JfB De „kleine man" werd voor 50 millioen per jaar opgelicht VAGANTIE-UITSTAPJES VONT UUR Vriendschap staat geboren te worden Een bacterie-dodende lamp De kwestie der onbelaste reserve an i Geraffineerde opliqhterspractijken De strijdwas niet tevergeels I DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1949 Is betere", zegt ig niet zo lekker ïaar biscuits van ;t. U vraagt toch U krijgen kunt, :te soort biscuits: BISCUITS CHOCO LA ^ViVCfeH IS KOPf /y ^XAIIetyp^n OP OE SPtENOÓRJH* MIENT 16 ALKMAAR I/0QR uw vWUCKTW®' GROTE AFSLAG van LEVENDE PALING in v.d. STOK'S Paling- en Zeevishandel, 1.p. pond. Hekelstraat 29. Tel. 3105 (Eigen palingvisserij.) Te koop van part. D.K.W. AUTO 1938. in prima staat, 1250. Te zien Garage Pietersma, Raadhuisweg Heiloo, telef. K 2200—2001. Voor al Uw CAKE, GEVULDE KOEKEN, AMANDELBROODJES, JODEN- KOEKEN Jat U langs kwam... ik wist :st beginnen alleen met dat „Ik ben niet kiein... ik zegt Marietje. „Wat is er ge- tikki. New-Yorkse politie sluit zwendelbende achter de tralies (Van onze correspondent te New-York). nVT DE GEMIDDELDE AMERIKAAN een gemoedelijk en door en door menselijk mens is, die U zelden in Volendam een tientje ziet wegsmijten om een meisje in costuum te fotograferen, die geen pachale directiekamer "it „aar men tot diep in de tapijten zinkt op weg naar de zetel van de ■aas die niet ieder jaar naar Reno reist om zich een nieuwe vrouw aan te meten dit alles behoort tot de minder bekende feiten over dit grote land. Mr Average Man'' verschilt weinig van zijn doorsnee-collega in Europa. "n Lt vooruitzicht een luttele doller te kunnen omzetten in honderd, zon- j i s_ "I-diniiKnn* alc TT on mil IVÏCt? der er ook maar iets voor te doen, is hengeven dierbaar^alsJJ^enjnjj. andere woorden: hij is dol op een gokje. Dat de wet het hem formeel ver- Wedt is nauwelijks een overweging. Er zijn altijd lidden te vinden die graag -/iin voor een percentage van de omzet hun beste krachten te en «ven aan het Iaten~röuferen van al deze losse dollars, kwartjes, dubbeltjes centen, die de „kleine man" voor dit doel in omloop brengt. toor dient n.l. als „clearing house" voor cheques voor alle plaatselijke banken. Wanneer een inwoner van de stad zijn bakker per cheque betaalt, dan gaat dat papiertje naar het clea ring house teneinde op de rekening van de bakker te worden bijgeschre ven. En aan het eind van iedere dag publiceert het clearing house het to taalbedrag van alle cheques, die zijn geadministreerd. Met de hoge beambte, die iedere dag dit cijfer vaststelt en controleert maakt het syndicaat een overeen komst. „Wat maakt het nu voor ver schil", zeiden de mensen van het syn dicaat, „of je publiceert, dat jullie per dag zoveel millioen, zoveel honderd duizend dollars en twintig cent, of der tig cent hebt omgezet." De hoge be ambte, gerustgesteld door het feit, dat niemand van hem verlangde met de millioenen of honderdduizenden te gaan goochelen om voorts hogelijk be vredigd door de royale privé-kasmid- delen, die er voor hem en de zijnen zouden vloeien indien hij getrouw de cijfers in de dubbeltjesrij zou manipu leren (geen mens, die daar ooit achter zou komen), zegde het syndicaat zijn volledige medewerking toe. Iedere dag werkte een betrekkelijk kleine, maar efficiente staf van het syndicaat om in de kortst mogelijke tijd na te gaan op welk van de laatste cijfers van het „gokgetal" het minste geld stond. Dat cijfer moest winnen; dan betaalde het syndicaat het minste uit. Was dit b.v. het cijfer 2, dan werd er prompt een telefoongesprek m^t Cincinnati aangevraagd, waarbij één der bazen van het syndicaat de hoge beambte van het clearingkantoor zou mededelen: „Jan, er ligt een kip in het water". Uit deze code die her haaldelijk veranderd werd kon de man in Cincinnati opmaken, dat er in zijn dagelijkse staat eén 2 moest voorkomen in de dubbeltjesrij. Op deze manier steeg de winst van het syndicaat op ongelooflijke wijze en de kleine man, uit op een extra'tje voor zijn vacantie was er zich niet van bewust, dat zijn winstkans tot aan zienlijk beneden de één op de duizend was gedaald. WANNEER ER NU DAGELIJKS iemand by u op kantoor komt, uw vertrouwen langzamerhand weet winnen en u ten slotte aanmoedigt om eens een kwartje te zetten op een „nummer" wat kan u 'dan gebeuren. Men zegt er bij, dat de kans om te winnen er één op duizend is. Maar komt uw nummer op, dan betaalt het 100 X. U doet het een keer, een tweede keer en daarna is het hoe lan ger hoe moeilijker er van af te blijven. Bovendien, u kunt iedere avond in de krant nagaan of u al dan niet ge wonnen hebt. Want de man heeft u verteld, dat zijn „loterij" speelt op de „officiële cijfers van het aantal aan delen, dat iedere dag op de New- Yorkse beurs is omgezet", en de even zeer officiële gegevens van het cen trale bankantoor in b.v. Cincinnati, die u evenzeer onder de beursrubriek zult aantreffen. En als u dan ruim een jaar iedere dag een kwartje of een dubbeltje of een dollar hebt verspeeld en nog nooit eens een bedragje hebt geïncas seerd, dan is er geen enkele reden om bedrog te vermoeden. U bent onge lukkig geweest. Dat kan gebeuren. Zij, die onder een bepaald gesternte zijn geboren schijnen te enenmale geen kans te maken op een gelukkig gokje. Hoe het systeem werkt. j^AAR AAN DE ANDERE KANT, in de „loterij-centrale" is er ge durende die 365 dagen dik verdiend. Het „syndicaat" heeft schoon 50 millioen over gehouden. Dit is natuur lijk niet allemaal zuivere winst. Maar zuivere koffie is het toch ook niet. Tenminste, dat heeft de New-Yorkse politie dezer dagen gezegd, toen men de bewoners van een lief, zorgvuldig gemeubileerd landhuisje, even buiten de stad, oppikte en hen beschuldigde van grootscheepse malversaties wer kelijk uniek op hun gebied. En hoe wel de heren Zwillman, Strollo, Mar tinson, Kane en collega's uiteraard erkenden, dat zij zo geniaal de kleine man bij de neus hadden genomen, zit ten zij nu in het welbekende, ietwat kale privé-kantoor, waar geen tele foon hun rust verstoort al moeten zij er weliswaar hun eigen bed op maken. Dit laatste hadden zij zich gedacht te kunnen doen door hun inderdaad ingenieuse manupulaties met de num mers. Hier is de techniek, ter lering en vermaak. Gesteld, dat uw corres pondent vandaag wakker was gewor den met het gevoel, dat de cijfercom binatie 333 hem geluk zou aanbren gen. Hij zou dan dit getal op een De politie grijpt in. j^IET MINDER INGENIEUS dan de wijze waarop het syndicaat te werk ging, was de methode die de politie toepaste om de hele club tegelijkertijd te kunnen inrekenen. De politie heeft hier n.l. de bevoegdheid om in geval len, waar burgers ervan verdacht wor den in strijd met de wet te handelen, hun telefoolijn af te tappen. Toen politie-mannen derhalve de lijn van een lid van het syndicaat, Strolle, onder controle namen, bleek al spoe dig dat deze heer, die een heel klein kantoortje in de stad had waar men cheques kan innen na sluitingstijd van stukje papier met zijn naam en adres de banken, op de een of andere wijze plus een kwartje aan de vertrouwde „Joe" hebben gegeven, die iedere och tend zijn neus om de hoek van zijn kantoor steekt en zich verder aan de beslommeringen van de dag wijden. „Joe" bewerkte uiteraard de andere kantoren in deze buurt en zou tegen half een alle slipjes papier en alle kwartjes, dubbeltjes, centen en dol lars minus zijn bescheiden provi sie hebben afgeleverd aan zijn „districts-opziener". Zoals „Joe" lo pen er in New-York alleen enige hon derden rond; er zijn derhalve tien tallen districts-opzieners en met ver rassend snel tempo belandt de buit van de ochtend in het laatje van het syndicaat. Wanneer uw correspondent (en tienduizend andere New-Yorkers) hun avondblad kopen, dan glijdt Hun blik eerst naar de beurspagina's, ook al staat er geen achtste van een aan deeltje op hun naam. „Hoeveel aan delen zijn er ter beurze omgezet?" is de vraag, die zij zichzelf stellen. En zowaar: het waren er 33.421.567. De eerste twee van het getal, dat hij die ochtend aan „Joe" had toevertrouwd. Nu nog het voorlaatste cijfer nagaan van de dagelijkse omzet van het cen trale bank-kantoor in Cincinati. Daar is het 4.234.628. En ons gezicht wordt langer. Het tweede cijfer was een 2 en we vissen er dus weer naast. Enfin, toch maar volhouden. Als je er één keer zo dicht bij bent geweest moet je niet opgeven. Maar het syndicaat was lang niet tevreden met louter de dagelijkse op brengst en het karakter van dit soort heren was er ook niet naar om rustig af te wachten tot de laatste editie van de avondbladen zou verschijnen. Zwendel in 't groot. £)IE OFFICIëLE CIJFERS van de omzetten der New-Yorkse effec tenbeurs, daaraan viel bepaald niets te doen. Maar in het centrale bank kantoor in Cincinnati, daar zat een man met wie te praten viel. Dit kan- verbonden was aan het hoofdkwartier van een grote loterij. Men bleef zijn gesprekken afluiste ren en kwam zodoende het gehele syn dicaat op het spoor. Nog greep de politie niet in. Rechercheurs-in-burger vertroklvfen naar Cincinnati en wisten door te dringen tot het privé-kantoor van de hoge beambte, die met de cij fers goochelde. Zij kwamen bij hem binnen onder het motto, dat „goede vrienden in New-York hen hadden aangeraden hier om een baantje te komen solliciteren". Terwijl zij daar zaten kwam het dagelijkse telefoon gesprek met New Yerk door, waarin de code werd doorgegeven. Teneinde vooral geen misverstand te doen ont staan herhaalde de hoge beambte van het centrale1 bankkantoor de code: „Jan er ligt een kip in het water". De „sollicitanten" schreven dit schielijk op een spiekpapiertje, dat zij bij hun te rugkeer in New-York aan hun hoofd bureau overlegden. Het klopte natuur lijk woordelijk met het gesprek, dat men in New-York had afgeluisterd. Het syndicaat was daarmee aan het einde van zijn bestaan gekomen. Men kan nog terecht. Voor de goklustigen is het wellicht een troost, dat er nog tal van andere syndicaten niet door de politie zijn ontmaskerd. Er zijn er ook een aan tal bij, die tot dusver nog niet tot flagrante zwendelpartijen zijn over gegaan en wier eigenaars zich met een (betrekkelijk) rustig leven en aanzien lijk minder winst tevreden stellen. Iedere dag wordt er wel zo'n nieuw syndicaat opgericht. Iedere dag verdwijnen de „directie leden" van een bestaand syndicaat ijlings van New-York naar Californle, omdat zij niet in staat zijn de winnaars uit te betalen en veel meer nog dan de wet de vuisten en wapenen van hun ontevreden cliëntele vrezen, wier winst nooit werd uitbetaald. Maar iedere dag zijn er voldoende „Joe's" in Amerika's steden en dorpen, die niet de minste moeite hebben ge gadigden te vinden, die opnieuw een kwartje of meer aan een gokje willen offeren. Maandag is een 15-jarige jongen bij het zwemmen in het IJselmeer te Harderwijk verdronken. Rozen voorde Generaal Tijdens zijn jongste bezoek aan Nederland ontving de Fran se generaal De Lattre de Tas- signy in het Kurhaus te Scheve- ningen, waar hij logeerde, van een onbekepde een bouquet rozen. Bij de ruiker bevond zich een kaartje, waarop in het Frans stond vermeld, dat de schenker van deze bloemenhulde zich aan het einde van de oorlog in een Duits concentratiekamp nabij Straatsburg had bevonden en uit de gevangenschap was bevrijd door het eerste Franse leger, dat onder bevel stond van generaal De Lattre de Tassigny. Uit erkentelijkheid voor dit feit deed hij daarom de generaal deze rozen toekomen. Aangezien generaal De Lattre de Tassigny hem gaarne per soonlijk zijn dank zou willen be tuigen voor de bloemenhulde, wordt de onbekende gever ver zocht zijn naam en adres bekend te willen maken aan de chef van de generale staf, Prinses Juliana- kazerne, 's-Gravenhage. Deel der Midinefrtes weer aan de slag Het stakingscomité heeft gisteravond medegedeeld, dat de midinettes (.naai stertjes) van drie modehuizen het werk hebben hervat. De firma's hadden nieuwe loonscha len en een premie gedurende de tijd, dat de nieuwe loonschalen worden vastgesteld, beloofd. Het stakings comité dringt er bij degenen, die nog staken, op aan te blijven staken, tot dat de werkgevers met dezelfde voor waarden accoord gaan. DE LEKKERKERK" VLOT GEKOMEN Gistermorgen is het s.s. „Lekker- kerk" van de V.N.S., dat op 26 Juli bij het eiland Perim was gestrand, vlot gekomen. Het bergingsvaartuig „Protector", dat assistentie heeft ver leend, sleept het zwaar aan de voor zijde beschadigde schip terug naar Aden. De H.V.K. iot de soldaten: De heer Lovink, de Hoge Vertegen woordiger der Kroon in Indonesië, heeft een rede gehouden tot de strijdkrach ten ter gelegenheid van het uitvaardi gen der order tot het staken der vijan delijkheden. Hierin zeide hij o.a„ dat aan het gewapende conflict tussen de Republiek en Nederland thans gelukkig een einde is gekomen. Een vriendschap in de volste zin des woords tussen bei de landen en volken staat op het punt te worden geboren. Het oog dient thans op de toekomst te worden gericht. Meer dan drie jaren hebt gij thans de wapenen gedragen en uw taak is bovenmenselijk zwaar geweest. Uw ontberingen, zowel lichamelijk als geestelijk, zijn groter geweest dan de meesten onzer ooit zullen kunnen beseffen. Een groot aantal uwer kame raden heeft het leven gelaten of draagt nog de toegebrachte wonden. De strijd is echter niet vergeefs ge weest. .Waart gij geen brengers van rust en orde geweest, dan zou heden geen vriendschap herboren kunnen worden voor het heden en de toekomst. De heer Lovink vroeg zich trouwens af, of de mannen van de Nederlandse strijdkrachten ooit werkelijke vijand schap hadden gevoeld, behalve in de ogenblikken van de grootste hitte van In het laboratorium voor Wetenschappelijk Onderzoek der N.V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven is een bacteriedodende lamp gecon strueerd, die van groot nut zal zijn in de strijd tegen het bederf van levensmiddelen en andere voor bacteriën en schimmels gevoelige produc ten. De lamp, die reeds in productie is genomen, levert een sterke ultra violette straling, die op bacteriën, schimmels, gisten en dergelijke micro- organismen een vernietigende uitwerking heeft. FOTO LINKS: de bacteriedodende lamp ziet er uit als een T.L. buislamp, doch dan zonder fluorescerend poeder op de binnenwand der buis. FOTO ÈECHTS BOVEN: Hoe een boterham er uitziet, als zij enige weken oud is en bij hoge temperatuur en vochtigheid aan de inwerking van de overal aanwezige micro-organismen heeft blootgestaan. FOTO RECHTS ONDER: Een boterham, die gedurende dezelfde tijd door een bacteriedodende lamp werd bestraald, zodat hier geen bederf optrad. Omschakeling van boter op kaas harde noodzaak voor zuivelbedrijf Bij de behandeling van het ontwerp tot vaststelling van de begroting 1949 van het landbouw-egalisatiefonds in de Eerste Kamer merkte de heer H. J. M. Verhey (KVP) op, dat de in April vastgestelde basisprijs voor melk, waar door de melk, die voor boterbereiding bestemd wordt, zijns inziens onvoldoen de opbrengt, tijdelijk herzien zou moe ten worden. De getroffen regeling is bedoeld, aldus spr., om een stimulans te geven aan de omschakeling in ctë zui velindustrie van boter op kaas of ge condenseerde melk. Deze omzetting gaat niet zo vlot en waar wil de minis ter de 300 vakbekwame kaasmakers, die hiervoor extra nodig zijn, vandaan halen? Minister Mansholt antwoordde, dat de omschakeling een gevolg vai^, de harde werkelijkheid is. De boterprijs in Europa is over een breed vlak voor zes jaar vastgelegd door de DeensEngelse overeenkomst tot een prijs van rond f 2.85 per kg. Tijdelijk hogere uitkering voor melk bestemd voor boterbereiding achtte spr. in strijd met de werkelijk heid. Dan zou de stimulans tot omscha keling wegvallen. Het ontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Brandstoffen voor grote gezinnen en kamerbewoners Het Centraal Distributiebureau deelt mede, dat gezinnen, die uit acht of meer personen bestaan, voor de ver krijging van een toeslag aan brand stoffen in aanmerking komen. De betrokkenen dienen zich op een door de plaatselijke distributiediensten nader te bepalen tijdstip met de dis tributiestamkaarten van alle gezins leden te wenden tot dc genoemde diensten. Ook kamerbewoners zullen Wederom aanvragen ter verkrijging van brand stoffen kunnen indienen Op nader door de plaatselijke distributiediensten te bepalen dagen dienen de aanvraag formulieren hiertoe door de kamer verhuurders bij deze diensten te wor den afgehaald. Bus in ravijn gestort Achttien personen zijn om het leven gekomen en 25 gewond, doordat een bus bij de afdaling van de Tizi n"Test- pas nabij Marrakes (Marokko) in een ravijn van ongeveer 150 meter diepte stortte. Er bevinden zich twee Euro peanen onder de gewonden. IS NU BIJNA TWEE JAREN geleden, dat aan de ondernemers de ge legenheid werd gegeven een deel van de door hen behaalde winst zgn. on belast te reserveren, zowel voor de inkomstenbelasting en de ondernemingsbe lasting als de vennootschapsbelasting. Algemeen meende men, dat jaarlijks 15 pet. der winst op deze wijze aan de belastingheffing werd onttrokken. Reeds aanstonds bleek het ingevoerde systeem zeer ingewikkeld en aldra wist de ondernemer, dat in zeer talrijke gevallen deze 15 pet. niet meer dan een illusie waren. Motief voor deze onbelaste reserve was o.m. het feit, dat verliezen slechts gedurende twee jaren met toekomstige winsten gecompenseerd konden wor den, terwijl de minister van oordeel was, dat het bedrijfsleven over een fonds diende te beschikken teneinde toekomstige verliezen te kunnen opvangen. Dit laatste argument heeft blijkbaar zijn waarde verloren de mogelijkheid om onbelast te reserveren zal met ingang van het boekiaar 1948 of 1947/48 komen te vervallen! Belasiinaherzieriina 1949 over de verh°sing der fiscale afschrij- 3 s ving uitvoerig behandeld. £)ERHALVE WEDEROM een teleur stelling voor hen, die werkelijk 'n „tegemoetkoming" aan het bedrijfsle ven hebben verwacht. Als pleister op de wonde is de compensatietermijn van twee jaren gebracht op drie jaren. Dientengevolge zullen bij aanvaarding van deze voorgestelde wetswijziging de verliezen van bijv. 1948 mogen wor den verrekend met eventuele winsten in de jaren 1949, 1950 en 1951. De bij het einde van het boekjaar 1947 of 1946/1947 bestaande onbelaste reserve zal onder bepaalde voorwaar den gehandhaafd blijven. Aan haar zal worden toegevoegd het bedrag, waarmede het bedrijfsvermogen bij de aanvang van het boekjaar 1948 of 1947/1948 is vermeerderd ter bevorde ring van een verdubbeling van de af schrijving op oude bedrijfsmiddelen. Dit onderwerp is in een vorig artikel Bij de naamloze vennootschappen zal de herleide overgangsreserve gaan ver dwijnen. Deze wordt voor 60 proc. van haar bedrag toegevoegd aan de onbelaste reserve; voor de resterende 40 proc. zal de herleide overgangsre serve een volkomen vrije reserve wor den. Op de balansen van 1948 en volgen de jaren zal dus voortaan paraisseren de z.g. onbelaste reserve, bestaande uit: de oude onbelaste reserve; de her waarderingswinst op de bedrijfsmidde len en (bij N.V.'s) 60 proc. der her leide overgangsreserve. Op deze onbe laste reserve, die niet meer kan toe nemen, heeft de fircus'zich een claim voorbehouden en het is aan de onder nemers hiermede te allen tijde ernstig rekening te houden. De onbelaste reserve zal in de toe komst op verschillende manieren een vermindering ondergaan. Uit fiscaal oogpunt het meest onschuldige is wel de verrekening met toekomstige ver liezen. De hiervoor gememoreerde ver liescompensatie met in volgende jaren te behalen winsten werkt eerst zodra de onbelaste reserve geheel zal zijn verdwenen. Het bedrijfsvermogen. 2EER BELANGRIJK is het bedrijfs vermogen bij de aanvang van het boekjaar 1948 of 1947/1948. Zodra het bedrijfsvermogen van enig volgend boekjaar is gedaald'beneden dat van 1948 of 1947/1948, zal het verschil van de onbelaste reserve naar de belastba re winst moeten worden overgeboekt. Een voorbeeld moge de consequen ties van deze bepaling verduidelijken: 1 Jan. '48: bedrijfsvermogen 80.000, onbelaste reserve 10.000, Winst '48 ƒ12.000,— Opnamen'48: privé 6.000, belastingen 15.000, Bij deze cijfers zal het bedrijfsver mogen per 1 Januari 1949 bedragen: ao po 80.000. winst 12.000, 92.000,— opnamen 21.000, nieuw saldo 71.000, Derhalve een achteruitgang ten be drage van 9.000,hetgeen betekent, dat de onbelaste reserve wordt terug gebracht van 10.000,— tot 1.000,— en dat de belastbare winst wordt ver hoogd van 12.000,— tot 21.000,—. Conclusie: ondernemers let op Uw opnamen! Thans wordt uw directe be lastingschuld niet alleen door uw winst, doch tevens door uw opnamen bepaald. Het ware in dit verband zeer gewenst, dat de mogelijkheid geopend werd op het bedrijfsvermogen per ul timo 1947 of 1946/1947 alsnog in min dering te mogen brengen de op dat tijdstip achterstallige belastingen. Te meer waar de achterstand in het vast stellen der aanslagen menigmaal niet de schuld der contribuabelen is. Vooral klemt deze omstandigheid zeer, aange zien over de betere jaren 1946 en 1947 menigmaal in de mindere jaren 1948 en volgende moet worden betaald. En de ze belastingbetalingen, die ten laste van het bedrijfsvermogen geschieden, doen de fiscus zijn claim op de onbe laste reserve opeisen. Premie voor vrijwilligheid. MEN ZAL OOK vrijwillig de onbe laste reserve geheel of ten dele aan de winst kunnen toevoegen. De fiscus stelt hierop zelfs een premie. Voegt men haar geheel aan de winst toe, dan is de belasting over dat gedeelte van de winst slechts voor driekwart verschuldigd. Voor de Inkomstenbe lasting kan men in dat geval toepas sing van het speciale tarief van artikel 48 vragen, hetgeen met zich brengt 'n tempering van de zo zware progressie. Zou men b.v. in een jaar met nagenoeg geen winst de onbelaste reserve vrij willig geheel aan de winst toevoegen, dan is slechts verschuldigd 3/4 x 40 proc., of 30 proc. Tenslotte zal de onbelaste reserve moeten verdwijnen bij beëindiging der bedrijfsuitoefening. Dit is uiteraard 't geval bij overlijden van de belasting plichtige, alsmede bij verkoop van het bedrijf. Echter evenzeer wanneer de „éénmanszaak" in een vennootschap onder firma wordt omgezet, dan wel wanneer de onderneming in een naam loze vennootschap wordt ingebracht. de strijd, waarin men voor zijn leven moést vechten. De heer Lovink was er van overtuigd, dat de toekomst schonë beloften kan inhouden. Van uw oprech te wil tot samenwerking gevoel ik mjj bij voorbaat verzekerd, evenals ik In die van Indonesische zijde het volste vertrouwen heb. Indien gij in deze geest handelt, dan zult ge met recht de vruchten plukken van uw opofferingen en uw roeping zal dan volbracht zijn. Zich vervolgens in de Indonesische taal tot de bevolking wendend, riep de heer Lovink deze op, zich rekenschap te geven van de zware maar schone verplichtingen tegenover volk en land. De onafhankelijkheid en de souvereini- teit zal dit land zeker ontvangen. Om de hand te kunnen slaan aan de bouw van het nieuwe huis en de nieuwe staat is het uw plicht om dit huis en de goederen daarin te behoeden voor beschadiging en vernietiging, aldus de heer Lovink. Koninklijke deelname aan concours te Den Haag Op 12, 13 en 14 Augustus wordt te Den Haag een nationaal concours hip- pique gehouden, georganiseerd door het Rijcentrum Hofstad. Dit concours hip- pique draagt een bijzonder karakter door het- deelnemen van Prins Bern- hard, met de paarden „Veronique", „The Priest" en „No, No, Nanette", terwijl de prinsesjes Beatrix en Irene zullen uitkomen in een zeer lichte dres- suurproef, waaraan verbonden een springconcours over kleine hindernis sen, welke wedstrijd uitsluitend is opengesteld voor jongeren tot 16 jaar. Men rekent op het uitkomen van 400 paarden in de verschillende nummers. Het paard „Coeur Joli", van mevr. A. Pasmanv. Riemsdijk te Den Haag zal een officiële aanval doen op het wereldrecord breedtesprong. Het is in de Nederlandse paardensportwereld nog niet voorgekomen, dat een Nederlandse ruiter een1 poging waagde dit record in Nederlands bezit te brengen. Het we reldrecord breedtesprong staat op naam van de Spanjaard Noguarez Marquez met het paard „Balcamo" met een sprong van 8 meter. De recordpoging zal Zondag 14 Aug. om half twee worden gedaan. Ir. Besancon hoofd directeraaf productie K.L.M. Met ingang van 1 October zal ir. F. Besangon worden belast met de lei ding van het directoraat productie der KLM met de titel van hoofd directo raat productie. Ir. Frits Besangon werd op 21 No vember 1908 te Den Helder geboren. In Februari 1935 trad de heer Be- sangon in dienst van de KLM en in 1938 vertrok hij als technisch verte genwoordiger naar Noord-Amerika. Gedurende de oorlog vervulde hij zijn militaire plichten, onder meer bij de technische gronddienst voor de ge allieerde luchtstrijdkrachten in Au stralië cn bij de militaire luchtvaart van het KNIL. Van 14 Juni 1946 af was de heer Besangon gestationneerd te Hollywood als technisch manager der KLM voor de Westkust van Amerika. Dr. Drees pleiï voor nauwer Nederlands-Duits contact Minister-president dr. W. Drces spreekt zich in een schrijven aan de burgemeester van Hamburg, Max Brauer, uit voor het herstel van vóél de oorlog bestaande nauwe economi sche betrekkingen tussen Nederland en Duitsland. Hij wees met nadruk op de particuliere banden, die altijd tussen Nederland en Hamburg hebben bestaan, ondanks de normale concurrentie tus sen Nederlandse en Duitse havens. Tenslotte geeft dr. Drees als zijn me ning te kennen dat het nutttig zou zijn indien Duitsland, Belgie en Nederland w.n mening wisseldenover de rivier vaart en over het opnemen van con tact op sportgebied. Nieuwe Kominform-aanval op Joegoslavië Door radio-Moskou werd Woensdag avond, in een nieuwe aanval van de Kominform cp Joegoslavië, geciteerd uit een artikel, getiteld „Tito's kolo nisatie-politiek in Albanië faalt". In het artikel wordt verder nog ge zegd dat „Tito en zijn kliek reeds sinds jaren pogen van Albanië een Joegoslavische kolonie te maken, juist zoals Mussolini probeerde' het tot Ita liaans wingewest te bestemmen". Prins Bira viel met zweefvliegtuig Prins Bira van Siam, die Zondag j.l. bij de Grand Prix van Zandvoort der de werd, werd licht gewond toen zijn zweefvliegtuig in Devonshire (Enge land) te pletter stortte. Toen Bira aanstalten maakte om te landen, deed een windstoot hem de controle over het toestel verliezen. De machine werd volkomen vernield. Zwijnenjagers hadden nu succes Bij Helvoirt in de Drunense duinen rverd Woensdag een kudde van 20 wilde zwijnen ontdekt. Kort geleden had men in deze buurt een uitgebrei- i*e jacht op deze dieren georganiseerd, die echter geen succes had. De omwonende boeren zetten direct de jacht op de zwijnen in met het re sultaat dat er drie gedood werden, een groot exemplaar en twee kleinere. Het communistische eerste leger, dat uit Sian (Sjensi) naar het Noorden oprukt, heeft zich meester gemaakt van de strategische stad Pingliang, 80 km van de grens van Kansoe

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5