EWIT I ONTUUR Nederlandse economische belangen over het algemeen gewaarborgd Kort Bestek adverteerders Het Westen verwerpt Russische beschuldiging we Raadszaal DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Eis tot terugtrekking Kon. Landmacht Samenwerking gericht op welvaart van beide landen Order „Staakt het vuren" afgekondigd Amerikaanse stafchefs thans te Londen Dr. van Royen zal Pandit Nehru bezoeken Meer Nederlands varkensvlees voor Engeland Nieuwedelegaties naar Koning Leopold raadszaal is thans gereefl officieel in gebruik ga. voor het gemeentebei reldige verbetering is. werkelijk een raadszaal ij officiële gelegenheden ite autoriteiten behoorlijk :n. ieskundige leiding van de ichters, de heren Van pei een keurig geheel ga. r het doen vervallen van kasten en schoorsteen en v is thans een flinke zaal et een publieke tribune, m de zaal is afgescheiden! dse aannemer, de heer A. t er zijn uiterste best op erdient zeker een compli. s keurige afwerking. Maar er-aannemers, de schilder Egmond aan Zee en de iese uit Alkmaar, hebben zerk van gemaakt. Plafond jn wit en roomkleurig ga. wijl de lambrizering in js-groen is uitgevoerd. Kritzie uit Alkmaar legde ketvloer, terwijl de firma Beverwijk de meubilering verzorgde. eurig in stijl gehouden «n in de kleuren bruin tot )en tot grijs. bij dit alles aansluitend -in-lood-ramen, geschonken rgerij. die de achtergevel ;ersen. Naar het ontwerp ïeente-opzichter, de heer :r, ook bekend als beeld- deze ramen uitgevoerd .ustigheid, op de ateliers a Sabelis en Kerrebijn. D« men zijn eenvoudig gehou- midden een vlucht zee- aan de kanten de wapens zincie Noord-Holland en de igmond aan Zee. De onder- Deelden uit de schelpenvi». srdwijnend bedrijf, het oude ekje bij de vuurtoren, dat ers inspireerde en in da iwenen is en tenslotte de [boot op weg naar de men op de achtergrond :es ramen vormen een keu en een waardige bekroning iral ook daardoor stijlvolle doge er menig wijs besluit worden, dat tot meerdere emeente mag bijdragen! 'OOR VAN ZANTEN GAAT HEEN f. A. J. van Zanten is door schop van Utrecht benoemd van één der oud-katholiekt te Rotterdam. Op zijn ver- dientengevolge door de bis- Haarlem per 1 October a.s. als pastoor der Egmondse VR PRINS HENDRIK STICHTING it 13 Augustus wordt in de Irik Stichting een bazar ge- n eigen werk van de ver- De opbrengst is bestemd tgaanskas van de oudjes. iDAAL" te 's-Graven- ens uitbreiding gevraagd DRPLEEGSTERS (ongehuwd) idiploma Ziekenverple- ;ist. Leeftijd 1830 jaar. 10.— tot 1720.—; bfl 1900.— tot 2800.—. Drie weken vacantie per van dienstkleding van n positief-christelijke be- ïriftelijk melden bij de [int op haar gemak bramen >r genoeg van heeft gegeten i/eg verder.... de kleverige wijd uitgespreid. „Nu wil issen", mompelt ze. En ook m gezorgd. bureau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro i87294 redactie Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a kaptein 146e Jaargang No. 180 Woensdag 3 Aug. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN ALKMAAESCHE GODSANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimetei Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, t 1— per kwartaal plus incassokosten De resultaten der inter-lndonesische contereniie UITERAARD gaat de belangstelling van het Nederlandse Volk ten aanzien van de resultaten van de inter-Indonesische conferentie te Batavia voor 't grootste Scel Uit naar die paragrafen in het aecoord, die van belang zijn voor de huidige en toekomstige positie der Nederlandse ondernemingen in de archipel, ïndien de overeenkomst naar de letter wordt uitgevoerd, dan mag zonder al te „.„te vrijmoedigheid geconcludeerd worden, dat de Nederlandse economische helanzen over het algemeen gewaarborgd zijn. Wat de veiligheid in de Republik Indonesia Serikat betreft, acht de confe rentie dit een zaak van de Indonesiërs. Men eist de terugtrekking van de Koninklijke Landmacht, maar daar tegenover zal de regering van de R.I.S. met de Nederlandse regering de mogelijkheid bespreken om een gedeelte van de Koninklijke Marine voor een bepaalde periode ten behoeve van de R.I.S. gereserveerd te houden. Over de resultaten van de inter-In donesische conferentie op financieel en economisch terrein seint Aneta, dat de verplichting der ondernemingen bin nen redelijke grenzen zuilen worden geregeld. Het vernieuwen en het ver lengen van rechten en concessies dient te worden bezien uit een oogpunt van algemene economische planning, met Inachtneming van de belangen van de oude investeringen. Het wordt noodzakelijk geacht dat de domicilies van ondernemingen, wel ker hoofdwerkzaamheden in de Repu blik Indonesia Serikat (R.I.S.) liggen, in de R.I.S. zullen zijn gevestigd, ter wijl ondernemingen, die alleen een deel harer werkzaamheden in de R.I.S. hebben, minstens een gevolmachtigde directie in Indonesië dienen te bezit ten. De ondernemingen dienen haar medewerking te verlenen bij het op leiden van deskundige en leidingge vende krachten op economisch-, finan cieel, sociaal en bankgebied. De samenwerking. Over de samenwerking tussen Neder land en de R.I.S. binnen het raam der Unie wordt in het financieel-economi- tche hoofdstuk o.a. gezegd, dat de sa- menwerking tussen de twee leden der i Unie gericht moet zijn op de welvaart van belde landen. I De grondslagen dezer samenwerking ijf moeten zijn gebaseerd op de gelijkbe- lechtigdheid; de gelijkwaardigheid en ■tevens de souvereiniteit van beide lan- 9 der. In zaken, welke voor partijen H voordeel opleveren, kunnen tegenover het buitenland beide landen optreden als een eenheid. Bij het tot stand bren- B gen van buitenlandse betrekkingen, waarbij de belangen van één der leden zijn betrokken, zullen daaromtrent eerst besprekingen worden gevoerd. I Op grond van de reciprociteit en ge- lijkheid in recht en positie tussen Ne- derland en de R.I.S. wordt het nodig geacht om een preferentie toe te pas- li sen, die in het kader moet liggen van s een economisch motief. Als middel tot j het bereiken van samenwerking tussen Nederland en de R.I.S. moeten weder- f zijds preferenties worden verleend, welke voor geen enkele zijde, nadelig zijn en in overeenstemming zijn met L het internationale recht. Aan de belangen van de onderne- mingslandbouw in de R.I.S. zal aan dacht worden geschonken in een agra risch reglement. In het staatsbestel der R.I.S. zullen rechts- en bedrijfszeker heid, alsmede bescherming van leven en goed verzekerd zijn. De regeling der geldzaken. Er zullen faciliteiten werden gegeven in de regelingen van de geldzaken van Indonesië naar Nederland en omge keerd. Over de financien wordt in dit hoofdstuk o.a. gezegd dat er voor het gehele gebied der R.I.S. slechts één wettig betaalmiddel zal bestaan. De stabiliteit van de geldswaarde zal wor den gehandhaafd. Met betrekking tot de verplichtingen tussen Nederland er. de R.I.S. als ge volg van de overdracht der souvereini teit wordt o.a. gezegd, dat ten aan zien van de activa en de passiva van Indonesië (Neaeriands Indie) de over dracht tot stand zal worden gebracht nadat men het hierover van beide zij den eens zal zijn geworden. Koninklijke Landmacht moet worden teruggetrokken. Het hoofdstuk veiligheid van de overeenkomst vermeldt o.a. dat de Ne derlandse strijdkrachten (Koninklijke Landmacht) in haar geheel uit Indo nesië zullen worden teruggetrokken. De wijze en het tijdstip van de terug trekking zullen op de Ronde-Tafelcon ferentie worden vastgesteld. Verder wordt gezegd dat de vorming van de strijdkrachten van de R.I.S. de zaak is van de Indonesiërs en dat zij door de R.I.S. gevormd zullen worden. Hierbij zal gebruik worden gemaakt van de T.N.I. als kern, tezamen met Indonesiërs die deel uitmaken van het K.N.I.L., de militaire luchtvaart, de Konink'ij.-e Marine, de veiligheidsba taljons. de territoriale bataljons en an dere eenheden, op voorwaarden, die la ter zullen worden vastgesteld. De le den van het K.N.I.L. en anderen, die geen Indonesiërs zijn en die genegen zijn Indonesische staatsburgers te wor-1 den, kunnen ook in de strijdkrachten van de R.I.S. worden opgenomen. K.N.I.L.-leden en anderen die geen Indonesiër zijn en dat ook niet willen worden, kunnen als instructeurs te werk worden gesteld naar behoefte. Hun positie kan worden geregeld als militaire missie tussen Nederland en de R.I.S. De regering van de R.I.S. zal bespre kingen voeren met de Nederlandse re gering aangaande de mogelijkheid om een gedeelte van de Koninklijke Ne derlandse Marine voor een bepaalde periode ten behoeve van de R.I.S. ge reserveerd te houden. Het eerste artikel van het hoofdstuk over de veiligheid zegt, dat de presi dent opperbevelhebber van de strijd krachten is, dat het bevel over de strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht in handen van Indonesiërs zal zijn en dat de negara's geen eigen strijdkrachten zullen hebben. (Zie verder pag. 3) V/oensdag 10 Augustus op Java, Maandag 14 Augustus op Sumatra Na de wasvrouw een veripoi De ladder, waarop een 75-jcri- ge Amsterdamse schilder ter hoogte van de tweede verdieping stond te schilderen, gleed uit. De oude man viel, belandde op een afdak en stortte met zijn hoofd in een pot witte verf. Nu loopt hij met een pleister op zijn neus. Engelse luchtbasis blijft bezet De chefs der Amerikaanse generale staven zijn Dinsdagavond per vliegtuig uit Frankfort naar Londen vertrokken, waar zij een ontmoeting zullen hebben met militaire leiders van Groot-Brit- tannie, Noorwegen en Denemarken. Volgens een voorlopig programma zullen de stafchefs Donderdagavond te Parijs aankomen. Vrijdagochtend zul len zij confereren met de Franse staf-1' chefs en daarna de lunch gebruiken met Paul Ramadier, de Franse minis ter van landsverdediging. Des namid dags zullen zij een bezoek brengen aan het hoofdkwartier van veldmaarschalk Montgomery te Fontainebleau, Zaterdagochtend zullen de Amerika nen drie uur confereren met de staf chefs van Belgie, Nederland en Portu gal. Generaal Bradley verklaarde Dins dag aan verslaggevers, dat het niet in het voorn'emen lag om in de nabije toekomst besprekingen te voeren over Mechanisatie is het voornaamste aspect van de moderne landbouw. Geen wonder, dat de agrarische afdeling van de najaarsbeurs, waar van 615 September talloze trac toren, landbouwmachines en werk tuigen zullen worden gedemon streerd, dit aspect op suggestieve wijze in haar affiche naar voren brengt. Dieven stalen vuilnis De pakken en kisten goederen, die bij het magazijn van een textielfirma in de Venlose binnenstad door bestel diensten werden afgeleverd en soms uren voor de deur bleven staan alvo rens te worden opgeborgen, hadden de aandacht van enige dieven op zich gevestigd. Zij zagen een kans en be sloten dezer dagen toe te slaan. De diefstal werd ontdekt, toen mannen van de vuilnisophaaldienst in het ma gazijn informeerden of er niets was mee te geven, zoals dagelijks het ge bruik was. Op het antwoord, dat men bij uitzondering het afval niet in de emmers had gedaan, maar netjes had verpakt en langs de straat had neer gezet, volgde de ontknoping: de dieven hadden vuilnis gestrien de uitwisseling van atoomgeheimen aan Engeland. Generaal Vandenberg, chef van de luchtmachtstaf, verklaarde, dat de Amerikaanse luchtmacht de Engelse luchtbasis Burtonwood zou blijven be zetten, ook als de luchtbrugoperatie ge ëindigd is. Hij voegde hieraan toe, dat men in de naaste toekomst alle propellerge- vechtsvliegtuigen in Duitsland door straaljagers wil vervangen. Militair Gezag had nadelig saldo van f 64 millioen Over het tijdvak van September 1944 tot en met December 1948 be droeg het nadelig saldo van het Mili tair Gezag met de daarbij behorende diensten, alsmede het afwikkelings bureau, 64 millioen gulden, aldus blijkt uit een ingediend wetsvoorstel tot afboeking. De administratieve afwikkeling na de opheffing op 4 Maart 1946 heeft zoveel .tijd gekost dat de financiële gevolgen eerst thans te overzien'zijn. Nog steeds komen inmiddels vorde- ringsbrieven binnen ten laste van M.G.. Het totaalbedrag niervan be loopt 6% millioen gulden. Naar Aneta te Batavia verneemt, zal Dr. van Royen op zijn reis naar Neder land een bezoek brengen aan Pandit Nehru. Moh Rum deelde aan Aneta mede, dat hij a.s. Zaterdag naar Den Haag zal ■vertrekken als vice-voorzitter van de Republikeinse delegatie. Mr. A. K. Pringgodigdo, de secretaris-generaal der Republikeinse delegatie, vertrekt op 4 Augustus voor het treffen van voorbereidingen. Moh Rum zeide: „De Nederlands-Indonesische Unie dient de vorm te hebben van „een lichte unie". „De order tot het staken der vijan delijkheden zal op Java binnen een week en op Sumatra binnen elf dagen van kracht moeten worden", aldus Moh Rum. Tijdens het verblijf van dé heer Her remans in Den Haag zal de Belgische vice-consul te Batavia, de heer R. van der Blook optreden als plaatsvervange in de UNCI. Hedenmiddag is te Batavia en te Djokja de order tot het staken van de vijandelijkheden afgekondigd. De Ne derlandse regering en de regering van de Republiek Indonesia hebben gelijk tijdig de volgende bevelen afgekondigd: ,Met ingang van middernacht 1"—11 Augustus a.s. voor wat betreft Java en 1415 Augustus voor wat betreft Su matra worden de vijandelijkheden tus sen beide partijen gestaakt. Alle maat regelen moeten worden genomen om het vuren te staken en een einde te maken aan alle daden, die erop ge richt zjjn de wederpartij schade toe te brengen". De Nederlandse regering beveelt daarom aan de Nederlandse troepen met ingang van genoemde data resp. voor Java en Sumatra alle militaire operaties te beëindigen. De Republikeinse regering beveelt met ingang van dezelfde data aan het gehele personeel van de T.N.I. en alle andere gewapende aanhangers der Re publiek de guerrillastrijd te staken. De orders van beide regeringen besluiten: „Een ieder zij hierbij gewaarschuwd, dat elke handeling in strijd met dit bevel, na bovengenoemd tijdstip be gaan, zal worden gestraft overeen komstig de geldende militaire voor schriften". Door de Nederlandse regering en de regering van de Republiek Indonesia is hedenmiddag een proclamatie uitgege ven, waarin onder meer wordt gezegd „dat aan de toestand van conflict tus- hedenmiddag een proclamatie uitgege- sen de Republiek Indonesia en Neder land een einde is gekomen. Van nu af aan zal mitsdien het streven van een ieder erop gericht moeten zijn om iedere gedachte aan vijandschap of wraak over en weer te bannen en om Grotere bevoegdheden voor Louis Johnson Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft met 356 tegen zeven stemmen een wetsontwerp goedge keurd, waarbij de minister van defen sie, Louis Johnson, nieuwe bevoegdhe den krijgt als hoofd van alle strijd krachten der Verenigde Staten. Het wetsontwerp voorziet in de ver vanging van het bestaande militaire etablissement door een nieuw ministe- iie van landsverdediging waarin leger, vloot en luchtmacht als militaire de partementen zijn ondergebracht. FEYENOORDKEEPER BRAK RECHTERBEEN. Tijdens de Dinsdagavond in het Feyenoordstadion te Rotterdam ge speelde oefenwedstrijd tussen Feyen- oord en Xerxes brak de keeper van Feyenoord Van der Bijl zijn rechter been bij een botsing met een der Xerxesspelers. Van der Bijl is naar het Zuiderziekenhuis te Rotterdam overge bracht. een einde te maken "aan vrees en trouwen". „Geen vervolging zal plaats hebben op grond van het enkele feit dat iemand door zijn diensten aan te bieden, door bescherming te zoeken, of door enige andere daad, partij heeft gekozen in het geschil dat de Republiek Indonesia en Nederland verdeeld hield. Zij, die van hun vrijheid zijn beroofd, tengevolge van politieke overtuiging of politieke werkzaamheden of ambten, of omdat zij wapenen hebben gedragen in de strijd krachten van een van beide partijen, zullen zo spoedig mogelijk weer in vrij heid worden gesteld". Iedere betrokkene wordt tenslotte ge last zich te onthouden van opruien.de propaganda, sabotage, terreur en iedere daad van vergelding of weerwraak. Gesneuveld in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: Tijd. korp. mar. H. Bosma uit A'dam. >le It. der mar. KMR L. M. Teeken uit Zwolle. Korp. der mar. H. Roepers uit 's Gra- venhage. Koninklijke Landmacht: Huzaar J. M. Lobato uit A'dam. Ie luit. J. Blaauw uit 's Gravenhage Sold. A. vd Boogaard uit Bandung. Korp. J. J. Buys uit Hilversum. Sold. L. J Strijbosch uit Geldrop. Sold. J. J. Grootveld uit Gouda. Sold. Ie ltl. P. J. van Nijnatten uit Oud-Gastel. Korp. J. H. J. Sieben uit Vaals. Van het Koninklijk Ned. Ind. leger sneuvelden zeven Indonesische mili tairen. In 1952 5000 varkens per dag (Van onze Haage redacteur) De Nederlandse uitvoer van bacon naar Engeland zal binnen twee jaar een peil bereikt hebben boven dat van 1928, het recordjaar vóór de oorlog, toen er 1.100,000 varkens geslacht zijn om te kunnen voldoen aan de contrac tuele verplichting om 55.000 ton van dit kostelijke voedsel te leveren. Dit jaar zal Nederland 200.000 varkens voor Engeland slachten, maar het volgend jaar zal reeds het viervoudige aantal nodig zijn. En in 1951 zal met een to taal van 1.200.000 het record van 1928 gebroken worden. Het peil zal evenwel nog verder worden opgevoerd; ofschoon de officiële vaststelling van de cijfers voor 1952 pas in de loop van het vol gend jaar zal geschieden verwacht men, dat het aantal voor dat jaar 1.600.000 ral bedragen; meer dan 5000 per dag! De baconclausule in het nieuwe han- celsverdrag tussen Nederland en En geland is even belangrijk voor de Ne derlandse boeren, de exportslagerijen en de Noordzeescheepvaart als voor de Engelse huismoeders, die nu nog met een armzalig vleesrantsoen moeten toe komen; die 1.600.000 Nederlandse var kens zullen ginds acht kg vlees per gezin per jaar méér betekenen. Hier te lande betekent het een opleving in een bedrijfstak, die vóór de oorlog van grote betekenis was, n.l. de varkens teelt. Die betekenis zal nu weer in snelle mate toenemen, mits althans vol daan wordt aan de beide fundamentele voorwaarden voor een goede en ren dabele varkensteelt: voldoende voer en een goede prijs. Italië mag toetreden tot Atlantisch Pact De V.S. hebben de Russische beschul diging, dat de aansluiting van Italië bij liet Noordatlantisch Pact een schending betekent van het Italiaanse vredesver drag, als „ongegrond" verworpen. Ook Gr. Britannie en Frankrijk wezen de beschuldiging van de hand. In de Amerikaanse nota wordt ver klaard, dat de Italiaanse regering, voor zover de regering te Washington be- iiiniiniuniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii] een schoon overhemd aan te trekken, terwijl hij zijn auto met een vaart van 100 km voortjoeg. Het schone hemd is thans veiwisseld voor de wat stemm: gei gevangeniskledij. O In September F\AT LEVENDE DIEREN wel gebruikt worden om proeven te verrichten ten dienste van de wetenschap, is een bekend feit. Vivisectie noemt men dat en daarbij denkt men in de eerste plaats aan ratten, marmotten, witte woordige vuilnisbakkenras, tippelde een gaa de mili'airen in Indonesië weer muizen en dergelijk klein gedierte, postkantoor binnen, kroop onder een middenstandsexamen doen. Er zijn Toch zijn dit nog reuzen, vergeleken grote tafel en was een half uur later meer dan 1300 candidaten in 32 plaat met de diertjes, die in onze verlichte de gelukkige moeder van vier kleine Na de men de jon- twintigste eeuw gebezigd worden, n.l gele vuilnisbakkenraskatjes. Op de tafel gens ber' -gen ten ijs! wespen en muggen. Deze worden (na- prijkt sinds jaar en dag 'n bordje „Ex- tuurlijk in Amerika) gebruikt om na- press-bestellingen". Ergens anders in vorsingen te doen over dodelijke uit- Amerika, in Garden City, stuurde me- stralingen in de buurt van uranium- nee Fry z'n wagen naar de garage, om DROF. STUYVESANT VAN VEEN. ovens. Wespen slurpen namelijk een de remmen te laten controleren en kon hoogleraar In de kunstgeschiedenis nieuw element, barryum, uit de lucht niet eerder stoppen, dan nadat-ie dwars te New York, heeft een studie gemaakt op En instrumenten stellen vast, hoe door <3e pui zijn entrée had gemaakt. groot de toeneming van atoomresten in Dit record wordt echter nog met stuk hun lichaam L. Wie weet, vrienden, of ken geslagen door het staaltje, dat een ge des avonds niet eens een klein zekere Beaugard presteerde, doe: mid- .oombommetje hebt verpletterd, als ge den in de stad, in een dichte regenbui de slaap niet kondt vatten! Minister kend is, geen wijziging zoekt te ver krijgen in de beperkende militaire be palingen van bet met Italië gesloten vredesverdrag. Er oestaat voorts geen enkele bepaling in dit verdrag, welke Italië ?ou verhinderen zich bij het Noordatlantisch verdrag aan te slui ten. Het staat Italië geheej vrij met andere staten een gemeenschappelijke defensieve overeenkomst te sluiten. Voorts wordt in de nota de verkla ring aangehaald, welke op 2 April j.l door de minister van Buitenlandse Zaken, die het pact hebben onder tekend, werd afgelegd in antwoord op de Sowjetrussische beschuldiging dat bet verdrag „aggressief van opzet" zou zijn en waarin o.m. werd gezegd, dat het pact uitsluitend is bedoeld als af weermiddel tegen een gewapender- ":d uitgevoerde aanval. Twee ongelukken op de weg AmsterdamNaarden Dinsdagmorgen is op de Rijksstraat weg tussen Amsterdam en gaarden een militaire vrachtwagen nabij de Vinken- brug geslipt, tegen een paal gereden, gekanteld en daarna de Muidertrek- vaart in geschoven. De beide inzitten den, een adjudant en een soldaat, wis ten uit de cabine te komen. Enkele uren later sloeg eveneens na bij de Vinkenbrug de motor van een auto komende uit de richting Muiden af De wagen verminderde hierdoor vaart. De bestuurder van een achterop komende auto bemerkte dit te laat en reed tegen de eerste wagen op. De botsing was heel hevig. Een dame die naast de bestuurder van de aanrijden de auto zat, sloeg door de schok door de voorruit en kreeg een zware her senschudding en een ernstige hoofd wond Het politieonderzoek bracht aan het licht, dat geen der beide bestuur ders van de auto's een rijbewijs be zat NOG EEN SLACHTOFFER VAN DE RAMP MET DE „ROERMOND" GEVONDEN. Nederlandse en Italiaanse duikers hebben Dinsdag opnieuw een slacht offer van de ramp met de „Roermond" gevonden. Het lichaam is nog niet ge ïdentificeerd. Weerbericht Verwachting, geldig tot Donder dagavond: Wisselend bewolkt met nog hier en daar enkele buien. Langs de kust aanvankelijk nog harde Noord-Westelijke wind, overigens matige tot krachtige, maar geleidelijk afnemende wind tussen West en Noordwest. Tame lijk koel weer. Lieftinck heeft incognito de tentoon stelling van beelden in Park Sonsbeek bezocht en liep daarbij recht over <jen gazon (waarbij natuurlijk een bordie rverboden' stond) op Rodins „Sleutel drager" af. Een controleur stuurde zijn? excellentie weg, omdat hij over het gras wandelde En pas veel later, toen men de suppoost vertelde, met wie hij te doen had. zei de goede man: „Ja. ik dacht al, hij had zo'n bekend ge zicht" IIJET GEBEURDE in Houston, Texas, j Een gele kat, van het alom tegen - Sssssssssst! De atoombommen verbeterd. zijn van de populariteit der burlesque- shows, de revues met veel meisjes en weinig textiel. Professor verklaarde te Washinaton, dat het niet alleen de eenvoudigen van geest zijn. die daar komen kijken, maar ook vele senatoren, regeringspersonen en zelfs rechters van net hooggerechtshof. De geleerde heeft veertien jaar nodig gehad, eer hij zijn conclusies wereldkundig kon maken. O Hitiers piloot, kapitein Johann Bauer, is door een zuiveringshof te München als een licht geval aange merkt. Maar de man was toch zwaar genoeg om bij het wegen niet te licht bevonden te worden! In Zweedse ziekenhuizen worden proeven genomen c-m de „ijzeren long" te vervangen door een apparaat van plastic. Lijders aan kinderverlamming zouden dan in gewone bedden verpleegd kunnen wor den. Bij geen accoord ontbin ding van het parlement Dinsdagmiddag om even over vier is het extra vliegtuig, dat de Belgische liberale en de katholieke delegatie naar Zwitserland bracht voor een be spreking met Koning Leopold, van het vliegveld Meisbroek bij Brussel ver trokken. De delegatie van de CVP be staat uit de heren De Schrijver, Se- gers, Roberti, Struye, De Vleeschauwer en Van Zeeland De liberale delegatie uit de heren Motz, Dierckx, Deveze, Mundeieer, Lilar en Rey. De reis van de delegaties der drie grote partijen naar Pregny is een nieu we fase in de Belgische regeringscrisis, die nu ongeveer vijf weken duurt. Voor het ogenblik staan Eyskens' on derhandelingen vrijwel stil en belang rijke ontwikkelingen kunnen pas ver wacht worden na de terugkeer der de- Men verwacht, dat de Koning afzon derlijk met de katholieke en liberale delegaties zal spreken. De voorzitter der liberale partij, Motz, die deel uitmaakt van de liberale delegatie, verklaarde voor zijn ver trek dat met de Koning gesproken zou worden over een percentage voor een volksraadpleging. „Zou men ten aan zien daarvan niet tot overeenstemming komen, zo voegde hij hieraan toe. dan zou een nieuwe ontbindig van het par lement onvermijdelijk worden. JONGETJE ONDER VRACHTAUTO. Dinsdagmiddag is de 12-jarige A. van Leeuwen in de Wüstelaan te Santpoort fietsend tegen een vrachtauto gebotst en op slag gedood Hij kwam uit een zijstraat met grote vaart, omdat hij en kele vriendjes wi'.de inhalen. Vermoe delijk heeft de jongen de naderende vrachtauto daardoor niet tijdig opge merkt.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1