Stad en Omgeving. D.A.W. gaat demonstreren in Oterleek gaafste jieuv/s AGENDA X In Langendijk hangt de lamp weer voorover Koedijker raadsleden namen afscheid Knalpotten knetterden rond N. Niedorp De bisamrat: geva Dat het er met het zwemmen in het algemeen en het schoolzwemmen in het bijzonder niet overal zo goed voor staat als in Alkmaar was reeds be kend. Het volgende briefje, dat enke le weken geleden in de Zwemkroniek, het orgaan van de KNZB, werd afge drukt, laat ons evenwel zien, dat er hier en daar zelfs nog achterlijke toe standen heersen. Het werd ingezonden door de secretaris van Kring het Gooi. Een zwemmeester uit een Goois dorp ontving het toen daar schoolwedstrij- den gehouden zouden worden. 22 Juni 1949 Mijnheer, ik wou u eve mededeele dat ik sterk op tegen ben dat Sientje zwemt, daar het geen nut heeft voor een Meisje, want wat er jong inge- wortelt wordt kan ik er niet meer vithale als ze groot wordt, ik vindt meer Nut voor een Meisje dat ze naaien en breien kunnen als zwem men en ik vindt het erg onzedelijk, dus Mijnheer, ik hoop dat ge het me niet kwalijk neemt en ik hoop ook dat eens komt dat op een Christelijke school afgeschaft wordt zwemmen voor Meisjes. Vele Groette (Ondertekening) Blijkbaar is nog steeds niet iedereen overtuigd dat ieder Nederlander zwem mer moet zijn en is er nog wel het een en ander te doen op het gebied van de propagering der zwemsport. Toen D.A.W. dan ook een uitnodiging kreeg om in Oosterleek (bij Wijdenes) een demonstratie te komen geven ter gelegenheid van de opening van het nieuwe badhuis, werd deze kans met beide handen aangenomen. Tezamen met de A.R.B. zal deze bekende Alk- maarse zwemvereniging daar Zondag middag laten zien, wat er alzo voor nodig is om zwemmen te leren en om daarna de verschillende slagen in de perfectie te leren. Verder wordt het mooie figuurzwemmen gedemonstreerd. Het congres van de paardenslagers Zoals wij reeds gisteren meldden, zal de afdeling Alkmaar van de Ne derlandse Bond van Paardenslagers Woensdag 17 Augustus optreden als gastvrouwe van het bondscongres. Naar wij thans vernemen, worden op die dag 300 personen in Alkmaar ver wacht. Van heinde en ver komen de paardenslager naar Alkmaar. Uit Lim burg, Groningen, Zeeland, Drente en de grote steden zullen de slagers hier hun belangen bespreken. Behalve de vergadering in het Gulden Vlies staat ren bandsdiner en een rijtoer door Alkmaar en omgeving op het pro gramma. Daden gevraagd Wij hebben in ons artikel „Daden gevraagd!" o.a. medegedeeld, dat de toewijzing van lege woningen door het college aan een wethouder is ge delegeerd, maar dat dit niet betekent, dat het college op zijn bemoeiingen geen op- of aanmerkingen zou kun nen maken, zodat de andere wethou ders dus mede-verantwoordelijk zijn. Naar men ons van bevoegde zijde verzekert, is de toestand evenwel zo dat de wethouder onder wie de wo ningdistributie ressorteert geen zeg genschap over ledige woningen heeft, maar dat het college daarover moet beslissen. De betrokken wethouder mag alleen beschikken over ruiling van woningen en inwoning. Wanneer er dus klachten zijn over toewijzing van woningén, zijn ook de R.K. wethouders daarvoor ten volle verantwoordelijk te stellen. Middenstandsexamen Voor het op 3 Augustus te Alkmaar ge houden Middenstands-examen slaagden de vol gende Candida ten: A. Boersen, Alkmaar; mevr. M. Smit—Fiesler, Wijdenes; J. J. Vaas, Breezand; L. H. C. Veenis en M. Veenis, Oost-Knol lendam; C. Vader, Castricum; S. Vas, Zaan dam; C. M. Th. Veen, Haarlem; R. Veen, Schoorl; J. II. op den Velde, Koog aan de Zaan; A. P. v. d. Velden, Alkmaar; N. P. Veldman, Heerhugowaard; P. A. v. Velzen, Heiloo; PI. Vennik, Alkmaar; P. H. J. Ver donk, Heemskerk; C. Verduin, Uitgeest; Th. Verheul, Alkmaar; D. J. Verheijden, Bever wijk; E. J. Verhoef, Westzaan; P. H. L. JF. "Verkade, Alkmaar; N. C. Verver, Heiloo; W. J. Veul, Julianadorp; J. M. Vink, Noord- Scharwoude; mevr. C. J. Visser—Alles, Scher- znerhom; mevr. PI. C. de Visser—Swenne, Alkmaar; J. v. d. Vliet, Hippolytushoef; M. A. Volkers, Hensbroek; H. P. Vos, Amster dam; H. W. Vos, Uitgeest; J. G. F. Vos, Krommenie; A. Vredenburg, Alkmaar; G. F. 'Vreeker, Alkmaar; D. de Vries, Bakkum; H. J. Vijn, Bergen; A. J. de Waard, Egmond aan Zee; J. C. de Waard, Egmond aan de Hoef; S. Wagemaker, Wieringen; J. P. A. ^Waterdrinker, Beverwijk; J. J. Webbe, IJmui- <5©nj H. A. Weerman, Amsterdam; P. II. Wester Obdam; PI. Wetterauw, Alkmaar; G. fa Wiertz, Zaandam; P. H. Willemse, Uit geest; P. G. Willemse, Uitgeest; F. Winter, Krommenie; K. Winter, Wormerveer; J. Wit, St* Pancras; C. H. de Wit, Egmond aan Zee; O. P. Witte, Texel; M. Witte, Texel; M. ten \Volde, Wormerveer; A. M. Wortel, Wormer veer; C. Woud, Westzaan; R. v. d. Woude, Hippolytushoef; mevr. E. J. Wijdenes—Ver meulen, Zaandam; R. Wijers, Amsterdam; P, Wijnker, Heerhugowaard; P. M. Koolaard, jBroek op Langendijk; M. G. J. Veld, Alk- Snaar; T. Zeeman, St. Pancras; M. Zeevel- der, Krommenie; J. J. Zonneveld, Beverwijk; Zoon, Heiloo; H. W. Zoontjes, Castricum; J. Zuidervaart, Assendelft; P. Ziitt, Ilarenkar- epel; G. Zwart, Zaandam. De Middenstands-examens te Alkmaar zijn Jiicrmeo geëindigd. In Schagen slaagden o.a. de candidaten: P. M. Karssen en PI. A. Keijsper te Alkmaar. MUTATIES BIJ DE P.T.T. De heer P. de Rover, hulpbesteller PTT te Alkmaar, is benoemd tot besteller in vaste dienst aldaar. De hoofdopzichter bij de PTT, C. Met selaar te Alkmaar werd per 4 April j.l. ver plaatst naar Haarlem. 9 terwijl ook het reddend zwemmen op het programma staat. Een en ander wordt afgewisseld met enkele aardige pantomimes. Wij zijn ervan overtuigd, dat de Oos- terlekers met veel belangstelling van de verrichtingen van de Alkmaarders zullen kennis nemen en hopen, dat zij er daarna van overtuigd zullen zijn dat zwemmen, vooral op de scholen een noodzaak is. Welke Alkmaarders liftten naar Hoensbroek? Maandag 25 Juli nam een autobe stuurder uit Haarlem een jongen en meisje mee die even vóór Utrecht ston den te „liften". Het tweetal, dat naar H-oensbroek moest, is meegereden tot Roermond. Later bemerkte de chauf feur dat in de auto een pak met kle dingsstukken was achtergebleven. Het enige dat hij van zijn passagiers weet is dat zij uit Alkmaar afkomstig zijn. Inlichtingen omtrent het gevondene zijn te verkrijgen bij het politiebureau te Alkmaar, afdeling administratie. Burgerlijke Stand Geboren: Ernst H., zoon van H. C .A. Koppejan en W. Gonlag. Getrouwd: Hendrik Harderwijk en Hendrika J. van Eijk. Cornelis Dekker en Jacoba de Zeeuw. Hendrik Rasch en Dieu- wertje de Groot. O v e r 1 e d e n Jacob Kieft, 72 jaar, ge huwd met J. E. Revers. ONGELUKKIGE VAL Gistermorgen omstreeks acht uur kwam de 56-jarige heer Van W. uit de Comanstraat zeer ongelukkig te vallen. Toen hij op de Bergerbrug liep keek hij even achterom en is toen waar schijnlijk uitgegleue i. De heer Van W. die een bovenbeenbreuk bekwam, moest per taxi naar het Centraal Zie kenhuis worden overgebracht. KORTSLUITING IN AUTO Vannacht om vier uur bemerkte een autobestuurder, die over de Kanaaldijk reed, dat in zijn motorrijtuig kortslui ting en een begin van brand was ont staan. De chauffeur zette de wagen aan de kant van de weg en bluste de brand. Hierna waarschuwde hij de po litie. Toen deze ter plaatse arriveerde, bleek dat de brand opnieuw was uit gebroken. Met natte doeken werd het vuur toen definitief bedwongen. Schoort Burgerlijke Stand Geboren: Hanny, dochter van J. Bak ker en M. G. Schotvanger. Hendrika B. M., dochter van H. Nieboer en L. C. van den I erg. Gijsbertus A., zoon van J Vóete en G. Beek. Gerarda C. M., dochter van J. J. Krimp en M. Lowter. Johanna, dochtet van J. Bart en C. de Waard. Ondertrouwd: J.. J. de Goede en N. Greeuw. Getrouwd: K. van de Pol en W. Grim. Overleden; J. J. van Oevern, 20 jr. De sirene loeide Nauwelijks begon de sirene te loeien of de Schoorlse brandweer rukte uit en binnen tien minuten werd er al water gegeven. Zij kon helaas niet voorkomen, dat de oude met riet gedekte en tot woonhuis ingerichte boer derij aan de Teuglaan in de vlammen opging. Alleen de schuur bleef behouden. Omwonen den, die de brand ontdekten, verschaften zich toegang tot de woning, waarvan de bewoners, de familie Krebs, afwezig waren, door de ruiten in te slaan en wisten de inboedel te redden. Over de oorzaak tast men in het duister. Burgemeester mr. Jochems was op het ter rein van de brand aanwezig. Dirkshorn Beroep aangenomen Ds. P. v. d. Sluis heeft het op hem uitgebrachte beroep naar de Gerefor meerde Kerk te IJsselsteijn aange- (Ontleend aan onze Advertentierubriek)' DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Blue Skies, 18 jaar. Victoria Theater, 8 uur: Per Luchtpost, 14 jaar. Cinema Americain. 8 uur: 3 Ondernemende Meisjes, tot 14 jaar o.g. Gulden Vlies, 2.30 uur: Kinder- en Familievoorstelling: Antonini. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Bestemming Tokio (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Na regen komt zonneschijn (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Mijn heer de Gouvernante (tot 14 jaar o.g.) Bergen aan Zee jan Klaassen en Katrijn in het Parnassia-park Het V.V.V.-bestuur Organiseerde W oensdagmiddag in samenwerking met de vereniging Paal 33 te Bergen aan Zee een kinderfeest. In het Par nassia-park zou een voorstelling wor den gegeven van de Levende Poppen kast onder directie van de heer Joh. Frevel. Te Bergen-Binnen werd de tram bestormd door honderden vrienden, kleine en ook grote, van Jan Klaassen en Katrijn. Ofschoon het nu juist geen strandweer was, bood het mooie Par nassia-park voldoende beschutting tegen de wind en Piuvius hield de sluizen een poosje dicht. Jan Klaassen en zijn wederhelft, nu eens geen poppen, maar mensen van vlees en bloed, werden door de ruim vijfhonderd bezoekers met groot ge juich begroet. Hier zag men nu eens, wat de eigenaar van het marionetten spel in een der sprookjes van Ander sen zich als hoogste ideaal had ge droomd: alle marionetten leven inge blazen, een levende troep van wer kelijke acteurs. Opgevoerd werden „De geleende Koekepan" en „De gelaarsde Kat". Beide stukken werden in kleurige costumes op boeiende wijze voor het „voetlicht" gebracht. Het publiek, en vooral het jeugdige publiek, genoot van het spel en leef de mee met de mensen uit het sprook je. De heer en mevr. Frevel waren van- drag Jan Klaassen en Katrijn en Lida Leeuwerik was in de huid van de ge laarsde Kat gekropen. Alle spelers te noemen heeft geen zin, het was voor allen een succesvolle middag. Dinsdag a.s. zullen kunstenaars-in de-dop wedijveren bij de grote zaticb- iigurenwedstrijd te Bergen jan Zee. In het zeldzaam mooi gelegen Open luchttheater gaat Vrijdag de tweede opvoering van „Circus Knie", waar mee de „Bergense Spelers" enkele weken geleden groot succes boekten. Egmond a. d Hoef Viswedstrijd Slotgracht Onder leiding van de heer Visser, direc teur Hevea-fabriek, vond dezer nagen dé tweede viswedstrijd in de Slotgracht plaats. Het ging om het hoogst aantal vis. De uitslag is als volgt: 1. C. J. van Egmond aan Zee, 33 stuks (4 kookpannèn, beschikbaar gesteld door voormelde heer Vis ser); 2. J. Bos, Egmond aan Zee, 23 stuks (taart); 3. J. Kareis, Egmond aan de Hoëf; 23 stuks (tulband); 4. Fr. v. d. Berg, Rin- negom, 20 stuks (tulband); 5. G. v. d. Mo ten, Egmond aan de Hoef, 14 stuks (ther. mosfles); 6. J. Koopman, Egmond aan de Hoef, 13 stuks (thermosfles). Na afloop dankte de voorzitter, de heer Visser voor diens leiding en het beschikbaar stellen van de hoofdprijs, die een aanzienlijke waarde vertegenwoordigt. Heiloo POSTAGENTSCHAP GESLOTEN De directeur van het Post- en Tele graafkantoor te Alkmaar maakt be kend, dat het Postagentschap Heiloo- Heerenweg van 8 t.m. 13 Augustus a.s. wegens vacantie zal zijn gesloten. Alkmaar Het "gaat niet zo erg voorspoedig met de tuinbouw. Of juister, met de grove tuinbouw. Weliswaar praat men overal van „teruglopende tijden" en „dalende prijzen". Maar al moge dit pessimisme dan met een korreltje zout genomen worden, met de grove tuinbouw gaat het werkelijk slecht. Als u het permit teert: beroerd-slecht. Wat al zo dikwijls werd voorspeld, wordt schier dagelijks meer tastbaar en het is niet te ontkennen: de bedrijfs voering, zoals men die jaren en jaren aan de Langedijk heeft gekend, blijkt op steeds grotere moeilijkheden te stui ten De veilingklok is een haast sinister symbool van die terugslag geworden: de voornaamste producten bedingen slechts de kunstmatig vastgestelde mi nimum prijzen. Het verhaal is dikwijls triest geweest, het is het nu weer. De lamp hangt weer voorover. Hier hebt U de gege vens: Met de vroege aardappelen was het niet bepaald botertje tot de boom. Kleine beschotten en prijzen, die reeds spoedig na aanvang van de campagne tot een betrekkelijk laag peil afzakten. De afgelopen week ging de markt voor de eerstelingen van de f 7 tot de f 7.50, de rode waren iels beter, maar gingen niet boven de f 8.50. De grove aard appelen waren niet zo bizonder gewild en de prijs brokkelde dan ook af tot f 7.80 maximaal. De witte kool schijnt neiging te heb ben de gebeurtenissen van de vorige herfst te zullen herhalen. Aanvankelijk waren de perspectieven voor dit pro duet zeer gunstig. Er waren mogelijk heden tot export en de aanvoer was nog niet zo groot. Door het wegvallenten. Een voorbeeld, dat inderdaad na- van exportmogelijkheden en een sterke I volging verdiend. stijging van de aanvoer werd de prijs in één dag gehalveerd en bedroeg toen f 6. Weliswaar trad daarna weer enig herstel in, maar einde vorige week vie len verscheidene markten uit en de prijs zakte in tot f 8. Dit verloop is op zichzelf vaker voor gekomen. Maar dit seizoen is er een groot areaal met witte kool beplant en de verwachtingen ten aanzien van de oogst zijn gunstig. Zodat het laatste woord over de witte kool nog wel niet gezegd zal zijn. Het verdere is al evenzeer in mineur. De rode kool bedingt met moeite de minimumprijs. De bieten zijn onver koopbaar èn worden óf gedenatureerd óf als veevoer afgezet. De slabonen wa ren de hoop van menige tuinder. De aanvoer is nog niet zo groot, maar de prijs kelderde niettemin tot ruim dertig gulden. Dit is in hoofdzaak de gang van za ken. Daarbij is geen sprake van rozen rood en zilver, maar tal van vragen houden daarnaast de gemoederen nog in spanning. Zo staat het potersseizoen voor de deur en de tuinders vragen zich af wat het worden zal. 't Is te wensen, dat de hoop, dat veel moeilijkheden van organisatori sche aard uit de weg geruimd zullen blijken te zijn. niet beschaamd worden. Rondgang Apollo Laat het met voldoening geconsta teerd zijn: De Langedijk groeit gesta dig naar een grotere eenheid. Want wat nog nooit gebeurd is, gebeurde deze week. Woensdagavond maakte het fanfare corps Apollo een muzikale rondgang door Broek op Langendijk. Het doel daarvan was gelden in te zamelen voor de aanschaffing van nieuwe instrumen- Gisteravond vergaderde de raad der gemeente Koedijk onder voorzitter schap van burgemeester Schellinger. De heer Visser (Arb.) was met ken nisgeving afwezig. Na een korte co mité-vergadering werd overgegaan tot openbare behandeling der agenda, die slechts tien minuten in beslag nam. Alle punten werden zonder enige dis cussie doorgehamerd. Besloten werd de Proefschooltuin West-Friesl. een sub sidie van f 25 te verlenen. Op diens verzoek werd ontslag verleend aan de heer Jb. Glas als lid van het Bur gerlijk Armbestuur. Zij het met een bloedend hart, aldus de burgemeester, werd vastgesteld, dat de gemeente werkman voortaan niet in aanmer king komt voor huwelijkstoelage. De tegenwoordige functionaris valt uiter aard buiten deze bepaling, daar hij reeds gehuwd is. Eveneens zonder discussie werd besloten tot wijziging van het besluit tot aangaan van een geldlening groot f 46275 in verband met een verzoek van de Band voor Nederlandse gemeenten. Het geld is bestemd voor de bouw van vier nieu we woningen. Met de aankoop van het perceel Kanaaldijk 269 ging de raad accoord evenals met de begro tingswijziging 1949 en met het verle nen van een tweede hypotheek pan de heer C. vd Gracht, groot f 2127.30. Tenslotte werd besloten de burge meester aan te wijzen voor vertegen woordiging m de vergaderingen van de polder „De Daalmeer". Nadat hiermede de agenda was af gehandeld, nam burgemeester Schel linger het woord, om afscheid te ne men van de raadsleden, die niet meer zullen terugkomen. Thans, aldus de heer Schellinger, beleven wij de laat ste, althans vermoedelijk de laatste vergadering in de oude samenstelling. De heren Biauwboer, Hes en Bram- mer luisterden naar veel waarderende woorden en lieten deze ook. niet on beantwoord. Telkens opnieuw kwam de prettige samenwerking en de vriendschappelijke omgang ter sprake. Egmond aan Zee De komst van Max Euwe Wij hebben reeds gemeld dat dr. Max Euwe komt. De Egmonden hebben een hoge greep ge daan, die gelukt is. Dr. Max Euwe speelt Donderdag 11 Augustus a.s. 's avonds 8 uur in .„De Vergulde Valk", Voorstraat te Egmond aan Zee een simultaanwedstrijd tegen 30 bor den, in principe als volgt te verdelen: 10 Voor badgasten, 10 voor de omliggende schaakverenigingen VVV en Dos uit Alkmaar en Oppositie uit Heiloo en 10 voor de leden van de Egmonden. Bij mindere deel name van de één, is wijziging van het aan tal deelnemers ten behoeve van anderen niet uitgesloten. Gezien de zeer korte tijdsduur, beschikbaar voor het organiseren van dit belangrijke ge beuren,.... wordt van de badgasten, zowel als van genoemde schaakverenigingen de meest vlotte., medewerking gevraagd. NIWIN-WEDSTRIJD Ten bate van de Niwin zal Zaterdag avond op het Egmondse sportpark een voetbalwedstrijd gespeeld worden door ■spelers uit de Egmondse badgasten. Hieronder zijn verschillende spelers van Amsterdamse eerste-klassers, zodat het een aardige wedstrijd kan worden. P. DE MUNK FIETST Onze plaatsgenoot de heer P. de Munk heeft met succes deelgenomen aan de ronde van Brabant. De oude heer, die thans 76 jaar is, legde in 3 dagen de voorgeschreven 3 maal 100 km. af en fietste de volgende dag nog eens 90 km naar Amsterdam! Hij was de oudste deelnemer en werd als Zo danig in het bijzonder gehuldigd. BEDRIJVEN MAAKTEN WINST. De gemeentebedrijven hebben ook over 1948 de gemeente weder winst opgele verd. De gasfabriek leverde een winst op van f 771, het waterleidingbedrijf f 2257 en het electriciteitsbedrijf f 11.921. BEGRAFENIS J. DE GRAAFF Op de algemene begraafplaats had Dinsdagmiddag de begrafenis plaats van de heer J. de Graaff, oud-raadslid en oud-kerkbestuurslid der oud-katho lieke gemeente. Aan de groeve spra ken professor van Kleef uit Culemborg, vroeger pastoor te Egmond aan Zee en pastoor van Zanten. VUURWERK Het grote vuurwerk, dat ieder sei zoen gegeven wordt, zal dit jaar op de dag van de wielerwedstrijden worden gegeven, dat is dus op Zaterdag 13 Augustus a.s. Heer-Huqowaard De nieuwe klok Dinsdag arriveerde de nieuwe klok voor de N.H. kerk, welke in de plaats komt voor de oude, welke door de Duitsers is gestolen, zodat wij bin nen zeer korte tijd de klok weer kun nen horen slaan en zij de gelovigen weer kan opwekken ter kerke te gaan. Op deze klok is een vierregelige spreuk aangebracht, welke aldus luidt: Uw „Hemony" na Duitse roof gelukkig teruggevonden Mag weer in Culemborg Gods werk en weg verkonden Dies brengt, Heer-Hugowaard, Deez' stad u welverdiende eer En schenkt met dankbaarheid een nieuwe klok u weer. Aan de andere kant staat een wa pen omgeven door de jaartallen 16551870 en 1949 en in letters: Ge goten door Jacobus van Bergen te Midwolda. Wij wensen het kerkbestuur geluk met de nieuwe klok en hopen, dat deze nog vele jaren of eeuwen haar plicht mag doen tot zegen van allen, die naar haar willen luisteren. Maarten Dekker won de herenpyama Zondag was een hoogtijdag in de motorsport. De Niedorper Motorclub had een federatierit uitgeschreven voor motoren in de mooiste streken van West Friesland. Het klinkt wat nuchter een rit „uitschrijven", maar de voor bereiding van diverse ritten uit te stip pelen voor zware en lichte motoren vereist nog wel degelijk grondige ken nis van wegen, dijken, paden (paadjes) en bruggen. En dat niet alleen, ook de technische bekwaamheid van de orga nisatoren moet op behoorlijk peil staan, wil men de verantwoordelijkheid dragen voor het in elkaar zetten van zo'n rit. Het vele werk werd met groot succes bekroond. In totaal had den 71 renners ingeschreven, w.o. de bekende renner Dupont uit Alkmaar, dit' z'n race-motor op de rechte vlakke wegen door z'n achtjarig zoontje liet besturen, nou ja de ene hand van paps hield het stuur nog wat „losjes" vast. De ritten waren met een grote nauw keurigheid vastgesteld. In vele gevallen werdhet uiterste van de bestuurders gevergd. Hoge bruggetjes moesten wor den genomen, bijna onberijdbare zand weggetjes afgelegd worden. Er waren vele voetangels en klemmen. Geheime controleposten, een stuk dijk ergens in het Waarland, waar menig renner „schuiverde". Een niet in het oog lopend zandpad vergeten in te rij den, waardoor verschillende tweemaal bij dezelfde controle-post aankwamen. En dan maar weer opnieuw beginnen. Dat een dergelijk motor-festijn de aandacht trok van het pubilek laat zich begrijpen. Ondanks de regen bleef de stemming in en buiten de Prins Mau- rits, waar de start en finish was, uit stekend. Dat de koffie-maaltijd zich na zo'n emotievolle rit liet smaken, be hoeft geen betoog. Het bestuur met z'n staf van controleurs kan met trots te rug zien op deze motor-sportdag. Des avonds vond de uitreiking der prijzen plaats in de Prins Maurits, het geen met een toepasselijk woord werd gedaan door Burgemeester Baken. Hieronder volgen de uitslagen: Sportklasse zware motoren: 1 A. Ple vier, m.c. Oterleek 18 strafpunten; 2 C. Butter, m.c. Alkmaar 22 strafpunten; 3 M. Dekker, m.c. N. Niedorp 26 straf punten; 4 L. Boot, m.c. Wieringen 30 strafpunten; 5 W. de Wit, m.c. De Westfries Enkhuizen 30 strafpunten. „Eigen krachten" overtrof aller verwachting De feestavond welke Hugo-Boys gaf ter ere van het 15-jarig bestaan, was geheel georganiseerd door de aanvoer ders van de senioren elftallen, één lid van de elftallencommissie en één van de supportersclub. Alleen eigen krach ten waren hiervoor gearrangeerd. Van af 8 uur tot 9 uur was er gelegenheid om de jubilerende club te feliciteren, waarvan door verschillende verenigin gen dankbaar gebruik werd gemaakt. Hierna begon eigenlijk de ware feest avond onder leiding van conferencier J. F. Morsink. De gezusters Dekker zorgden tezamen met de Melodians voor de muzikale omlijsting. In het bij zonder de nummertjes welke door deze 3 gezusters werden gegeven, werden ten zeerste-door ^e aanwezigen op prijs gesteld. In de pauze werd een inzame ling gehouden voor de Hugo-Boys leden over zee, om deze jongens met een pakket mee te laten delen in de vreug de in de Hugo-Boys-familie. Ook ver schillende schetsjes werden naar voren gebracht, welke waren ingestudeerd onder leiding van regisseur Feenstra. Daarvan was „Siska in de scheerwin kel" wel de mooiste. Zo gezellig was het, dat men geheel de tijd vergeten had, zodat het programma halverwege onderbroken moest worden, om de bden nog een,uurtje te laten dansen. Al met al een waar familiefeest. Be langstellend zien de Boys reeds naar het 20-jarig bestaan uit. Een slecht begin Zaterdagavond zou de zoon van de heer J. van Stralen een paard halen bij de heer Neefjes om Zondag mee te doen aan de hemden-race te Obdam. Toen hij aan de ene kant op het paard sprong gleed hij er aan de ander kant af en met het ongelukkige gevolg dat liij een enkel brak, zodat hp in plaats van in Obdam id 'het ziekenhuis te recht kwam. Groet EéN KERMIS MAAR IN HEEL 'T JAAR Groet beeft zijn kermis weer gehad, zijn drie dagen feest voor oud en jong. Vele ouderen mogen het dan niet meer zo gezellig vinden als dertig jaar ge leden, toen iedereen reeds dagen te voren in de weer was om alles in ge reedheid te brengen voor de ontvangst van familie en kennissen uit wijde om trek, moeder de vrouw het huis nog eens een goede beurt gaf en het man volk heg en tuin onder handen nam. De grote pot soep moge tot het verle den behoren, toch betekent de kermis nog enige dagen van vreugde. En niet alleen voor de ingezetenen, ook voor de tijdelijke inwoners, de „gasten" is de kermis nog een welkome attractie. Het is een feest voor de stedelingen zo'n boerenkermis eens te kunnen mee maken, eens rond te draaien in zweef- en draaimolen, zijn geluk eens te be proeven met de lijntreksport of met ringenwerpen, of om eens te schieten met een heuse buks. En dan die ouder wetse oliebollen! De grote danstent trok als steeds weer heel wat danslus- tigen. Vooral de eerste avond was het „bar" druk. Op de tweede avond ging veler belangstelling uit naar het bekende blijspel „Tot wederdienst bereid", waar van de plaatselijke toneelvereniging, de H.T.V., een mooie vertolking gaf. Toen vond Piuvius, de regengever, het schijnbaar wélletjes en zette de sluizen wijd open. In deze klasse waren 6 uitvallers Sportklasse lichte motoren: 1 Dantiil ma, m.c. Oostwoud 39 str.p.; 2 G dl Vries, m.c. N. Niedorp 51 str.p.; 3 r' I Rooij, m.c. Schagen 58 str.p.; '4 j Ij Stammes, m.c. N. Niedorp 67 str.p In deze klasse 3 uitvallers. Tourklasse zware motoren: 1 G. v d I Stok, m.c. N. Niedorp 32 str.p.; j'p'| Bakker, m.c. Hoogwoud 103 str.p, In deze klasse 4 uitvallers. Tourklasse lichte motoren: 1 R. Meyer I m.c. Oostwoud 44 str.p. Teamprijs sportklasse, best. uit 3 pet, sonen: 1 Motorclub Enkhuizen 104 str', punten; 2 Motorclub N. Niedorp 1211 str.p.; 3 Motorclub Alkmaar 131 strp I De herenpyama voor de best geplaai I ste N. Niedorper werd gewonnen door I de heer Maarten Dekker. Wa rmen hui zen Plattelandsvrouwen Dezer dagen vergaderde de afdeling I Warmenhuizen van de Ned. Bond vaal Plattelandsvrouwen. De voorzitster I mevrouw Hemanter Burg opende. Na het lezen van de notulen, werden I enige liedjes gezongen, waarna mevr, Hemanter Burg een uitgebreid ven slag voorlas van het pitstapje naar Ma. rum (Groningen). Uit dit verslag bleek wel dat de dames bijzonder genoten hadden. De ontvangst door de Maruni, se gastvrouwen was buitengewoon har. telijk. Er was een gezellige feestverga. dering en er werd een prachtige tocht I per bus gemaakt door Groningen. Het doel, nader contact te leggen tussen plattelandsvrouwen uit verschillende provincies' is uitstekend geslaagd. Np de pauze enkele besprekingen, Voor de gastdag op 7 September in de I „Zandhoeve" te Bergen gaven alle le. den zich reeds op. Voor de plattelandsvrouwendag, wel. ke op 29 Sept. in Hoorn wordt gehou den, gaven zich vrijwel de meesten op. De voorzitster wekte de dames nog eens op, handwerken e.d. te rato voor de Floralia-tentoonstelling, welke begin September wordt gehouden. De verloting die nu volgde van nog I enkele wollen kledingstukken, bracht weer drie gelukkige dames, n.l. mevr, t GutkerNieuwland, mevr. Middelburg Koelewaard en mevr. VlamKoning, I Na het zingen van enkele liedjes werd de vergadering gesloten. BURGERLIJKE STAND Geboren Catharina, d. v. W, I Hoogeboom en M. Bos. Cornelis Petronella Maria, d. v. A. de Nijs ej M. P. van Baar. Geertruida Adrla- na Maria, d. v. J. Glas en L. M. Mer-1 relaar. Wilhelmina Maria, d. 7, E C. Mosch en M. E. Dekker. - Catharina Maria, d. v. N. A. Dekte: en C. Molenaar. Overleden Antonius J. Nai- nes, 22 jr., gesneuveld in Indonesië, - I Jacob Grin, 62 j., weduwn. van I j Bakker. Ondertrouwd: Nicolaas, MoojjI en Margaretha Mosch. Jacobus v, Wonderen en Margaretha S. Hilhorst, Getrouwd: Jacobus van Won-1 deren en Margaretha S. Hilhorst. -I Aart Heneweer en Maartje A. Wil- T deboer. ■- Nicolaas Nooij en Marga-1 retha H. Mosch. Marktberichten ALKMAAR, 3 Aug. Aardappelen: Schots» I muizen 6—8 en bl. eigenheimers 8; slabonen I 36—43; stoksnijbonen 60—83; stamsnijbonen 9 12—43; pronkbonen 36—38; tuinbonen 4,501 —7,00; doperwten 13—38; bl. blauwschokkers I 32; komkommers: I 6—9,50; tomaten: A 28—38 en bonken 20—26; bloemkool: 1A| 53-73, I 25-48 en II 18; rode kool 5.2C 8,70; groene kool 5,20—6; spinazie 12-28; I postelein 14—29 sla 1,50—6,00; anrijvie M —26,50; rabarber 5—8; rode bieten 6-7; f bospeen 12—24; waspeen 10—22; uien 6—10; I soepgroenten 1—6; selie 3—6; rode aalbessen 40—58; klapbessen 22—38; perziken 6- appels: Yellow 10—400 peren: kruideniers 171 —20; druiven: Frankentbalers 1,36; meloenen: I net 22—70. LANGENDIJKER GROENTENCENTRAtt I 4 Aug. 36.000 kg aardappelen: eerstelt gen 7,20-9, drielingen 5,60—5,70, bl. e: heimers 8,20—8,80; 35.000 kg witte kool 7,0 -8,50; 16.000 kg gele kool 5-7,90; 75.(* kg rode kool 5—8,80; 3800 kg slabotf. 30,90-39,20; 40.000 kg uien 9,70-10,10; 7W kg tomaten: A 28—32, B 27 en C 24. NOORDERMARKTBOND, 4 Aug. - 58.000 j kg. aardappelen: eerstelingen 8,30—9,10, ro8» eerstelingen 9,10—9,60, eigenheimers 8-8,70, bl. eigenheimers 7,50—8,70, Koopmans blau wen 8,20 en Bevelanders 7,40—8; 4700 I'll rode kool 4—7,90; 80.000 kg witte kool 7,80 9; 225 kg zilvernep 35; 9000 kg slaboneu 32-38. WARMENHUIZEN, 4 Aug. - 66.000 kl aardappelen: Schotse muizen 8,60-9,80, bintjes 6,40—7,90; eigenheimers 6,60-8,30; 54 kg slabonen 30—34; 2700 kg witte kool 8, (Ongecorrigeerd) Nieuwe Nederlandse film „De Dijk is dicht" Dezer dagen is bij Polygoon-ProfiU' een begin gemaakt met de opname11 var, een nieuwe Nederlandse film, die de voorlopige titel draagt: „De dijk 18 dicht". Het gegeven van deze film 's gebaseerd op de overstroming, de drooglegging en de wederopbouw van Walcheren, als symbool van het her stel in Nederland. A. Koolhaas schreef het scenario en voert de regie, Pie' Buis treedt op als camera-man en Kees Brusse speelt de hoofdrol. Dick Schermer train» De Nederlander Dick Schermer ui' Venhuizen, die het Kanaal wil over zwemmen, zwom Woensdag tijdens de training de bijna twintig kilometer van Calais naar Sangatta bij ru** zee. Schermer zeide van plan te zGn' eind deze week zijn poging te onder nemen, indien de omstandigheden gunstig zijn, aldus meldt „Het VnJe Volk". Reeds 500 exempla (Van onze Ha TOEN VOOR DE EERSTE KEER op 1 genoemd, omdat hij een vocht afsch denken gesignaleerd en gevangen w totaal reeds 500 gevangen en hoewel d lijkt, is het verontrustend genoeg, om te sporen en een organisatie in het lev o idler, ook wel bisamrat genoemd, kra [VE MUSKUSRAT STAMT uit Ameri- ka. Hij werd door de Belgen ge ïmporteerd, omdat het bont zeer kost baar is en het kweken van deze ratten dus een winstgevend bedrijf oplevert. Doch er ontsnapten in België enkele ratten, zij teelden zich voort en op het ogenblik komen er reeds zoveel voor, dat men zich er ernstig ongerust over maakt. Want de muskusrat houdt zich bij voorkeur op langs de oevers van ri viertjes en kanalen en maakt zijn holen in de dijken, die hij zodanig doorwoelt en ondergraaft, dat ernstige verzwak king van deze waterkeringen optreedt met het gevaar van doorbraak bij hoge waterstand of storm. Nu nog slechts Noord-Brabant De muskusrat kwam langs de rivier tjes ons land binnen en verspreidde zich ook over andere landen. Tot nu toe heeft men hen uitsluitend gecon stateerd in Noord-Brabant langs de Belgische grens en bij de vennen. In andere streken van ons land komt hij, zoals deskundigen ons verzekerden, niet voor! En dat is maar gelukkig ook, want het leed zou niet te overzien zijn, als hij bezit nam van onze dijken en daar zijn verwoestende werking ver richtte. De taak van de Plantenziektenkun- dige Dienst in Wageningen is het om de muskusrat te bestrijden en te voor komen, dat hij bezit neemt van andere streken dan waar hij tot dusver gecon stateerd is. Dat dit absoluut noodzakelijk is, be grijpt men niet alleen hier, maar ook bij onze Zuiderburen. Daar looft de Dienst voor de Scheepvaart een premie uit voor,elke bij de kanalen gevangen en ingeleverde rat. De Belgen waren echter niet bijster ijverig met dit inle veren, omdat met de velletjes op an- deré wijze veel te verdienen was. Niet temin zijn in 1948 3009 premies toege kend en in het eerste halfjaar van 1949 reeds 2000. Dat bewijst, dat het kwaad er voortwoekert. Men leverde in België ook ratten in, die niet bij de kanalen gevangen wer den. Aanvankelijk keerde de Dienst voor de Scheepvaart ook, daarvoor 'n premie uit, doch het totale bedrag liep zo hoog op, dat men zich weer is gaan beperken tot de bij de kanalen gevan gen ratten. Meldingsplicht VEDERLAND DIENT DUS terdege op -Uii hoede te zijn. Reeds ving men hier te lande 500 muskusratten ver moedelijk bijna het gehele aantal, dat naar ons land uitweek en zich hier vermenigvuldigde doch het kwaad is geenszins bezworen. Er zullen nieuwe ratten komen. Vandaar dat een mel dingsplicht is ingevoerd voor het ont dekken van muskusratten. Haring naar de vismeelfabrieken Hoewel de vangsten van do drijfnetvissers tot heden over het algemeen zeer teleurstellend zijn geweest en er op 23 Juli j.l. reeds niet minder dan 36.992 kantjes gezouten haring (pekel- en steurharing) minder waren aange voerd don het vorige jaar op dezelfde datum het geval was, worden er daarentegen door de trawlers, die momenteel de z.g.n. trawlharing- visserij, op de Noordzee uitoefenen, reeds grote vangsten gemaakt. Zo waren er gedurende de afgelopen week meerdere trawlers aan de af slag te IJmuiden, die gemiddeld pl.m. 1750 kisten (een kist bevat 50 kg haring) per vaar tuig aanbrachten, w.o. zich o.m. de trawler „Johannes Polderman" (IJM 20) van de rederij „De Marezaten" bevond, die zelfs 2070 kisten aanbracht. Daarom valt het te betreuren, dat er voor deze haring, die over het algemeen prima van kwaliteit was, helaas geen voldoende afzet gebied te vinden is, waardoor er grote partijen van deze kostelijke vis, die de minimum-prijzen van f 12,— (le soort) en f 10,50 per kist (2e soort) niet konden opbrengen, naar de vismeel fabrieken moesten worden overgeheveld, om tot vismeel voor het vee en tot haringolie te V'orden verwerkt. Dat de reders en de opvarenden van de trawlers hiervan grote schade ondervinden, be hoeft natuurlijk geen betoog. In verband hier mede zal de aanvoer van verse haring in ons and voorlopig dan ook belangrijk worden be perkt, en zijn meerdere haringtrawlers in de a gelopen dagen, wederom ter z.g.n. „verse visserij" naar zee vertrokken. Bovendien hebben de reders van de betrokken autoriteiten in Den Haag, thans toestemming gekregen, om in de eerstkomende weken een -tal trawlers, in Engelse havens te laten markten. Of de moeilijkheden, waarmede de reders IJmuiden thans te kampen hebben, hier door, zij het dan ook tijdelijk, uit de wegge ruimd zijn, betwijfelen wij echter ten zeerste. Daarom laat ons afwachten! Nu samen met T.N.I. strijden tegen benden De commandant van het Nederlands- ndonesische leger, de luit.-generaal Buurman van Vreeden, heeft via de radio een toespraak tot de strijdkracht en gehouden, waarin hij er op wees, i order tot het staken der vijande lijkheden dient te worden nageleefd. ■Hij legde er de nadruk op, dat niet kari worden verwacht, dat er nu onmiddei- Hik een toestand van rust zal intreden. Er zijn ook benden, die het alléén maar te doen is om te stelen en te plunderen on men kan niet verwachten, dat deze oenden de order letterlijk zullen opvol- ffn' Bovendien zal men niet meer strijden tegen, doch met de TNI, aangezien „het Republikeinse leger met de plicht deelt, de bevolking he benden"6 *e verlenen tegen genoemde

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2