Kort Bestek Parlement moet beslissen inzake de koningskwestie Truman legt Congres gewijzigd militair hulpprogram voor Nationalistisch China ging onder aan corruptie en onbekwaamheid Ledental Rode Kruis verminderd DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Dick Schermer Zondag over het Kanaal Dr. v. Royen optimistisch gestemd „Washington" weet niets van „vredesvoorwaarden van Stalin" Hei bedrag onveranderd Doch aanzienlijk hoger dan in 1939 Gevallen in Indonesië De rundveestapel bijna vooroorlogs Vier boerderijen werden in as gelegd 146e Jaargang No. 183 bureau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 redactie Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: j, BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a kaptein Zaterdag 6 Aug. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN ALKMAJU2SCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 18 cent per millimeter Familieberich ten 2C cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woordeD t 1- elk woord meer 5 cent. uitsluitend contant Ahonnementen: 1.40 per maand, f 4.— per kwartaal plus incassokosten Een boodschap van Koning Leopold Desnoods een volksraadpleging als advies In zijn boodschap, die Vrijdagavond laat gepubliceerd is, verklaart Koning Leopold o.a., dat de vaststelling van een percentage aan de volksraadpleging een ongrondwettig karakter zou geven aangezien zij dan een volksstemming jou worden, waardoor de bevoegdheid van het parlement om te constateren, dat de onmogelijkheid om te regeren geëindigd is, illusoir zou worden. Het is dus de taak van het parlement, eventueel voorgelicht door een volksraad- niesing, zich uit te spreken over het einde van de onmogelijkheid tot regeren en dat in volledige vrijheid en onder volledige verantwoordelijkheid van bet parlement. den over het al of niet terugkeren van Koning Leopold als regerend vorst. Bij aftreden Boudewijn op de troon i In deze boodschap zegt Koning Leo pold voorts: Ik wens, dat zo spoedig mogelijk een stabiele regering wordt gevormd, die zich kan wijden aan de oplossing van de belangrijke vraagstuk ke:. van de toestand op financieel, eco nomisch en internationaal gebied. Maar ik stel er prijs op te verklaren, dat ik geen politieke verantwoordelijkheid kan aanvaarden bij ontstentenis van een regering. De partijen moeten volgens de regels van het parlementaire spel hun ver antwoordelijkheid aanvaarden. Indien zij niet vooral vooraf tot overeenstem ming kunnen komen over de oplossing van de Koningskwestie, moet het par lement, al of niet, volgens zijn eigen beslissing, voorgelicht door een volks raadpleging, beslissen en zijn beslissing moet loyaal aanvaard worden. Daarentegen verzet niets er zich te gen, dat ik mededeel in welke geest ik mij door de resultaten van een volks raadpleging denk te laten leiden. Ik wil mij niet laten binden door cij fers. Toen ik in mijn brief van 22 Juni 1948 verklaarde, dat ik zou aftreden, als uit de volksraadpleging niet een onweerlegbare meerderheid ten gunste van mijn restauratie zou blijken, heb 11- willen zeggen, dat ik mij bij de beoordeling der resultaten slechts wil de schikken naar wat mij zonder enige twijfel de wil van het volk zou lijken te zijn, waarbij ik niet alleen rekening zou houden met het aantal stemmen, maar ook met de omstandigheden die de raadpleging zouden begeleiden en met de leer, die ik er uit zou kunnen trekken. Men heeft over mijn daden gespro- 1 en, maar de nauwgezetheid, waarmee ik getracht heb mijn hoog ambt te ver tillen, is niet in twijfel getrokken. Ik vraag allen, vertrouwen in mij te stallen. Als ik van mening zou zijn, dat ik mijn land geen dienst kon be wijzen, door de hervatting van mijn grondwettelijke prerogatieven, zou ik in elk geval aftreden ten gunste van mijn zoon, de kroonprins. Ik voeg hier aan toe, dat het na een mogelijke res tauratie mijn eerste plicht zou zijn al het mogelijke te doen om de gemoede ren tot rust te brengen en allen te ver- I zoenen in de geest van een oprechte I nationale solidariteit. Politieke leiders beraadslagen I Eyskens heeft Vrijdagavond een bij eenkomst belegd met de leiders der drie voornaamste politieke partijen in Bel- gie, ter bespreking van de vraag of een volksstemming zal worden gehou- De standpunten der partijen zijn als volgt: De Socialisten zijn er in beginsel vóór, dat Koning Leopold afstand doet van de troon. Zij hebben echter inge stemd met het houden van een volks stemming, doch onder voorwaarde dat de vorst slechts dan wederom het be wind op zich zal nemen, indien twee derde van de stemmenden dit wenst. De meningen in de Liberale Partij zij- verdeeld, de meerderheid wenst, dat Koning Leopold afstand zal doen van de troon, doch een kleine minder heid is er voor, dat hij het bewind op zich neemt. De Liberalen zijn van me ning dat, indien niet 55 procent der uit gebrachte stemmen ten gunste van ko ning Leopold is, de vorst behoort af te treden. De Katholieken wensen niet, dat te voren zal worden bepaald welk gedeel te der uitgebrachte stemmen ten guns te van Koning Leopold moet zijn. Een dergelijke bepaling zou het voorgestel de referendum ongrondwettig maken. Een nieuwe poging van Willy Croes De Nederlandse candidaat Kanaal zwemmer Dick Schermer zal niet zo als oorspronkelijk het plan was van daag de overtocht wagen, doch op Zon dag 7 Augustus of mevr. Willy Croes Van Rijsel haar voorgenomen tweede poging welke op vandaag was gesteld, eveneens een dag zal uitstellen is niet bekend. De volgende week zal de zestienjarige Amerikaanse zwemster. Shirley May Prance die op het ogenblik in training is te Dover, een ernstige poging doen het Kanaal van Frankrijk naar Enge land over te zwemmen en daarna zal de Cubaan Cortina^, die eveneens aan de Kanaalkust in training is, volgen De ze maand worden verder zes Egyptena- ren verwacht, die in de derde of vierde week in Augustus gezamenlijk de tocht zullen ondernemen. MEISJE DOOR VRACHTAUTO GEDOOD. Het 16-jarige meisje W. uit Bolsward. dat op vacantie in Beek (L.) was, kwam Vrijdagmiddag toen zij met haar fiets viel, onder een vrachtauto en werd daarbij gedood. We erbericht Weersverwachting, geldig tot Zon dagavond: Veranderlijke bewol king met voornamelijk in de nachl op enkele plaatsen wat lichte re gen of motregen en in het Zuid oosten van het land kans op eer enkele onweersbui. Morgen echte: overwegend droog en iets koeler Zwakke tot matige wind ruimend naar richtingen tussen Zuid en West. Nog dit jaar federale grondwet Dr. van Royen verklaarde Vrijdag te Calcutta zeer hoopvol gestemd te zijn over de toekomst, nu de staakt-het-vu- ren-order is afgekondigd. „Indien het bestand goed uitwerkt, zullen tijdens de komende Nederlands-Indonesische Ronde Tafel-Conferentie de meest gunstige resultaten kunnen worden be reikt", waaraan hij toevoegde dat de federale grondwet voor de toekomstige Ver. Staten van Indonesië waarschijn lijk nog dit jaar zou worden opgesteld. Omtrent de communisten in Indone sië verklaarde dr. Van Royen: „Ik denk dat de communisten voor het ogenblik onder controle zijn. Wat be treft de staakt-het-vuren-order ben ik persoonlijk van mening, dat de com munisten deze niet zullen opvolgen. Wij zullen echter moeten afwachten wat de toekomst zal brengen". Sultan Hamid de Tweede verklaarde „Wij hebben onze wensen tegenover de Nederlanders duidelijk uiteen gezet en wij hopen, dat de Indonesiërs over uiterlijk twee maanden volledige sou- vereiniteitsrechten zullen bezitten". Dr. Pringodigdo, lid van de Republi keinse delegatie, verklaarde: „Op de Ronde Tafel-Conferentie zal worden besloten, op welke wijze de Nederlan ders de door hen uitgeoefende souve- reiniteit aan de Indonesiërs zullen overdragen". Het lid der Republikeinse delegatie besloot met te zeggen, dat Indonesië eerst vrij moet zijn en dat het daarna zal toetreden tot de Nederlands-Indo nesische Unie. President Truman heeft het Congres gisteren een nieuw wetsontwerp betref fende het verlenen van militaire hulp door de Verenigde Staten aan andere landen voorgelegd, waaruit de bepalingen, waarin hem de bevoegdheid werd toegekend te beslissen wanneer en waar de Amerikaanse militaire hulp zal worden verleend, zjjn weggelaten. Er was in het Congres vrij veel verzet geweest tegen deze clausules. De voorzitters van de commissies voor buiten landse betrekkingen van Huis van Afgevaardigden en Senaat John Kee en Tom Connally, hebben het nieuwe ontwerp-programma aan het Congres voorgelegd. De heer Jospeh Bacilek, die te zamen met Anton Simek en Johan Hemelik in 1896 de Comeniusver- eniging oprichtte, wordt 16 Augus tus 90 jaar. De oude baas, die nog een goede gezondheid geniet, kwam als dameskleermaker uit Bohemen naar Holland. Door functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken is Vrijdag verklaard, dat op het ministerie niets bekend is over vijf voorwaarden, die maarschalk Stalin via de Sovjetrussische onder-minister voor buitenlandse zaken Gromyko ter ken nis van een zeer vooraanstaand Ameri kaans zakenman zou hebben laten brengen. Zij zeiden verder dat de pun ten, zoals deze in het tijdschrift „Uni ted Nations World" waren gepubliceerd, over het algemeen slechts een bevesti ging vormden van de reeds bekende Sovjetrussische buitenlandse politiek. Sommige functionarissen waren van mening dat de gepubliceerde voorwaar den slechts neerkwamen op een in be dekte termen gedaan voorstel, dat de Westerse mogendheden er het beste aar- zouden doen zich geheel naar de wensen der Sovjetunie te schikken. Minister Acheson verklaarde, dat hij niet geneigd was veel waarde aan het bv richt in de „United Nations World" te hechten. Senator Conally deelde verslaggevers mede dat het nieuwe ontwerp door mi nister Acheson was opgesteld en dat het de goedkeuring had van de minis ter van defensie, Louis Johnson. In het nieuwe ontwerp wordt ver klaard dat de Verenigde Staten zich voorstellen militaire hulp te verlenen aan de staten-onderteeknaren van het Atlantisch verdrag en aan Grieken land, Turkije, Perzie, Zuid-Korea en de Philippijnen. De president zal niet de bevoegdheid hebben hulp te verlenen aan een niet bij name genoemd land, indien hij zou menen dat het in het belang zou zijn van veiligheid der Verenigde Staten. Het door de Amerikaanse regering voorgestelde bedrag n.l. 1450 milioen dollar ter bestrijding van de uitgaven aan de tenuitvoerlegging van het mi litaire bijstandsprogramma verbonden, is onveranderd gebleven. Dit niette genstaande de scherpe critiek, welke in het Congres op de grootte van deze som is uitgeoefend. Thomas Mann naar Amerika terug Thomas Mann is Vrijdag met de Nieuw Amsterdam" uit Rotterdam naar Amerika vertrokken. Thomas Mann heeft, zoals bekend, een bezoek gebracht aan Duitsland, waar men hem, zowel in de Westelijke als in de Oos telijke zone, de Goetheprijs had toege kend Thomas Mann verklaarde in Am sterdam internationale vraagstukken betreffende de Penclub te hebben be sproken met Victor van Vriesland. „Het Nederlandse Rode Kruis staat er beter voor dan ooit", antwoordde de Directie op vragen naar aanleiding van de achteruitgang in het ledental, die in het op de jongste algemene vergade ring uitgebrachte jaarverslag werd ge constateerd, „Die achteruitgang is geen abnormaal en zelfs geen verontrustend verschijn sel. Onder invloed van een grote ramp en speciaal in geval van oorlog stromen de leden toe. Dat is altijd zo geweest, want in de nood ervaart men wat het Rode Kruis betekent. Zodra de nood echter voorbij is, verliezen de mensen, die niet verder denken, hun belangstel ling. Daarmede heeft net Ned. Rode Kruis zijn eerste ervaring reeds opgedaan na de oorlog van 1870. In 1869 waren er 1383 Rode Kruis-leden, bij 't uitbreken van de FransDuitse oorlog steeg dat aantal tot 20.223 en in 1876 was het weer teruggelopen tot 3387. In 1914 ging het precies zo: Het aantal leden steeg van ruim 6000 tot 17.000, maar in 1921 liep het weer terug tot nog geen 8000. Deze ups and downs zijn overigens niet een speciaal Nederlands verschijn sel. Iedere nationale Rode Kruis-ver- eniging kent ze en ook het inter nationale comité in Genève heeft er mee te kampen". De opbrengst van onze laatste grote collecte was ongeveer een kwart mil- lioen hoger dan verleden jaar. Daarom kan het Nederlandse Rode Kruis zeg gen, dat het er beter voorstaat dan ooit. Want die hogere opbrengst werd verkregen ondanks het feit dat het Ne derlandse volk in Januari en Februari reeds ruim een half millioen bijeenge bracht had voor het werk van het Ne- derlandsche Rode Kruis ten bate van de bevolking in Indonesië. Wat nu ons ledental aangaat: Vóór de oorlog stond het Nederlandsche Rode Kruis als een der laagste op de inter nationale ranglijst. Thans behoren wij in verhoudine tot de hoogste. In 1939 telde het 135 afdelingen, met nog geen 40.000 leden. Nu zijn er 354 afdelingen en ruim 510.000 leden, dat is meer dan het 12-voudige, ondanks de na een oor log gebruikelijke terugval. „Neen", zo besloot de directie, „het Nederlandsche Rode Kruis heeft over begrip en medeleven bij het Neder landse volk thans werkelijk niet te klagen". Meisje bij Egmond in zee verdronken Het elf jarig dochtertje van de fami lie Stam te Egmond aan Zee is Vrij dagmiddag omstreeks vier uur bij het baden in zee verdronken, 's Avonds om half acht is haar lijk op het strand aangespoeld. J^AAT ONS BEGINNEN, vrienden, met een verhaaltje uit een ver land, dat ons toch heel na staat. Het land van Oom Paul Kruger, van Pieter Maritz en van Spionkop En hoort, wat daar is geschied: Toe mevrou Mole uit Pre toria 'n blikkie ingelegde vleis oopge- maak het, het sy 'n mensevinger met verband en al tussen die vleis gevind Mevrou Mole het gesê dat sy voortaa> blikkiesvleis met agterdog sal beskou' En wees eerlijk, dat zouden wij ooi- doen. Zelfs zouden wij de slager iog van onder uit de zak gaan geven n In dat zelfde Pretoria gebeurde het volgende: „Die plaaslike poskantoor het 'n nuwe klerk gekry. Een dag kom r ou oom se pos haai. „Wat is oom se naam?" vra die nuweling beleef. .Har der" sê die oom. „Wat is die naam?' vra die seun met stemverheffing „Har der" sê die oom nou ook een bietjit angebak. „U naam" brul die nuw< klerk Eers toe die posmeester op die lawaai afkom het, het meneer Hardei sy pos gekry Van het land van d< groen dorringboom naar Europa is or papier maar één stap In Duitsland doei het gerucht de ronde, dat de jongste dochter van de laatste Russische Czaar Nicolaas II nog in leven zou zijn. Het bericht steunt op de mededelingen van een man, die grootvorstin AsastMia iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii reeds vóór de eerste wereldoorlog ken de en haar thans in Opper Beieren heeft gezien. QOK MARTIN BORMANN, de adju dant van Hitier, zou nog in leven zijn en zich ergens in de buurt van de Italiaans—Oostenrijkse grens ophouden De Duitse portretschilder Robert Mitte stein zegt. dat hij Bormann in het Gar „Nou oefenen voor je Kanaaltocht, Tbsodoor, en geen flauwe kul". dena dal heeft ontmoet en zelfs met hem heeft gesproken. Q Geen gerucht maar een feit is, dat de weduwe Cor nelia MontensStraver en Melchior Straver te Waspik samen de oudste tweeling van ons land zijn. Vandaag zijn ze jarig. Samen worden ze honderd zes-en-tachtig jaar oud. Raadsel: Hoe oud is ieder? Q Een politieman in De troit, bekend om zijn bekwaamheid in het opsporen van autodieven, is gear resteerd wegens het stelen van een auto. Blijkbaar had hij zijn slachtoffers de kunst goed afgekeken. JN MENLO PARK, een plaats in Californie, stonden Charles E Brown en zijn vrouw op het punt hun 62-jarig huwelijksfeest te gaan herdenken De bruiloft moest echter worden afgezegd, omdat de bruidegom op zijn trouwdag in bed lag met de.... mazelen Q En om te besluiten keren wij nog terug naar het land, vanwaar wij deze keer k •amen. Zuid Afrika Daar waren od het eind van 1948 551 363 motorrijtuigen in gebruik, dat betekent, dat op iedere 4 A 5 blanke inwoners van dit land één er een auto bezit. Dit is een natuurlijk gevolg van het gebrek aan andere com municatiemiddelen en van de grote af standen, Amerikaanse waarschuwing aan communisten De V.S. hebben het communistische China gewaarschuwd tegen pogingen „aggressie te voeren tegen China's buurlanden". De Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, liet deze waarschuwing ho ren in een verklaring, toegevoegd aan een omvangrijk witboek over „De Amerikaanse betrekkingen met China" Hierin zegt Acheson o.m., dat als het communistische regiem zich zou lenen voor het Sowjetrussische impe rialisme en zou pogen aggressie te voeren tegen China's buurlanden, de V.S. en de andere leden van de V.N. zich geplaatst zouden zier voor een situatie, die in strijd is met de begin selen van het handvest der V.N. en een gevaar voor de internationale vrede en veiligheid. Intussen zal onze politiek gebaseerd blijven op onze vriendschap voor China en onze tra ditionele steun aan de open deur poli tiek en China's onafhankelijkheid en territoriale en administratieve integri teit. Het witboek werd opgesteld op last van president Truman, nadat het dui delijk geworden was, dat de Ameri kaanse hulp aan de regering van Tsjang Kai Sjek niet zou kunnen ver hinderen, dat het hart van China in communistische handen zou vallen. Het geeft een overzicht van de Ame rikaanse politiek t.o.v. China in de laatste honderd jaar en behandelt speciaal de periode van 1944 tot 1949. Acheson verwerpt het argument, dat de V.S. de communistische opmars door vergroting van de steun aan China hadden kunnen stuiten. „De De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: Tijd. korp. der mar. F. Westerhuis uit Surabaja. Koninklijke Landmacht: Korp. J. I. Winthagen uit Maastricht Sold. F. Wagner uit 's Gravenhage. Ie It. J. C. Bakker uit Amsterdam. Sold. G. M. Derickx uit Rotterdam. Huzaar le kl. A. C. Jacobs uit Mill en St. Hubert (N.Br.) Wachtmeester J. C. Kettenis uit Leiden. Sold. A. Kroeze uit Enschede. Sold. C. Steenhoek uit Zwijndrecht. Sold, le kl. F. Vonk uit Westdongera deel. Sold. L. A. Wijnbelt uit Rotterdam. Huzaar M. Jansen uit Staveren. Huzaar G. A. Kroon uit Oldenzaal. Sold. A, Paauwe uit Rotterdam. Sold. J. M. Schoorl uit Beverwijk. Van het Koninklijk Ned.-lnd. Leger sneuvelden vier militairen. enige keus, die de V.S. over bleef, was volledige interventie ten gunste van een regering, die het vertrouwen van haar eigen troepen en haar eigen volk had verloren. Een dergelijke interven tie zou bij de massa van het Chines# volk kwaad bloed gezet hebben. Acheson herinnerter aan, dat <Je Chinese regering „in 1946 een te am bitieuze militaire campagne op touw zette, niettegenstaande de waarschu wing van generaal Marshall, dat deze opzet zou mislukken en bovendien China in een economische chaos zou storten en uiteindelijk de nationale regering zou vernietigen". De Ameri kaanse steun aan China bedroeg sinds de oorlog met Japan in schenkingen en leningen in totaal ongeveer 2000 millioen dollar. Na een uitweiding over de „onbe kwaamheid en corruptie van de na tionalistische regering" besluit het verslag met de verklaring, „dat Tsjiang Kai-Sjek" steeds de oprechte wens heeft gekoesterd de onontbeerlijke hervormingen in te voeren, maar niet in staat scheen te zijn de oppositie van zijn omgeving en van de reactionnai- re krachten, welke er de meerderheid van uitmaakten, te fnuiken". De reeds bij de voorjaarstelling 1949 geconstateerde uitbreiding van de rund veestapel zette zich in Mei blijkens de thans door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde definitieve uitkomsten in het kader van de inven tarisatie van land- en tuinbouw 1949, onverminderd voort. De totale rundveestapel was in Mei j.l. 10 pet. groter dan in Mei 1948, ter wijl de uitbreiding ten opzichte van Maart 1949 rond 6 pet. bedroeg. De melkveestapel heeft sinds Mei 1948 een stijging te zien van ca. 9 pet. Ten aanzien van de toekomstige ont wikkeling zij gewezen op het aantal stuks vrouwelijk jongvee beneden 1 jaar, dat 461.000 bedroeg of 9 pet. meer dan in Mei 1948 en daarmede boven het peil van Mei 1939 steeg. Voorts geeft het drachtig jongvee ten opzich te van Mei 1948 een sterke uitbreiding te zien (pl.m. 26 pet.) Tenslotte de cijfers over de grootte van de rund veestapel achtereenvolgens in de jaren: 1939 1947, 1948 en 1940: 2.817.314, 2.366.639, 2.313.245, 2.540.07. Militaire besprekingen op hoofdkwartier Fontainebleau De drie Amerikaanse stafchefs heb ben gistermiddag op het hoofdkwartier te Fontainebleau een bespreking ge voerd met veldmaarschalk Lord Mont gomery, het hoofd van de defensie der Westeuropese Unie en andere leiders van die Unie. Na de vergadering is een communi qué uitgegeven, waarin wordt gezegd dat de besprekingen nuttig waren en op hartelijke wijze zijn gevoerd. De Belgische, Nederlandse en Luxem burgse militaire waarnemers waren wel in het gebouw aanwezig, maar woonden de bespreking niet bij. Aan de conferentie namen slechts 12 perso nen deel: de vier Amerikaanse staf chefs, de vier opperbevelhebbers van de Westeuropese Unie en hun stafchefs. Nieuw Amerikaans hulpplan voor China De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dean Acheson heeft tij dens een Vrijdag door hem gehouden persconferentie mededeling gedaan van een uit vijf punten bestaand program ma. dat voorziet in aanmoediging van en steun aan „een onafhankelijk, libe raal bestuurd en vrij China". Aardbeving in Ecuador eist tachtig doden Naar officieel gemeld wordt, zijn 80 personen om het leven gekomen tenge volge van een zware aardbeving, die zich Vrijdag in centraal Ecuador heeft voorgedaan. Men verwacht dat de defi nitieve cijfers van het aantal veronge lukten hoger zullen zijn. Een van de zwaarst getroffen steden was Ambato, de vijfde stad van Ecuador, ongeveer 125 km ten zuiden van Quito. De ka thedraal, andere kerken en politieka zernes aldaar werden verwoest. Per ra dio is uit de stad om spoedige hulp verzocht. De stad Salcedo zou „prac tise!) geheel verwoest" zijn. Staking in New Yorkse haven De Holland-Amerika Lijn heeft tot dusver het meest te lijden gehad van een wilde staking van 370 havenarbeiders te Hoboken, die reeds vier dagen duurt. Het vertrek van de Veendam werd Dinsdag vertraagd en veel van de la ding moest op de kade blijven liggen. Indien de staking Maandag voortduurt zal de Westerdam, die op die dag te New York verwacht wordt, waarschijn lijk naar een steiger te Brooklyn gedi rigeerd worden. Generaal Kruis te Parijs De Nederlandse chefs van staven, generaal mr. H. J. Kruis, vice-admiraal Jhr E. J van Hulthe en luitenant- generaal C. Giebel, zijn gistermiddag met een vliegtuig van het vliegveld Valkenburg naar Parijs vertrokken Hedenochtend zouden zij een onder- boud hebben met de chefs van staven der Verenigde Staten van Amerika. Brandweer zonder slangen Vrijdagmiddag ontstond brand in een hooiberg staande bij een grote boer derij m de buurtschap Hall, bij Bram men. Het vuur greep zo snel om zich heen. dat kort daarna de gehele boe renwoning in lichter laaie stond. Met emmers water en snelblusapparaten bestreden de buren zonder veel resul taat het vuur. De Hallse brandweer kwam met een brandspuit zonder slangen ter plaatse. Inmiddels had ook een op 20 meter afstand staande boer derij vlam gevat. De motorspuit van Brammen rukte uit. doch kon niet meer doen dan nablussen. Beide boer derijen werden totaal verwoest. Het hooi en de rogge gingen verlo ren. Het weinige vee, dat zich in de pandto bwKOOd kon toned warden. Van de inboedel werd slechts een gedeelte in veiligheid gebracht. Omstreeks half acht gisteravond brak brand uit in de kapitale boerderij, be woond door de gebroeders Wijnen bij Berlicum. In een oogwenk stond het hele pand in lichter laaie De brand weren uit Berlicum en 's-Hertogen- bosch waren spoedig ter plaatse. De boerderij was echter niet meer te be houden. In de buitenwijk Beerbos bij Nijme gen is gisteren de grote boerderij van Broekman met 25000 kilo hooi door brand verloren gegaan. MINISTER STIKKER TE STRAATSBURG AANGEKOMEN Mr. D. U. Stikker is al» eerste der ministers, dis de bijeenkomst der mi nistercommissie van de Raad van Europa zuller. bijwonen, te Straatsburg aangekomen.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1