1 •J Kort Bestek De regering is voldaan over het resultaat van Batavia „Hef staken der vijandelijkheden toetssteen voor Indonesische volk Aga Khan van juwelen beroofd n aan VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Nofa aan de Tweede Kamer Prinses Irene 10 jaar Onze voorlichting faalt weer Eerste Kamer aanvaardt Neordatlantisch Pact Radiorede van Sukarno President wenst geen ontbinding^T.N.I. Het nieuwe kabinet der Republiek Marshall-hulp voor het tweede jaar goedgekeurd Definitieve organisatie van Pactlanden nog dit jaar in werking? Bijna hadden de „roden" een generaal gevangen genomen Ongeval bij de operatie „Phoenix" De moeilijkheden met Suriname Waarde 200 millioen francs na A. Groot listermorgen n het duin- taal Water ijk aan Zee soneel van het oprui- in het duin- jnkers. Dit g van het gelezen zou het tot op- de spring- veiligheids- tomen. maar". Een an tientallen, irukkend ge- n.... en een ter een doffe lte van de vernield. Het r. De grijze teren balken, nkv.ersperrin- :n. Maar de duur sterker •Wall. En op leest, zijn de tl „Einigkeit Freiheit ge- aal door een if Fritz op de tg onder het e Landbouw" e auto, want zien krijgen, straatweg en in. Nou >n. Achter de ie vloer. Veï- achteren. irschuift, me- vast. De vol- Braoantsche iii het duin Hartog zijn n. In de na- ,e bunker ge- bedoeld kran- eest. „Waarbij ood ontsnapte, nker van het toen toeval- srde". rdeljjk werk. volgens Ver- it te zijn, die ntacten in de instelde. Hoe I is gekomen laar wel kan onbevoegden zijn toen hij Deze man L In zijn taS :ten van min oriteiten. die tijn vakman- ud waarmede doet. Op en- Brabantsche bunker ge in dakpan of iel werk dat meer tot de likken of bo- ïannen met 'n mtwoordelijk- wust zijn van n de laatste de levens van idheid afhan- richien har te Basra. te Singapore 1-8* vgn Bahia passende A'dam, 1-8 Antwerpen, Java—R'dam, ijk, Casablanca— ant Boskoop, outh verwacht iouet naar Tako- te Cebu naar Miri -8 op 170 miil Grootekcrk, 1-8 leira Helena, io Johan van a via naar Sema- Makassar naar a, 1-8 te Alexan- van R'dam te R'dam, 1-8, te aasland, A'dam— Fernando No- ipore—Freemantle, Malvina (t), Gi- Aden Marie- 1-8 Finisterre passeerde 1-8 an Miri te Sin- den—Philadelphia, rnsgen*, 2-8 van lit Om al a (t), nar!i (Bittermeer) A'dam, passeerde te Miri -8 van Java te m—Tava, 2-8 te 2-8 r an A'dam 8 r an Lulea naar 1-8 van Savona te Quebec 550 mijl zuid- Batavia—R'dam, :s, passeerde 2-8 n Lulea naar R'- R'dam te New alcutta, passeerde Aires—R'- anarie (Las Pal- itreal—Antwerpen, /eendam. 1-8, 7 >rk Volendam, ir R'dam. Cristi te Houston onde.ii, passeerde New York Hercules, -8 Burlinghs n R'dam tc Nar- alie, 2-8 te Ma- ■w York, 2-8 te ifax te Boston naar Grand m bureau Jadministratie 'Wordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a kaptein Donderdag 4 Aug. 1949 146e Jaargang No. 181 LKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent. per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1.— elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, f 1.— per kwartaal plus incassokosten Het is voor de Nederlandse regering m voldoening thans te kunnen mede- j£en, dat de overeenkomst van 7 Mei 1M9 ook door de Republiek is bekrach- aldus een nota, welke door de Mi- jX, van Overzeese Gebiedsdelen be treffend- de resultaten van de confe rentie te Batavia aan de Tweede Ka nier is aangeboden. Ifg deze inleidende opmerking wijdt de nota uit over de aard en loop der te Batavia gehouden besprekingen en dat wat nu op de komende Ronde Tafel Conferee: te berde zal moeten ge bracht worden. Geconstateerd wordt nogmaals, dat volgens de overeenkomst het [hoogste gezag met betrekking tot de buitenlandse betrekkingen en de fe derale troepen uitsluitend aan de Ver. Staten van Indonesië zal komen en niet aan enige deelstaat, ook dus niet aan j de Republiek. Naast de gebieden van het BFO en d* Republiek zijn er nog delen, die ter conferentie niet vertegenwoordigd zijn. De Nederlandse regering, die nog eteeds draagster is van de souvereini- teit in die gebieden, zal over hun be langen hebben te waken. Eén dier ge bieden vormt Nieuw Guinea, welks po sitie een bijzonder punt der besprekin gen zal uitmaken. Het Nederlandse standpunt voorziet, gelijk bekend, in dè;&>gelijkheid, dat Nieuw Guinea een eigen status moet krijgen als deel van het Koninkrijk en als zodanig mede werkend in de NederlandsIndonesi sche Unie. Orde en rust noodzakelijk. Na nog even te hebben stilgestaan bij het niet gemakkelijk verdelen van de werkzaamheden van de verschillen de strijdkrachten in de z.g. patrouille gebieden, zegt de nota, dat de regering bij het sluiten van de overeenkomst ever bezwaren, de overgangstijd betref fende, is heengestapt, omdat dit voort spruit uit een feitelijke toestand, waar van men het bestaan niet kan negeren. Werkelijke orde en veiligheid in Indo nesië kunnen n.l. slechts dan spoedig hersteld worden, wanneer de hoofdpar tijen in het conflict er in slagen de strijd vanaf heden om te zetten in sa menwerking. De regering acht het daarom een gelukkig verschijnsel, dat in toenemende mate ook aan de zijde van de Republiek het besef begint door te dringen, dat het nodig is de geest van het conflict af te leggen en die te vervangen door de zin tot vreedzaam overleg. Omtrent het verloop der Ronde Ta fel-Conferentie waagt de regering zich niet aan voorspellingen. Zij spreekt tenslotte de stellige verwachting uit, dat alle partijen zich tot het uiterste zullen inspannen om het onderling be grip voorop te zetten, opdat de confe rentie eer, gunstig resultaat zal hebben, zonder de wederzijdse en de gemeen schappelijke rechtmatige belangen te schaden. Cynische woorden van een Indisch blad In yerband met de a.s. Ronde Tafel Conferentie merkt het „Bata- viaasch Nieuwsblad" op: „In Neder land is op het ogenblik blijkbaar „iedereen" met vacantie en in Indo nesië'. is de voorlichting tengevolge daarvan te enenmale verstoken van alle informaties aangaande de ko mende grote gebeurtenis in Den Haag. Wij gunnen de werker zijn jaarlijks verlof, vooral de harde wer- keïBinaar onder de huidige omstan digheden lijkt ons deze exodus be paald onverantwoord. Het pijnlijke resultaat daarvan is nu namelijk, dat het publiek in Indonesië niets te we ten kan komen aangaande het hoe dezeri conferentie, en daarnaar is men uiteraard het meeste benieuwd. Onze excuses, namens 'de vacantiegangers in het vaderland, aan onze lezers. Evenrr.als iemand anders in Indo nesië kunnen wij iets mededelen aan gaande deze materie. Misschien wor den er wel vacanties onderbroken, Wanneer straks het zware brokstuk dew'staatsregeling op de vergader tafel neerploft. Met dit alles is intussen de onwijs heid op voorlichtingsterrein in Neder land voor de zoveelste maal afdoend gedemonstreerd. Plezierige vacantie, régenten!" De Eerste Kamer heeft het Atlan tisch Verdrag met 29 tegen 2 stem men (Communisten tegen) aanvaard. Het debat werd gevoerd door de af gevaardigden Wendelaar (VVD), Al- gera (AR), de Beaufort (KVP), Reyers (CHU), Van de Kieft (ARB) en Schalker (CPN). De laatste toonde zich een verklaard tegenstander van het verdrag. Enige sprekers betreur den het, dat de politieke ontwikkeling tot dit verdrag heeft geleid. Liever hadden zij de vorming van een derde Europese macht als balans tussen de machten van de Ver. Staten en van de Sowjetunie gezien. Morgen, Vrijdag 5 Augustus, is het feest op het Paleis Soest- dijk. Prinses Irene, de tweede dochter uit het Koninklijk Gezin, viert dan haar tiende verjaardag. In innige verbondenheid schaart het Nederlandse volk zich op hoogtijdagen als deze nog hechter om de vorstelijke familie en geeft uiting aan zijn vreugde over deze gebeurtenis. Donkere wolken pakten zich tezamen over Europa, toen de blijde mare door Nederland ging: „Er is een tweede prinsesje gebo ren". Tien jaren zijn sindsdien verstreken. Een wereldoorlog van ongekende hevigheid zette de aarde in vuur en vlam. Thans is de rust wedergekeerd, maar nog zijn de zorgen en angst niet ge weken. De verjaardag van Prin ses Irene zal voor het gehele Nederlandse volk opnieuw de aanleiding zijn, blijk te geven van zijn gehechtheid aan Oranje en van zijn vertrouwen in een zonnige toekomst. Het nieuwe Republikeinse kabinet zal, naar de correspondent van Ane- ta te Djokja verneemt, bestaan uit de volgènde ministers: Minister-president: Moh. Hatta. Eerste plaatsvervangende min.-pres. voor Java: de Sultan van Djokja. Tweede idem voor Sumatra: Sja- fruddin Prawiranegara. Binnenlandse Zaken: Wongsonegoro Buitenlandse Zaken: Agus Salim. Defensie: de Sultan van Djokja. Onderwijs: Sarmidi Mangunsarkoro. Financiën: Lukman Hakim. Justitie: Susanto Tirtoprodjo. Gezondheid: Tambunan. Verkeer en Openbare Werken: Laoh. Voorlichting: Moh. Natsir. •Godsdienstzaken: Kjai Masjkur. Sociale Zaken: Kusnan. Economische ZakenKsimo. Gevolmachtigd minister in het bui tenland: Mr. A. Maramis. De Amerikaanse Senaat heeft gisteren voor de Marshall-hulp in het tweede jaar van het Europese herstelprogram (1949-50) een bedrag van 3.628.380.000 dollar goedgekeurd. Tevens keurde de Senaat een bedrag van 1.074 millioen dollar goed voor de financiering van de ECA-hnlp in het laatste kwartaal van het eerste jaar (1948-49). De door de begrotingscom missie voorgestelde vermindering van laatstgenoemd bedrag met 74 millioen dollar werd dus niet toegepast. Nieuwe milHaire besprekingen in September De Amerikaanse en Britse stafchefs hebben hun geheime besprekingen over de defensie van de landen van 't Noordatlantisch Pact voortgezet. Vóór de vergadering zei de Amerikaanse ad miraal Denfeld het waarschijnlijk te achten, dat de defensieve organisatie voor de Pactlanden vóór het einde van het jaar zou werken. Hij verwachtte, dat de besprekingen van de Amerikaanse stafchefs met de militaire leiders van de Europese on dertekenaars van het pact in Septem ber te Washington zouden worden voortgezet. A.F.P. meldt nog, dat men in gezag hebbende Londense kringen van me ning is, dat de chefs der Britse gene rale staven hun besprekingen met hun Amerikaanse collega's hebben voorge steld een coördinatie-comité op te Tachtig millioen sigaretten naar Duitsland gesmokkeld Door geallieerde autoriteiten te Bremen is bekendgemaakt dat een uitgebreid complot voor het smokke len van 80 millioen Amerikaanse si garetten, die Duitsland over de Ne derlandse grens binnenkwamen aan het licht is gekomen. Zes millioen stuks heeft men kunnen achterhalen Drie personen zijn gearresteerd. richten, dat tot taak zou hebben de maatregelen, welke door de vier ge westelijke militaire bevelhebbers die over een zekere mate van zelfstandig heid beschikken worden getroffen, met elkander in overeenstemming te brengen. De zetel van dit coördinatie comité zou dan te Washington worden gevestigd. Men wil de gewestelijke commando's inrichten naar analogie van de verde digingsorganisatie van de Westelijke Unie Groot Brittannie, Frankrijk, Nederland en Belgie de derde zou Denemarken en Noorwegen omvatten, terwijl Italië en Portugal de vierde sec tor zouden vormen. Brandend vliegtuig maakte noodlanding in Brazilië Een brandend Braziliaans vliegtuig met dertig passagiers aan boord heeft in Zuid-Brazilie een noodlanding ge maakt. Volgens de laatste berichten zijn vijffcerson-n om het leven gekomen. Vieï werden ernstig gewond. Onder de passagiers bevond zich de zoon van de Braziliaanse minister van justitie, Adroalda Mesquita da Costa. Verder waren er verscheidene studenten aan [boord. Het vliegtuig had een be manning van vijf koppen. Het was op weg van Rio de Janeiro naar Porto. De huidige staking der vijandelijk heden is niet dezelfde als die in het verleden en de komende Ronde Tafel-Conferentie is ook niet dezelfde als die, welke indertijd door dr. Beel werd voorgesteld. Deze conferentie is gebonden aan de belofte om de sou- vereiniteit onvoorwaardelijk over te dragen met medeweten van de inter nationale wereld en dank zij het aan deel, dat de UNCI er in heeft, aldus pre sident Sukarno in een radiorede, welke hij naar aanleiding van de jongste ge beurtenissen tot de bevolking van de Republiek richtte. Zich rechtstreeks tot de strijdkrach ten wendende, zeide hij: „Ik beveel u, die gebieden, waarover u controle heeft, niet te verlaten. Blijft op uw plaats. Ik vertrouw, dat u dit bevel zult opvolgen. Ik vertrouw op uw ver heven geest, dat ge ook dit bevel zult opvolgen. Uw taak is nog niet vervuld. Ge hebt reeds veel geofferd, doch de opoffering van een held en een edel man is eerst beëindigd als zijn leven het lichaam verlaat". Sukarno vervolgde: Het Republikein se gebied is kleiner geworden, maar de geest der Republiek is overal aange wakkerd. De roodwitte vlag vertoont zich duidelijker in de lucht. Dit staken der vijandelijkheden is een toetssteen voor ons en het gehele Indonesische volk. De ogen en oren der wereld zijn thans op ons gericht om te zien en te horen of u het bevel trouw zult opvol gen. De Nederlanders. Op de Nederlanders deed Sukarno het beroep om alle koloniale tenden- zen overboord te gooien en er een ge heel nieuw bestel voor in de plaats te stellen. Hij verklaarde uitdrukkelijk, dat het geenszins in de bedoeling ligt, de Nederlanders leed te berokkenen. „Iedere Nederlander, die goede en zui vere bedoelingen heeft, heeft in de Re publiek goede kansen." Sprekende over de overdracht der souvereiniteit, zeide Sukarno, dat het thans zeker is, dat Indonesië vrij zal worden. „Het ligt aan ons om te bepa len, wanneer deze vrijheid zal komen." De Republiek houdt in haar strijd steeds twee grondbeginselen voor ogen, n.l. de vrijheid van het Indonesische volk en de wens, dat het leger, de TNI, niet zal worden ontbonden. Sukarno deed tenslotte een' beroep op alle par tijen om eigen belangen niet te stellen boven het nationale belang en drong aan op eenheid van alle nationale krachten. De commandant van de X divisie (blauw), generaal-majoor W. T. Carp, is Woensdag door het oog van een naald gekropen. Op het ogenblik, dat hij met een zijner officieren op inspec tie ging, voerde de rode troepen juist een verkenningsactie uit. Zij vernietig den aan de zuidelijke punt van de Doornspijkse heide vrij veel pelotons. Generaal-majoor Carp kon met zijn officier nog juist de benen nemen, maar moest zijn auto achterlaten. Hij bofte, dat de roden de wagen over het hoofd zagen. Dat deden zij evenwel niet met de kaarten, tal van aantekeningen en het. operatiebevel der blauwen, die de generaal-majoor had moeten achter laten. De minister van oorlog, mr. W. F. Schoking, heeft Woensdagmorgen een bezoek aan de legeroefeningen op de Veluwe gebracht. De militaire attache's van Belgie, Frankrijk en Engeland ble ken veel belangstelling voor de krijgs verrichtingen onzer militairen te heb ben. Dinsdagavond heeft zich tijdens de oefeningen een ongeval voorgedaan, waarvan luitenant-kolonel -Adriaanse van de staf van generaal-majoor Opzq- rner het slachtoffer is geworden. Hij was er met een jeep op uit getrokken, teneinde nog enige stellingen op het gevechtsterrein te bezien. In de omge ving van Nunspeet had hij een aanrij- oing met een luxe auto. De jeep sloeg over de kop, tengevolge waarvan overste Adriaanse een lichte hersen schudding opliep en een sleutelbeen brak. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht. Als het jeukt in de maag Een groot circus, dat te Keulen zijn tenten heeft opgeslagen, hield in de straten der stad de traditionele pa rade. Toen de stoet door een der hoofdstraten trok, hielden de olifan ten stil bij een groente- en fruithandel en begonnen de uitstalkast leeg te ha len. Men kon de dikhuiden er niet toe krijgen hun weg te vervolgen voordat dc laatste tomaat en de laatste sper- eieboon verorberd waren.... Hel Gooi zat zonder stroom IRfcensdagmiddag even vóór vier maakte een monteur in het hoofd- idMkelstation te Naarden een foutie ve èchakeling. Er ontstond een explo re en enkele monteurs liepen lichte verwondingen op. Het gevolg was dat ojBhetzelfde moment het Gooi stroom loos werd. Onmiddellijk werd begon- neni de schade te herstellen en om even over vijven was het euvel ver holpen. De omroepstudio's. het spoor verkeer. ziekenhuizen en de particu lieren hadden een uur lang geen stroom of waren aangewezen op nood- installaties. Weerberichf Verwachting, geldig tot Vrijdag avond: Vannacht toenemende be volking en zwakke of matige wind tussen West en Zuidwest. Morgen plaatselijk enige regen en vooral langs de kust tot krachtig toene mende wind tussen Zuidwest en Zuid. Dezelfde of iet? hogere tem peratuur dan vandaan. John J Noone is postbeambte te Wash ington en hij moest de gelukkigste man ter wereld zijn. Want bij een ipeciaal radioprogramma won John prijzen ter waarde van 28.000. Maar ziet, vrienden, hoe weinig gelukkig deze rijkdom maakt. Noone heeft de grootste moeite, zijn prijzen in con tanten om te zetten. Hij heeft een par tij dameshoeden van 1000 verkocht vcor tachtig. Er zouden speciale mo dellen bij zijn, maar „circuspaarden dragen ze eleganter" zei John. Hij heeft ameublementen voor vier woonkamers, vijf eetkamers en vijf slaapkamers, drie tapijten, een televisieontvanger, een briljanten ring en een diamanten polshorloge, maar hij raakt het niet kwijt. Tenslotte besloot hij in zijn wanhoop alles maar publiek te veilen. 4 an één van de prijzen heeft hij ech ter absoluut niets. Dat is namelijk een reis om de Noordpool! Een Chi nees bruidspaar in volledige huwe- li-kstooi werd op Java aangehouden door guerrillastrijders, die de kledij opeisten. Bruid en bruidegom versche ren op de plaats van hun bestemming ir Yan-sen en Thie-la-nus. gen neger in Amerika werd verzocht een kerk te verlaten, omdat deze alleen voor blanken was. Toon men nem later vroeg, of hij niet boos was, zei de man met een milde glimlach: „O. nee, ik heb er in mijn gebeden Onze Lieve Heer over gesproken en Hij zei: „Pieker er niet over, zoon, ik doe zelf ook al 25 jaar moeite, om in die kerk binnen te komen". Is dat niet iets, om sommigen van ons het schaam rood naar de kaken te doen stijgen, vrienden? De bekende Pool-onder- Roemeense politie doet invallen in kloosters Door radio-Vaticana 's Woensdag gemeld, dat de (communistische) Roemeense politie Dinsdagnacht invallen heeft gedaan in kloosters te Boekarest, waarbij kloostereigendom men werden meegevoerd en klooster bewoners zijn mishandeld. Radio-Vaticana meldt, dat de politie archieven, gewijd vaatwerk, kleren en levensmiddelen meenam. De aanwezi ge monniken en kloosterzusters wer den mishandeld en ieder afzonderlijk opgesloten. Ook in sommige Katholieke zieken huizen deed de Roemeense politie een inval. In éen geval werden dokters en verpleegsters in vrachtauto's gezet en naar concentratie-kampen overge bracht. Arts verdronken op Binnen-lj te Amsterdam De rijkspolitie te water heeft Woens dagavond het stoffelijk overschot van de 48-jarige keel-, neus- en oorarts, Dr. Struycken uit Breda, uit het Binnen IJ te Amsterdam opgehaald. De arts was over boord geslagen van zijn zeil jacht, als gevolg van een klap, die hij opliep van de fok bij het overstag gaan Vermoedelijk is de slag zo hard aan gekomen dat de arts bewusteloos raak te, zodat hij zich niet zwemmende (kon redden. Nief in belang der rijkseenheid De vertegenwoordiger van Suriname in Nederland, mr dr. Raymond Pos, heeft in een schrijven aan de Suri naamse Staten verslag uitgebracht over de reacties in de Nederlandse pers en de houding der Nederlandse regering inzake de kwestie der interim-rege ling. Hij schrijft, dat volgens een me dedeling van minister Van Maarseveen, de Nederlandse regering de veront waardiging der Staten begrijpelijk acht en dat zij naar een oplossing streeft, doch naar de mening van de minster zullen de Staten er beter aan doen, zich te onthouden van gedragingen, welke niet in het belang van de rijks eenheid zijn, opdat zij dan met te meer klem stelling zullen kunnen nemen te gen gedragingen als die van de Twee de Kamer. De persoonlijke mening van mr. Pos is dat, wanneer de weg wordt ingesla gen van zich te wenden tot instanties buiten het koninkrijk, de conseauentie daarvan is, dat Suriname besluit, bui ten het koninkrijk te treden en naar hij meent, zijn de gevolgen van zulk een besluit niet in alle opzichten vol doende onder de ogen gezien. De voorzitter der Surinaamse Staten, de heer Van der Schroeff, heeft geant woord, dat de Staten op het standpunt staan, dat zij in deze kwestie geen overleg willen plegen en dus niet wen sen te worden betrokken bij het zoe ken naar een oplossing in de moeilijk heden van de regering. „Er vallen vijf millioen francs te verdienen, Throdoor Khan." zoeker schout-bij-nacht Richard Byrd treft nieuwe voorbereidingen voor een Zuidpool-expeditie met acht schepen, d:'e vier maanden aan de Antarctis zul len verblijven. 3500 manschappen gaan mee de kou in. O 326 passagiers reisden gisteravond met de Skymaster voor New-York naar de Nieuwe Wereld, n.l. een groot aantal Rhesus-aapjes, die uit India afkomstig waren. Voor de dier tjes is een speciaal menu opgesteld en als de kooien van tijd tot tijd geïnspec teerd worden, moeten de aapjes wor den toegesproken. Naar men zegt heb ben al drie stewardessen voor deze reis bedankt. Qver het vervoer van dieren kan ook de Holland-Amerika Lijn een woordje meespreken. De Schiedijk bracht duizend zeldzame gediertens uit het Verre Oosten naar New-York waaronder 27 pythons, twee luipaarden en meer van dat griezeligs. O Het aantal verkeers-ongevallen in Belgie is in 1948 met 29 procent gestegen. In 1947 bedroeg het 30.720, in 1948 39.686. De persoonlijke ongelukken hierbij liepen echter procentsgewijs achteruit. P In de Mont-Blanc zal een gaatje worden geboord. De tunnel, die Frank rijk en Italië zal verbinden, zal dertien kilometer lang worden. Epidemie van kinderverlamming in de Ver. Staten Te New York waren Woensdag 58 nieuwe gevallen van kinderverlamming het grootste aantal op één dag in dit jaar. In totaal zijn er dit jaar 466 gevallen van kinderverlamming te New York tegen 87 in dezelfde periode van het vorige jaar. Volgens oficiële cijfers breidt de epidemie zich in het land nog uit, maar er zouden aanwijzingen zijn, dat het tempo waarin dit gebeurt afneemt. Fraaie prestatie van Prins Bernhard te Dublin Prins Bernhard nam te Dublin deel aan een internationaal springconcours met het paard „Cool Star", eigen dom van een Brits officier. De Prins nam de hindernissen, welke zwaar waren, in een uitstekende stijl en kwam het parcours rond zonder fou ten. Voor deze prestatie werd prins Bernhard door de 20.000 toeschou wers hartelijk toegejuicht. Prins Bernhard deelde met mevr. Macdowell, die ook zonder fouten het parcours had afgelegd, de eerste en tweede prijs. Het aantal deelnemers aan dit springconcours was zeer groot. De Prins nodigde mevr. Macdowell bij de prijsuitreiking uit de parade der prijswinnaars te openen. Hij zelf volgde als tweede. Ruim 4 millioen werklozen in Amerika Officieel is meegedeeld, dat het aan tal werklozen in de Ver. Staten voor het eerst sinds Januari 1942 boven de vier millioen is gestegen. Het aantal werkenden, dat eveneens gestegen is, bedraagt 59.720.000. De verklaring voor de gelijktijdige stij ging van het aantal werklozen en dat der werkenden ligt in de omstandig heid, dat het aanbod op de arbeids markt met 417.000 gestegen is. Slechts 25 procent der werkzoekenden slaagde er in werk te vinden. Eyskens zal heden beslissen Minister Eyskens heeft medegedeeld, dat hij vandaag zal beslissen, of hij zijn pogingen tot het vormen ener re gering zal voortzetten. Hij zeide heden het definitieve antwoord der socialis ten te verwachten. Te Le Cannet bij Nice heeft de Aga Khan bij de politie aangifte gedaan, dat hü door vier gewapende lieden van een hoeveelheid juwelen is beroofd toen hü en zijn echtgenote, vergezeld van twee leden van het huispersoneel, per auto van hun villa wilden wegreden. De gestolen juwelen zouden een waar de van ongeveer 200 millioen francs vertegenwoordigen, De rovers hielden de Inzittenden van de auto met revolvers in bedwang en namen hen alle juwelen af die zij bij zich hadden. Zij lieten de banden van de wagen leeglopen en verdwenen daarna met een eigen atrio. De familie zou naar Deauville gaan voor een bezoek aan Prins Ali Khan en de Prinses (de vroegere filmster Ri ta Hay worth), de echtgenote van de Aga Khan, heeft medegedeeld dat zij een bedrag van vijf millioen francs be schikbaar stelt voor ieder, die aanwij zingen kan geven die leiden tot de ar restatie van de daders. Op haar ver zoek heeft de politie toegezegd de na men van degenen, die inlichtingen ver schaffen, niet bekend te maken. TSJANG KAI-SJEK NAAR KOREA Generalissimus Tsjang Kai-Sjek is per vliegtuig naar Korea vertrokken. Hij zal met de president van Zuid- Korea besprekingen voeren over het voorgestelde verdrag voor het Stöle Oceaan-gebied. 4

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1