stoffen r Het behoud van de kaasmarkt is een levensbelang voor Alkmaar AGENDA De Gouden Koets in onze stad En de tijd is rijp om spijkers met koppen te slaan! CITROË Expositie die men niet mag missen toonaangevend langestraat 93, alkmaar telefoon 4326 Gezellige lunch in het Victory-hotel Afscheid Territoriale troepen N.V.ALKMAAR5E WASSERIJ Gemeenteraad uur in gehe Op 1 September wo de begroting behandi Zaak die geen uitstel duldt jjET ZAL MOEILIJJK VALLEN twee begrippen te vinden, die inniger met eikaar zijn verweven dan Alkmaar en zijn kaasmarkt. In welke tijd de zui- velboeren uit Kennemerland en West-Friesland er mee zijn begonnen hun product in Alkmaar ten verkoop aan te bieden, is niet meer te bepalen. Het eerste bericht, dat wij hierover konden vinden dateert uit het jaar 1408, maar toen was de Waag er al! Het begin ligt dus daarvóór. Maar wanneer? De historie van onze kaasmarkt gaat verloren in het grijs verleden en men zou kunnen zeggen: zolang Alkmaar er Is geweest, had het een kaasmarkt. In ieder geval ligt het ontstaan daarvan niet heel veel later dan het tijdstip, waarop hier sprake was van een plaats met een gezeten bevolking. QE BLOEITIJD uit het begin van deze eeuw, die tal van lezers nog zelf hebben meegemaakt, toen een aanvoer van 600 stapels in het zomer seizoen geen zeldzaamheid was en die aanleiding werd tot de bouw van de kleine waag", nam betrekkelijk spoe dig een einde en maakte plaats voor een terugslag, welke geen enkele Noordhollandse kaasmarkt buiten de Alkmaarse te boven is gekomen en cie stellig ook de onze noodlottig zou zijn geworden, wanneer niet alle krachten hadden samengespannen om deze merkwaardige instelling uit het verleden te bewaren. Aanvankelijk was er groot verschil van inzicht. Een tiental jaren geleden scheen ons gemeentebestuur van oor deel te zijn, dat de markt nog een eigen zelfstandig leven kon voeren. Misschien was daarbij mede van in vloed de herinnering aan de grote be dragen aan wik- en weeglonen, welke eens in de gemeentekas stroomden en hoopte men, dat deze bron weer zou kunnen beginnen te vloeien. In de kaasbeurs, die onze zuivelproducen- ten wilden, zag het concurrentie en het verzette zich tegen deze gedachte met hand en tand. Het gevolg was, dat de grote fabrieken, waarvoor de markt geen betekenis meer had, een steeds afwijzender standpunt inna men. Was deze tweespalt gebleven, dan had het er voor de markt slecht uit gezien; we geloven nauwelijks, dat ze r.og kans op voortbestaan had gehad. Gelukkig echter bleken beide par tijen voor rede vatbaar .Het gemeen tebestuur was ten slotte bereid tot de grootst mogelijke tegemoetkomend heid inzake de kaasbeurs en de Noord hollandse zuivelproductie zag de grote waarde in, welke de kaasmarkt uit een oogpunt van propaganda voor ons Edammer product bezit. Hiermee was de enig mogelijke grondslag gelegd, die het voortbestaan van de markt kon verzekeren. Zon der de oprechte medewerking van onze zuivelindustrie zou ze ten onder gang gedoemd zijn geweest en ieder, die de markt een goed hart toedraagt kan zich er niet genoeg over verheu gen, dat deze bereid bleek zich ten volle in te zetten voor het behoud er van. Wat de markt Jaarlijks kost. DE TIJD, waarin de kaasmarkt geld opbracht, is voorbij. Tegenwoordig kost ze alleen en ze zal zich slechts kunnen handhaven zolang de daartoe benodigde bedragen ter beschikking staan. Wat kost da markt tegenwoordig ieder jaar? Om te beginnen moet aan de fabrie ken die aanvoeren een toeslag worden verleend over de aangevoerde kaas Men moet daarbij bedenken, dat de markt zin had, toen iedere boer in Noord-Holland kaasfabrikant was. Voor de handel was het ondoenlijk al deze mensen te bezoeken. Aan de markt kreeg men bovendien een over zicht, kon men partijen van ongeveer dezelfde kwaliteit opkopen. Onder de tegenwoordige grote fa brieken zijn er, die zoveel produceren, lat ze zelf een behoorlijke kaasmarkt zouden kunnen vullen. Hun aantal is betrekkelijk klein geworden, de ver voersmogelijkheden zijn sterk uitge breid en zo is er waarschijnlijk geen enkele fabriek meer, die de dwingende behoefte gevoelt met haar product san de markt te kermen. De lust wordt bovendien aanzienlijk beperkt doordat het markten zekere onkosten wet zich meebrenet. die wi verkoop op andere wijze niet worden gemaakt. We denken daarbij aan vervoerkos ten, indroog en verlies door uitschot. Wil men de fabrieken er toe bewegen toch kaas aan de markt te zetten, dan moet, ter vergoeding van deze onkos ten, een zeker bedrag worden uitbe taald. Dit bedrag is gecalculeerd op 3 cent per kg aangevoerde kaas en daar mee is per jaar gemoeid een som van ongeveer 30.000, Hiermee zjjn we er echter niet. Er is ook nog het gemeentelijk marktbcdrijf met zjjn kaasdragers, marktmeester, waagmeesters en verder personeel, er zijn de gebouwen en de gereedschap pen, die onderhoud vragen. Alles bij een wordt daarvoor op de gemeentebe groting jaarlijks een bedrag uitgetrok ken van ongeveer 15.000Daarte genover staat dan echter een ontvangst post van circa f 2000,aan wik- en weeglonen. In totaal kan dus worden gezegd, dat onze kaasmarkt jaarlijks rond 43.000 aan kosten met zich meebrengt. Wie deze kosten moeten dragen. VAN DIT BEDRAG van 43.000,— komt 13.000,zonder meer voor rekening van de gemeente. Dat de ge meente deze post betaalt is geworden tot een vanzelfsprekendheid. Dit neemt echter niet weg, dat een woord van waardering hiervoor wel eens mag worden uitgesproken. Te weinigen we ten, wat onze gemeentelijke overheid in dit opzicht doet en waar het geld steeds moest komen uit een schrale portemonnaie, valt het des te meer te waarderen, dat nooit ook maar een ogenblik werd geaarzeld om tot de uit gave ervan over te gaan. Voor de resterende 30.000 werd tot dusverre in hoofdzaak een beroep ge daan op het Rijk. Het ziet er naar uit, dat dit in de toekomst niet meer mo gelijk zal zijn, wat er op neer komt, dat andere bronnen zullen moeten worden aangeboord. Welke? We moeten ons hierbij op het stand punt stellen, dat het er niet om gaat het voortbestaan van de markt weer voor één jaar te verzekeren, doch dat het tijd wordt een regeling te treffen, die voorziet in een langere termijn. Wanneer de benodigde middelen tel kens van jaar tot jaar moeten worden bijeengebracht, dan kan het niet an ders of er komt op een gegeven ogen blik een kink in de kabel. En het moet Gisteren was het voor de Alk maarse kaasmarkt een gloriedag! Ruim 28.000 mensen kwamen kij ken naar de volksdansen, die de Westfrlese gasten met zoveel kundigheid en enthousiasme uitvoerden zo worden, dat de waarschijnlijkheid groot is, dat onze kaasmarkt in wel ke vorm dan ook er over een halve eeuw nog altijd is. Teneinde in dit opzicht iets te be reiken, werd door de heer Kraane, se cretaris van de Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken in Noord-Holland, con tact opgenomen met de Centrale Zuivel- Commissie, een organisatie, waarin zo wel coöperatieve als particuliere zui- velbereiders zich hebben georganiseerd. In samenwerking met de Bedrijfsgroep Zuivel wilde men daar komen tot de instelling van een zuivel-propaganda- fonds. Men stelde zich voor daartoe een omslag te heffen van 1 cent per 100 kg verwerkte melk, wat, gezien de hoe veelheid van 4 milliard kg melk, die Nederland jaarlijks produceert, een be drag zou opleveren van circa 450.000. Aangezien de propaganda, welke voor de Edammer kaas van onze kaasmarkt uitgaat ten volle wordt erkend, hoopte men op een jaarlijkse uitkering uit de ze pot te mogen rekenen. Dit plan is niet doorgegaan. De voor stellen van de Bedrijfsgroep Zuivel moesten worden onderworpen aan de goedkeuring van de Hoofdgroep Groot industrie en deze goedkeuring werd niet verleend. Om de gedachte toch doorgang te doen vinden, werd de zaak toen opge nomen door de twee landelijke organi saties, de Algemene Nederlandse Zui- velbond, waarin de coöperatieve fabrie ken zijn verenigd, en de Vereniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne, die de particuliere fabrieken omvat. In hoeverre deze beide verenigingen er in zullen slagen het zuivel-propaganda- fonds toch te stichten, valt nog niet met zekerheid te zeggen. Op enige te genkanting wordt wel gerekend. Even wel, wanneer ook deze poging mocht mislukken, dan zal de zuivelindustrie toch die maatregelen weten te treffen, dat de beschikking wordt gekregen over een behoorlijk bedrag. En men behoeft er nauwelijks aan te twijfelen of van deze zijde is voor het behoud der kaasmarkt op een aanzienlijk be drag te rekenen. De taak van de Alkmaarse middenstand. PR IS ECHTER geen sprake van dat het hele benodigde bedrag van der tigduizend gulden door de zuivelberei ding zal worden bijgedragen. Zeker, men erkent de grote propagandistische waarde van de markt. Maar de zuivel- bereiders zijn niet de enigen die be lang hebben bij het voortbestaan ervan en ook die andere belanghebbende zul len over de brug moeten komen. Op de helft is wel ongeveer te rekenen. Misschien zelfs op iets meer. Van an dere zijde zou echter een bedrag moe ten worden bijeengebracht, dat ligt tus sen de 10.000 en 15.000. Ziedaar dus (Ontleend aan onze Advertentierubriek) ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Be stemming Tokio (14 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Na regen komt zonneschijn (14 jaar); Cinema Ameri- cain, 7 en 9.30 ur: Mijnheer de Gouver nante (tot 14 jaar o.g.) ZONDAG Zie bioscopen Zaterdag. Aanvangs tijden; 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. NIWIN-sportweek. Sportpark, 2 uur; Grote motorbehendigheidswedstrijden. MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Bestemming Tokio (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Na regen komt zonneschijn (14 Jaar); Cinema Americain, 8 uur: Mijn heer de Gouvernante (tot 14 jaar o.g.) NIWIN-sportweek. 't Wapen van Heemskerk, 7.30 uur: Klaverjasdrive. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN OUDKARSPEL, 10 uur ds. Schmidt. N. NIEDORP.Doopsgez. Gem., 10 u. da. Francken-Liefrinck. Leg de eerste steen met muurvaste ligging üf kunt er op bouwen I Bergen N.H. tel. 2456 de opgave, waaraan Alkmaar moet vol doen. Het wil ons voorkomen, dat de taak verdeling, zoals die bedoeld is door de Alkmaarse organisaties, welke de be vordering van de kaasmarkt ter hand hebben genomen, ongeveer als volgt kan worden samengevat: De Contactcommissie uit de Midden standsverenigingen zal tot taak hebben de middenstand te bewerken. Ze dient zich daarbij op het standpunt te stellen, dat uit deze kring jaarlijks moet kun nen worden gerekend op een bedrag van ten minste 5.000. Of dit geheel voldoende zal zijn, laat zich nog moei lijk bepalen. Vijfduizend gulden echter zal er zeker moeten zijn. Nu is het de tjjd om deze taak ter hand te nemen. We zijn nu In de pe riode, waarin tal van middenstanders iedere Vrijdag opnieuw bespeuren wel ke profijten het Vrijdagse bezoek hun oplevert. Zodra het winterseizoen is begonnen, zodra op Vrijdagen de rust in Alkmaar is weergekeerd, worden de voordelen gemakkelijker vergeten. Laat men onverwijld aan het werk gaan. Nu is het tijd! Wanneer men daarbij bedenkt, dal onze middenstanders vaak bereid blij ken aanzienlijke kosten voor hun rekening te nemen, wanneer het er op aan komt een winkelweek of iets van cie aard te organiseren, dan behoort men gerust te kunnen zijn over het resultaat ten bate van een instelling, die steeds opnieuw heeft bewezen een succes te zijn en die méér vreemde lingen naar Alkmaar vermag te trek ken dan welke andere opzet ook. De taak van Alcmaria V.V.V. DE V.V.V. ALCMARIA is de aan gewezen organisatie om contact op te nemen met instellingen als de spoor wegen, autobusondernemingen, reis- bureaux, die stuk voor stuk een on middellijk aanwijsbaar belang hebben bij de instandhouding van de kaas markt. Ten slotte is er de Stichting tot Be houd van de Kaasmarkt, -waar alle gelden naar toe behoren te vloeien en die daarover beschikt op de wijze, welke door de omstandigheden nood zakelijk wordt gemaakt. Wordt de zaak op deze wijze ter hand genomen, dan moet de opzet gelukken. Alleen kortzichtigheid zou haar kunnen doen stranden. We wil len niet aannemen, dat er zoveel ge brek zou zijn aan inzicht, dat de kaas markt ernstig in gevaar zou kunnen worden gebracht. Wel echter willen we ons plaatsen achter de opvatting van hen, die het ijzer willen smeden nu het nog heet is en die de aange legenheid nu ter hand willen nemen. Een oproep in die richting behoeven we niet te plaatsen. We menen te weten, dat allen, die geïnteresseerd zijn bij het voortbestaan van de kaas markt, niet alleen behoorlijk op de hoogte zijn, maar ook, dat overal de wil tot handelen aanwezig is. Moge hun arbeid met succes worden bekroond. Want nu, meer dan vroe ger, komt het er op aan het behoud van onze kaasmarkt te verzekeren. Niet voor een enkel jaar maar voor lange tijd „Laat elke Alkmaarder in de komen de dagen de drijvende tentoonstelling met de prachtige Gouden Koets, de crème calèche" en de fraaie uniformen gaan zien. Dit is een kans om dat wat enkelen op Prinsjesdag in Den Haag of op het filmdoek in de bioscoop van verre konden aanschouwen, eens van heel dichtbij te zien en er een blijvende indruk van mee te nemen. Boven dien steunt ge door de betaling van uw entreekaartje het Koningin Juiia- nafonds". Met deze woorden, welke gericht waren tot de tientallen bezoe kers, die kort na de aankomst aan de Bierkade bij de Accijnstoren vanmor gen om elf uur de expositie in ogen schouw namen, opende Burgemeester Mr. Dr. H. J. Wytema de tentoonstel ling voor onze stad. Bij dit officiële openingswoord waren mede aanwezig de gemeentesecretaris, de heer Mr. R. Veendorp, de garnizoenscommandant Houbolt, de inspecteur van politie Rijp- ma en de heer J. van Maarleveld na mens het plaatselijk Oranjecomité, die zich evenals elders met de organisatie in Alkmaar belast, de lokettisten aan stelt en voor de overdraging van de gelden aan het fonds zorgdraagt. De bruiloftsstoet op de trappen van het stadhuis. Burgemeester mr. dr. Wytema en zijn gasten uit Haarlem en Derby bevinden eieh tuwen de feestgangere. Op het Waagplein herleefde het verleden: een boer en boerin in de oude, Westfrlese kledij kwamen ter markt to 44der fraaie, oude boerenwagens in Inderdaad is dit bezoek van de Gou- den Koets aan Alkmaar een buiten, kansje, dat men zich niet licht voortij zal laten gaan. De grote aak van schipper Schot op Bergen op Zoom versierd met talrijke vlaggen trekt onmiddellijk de aandacht. Het vervoet over de wateren van Nederland van deze kostbare en historische last it een mooie prestatie van onze binnen, vaart. Dit vooropgesteld. Als men in de tentoonstellingsruim. te afdaalt, passeert men eerst een I schitterende vitrine met glanzend ge. poetste accessoires, als gespen en stijgbeugels. In het achterschip be. waken drie stille in statie-uniform ge. stoken figuren de romantische crème I calèche, een koets, die met zijn fraai versiersel en snijwerk doet herinneren aan lang vervlogen dagen, toen re. genten en edellieden niet in glanzende I autos, maar statige koetsen hun toch-1 ten door stad en veld maakten In het voorschip dan staat de Gouden I Koets als een droom uit kinderlanl, I Meer dan vijftig jaar geleden hebben! de bekwaamste handwerklieden maan-l den lang gearbeid aan dit fraaie voer-f tuig, het cadeau, dat de Amsterdamse! bevolking aan Koningin Wilhetainaf aanbood ter gelegenheid van Haar in huldiging in 1898. Meer dan 20HWJ Nederlanders bezochten deze unieke tentoonstelling. In Den Helder waren het in een middag bijna 3000. En wtj geloven, dat gezien de belangstelling reeds van hedenmorgen, onze stall zeker niet zal achterblijven. De tentoonstelling is vandaag nogl geopend van 26 uur, vanavond vul 7.3010 uur en Maandag van 11—ll uur, 26 uur en 7.3010 uur. Din-l dagmorgen om zes uur vertrekt het| schip naar Haarlem. stotfenhuis kousenbar Na afloop van de kaasmarkt ver enigden diverse genodigden zich aan een gezellige lunch in Hotel Victory, welke door het gemeentebestuur werd aangeboden. Daaraan namen o.a. deel de burgemeester van Derby en de mayoress, de burgemeester van Haar lem, Mr. P. O. F. M. Cremers en me vrouw, de wethouder van Haarlem de heer Geluk en directeur van de Haarlemse V.V.V. de heer Van Gink, burgemeester en mevrouw Posch van Stompetoren, een drietal vrouwelijke leden van de bruiloftsstoet en van de zijde van Alkmaar de burgemeester en mevrouw Wytema, de heer Schef- fel, voorzitter van de V.V.V., de wethouders Coerts en Van Slinger land, de gem.secretaris de heer Veen- dorp, de heer Voorthuizen, directeur van het marktwezen en enkele anderen. De burgemeester dankte de Engelse gs sten in het bijzonder en verder alle genodigden voor hun komst en wees er op, dat zij op een juiste dag in Alkmaar zijn gekomen, omdat zoiets als de Schermer bruiloft hier slechts zelden te aanschouwen zal zijn. In een Engelse toespraak richtte hij zich in het bijzonder tot de buitenlandse gas ten en wees daarbij op de omstandig heid, dat ook Alkmaar in Bath een zeer toegewijde Engelse vriendin heeft gevonden. In het bijzonder bracht hij dank aan de heer en me vrouw Posch, die het optreden van de Schermer bruiloftsgroep hier moge lijk hebben gemaakt en verder allen, die tot het welslagen van deze mooie dag hebben medegewerkt. De burgemeester van Derby, mr. Bowmer, bracht wederzijds de dank der Engelse gasten over, waarbij hij de beste wensen uitsprak inzake de West-Europese landen, In het bijzon der ta.v. de vriendschap tussen Ne derland en Engeland. Ten slotte bracht bracht de heer D. Scheffel, voorzitter van de V.V.V., allen dank en in het bijzonder de burgemees ter voor datgene wat voor het be houd van onze kaasmarkt wordt ge daan, waarbij hij ook een hartelijk dankwoord voor de medewerking van de unieke groep uit Schermerhorn uitsprak. HOOFDACTE-EXAMENS. Voor deel B van het examen hoofd akte zijn te Haarlem geslaagd de heren L. van Dongen, D. Kaai, G. H. Leen, C. Pool en H. A. de Wit, allen alhier. Hedenmorgen hebben twee bataljon-I van het tweede regiment Territorials! troepen officieel afscheid van Alkmaar genomen. Het waren het vijfde en zesdtj bataljon van dit regiment, die na - verblijf van veertien maanden onzj stad weer gingen verlaten. De meestej van deze soldaten hadden tevens hiaf diensttijd vrijwel beëindigd en het scheid zal hen dan ook zeker niet te zwaar zijn gevallen. Anders is hel met de militairen die het uniform nea niet met een colbertje kunnen verwis] selen. Zij gaan weer naar Haarlem, hel depót van de Territoriale troepen, t] rug en zullen node hun vrienden kennissen in Alkmaar missen. Want h is zo, zoals de Garnizoenscommandant! majoor Houbolt, 's morgens bij het pèl zei, dat Alkmaar de militairen gast! vrij heeft ontvangen en dat vele vriend-| schapsbanden waren aangeknoopt. DéfUil Als blijk van dank en hulde voor ontvangst defileerden hedenmorgen is| twee batallons voor de burgemeesirl mr. dr. H. J. Wytema. Hiertoe was hel muziekcorps van de Territoriale tel pen uit Haarlem overgekomen. Ontej de klanken van een pittige mars ir.rl cheerden de scheidende militairen cWl Alkmaars straten om tenslotte streeks tien uur, voor het stadhuis'I defileren waar de burgemeester, de I nizoenscommandant, majoor Hout- en de gemeentesecretaris, mr. R. W 1 dorp, waren opgesteld. De In AlkirS gelegerde artilleristen namen ook *f aan de mars door de stad. Bij het i!' I filé stonden deze militairen terzijd* van het stadhuis opgesteld en nan«! aldus afscheid van hun wapenbroedö Het ROG-gebouw zal over enkd' I dagen weer gevuld worden met and® militairen, eveneens Territoriale trof-1 pen. Met hen zal een groot aantal ril* I wielen meekomen daar zij hun dienst-1 tijd als wielrijders zullen slijten. Afscheidswoord Gisteravond was in de MuzieMul" voor de vertrekkende militairen e"" bonte avond belegd. Deze was bedoeld èn voor de militairen èn voor de b"r' gers en burgeressen, waarmede zij 1 durende hun verblijf in onze stad I vriendschapsbanden hadden aanga-1 knoopt. De medewerking van ee01 groepje mlsici en die van de P°st' I harmonie, alsmede het buitenga- woon fraaie zomerweer, waren alle fa"-1 toren, die aan het slagen van de avond medewerkten. WE5TERWEG TEL.2670 UITMUNTENDE WAS BE HANDELING !,e gemeemeraau van Bergen ki gsHeravond bijeen onder voorzitters» van de loco-burgemeester, wethoi C. Brak. Zowel de burgemeester Huygens, als de heer Hemelrijk w afwezig. Tegen de notulen van de vergade van 15 Juni werd bezwaar gem door de heer J. B r o e r s m a (Cl die de woorden van de burgemec „dat doet denken aan die aziati methoden enz." gaarne op een an- plaats zag aangebracht, zodat zou ken, dat het fulmineren van de bu meester feitelijk was gericht tegen kele raadsleden en niet tegen mij, dus spr. Hij ging voort met te zeg dat, wat de opmerking betreft, e zijds naief aandeed, anderzijds sterk deed denken aan oorlogspr ganda, die in de raad van een dorp Bergen niet thuis hoort. Het zou ook, aldus spr., meer in overeens; ming met de waardigheid van de zijn, indien dergelijke enormiteiten het vervolg niet meer in de not werden opgenomen. Het speet de Broersma, dat de burgemeester zelf aanwezig was, maar hij moest deze merking thans maken. De raad klaarde zich accoord met de wijzi van de notulen. Het grootste gedeelte der ingeko stukken werd vervolgens voor ker geving aangenomen. Niet echter verzoek om subsidie van de Bond ti het schenden door 't vloeken van( heilige naam. Mr. Sluis (Chr.) had minstens wacht, dat het college met een mo! ring gekomqn was. Vloeken is oi schaafd en onbehoorlijk, ongeacht men een christelijke levenshoudin toegedaan. Meerdere gemeenter: hebben zich tegen het aannemen 1 kennisgeving verzet en al behoefde subsidie dan niet groot te zijn, toch klaarde mr. Sluis zich voorstander het toekennen nan een klein bedrag, gen aanhouding van het agenda; tot de begrotingsvergadering had echter geen bezwaar. De heer Ellis (KVP) was deze mening toegedaan, terwijl de v z i 11 e r weliswaar sympathiek st tegenover het streven van de b( doch het onsympathiek vond, dat schillende functionarissen bezolc werden. Op voorstel van mr. Sluis w het voorstel aangehouden. De commissie van onderzoek naar geloofsbrieven van de nieuw benoer raadsleden, bestaande uit de heren 1 (KVP), mr. Sluis (Chr.) en baron T. van Amerongen (Middenblok) klaarde zich, met de stukken acco terwijl ook de gemeenteraad geen zwaar tegen toelating maakte, .voorstel tot het verstrekken van geldlening van f 1500 aan de won bouwveréhïgi'ng „Roomsche Actie" einde schilderwerk te doen uitvoe wei'd met algemene stemmen aangi men. De chr. kleuterscli Een uitvoerig debat volgde bij volgende agendapunt. Dit behelsde voorstel om de z.g. kleine barak aar Karei de Grootelaan te verhuren de „Vereniging voor Chr. Natio: Schoolonderwijs" tegen een huur; van f 1050 per jaar. In een rapport de schoolarts de in medisch hygien opzicht absoluut onvoldoende huis ting van de kleuterschool van geno de vereniging aangetoond. De heer S w a a g (Middenblok) in de, dat door deze verhuur de explc tie van het Dorpshuis op een ei standpunt werd geplaatst, waarte de loco-burgemeester aanvoerde da en W. van plan zijn het Dorpshuis, dra het gemeente-eigendom is, te 1 zoals het is. Mr. Sluis (Chr.) achtte de hl prijs van f 1050 te hoog in vergelijl tot de f 1000 die de vereniging „Vc onderwijs" voor haar school in voormalige „smeerstation" betaalt, chr. kleuterschool telt 65 leerlin terwijl de neutrale school tweer zoveel pupillen heeft. De huur zou wel zeer zwaar drukken. Mr. drong aan op verlaging en verzochl vens in de barak een urinoir, tc wasbak en vaste kapstokken aan brengen. De heer Ellis (KVP) maakte merking op het feit. dat dit voo: niet in de Commissie van Bijstand sproken was. Overigens was hij eens met de heer Sluis en zag hij gevaar voor concurrentie. Hij st voor het „smeerstation" en de b; bijeen te voegen en aan de hand va te gebruiken kubieke meters de h prijs te bepalen. Ook de heer Den Das (P\ vond de huurprijs tamelijk hoog en het advies de zaak opnieuw te b- ken. Loco- burgemeester Brak (Pv deelde mede, dat de exploitatie -r ning was opgemaakt door gemee werken en dat hij niet kon aannei dat deze niet goed was. Wat de veri ding tot „Volksonderwijs" betreft. nog opgemerkt, dat deze vereniging het aanleggen van de centrale ver ming bekostigd had en ook de ko voor de brandstoffen droeg. Dit5 gezamenlijk begroot op f 330. De heer Brak: „We zullen Vien, We er aan kunnen peuteren" De Den Das (PvdA) stelde daarop de verbeteringen, als door de heer gevraagd reeds aan te brengen, z de cursus straks kan beginnen, huurprijs zal dan in de begrotings gadering van 1 September worden i gesteld. Tevens zal dan de huur „Volksonderwijs" moet betalen, wo bepaald. Volkscredietb Het voorstel van B. en W. om bedrag van ƒ150.— uit te trel voor deelneming gedurende een pi jaar aan de garantieregeling voo le stichten Volkscredietbank te maar werd door het college terug omen, nadat Mr. Sluis (Chr.)

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2