De Zwarte Q rchidee WAT DE KRANT VERTELDE de waarcle. van clé (missendan ooi' ik Puzzle-rubriek Gevecht op loopplank Hoe is de siand Mieke Radioprogramma voor dii weekend PilTi, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur Techniek en waarde Lof van de ihee Probeer dat ee Recepten van Kers, de radio-kookleraar Oe zo vurig bcgeeixte overee/i. sterwwinQ te eindelijk bereikt In Indonesië, zöI het vuren wonden gestookt. ^Eevi bruine en ggv bldnke hond (nebben eikoor gevonden in een greep won vriendschap. En een zocht Lvdn verlichting ontsnapt .aan talloze verwanten van 'm Indonesië vertoevende militairen verdor naar het Zuiden ,gaanboU weer grote gebeur- ioenissen plaatsvinden. Schout bi) nacht Picharcd 'föyrd niaakt ziek op voor_ een nieuwe Antarctische expeditie, deze koer met '3500 metgezellen an"*1 i<ocht schopen, ....niddels is> in ons land 'bekend geworden, ctóit het Centradi Distributiekan. |Loor zal vvOrden opgehevenj k./< waar niet. dan >/ajrè ria een nieuwe weldadige i 7rrr'i regen van <qv ■textiel puw- ge&pmo- Uen. En over -text el kon. (hebt ugehootcl van dat .Chinese echtpaar op Javo, dat door guerrillastrijders' ivan„zhn kledij werd he jirtpotd? Enddtopdehc «i w,iuwe. De schoonpapa n qns o Her Pita Hay worth ,11 ook al van. ■"- een koude ;een ixoocie m( (kermis thuis^ 'gekowiGvi. <3ga Khan werd ,»h,Cannes enkele {lichter gemaakt, <ele mi llioenen, ored'ÊS siera den waar mede wil dozijn echtojanote zien hadden Oimhonagn. Er is een .-LnoostrHi) kan het beter Op do. Veluwe bromd_c._ h p.t feeschut, en ronkten de (vliegtuigen. Ede wera ge- bonibarcleerd en een tank slag woedde tossende. dennen en de sparren. Het Noderlandse leger trok op .manoeuvre. Dot werd een spectaculair schouwspel net als het eva I met de C A Ba wek, iecloorde bergers van bet Bloomen daalse Strand werd geslQGpten inc\ar Amsterdam 'gebracht. IDa badplaats is een jdttractiG ar morgawor- fdan. EL 9/1 ander Schip deed oók van z.ick spre: Ken,al kwamen daar geen sleep noten bi) - deed hotzelr. ty. Wet schip ontkwam aan de handen der Chinese communisten en bereik., te veiligjHonkon^. VJ® Decomman. i It davit kreeg j| y een lintje encle be manning een extra schop-ban. Nadat vonge, week eewdrijf jacht op wilde zwjnsn md de geen re- .èleverd, s een jacht op "Dronanse duinen sultaat had opa nebben de jagen .nieuw poging ondQrnowen. 'Deze keer werden drie zwijnen het slachto-ii-er. Een groot exemplaar on twee kleinere, werdonals Duit mee -teruggevoerd In Keulen stoat een circus Een der gli- ■Panton stopte ■bij Qan groen tehandelaar en begon op zgngewakde etalage leeg te eten PUZZLE 95 HET EENZAME CIJFER 7 De deling, die aan de gestelde voor waarden voldeed, zag er geheel vol ledig uit als volgt: 124 12128316 97809 1116 968 1003 992 1116 1116 De cijfers van het quotiënt waren spoedig te bepalen. 7 maal de deler gaf een getal van drie cijfers. Uit de der de aftrekking bleek, dat het eerste cij fer van het verkregen product een 9 moest zijn, omdat anders geen getal van twee cijfers als rest kon overblijven. Het derde cijfer in het quotiënt was dus een 8. Het eerste en vierde getal dat afgetrokken werd bestaat uit vier cijfers. Omdat 7x de deler en 8x de deler een getal van drie cijfers geeft, moeten het eerste en vierde getal dat afgetrokken wordt ontstaan zijn door vermenigvuldiging met 9. De cijfers van het quotiënt zijn dus bekend 97809. Het eerste cijfer van de deler moet een 1 zijn, omdat 8x de deler nog een ge tal van drie cijfers is en het tweede cijfer kan op zijn hoogst een 2 zijn. Het andere cijfer van de deler is dan gemakkelijk te vinden. Een compliment aan de vele inzen ders van een correcte oplossing. Na lo ting onder die inzenders is de weke lijkse prens f 5 ditmaal gewonnen door de 13-jarige Wim Haveman, Bo- venweg 298, Sint Pancras. Gefeflciteerd Win! Deze prijs zal worden toegezon den. En nu onze nieuwe opgave. PUZZLE 96. DE JUISTE VOLGORDE Gij hebt 13 stukjes karton genum merd van 1 tot 13. In welke volgorde moet gij ze van links naar rechts voor u leggen, opdat ze na de hieronder aangegeven 12 verplaatsingen in de volgorde 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 voor u liggen. Eerste verplaatsing: Het kaartje meest links naar rechts verplaatsen door één kaartje over te slaan. Twee de verplaatsing: Het kaartje dat dan het meest links ligt naar rechts ver plaatsen door twee kaartjes over te slaan. Derde verplaatsing: Het kaartje dat nu het meest links ligt naar rechts verplaatsen door drie kaartjes over te slaan enz. Bij de twaalfde of laatste verplaatsing dus twaalf kaartjes over slaan. Hoe liggen de 13 genummerde stukjes bij de aanvang voor u? Oplossingen (per briefkaart) tot en met 11 Augustus aan de Redactie van dit blad. (Er wordt weer een prijs van f 5 verloot). Wekelijks kruiswoordraadsel Geen „kluif"? Dan een „kluifje"! Volgens de onder Amerikaanse con trole verschijnende „Wiener Kurier" vonden twee Russische soldaten en een Hongaarse varensgezel de dood bij een gevecht op de loopplank van een Hon gaars Donauschip, dat naar Boedapest terug zou varen na een lading tarwe voor het Sowjetrussische leger te heb ben binnengebracht. Vijf leden van de bemanning hadden namelijk aan de kapitein gezegd dat zij liever in Oosten rijk zouden blijven en wilden van boord gaan. Zij werden echter door twee met machinegeweren gewapende Russische soldaten teruggedreven en daarop ontstond het gevecht, dat aan de soldaten en een der varensgezellen het leven kostte. De' andere vier leden van de bemanning wisten te ontkomen. ZEEPOST NAAR OOST EN WEST Naar Indonesië vertrekt op 17 Aug. a.s. het a.s. „Zuiderkruis". Met dit schip kan post worden meegezonden, mits deze uiterlijk 14 Augustus op de bus is gedaan. Naar Suriname vertrekt op 19 Aug. het m.s. „Bonaire". Hiervoor uiterlijk posten op 16 Augustus. „Als het aan mij lagMet die woorden eindigde dr. van Dorpe zijn tirade, gepaard aan de inlevering van het wekelijks raadsel. Tja, die hersen- kronkelspecialisten.'t Is maar goed, dat zij hun rubriek niet zelf in handen hebben, want onze „doctor in de pie- kerkunst" is een verklaard tegenstan der van kruiswoordraadsels. Waarom? Ja, daarover handelde nu zijn philippi- ca, met als hoofdargument dat daarbij alléén parate kennis te pas komt. Wij zijn zo vrij met hem van mening te verschillen, zodat in het raadselme nu de kruiswoordpuzzles een regelma tig opgediende schotel blijven. De „doctor" heeft ditmaal geen „kluif" samengesteld wellicht hoop te hij dat wij bakzeil zouden halen maar er zijn desondanks enige voet angels en klemmen, die dit „raadsel tje" tot een „kluifje" stempelen. Men oordele zelf. De omschijvingen luiden: Horizontaal: 1. hoeveelheid; 5. omvangrijk; 9. groot van gewicht; 13. van geringe afmeting; 16. korting bij verkoop; 17. eiland in Indonesië; 18. buiten het gewone; 19. hees; 20. geur; 21. meisjesnaam 22. trekauto; 23. En gelse componist; 24. zonder inhoud; 25. één der V.S. van Amerika; 26. was een beroemd Nederlands zanger 27. beken de Finse hardloper; 28. groot hert; 29. de voornaamsten; 30. meisjesnaam; 31. nauwer; 32. te kennen geven. Verticaal: 1. Werpschijf; 2. ket- tingdeel; 3. stadje aan één der Italiaan se meren; 4. ontvangen; 5. graag; 6. dorp op de Hondsrug; 7. yzeren afslui ting; 8. onverschrokken; 9. familie: 10. offensief; 11. overblijfsel; 12. deel van de stad; 13. lextielweefsel; 14. van onbeperkt lange duur; 15. metaal. (Voor de oplossing zie men tussen de advertenties). Hersengymnastiek door Bob Wallagh Dezer dagen bereikte mij een vraag van een lezeres over de ouderdom van de „permanent wave". Ik hoop, dat het geen te leurstelling is, maar diezelfde permanent, die zo'n moderne klank heeft, is al heel oud! Om wat pre- cieser te zijn: ongeveer 3000 jaar. De kwestie is, dat de Egyptische dames het haar al op stokjes rol den, er vervolgens een laagje moddei" op brachten en het ge heel in de zon lieten bakken, om een mooie golf over te houden. Een soort modder-permanent dus. En een verhaal, waaruit alweer blijkt, dat er niets nieuws onder de zon is. En hier zijn de nieuwe vragen: 1. U kent natuurlijk de betekenis van de woorden microfoon, gra- mofoon, dictafoon. Maar wat is nu een colophon? 2. Gevraagd: 3 twee-lettergrepige jongensnamen, die van achter naar voren gespeld hetzelfde blijven. 3. Wat is zwaarder: een emmer water of een emmer ijs? 4. Hoe luidde de bijnaam van Jeanne d'Arc? 5. Wat is foelie eigenlijk? 6. Noemt U eens een bekend (groot) zoogdier uit de dierentuin, dat geen geluid voortbrengt. 7. Is het in ons land geoorloofd benedenmaatse vis te vangen? S. Wat was de voornaam van Rembrandt? 9. Waarom kan iemand zijn 12%- jarig jubileum nooit vieren op 30 of 31 Augustus? 10. Kent U een woord, waarin de AO niet wordt uitgesproken als „au", zoals in cacao? (Voor de oplossingen zie men tus sen de advertenties.) DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN Gistermorgen reed de 23-jarige wiel rijder F. F. C. op de Laan van Meer- dervoort te Den Haag en werd inge haald door een vrachtauto, beladen met stenen. Toen de vrachtauto hem bijna was gepasseerd, week C. onver wachts naar links uit en kwam in aan raking met de zijkant van de auto, waardoor hij kwam te vallen en door het achterwiel van de auto werd over reden. Hij overleed ter plaatse. voor hedenavond HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.30 Strijdkrachten. 7.30 Zuidzee- en prairie-klanken. 8.05 De ge wone man. 8.20 Lichtbaken. 8.45 Werken van C. Rossini. 9.15 Zomersproeten. 10.00 Metro- pi le-orkest. 10.30 Wij luiden de Zondag in. 11.20 Avondconcert. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 xiur. 6.15 Populaire liedjes en melodietjes. 7.00 Artistieke staalkaart. 8.05 Dingen van de dag. 8.15 Johann Strauss. 10.45 Mensen die wij Wel eens ontmoeten. 11.15 kwartet Jan Corduwener. 11.35 Grote Fantasie vnn Strauss-melodieën. voor zondag HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 8, 1, 7,30 en 11 uur. 8.30 Hoogmis. P.45 Wognum's Zangkoor. 10.30 Kerkdienst. 12.00 Sonate. 12.15 Apologie. 12.40 KRO- Amusements-orkest. 2.00 Kamermuziekconcert. 3.10 Wereldlijke cantates. 4.25 Vespers. 5.00 Kerkdienst. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Zonen in Eattle-dress. 7.50 In 't Boeckhuys. 8.05 De gewone man. 8.30 Salzburger Festspiele. 10.00 Een andere weg. 11.15 Suite uit de opera „Carmen". HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten cm 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.30 Rusten zonder roesten. 8.40 Orgelspel. 9.15 Men vraagten wij draaien. 10.00 Meester Trio. 10.30 In de Tuin der Poëzie. 10.50 De jonge Flierefluiters. 11.15 Triangel. 12.00 En gels Fanfare-orkest. 12.40 Nap de Klijn. 1.20 Musicorda. 20.5 Boekenhalfuur. 2.30 Middag concert. 4.10 Piano-duo. 4.35 Sportrevue. 5.00 Mandoline-orkest „Entre Nous" uit Hoorn. 5.40 Accordeon. 6.15 Sport. 6.30 Studio-dienst. 7.00 Luisterclubs opgelet. 7.30 Het woord spreekt ons aan. 8.45 Hoorspel. 9.50 Cabaret-program- mtt. 10.30 Gooisch vocaal-kwartet. 11.15 The Skymasters. radio-distributie LIJN III: 7.05 Omr.ork. 7.30 Kron. 7.40 Gvmn. 7.50 Verv. Omroeporkest. 8.05 Concert. 9.05 Gram.muziek. 10.00 Eng. L.P.: Orgel. 10,30 „Ranchers" 10.45 Voordracht. 11.00 BBC Welsh Orch. 11.45 Voordracht. 12.00 VI. Br.: Zang. 12.15i Ork. Welffens. 12.30 Weer- en landb.ber. 12.40 Verv. ork. 1.10 Eng. H.S.: „Thoset were the days". 1.55 Cricket. 2.00 Gram. 2.40 Filmpraatje. 3.00 Eng. L.P.: „Ca- meo Orch." 3.30 Ork. Shaw. 4.00 Eng. H.S.: Ens. Leopold. 4.30 Boyd Neel's Strijkorkest. 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 Eng. L.P.: Stan ley Tudor. 6.30 VI. Br.: Voor de soldaten. 7.30 Belais v. d. BBC. 9.00 Actualiteiten. 9.15 Louis Morrison (zang). 9.30 Omroeporkest. 10.15 Verz. pr. 11.00 Diversen. VOOR MAANDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten cm 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Te deuni laudamus. 8.45 Solistenconcert. 9.50 Sympho- nische werken. 10.30 Morgendienst. 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 12.10 Lunchklan- ken. 12.30 Mededelingen voor Lnnd- en Tuin bouw. 12.33 Trio Fantasia. 1.15 Mandolinata. 2.00 Uitzending voor schooljeugd. 2.35 I^adio Philharmonisch-orkest. 3.30 Luci Waringa zingt 4.00 Bijbellezing. 5.15 Busch Strijkorkest. 6.30 Strijdkrachten. 7.30 Actueel geluid. 8.05 Pro gramma-proloog. 8.15 Gebedsuur. 9.30 Kerk- ccncert. 10.15 Met band en plaat voor U paraat. 11.15 Suite Gayaneh. HILVERSUM ii, 415 m. Nieuwsberichten om 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.18 Albert Sandler. 8.00 Halle-orkest. 11.05 Morgenwij ding. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 De Regen boog. 11.40 De Haak. 12.00 De kleine 'man. 12.33 Mededelingen voor Land- en Tuinbouw. 12.38 Kwartet jan Corduwener. 1.20 Gregor Serban. 2-00 Guy Ropartz. 2.30 De gevaren dei zee. 2.45 Walsen. 3.10 Duif en doffer. 4.24 Walton. 5.30 Frans programma. 6.20 Ma- laudo en zijn orkest. 7.30 Alma Musica. 8.05 Dingen van de dag. 8.15 Accordeola. 9.00 Cabaret. 9.30 Salzburger Festspiele. 11.30 Or kestmuziek. radio-distributie LIJN III: 8.05 Zang. 8.30 Dagklapper. 8.45 Gram. 9.10 Fr. Br.: Gram. 10.00 VI. Br.: (Jasinoprogr. 11.00 Vrolijke muziek. 11.15 Journaal. 12.00 Liederen. 12.15 Sweet- and Soft Players. 1.15 Jean Sablon (zang). 1.30 Voor de soldaten. 2.00 Opera- en Belcanto concert. 4.00 Sonate voor piano. 4.15 „Mas- queraders". 4.45 Gram. 5.00 Kootwijk: Bata via. 6.00 Epg. L.P.: „Hi Gang 1949". 6.30 „Ignorance is bliss". 7.30 Koor- en zangsoli. 8.00 Omroeporkest. 8.30 Charles Trend. 8.45 Sülonorkest. 9.00 Eng. L.P.: Reg. King. 10.15 Sandy Macpheïson. 10.45 Charlie Kunz (piano) 11.00 Leslie Baker en ens. 11.30 Gram. NAAR VASTE groJ 132. „Eindelijk!" zuchten de drie hondjes opgelucht, zodra ze merken, dat het gezwaai ophoudt. „Eindelijk", roept Pepi ook. „Ziezo, nu zijn we ver genoeg uit de buurt van de Kwassie- negers en kan ik op mijn gemak pro teren om de kooi open te krijgen. En ditmaal heeft Pepi meer geluk. Hij ziet kans de tralies om te buigen en dolge lukkig steken Pirn, Pam en Pom hun hoofden naar buiten. Om ze meteen angstig weer naar binnen te trekken want met één oogopslag hebben ze gezien dat ze heel hoog in een boom zitten. „Had je ons niet wat lager kun nen afzetten?" vraagt Pim met een benauwd stemmetje. „Ik ben al mis selijk!" „Kom, kom, keer je eens om", ïoept Pepi opgewekt en pakt hen alle drie uit de kooi vandaan. „Ziezo, dat ding hebben we niet meer nodig", voegt hij er vrolijk aan toe en smijt de kooi naar beneden. 15 OOR ALLAN SWINTON Op snijdende toon vroeg Sam: „Waar om zou het zo uitpakken, gezien de manier, waarop je het aangepakt hebt' Je hebt niet veel scrupules gehad". „Scrupules van dien aard zijn luxe, die mensen, die in het nauw zitten, zich niet permitteren kunnen. Dat zul je misschien ook nog wel eens leren. Na tuurlijk heb je er een hekel aan, dat je er tussen genomen bent. Maar 't kwam er niets op aan, waar je botaniseerde. En dat je hierheen gegaan bent, heeft de lui, die je financieren geen cent extra gekost. Integendeel weet je zeer goed, dat ik hun geld bespaard heb. Het was alleen maar, dat jij de macht had. óm mij hierheen te brengen, maar dat je het nooit gedaan zoudt hebben om mijn redenen". Tot nu toe had Mary zich met moei te buiten de discussie gehouden. Maar nu barstte zij los: „En dus gebruikte je mij. om je zin te kriigen. Weet je nu eigenlijk iets over mijn grootvader of niet?" Een beetje verlegen gaf hij toe: ..Niet sedert die keer, dat ik hem in 1939 in Caracas ontmoette Geloof me, ik had er 'n hekel aan. om tegen je te liegen" Met een blik van verachting zei zij: ..Het spilt me." dat je je deze onaange- nanmiieirl eetroosten moest". Hii keek haar met schuin gehouden hoofd even aan en glimlachte. „Ga door", zei hij. „Na de manier, waarop ik je behandeld heb, heb je volkomen het recht, mij uit te schelden. Maar jij bent er ook niet door bena deeld." „Niet door benadeeld?" herhaalde zij ongelovig. „Je weet dat je grootvader dood moet zijn. In '39 was hij al zo zwak als iets en werd hij vreemd in zijn hoofd. Je hebt deze jungles gezien. Wat voor kans heeft hij gehad, om het hier vijf jaar in uit te houden? En dood of le vend, wat hoopte je eigenlijk te vinden hem of zijn logboek? Het was een risico op lange termijn, dat in wan hoop genomen was. Het mijne was ook een gok, maar de kansen waren heel wat groter. Ik kon mij op behoorlijke aanwijzingen verlaten. Jij had die in het geheel niet. En het is gelukt. Mor gen zullen we in de stad zijn. En jouw deel van de buit zal meer zijn dan je ooit zou kunnen maken in het gedu rende twintig jaar exporteren van or chideeën, zelfs al had je een logboek". Spottend zei Sam: „Je wilt toch zeker niet beweren, dat je dit deed te haren profijte". Met een ruk wendde Semple zich tot hem. ..Neen. Ik zeg, dat ik van plan was om te delen. Ik heb je die avond gezegd, dat er anderen waren met wie ik delen moest. Je veronderstelt toch zeker niet, dat ik van plan was de hele boel in te slikken, wel?" Al de ergernis en terughouding, die hij in de afgelopen weken van Mary te verduren had gehad, vlogen Sam naar het hoofd. „Dat deed ik en dat doe ik nog". Van zijn boze gespannen gezicht keek Semple naar Mary, die er eveneens met een kleur op het gezicht en een vijan dige uitdrukking in de ogen bijstonden voor het eerst scheen hij niet op zijn gemak. 1 „Kijk eens hier", zei hij. „Ik heb je voor de gek gehouden. Je bent volko men gerechtigd, om daar boos over te zijn. Daarvoor maak, ik mijn veront schuldigingen. Maar zie je niet, dat ais ik het maar op een of andere manier gedaan kon krijgen, het tot ons aller voordeel zou zijn en niemand zou bena delen. Van het eerste ogenblik af aan, ben ik van plan geweest het je te ver tellen, als de tijd er voor gekomen was en om te delen, wat ik vinden zou". Sam zei: „Ik geloof je niet". Semple's wenkbrauwen gingen om hoog. „Heidaar, wacht eens even! Ik zei wat!" ...V hebt zoveel gezegd en het waren allemaal leugens". Semple's gehele gelaatsuitdrukking veranderde, maar hij hield zichzelf nog in bedwang. „Kun je niet iniien, dat dat heel iets anders is?" „Neen. Maar ik kan wel inzien, hoe snugger jij bent." Semple's neusvleugels zetten zich uit en hii hield zijn adem in. „Misschien bedoel je dat niet zo", zei hij bedaard. Zijn zelfbeheersing maakte Sam nog razender. „Waarom niet? Ik heb je toch ongeveer de hele klok rond horen liegen?" Zij stonden op enige afstand van elkaar. Toen Semple op hem los ging, weerklonk Mary's stem, die de leider tot staan bracht ..Hugh!" Sam in het oog houdend, zei hij ter zijde tegen haar: „Houd je hier buiten, Mary. Ga liever naar je tent." „Doe niet zo belachelijk. En scheiden jullie er alle twee alsjeblieft mee uit om als 'n paar kemphanen op te treden. Als jullie eens wisten, hoe dwaas je er beiden uitziet met die ogen, die zowat uit jullie hoofden rollen!" Het werkte als een douche op de beide woedende mannen. Semple keerde zich met een ruk om. „Denk jij ook, dat ik lieg?" „Waarom zou ik dat niet doen? Je hebt je schandalig gedragen door mij hier heen te slepen, speculerend op Sam's fatsoen, handelend, of het jouw expe ditie was en ten slotte ons een mal fi guur laten slaan". Sam bracht in het midden: „Maar je kunt je hier niet uit liegen, zoals je je er in gelogen hebt". Semple keerde zich woedend tot hem „Wat jij „Schei uit!" snauwde Mary. „Waag het niet hem te slaan. Heb je al geen kwaad genoeg gedaan, zonder hem nog af te ranselen!" Met een uitroep van verontwaardi ging keerde Semple zich om en ver dween in de duisternis in de richting van de muildieren. Niet minder opgewonden keerde Sam zich tot Mary. „Je had niet tussenbei den moeten komen!" Haar antwoord was nog al onver wacht. „Dat had ik misschien ook niet. Je hebt hem beestachtig behandeld" Verontwaardigd vroeg hij: „Wel, heeft hij er soms niet om gevraagd?" „Niet op de manier, zoals jij meent. Weet je", ging zij voort, „jij bent vrien delijk en aardig en beleefd enz. enz.. maar buiten je werk bestaat voor jou niets. En soms vind ik je een heel kiem beetje zelfgenoegzaam. Ik had mis schien beter gedaan met het jullie maar eens te laten uitvechten. Hij zou je half dood geslagen hebben, maar het zou jou misschien een beetje breder in zicht in sommige dingen hebben gege ven". (Wordt vervolgd). J-JET ZIJN VOORAL Angelsaksta, schrijvers geweest, die zich hebb bezig gehouden met het ontwerpen vf een toekomstbeeld voor laten we 2 gen het jaar 2000. Vor zover in hun b* schouwingen het element der fantas' groot is. kunnen we deze geschrift," gevoeglijk terzijde schuiven. - r wanneer zij aanknopen bij bestaw„ tendenzen en uitsluitend lijnen doo' trekken, die nu reeds aanwezig nin' wordt de zaak anders. Daar krij», hun beschouwingen vaak een beklem" mende realiteit. Dit laatste nu is u geval met het werk van Bortrand Hm sell „The scientific outlook", een titel die we zouden kunnen vertalen „Wetenschappelijke perspectieven". Hoewel dit boek reeds in 1931 ver.i scheen het is mij onbekend of hti| in onze taal is vertaald is het tos-T ook nu nog'van belang. De volgenc, I beschouwingen sluiten dan ook aan t die van Russell. y?AN IEDER wordt verondersteld, j hij de wetenschap respecteert. Omfc „wetenschap" willen We, nu altha^ uitsluitend verstaan de exacte nat%i wetenschap. Waarop is deze eerbiet' voor de natuurwetenschap gebaseerd' Niet op de theoretische resultaten, dj( deze wetenschap kan aanwijzen. Wat: nieuwere onderzoekingen hebben dui- delijk gemaakt, dat de natuurwetej. schap in theoretisch opzicht het verder brengen kan dan tot waarschijn! lijkheden. Hoe langer hoe meer blijk) dat natuurwetenschappelijke wetmalig! heden in wezen niet meer zijn dan s||. tistische regelmatigheden. Absolute u. kerheid ontbreekt in de huidige na- tuurwetenschap! Daarop kan de ee!, bied, die een ieder voor deze weten, schap heeft, dus niet, gebaseerd zijtf Want er zijn andere wetenschappej die althans de pretentie hebben tof veel vaster resultaten te komen. 1 lijk b.v. de theologie en de politfeï'1 Maar niemand denkt er aan deze luiste wetenschappen de ereprijs der absfc- te betrouwbaarheid te geven! Neen, de natuurwetenschap wordt al. gemeen geacht om z'n practische toe- passing in de techniek. Techniek is ton gepaste natuurwetenschap, die tot d(*l heeft menselijke doelstellingen te vet- werkelijken. QP WELKE gebieden nu gebruikt i mens zijn wetenschappelijke kenns om met behulp daarvan zijn eigen dos! te verwerkelijken en zijn macht b vergroten? In feite is er geen enkd gebied, dat niet z'n wetenschappelijk! techniek kent. Het meest vertrouwd ii ons de techniek op het terrein van c- levenloze natuur. Maar de technischs beheersing grijpt in feite veel diept: in op andere gebieden. Zo b.v. waar gaat om het produceren van voedstj' en het bereiden van kunstmatig votd- sel. Wij bewonderen de vooruitgang oj medisch gebied. Maar vlak daarnans staat de wetenschappelijke eugeniticijj die pretendeert voor een geestelijk i lichamelijk gezond nageslacht te kuil nen zorgen. De techniek maakt zit] meester ook van de maatschappij, bestaan drie- en vijfjarenplannef waarin een mensengemeenschap wetenschappelijk verantwoorde wij»| zal worden opgevoerd tot die en productie, tot dat levenspeil, enz. Gesteld nu dat we deze symptoms! van wetenschappelijk machtsdenkel verhevigd en uitgebreid denken vo::l de komende tientallen jaren, wat worij! dan het wereldbeeld? Dan zullen vul zien, zo zegt Russell, hoe het wettif schappelijk technisch denken alles ïl z'n ban zal hebben geslagen. In rr.ES:-' schappelijk opzicht zal dit een uiteen vallen van de mensen in twee scherf geseheiden klassen met zich meeb» gen. Enerzijds staan de experts, 4 technici, de machthebbers. Anderzij: staan de werkers, de uitvoerders. Hf enig doel van beide klassen zal zijn iP welzijn van het geheel. Alle persottl lijke vrijheid zal daaraan moeten «I den opgeofferd. Van de klasse der kers wordt tevredenheid gevraagd. 1 J psychologische en biologische middf zal deze tevredenheid worden aait bracht. Van de klasse der experts wacht men initiatief, inzicht. Voo» j deze groep van mensen zal onder»" pen worden aan een uiterst zorgvulfr ge eugenetische selectie. Om dit laaft mogelijk te maken, zal het tradition^ huwelijk, dat met geen enkele select'-8 rekening houdt, moeten verdwijn*1 Alle gevoelens zullen trouwens doo: de machtige hand der wetenschap I den weggevaagd. Het zich bezig hou-1 den met dichtkunst of geschiedenis!)*' oefening zal voor de experts verbod® I zijn. En de grootste zonde is het ver-1 achten van de staat ^U MOGE men zich de toekomst dit opzicht meer of minder realis tisch indenken. Maar het blijft een on omstotelijk feit dat techniek en waarde op een zeer gespannen voet leven. D* techniek erkent niet het individuele, het originele. De techniek erkent geen ziel en geen liefde. Dat ligt nu eenmaal in het wezen van het technisch machts denken. Communisme en nationaal-so' cialisme beiden bewijzen op welk een gespannen voet hun technisch denken staat met het Christelijk persoonlijk' heidsideaal. Dat een oplossing hier niet voor de hand ligt. is duidelijk. Maar 1 is een feit, dat de moderne techniek een aanslag doet op het meest inner lijke wezen van de mens. De Christe lijke Kerk staat hier voor een enorm probleem. NEDERLANDSE MILITAIREN GAAN OEFENEN IN DE ARDENNEN. Zoals reeds herhaaldelijk het gev'^' is geweest zullen Nederlandse mmj tairen van de te Utrecht gelegerde yer- hindingstroepen samen met een kleine_ onderdeel der pioniers van 16 tot Augustus a.s. in de Belgische Ardenne oefeningen houden. Hebt u dat óók wel eens gehad, dat u 0p een werkelijk gezellige visite Steeling het hart in de pumps zonk? ?tw gastvrouw had zo vriendelijk ge vraagd: Een kopje thee? en u had lichtzinnig:: „graag" gezegd. En met- ien wist u, dat er weer een van die onontkoombare beproevingen van het gezelschapsleven op komst was. U zat daar immers al een kwartier en die thee wie weet hoeveel langer. Maar de narigheid was niet meer te veren U had uw kopje maar aan te nemen en u zo elegant mogelijk door de misère heen te werken. Elk spoor van hoop verdampte bij de eerste aan blik Net wat u had gedacht: de bodem was niet zichtbaar. Het brouwsel zag donker en wasemde maar zwakjes. En het eerste slokje deed de deur dicht: lauw zuur en bitter tegelijk, een apo thekersdrankje zonder enig excuus van heilzaamheid. Het liefst had u de hele plas wansmaak in één teug naar bin nen gegoten, als een schutter een gil- debeker. Maar ook dat doet men nu eenmaal niet. En dus nipte u, welop gevoed en huiverend, bij tijd en wijle aan dit wrange meer. Met maar één gedachte: zo gracieus mogelijk afscheid te nemen vóór het noodlottige: Mag ik u nog eens inschenken? Een kop théé wanneer heb ik die voor het eerst gedronken? Ik weet het weer: het was in Engeland, in die be drieglijk goede tijd vlak voor de gro te Europese brand. Met de morgen- trein was ik uit Londen vertrokken, op een blakende Augustusdag om na een uur of zes kleverig, stoffig en lan derig op een snikheet perron aan de Zuidkust te staan. Met een rammelende maag en een rammelend humeur. Een lege bus hot- ste mij vervolgens nog een klem hall uur kwaadaardig dooreen en deponeer de mij eindelijk als een stuk onge wenste bagage bij een desolate halte- paal op een zinderende open weg. Ik sjokte met een loden koffer nog een bescheiden eeuwigheid door het stof om eindelijk, eindelijk door een sche merige lege hal in een vriendelijke stille eetzaal te belanden. Er was een koele waterstraal en een groot geurig stuk zeep. Er waren open slaande deuren op een Engels grasveld. Er was een gedekte tafel met' een appe tijtelijke lunch voor één. En er was, onder een theemuts als een klokhen, een gloeiende stenen trekpot met théé Thee? Geen sprake van. Ergens om het hoekje moest Elysium zijn, het verrukkelijke verblijf der gelukzali gen, en dat leende af en toe uit pure mensenmin een kleine portie nectar uit aan versmachtende stervelingen. Nee, bij nader inzien was het toch werkelijk thee Sterk, helder, heet en geurig. En al die eigenschappen juist In de goede graad en verhouding. Ik was toch alleen, en dus het is schandelijk maar waar: ik plantte bei de ellebogen op tafel en met de enor me kop in beide handen dronk ik met kleine verrukte teugen, langzaam en r volkomen met het leven tevreden. En toen de trekpot leeg was zwoer ik bij Hebe, de schenkster der goden, dat ik nooit meer enig ander vocht in mijn eigen theekop zóu schenken dan deze goudkleurige toverdrank. Ik heb onbe schaamd en hardnekkig net zo lang gevraagd tot ik het geheim aan de weet was gekomen. En ik geef het hier GROENTEN SOEP (Volledig maal) Een pond klaprib, 4 liter water, 10 gr. zout, 6 k 8 wortelen, 3 preien, wat kervel, een handje selderij- groen, 1/2 kleine bloemkool, flink wat gehakte peterselie, 1 grote en 1 kleine Ui, 2 tomaten, 1 flink kopje rijst, zout, peper, wat soepen aroma en eventueel wat maizena. Breng het stukje klaprib met wa ter en zout aan de kook en laat het nu zachtjes koken. Schaaf de wor telen op de rauwkostschaaf aan stukjes, snijd de prei aan smalle reepjes, snijd kervel en selderij- groen aan kleine stukjes, maak van de bloemkool kleine stukjes, snipper de Ui fijn en schil de to maat en snijd déze aan dunne plak jes. Wanneer het kokende vlees on geveer 11/2 uur gekookt heeft, voeg men er de rijst aan toe, laat zachtjes koken. Breng de soepgroen ten met zoveel water aan de kook dat ze ruim kunnen gaar koken. Wanneer de klaprib gaar is neemt men dit uit de soep en houdt het warm. Voeg nu bij de bouillon met de gare rijst, de gare soepgroenten met groentenkookvocht. Bind de soep een weinig met wat aangemaakte maizena zodat ze even gebonden is. Breng de soep op smaak met zout, peper en soe pen-aroma, roer er bij het opdie nen de gehakte peterselie door. Snijd het vlees aan dikke plak ken en dien dit apart bij de soep. Geef er dunne sneedjes brood bij. TOMATEN RAGOUT Twee pond tomaten, 1 grote Ui, 1 laurierblaadje, 1/2 kruidnageltje, 50 gr. boter, 1 flinke scheut sla olie, .1 theelepeltje mosterd, gehakte peterselie, 1 d.L. azijn, (3 eierdopjes) 3 d.L. water, wat maizena of aard- appelmeel, wat soepen-aroma, wat zout en peper, 50 gr. leverworst en 1 hard gekookt ei. Schil de tomaten (even in ko kend water leggen), daarna aan partjes snijden (zaad en harde stukken verwijderen en voeg dit bij het water). Hak de helft van de ui zeer fijn en snipper de rest, ver wijder het vel van de leverworst en

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6