De Zwarte H rchidee Stad en Omgeving. Motor-behendigheidswedstrijden op het Sportpark Schoor! krijgt achtduizend gulden méér uitkering AGENDA Snijders wint na felle strijd de Ronde van Alkmaar Het onvolprezen duinl Alkmaar en de tentoonstelling „Jeugd van Nederland'' „Oude" raad voor het laatst bijeen Leo de Booy op de tweede plaats V.V.V. Hoord-Kennemerland 1909-1949 Het werk van de V*! Humanitas Uit het jaarverslag van het P.W.N. Pil Gistermiddag werden op het Gemeen telijk Sportpark te Alkmaar motorbe- hendigheidswedstrijden verreden. Er was voor deze wedstrijden, die werden gehouden in het kader van de Niwin- sportweek grote belangstelling van de zijde van de motorrijders. Niet minder dan 26 deelnemers hadden voor de wed strijd ingeschreven. Het was jammer dat het publiek daarentegen verstek liet gaan. Als nog geen 100 toeschou wers blijk van hun belangstelling geven is dit wel bitter weinig, ook als men in aanmerking neemt dat er nog een ronde van Alkmaar was en dat het mooi strandweer was. Niettemin hebben de deelnemers hun uiterste best gedaan de wedstrijden te doen slagen. De hindernissen die zij moesten nemen, waren verre van ge makkelijk. Iedere deelnemer moest onder het rij den een beker water van een standaard pakken en die op een volgende stan daard neerzetten, dan moest hij een stok oppakken en er een kurk mee van een fles slaan. Vervolgens moest hij zijn motor tegen standaard zetten, een dik ke levende paling uit een emmer pak ken en die naar een volgende emmer dragen. Onder de verdere hindernissen bevonden zich o.m. een zestal kegels, waar tussendoor gereden moest worden, een haakse plak en een wipplank. Het gehele traject moest in twee minuten Zoals men weet, zal binnen afzien bare tijd in het RAI-gebouw te Am sterdam een groots opgezette tentoon stelling, getiteld „Jeugd van Neder land" worden gehouden. Daar omtrent het doel en het karakter van deze tentoonstelling nog weinig in den lande bekend is, gaf de heer Eggink uit 's Gravenhage Vrijdagavond in het stadhuis een uiteenzetting hieromtrent. Ondanks het zomerse weer en de racan tie tijd waren er ruim honderd belangstellenden, meest vertegenwoor digers van jeugdorganisaties, bijeen gekomen, toen wethouder R. Bakker om ongeveer acht uur de vergadering opende. Na een korte inleiding door de heer Bakker was het woord aan de heer Eggink. Deze begon zijn lezing met er op te wijzen, dat de jeugd van Neder land, 45.4 pet. dus bijna de helft, van de Nederlandse bevolking uitmaakt Door de goede zuigelingenzorg is het sterftecijfer van deze groep tot 28 pro mille gedaald. Nu komt het er op aan, hoe de toekomst van al deze kinderen zal zijn. Er zal waarschijnlijk een gioot tekort aan scholen komen en later zullen er dezelfde moeilijkheden zijn met het vinden van werk. Er zal industrialisatie moeten komen en er zullen kwaliteitsproducten gemaakt moeten worden. Daarvoor is het no- x'ig, dat er kwaliteitsarbeiders zullen zijn. Dit zijn enkele van de vele pro blemen, die er rond de jeugd van heden bestaan. Het doel van deze tentoonstelling nu is het Nederlandse volk duidelijk te maken dat de zorg voor de jeugd van de allergrootste betekenis voor het gehele volk is, im mers een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst; de jeugd is onze toe komst, aldus spreker. Met vermijding van alle dorheid zal dit een leerzame tentoonstelling zijn, men komt er niet alleen om te kijken, maar bovenal om te leren. Het terrein voor de zorg van de jeugd is er verdeeld in de volgende secties: Het gezin, kinderhygiëne, on derwijs, kinderbescherming en vor ming buiten schoolverband. Aan de hand van een maquette gaf de heer Eggink een overzicht van het geen er in het RAI-gebouw te zien zal zijn. De tentoonstelling zal zeer be langrijk zijn voor ieder, die iets met jeugdzorg te maken heeft, ouders, on derwijzers, raadsleden, artsen enz. Ieder commercieel belang is er ge weerd; de tentoonstelling gaat geheel uit van particulier initiatief. Na enige jaren van voorbereiding komt het ap paraat van de jeugdzorg nu op volle toeren en het is van groot belang dat een ieder er kennis mee maakt. Om het bezoek te stimuleren, zullen er ge combineerde toegangs- en treinkaar- ten tegen verlaagde prijs verkrijgbaar zijn, aldus spreker. Nadat de heer Eggink nog enkele vragen had beantwoord, ging de heer Bakker tot sluiting over. Wat onze voorouders schreven De Boogschutterij van St. Se- bastiaans-Doelen alhier mogt heden opnieuw een vereerend bewijs van belangstelling in der- zelver Instelling ontvangen in een door den Heer C. J. L. Port man alhier aan dezelve aange boden GESCHENK, bestaande uit een door hem zelf vervaar digd kostbaar SCHILDERSTUK, DEN MARTELAAR ST. SE- BASTIAAN MET PIJLEN DOOR BOORD voorstellende. Een ieder, die in de gelegen heid is geweest, bij het onlangs te dezer stede gehouden concours der Nrd.hollandsche Hand-Boog- schutterijen, dit schilderstuk, hetwelk bij die gelegenheid de vergaderzaal versierde, in ogen schouw te nemen, zal overtuigd zijn van de hooge waarde, die door de Boogschutterij aan dit geschenk wordt gehecht. worden afgelegd. Voor iedere seconde die de rijder te laat binnenkwam kreeg hij één strafpunt; voor iedere seconde te vroeg werd één winstpunt toege kend. Er waren er die de zware hinder nissen schijnbaar zonder moeite na men; anderen moesten van tijd tot tijd steun zoeken met de voeten en er waren er ook, die zo'n haast hadden, dat zij negen van de tien hindernissen in volle vaart voortbij reden, zodat zij herhaaldelijk moesten terugkeren en hierdoor de dubbel tijd nodig had den. Na afloop van de wedstrijden vond in het restaurant van het Sportpark de prijsuitreiking plaats. De negen palingen, die tot de „hindernissen" hadden behoord, werden op Ameri kaanse wijze verkocht, zodat de kas van de Niwin hierdoor flink gesterkt werd. De tiende paling was er bijtijds vandoor gegaan. De heer Rolie, die hierna tot de prijs uitreiking overging, zeide van mening te zijn, dat de behendingheidsraces eigenlijk nog meer van de rijders ver gen dan de speedway. De heer Rolie sprak er zijn teleurstelling over uit, dat zo weinig Alkmaarders van hun be langstelling blijk hadden gegeven; deze wedstrijden hadden immers niet met politiek of militarisme te maken, het doel was slechts de welzijnsver- zorging van onze soldaten in Indone sië. Spr. dankte de organiserende ver enigingen, de motorclub Schermerhorn en Omstreken en de motorclub Alk maar voor hun belangeloze medewer king. Op de eerste plaats in het algemeen klassement waren geëindigd de heren A. Plevier en Broekhuyzen, beiden hadden 18 winstpunten. Na loting werd de heer Plevier de eerste prijs, een lauwerkrans, toegekend. De heer Broekhuyzen verwierf een lauwertak. Op de derde plaats kwam de heer Rus, die 17 winstpunten had vergaard. Hij kreeg hiervoor een lauwertak. Vierde werd A. Moyes, vijfde P. Plevier, die met motorpech te kampen had, en zesde de heer Ton. Hedenavond om half acht zal, even eens in het kader van de Niwin-sport- week, in het Wapen van Heemskerk een klaverjasdrive worden gehouden. Britannia Basisexamen Voor het Basisexamen van de Neder landse Vereniging van Leraren in de Engelse taal „Britannia" te 's-Graven- hage slaagden: Mej. Maartje Bos, mej. Grietje E. Brands, mevr. Tr. Groot Hop, de heer Herm. Hoogstraten, mej. Guurdina Hop, mej. Agatha Pancrasen de heer Pieter Torenbeek, allen te Alk maar. Voorts de heer Nicolaas Joh. Venniker te Groet (met lof), de heer Pieter Groen te St. Pancras alsmede de heren Willem C. de Boer en Dirk Wijn- ker, beiden te Oude Niedorp. Prinses Beatrix en Prinses Irene hebben Zaterdag te Heemstede deel genomen aan de aldaar gehouden Nationale Jeugdruiterdag. Wij zien hier de beide Prinsesjes, Beatrix (rechts) op Peggy en Irene op Ponny. (Ontleend aan onze Advertentierubriek) MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Bestemming Tokio (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Na regen komt zonneschijn (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Mijn heer de Gouvernante (tot 14 jaar o.g.) NIWIN-sportweek. 't Wapen van Heemskerk, 7.30 uur: Klaverjasdrive. 't Wapen van Heemskerk, 8 uur: kampioenschap schaken van Alkmaar en Omstreken. Gulden Vlies, 8 uur: Chopin-avond. DINSDAG Bioscopen als op Maandag. NIWIN-sportweek. Hotel de Nachte gaal: Biljartwedstrijd om 4 en 7.30 uur; 7.15 uur wandeltocht met muziek vanaf Waagplein. Geslaagd Op de onlangs gehouden examens voor vakbekwaamheid meubelmaker te Rotterdam slaagden de heren N. Bruin en Th. Kunst te Alkmaar en P. J. Timmerman te Bergen. Voor het examen M. O. handelswe tenschappen A, slaagde o.a. de heer J. G. van Zanten te Alkmaar. Taxi verloor hei1 van fiets Zaterdagmiddag om twaalf uur vond op de hoek van de Paternosterstraat en de Dubbele buurt een botsing tussen een taxi en een wielrijder plaats, waar bij de taxi het onderspit dolf. De taxi reed over de Paternoster straat in de richting van het Kerk plein, toen plotseling uit de Dubbele Buurt, die voor wielrijders verboden is, een fietser kwam. Bij de botsing die volgde werden de linker koplamp, het portier en het spatbord van de auto beschadigd Het rijwiel mankeer de niets! Toch komt de wielrijder er niet gemakkelijk af, want er is proces verbaal tegen hem opgemaakt. VECHTPARTIJTJE. Zaterdagavond werd de hulp van de politie ingeroepen, daar in een loge ment hier ter stede twee dames slaags waren geraakt. De vechtenden werden gescheiden en de gemoederen gekal meerd, aldus het politierapport. Voor de vijftiende maal organiseerde peloton terug zakken. Tien ronden later de wielrenver. „Alcmaria Victrix" de ronde van Alkmaar. Sportief gespro ken mag deze vijftiende ronde tot een van de beste worden gerekend en daar om is het jammer dat de publieke be langstelling nu niet direct bevredigend was. De concurrentie van de motor behendigheidswedstrijden op het Sport park, welke i: het kader van de Niwin- sportweek werden georganiseerd, en het mooie weer zullen daaraan niet vreemd zijn geweest. De strijd langs de Jan van Scorelkade, Endeleinstraat, Van der Lijnstraat en Nic. Beetskade was fel en vol verras singen. Het was tenslotte de jeugdige Wim Snijders uit Halfweg die met de bloemen naar huis ging door Leo de Booy op de eindstreep met een halt- wiel te kloppen. Tot de laatste ronde was het nog een open vraag welke renner als nummer één door de finish zou komen. De Booy, Witteveen. Timmermans, Kunst, Vliet- man, Snijder; en Pranger hadden een ronde voorsprong op het peloton ge nomen en angstvallig bewaakten deze favorieten elkaar. Iedere poging om te ontsnappen, en dat waren er vele, werd afgestraft, zodat de beslissing in de eindsprint zou moeten vallen. Op het laatste rechte stuk zag het publiek de wit-blauwe trui van Leo de Booy aan de kop gaan en een ieder dacht al dat De Booy voor de tweede maal ach tereen de ronde van Alkmaar zou gaan winnen. De kleine Wim Snijders draai de er echter zo 'n felle eindspurt uit dat De Booy hem niet kon houden. Het was een uitstekende prestatie van Snij ders. hoewel het ons van t' hart moet dat hij de laatste twintig kilometer naar onze smaak wel wat te veel aan de wieltjes van zijn concurrenten heeft gehangen en het zware werk veelal aan anderen overliet De uitloopoogingen :n deze wedstrijd waren legio. Reeds in de derde ronde poogde De Booy al weg te komen Hii kreeg echter geen steun on liet zich zeer verstandig weer in het DAW zwom in Oosterleek Zondagmiddag gaf DAW, in samen werking met de ARB een goed ge slaagde zwempropagandamiddag te Oosterleek (bij Wijdenes), daartoe uit genodigd door de badvereniging Oos terleek en omgeving ter gelegenheid van de opening van het badhuis aan het IJselmeer. Toen de Alkmaarders. allen getooid met kaashoedjes in de stedelijke kleu ren, in Oosterleek aankwamen, wer den zij opgewacht door de fanfare „Ons Genoegen". Met muziek voorop ging men naar het bad. waar de voorzitter van de badvereniging, de heer Lugtig, een kort woord van welkom sprak. Hierna opende de burgemeester van Oosterleek het badhuis officieel door het hijsen van de vlag. De demonstratie, die hierop een aan vang nam gaf eerst in grote trekken het lesgeven weer, gevolgd door de slagen zoals deze door de zwemvereni gingen worden beoefend. Ook het star ten en keren werd gedemonstreerd. Voor een en ander bestond zeer gro te belangstelling vooral van de zijde der jeugd. Vervolgens gaven een achttal DAW- meisjes een demonstratie figuurzwem- men en de heren toonden in het kort de waterpolotraining. Tot slot van de middag gaf de ARB een demonstratie van de verschillende reddingsgroepen, vooraf gegaan door enkele pantomimes, die het publiek duidelijk maakten, dat reddend zwem men ook noodzaak is. De heer Lugtig sloot deze sportieve middag met een hartelijk woord van dank aan de Alkmaarse verenigingen, die naar hij vertrouwde het publiek een aangename en leerzame middag hebben bezorgd en het hunne ertoe hebben bijgedragen om de leuze van de KNZB: Ieder Nederlander zwem mer, tot een feit te maken. Vrijdagavond vergaderde de raad der gemeente Schoorl in voltallige bijeen komst, onder voorzitterschap van bur gemeester mr. C. A. Jochems. Onder de ingekomen stukken bevond zich de goedkeuring door Ged. Staten van de geldlening, groot f 25000, voor de aan leg van de weg naar zee. In dit ver band deelde de voorzitter mee, dat de weg in een grote behoefte blijkt te voorzien. J.l. Zondag werden alleen reeds 1600 fietsen geteld. Voorts was er. een bericht van het Centraal Stem bureau, dat de heer M. W. v. d. Garde Jr. zijn benoeming tot raadslid niet heeft aangenomen, zodat de heer S. Gutker als zodanig is benoemd. Van groot belang voor de gemeente is voorts, dat de bijzondere uitkering uit het gemeentefonds voor Schoorl is verhoogd van f 28000 tot f 36500. Op een verzoek van het R.K. schoolbe stuur te Catrijp om een subsidie, groot f 2998.02, werd gunstig beschikt. Een commissie, bestaande uit mevr. Jansen-Breevaart en de heer Kaag, onderzocht de geloofsbrieven, die in orde werden bevonden. Vier nieuwe raadsleden zullen dus in September hun intrede doen. De tafel in de raads zaal werd inmiddels reeds door een andere vervangen. Aan het gemeentepersoneel zal een gratificatie worden toegekend van 2 procent met een maximum van f 50. Enige discussie werd uitgelokt door het voorstel van B. en W„ om dehooi- stekers een loon van f 75 per jaar toe te kennen (in plaats van de huidige f 25) en over te gaan tot aanschaffing van vier hooiijzers met thermometers k f 200 per stuk. De heer Kaag (KVP) wilde het salaris op f 50 bepalen en twee ijzers kopen, de heer Duin (CPN) ging wel accoord met de beloning, doch zou graag wat meer activiteit bij de hooistekers zien. Ten slotte werd besloten, twee ijzers te kopen en de beloning vast te stellen op f 75. Zon der hoofdelijke stemming werd voorts besloten tot het verlenen van een cre- diet van f 5000 voor aanvullende bouwkosten en van f 1600 voor leer middelen voor de nieuwe o.l.s. te Groet. Voorts werd besloten een aan vullend crediet te verlenen van f 7500 voor de restauratie van de kerktorens te Schoorl en Groet, waarvoor de kos ten hoger komen te liggen dan oor spronkelijk was geraamd Een tijdelijke bijslag en kindertoe- lag zal worden verleend aan het ge meentepersoneel. met ingang van November 1948 j.l. Vervolgens ging de raad accoord met een voorstel van B. en W. om het strand aan het einde van de nieuwe zeeweg te verpachten aan de heer Minkema voor f 400 voor dit jaar. Op een vraag van de heer Meedendorp (Arb.) deelde de voor zitter mede, dat het hiér een weder zijdse proefneming gold. Ook kwam de kwestie van de veiligheid op het strand in verband met een vlet en een badmeester nog even ter sprake. Zon der hoofdelijke stemming werd voorts de leges-verordening gewijzigd Na enige duscussie, waarbij mevr. Jansen (Middenblok) zeide, dat het kerkhof ging Kunst, de man uit de Zaan die ons op de wereldkampioenschappen zal vertegenwoordigen, het eens proberen. Ronden lang lag hij alleen aan de kop en het zag er naar uit dat hij een ronde ging nemen. Velen dachten dat de strijd na de eerste dertig ronden al be slist zou zijn, want Kunst had toen reeds meer dan een halve ronde geno men. Op dat moment ontsnapten De Booy, Vlietman en Snijders, die zich toen nog van zijn beste zijde liet zien. Een felle jacht van dit drietal volgde en Kunst, die zijn voorsprong met iedere pedaaltrap kleiner zag worden ging opzitten en liet zich door zijn dne achtervolgers inhalen. Met zijn vieren togen deze renners nu op de staart van het peloton af. Dertig ronden vóór het einde kwam de aansluiting tot stand en Vlietman, Snijders en De Booy meenden dat zij zich nu rustig op het eindsprintje konden voorbereiden. Kunst dacht daar echter geheel an ders over want meteen ging hij door om andermaal een behoorlijke voor sprong te nemen. Inmiddels hadden ook Witteveen, Timmermans en Pranger een ronde genomen, zodat er nu zeven candidaten voor de eerste plaats wa ren. Kunst gooide wel zeer hoge ogen daarvoor, want met nog twintig ron den te rijden en een voorsprong van ongeveer zeshonderd meter kon hem niet veel gebeuren. Maar ook nu weer bleek dat de Zaandammer zijn krach ten had overschat, of die van zijn con- curenten onderschat, want onder aan voering van Leo de Booy kwam het peloton weer naderbij en met nog 12 ronden te rijden moest Kunst zich ge wonnen geven. Ook de poging van Witteveen was tot mislukken gedoemd zodat, zoals wij reeds schreven de eind spurt de beslissing moest brengen. De winnaar. W. Snijders, legde de'90 km in 2 uur 23 en 44 sec af, wat be tekent dat er maar liefst met een ge middelde snelheid van 41 y, km werd gereden. Ver. tof bevordering der belangen van slechthorenden De leden van deze vereniging afdeling Alkmaar en omstreken maakten Don derdag onder de uitstekende leiding van haar voorzitter de heer N. de Jong, begunstigd door mooi weer, met een grote nieuwe bus van de Graaff uit Egmond aan Zee, een onvergetelijke tocht naar Rotterdam. Met een kalm gangetje reed men via Bever' wijk, Lisse en Noordwijk naar Den Haag en Rotterdam., Wat de beroemde Maastunnel betreft de meesten van het gezelschap waren vol bewondering voor dit machtige bouwwerk. Daarna volgde de interessante rondvaart. Onder ge zellige kout werd in de grote hal van het dierenpark Blijdorp de dorst gelest, en ieder ging daarna op eigen houtje al het moois bezichtigen en zijn familie bezoeken. De gehele dag was er een opgewekte stemming, die nog verhoogd werd door een eenvoudige, maar uitste kende maaltijd. Op de terugweg volgde een grote verrassing' daar de chauffeur ons bij Scheveningen aan het strand bracht, waar van een mooie zonsondergang werd genoten. Hulde aan leider en be stuurder die op een prettige wijze ver telden en de leden zoveel schoons lieten Benoemingen bij het Hoogheemraadschap Bii Kon. Besluit zijn benoemd: met ingang van 1 Januari 1950, tot hoog heemraad van het hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier de he ren J. C. Dijksen te Purmer en P Tromp te Heerhugowaard, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij zeventig jaar zal zijn geworden. Met ingang van dezelfde datum tot dijkgraaf van het hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier, mr. A. F Kamp te Bergen (N.-H). zulks met ontheffing van het vereiste ge steld in artikel 20 Indra in 't Gulden Vlies Gisteravond trad de hypnotiseur en telepaath Indra te Alkmaar op in de zaal van „Het Gulden Vlies". Er was een goede belangstelling van liet pu bliek. dat zijn mvsterieuze verrichtingen met belangstelling volgde. Indra hypnotiseerde diverse personen uit het oubliek. Hii bracht zijn medewerker in cata- leptische toestand, waardoor deze ongevoelig werd, en gaf diverse verbluffende staaltjes van bb'nd-zien. De telepaath overweegt om binnenkort in Alkmaar nog een voorstelling te geven. De wijde wereld in Zondagmiddag werd de omgeving van de Hekelstraat opgeschrikt door het plotseling verdwijnen van het 5-jarig zoontje van de heer S. De gehele buurt ging aan het zoeken, doch waar men ook keek, het kind bleef onvindbaar. Een paar uur later werd uit Wormer- veer opgebeld dat het jongetje aldaar met de Alkmaar Packet was gearri veerd. Op de vader rustte toen de taak zich eveneens naar Wormerveer te spoeden om zijn avontuurlijke zoon af te halen.- Er was Zondag nog een jeugdige Alk maarder die, aangetroken door het mooie weer, er op uit ging. De 11-ja- rige de V. uit de Kievitstraat ging om, half negen met onbekende bestemming op stap. Hij miste de Alkmaar Packet en begaf zich toen maar lopend op weg naar Amsterdam, waar hij later door zijn vader moest worden afgehaald. meer zorg behoeft, dan 't thans krijgt I werd de heer De Klerk benoemd tot P gemeentewerkman in algemene dienst! tegen een beloning van f 2150 per jaat' l De heer De Klerk zal dan zijn werlj vinden als tuinman voor de plantsoe. nen en bovendien als doodgraver en opzichter van de begraafplaats. Voorts int hij de kwitanties voor het gasbe- drijf. De raad ging accoord met een voorstel van B. en W. tot intrekking van het besluit tot instelling van een Woning- en Grondbedrijf der gemeen, te. Hetzelfde was het geval met een voorstel van B. en W. een bedrag va„ f 22200 méér te voteren voor het tip. top in orde brengen van de begraaj, plaats, waarmede dan tevens mevrou» Jansen zich tevreden toonde. In pri„. cipe verklaarde de raad zich ten slotte bereid, f 15.000 beschikbaar te stellen voor het verbeteren van de Duinweg De heer Duin (CPN) kreeg hierbij as tekening, te hebben tegengestemd. Tijdens de rondvraag die enkele kleinere punten naar voren bracht kwam de kwestie van de kampeer! terreinen ter sprake. De burgemeester merkte hierbij op, dat het aantal kam. peerdagen dit seizoen niet ver van is 100.000 zal afliggen, hetgeen wijst op een groot financieel belang, niet alleen voor de gemeente, maar ook voor de gemeentenaren. Toch zullen de ver. gunningen herzien moeten worden, want het stelsel is niet berekend oj een zo grote toevloed als er thans is, Begunstigd door schitterend weer vierde Schoorl Zaterdag het veertig, jarig bestaan van VW Noord-Kenne- merland. „Het laatste enigszins tekenachtig) dorp aan Hollands westelijke kustkar.; is zonder twijfel het „armelijke' Schoorl" kon Hildebrand nog schrijvesi in zijn Teun de Jager. Dank zij het oni vermoeide streven van WV .Voordl Kennemerland is Schoorl geworden fe( een welvarende seizoenplaats, de paref van Kennemerland. De bewoners te- ben hun waardering voor wat WV ta hun belang in de voorbije veertig jj. ren heeft tot stand gebracht. Zaterdag getoond, er heerste een gezellige feest vreugde. Het begon al 's middags ton een grote menigte zich verzamelde oj het sportterrein waar een ballonwei. strijd werd georganiseerd. 600Jongetj en meisjes lieten daar hun ballonnetje op. die overal reclame zouden makti voor mooi Schoorl. Het was een prach tig gezicht. De stralende zon deed ii schitteren in de lucht tot ze op hoi reis naar onbekende oorden verdwi- nen in de wolken. 's Avonds werd het pas echt gezel lig: de aardige verlichting en de voor deze gelegenheid extra verzorgde éta lages droegen er niet weinig toe tl alles een feestelijk aanzien te geven, De avond werd ingeluid door Schoorl' fanfarecorps De Vriendschap dat ver sterkt met leden van een corps Tuitjenhorn, onder leiding van zijn rigent Den Das, enige pittige marsi ten gehore bracht. Ook Schoorl's G mengd Koor liet zich horen. Onds leiding van zijn directeur Corn. Jot ker, die voor deze gelegenheid zijn vt| cantie had onderbroken, zong het ko-:j een drietal nummers: „Regina Coelf van A. Lotti, „Als de ziele luistert" val Wiertz en „Abide with me" van Moil| Duizenden genoten van dit muziki gedeelte. En toen ging het naar het sportterrein waar een stoet werd formeerd, die voorzien van lampion en met Schoorl's fanfarecorps voorn een optocht zou houden door het dorp Dank zij de voorbeeldige regeling doe de politie werd dit tot een der hoog tepunten van de avond. Nadat if stoet tenslotte op de Paardenmarkt «f ontbonden bleven duizenden nog teren naar het concerteren van J> Vriendschap". in „De betoverde katuil" 't Gulden Vlies Voor de laatste kindermiddag in de vacantie komt het Amsterdams Jeugd toneel o.l.v. Ad. van Gessel naar Alk maar met het mooie sprookje „De Be toverde Katuil" en wel op Woensdag 10 Augustus des middags half drie. Het wordt uitstekend en zeer sugges tief gespeeld in fraaie costuums en décors. Het Amsterdams Jeugdtoneel brengt met de vertolking van dit sprookje een aparte voorstelling van bet betere genre voor de kinderen. Het is ook boeiend voor ouderen. De KRO-schoolradio Men verzoekt ons uit het prospectus der KRO schoolradio, die dit jaar een serie kleine hoorspelen zal geven, te willen vermelden, dat op 3 October zal worden gesproken over de geschiede nis van een abdij, waarin enige be langrijke voorvallen uit de geschiede nis van de oer-oude Sint Adelberts- abdy te Egmondbinnen worden gege ven. Op 20 October wordt gesproken over Antonie van Leeuwenhoek en op 3 November over Sint Willibropd. Schermerhorn BEROEPEN Naar wij vernemen is ds. J. E. Vis ser, predikant bij de Geref. Gemeente te Schermerhorn beroepen naar Goën- ga (Fr.) bij Sneek. 'oord-Scharwour!~ GESLAAGD. Voor het examen voor de hoofdacte slaagde te Haarlem o.a. voor deel A de heer C. Visser te Noordscharwoude. INGEZONDEN (Buiten verontwoordelijkheid der Redactie) In de Alkmaarsche Courant Vrijdag 5 dezer lezen wij in een '<t( kei onder het opschrift „Rare ge1* len bij Maatschappelijk Hulpbeto® ender meer het volgende: „Intussen is er geen twijfel aan degenen, die bij een kerkelijk schap zijn aangesloten, hebben 1®' een slag voor op hen, die tot geen En kele kerk behoren. Men zou de kffe!' tie kunnen opwerpen of hier op d« duur geen taak is weggelegd „v0° I enige niet-kerkelijke organisaties". Wij hebben deze woorden met vee wondering gelezen, omdat daarui blijkt, dat de schrijver onbekend met het bestaan van de verenigM „Humanitas", die toch reeds meerma len in het openbaar van haar bestas» heeft blijk gegeven. Dat ook het Pe' meentebestuur de belangrijkheid onze' organisatie heeft ingezien, moge blij ken uit de aanwezigheid van een ver tegenwoordigster van ons bestuur het bestuur van de gemeentelijke in stelling van Maatschappelijk toon. „Humanitas" toch stelt zich te» doel juist wat de schrijver bedoelt, n-t maatschappelijk werk te verrichten 1» de eerste plaats ten bate van buiten kerkelijken. Dit maatschappelijk W'»L wordt opgevat in de ruimste zin, zed» niet alleen materiële- doch ook 'zed vooral morele steun wordt verleen 'Dat onze vereniging nog niet me» kan doen is tot haar spijt hieraan to te schrijven, dat van de velen, die lu in Alkmaar niet bij een kerkgenoo- schap zijn aangesloten, zo weinig^ ons werk door hun lidmaatschap steu neft. Wij hopen, dat het bovenstaan hen zal doen gevoelen, dat ook zi.l ens behoren Namens het bestuur van „Humanitas Dr. C. H KETNER, voorzitter. E. M. FELS-STOBBE, secretaresse Droogte - Aardappelmc Toezicht 550 Dat 1948 een uiterst droog jaar was, nog tonen de neerslagwaarnemingcn bü de hoofdj leidingbedrjjf, aldus constateert het jaarversl ging van twee zeer droge jaren heeft ten g waterstanden in de duingebieden aanmerkelj van kom< krijg dend groei tisch Al: meld werd wilst zove wildi Niet ook nen oorzi de. niet den eierc nog In dergelijke droogte-tijden eist de bodemvegetatie voor haar voortbestaan een toenemend percentage van de neer slag op, zodat de hoeveelheid nuttige neerslag steeds afneemt. Ondanks de droogte, blijken de re sultaten van de teelten op de duingron- den niet onbevredigend geweest te zijn. De klachten over het verdrogen van ge wassen namen toe en van verscheidene percelen tuingrond werd de pacht dan ook opgezegd. De pachters van de boer derijen waren in het algemeen niet on tevreden. Aardappel-moeheid In het terrein Heemskerk werd de laatste jaren op verschillende percelen een zwakkere groei van de aardappels waargenomen, hetgeen te wijten is aan z.g. aardappelmoeheid, die veroorzaakt wordt door een aaltje, dat de planten beschadigt en soms geheel vernietigt. Om deze aaltjes te doen verdwijnen zijn er van hogerhand maatregelen ge nomen. In het terrein Heemskerk is thans 10.91.02 ha besmet verklaard, op welke oppervlakte, althans in 1949 geen aardappels mogen worden ver bouwd. In het terrein Heemskerk deed ook de coloradokever van zich spreken. Op zeer verspreid gelegen percelen werd dit zo sch: -lelijke insect plotseling aan getroffen. Door en vanwege de Plan- tenziektenkundige Dienst werden direct uitgebreide maatregelen ter bestrijding van het insect genomen, waardoor de schade tot een minimum beperkt kon blijven. Op de boerderij Waterrijk heeft zich een tot nu toe onbekende veeziekte voorgedaan, ten gevolge waarvan de pachter zeven beste koeien heeft ver loren. Door deskundigen wordt aange nomen, dat de dieren zijn vergiftigd door het in het weiland bij de boerde rij veel voorkomende St. Jacobskruis- k.uid (Senecia Jacobaea). Dit kruis- kruid is met vrij goed succes bestreden met een oplossing van aseptazout. De jacht Met uitzondering van het grootste gedeelte van het terrein Heemskerk en van het gehele terrein Bergen, had het bedrijf het beheer over de jacht. Het nieuwe stelsel, waarbij dagjachtver gunningen worden verstrekt en de ja gers onder leiding van één onzer jacht opzieners de jacht kunnen beoefenen, vindt meer en meer waardering. Aan vankelijke tegenstanders meldden zich thasns ook aan en geven toe, dat de wijze, waarop een en ander is geregeld, goed voldoet. Hoewel de jacht -p 1 October werd geopend, is met de afgif te van vergunningen eerst op 15 Octo ber begonnen, aangezien op eerstver- melde datum het aantal onvolwassen fazanten in de terreinen nog groot was. Het aanta uitgegeven dag-jacht vergunningen bedroeg 51 stuks. In to taal zijn 3868 stuks wild geschoten, n.l. 922 fazanthanen en 858 hennen. 104 pa trijzen, 36 houtsnippen, 214 hazen en 1734 konijnen. De totale opbrengst van de jacht bedroeg 19.486.50. Het viel op, dat de koppels patrijzen in het algemeen een klein aantal jongen telden. Deskundigen schrijven dit toe aan inteelt. Houtsnippen werden weinig gescho ten. Er wordt namelijk naar gestreefd H< de j Op Zon- tenti voeg zoek wori omv Ht verb trofi in d te z valh Talr besl Hi scha gedi duin krac vine het ring der werl aanp vang zichJ Rijk aant blijv berg heid 1 dai hoi hui hei gri nie nei eei gei de DOOR 16 ALLAN SWINTON Terwijl hij nog bezig was, zich van deze frontaanval zo goed mogelijk te herstellen, kwam Semple opnieuw uit de duisternis te voorschijn. Hij was nog boos, maar had zichzelf nu stevig onder bedwang. „Ik ben teruggekomen, om je mijn verontschuldigingen aan te bieden", zei hij. „Je had alle reden, om er over te denken, zoals je doet. Om te veronder stellen, dat je mijn verhalen wel slik ken zou, ondanks de bewijzen, die er mee in tegenspraak waren, was alleen maar mijn eigen verwaandheid. De za ken staan nu eenmaal zo en yre kunnen er niets aan veranderen. Morgen zullen we in de stad zijn en kunnen we de zaak afwikkelen. De buit werd verbor gen in Wat Mary nu deed was even onver wacht, als een sprong, om buiten het een of ande. gevaar te komen en even ernstig bedoeld. Zij stak plotseling de hand op en riep: „Stil!" Verbaasd keek hij haar aan. „Waar om?" vroeg hij. „Je zoudt alles verliezen. We waren van plan je met ons bij de schat te laten brengen. Dan zou Sam die in be slag genomerb hebben uit naam van de Stichting. Dit zou hij kunnen doen. weet je. Ik word niet betaald. Ik zou dus de mede ontdekker kunnen zijn en vooi een aandeel in aanmerking ko men Maar jij zoudt niets krijgen. Be taalde krachten hebben geen recht op een aandeel in 4e vondsten". Semple beek '-•'ar aan. „Sapperloot" zei hij langzaan, dat is een punt, wat ik niet overwogen had". I ke nie dip m; me bij ze. tel kr te laj ve de de m w V! te w zi, ei Vi bt m d ei a b O g is

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2