geweest tot het instellen van een diep- 1 onderzoek, dat thans in volle gang is. De bevolking in deze streek heeft zich reeds geruime tijd geërgerd over resultaten van enige keuringen, yaardoor het gevoel ontstond, dat met J- ongefijke maten werd gemeten, zo dat zij zich thans voldaan toont, dat S een ernstig onderzoek wordt inge- Isteld. Generaal Howley heeft ontslag gevraagd Brigade-generaal Frank L. Howley, de Amerikaanse commandant te Ber lijn, heeft de berichten bevestigd, dat hij heeft verzocht begin September uit zijn functie te wórden ontheven, Howley is sinds Juli 1945 comman dant van de Amerikaanse sector van Berlijn geweest. ATTLEE ZIEK Naar vernomen wordt, moet de Brit se premier Attlee sinds Zaterdag het bed h-ouden. Hij heeft kou gevat. Voetbal met een politiek tintje Een voetbalwedstrijd tussen een ploeg uit de Amerikaanse en een uit di Russische zone van Duitsland, die door 20.000 toe schouwers werd bijgewoond, leid de Zondag tot een demonstratie voor opening van de zonegrens. De Sowjet-autoriteiten hadden de grens van 12 tot 20 uur open gesteld om burgers uit hun zone in staat te stellen naar. de wed strijd te gaan. De toeschouwers werden toegesproken door leiders van Oost-Duitse partijen en de leider van de communistische partij te Coburg, die slechting van de zonegrenzen eisten. Intussen maakten 10.000 voet balliefhebbers uit de Sowjet zone gebruik van de gelegenheid om in Neustadt, waar de winkels speciaal geopend waren, goede ren uit de westelijke zones te kopen. Stoffelijk overschot gezag voerder Plesman gevonden Maandag zijn nog twee lichamen uit het wrak van de bij Bari verongelukte „Roermond" gehaald. Drie van de 33 verongelukten zijn thans nog vermist. Eén van de stoffelijke overschotten is later herkend als dat van de gezag voerder Hans Plesman. Het andere is nog niet geïdentificeerd. Achiiien personen gedood Achttien personen werden gedood, toen een vrachtauto van het Rode Kruis tussen Blora en Rembang op Java op een trekbom reed. Het team bestond uit de arts dr. H. van Reigersberg Versluys en de verpleegsters, de zusters C. G. M. van der Ven, G. M. C. Leefgens en G. B. Wechgelaar. De andere slachtoffers zijn 8 militairen en 6 poiitie-agenten. De 18 slachtoffers zijn Zondag te Blora begraven. Frans voorstel voor wapentelling aangenomen De V.N.-commissie voor conventione le wapens heeft met 8 tegen 3 stem men een Frans voorstel aangenomen tot een telling in d gehele wereld van niet-atomische wapens en van de strijd krachten. Egypte, de Sowjet-Unie en de Oekraïne stemden tegen. Het voor stel behelsde tevens de vorming van een internationaal verificatie-orgaan zonder veto-recht. Het plan moet door de Veiligheids raad worden goedgekeurd. Men ver wacht hier echter een veto van de Rus sen. Vóór de stemming zei de Russi sche afgevaardigde Tsarapkin, dat Amerika en niet Rusland zich met spoed aan het bewapenen was als ba sis voor een derde wereldoorlog. Het Amerikaanse leger was drie en een half maal zo groot dan vóór de oorlog. De Amerikaanse stafchefs zijn Maan dagochtend besprekingen begonnen met de militaire vertegenwoordigers van Luxemburg. Stafproblemen en militai re organisatie zouden tot de te bespre ken onderwerpen behoren. De Amerikanen hebben later op de dag een bespreking gevoerd met de Ita liaanse legerleiding. Donderdag zullen zij'-te Parijs veldmaarschalk Montgome ry en Belgische, franse en Nederlandse militaire vertegenwoordigers ontmoe ten. Er zijn nog geen plannen bekend gemaakt voor een bespreking met Por tugese militaire leiders. Na afloop van de besprekingen verklaarde de Amerikaanse admiraal Louis Denfield, dat men „tot volledig begrip" was gekomen. Optreden legen communisten in Japan De Japanse politie heeft een inval ge daan in het hoofdkwartier van de com munistische partij te Tokio, waarbij zij documenten in beslag heeft genomen. Volgens het Japanse persbureau Kiodo was de aanleiding van de inval het be weerde gebruik van clandestien ge kocht papier door het partijblad Aka- hata (Rode Vlag). De politie te Tokio heeft zeven com munisten aangehouden die er van ver dacht worden te hebben deelgenomen aan sabotage, waardoor 15 Juli bij To kio een tram ontspoorde, hetgeen de dood van vij. personen tengevolge had. De communistische partij betoogt, dat hier een samenzwering van een uiterst rechts gezinde groep in het spel was en heeft tegen de aanhoudingen geprotes teerd. Militaire hulp, maar volledig! zegt Marshall De vroegere Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Marshall, heeft voor de huiscommissie voor buitenlandse zaken verklaard, dat aarzeling bij het goedkeuren van president Trumans program voor mi litaire hulp „zeer ongelukkig" zou zijn en grote gevolgen zou hebben. Hij was van mening, dat het program in een dringende behoefte voorzag. ARABISCHE VLUCHTELINGEN NAAR ISRAEL TERUG? Te Tel Aviv wordt algemeen aange komen, dat de Israëlische delegatie bij de verzoeningsbesprekingen te Lau sanne er in heeft toegestemd, dat 100.0000 Arabische vluchtelingen naar Israel terugkomen. Weerbericht Verwachting, geldig tot Woens- dagavond: Zwaar bewolkt met vooral vannacht en morgenoch tend buien, sommige met onweer en flinke windstoten. Matige tot krachtige, langs de kust nu en dan harde Zuid-Westelijke wind, later ruimend naar Noord-West tot Noord. In het uiterste Noorden van het land mogelijk tijdelijk af nemende wind. Morgen enige da ling van temperatuur. Tragedie op de Wesierschelde Zondagnacht is op de Schelde bij Vlissingen een Engelse vrouw, Kath leen Garcett, oud 28 jaar, die met haar echtgenoot en twee vrienden aan boord van een jachtje in moei lijkheden verkeerde, over boord ge sprongen om zwemmende naar de wal te gaan, zo deelde haar echtge noot James Nelson Clark, wonende in Ipswich, late mede. Het was toen juist afgaand water. De vrouw, die goed kan zwemmen, heeft, voor zover men heeft kunnen nagaan, de wal niet be reikt. Het bootje had het niet ge makkelijk en gaf noodsignalen, waarop het door een loodsboot werd binnengehaald. De politie en het loodswezen stelden onmiddellijk een onderzoek in, dat echter zonder re sultaat bleef. Men neemt aan, dat de vrouw over boord is gevallen en, eenmaal in het water, besloot naar de wal te zwem men. Zij heeft nog naar de mannen geroepen: „Ik zwem naar de wal". Waarschijnlijk heeft zij de kracht van de Zeeuwse stromen onderschat. Tegenspraak. Het jacht, de Victoria, is Zaterdag middag om 12.00 uur op sleeptouw genomen door het s.s. „Aire", het welk een dagelijkse dienst onder houdt van Goole op Antwerpen en Terneuzen. Toen dit schip de rede van Vlissingen bereikte, is de sleepkabel geknapt, waardoor het jacht dreigde te kapseizen. Het staat niet vast, of mevrouw Clark uit het jacht is ge sprongen om op deze wijze het kap seizen te voorkomen, dan wel, dat zij uit het jacht is geworpen, toen het dreigde om te slaan. Men kwam tot „zeer interessante besprekingen en een uitwisseling van denkbeelden over de noodzakelijke or, ganisatie voor de tenuitvoerlegging van het Atlantische verdedigings pact", aldus admiraal Denfield. De militaire hulp aan deze landen was niet ter sprake gekomen. Luitenant-generaal Marras, de Ita- liaanse stafchef, verklaarde, dat de Italianen een vriendschap ondervon den hadden, waarop zij zonder twij fel zouden kunnen vertrouwen. De Italiaanse Schout bij Nacht Nim- belli verklaarde, dat de Italiaanse oorlogsvloot ongeveer 114.500 ton groot is, waaronder twee oude slag' schepen met een gezamenlijke tonna ge van 47.000 ton. Tot de kleinere schepen behoren 4 kruisers, 11 torpe dojagers, 16 torpedoboten en 20 kor vetten. Hij verwachtte, dat Italië binnen de door het vredesverdrag ge stelde limiet in het komende jaar de veroudere slagschepen en ander ver ouderd materiaal door nieuw zou ver vangen. De sterkte van het Italiaanse leger wordt geschat op 250.000 man, onder wie 80.000 man carabinieri. Generaal-majoor Günther, de per manente secretaris van de Ameri kaanse gecombineerde staven der strijdkrachten, verklaarde, dat Luxem burgs deelneming aan het Atlantische pact symbolisch is. Het Luxemburgse leger wordt op 1500 fnan geschat. NIEUWE HANDELSOVEREENKOMST TUSSEN NEDERLAND EN DE SOWJETZONE VAN DUITSLAND Zaterdag is te Berlijn een han delsovereenkomst getekend tussen Nederland en de Russische zone van Duitsland, welke voorziet in een goe' derenuitwisseling ter waarde van 34 millioen gulden. Nederland zal vetzu ren, rubber, copra, textielgoederen en haring leveren in ruil voor machines, tegen hitte bestand glas en optische en chemische producten. Qiogcnes, de wijze, die leefde in een vat. zegt een oud versje. Een bak kers-leerling uit Den Haag nu, heeft getracht, de oude Griek te imiteren. Hij was drie weken geleden van huis niniiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiii toonstelling in Amerika gehouden. 95 schilderijen en 67 tekeningen. Achttien ervan komen uit het Kröller-Muller museum in Otterloo. „De stem van Amerika" werd een beetje schor. Nu Veertien getuigen a décharge zijn op de zesde dag, die aan het proces-Lages gewijd wordt, opgeroepen om voor het Amsterdams Bijz. Gerechtshof verkla ringen af te leggen over hun ervarin gen met de 48-jarige voormalige Kriminalrat. Ook de advocaat-fiscaal, mr. C. van Rij, heeft nog een aantal getuigen gedagvaardt, zodat de presi dent, prof. Van Hamel, de zitting opende met het verzoek aan de ver dediging de ondervraging van de ge tuigen zoveel mogelijk te beperken. Prof. dr. A. Hagedoorn, een oog arts, was met Lages in contact ge komen, toen hij op advies van een collega ten einde raad een keer een brief schreef aan de chef van de Si- cherheitspolizei om zijn hulp in te roe pen tegen de Nederlandse agenten van het bureau Joodse zaken, die zijn pa tiënten wilden arresteren. Lages greep in en dit gaf prof. Hagedoorn de moed zich in vele verdere precaire si tuaties tot Lages te wenden, dikwijls met succes. De voormalige burgemeester van Zandvoort, Van Alphen, vertelde hoe de W.A. in Zandvoort eens zijn huis was binnengedrongen om hem te ar resteren. Geruime tijd werd hij be schermd door zijn eigen politie, maar ten slotte was het Lages geweest, die met Blumenthal naar Zandvoort zou zijn gekomen om hem te ontzetten. Een Rode Kruis helpster had vol gens haar verklaringen zeer veel van Lages gedaan gekregen door op zijn goede eigenschappen te speculeren. Zij was met Lages in contact geko men door prof. Hagedoorn. Lages zeide, dat hij duizenden soortgelijke verzoeken of klachten kreeg, dat hij ze veelal op hun ge grondheid trachtte na te gaan en som migen inwilligde, als hij er van over tuigd was, dat de schuld van de ar restanten niet bewezen was. Mevr. mr. L. C. Mazierel verwekte Jongetje na eten van giftige bessen overleden Het tweejarig zoontje van de fami lie Van E. te LunLerén bevond zich Zaterdagavond met zijn zesjarig zusje in de kruidentuin van de heer D„ waar verscheidene planten voor medicinale doeleinden worden ge kweekt. De kinderen plukten bessen en aten daarvan. Des avonds deden zich bij 't knaapje vergiftigingsverschijnselen voor. Hoewel medische hulp spoedig ter plaatse was, mocht men er zelfs door het toedienen van tegengif nie' in slagen de kleine te redden. Het zusje, dat blijkbaar minder bes sen genuttigd had, ondervond geen nadelige gevolgen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de giftige bessen afkomstig waren van de wolfskers. enige opschudding. Zij was de eerste, die voor het Hof de mededeling deed, dat Aus der Fünten, die onder Lages stond, in 1942 blijk had gegeven wel te weten welk lot de Joden wachtte. „Ik vorm de goot, waarin de Joden uit dit land naar de vernietigings kampen glijden," had hij tot haar ge zegd. Op speciaal verzoek van de verdedi ging werd de zitting gisteravond ver daagd tot Maandag 5 September a.s, des morgens te half 10. Dan zal mr. C. van Rij, de advocaat-fiscaal, zijn re quisitoir houden en de verdediger zijn pleidooi. ,,Hele land dit jaar bevrijd Volgens te Kanton ontvangen be richten heeft zich een communistisch oftensief ontwikkeld in de richting van het bergachtige Kansoe. Het doel schijnt te zijn het breken van de kracht der strijdmacht van de Mo hammedaanse generaal Ma Poe-Feng, wiens nationalistische troepen in de afgelopen twee maanden de commu nistische strijdkrachten in het gebied van Sian de oude nationalistische hoofdstad van de provincie Shensi krachtige slagen hebben toegebracht, waarbij vooral de verbindingswegen der communistische troepen werden bestookt. Het nieuwe communistische offen- :ief wordt uitgevoerd door het eerste, tweede, derde en zesde leger van ge neraal Pang Teh-Hoeai en door twee legers, die deel uitmaken van de negentiende legergroep. De onmiddel lijke doelen van het offensief zijn de krachtige militaire basis van generaal Ma Poe-Feng te Pingliang, dat aan de grote weg tussen Sian en Lanchow is gelegen en de plaats Koeting, in het Zuid-oosten van Kansoe. Meer naar het Noorden handhaven de communistische troepen zich in hun stellingen ten oosten van Tsjangtsja, de hoofdstad van de pro vincie Hoenan. De val van Tsjangtsja wordt elk ogenblik verwacht. Te Kanton is een telegram uit de be dreigde stad ontvangen, waarin wordt verklaard: „Wij staan op het punt om te worden afgesneden". Uit Sjanghai meldt Reuter nog, dat de burgemeester van Sjanghai heeft verklaard, dat de communistische strijdkrachten hun opmars in Zuide lijke richting versnellen. „Men ver wacht", zo zeide hij, „dat het gehele land nog dit jaar zal worden bevrijd". weggelopen, kwam in Rotterdam te- üoor verraad verloren heeft. Es ist eine worden in Tanger zes nieuwe krach recht en, omdat hij nou eenmaal een £Ke Geschichte, doch bleibt sie immer tige zenders gebouwd, zodat „The voice dak boven z'n hoofd moest hebben, neuIn de Beierse stad Augs- 0f America" in heel Europa en in net vond hij dat in een grote ton op een burg kreeg de voormalige geneesheer- Nabije Oosten duidelijker te verstaan volkstuintje. Maar omdat de bakker- directeur van een krankzinnigenge- zal zijn. in-spe nogal uit de kluien gewassen sticht onder 't Nazi-bewind drie jaar, is, staken z'n benen buiten de voordeur omdat hij schuldig was aan 300 „moor- o en joegen twee jongetjes de stuipen op den uit barmhartigheid" op patiënten. rn Frankrijk zijn ze klaar met de vuile het lijf. De knaapjes holden naar de O Ge hebt gelezen van de ontsnapping was Ajje bijzondere gerechtshoven politie en nu zal Diogenes II zich in van de „Amethyst", vrienden. De En- voor <je berechting van collaborateurs het Haagje weer in het bakken moeten Selse koning heeft in het stoute stukje zullen dit jaar nog hun werk beëindi- gaan bekwamen, q In Californie komt aanleiding gevonden, de commandant gen. n De Belgen hebben een strop, onweer maar heel weinig voor en toen onmiddellijk de D.S.O. te verlenen. Voor hen geen uitstapjes meer van de het Zondag rommelde van de donder Komt hem toe ook, eerlijk is eerlijk, kust naar gluis of naar Walcheren. De Een oud mannetje met een vastbe raden trek op zijn gezicht stapte dezer dagen de eerste hulppost in het Binnengasthuis te Amsterdam bin nen. „Ik wil de dokter even spreken" was zijn groet. De dokter was bezig en dus vroeg de zuster of zij misschien iets kon doen. „Neen, ik wil de dokter zelf", weerde de man onwrikbaar af. Even later was er de dokter met keu rende blik. „Waarmee kan ik u hel pen?" „Dokter, ik puzzle en nu moet ik nog een woord hebben. Het heeft drie letters, de eerste is een r de laat ste een k. Het moet het achterste ge deelte van het verhemelte zijn. Klopt het woord „rak"? Vóór de dokter van dii zonderlinge ongevalbekomen was, had de verpleegster de situatie begrepen. „Maar natuurlijk", zei zij, „Rak is het achtereind van het ge hemelte". Vergenoegd en tevreden stapte het mannetje weer op. Per slot belt men in Amsterdam ook de brand weer als er een kat in de boom zit. Het programma van het Nederlands elftal Het internationale voetbalprogram ma is als volgt samengesteld: Zondag 6 November 1949, Rotterdam: Nederland—Belgie; Zondag 11 Decem ber, Amsterdam: NederlandDene marken (Jubileum-wedstrijd); Dinsdag 21 Februari 1950, Gent: Rode Duivels— Zwaluwen: Zondag 16 April 1950, Ant werpen: BelgieNederland; Voorj r 1950, ZwaluwenRode Duivels in Ne derland en ZwitserlandNederland in Zwitserland; Donderdag 8 Juni 1950, Stockholm: ZwedenNederland; Zon dag 11 Juni 1950, Helsinki: Finland— Nederland. DE RONDE VAN ZWITSERLAND. De derde etappe van de ronde van Zwitserland werd gewonnen door de Zwitser Guyot in 6 uur 47 min. 20 sec. Tweede werd Brule (Frankrijk), derde Ernzer (Luxemburg), vierde G. Weilenmann (Zwitserland) en vijfde Barozzi (Italië) Syen werd 33e in 7 uur 15 sec. Lam- brichs 41 in 7 uur 10 min. 14 sec. en Janssen 42 in dezelfde tijd. Het troepenschip „Kota Inten" zal Woensdag 3 Augustus met aflossings detachementen van het Kon. Ned. Ind. Leger en van de Kon. Landmacht uit Rotterdam naar Indonesië vertrekken. en de lucht vol met bliksem zat. belden v/ant Tromp of De Ruyter zou het tal van inlanders de politie op. om te niet heter gedaan hebben. In het dagpassen zijn afgeschaft. Trou wens, de Russen kijken ook op hun vragen „wat die lichtflisen en ontplof- Metropolitan Museum of Art in New- neus In lg47 hebben ze een vijfjaren fingen te betekenen hadden".' Ze zitten York wordt de grootste Van Gogh-ten- daar ook zó dicht bij de atoombommen- fabriek! Van meer gezond verstand getuigde de heer Van der Veen in Zwartsluis. Deze heer slaagde voor het examen ziekenfondsbode. En dit feit wordt eigenlijk pas interessant als U weet, dat de candidaat dit jaar drie-en- zeventig jaar is geworden. Een mens is nooit te oud, om wat te leren! Qe dolksteek-in-de-rug-legende her leeft in Duitsland Een Duits blad. dat met Britse licentie verschijnt noemt 27 gevallen van onderwijzers, die hun pupillen leren, dat Duitsland de oorlog „Ik kan nergens meer een ronde tafel krijgen, Theodoorl" plan opgemaakt, om hun koopvaardij vloot van anderhalf millioen ton te verdubbelen. Maar ze zijn niet verder gekomen dan tot 423 schepen (waarvan de helft minstens 20 jaar oud) van sa men 1.788.000 ton Misschien kunnen ze wat troost putten uit hun dagelijkse uitvinding: Een „mechanische stuca- ioor" die zonder steigers het werk doet van honderd geschoolde arbeiders, 'leus. Tass heeft het zelf gezegd. "mze beste wensen, nietwaar vrienden "aan naar de Amsterdamse typograaf, die met een gebroken been in het zie kenhuis ligt Opgelopen, toen-ie bij de samba het tempo niet kon volhouden. Beterschap, makker! Naar men verwacht, zullen de diplo matieke besprekingen tussen vertegen woordigers van de landen van het Noordatlantisch pact in de tweede helft van Augustus in de Amerikaanse hoofdstad beginnen. Bij deze besprekingen zal o.m. beslist moeten worden over een verdedigings stelsel waardoor het Noordatlantisch pact in de practijk zal functioneren, hetgeen in artikel 9 van het pact, dat voorziet in de oprichting van een raad, die maatregelen moet nemen tegen ge wapende aggressie, slechts in ruwe trek ken is aangegeven. Verder zal de con ferentie moeten besluiten ta.v. een commissie, die uitvoering zal moeten geven aan de verzekeringen van col lectieve militaire veiligheid en „onder geschikte organen". Bij de aanstaande bijeenkomsten zal waarschijnlijk ge sproken worden over de vraag, of de militaire leiders van alle twaalf lan den een uitvoerend lichaam zullen vor men of deel zullen uitmaken van een raad, die gesteld zal zijn boven een aangewezen, uitvoerende commissie van minder leden.. Intussen heeft de commissie voor Buitenlandse Zaken van het Huis van Afgevaardigden met name de Re publikeinse leden nadrukkelijk te kennen gegeven, eerst de verzekering van de verdragspartners te willen heb ben, dat zij zich willen verplichten tot een gecoördineerde militaire actie, al vorens het Congres zelfs maar voor een beperkt interim-program gelden toe wijst. DODELIJK ONGEVAL. Doordat de 70-jarige wielrijder H. J. vd B. afkomstig uit Den Haag bij het oversteken van de Rijksstraatweg ter hoogte van De Deijl onder Wassenaar, weifelde, werd hij gegrepen door een zware vrachtauto, komende uit de richting Den Haag. Hij werd op slag gedood. i

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1