VAN HOUTEN Dineke gaat geld verdienen rs *s Belangrijke dagen voor Agrarisch Nederland I WÖK&AD VOOR JÖN6ENSÊW MEISJES 'f Ui De Zwarte irckiJee De notitiebc Amerikaans' Grote zw< hoofdst Onze mededelingen Het Nederlandse merk met Wereldreputatie umËUt Hertog van E< weer naar de Nationaal concours-hippique, vee- en paardententoonstelling tijdens Najaarsbeurs Sinds jaren worden te Utrecht tijdens de Najaarsbeurs. waaraan een omvang rijke Agrarische afdeling is verbonden, een nationale vee- en paardententoon- stelllng en concours-hippique georganiseerd, waarvan het laatste zelfs interna tionale bekendheid heeft verworven. Deze festiviteiten zullen dit jaar plaats hebben op Woensdag 7 en Donderdag 8 September. Het programma ziet er zeer aantrekkelijk uit. Stamboek, de Nederlandse Arabieren Club en het Nederlandse Shetland Pony Stamboek zullen hieraan een bij zonder cachet geven. De vee- en paardendagen zullen wor den besloten met «en groot nationaal concours-hippique, waaraan de beste concours- en springpaarden van Neder land zullen deelnemen. Tijdens dit con cours zal o.m. het kampioenschap van Nederland voor tuigpaarden worden verreden. De twee drukbezette dagen, die zon der twijfel ook voor de export van paarden en vee van grote betekenis zullen zijn, zullen de liefhebbers dus zeer veel bieden, zodat een bezoek aan Utrecht bij voorbaat geslaagd zal kun nen worden genoemd, temeer, daar men tevens een kijkje zal kunnen ne men op de interessante Agrarische Af deling van de Najaarsbeurs. Woensdagmorgen 7 September om 9 uur beginnen de festiviteiten met een nationale demonstratie van het Neder landse Warmbloedpaard, welke wordt georganiseerd door de beide stamboe ken, onder auspiciën van de Bond van de Nederlandse Warmbloedfokkerij. Hier zullen achttien hengsten van 310 jaar en zes en dertig merries van 34 jaar van het Groningse en het Gelderse type, ingeschreven in het Noord-Neder landse Warmbloedpaardenstamboek (N.W.P.) en de Vereniging tot Bevor dering van het Landbouwpaardentuig- fokken in Nederland (V.L.N.) in de keuringsbaan verschijnen. Aan de vier kampioenen van de keuring zal door de burgemeester een door het gemeente bestuur uitgeloofde kampioensprijs verreden. Het concours-hippique, dat 's mid dags zal worden gehouden, belooft zeer interessant te worden aangezien de Ko ninklijke Nederlandse Federatie van Landelijke Rijverenigingen heeft beslo ten hier haar kampioenschap van Ne derland te verrijden. De hoofdprijs zal bestaan uit een fraai, in hout uitge voerd, ruiterbeeld, dat wordt aangebo den door de Utrechtse veetentoonstel ling en concours-hippique vereniging. Voorts zal een interprovinciaal spring concours worden gehouden, waarvoor de V.L.N. de ereprijs heeft ter beschik king gesteld, terwijl evenmin de een- en tweespannen voor de landbouw- en concourswagens op het veld zullen ont breken. Aan het einde van de middag zal een grote parade van alle deelnemende lan delijke ruiters waarschijnlijk enige honderden worden gehouden, waar bij het Trompetterscorps van boven genoemde Federatie de slotfanfare zal blazen. Vee-exporttentoonstelling. Donderdagmorgen, 8 September, zal in de veehal aan de Croeselaan een vee-exportverkooptentoonstelling wor den gehouden, waar diverse soorten tbc-vrij gebruiks- en handelsvee zullen kunnen worden bewonderd. Tegelijker tijd zullen op een ander deel van het terrein zowel mest- en slachtvee als fok- en handelspaarden worden ten toongesteld. Centrale keuringen, te houden door het Nederlandse Hackney Hef1 ongeval op hef circuit van Zandvoort De Engelse mecanicien, die Zondag jl. bij de start van de 500 cc renwa- gentjes te Zandvoort werd gewond en te Haarlem ter verpleging in een zie kenhuis was opgenomen, heeft dit be reids weer kunnen verlaten. Hij maakt het thans goed. Behalve de gelukkig niet ernstige hoofdwond, is van inwen dige kneuzingen niets gebleken. Hij heeft verklaard, dat hij de wa gen van Stirling Moss, die tot tweemagj toe over de startlijn was gegleden, ach teruit had willen duwen en beide ma len was gewaarschuwd door de starter om de weg te verlaten. Hij had echter geen kans gezien de tweede maal nog weg te komen, vóór de starter het sein tot vertrek had gegeven. Er is dus geen reden om de schuld van dit on geval aan iets anders dan een onge lukkige samenloop van omstandighe den te wijten. de telegraaf verschijnt 13 september a.s. Van de zijde van de directie van De Telegraaf en Het Nieuws van de Dag deelt men mede, dat de verschijnings datum van beide dagbladen is bepaald op 12 September a.s. het Afrikaanse avontuur 130. Zal nu toch alles nog misluk ken? Pepi is op heterdaad betrapt door één van de terugkerende krijgers. „Afblijven van die kooi!" gilt hij weer tegen Pepi en rent met zijn speer op Pepi toe. Ja, wat nu te doen. Veel tijd is er niet meer en Pepi kan de gouden kooi onmogelijk open krijgen. En als hij nü zijn vrienden niet redt, zal het nooit meer lukken. Want als „koning Boko hoort wat er gebeurd is, zullen Fim, Pam en Pom veel strenger be waakt worden. Vlug neemt Pepi een besluit. Al is hij dan niet sterk ge noeg om de kooi één, twee drie open te breken, hij is wel sterk genoeg om de kooi mee te dragen. En vóórdat de verschrikte Kwassie-neger weet wat er gebeurt, ziet hij Pepi aan een boom tak zwaaien, terwijl aan zijn tenen de gouden kooi bungelt. „Nou, ik ga maar", zei Dineke. Zij beurde het rieten reismandje, waarin haar kleren zaten, van de grond en keek nog even de kleine, donkere ka mer achter het manufacturen winkeltje rond. „Doe goed je best kind", zei moeder. „Zorg dat mevrouw de Vries tevreden over je is en kom gauw thuis als je vrij krijgt". Dineke knikte. Ze hoorde het winkel belletje tingelen. „Nou, dag moeder". Ze gaf haar een zoen en bukte zich, om kleine Dikkie, die zoet op de grond zat te spelen een kus op zijn bolletje te geven. „Dieke maj nie weg gaan", brabbelde het kleintje. „Dat moet, schat", zei Dineke, haar broertje door zijn kleine blonde krul letjes strijkend. „Dineke is van school af en nu gaat Dineke geld verdienen om moeder te helpen. Als Dineke geld heeft zal ze wat lekkers meebrengen voor Dikkie". „Ja!", riep het kleintje blij. Moeder kwam terug uit het winkeltje en liep met Dineke mee naar de deur. Zij nam haar grote dochter nog even in de armen en Dineke fluisterde haas tig: „Ik zal echt mijn best doen, moe der". Een beetje trots voelde het meisje zich wel, maar ook wat verdrietig om het van huis gaan. Met moeite bedwong zij een paar lastige tranen en liep haas tig de straat uit. Bij de hoek keek zij nog even om en zwaaide naar moeder, die in de deuropening stond. Het huis waar ze zou gaan werken, was op de Singel. Zij was er een keer met moeder geweest, om haar komst te bespreken. Mevrouw zag er nogal streng uit; net als juffrouw Landman van de school. Maar juffrouw Landman was toch ook weer erg aardig. Mevrouw de Vries was misschien ook wel erg aar dig. Kom, het zou heus wel meevallen. Spoedig had ze het huis op de Singel gevonden. De bel galmde door de lange gang. Ze schrok er even van. Stel je voor, zo hard bellen als je ergens voor het éérst komt! Een oudere vrouw, met een vriende lijk, maar vermoeid gezicht deed de deur open. Ze had een groot, bont schort voor en haar voeten staken in oude versleten pantoffels. „Jij bent zeker het nieuwe meisje", zei ze, terwijl ze Dineke binnenliet. Het meisje knikte verlegen en volgde de vrouw naar de keuken. „Ik ben juffrouw Groot, de werk ster", zei de vrouw vriendelijk. „Doe je mantel maar uit, dan zal ik aan mevrouw zeggen dat je er bent. Je reismandje zullen we zo naar je ka mertje brengen. Even later stond Dineke tegenover mevrouw de Vries in de huiskamer. Mevrouw bekeek haar goedkeurend. Dineke had een helder wit schortje voorgedaan en zag er fris uit. „Je bent wel erg klein voor veer tien jaar", merkte mevrouw de Vries op. „Nu ja, dat hindert ook niet. Bed den opmaken kun je wel hè. Groenten schoonmaken, aardappels schillen en afwassen ook. Als je iets niet weet, vraag je het maar aan juffrouw Groot. Zij komt hier twee keer in de week werken en zal je wel op weg helpen". Zo waren de instructies voor de eer ste morgen. Dineke deed haar best. 't Puntje van haar tong wipte steeds uit haar mond van inspanning om alles zo keurig mogelijk te doen. Toen zij 's avonds in bed lag, in haar kleine zolderkamertje en naar het geruis van de regen op het pannen dak luisterde, voelde zij zich weer eventjes erg eenzaam en verdrietig. „Nu niet meer aan thuis denken", dacht ze. „Flink zijn nu! Ik ga geld verdienen voor moeder, Rietje en Dik kie en als ik vrij heb zullen we 't ge zellig hebben, thuis. (Wordt vervolgd). TOONT ONS UW AANGEZICHT. George HI, koning van Engeland, was tevens keurvorst van Hannover. Ge woonte was, dat bij het aanvaarden van de regering Hannover eenmaal werd bezocht. Ook George III reisde dus naar het vaste land, al was dit wegens zijn enorme zwaarlijvigheid voor hem een geweldig karwei. De bevolking van Hannover had zich op de schitterende intocht terdege voorbereid. De klokken luidden, ka nonnen bulderden en daar weerklonk het welkomstlied: „Toont aan de wach tende getrouwen voor de eerste maal Uw aangezicht". De koets, waarin de vorst was gezeten, hield stil, de lijf page opende het portier en' daar zagen de verbaasde toeschouwers een dikke rug in een rode, met gord bedekte uni form zich door de opening werken. De buitengewone dikte van de koning vereiste allerlei voorzorgsmaatregelen en onder andere ook een koets met bij zondere portieren. Hier had men echter niet zulk een koets en bijgevolg klom koning George achterstevoren uit het rijtuig. De bewoners van Hannover maakten daarom in het vervolg geen welkomstliederen meer op vorsten, die zij eerst op de rug te zien kregen en dan pas vin voren. Hans Kiewiet uit Den Burg (Texel) dankt allen die hem aan punten heb ben geholpen hartelijk voor hun hulp. De goede, vriendelijke gevers hebben hem een groot plezier gedaan. Alie Deurloo zoekt eên correspon- dentie-vriendin in Noord-Holland. Zo mogelijk in Amsterdam. Alie is 13 jaar oud en haar adres is: Groote Oost 31, Hoorn. 1. Motorkap. 11. Bakfiets. 2. Kleedkamer. 12. Huismus. 3. Asbak. 13. Veldmuis. 4. Potlood. 14. Schoenveter. 5. Wetboek. 15. Papiersnipper. 6. Raadhuis. 16. Kamerdeur. 7. Vliegveld. 17. Kaptafel. 8. Postpapier. 18. Boekhandel. 9. Handschoen. 19. Beeldspraak. 10. Standbeeld. 20. Loodgieter. ZN H12K OB ZAK VOt BRIEVEN; Voor jongens en meisjes van 12 tot en met 16 jaar. a Hallo, jongelui, wij beginnen vandaag met de brief van „Lollypop". Ja, meisje, ik heb nu twee brieven van je. De vorige brief is dus toch terecht gekomen. Hoe heb je het dit jaar gehad in Barneveld? Genoten in het kamp? Neen, ik vind het heus niet gek dat je veel van voetballen houdt. Meisjes voetballen nog niet, maar daarom kan je de voetbalsport wel bewonderen, hoor! Ik was blij met de postzegels. Hartelijk dank, meisje! „Sneeuw klokje", ben jij ook in Barneveld geweest? Ik vergat aan je zusje te schrijven dat ik haar op het ogenblik niet aan buitenlandse postzegels kan helpen. Wil jij dat nog even zeggen? Fijn dat je bent overgegaan op school. Ga je nog in Den Helder logeren? Rie Schoonen, je hebt weer aan je gedichtjes gewerkt zie ik. Bedankt, meisje; ik ben er blij mee. Beide gedichtjes zijn aardig, maar „Zomerpracht" vind ik wat beter dan „Vacantie-verlangen". In het laatste gedichtje komen nog een paar zinnetjes voor, die er eigenlijk niet in passen, maar er bij gehaald zijn om het geheel te laten rijmen. „Zomerpracht" is duidelijker. In dat gedichtje geef je anderen een indruk van het mooie dat je om je heen ziet. Ga zo voort, Rietepiet! „Pauwstaart", wat leuk dat Hans zo goed geholpen is. Heeft hij nu wel genoeg punten voor zijn album? Jullie hebben prachtige dagen gehad in Aalsmeer. Nu logeren de meisjes uit Aalsmeer zeker bij jullie op Texel, is het niet? Wat een leuk idéé is dat! Ik heb van die gezellige reisbeschrijving genoten. Jan Leydeckers, jij bent dus verhoogd. Fijn hoor! Heb je plezier gehad in Hilversum? Weintje Stokhof, wat heb jij een heerlijke vacantie, jongedame! Ik hoop, dat je mooi weer hebt in Katwijk. Na de vacantie ga je dus naar de huishoudschool. Wat zul jij later heerlijk kunnen koken, zeg! Mijn vacantie is eigenlijk al Vveer om, Weintje, maar ik ga misschien nog wel een weekje zeilen in Friesland. Jan Nellestein, dat was een leuke tocht, die jullie gemaakt hebben. Hoe vond je de Pyramide van Austerlitz? 't Is daar mooi, hè! Karei van Wessel, hartelijk dank voor het zilverpapier. Heb je de postzegels ontvangen? Beppie Scheer, jij mag met de prijsraadsels van de oudere jongens en meisjes meedoen, omdat je al 12 jaar bent. Greefje en Piet Donker, bedankt voor de alleraardigste tekeningetjes. Mogen jullie die plantjes verzorgen of zijn ze jullie eigendom? Planten kweken is een mooi werk, hè! Hilly Jeurink, bedankt voor de post zegels, meisje. Je gaat na de vacantie dus naar de huishoudschool. Dat is een goed .idéé, want je leert er zoveel aardige en nuttige dingen, die je later best van pas komen. Ik hoop na de vacantie eens wat over de nieuwe school en je verschillende vakken te horen. Jannïe Beets, jij gaat dus ook al naar de huishoudschool. Misschien kom je wel bij Hilly jeurink in de klas te zitten. Heb je flink kermis gevierd in Benningbroek? Je had een best rapport, Jannie! Wel bedankt voor de postzegels, die ik bij de brief vond. Alie Deurloo, ik zal mijn best nog eens doen om een correspondentie-vriendin voor je te vinden. Leuk dat je zo goed geholpen bent. Ja, het is prettig om weer eens te ondervinden, dat er zoveel goede, hartelijke mensen zijn. Grietje Bruijn, hartelijk dank voor de sigarenbandjes, meisje, ik vind het gezellig, dat je met ons gaat medoen. Lenie Schouten, gezellig dat je met ons gaat meedoen. Je schreef al direct zo'n aardige, keurige brief. Jouw zusje spaart de postzegels natuurlijk voor hetzelfde doel als wij. Geef ze dus maar aan haar mee, Lenie. Ik zal je groeten overbrengen, hoor! Tini Tenkink, wat heb jij een prachtig tekeningetje gemaakt van die grote zonnebloemen in een bruine kruik. Heel mooi en fijntjes gedaan, zeg! Je kunt goed tekenen, hoor! Marietje van Kol, wel bedankt voor de postzegels. Gelukkig dat het boek naar je zin was en dat je het nog niet had gelezen. Ik heb beloofd je de groeten over te zullen brengen van die twee meisjes, die bij de „Bedriegertjes" in Bergen waren. Weet je wie het zijn? Hanny Peters, nu heb je het goede raadsel opgelost, hoor! Henny Brdas, zo is het in orde! Nu weet ik bij welke groep je behoort. Jopie Warmen- hoven, jij 'mag met de oudere jongens en meisjes mee doen, omdat je al 12 jaar bent. Nettie van Wyland, Jansje van Lienen, Alie Korver, Rinze Koch, Simon Rempt, Kobus de Haan, Rita Rutgers, Jaap Sleutel, C. Ruig, Frans Ham en Thea Smit, jullie zijn welkom bij onsjongens en me;sjes> de brieven voor ons volgende correspondentie-hoekje verwacht ik graag vóór Vrijdag 12 Augustus. TT Tot de volgende keer, jongelui! Hartelijke groeten van De prijzen werden deze week ge wonnen door: Hennie Braas, Iepenlaan 23, Bever wijk. Tinie Tenkink, Oudegracht 37, Alk maar. Nettie van Wyland, No. 7. Huis waard. Weintje Stokhof, Stationsstraat 12, Den Helder. Jaap Sleutel, Westersingel 6, Hoorn. Gefeliciteerd jongelui. De boeken worden toegezonden. Hieronder zien jullie vijf namen van mensen. Door de letters anders te groeperen kun je de beroepen vinden die deze vijf mensen uitoefenen. De namen zijn: A. R I S O N T. RAG EL. SIM. T M U I N A. KAMERLEEK. De oplossingen kunnen vóór Vrijdag 12 Augustus worden gezonden naar het bureau van dit blad. Onder de inzenders van goede op lossingen worden mooie boeken -ver loot. S. D. N. R. TANTE IET. rj een zonderlinge bespreking. De Engelse minister Pitt werd op het laatst van zijn leven zwaar geplaagd door de jicht. Eens, toen de hertog van Newcastle zijn eerste lord van de ad miraliteit, hem kwam bezoeken, moest Pitt hem' te bed liggend ontvangen. Het was midden in de winter en de hertog riep rillend: 0,Hebt ge geen vuur aan bij zulk weer?" „Neen, luidde het antwoord, „als ik jicht heb kan ik geen vuur verdragen". De hertog wikkelde zich in zijn man tel en zette zich bij het bed. Langza merhand kreeg hij het echter zo koud dat hij het niet langer kon uithouden en met een bibberend: „Neem me niet kwalijk, sire", sprong hij in het tweede ledikant, dat zich op de slaapkamer van Pitt bevond en wikkelde zich be- hagelijk in de dekens. Zo behandelden de twee staatslieden de meest dringen de zaken van 's lands vloot, waarbij ze soms heftig tegen elkaar lagen te ge baren, als ze het oneens waren. Inder daad een conferentie, zoals er niet veel in de geschiedenis van Engeland zijn geweest! 5®. 5f, t ZB B m Ongeveer 12 van de 4500'geestelij ke in Tsjecho-Slowakije zijn tot dusver geëxcommuniceerd wegens het steunen van de door de regering opgerichte „katholieke actiecomité's". 14 DOOR ALLAN SWINTON „Dan de een of andere speciale soort. Er zijn een hoop onbekende din gen in dit land". „Neen. Het zijn geen vleermuizen. Absoluut niet. Maar dat doet er niet toe. Als je die schat vindt, behoort die toch tzeker aan de Republiek Colum bia?" Semple toonde zich een beetje ge- ergerd. „Kijk eens hier. Scrupules zijn allemaal goed en wel". Hij keek Sam recht aan. „En hoe vreemd het ook moge schijnen, ik heb ze ook. Maar ze moeten tenminste logisch zijn. Destijds behoorde Columbia aan Spanje en die schat was van de Koning. Je weet even goed als ik, hoe ze er aan geko men zqn: Ze hebben ze de Indianen uitgeperst door vrees en marteling en door ze te doden door het werk in de mijnen. Als ze al aan iemand toebe hoort, is het aan onze muildierdriivers en een millioen mensen van hun soort. Maar wat mij betreft, de vinder be houdt, wat hij vindt. En als mij dat gebeurt, ben ik bereid er met een ieder, die er om komt voor te vechten". „Precies", zei Sam op onverschilli ge toon. „En is het veel?" „Het verhaal spreekt van gouden munten en staven goud. Tien muildier vrachten. Een vracht, om snel te kun nen reizen, zoals in dezen zou moeten geschieden, is ongeveer zestig pond. Dat zou, gerekend naar de tegenwoor dige standaard, meer dan driehonderd duizend dollars zijn. Ik zou met ver schillende mensen moeten delen, maar mijn aandeel want er zijn ook nog juwelen, zakken met ruwe smaragden uit de Chibcha-mijnen zou genoeg zijn, om mij weer op de been te hel pen en dat is mijn doel. Het was ten slotte voornamelijk om geld te ver dienen, dat jk naar Zuid-Amerika kwam". Hij aarzelde even en zei toen met een uitbarstig van vertrouwelijkheid: „Zie je, ik ben de laatste van de fa milie. Mijn vader stierf, toen ik twin tig was, niet lang na zijn vader en de depressie was te veel voor mij. Ik verloor alles, al ons land, behalve het originele landgoed, dat in onze familie is geweest van het begin van de Mexi caanse oorlog af, toen Texas nog een republiek was. Maar ik heb daar nog een tante en een oudere zuster wonen. Wat ik hebben wil, is een flinke som, om het land dat wij kwijt geraakt zijn terug te kunnen kopen. Er zit nu goed geld in de veefokkerij en ik ben erg aan de oude plaats gehecht. Het huis lijkt op enige van die Spaanse Mis sie-huizen, waar de toeristen in Cali- fornie altijd zo'n bewondering voor hebben". Eerst toen het vuur niet veel meer was dan een hoopje gloeiende as en de kilte van de bergen voelbaar werd, hield de man uit Texas op met over zijn huis te praten, waarbij zijn toe hoorders zich realiseerden, dat hij evenzeer tegen zichzelf praatte als tegen hen. Toen rilde Mary even. Hij stond op. „U hoort tussen uw dekens 'te liggen. In ieder geval weet u nu, wat de wekker bij mij lopende houdt. Ik zal nog even naar de manschappen kijken vóór ik in mijn dekens kruip. Wel te rusten, Mary. Wel te rusten Sam". Toen in de duisternis zijn voetstap pen in de richting van de muildieren wegstierven, stonden de anderen op. Sam kwam dicht bij Mary staan. De glans van het uitgaande vuur deed haar gestalte als een gouden figuurtje afsteken tegen de fluwelen duisternis, die voortdurend doorboord werd door de heen en weer zwermende vuurvlie gen. „Als man van de wetenschap," zei S m met zachte stem tegen haar, „heb ik het niet erg begrepen op ingevingen. Maar ik zou er bijna mijn diploma's onder willen verwedden, dat de man, die over de schatten gesproken heeft, onze vriend Hulpé is." Een beetje afwezig zei Mary: „Wat zeg je? Oh.... oh, dat. Ja. Dat denk ik ook wel." Er bestormde Sara een gevoel, dat hij nog nooit eerder had ondervonden en dat hem in feite verschrikte. Er was verlangen in, verlangen en een vage blinde woede tegen iets, dat hij kon voelen, maar niet kon determineren en dat, naar hij zich bewust werd, tracht te hem te verstikken. De tenten be vonden zich tussen hen en de piketlij- nen van de muildieren. Niemand kon hen zien. Mary stribbelde zwijgend te gen, maar hij was" zichzelf niet meer meester en dwong haar in zijn omhel zing. Toen zijn armen zich om haar heen sloten, hield zij op met tegen stribbelen en stond stil. Hij kuste haar en zij bleef doodstil staan, alsof zij alleen was, haar gezichtje als uit steen gehouwen. Toen zei zij op koude toon: „Laat me los, Sam." Met een brandend gevoel van ge kwetste trots keerde hij zich om en liep weg naar zijn tent. HOOFDSTUK V De volgende morgen zond Sam Hugh en Hulpé weer op verkening uit en bleef zelf in het kamp, om te zien, of er in Don Arturo's „Een Raadsel in Smaragd-Groen" iets was, wat enig licht op de situatie kon werpen. Mary zat aan een opvouwbare tafel en typte de aantekeningen over, die Sam op hun vprige tocht gedicteerd had. Na de vorige 'avond hing er een zekere span ning tussen hen. Het was 'n volkomen windstille dag; een van die bijzondere dagen, dat de schoonheid van de omgeving dieper treft dan anders en bijna pijnlijk wordt. Elegante bladgroene parkietjes klommen kakelend in de grashelmen heen en weer en grote zwart- en rood gekleurde en ook prachtige blauwe vlinders vlogen door het kamp. Het scherpe getik van de schrijfmachine verbrak de bijna hoorbare stilte, ter wijl men van wat verder af van tijd tot tijd een muildier even hoorde stam pen of snuiven. Gedurende een uur had de zon fel ge schenen, toen Sam met een plotselinge uitroep opsprong en 't boek voor haar legde. „Lees dat eens! Daar heb je het antwoord." De passage, die door haar grootvader geschreven was en waar hij op wees, luidde: Nadat ik gedurende twee dagen sterk bergafwaarts gegaan was, be reikte ik, wat er uitzag als de res ten van een oude beschaving, waar van, zover Noordelijk, nog nooit melding was gemaakt. Een van mijn Indianen, die naar fruit zocht, ging er een eindje in en rapporteerde, dat de gebouwen van massieve steen waren en regelmatig waren ge bouwd, terwijl ook andere details wezen op een vrij grote stad. Ik was van plan de volgende dag een nader onderzoek in te stellen. Maar de volgende morgen vond ik, bijna onmiddellijk na mijn vertrek, wat ik dacht dat wel eens een nieuwe soort orchidee kon zijn. Sam z?i: „Daar heb je Hugh's stenén stad. Ik dacht wel, dat ze hier ergens in de buurt moest zijn. Je had gelijk, toen je zei, dat je grootvader een ma niak was op het punt van orchideën. Hij schijnt geen ogenblik langer aan die stad gedacht te hebben, toen hij eenmaal zijn ontdekking gedaan had. Maar dat is nog maar een deel er van. Lees maar door." Don Arturo's verhaal ging verder: De plant was nog jong en nog niet in de eerste bloei, zodat ik niet zeker was van zekere details. Maar we waren nog altijd in de vallei en de wind, die er woei blies ons in het gezicht. Daar orchideeënzaad door de wind verspreid wordt, zou een nader onderzoek tegen de wind richting in, mij waarschijnlijk wej bij de oudere planten brengen, waarvan dit zaad afkomstig was ge weest. Handelend in overeenstem ming met deze veronderstelling, bleek dat ik het bij het rechte eind gehad had. Zes dagen later vond ik een groep volwassen planten, die zoals ik wel gedacht had, van een tot dusver onbekende variëteit wa ren. De talrijke grote bloemen had den een exuise rose kleur met chocolade-kleurige en gele vlekken. Ik heb de plant Helenenae genoemd en wel naar mijn moeder. Sam vroeg: „Komt daarin iets je be kend voor?" „Ja-a. Maar ik kan me niet bedenken wat." „Over dat zaad en het zoeken tegen de windrichting in naar die moeder planten. Het was bijna woordelijk, wat Hugh zei over die zwarte orchidee. En gisteravond toen hij zei, dat van die stenen stad melding was gemaakt door Federmam. en nog slechts één andere ontdekkingsreiziger, keek hij ons nogal eigenaardig aan. Hij vroeg zich af, of wij dit boek gelezen hadden en het ons zouden herinneren. Omdat die ont dekkingsreiziger je grootvader was. Hugh heeft „Een Raadsel in Smaragd Groen" gelezen. Herinner jij je niet, dat hij op de dag dat wij hem ontmoetten zei, dat hij de werken van Don Arturo gelezen had en er een boel uit geleerd had?" „Maar wat heeft dat met ons te maken?" vroeg zij. „Het is de laatste reis van grootvader, waar wij mee te maken hebben en dit gaat over de voorlaatste". „Dat weet ik. Ik zie het geheel nog niet precies voor me, maar er begint zich al vaag iets af te tekenen. (Wordt vervolgd). Het Radioprogramma HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichte om 7, 8 en 11 uur. - 6.30 Strijdkrachten 7.15 Nederlandse organisten. 7.30 Actueel ge luid. 8.05 Programma-proloog. 8.15 Plaatvaria, 9.00 Lezing. 9.30 Tuinconcert door Vrij en Blij. 10.15 De Vaart der Volken. 10.45 Avond* overdenking. 11.15 Cyclus „Beroemde con* certen". HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. - 6.30 De Kwintetspelers. 7.00 Troeven uit Amerika. 7.30 Ik zou zo graag. 8.05 The Romancers. 8.28 De twee bril- lanten. 9.05 Promenade-concert. 10.00 Europa in bewogen tijd. 10.15 Variatierijke gevarieerde vacantie. 11.15 Melodieën, die U graag hoort VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Het Omroep-orkest. 10.00 De vlucht u* het berouw. 10.20 Muziek houdt fit. 1*1.00 D® Zonnebloem. 11.45 Trio. 12.03 Piano-recital. 12.30 Mdedelingcn voor Land- en Tuinbouw. 12.33 Septet Jonny Ombach. 1.20 Amusements orkest. 2.00 Cosi fan tutte. 3.20 Tutti Fruth. 4.00 De Zonnebloem. 5.00 Vacantie. 5.15 D® Karekieten. 6.00 Het orkest zonder naam. 6.30 Strijdkrachten. 7.30 De drie landen. 8.05 D® gewone man. 8.12 Relais van het Henri Woon promenade-orkest. 9.00 Bantoe-mis. 9-20 Straatsburg. 9.35 Harmonie „Voorwaarts". 10.05 Piano-recital. 10.20 Dansorkest. 11.15 Zomer avondbal. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 8, 1, 6, 8 en 11 uur. - 8.18 Orgelspel. 9.00 Hamburgs Philharmonisch Kamerorkest. 10.05 Morgenwijding. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Debussy en Ravel. 11.05 Voordacht. 11.25 Vincentino. 12.00 Harmonie-concert. 12.30 Mededelingen voor Land- en Tuinbouw. I.15 The Skymasters. 2.00 Kookkunst. 2.2U Middagconcert. 3.00 Boekenschouw. 3.20 rnn- ses Irene. 4.00 Engelse koorwerken. 4.30 van twaalf tot zestien in zomertenue. 5.00 Piano duo. 5.20 Kamermuziek. 6.15 Vara feliciteert. 7.00 Denk om de bocht. 7.30 Lezing. 8.05 Kamermuziek. 8.30 Het innerlijke leven. 9-W Men vraagt. en wij draaien. 9.30 Vacant in Nederland. 10.15 Swing and sweet. 1L1® Symphonic. RADIO-DISTRIBUTIE LITN III: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.05 Concert. 9.05 Gram- 10.00 Eng. L.P.: Bioscooporgel. 10.30 Bn Denis. 10.45 Voordracht. 11.00 Zigeuner Orkc II.45 Voordracht. 12.00 VI. Br.: Sjoerd M Jong en Rosita Serrano. 12.82 Kwartet H® nould. 1.15 Gram. 2.00 Operettemuziek. 3, Eng. L.P.: Kwintet Stevens. 3,30 Apache otk. '4.00 Voordracht. 4.15 „The Majestic Oren- 4.45 Arb.ork. 5.00 Kootwijk: Batavia. Eng. L.P.: Bioscooporgel. 6.30 Café Orch. 7.30 Zang en piano. 8.00 „Die Zaub ilöte", relais Salzburg er Festspiele. 11-00 u bureau administratie Voordam 9, Tel. Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. Directie: J. BIJLSMA en C. KI Hoofdredacteur: A KAPTEIN Thans onder be Amerikaanse te Bomb, Naar het A.N.P. uit zee bron verneemt is een gr( titieboeken van de bij de „Franeker" omgekomen journalisten gevonden. D boeken zqn vrijwel onb borgen uit de bagage van ten, die slechts ten dele Enige van deze notitieboi lijvig. Onder meer is eer aantekeningen gevonden Heath, van wie reeds een len, die hij vóór zijn dooi ka zond, is gepubliceerd, ne der notities zijn met I houders geschreven en i leesbaar. De boeken zi. brand beschadigd doch c slechts enigszins doorwee Uit zeer betrouwbare t het ANP voorts, dat in notities opinies der journa gegeven over vooraansti teiten in Indonesië, alsm over de situatie in Indon gemeen. In aansluiting hi< het ANP nog, dat de bezil Amerikaanse journalisten lijke autoriteiten van Ine Ook de Prinses na, De Hertog van Edinbui genoot van Prinses Elisal geland, zal 17 October tei de Britse vloot. De Hertog is aangeste: luitenant van de destroye van het eerste destroyer- de Middeliandse-zeevloot. quers" is gestationneerd der commandant J. E. De Hertog heeft met toes de Koning aan de admi zocht hem weder in actii stellen. Als eerste luitenant van zal de Hertog de tweede ziin. De bemanning van 1 ongeveer 220 koppen. Er is op het ogenblik i kend of Prinses Elisabeth zal volgen naar Malta, VERZOEK VAN Dr. Dr. Ralph Bunche, de bemiddelaar van de V. 1 lestina, heeft de Veilighe zocht het embargo op d wapens in Palestina op ti TURKIJE IN RAAD VA De Turkse ambassadeu: I gemachtigd een overeen! I kenen, volgens welke Ti opgenomen in de Raad v Een metaalhande f21.415 opgt Enige tyd geleden a Amsterdamse politie een zich aan oplichting had maakt. De man had zich i metaalhandelaar uitgege1*; tein Robert Voogd van taire missie te Berlijn e staat te zjjn op gemakkeli Duitsland uit met militaii deren naar Nederland smokkelen. De metaaih: hier wel oren naar en gaf een bedrag van f 21.415 or zegelen. Het was weggegc de politie slaagde erin S. S. verklaarde het geld hebben aan een zekere V: tant en twee cargadoors heten. Het contact van S. gezocht en heeft veel mei h dan geen strafbare ft hcht gebracht. De feiten z: dien aard, dat de politie waarschuwing aan het pu heeft o.m. voorgesteld vi sche paspoorten te verva handel in verdovende mi onderwerp van gesprit g a's het copieren en veri een doctorsbul van een I versiteit. Met gefingeerd. -ies hoopte men geld los i houthandelaren, terwijl oo gedaan waren met een zei Weerb eric Verwachting tot Zate Van het Westen uit toenemende bewolking plaatselijk enige regei Oosten van het land gedurende een groot d dag droog weer. Ma 'angs de kust nu en da :nd uit Zuidelijke ri

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6