Aardbeving in Ecuador eist 4600 doden Twee woonhuizen te Obdam door brand verwoest Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Sultan Hamid op Schiphol geland Peiping China's nieuwe hoofdstad? DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Het gehele Andes- gebergte schudde Verschillende steden zijn verwoest Tweede Kamer op 16 Aug. bijeen Debat over Indonesië Ook Eyskens faalt Ronde Tafelconferentie omstreeks 20 Aug. Drie kinderen via dakraam gered Vier gezinnen dakloos Nederlandse militaire leiders spraken met de Amerikaanse stafchefs Rode opmars gaat voort <maar "dag de den worden uveel kans! -hijnen. tVij weer zijn 'gen publiek lar ook de mraTn> Witte. Hofland en voor zieh on Woensdag ode van Uit- en Witteveen. in goedé o is een ste de strijd tus. Hazewinkel arbor g voop rijk ding. Bij in ook nog aat om de Pet. der net- a komen aan lestrijding. n om 2 uur •FDSTEDEN- steren schre- Sammers, de ,der die deel ale Hoofdste- 'n uitstekend eld begrepen hier de heer bjreau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro .87294 redactie Achterdam 20 Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a kaptein Maandag 8 Aug. 1949 146e Jaargang No. 184 ALKMAAESCHICOOEANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden t 1.elk woord meer 5 cent. uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, t i.— per kwartaal plus Incassokosten I ^pe schade wordt op 20 millioen dollars geschat en Ambato toont een beeld van algemene verwoesting, 40 I ver de stad is totaal verwoest", aldus radio New-York. Er zouden geen bui- tenlanders omgekomen zijn. I De Amerikaanse ambassade te Quito meldde Zaterdag, dat' vele steden, die door de aardbeving zijn getroffen, nog i niet bereikbaar zijn, omdat de wegen erheen volkomen zijn vernield. Transportvliegtuigen van de Ameri- kaanse luchtmacht zijn uit Panama vertrokken en hebben na aankomst te Quito radiocontact met hun basis tot stand gebracht. Meer vliegtuigen zijn reeds derwaarts gedirigeerd om de noodzakelijke voorraden naar het ge troffen gebied te brengen. Volgens berichten uit Quito worden de doden voor het merendeel in lange loopgraven ter aarde besteld of ver brand. In Ambato werkt men met alle macht om de lijken zo spoedig mo gelijk te begraven omdat men bevreesd is voor epidemieën. Onbeschrijfelijke aanblik. Bij het aanbreken van de dag bood Ambato een bijna onbeschrijfelijk beeld van troosteloosheid, zo meldt Reuter uit Quito. Een groot gedeelte der huizen, waaronder vele van hech te bouw, werd volledig verwoest. In andere gebouwen vertoonden zich gro- scheuren en puin bedekte de stra ten. De spitsen van kerktorens zijn om laag gestort en hebben honderden ton nen marmer bedolven. Deskundigen zijn van mening, dat de aardbeving, die verschillende nabijge legen plaatsen trof, het gehele Andes gebergte deed schudden. Naar verluidt is de stad Salcedo „practisch verwoest". Redders omgekomen. Zaterdag is een vliegtuig, waarin zich een grote reddingsploeg bevond, bij 'n poging om in een van de geteisterde gebieden te landen verongelukt. De ploeg was door de Shell maatschappij van Ambato uitgezonden. 34 Personen verloren bij dit ongeluk het leven. Aanzienlijke schade werd geleden in Pelileo, Guamote, Pillaro en Patate. Het gehele getroffen gebied ligt tussen de twee grote vulcanen Chimborazo I De Zuid-Amerikaanse republiek Ecuador is Vrijdag door een aardbeving ge troffen, waarbij volgens de eerste meldingen tachtig doden te betreuren zouden rijn. Naarmate meer gedetailleerde berichten binnenkwamen, begon zich echter de omvang van de ramp in zijn volle verschrikking af te tekenen. Volgens radio New-York zijn meer dan 4600 mensen om het leven gekomen. Het aantal ge vonden zou „in de duizenden lopen". Te Ambato, de zwaarst getroffen stad, vonden 500 personen de dood, te Patate 1.000 en te Petilio 1.300 personen. en Cotapaxi. Eerstgenoemde werkt niet meer, maar de Cotapaxi heeft nog een grote werkende krater. Deelneming van Truman President Truman zond gisteren de volgende boodschap aan president Plaza van Ecuador: „Ben ten zeerste geschokt door bericht aardbeving Equador. Ik betuig U en Uw landge noten bij deze ramp mij diepstgevoeld meeleven". Boven verschillende dorpen, die door de aardbeving geheel geïsoleerd zijn, werden aan parachutes voedsel pakketten uitgeworpen. Door de aardbeving veroorzaakte verschuivingen van aarde en stenen van de Andes, die de bergstromen afdamden, zijn met dyamiet opgebla zen, zodat het gevaar voor overstro mingen gekeerd is. Ongeveer 70 procent van de huizen in Ambato zijn onbewoonbaar. Het leven in de stad is geheel verlamd en de mensen slapen in tuinen en op pleinen, de voornaamste openbare diensten zijn echter hersteld. Onder persoonlijke leiding van president Piaza wordt hulp geboden en voedsel en medicamenten aangevoerd. In het stadje Pelileo, dat op 30 km afstand van Ambato ligt, is de toestand ernstiger. Nauwelijks een huis is blij ven staan en degenen van de 2.000 in woners, die konden ontsnappen, vluchtten de bergen in, waar zij een dag en een nacht in de stromende regen ronddwaalden alvorens zij door Rode-Kruistroepen naar Ambato kon den worden gebracht. Vroegere aardbevingen Het aardbevingsgebied, dat zich van Quite tot de Guayaquilspoorweg uit strekt, is een breed dal van 30 tot 50 km wijd en ligt 2.800 meter Doven de zeespiegel. Het wordt begrensd door de oostelijk en de westelijke Cordilleras de beroemde „straat der vulcanen". Boven de eeuwige sneeuw zenden de vulcanen aswolken omhoog In 1868 werden Ecuador en Peru eveneens door een verschrikkelijke aardbeving geteisterd, die aan 70.000 mensen het leven kostte. Een andere aardbeving kwam voor in 1917, waar bij 40.000 mensen levend begraven werden. Quito werd toen verwoest. Nog een zware aardbeving geregistreerd. Het observatorium te Wellington heeft in het centrale gebied van de Stille Oceaan een aardbeving gere gistreerd van nog grotere intensiteit dan die van de serie aardschokken in Ecuador. Naar wij vernemen zou de Tweede Kamer bijeengeroepen worden tegen Dinsdag 16 Augustus des middags te 1 uur en zal de voorzitter dan voorstel len, onmiddellijk een aanvang te maken met een openbare beraadslaging over de dezer dagen door de regering inge diende nota betreffende de resultaten van de preliminaire conferentie te Ba tavia. Belgische kabinetscrisis op dood spoor De voorlopige Belgische minister president Gaston Eyskens is er na 31/2 uur besprekingen met de drie voor naamste politieke partijen niet in ge slaagd een nieuwe regering te vormen. Na de bijeenkomst is bekend gemaakt, dat de socialisten geweigerd hebben zich bij een coalitie aan te sluiten. Eyskens had gehoopt, dat een coali tiekabinet met katholieken, socialisten en liberalen een eind zou maken aan ëe reeds zes weken durende politieke crisis. Eyskens verklaarde na de besprekin gen, dat de verklaring van koning Leo pold de toestand had verslechterd. „Wij zijn in een deadlock gekomen", ver klaarde hij aan de journalisten, het geen hij voor de niet-Engels spreken den vertaalde met „impasse". Eyskens zal thans trachten een katho liek-liberaal coalitiekabinet te vormen. Men verwacht, dat de liberalen he den op dit voorstel zullen antwoorden. DRIEJARIG JONGETJE VERDRONKEN De 3-jarige Th. J. A. Dunk uit de Godschalkstraat te Rotterdam werd gisteren vermist. Het kindje is gevon den in een sloot. Vermoedelijk is het bij het spelen te water geraakt. Bij aankomst in het Zuiderziekenhuis, waarheen het kind vervoerd werd, bleek dat het jongetje reeds was over leden. Nieuwe Amerikaanse commandant te Berlijn Het Amerikaans opperbevel in Eu ropa heeft medegedeeld, dat generaal- majoor Maxwell Davenport Taylor, thans plaatsvervangend stafchef van het Amerikaanse leger in Europa, op een nader bekend te maken datum de functie van Amerikaans commandant te Berlijn zal overnemen. Ter vereenvoudiging van de positie der Verenigde Staten te Berlijn zal Taylor fungeren als de persoonlijke vertegenwoordiger zowel van John McCloy, de Amerikaanse hoge commis saris, als van luitenant-generaal Cla rence R. Heubner, die het bevel voert over de Amerikaanse strijdkrachten in Europa. West-Duitsland Zondag t@r stembus West-Duitslands 27 millioen kiezers zullen Zondag ter stembus gaan voor de verkiezing van het eerste parle ment van de nieuwe Westduitse fede rale republiek. Deze verkiezingen zul len de eerste vrije democratische ver kiezingen zijn sinds Januari 1933 toen Hitier aan de macht kwam. De uitge brachte stemmen zullen de samenstel ling bepalen van de Westduitse bonds dag, welke op zijn beurt de federale kanselier en zijn kabinet zal kiezen. Politieke waarnemers willen zich met aan voorspellingen wagen, doch de meeste geallieerde deskundigen ge loven, dat het resultaat zal zijn een coalitie van de christen-democraten (CDU) met de vrije democraten (FDP) en de Deutsche partei van de Britse zone. Zaterdagmiddag landde op Schiphol de PHTDI met aan boord de eerste Indonesische deelnemers aan de Ronde Tafel-conferentie. Het waren Z.H. Sul tan Hamid II van Pontianak, voorzitter van de Bijeenkomst Federaal Overleg, de Republikeinse staatssecretaris de heer Pringgodigdo, de gedelegeerde voor Borneo, de heer Msjhoer Rifai en de heer L. Tilenius Kruythoff. Dit gezelschap werd verwelkomd door minister Van Maarseveen en de secretaris-generaal van Binnenlandse Zaken, de heer Prinsen, die zal funge ren als algemeen secretaris van de Ronde Tafel-conferentie. Na de begroeting door de minister neeft Z.H. Hamid II de journalisten een vraaggesprek toegestaan. Hij zeide daarin, dat zijn algemene verwachting omtrent de RTC is, dat deze uiteraard zal slagen. „Voor zover ik kan zien", aldus de sultan „zijn er geen „lastige punten". Op een vraag luidende „waar om is er bij de resultaten van de inter- Indonesische conferentie zo weinig be kend gemaakt over de Unie?", ant woordde Z.H.: „Dit is een punt, dat op de RTC besproken zal worden". Over de duur van de conferentie merkte de sultan op: „Deze vraag moet U stellen aan onze gastheer minister Van Maar seveen". De sultan verwacht, dat op 17 Augustus al de Indonesische deelne mers aan de conferentie in Nederland IN ZWEMBAD VERDRONKEN. Zaterdagavond is de 23-jarige inwo ner van Rotterdam D. J. M. de Wit in het zwembad te Sloten (NH) verdron ken. De man kon vermoedelijk niet zwemmen, maar sprong toch van de springplank in het diepe gedeelte van het bad. Weerbericht Weersverwachting, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond: Overwegend droog weer met wisselende bewolking. Langs de Waddenkust aanvankelijk nog krachtige, overigens matige tot zwakke Westelijke wind. Vrij koel wesp. zullen zijn en dat er dus waarschijn lijk op of omstreeks 20 Augustus aan de conferentie kan worden begonnen Op de vraag: Wat verwacht U van de uitvoering van de order „staakt het vuren?" antwoordde sultan Hamid: „Beide partijen hebben het ondertekend en in volle eerlijkheid gemeend. Er zal echter rekening moeten worden ge houden met enige kwaadwillige groe pen, maar deze zullen in korte tjjd op de juiste wijze worden opgeruimd". Omtrent de geruchten, als zou ZH. het commando over het Indonesische leger op zich nemen, merkte de sultan op: „Officieel noch officieus is mij hier iets van bekend, maar hei, zou een wel kome verrassing kunnen zijn". Dr. van Royen bij Pandit Nehroe Dr. van Royen is Zaterdag te New Delhi aangekomen en heeft een onder houd gehad met de minister-president van India, Pandit Nehroe, waarbij de Nederlandse ambassadeur in India, de heer A. T. Lamping, aanwezig was. Mohammed Hatta arriveerde Zondag in New Delh.. Hij werd op het vlieg veld verwelkomd door Pandit Nehroe en door de Nederlandse gezant, de heer Lamping. HaLa zal de gast zijn van Pandit Nehroe en zal Dinsdag weer uit New Delhi vertrekken. Dr. van Royen is intussen weer naar Karachi doorgereisd. NIEUW OFFENSIEF TEGEN DE GRIEKSE OPSTANDELINGEN De Griekse generale staf heeft be kend gemaakt, dat een nieuw offensief van het Griekse leger tegen de op standelingen in het gebied van het Grammos-gebergte bij de Albanese grens is ingezet. Omstreeks twintig minuten voor twaalf werd Zondagavond Obdam op geschrikt door het alarmerende be richt dat er brand was uitgebroken in de woning van de heer Van Velzen. In korte tijd stond deze woning, waarin ook de familie Neefjes woon de, in lichte laaie. De uitslaande vlammen vonden al spoedig gretig voedsel in het perceel dat door de families van Diepen en Neefjes werd bewoond en andere aangrenzend^ wo ningen werden eveneens bedreigd. Wonderlijk genoeg is de woning van de heer Bijvoet, welke tussen de twee brandende percelen in stond voor de vlammen bespaard gebleven, hetgeen te danken is aan de activiteit van de onderscheidene brandweercorpsen. Bijna was nog de woning van dr. Lohman, welke schuin tegenover de twee brandhaarden was gelegen, een prooi voor de vlammen geworden. De wind blies enkele vonken op het rie ten dak van de woning van dr. Lohman, doch gelukkig bemerkten enkele brand weerlieden spoedig het gevaar, zodat Generaal Kruis vraagt plaats in opperste militaire comité Zaterdagmorgen hebben de Ameri kaanse stafchefs te Parijs na de bespre king met de Belgische opperbevel hebber de Nederlandse militaire leiders, namelijk generaal mr. H. J. Kruis (leger), vice-admiraal E. J. van Holthe (vloot) en luitenant-generaal C. Giebel (luchtmacht) ontvangen. De conferentie van de Nederlan ders met de Amerikaanse stafchefs duurde zeventig minuten. Na de con ferentie zeide ^eneraal Kruis, dat de besprekingen gegaan waren over een groot aantal problemen, die zich in de toekomst zouden kunnen voor doen. Er was niet speciaal gesproken over de plaats van Nederland in het Europese militaire plan. Naar aanleiding van het bericht, dat Belgie zich door zijn Franse collega's voldoende vertegenwoordigd zal ach ten in de opperste militaire raad, meldt het Franse persbureau AFP, dat de Nederlandse militaire leiders een volkomen verschillende houding aan nemen. Na het vertrek van generaal Kruis en Giebel, alsmede van admi raal Van Holthe, gaf men te ver staan dat deze militaire autoriteiten ten overstaan van de Amerikanen hun wens hadden te kennen gegeven in het opperste comité zitting te hebben, hetgeen neerkomt op een Nederland se afwijzing van het voorstel tot op richting van een vierlandencomité. PRINS BERNHARD TERUG Prins Bernhard is Zaterdag met zijn particulier vliegtuig, dat hijzelf be stuurde, uit Dublin naar Nederland te ruggekeerd. Dertig gevangenen te Emsland ontsnapt Uit de gevangenis te Emsland, nabij de Duits-Nederlandse grens, zijn der tig gevangenen ontsnapt, van wie er tien weer gegrepen konden worden. In de gevangenis was het tot muiterij gekomen, toen een gevangene bij een ontvluchtingspoging werd gedood. Bij het overbrengen van het lijk kwamen 350 gevangenen tegen hun bewakers in opstand en genoemd aantal maakte van de verwarring gebruik. Aan de grens is de bewaking versterkt om te voorkomen, dat de ontsnapten Neder land binnenkomen. J7en fabriek van electrische mate rialen en toestellen in Charleroi heeft een systeem uitgevonden, om via een apparaat, dat 'n kwarto vel papier door een „schrijfmachine" haalt, het vel zodanig met magnetische poeders te bestrooien, dat het de menselijke stem vrijwel feilloos opneemt. Men kan dus voortaan een zakelijke mededeling op papier praten, het blanco vel in een enveloppe sluiten en per post verstu ren. De ontvanger zet het blad in zijn ontvang-apparaat en prompt hoort hij de stem van de afzender. Is dat nu niet iets voor verliefden en verloofden? O Op een boeldag in Siddeburen wis selden diverse goederen van eigenaar. Tenslotte kwamen enkele knotsen on der de hamer, ge weet wel, van die dingen om gymnastiek mee te bedrij ven. De politie verhinderde de ver koop echter en nam de knotsen ijlings in beslag. Het bleken een paar.... Duitse handgranaten te zijn. Bij het vernemen van dit bericht sidderden de buren in Siddeburen. yiissingen zit met het huisvuil. Verbranden is te duur. In zee werpen gaat niet met het oog op een schoon strand en de badgasten en ver zenden naar andere compostfabrieken kost ook te veel geld. Daarom gaat men nu een eigen compostfabriek stichten, niniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii waarvan ook andere plaatsen op Wal cheren kunnen profiteren en waarvan straks de landbouw de vruchten zal plukken. Het station in Den Bosch, dat in de oorlog zwaar heeft geleden, wordt gesloopt. Het enige dat nog bruikbaar is, zijn de beelden, die als stadsverfraaiïng zullen gaan dienen. De bioscopen in Gouda, die door de hoge belastingen gesloten zijn, zitten nog altijd potdicht. Maar men is wel aan het praten geslagen. B. en W. van de pijpenstad beweren, dat dit een Wat dunkt je, Theodoor, zullen w ij het in Belgie eens gaan proberen? landelijke aangelegenheid is, de bios coop-eigenaren zeggen van niet. En de Goudenaren gaan buiten de stad naar de bios. Jn Hotel „De Wereld" te Wagenin- gen, waar Duitsland de wapen stilstand tekende in 1945, wordt een monument geplaatst, voorstellende een mannelijk naakt, als symbool van de bevrijde mens. Tenminste dat dacht de kunstenaar Han Richter. Maar het gaat niet door, want het beeld moet worden aangekleed. En hier was het niet eens de gemeenteraad, die aldus besliste, •naar de burgerij zelf! Als ge nu gedacht hebt, dat Nederland het enige land is, waar „niks mag" dan zijt ge ernaast geweest, vrienden! Luistert naar enkele Amerikaanse bepalingen: in Elkhart is het aan kappers verboden 'anderen te dreigen, hen de oren te nullen afsnijden. In Baltimore is het 'erboden oesters te plagen. In Jabut ':an een vrouw, die in een winkel meer dan zes japonnen past, gevangenisstraf krijgen. In Gary is het verboden een tram binnen te gaan ais men in de laatste 24 uur knoflook heeft gegeten. En in Mohawe moet iedereen die een stuk zeep steelt zich zolang wassen, tot de zeep op isIk ken wel mensen, die nodig in Mohawe eens een stuk zeep moeten gaan stelen! Te dien aanzien is echter zo min als betreffende de andere aangelegen heden een definitieve beslissing ge nomen. Te Wenen De Amerikaanse stafchefs zijn Zon dag met een vliegtuig van president Truman, de „Independence", uit Pa rijs naar Wenen vertrokken voor be sprekingen met generaal Geoffrey Keyes, de Amerikaanse Hoge Com missaris in Oostenrijk. Op het wegdek van het vliegveld naar de stad stonden talrijke commu nistische leuzen geschilderd, zoals: „Bradley, maak dat je weg komt. Er is hier niets voor je te doen." Patrouille in hinderlaag gevallen Zaterdag 22 Juli vertrok een kleine patrouille, onder commando van de eerste-luitenant der mariniers Teeken, uit een ten Noordoosten van Bodjone- goro gelegen post in Zuidelijke rich ting, waar de aanwezigheid van een bende was gemeld. Toen geen berichten van de patrouil le binnenkwamen en deze ook niet terug keerde, rukten binnen 24 uur diverse patrouilles uit verschillende richtingen het gebied binnen en uit de door hen verzamelde gegevens valt met vrij grote zekerheid vast te stel len, dat de patrouille-Teeken met de bende contact heeft gekregen en in een hinderlaag is gevallen. De stoffelijke overschotten van luite nant Teeken en vier mariniers zijn nabij Badad, aan de Bengawan Solo, aangetroffen. Zij werden Donderdag op het ereveld te Surabaja begraven. Rust en orde zijn in de betrokken streek hersteld. Deelnemers aan Atlantisch Pact te Washington bijeen Admiraal Denfeld, stafchef van de Amerikaanse vloot, heeft medegedeeld, dat, naar verwacht wordt, politieke en militaire vertegenwoordigers van de twaalf landen van het Atlantisch Pact later deze maand te Washington bijeen zullen komen. Waarschijnlijk zullen de politieke vertegenwoordigeres eerst confereren. Denfeld verklaarde op de hem gestelde vragen, dat niet was gesproken over: strategische plannen, de verdediging van Zuid-Oost-Azie, het hoofdkwartier van het Atlantisch Pact, militaire hulp verlening aan de deelnemende landen en toelating van Spanje. Er was in het geheel geen besluit genomen over enige defensielinie in Europa. h. reeds smeulende riet nog tijdig kon worden gedoofd. De brandweercorpsen van Obdam, Hoogwoud, Spanbroek en Heerhugo- waard, die het eerste ter plaatse wa ren, konden niet verhinderen, dat de twee percelen volkomen met de grond werden gelijk gemaakt. Het brandweercorps van Alkmaar, dat eerst om tien minuten over twaalf werd gealarmeerd en binnen een kwar- t'er tijd reeds met drie wagens op de plaats des onheils arriveerde, was te laat om de woningen nog te kunnen redden. Met man en macht heeft men de nabij zijnde woningen kunnen be houden. V. r de brand precies was begon nen kon hedennacht nog niet worden vastgesteld. Men vermoedt wel dat de woning van de heer Van Velzen het eerst werd aangetast. Een buurman van de heer Van Velzen vertelde ons, dat hij om ongeveer half twaalf „brand, brand" hoorde roepen. Eerst dacht hij aan een flauwe grap, doch door een zolderraampje zag hij plotseling wat vuur gloeien. „In tijd van ja en nee", zo zei onze zegsman, stond het huis van Van Velzen in vuur en vlam en begreep ik dat het bittere ernst was". Snel greep de brand om zich heen. Ijlings moesten kinderen, die rustig lagen te slapen, door de dakramen naar buiten worden gebracht. Een drie tal kinderen heeft men veilig buiten weten te krijgen door ze uit het raam te werpen, waarop zij door buiten siaanden werden opgevangen. Iedereen vond een goed heenkomen, doch van het huisraad van de vier ge zinnen, die door deze brand dakloos zijn zijn geworden, kon slechts een klein deel worden gered De woning van dr. Lohman liep slechts geringe schade aan het rieten dak en waterschade op. In het raad huis, dat recht tegenover de woning van de heer v. Velzen staat, ontstond op een gegeven ogenblik kortsluiting. De daardoor ontstane brand kon met een emmer water worden gedoofd, doch het bracht met zich mee, dat de ge hele buurt van electrieiteit was ver sloken. De blussingswerkzaamheden, welke nu alleen door de schijnwerpers van de brandweercorpsen werden belicht, ver- hepen desondanks vlot en om kwart vóór twee konden alle corpsen in rukken. Alleen de brandweer van Obdam bleef achter voor het nablus sen. Naar wij nader vernemen is de brand waarschijnlijk ontstaan door een vierpits petroleumstel, dat achter de koegang bij een houten schot was geplaatst. De schade van de brand wordt geschal op pl.m. f 80.000. Een der helpers werd bij het blussings- werk licht gewond. Een brandweer man kreeg brandwonden aan de handen. Het pand, bewoond door de heer Velzen, was eigendom van de gemeen te Obdam, het andere van de bewo ner. Nader blijkt, dat het huis van dr. Loman tamelijk veel waterschade heeft opgelopen. Traangas in Rialïo-theater te Amsterdam Na afloop van de eerste avondvoor stelling Zondagavond heeft een be zoeker van het Rialto-theater te Am sterdam enige tijd geleden werd hier de film „het geval-Gouzenko (The iron curtain) vertoond een traan- gasbom kapot gegooid. De bezoekers voor de tweede voor stelling konden het theater nauwelijks betreden en zijn zoveel mogelijk naar het balcon gebracht. Door het spuiten met water en het verspreiden van oarfum heeft men getracht het bij tende gas te verdrijven, wat maar ten dele gelukte. De politie beschikt over aanwijzingen, die de arrestatie van de „grappenmaker" misschien mogelijk maken. Naar de correspondent te Hongkong van het Britse blad de Times verneemt van reizigers, die kort geleden Peiping hebben verlaten, hebben de communis ten besloten Peiping tot de hoofdstad van het nieuwe China te maken. Volgens de communistische radio Peiping hebben de nationalistische troepen zware verliezen geleden bij de communistische opmars aan de fron ten in noord-west en midden-China. Twee vluchtende nationalistische com pagnieën worden in Zuid-Kansoe ver nietigd en twee nationalistische divisies werden op de vlucht gejaagd door com munistische legers, die Soeitsjoean bij d'' grens tussen Hoenan en Zuid-KiangM bezetten, aldus dit radiobericht Volgens een te Londen opgevangen communistisch radiobericht is Tsjoet- sjou, ongeveer 50 km ten zuid-oosten van Tsjangsja gelegen, hoofdstad van de provincie Hoenan, in communisti sche handen gevallen. Grote overstromingen. Door het officiële nieuwsagent schap van het Chinese nationalistische leger werd gemeld, dat vijftien mil lioen inwoners van de door de commu nistische tronen bezette gebieden door c verstromingen worden bedreigd. DODELIJK VERKEERSONGEVAL Een 56-jarige betonwerker raakte bij het passeren van enige wielrijders op de Mariniersweg te Rotterdam het achterwiel van de fiets van een voor hem rijdende wielrijder Hij kwam te vallen en werd door een auto over reden. In ernstige toestand werd hij naar het ziekenhuis aan de Cooisingel vervoerd, waar hij enige tijd nadien is overleden. il,

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1