Record-drukte op Alkmaarse Kaasmarkt „DE VERFPOT" BEHANG r AGENDA De vrije tijd-besteding van de jeugd STOFFEN De samenwerking met andere instellingen van liefdadigheid Centraal Bureau voor de Statistiek NA REGEN KWAM ZONNESCHIJN Duizenden zagen Westfriese bruiloftsstoet OPRUIMING Nog dit jaar een tentoonstelling JANSEN &TILANUS V J Diaconie der N.H.K. geeft geen gelden van M.H. meer door Indeling 3e Een hoogtij-dag voor stad onze Onder de talrijke buitenlanders, die op deze heerlijke zomerdag de Kaas markt met een bezoek vereerden, be vond zich de burgemeester van de En gelse stad Derby. In gezelschap van de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers werd het gezelschap ten raadhuize door burgemeester mr. dr. H. J. Wytema ontvangen, waarbij Alkmaars eerste burger er zijn vreug de over uitsprak, dat de mayor van Derby onze stad bezocht. Behalve deze hoge Engelse gast waren er vandaag Amerikanen, Indiërs, Fransen, Belgen, Zwitsers, Scandinaviërs en nog vele andere nationaliteiten. Uit alle delen van Europa en van ver overzee waren ook nu toeristen gekomen om de Alk maarse kaasmarkt, één der grootste bezienswaardigheden van Nederland te bezichtigen. Daarbij voegde zich het grote leger van landgenoten, die in deze eerste Augustus-week de zorgen van alle dag aan de kant zette, om nieuwe krachten op te doen in een zorgeloze vacantie. Deze factoren heb ben er toe medegewerkt, dat vandaag een top-drukte werd bereikt. Strooibiljetten. Om 12 uur, toen de duizenden op het Waagplein in afwachting waren van de Westfriese boerendansers, werd de aandacht getrokken door een vliegtuig dat laag over de stad scheerde. Dertig duizend strooibiljetten dwarrelden om laag en deden onze stadgenoten kond van de Niwin sportweek, die volgende week hier ter stede gehouden wordt. Verleden herleefde Maar meer nog dan naar dit vlieg tuig ging de belangstelling uit naar een aardig tafreel, dat aan oude tijden herinnerde. Een Westfriese boer en boerin uit de Schermer kwamen ter markt in een oude Westfriese boeren wagen. De wagen was geladen met een sta pel geelglimmende kaasjes, die uitge laden werden om evenals de talrijke andere stapels ter verkoop te worden aangeboden. Om uitdrogen van de kaas in de felle zon te voorkomen, werd op de toegedekte stapel een hoe veelheid vers gras uitgespreid. Dit leuke tafreeltje met de boer in zijn donkere pak en witte kousen en de boerin met haar kleurige dracht, fraai geborduurde beugeltas, prachtige kap met, glimmende gouden sluitingen en het dubbele bloedkoralen halssnoer met gouden slot, trok sterk- de aan dacht. Een rij van fotograferende men sen stelde er zich voor op en vele plaatjes zullen de thuisblijvers straks mede doen genieten van het oude West friese schoon. Ook de wagen zelf, voor deze dag speciaal nog eens in gebruik genomen, trok veler belangstelling. De achter- kret droeg het met kleurrijke versier sels omzoomde rijm: Die zich tot Boeren voegt En werkt altijd met vlijt Kan wezen vergenoegt Zelfs in een s'echte tijd Maar hij zal dan met zorg Zijn boerderij betrachten En met beleidzaamheid De zegen Gods verwachten. Jan de Boer en Aafje Smit, 7 Mei 1849. Hoeve „Weltevreden" Zuider vaart, Z. en N. Schermer. Deze boerenwagens werden vroeger voor allerlei werk op en rondom het boerenerf gebruikt, ja diende zelfs als lijkkoets. Ons werd daarover nog een bijzonder verhaal verteld. Het gebeur de eens, dat een boer werd begraven. Zijn weduwe zat boven op de kist, die in de boerenwagen was geplaatst. De Veerman van de „lijkkoets" was een rijke weduwnaar. De weduwe maakte van deze tocht naar het kerkhof gelijk maar gebruik om „kennis te maken" met de rijke boer en wist zich na de begrafenis van haar man opnieuw ge borgen.... Bruiloft in de stad De Westfriezen mogen dan zakelijk zijn en hun kaas met winst van de hand weten te doen, als er feest ge vierd moet worden, weten ze ook hun mannetje te staan, om van de frisse, lachende jonge vrouwen maar te zwij gen. En als dan zo'n Westfriese boeren bruiloft in Alkmaar gehouden wordt, is het geen wonder, dat duizenden en nog eens duizenden op de been zijn. om langs de gehele route het bruids paar met hun gasten toe te wuiven en te bejubelen. Een klaterende zomerzon zette de gouden Westfriese kappen in gloed, toverde gamma's van kleuren op de zijden costuums en deed de hoge hoe- V«f DAGEN had het geregend, vijf dagen had een Noordwester storm de vacantiegangers achter de beschuttende vensterruiten gejaagd en op de zesde dag de dag van de Alkmaarse kaasmarkt scheen een stralende zon uit een egaal blauwe hemel. Het aantal bezoekers van alle vorige mark ten in dit seizoen werd vandaag met stukken geslagen. Treinen, bussen en auto's vervoerden een record-aantal vreemdelingen naar onze stad, wier centrum rond elf uur een treffende gelijkenis vertoonde met een wriemelend mierennest. Nog nooit hebben in de afgelopen maanden zovelen zich ver gaapt aan de ruitertjes, aan de stapels kaas, aan de kaasdragers in smette loos wit en met gekleurde hoeden en aan de oude Waag, die als een rust punt temidden van deze barnende drukte stond, maar wier kruin geen rust gegund werd door de duizenden torenbeklimmers. In de Langestraat, Hout- til en andere straten, die naar het Waagplein voerden, kon de stroom van gasten zich slechts voetje voor voetje voortbewegen. Het was een record dag voor Alkmaar, waaraan grote luister werd bijgezet door de Westfriese bruilofsstoet, die onder enorme belangstelling een rondgang door de stad maakte. den van de mannen glanzen, dat het een aard had. De fiere paarden met hun witte tuigen vormden een lust voor het oog, zoals ze daarheen stap ten. maar nauwelijks in toom gehouden door de jongens op de sjezen. Achter de drie sjezen, de voorste met speel noot hoog. de laatste met speelnoot laag, daartussen in de sjees met de stralende bruid en de trotse bruide gom, werden gevolgd door twee oude boerenwagens vol uitgelaten bruilofts gasten, en de stoet werd besloten door een barouchette eveneens vol feestvier ders. Daar herleefde de oude folklore van het Westfriese land, in al zijn schoonheid. De mannen rookten uit de oude pijpen, waarvan sommige nog uit de tijd van Napoleon stammen, de meisjes droegen de kralen beugeltassen. Zilveren tabaksdozen en gouden hor logekettingen ontbraken a evenmin. Duizenden, zeiden wij, zagen de stoet, en juichten hem toe op zijn lange rit door de -.tad. De bruid werd getooid met een grote ruiker bloemen, door een jeugdig familielid van de heer Henne- man op de Bierkade aangeboden, de patiënten van St. Elisabethziekenhuis en Centraal Ziekenhuis keken hun ogen uit en op de terrassen van Huize „Westerlicht" verhieven zich de oud jes van hun stoelen die in de zon wa ren gezet, om een glimlach van de bruid, een joviale handzwaai van de bruidegom op te vangen. En het was de bejaarde lieden aan te zien, dat hun hart werd verwarmd bij het aanschou wen van dit jong geluk. Voor schier elk venster verscheen een wuivende zakdoek, een zwaaiende hand, een lachend gezicht.... Eindelijk, na een ware zegetocht door de eivolle stad, arriveerde de stoet voor het Stadhuis, waar men let terlijk over de mensenhoofden kon lo pen. Keurig gearmd schreden bruid en bruidegom de trappen op, gevolgd door hun gasten er verzamelden zich in de eerbiedwaardige raadszaal rond Alk- maar's burgemeester, om toegesproken te worden. Zij waren daar niet alleen. Uit Haar lem was nog een ander gezelschap ge komen, in schril contrast met de lan delijke groep uit Westfriesland. Want de burgemeester van de En gelse stad Derby, mr. Bowmer, met zijn echtgenote, de mayoress en ver gezeld van zijn secretaris, mr. Hill met diens vrouw bezochten Alkmaar en werden eveneens in de Raadszaal ont vangen. Zij waren in gezelschap van de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers en de wethouder van onderwijs van die stad, de heer Geluk, beiden vergezeld van hun echtgenoten. Voorts was aanwezig de directeur van de Haarlemse V.V.V., de heer Van Gink. Burgemeester Wytema begon met te zeggen, dat hij weliswaar geen amb tenaar van de burgerlijke stand is, en dus het voorgenomen huwelijk niet formeel kon voltrekken. Niettemin verheugde het hem zeer, dit gezelschap in de Raadszaal te kunnen begroeten. De tienduizenden, die deze bruilfts- stoet hebben gezien, aldus de burge meester, hebben niet alleen genotvolle ogenblikken beleefd, maar hebben bo vendien kunnen zien, dat het huwelijk en de ritualiën daarvan in Nederland in hoge ere worden gehouden. Dat heeft grote waarde, ook voor het bui tenland en daarom noemde mr. dr. Wytema het zulk een gelukkige sa menloop, dat een aantal Engelsen ge tuige kon zijn van deze ontvangst. De rijkdom van een volk schuilt-niet in zijn portemonnaie, zo zeide hij, maar in zijn tradities. Gij vormt een schakel in de keten, die deze tradities in stand houdt. Pluk de dag en draag de her innering over aan hen, die na ons komen. De stemming in de Raadszaal, die al- lerplezantst was, steeg tot het hoogte punt, toen na de koffie de frivole klanken van accordeon en slagwerk tussen de stemmige wanden rolden en de benen van de vloer gingen in een echt Westfriese boerendans. Wel zel den zal de zaal het toneel geweest zijn, van een dergelijke vrolijkheid. Maar ook aan dit feest kwam een einde en dwars door dichte hagen van toeschouwers, die vaak geen onder scheid maakte tussen rijweg en trot toir, baande de bruilofststoet zich een weg naar de Kaasmarkt, terwijl de bruid uit haar spoormandje door het strooien van bruidsuikers menige kin derhand vulde en het enthousiasme ten top deed stijgen. Om even na twaalf uur bereikte de stoet het Waagplein, dat herschapen was in een ruimte, tot alle hoeken ge vuld met kijklustigen, wier aantal niet te schatten valt. Op een podium mid den op het plein was nu de beurt aan de boerendansen. Ten dans schaarden. Op deze planken bewogen zich de voeten der boeren en boerin nen in een feilloos rythme. Daar bol den de prachtige rokken in vrolijke dans en stampten de voeten op de me lodieën, die de speelnoten uit hun „mo- ken" toverden. Het was een bont sch-)uwspel, dat telkenmale de handen der toeschouwers op elkander bracht in een klaterend applaus. De „Schaatsen- rijdersdans", „Slaapmutsje", „Spaanse Wals", „Washingtonpost", „Hup, suup en gruttenbrei', „Wals Fantasie", „Polka Mazurka", „Wals", „Veleta", „Boeren- schots" wisselden elkander af en hiel den de aandacht van de toeschouwers gevangen. Het was een prachtig slot van een schone dag, waarvoor dank aan mevrouw Pranger, die de leiding van de dansen had en aan burgemees ter J. Posch van Oterleek en zijn groep die deze dag, waarop naar de VW ons medeelde 28.000 mensen de kaasmarkt bezochten en tussen half tien en twaalf uur 2000 mensen de Waagtoren be klommen, tot een onvergetelijke heb ben gemaakt. De notering van de Kaasmarkt was: Totale aanvoer 51.000 kg; 11 kleine sta pels fabriekskaas f 80.50 en 9 kleine stapels boerenkaas f 83. (Ongecorrigeerd) (Ontleend aan onze Advertentierubriek) VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Bestemming Tokio (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Na regen komt zonneschijn (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Mijn heer de Gouvernante (tot 14 jaar o.g.) ZATERDAG Bioscopen zie Vrijdag, aanv. 7 en 9.30 u. heeft vanaf cent SLECHTS EEN WEEK!! Op de LAAT hoek HOFSTRAAT Op 29 April verscheen het rapport van de Raadscommissie, die werd in gesteld tot onderzoek van het Jeugd- vraagstuk. Het bevatte tal van interes sante gegevens, o.a. ten aanzien van de vrije-tijd-bcsteding van de jeugd. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van de wethouder van Sociale Zaken, de heer Bakker, deze materie verder zodanig uit te werken, dat ze in meer aanschouwelijke vorm het TOONAANGEVEND Gebloemd zijden linnen Gebl. lingerie lavable Bedrukt zomerkatoen FABRIKAAT: APART VAN DESSIN PRIMA WEEFSELS KREUKHERSTELLEND EN.... VOORDELIG ZIE NIEUWE ETALAGES STOFFENHUIS KOUSENBAR LANGESTRAAT 93 - ALKMAAR TEL. 4326 Alkmaarse publiek voor ogen worden geateld. Te dien einde stelt hij zich voor nog vóór het einde van het jaar een tentoonstelling te doen organiseren, die een beeld zal geven van alles, wat onze jeugd in haar vrije tijd verricht. Aan de hand van het rapport kan men zich een voorstelling vormen van wat er ongeveer te zien zal zijn. Im mers de rubrieken, waarin de bezig heden van onze jongelui zijn ingedeeld, vermelden dingen als: huisvlijt, teke nen, postzegels verzamelen, duiven houden, fotograferen, enz. Er zullen groepsinzendingen zijn van jongelui, die werken in verenigings verband en inzendingen van hen, die tot geen vereniging behoren en dus ge heel alleen hun liefhebberijen beoefe nen. De wethouder hoopt een groep men sen te kunnen vinden, die zich bij een en ander met de leiding willen belas ten. De grondslag daartoe hoopt hij hedenavond te kunnen leggen op een vergadering in het gemeentehuis en waarvoor zijn uitgenodigd tal van Alkmaarders, die op enige wijze met de jeugd te maken hebben. In verband met een soortgelijke "ten toonstelling, die op het ogenblik in Amsterdam wordt gehouden, zal, zoals wij reeds meldden, de heer Eggink op bedoelde vergadering een inleiding houden. Rare gevallen bij Maatsch. Hulpbetoon ALKMAAR IS ALTIJD EEN PLAATS GEWEEST, waar de dienst van Maat. schappelijk Hulpbetoon goed heeft gemarcheerd. Enerzijds kwam dat, om dat de leiding steeds was toevertrouwd aan bekwame en deskundige mensen, anderzijds stellig ook, omdat de plaats niet zo groot was, dat er geen per^ soonlijk contact meer bestond tussen steunende instantie en gesteunde. Hoe meer dit persoonlijk contact ontbreekt, hoe meer de dienst bureaucratiseert en hoe gemakkelijker bedragen gaan naar personen, die dit niet verdienen. Aanrijding Gisteravond vond er bij de Berger- brug opnieuw een ongeval plaats. Om omstreeks tien uur reed een kermis exploitant met een vrachtauto, waar achter een woonwagen was bevestigd, over de Geestersingel in de richting van de Helderseweg. Bij de Berger- brug gekomen remde de chauffeur om even het aldaar staande A.N.W.B.- bord te raadplegen. Op dat moment werd de woonwagen van achteren aangereden door een auto, waarvan de chauffeur probeerde tussen de woon wagen en de vluchtheuvel door te rij den, hetgeen hem niet gelukte. Zowel de auto als de woonwagen werden vrij ernstig beschadigd. Br is proces-verbaal opgemaakt. IN ALKMAAR is de kans op dit laatste niet heel groot. Afgezien van het feit, dat Maatschappelijk Hulpbetoon er zijn controleurs op nahoudt, die, vooral wanneer ze lang in het vak werkzaam zijn geweest, een ruime ervaring heb ben opgedaan en kijk op mensen heb ben gekregen, is er het uitgebreide be stuur, waarin altijd tal van mensen zit ting hadden, die, als rasechte Alkmaar ders, stad en bevolking door en door kenden. Om de dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon blijvend bij de neus te ne men, is een hele toer, al zijn sommigen er wel eens in geslaagd dit te doen. Eerlijk is zoiets natuurlijk niet, want het Maatschappelijk Hulpbetoon is er om werkelijk behoeftigen te helpen. Maar men vindt in onze wereld altijd mensen, die er geen been in zien langs slinkse wegen geld binnen te halen, waarop ze geen recht hebben. Controleurs als rechercheur. Zo gebeurde het eens, dat een gere gelde klant van M.H. er van werd ver dacht handel te drijven in.... tweede hands piano's. Al spoedig was een drie tal plaatsen vastgesteld, waar zich ver moedelijk een instrument van hem be vond en op een goede dag werd één van de controleurs er op uitgestuurd. Zijn eerste reis was naar een dorpje onder de rook van Alkmaar, waar er in het café één moest staan. De man bestelde er een kopje koffie en begon een praatje met de kastelein. Wat heb je daar een aardige piano staan, zei hij op een gegeven ogenblik. Ik zoek er eigenlijk een. Thuis heb ik een dochtertje, dat de hele tijd zeurt om pianoles, maar het is een hele toer een geschikt instrument te vinden. O, luidde 't antwoord, misschien zou je deze wel kunnen krijgen. Hij is niet van mij, maar van En dan volgde de naam van de ge steunde. 't Was een dure tijd en de prijs bleek 1800 te zijn. Wanneer nu van iemand zo voor de hand weg voor meer dan 5000,handel valt aan te wijzen, dan neemt men bij M.H. aan, dat hij zonder meer niet in de termen valt voor steun en deze man zag dan ook zijn gemakkelijke bron van inkomsten plot seling verstopt. Een ander geval, in verband met de „steunregeling Drees". Een kleermaker had in verband met de door hem te •ontvangen uitkering een bewijsje gete kend, dat hij geen verdere inkomsten had, maar men vertrouwde hem niet. Op zekere dag belde een controleur bij hem aan. Ik heb uw adres gekregen van die en die, zei hij. De kwestie is, dat ik thuis een pak kleren heb liggen, dat ik graag wilde laten keren. Ik denk, dat ik het dan nog wel een tijd voor Zondags kan dragen. Kan ik dat hier laten doen? De man, die geen werk meer had, keek bedenkelijk. 't Zou wel kunnen, antwoordde hij, maar u zult dan in elk geval nog twee maanden moeten wachten. Tot zo lang zit ik helemaal vol. publiceert gegevens over huizen, kamers en Vanuit de vènsters van ons kranten gebouw hebben wij deze boerendansen gadegeslagen. Het Waagplein lag als 'n kleurig mozaïk aan onze voeten, ge vormd door fleurige zomertoiletten der duizenden, die zich rond het plankier Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft een boekje uitgegeven, waar in de voornaamste cijfers per gemeen te van de in 1947 gehouden woning- en gezinstelling zijn gepubliceerd. Hieruit blijkt, dat er destijd te Alk maar 8872 woningen zijn geteld. Hier bij waren 111 boerderijen. Als zodanig zijn beschouwd boeren- en tuinderswo ningen, voor zover deze door een boer of tuinder bewoond zijn. Landarbei derswoningen zijn niet inbegrepen. Als woning is beschouwd elk perceel of gedeelte daarvan, dat volgens zijn bouw blijvend is bestemd voor bewoning door één huishouden. Als maatstaf geldt daarbij de aanwezigheid van een eigen voordeur, die hetzij van de openbare weg, hetzij van een gemeenschappelijk trappenhuis of portaal toegang geeft tot de woning. De woonverblijven, die niet onder deze definitie vallen, zoals ho tels, zomerhuizen, noodwoningen, nood- boerderijen, keten en andere noodver- blijven zijn gerekend tot de „andere bewoonde ruimten". Onder laatstge noemde categorie zijn ook geteld ho tels, logementen, pensions en soortge lijke inrichtingen, voor zover zij voor de uitoefening van deze bedrijven zijn gebouwd of verbouwd. Worden deze bedrijven uitgeoefend in een normale woning, dan is deze laatste onder de bewoonde woningen geteld. Van de „andere bewoonde ruimten", zoals bo ven omschreven, zijn er in Beverwijk 81 te vinden. Dertig daarvan zijn nood woningen en noodboerderijen. 389, personen op kamers. De volkstellers hebben in 1947 hier ter stede 1068 „huishoudingen" van één persoon geregistreerd. Hiervan woon den er 389 op kamers. Bij deze telling werd aangenomen, dat inwonend huis- of bedrijfspersoneel en kostgangers le den van het gezin zijn. Als alleenwo- nenden gelden dus zij, die niet met an deren in huiselijk verkeer samenwonen (dus ook zelfstandige kamerbewoners gezinnen met of zonder pension). Er waren op dat ogenblik voorts 9313 huishou dingen van twee of meer personen, waaronder 6737 kinderen. De statistiek bevat ook een kolom, waarin voor alle gemeenten de ver trekken per bewoonde woning zijn aan gegeven. Voor Alkmaar is dit cijfer 5,46. Hierbij zijn meegeteld de ver trekken, die in gebruik zijn voor be roep of bedrijf. Badkamers, serre's, zol ders en zolderruimten zijn niet als ver trek beschouwd; wel keukens en zol derkamers. Inwonende kinderen. Per woning leven er in Alkmaar ge middeld 4,05 personen en per vertrek 0,74. De corresponderende cijfers voor om liggende gemeenten zijn in Bergen 4.17 en 0.70, in Egmond aan Zee 3,72 en 0.38, in Egmond Binnen 4,99 en 1,22, in Heiloo 4,18 en 0,80, in Koedijk 3,82 en 1,01, in Oterleek 3,86 en 0,96, in Schoorl 3,84 en 0,79. In Egmond Binnen zijn de gezinnen dus het kleinst be huisd en in Egmond an Zee het grootst. Wat het aantal personen per huis houden betreft hebben deze gemeenten de volgende gemiddelden: Alkmaar 3.83, Bergen 3,83, Egmond aan Zee 3,37, Egmond Binnen 5,02, Heiloo 4.01, Koedijk 3.93, Schoorl 3,85. Er zijn te Alkmaar 1.78 inwonende kinderen per huishouden en 2,46 inwo nende kinderen per huishouden met kinderen. Gas, water en electriciteit. Het percentage van de bewoonde wo ningen, die hier ter stede zijn aange sloten op de gas- en waterleiding en de voordelen van een aansluiting op het PEN genieten, is tamelijk hoog. Provinciaal gezien zijn deze cijfers voor geheel Noord-Holland trouwens zeer gunstig, n.l. 97.7, 88.9 en 98.6. Wat dit betreft is Drente er het slechtst aan toe. Slechts 26.3 procent heeft daar wa terleiding. Gas is er maar in 19.9 pro cent van de woningen en electrisch licht in 79.3 procent. Het percentage bewoonde woningen aangesloten op de waterleiding, de gas leiding en het electriciteitsnet is voor Alkmaar 99,5, 98,3 en 98,4 wat wel een zeer gunstig beeld geeft. Voor Bergen zijn deze cijfers resp. 92,2, 77,7 en 100, voor Egmond aan Zee 98,5, 99,9 en 84, voor Egmond Binnen 68,6, 29,5 en 92,2, voor Heiloo 94,7, 80,8 en 99,4, voor Koe dijk 97,1, 69,1 en 98,7, voor Schoorl 95,4, 71,7 en 98,8. Bergen. Voor Bergen noteren we 1745 be woonde woningen (142 boerderijen). 111 andere bewoonde ruimten, 242 al leen-wonenden w.o. 84 kamerbewo ners, 1934 twee of meer persoons huis houden w.o. 1331 met kinderen en 5,96 vertrekken per bewoonde woning. Egmond aan Zee. Voor Egmond aan Zee 731 bewoonde woningen (w.o, 4 boerderijen), 16 an dere bewoonde ruimten, 71 alleen-wo nenden, w.o. 7 kamerbewoners, 719 twee of meer persoons huishoudens w.o. 546 met kinderen en 4,31 vertrek ken per bewoonde woning. Egmond Binnen. De cijfers voor Egmond Binnen zijn: 526 bewoonde woningen (w.o. 174 boer derijen), 3 andere bewoonde ruimten, 34 -alleen-wonenden, w.o 6 kamerbe woners, 517 twee of meer persoons huishoudens w.o. 403 met kinderen en 4.08 vertrekken per bewoonde woning. Heiloo. Totaal aantal bewoonde woningen 2208, (w.o. 202 boerderijen), 12 andere bewoonde ruimten, 147 alleen-wonen- den w.o. 39 kamerbewoners, 2274 twee- of meer persoons huishoudens w.o. 1583 met kinderen en 5,24 vertrekken per bewoonde woning. Koedijk. Voor Koedijk zijn de cijfers: 547 be woonde woningen (w.o. 219 boerderij en), 4 andere bewoonde ruimten, 45 al leen-wonenden (geen kamerbewoners), 523 twee of meer persoons huishoudens w.o. 376 met kinderen en 3,79 vertrek ken per bewoonde woning. Ja. Daar is natuurlijk weinig aan te doen. Wat rtioet het me dan kosten'! Zestig gulden. De controleur verdween en ook deza man werd van de lijst van gesteunden afgevoerd. Het is vanzelfsprekend, dat het ach terhalen van zulke gevallen van vér strekkende betekenis is voor de finan ciële resultaten van het M.H. en daar- mee met die van de gemeente. Mcq moet daarbij bedenken, dat het meest, al uitkeringen zijn, die wekelijks terug, keren en over een jaar niet zelden een totaal wijzen van meer dan 1000. Neemt men daarbij in overweging, dat de schaarse geldmiddelen van onze gemeente allerlei subsidies onmogelijlt maken, die men anders gaarne zou ver. lenen, dan springt het verwerpelijke van handelwijzen, als boven geschetst, duidelijk in hét oog. Enkelen trachten zichzelf te bevoordelen en duperen daarmee soms veel anderen. Veranderde opvatting van diaconieën. In het bestuur van Maatschappelijk Hulpbetoon zijn als regel steeds verte genwoordigd de kerkelijke instellingen voor liefdadigheid. Dat is min of meer vanzelfsprekend, want de ondersteu ning van behoeftigen is een taak, welke van oudsher steeds in de eerste plaats door de kerken werd vervuld. Ook zegt de Armenwet nog, dat de kerkelijke liefdadigheid voorgaat, terwijl de over heidszorg aanvullende steun verleent. Beide diensten moeten elkaar dus completeren en dit kan nooit beter ge schieden dan wanneer er sprake is v<n samenwerking. Daarbij komt nog, éat juist de bestuursleden van M.H., die zijn afgevaardigd door de kerkelijke in stanties van liefdadigheid, in de regel uitermate goed georiënteerd zijn om trent de persoonlijke omstandigheden van tal van gesteunden en ze daarom dikwijls in de gelegenheid zijn inlich tingen te verschaffen, die anders moei lijk te krijgen zouden zijn. ewoonte was steeds, dat de steunbe dragen, die werden uitgekeerd aan le den van enig kerkelijk genootschap, niet door het M.H. werden uitbetaald, maar door dit kerkelijk genootschap, dat daarvoor iedere week een bedrag aan geld ontving van het M.H. Hieraan werd van de zijde van de kerk dan niet zelden een bedrag toegevoegd. Het was de N.S.B.-wethouder Bakker die hier gedurende de oorlog Sociale Zaken behartigde (en die niet verward I dient te worden met de tegenwoordige! wethouder Bakker!!) die een andere» regeling invoerde. Met de kerkelijke in- stelling voor liefdadigheid wilde hj]| niets meer te maken hebben, wie ge-[ steund werd door het M.H. ontving zijn steun van M.H. en daarmee uit. Onmiddellijk na de bevrijding werd weer overgegaan tot de vroeger ge volgde gedragslijn. Maar ziet: de diaconie van de Ned. I Herv. Gemeente gevoelde er niet meer voor. Tegen iedere verwachting in wai de nieuwe regeling goed bevallen. Het was wel aardig geweest iedere week te komen met een handvol geld en dan te doen of de gesteunden dat allemaal van de kerk kregen, maar de nieuwe methode bleek toch ook voordelen te bezitten. En zo wenste men zich daar- aan te houden. Andere tijden, andere taken. Wij voor ons geloven, dat de diaco nie van de Ned. Herv. Gemeente hier mee op de juiste weg is. Ze heeft ziek vrijer en onafhankelijker gemaakt M. H. dan tot nu toe het geval was Dit M. H., als overheidsinstantie te niet anders dan normaliseren, hetmw1 zich houden aan de regels en kan dar niet boven gaan. In onze wereld et ter, waar de omstandigheden altijd ai ders liggen, zal altijd behoefte zijn au een lichaam, dat rekening houdt met bijzondere gevallen. En een diaconh kan dat doen, bij voorbeeld door bet verlenen van zogenaamde armslag. Weliswaar is het de vraag of hier mee de Armenwet nauwkeurig worft nageleefd, want men krijgt hier in fei te te doen met een voorgaan van M. H. en een aanvulling van de kerkelijke instelling. Dit echter behoeft geen be zwaar te zijn en men zou zich kunnen afvragen of op de duur de Armenwet in dit opzicht geen wijziging behoeft. Intussen is er geen twijfel aan of de genen, die bij een kerkelijk genoot schap-zijn aangesloten, hebben hief een slag voor op hen. die tot geen en kele kerk behoren. Men zou de kwes tie kunnen opwerpen of hier op d® duur geen taak is weggelegd voor ent- ge niet-kerkelijke organisatie. Want dat het M. H. zijn taak volle- dig kan verrichten zonder de bijstand van andere organisaties, die rekening houden met de bijzondere gevallen, zouden we niet zonder meer durven beweren. Burgerlijke Stand Geboren: Marianne, dochter van J. man en J. E. Starreveld. Anna L. M-» d°c j ter van J. Witte en J. C. Wester. Ondertrouwd: Cornells de Lange en Petronella Roskam. Mattheus J. Pronk Elisabeth R. Wesseling. Louwres Hottento en Aaltié t'e Ruijter. Otto Bolweg Ja0 netje B. Wijsman. BENOEMD. Bij Koninklijk besluit is met ingan? van I Juli 1949 benoemd tot lid v>. de Reclacseringsraad te Alkmaar heer M. W. P. Kappen te Bergen. Hieronder volgt de indelin; •etitie» van de afdeling Noi vsn de KNVB voor het seiz 1950 voor zover betreft de vierde klasse. 3A: EVC 3, IVV 4, Dreo I purmersteijn 4, De Rijp 2, 3E: Alkm. Boys 4, CSV 2, 2 Foresters 2, Kolping Boys «est 3, USVU 2, SVV 1. 3F: Alkm. Boys 5, CSV 3, Boys 1 Randers 3, RK AFC Vitesse 3, Zeevogels 2, Reige 3G: Aartswoud Boys 1, KS 1 NOC 1, Oosthuizen 1, Ouc RK VVS 1, Schellinkhout 1, WSV 1. 3H: DTS 3, Hollandia T 2, gels 2, Petten 2. Schagen 3, Vrone 2, Winkel 2. 31: Cocksdorp 1, HRC 6, I Helder 4, Rangers 1, Texel Boys 2. 3J: BKC 3, Geelzwart 2, I 8 Succes 3. Succes 4, SRC 2, 3K: Berkhout 2, HOSV 2„ 2 Spartanen 2. St. George 2. 2 Sijbekarspel 2, WW 2, 11 2, 3L: Andijk 3, Blokkers 2, E KGB 2, Sporters 2. Stranc VVW 3, Westfrisia 5, Witroc 4B: Graftdijk 2, Grootscl RKSVS 2, WBSV 2, Beemsti huizen 2, Zuiderwoude 2, D 4D: GVO 5, Jisp 2. Knol! SVA 4, WSV 4, Zaandijk I meeuwen 4. 4G: Egmondia 3, Foresters Limmen 3. Meervogels A 4 Zeevogels 3. 4H: Alcmaria 6, Alkmaar Boys 7, Berdos 3. Foresters 4, Zeevogels 4, RK AFC 5. 41: LSVV 2. Alkmaar 3, i 6, Berdos 4, Bergen 3, Duini Schoorl 3. 4J: Berdos 5, DTS 4, Duir Koedijk 2, KSV 2, LSW Boys 2. 4K: Con Zelo 3. Koedijk i Hugo Boys 3, SVW 3, Vrone 4L: Con Zelo 2, Dirkshorn zwart 3, Hugo Boys 2, Sint VZV 3. GKC 4, ZAP 5. 4M: Callantsoog 2, Flevo 2, Predikbeurten VOOR ZONDAG 7 AUG ALKMAAR. Grote kerk, Den Oudsten; 5 uur ds. Wi Wieringermeer; 7 uur jeugd Tangelder van Amersfoort; avond half 8 tot 8 uur oec avondwijding, vrij toegang. - kerk, 10 uur-, ds. Van Wijk. geref. gem., geen dienst. (Oudegracht), half elf mevr. Schendelaar. Doopsgez. kei ds. mr. Oosterbaan van Bars Geref. kerk, 10 uur ds. V van Drachtster Compagnie; Polman. -Geref. kerk (art. In Waakt en Bidt, 10 uur en dent J. Faber van Amstgrdar kerkbouw. Baptistengem. we Doele), 10 uur, de heer 1 Doorn; half 8 jongeliedensa Oud-kath. kerk, geen dien; steld Ap. Gem., Toussaintstra en 4 uur en Woensdagav. 8 Leger des Heils, Limmerl uur heiligingsdienst; 12 uui school; 8 uur verlossingsbijee Ned. Leger des Heils, Heki uur wijdingsdienst; 8 uur op menkomst. Kerk van Jezi van de heiligen der laatste Valk's lunchroom), half el: school; 5 uur godsdienstbijee Rozekruisersgenootsehap, Oi half elf tempeldienst, de he Kuyp. OMGEVING AKERSLOOT, 10 u. ds. V BERGEN. Ruïnekerk, 10 Bekius (coll. kerkvoogdij); avond half 8 avondwijding. kerk, 9 uur, half elf en hali relo van Ruinerwold. hair elf, ds. Bremer. BERGEN AAN ZEE. 10.15 Royen, rem. pred. te Amste dienst). Vertr. tram uit Alkn BROEK OP LANGENDIJ kerk, 10 en 3 uur ds. Zwaan kelen. Doopsgez. kerk, Schepman (coll. bouwfonds) DE RIJP geen dienst. DIRKSHORN, herv. kerk, Post. Geref. kerk, half 1 ds. Van der Sluis. EGMOND AAN ZEE, her «ur ds. Roobol. Geref. k< dr. Polman; half 6 ds. Van Drachtster Compagnie. kerk, voorm. 8 en 10 uur er dienst. EGMOND AAN DEN HC ds. Plug. GRAFT geen dienst. HEILOO, herv. gem., 10. Bloemhoff (H.Doop). E- Kerklaan, 10.15 uur ds. Van van Weesp. Geref. kerk Bebouw aan de Kerklaan), Polman; 4 uur ds. Van Drachtster Compagnie. HEERHUGOWAARD. G< half 10 en half 3 ds. Vrt Krabbendam. KOEDIJK, geen dienst. LIMMEN, 9 uur, ds. Bloe: NOORD- SCHARWOUD£, j 10 en 4 uur dr. Richel van OBDAM. nam. 2 uur, ds. OUDORP. 10 uur. ds. Bosc SCHERMERHORN, herv. dienst. Geref. kerk, 1 dienst: half 3 ds. Visesr. SCHOORL, Groet en Ca Eymnastiekgebouw te Catri Smeerlaan, 10 uur ds. de Ji SINT PANCRAS. Geref. uur ds. Middelkoop. STOMPETOREN. Evangeli de heer Koch van Alkmaar. URSEM, 10 uur, ds. Meyl WARMENHUIZEN av 7 WEST-GRAFTDIJK, 10 ui sen van An geren. ZUID-SCHERMER, avond veja.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2