Indonesische gasten krijgen een kijkje in de parlementaire keuken Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Eerste bijeenkomst in Trèveszaal Eyskens ontvouwt zijn plannen K.L.M. stelt de automatische piloot voorlopig buiten werking DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN f Oppositie iaat zich niet onbetuigd Margaret Mitchell Dinsdag overleden TWEE SLACHTOFFERS VAN VERGIFTIGING Jhr. v. d Goes bepleit toelating van West-Duitsland tot de Assemblee Dr. Drees voorzitter AMERIKAANSE AMBAS SADEUR KIRK BIJ STALIN BATAVIA IS TEVREDEN Berlijn kan er vijf maanden tegen De strijd in China Duits pleegkind „dankte" Nederland met Silbertanne-moorden I bureau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro i87294 redactie Achterdam 20, Tel 2274 Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a kaptein Woensdag 17 Aug. 1949 146e Jaargang Mo. 192 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties. 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus Incassokosten Tweede Kamer bespreekt Van Royen-Rum statements (Van onze parlementaire redacteur) Bet waren uitsluitend de Tweede Kamerleden, die steeds in de oppositie ge- ■-jn hebben tegen het beleid, dat de regering in de Indonesische kwestie heeft rolgd, die het debat, dat Dinsdagmiddag, vlak voor de Ronde Tafel-conferen- begonnen is, wensten. >lr. J. A. W. Burger van de P. v. d. A. deed nog een poging om de gedachten- eling over de Van Royen-Rum-overeenkomst en wat daarmede samenhangt, voorkomen, doch de heren H. W. Tilanus (CH) en G. Wagenaar (CPN) ver- Kaarden de bespreking wenselijk te achten en later stelden de heren J. Schou ten i AR) en Ch. J. I. M. Weiter (KNP) zich op hetzelfde standpunt. [[Bij de aanvang van de vergadering las de voorzitter, dr. L. G. Kortenhorst, een door hem van de minister van Overzeese Gebiedsdelen, mr. J. H. van Maar- «eveen, ontvangen memorandum over de laatste bestandsschendingen voor en hij stelde voor dit stuk tegelijk met de Nota van de regering over de Van goyen-Rum-Statements te behandelen. Daarom schorste hij de vergadering van b(j half twee tot drie uur, teneinde de leden de gelegenhfid te geven dit Memo- i random te bestuderen. Na de heropening van de vergade ring brandden de opposanten in volle hevigheid los. Zij deden dit zo uitvoe rig, dat de voorzitter zich al gauw lenoodzaakt zag ook een avondverga dering aan te kondigen. Op de publieke en gereserveerde teibum s volgden talrijke toehoorders de debatten en in de loges had een «antal vertegenwoordigers van de Re publiek, onder wie dr. Moh. Rum, en van de B.F.O. plaats genomen. De oppositie aan het woord I De heren J. Schouten en Ch. J. I. M. Weiter betoogden uitvoerig, dat de Srervroegde souvereiniteitsoverdracht in strijd is met de nieuwe grondwet- lijke bepalingen. Eerstgenoemde ont kende bovendien, dat de leden van [de UNCI aan de Ronde Tafel zullen ëelnemen zonder bijzondere bevoegd eden, zoals de regering geschreven ad en hij deelde niet de opvatting .an de regering, dat de positie van de Republiek volkomen gelijk is aan die van de andere deelstaten. Voorts achtte de heer Schouten het wenselijk, dat een aantal gebieden in, Indonesië, zoals Ambon, Menado en de Minahas- sa, zich alsnog in volledige vrijheid over hun status kunnen uitspreken en dat de gebieden, niet behorende tot de B.F.O. of de Republiek in de gelegen- eid worden gesteld vertegenwoordi- naar de Ronde Tafel-conferentie (ie sturen om daar hun stem te laten ■oren. Nieuw Guinea wilde hij noch tot de taat Oost-Indonesie noch tot de Ver- igde Staten van Indonesië laten be- oren en hij verzette zich tegen de aanwijzing van patrouillegebieden aan de Republiek. Tegen dat laatste ful- ineerde ook de heer Weiter. De Ronde Tafel-conferentie zou niet mogen aanvangen, zo meende de anti- revolutionnaire woordvoerder, vóór het cease-fire volledig was doorge- yoerd. De heer Schouten had weinig ver trouwen in de gang van zaken, doch bet zou hem toch een groot genoegen doen, als de Indonesiërs hem wat dat betreft, zouden beschamen De heer Weiter spreekt. De heer Weiter greep wel een heel eind terug, toen hij in den brede uit eenzette, dat de Republiek de Renville- overeenkomst nooit onvoorwaardelijk heeft aanvaard en dat zij dus geen rechtsgeldig accoord is. Zelfs onder wierp hij het accoord van Linggadjati nog eens aan een beschouwing om aan te tonen, dat daarin nooit gesproken is van onafhankelijkheid van Indonesië, maar wel van souvereiniteitsover dracht. Uit vroegere stukken maakte hij verder op, dat Unie een superstaat zal zijn. Onbegrijpelijk noemde deze afgevaardigde het, dat de regering de Republiek, door haar patrouillegebie den aan te wijzen, een practisch en de factogezag verleent en haar eigenlijk volledig herstelt. Hij had niet het min ste vertrouwen in de Republiek, die de beide vorige wapenstilstandsovereen komsten niet is nagekomen en zich fei telijk nooit aan enig verdrag gehouden heeft. Als het aan hem gelegen had, zou heel anders tegen de Republiek gehan deld zijn. Nederland had veel kracht! ger moeten optreden, dan zou het ze ker de steun gekregen hebben van tal rijke goedwillende elementen in Indo nesië. Standpunt der VVD In de avondvergadering heeft de heer Oud (VVD) uiteengezet waarom hij onlangs een openbaar debat noodzake lijk achtte, o.a. met het oog op de mi litairen. Spreker erkende, dat de re denen der regering om het debat ge heim te doen zijn aannemelijk waren, doch de regering had de Kamer te vo ren daarover moeten inlichten. Als de regering wil afwijken van een eenmaal uitgestippeld beleid mag verlangd wor den, dat zij de Kamer daarin kent. De positie der RTC wordt daardoor versterkt. Spreker vroeg wie nu de machten zijn, die de wapenstilstand beheersen, is dat de Republikeinse re gering of zijn het de militairen? Spr. meende uit de nota te mbgen lezen, dat de RTC kan beginnen, maar niet kan worden voortgezet indien blijkt, dat de wapenstilstand niet voldoende wordt verwezenlijkt. Wat de deelne mers aan de RTC betreft meende spr., dat de Republikeinse regering niet an ders kan vertegenwoordigen dan het gebied der residentie Djokja. Wie, zo vroeg hij verder, vertegenwoordigen de gebieden die vallen buiten de Re publiek en de BFO? De positie der UNCI behoeft verduidelijking. Strijd met de grondwet, zoals de heer Schou ten zag, achtte spr. niet aanwezig. De regering moet ter RTC vasthou den aan de positie der Kroon, zoals de grondwet die wil. De heer Van de Wetering (CH) zei- de, dat de Unie geen punt van onder handeling is, maar een van aanvaar ding als een hoger instituut, dat het welzijn der volkeren omvat. Er moet gelijkheid der delen zijn onder de Kroon. De heer De Groot (CPN) bleek van oordeel, dat de regering thans heeft toegegeven, dat de tweede militaire actie volkomen gestrand is. Spreker zei- de van mening te zijn, dat de RTC eer der het tegendeel van verbetering zal bewerken. Indonesië blijft z.i. bezeten onder beheer van de militaire macht, de dreiging van een derde militaire ac tie blijft bestaan. De heer Gerbrandy (AR) meende, dat hier sprake is van ongrondwettig abandonnement van Indonesië. Op weg naar een nieuwe rechtsorde zullen mo gelijk voorzieningen moeten worden getroffen, dat mag niet geschieden zon der machtiging der Staten-Generaal, en wel met een gequalificeerde meerder heid. Hij drong erop aan, dat niet van de grondwet zal worden afgeweken. Hij noemde de politiek der regering weinig eervol en het deed hem leed. dat het Nederlandse volk zich er niet tegen verzet. Te kwart over elf is de vergadering verdaagd tot heden Woensdagmid dag één uur. Dan komen de nog in geschreven sprekers aan het woord. In de avondvergadering zal de minister van overzeese gebiedsdelen antwoor den. Margaret Mitchell, schrijfster van „Gejaagd door de wind" (Gone with the wind) is Dinsdag te Atlanta (Geor gia) overleden. Zij werd de vorige week Donderdag door een auto aange reden. Margaret Munnerlyn Mitchell werd in 1906 in Atlanta geboren als de doch ter van Eugene Muse en Belle Stephens Mitchell. Zij studeerde aan het Smith college en kreeg in 1939 de titel van Magister Artium honoris causa. Zij huwde in 1925 met John Robert Marsh. Haar roman „Gone with the wind" verscheen in 1936. Later werd er een film van gemaakt. Vader en dochter overleden In Helden-Panningen heeft zich een geval van vergiftiging voorgedaan in het gezin Wijnen. Zaterdag werd de zestienjarige dochter onwel, zij werd direct in het ziekenhuis opgenomen, waar het meisje dezelfde dag is over leden. Zondag werden de vader en de 17-jarige zoon eveneens onwel. Ook zij werden naar het ziekenhuis overge bracht waar de vader gisteren is over leden. De zoon is nog ernstig ziek. De vermoedelijke oorzaak is het consume ren van zelf geconserveerd vlees. Als democratisch lid van de R.T.C.? Gistermorgen heeft de eerste infor mele vergadering van de delegatielei ders in de Trèveszaal te Den Haag plaats gehad. Het reglement van orde is besproken en zal op enige punten nog nader worden uitgewerkt. In dit reglement zal o.m. de positie van de UNCI worden omschreven. De functie van deze commissie zal, naar wij ver nemen enigszins anders zijn dan die bij de preliminaire besprekingen in Batavia. Op de RTC zal de UNCI nl. niet een centrale rol spelen, zoals zij in Batavia deed, maar zich meer beper ken tot het verlenen van assistentie. Met vrij cote waarschijnlijkheid mag men aannemen, dat de officiële ope ning begin "olgende week zal geschie den. Van Nederlandse zijde werd aan de bespreking deelgenomen door de ministers Van Maarseveen en Stikker en door Dr. van Royen. Tenslotte vernemen wij nog, dat de minister-president. Dr. W. Drees. waar schijnlijk als voorzitter van de confe rentie zal optreden. Wellicht worden uit de beide Indonesische delegaties uog vice-voorzitters aangewezen. Cochran bij Hatta Dinsdagmiddag heeft het lid van de Weerbencht Verwachting, geldig tot Donder dagavond: Wisselend bewolkt met in het Noorden van het land een enkele regenbui en in het Zuiden overwegend droog weer. Meest matige wind tussen Noordwest en Zuidwest. Weinig verandering van temperatuur. UNCI, Merle Cochran, een vrij iang- durig onderhoud gehad met de voorzit ter van de Republikeinse delegatie, Moh. Hatta. Men neemt aan dat ge sproken is over de door minister Van Maarseveen aan de Tweede Kamer ge rapporteerde incidenten na het in wer king treden van de order tot staking der vijandelijkheden. De Nederlandse afgevaardigde Jhr. vd Goes van Naters heeft gisteren in de Europese Asscmblée bij het debat over de mogelijkheden van grotere eenheid in West-Europa de toelating van West-Duitsland tot de volgende zitting van de Assemblée bepleit. Jhr. vd Goes van Naters diende bij de vergadering een resolutie in, waar bij aan de politieke commissie wordt opgedragen: een advies aan de minis ters voor te bereiden inzake een rege ling voor de toelating van Duitsland tot de volgende zitting. De instelling te overwegen van supernationale diensten op economisch en technisch gebied on der controle van de Assemblée. Rapport uit te brengen over de instelling van een economische en sociale Europese raad, ondergeschikt aan de Assemblée. De verhouding en de samenstelling van de Assemblée en hét comité der mi nisters te bestuderen met het oog op het verkrijgen van een zo groot moge lijke doelmatigheid. Aandacht te wij den aan de creatie van een Europese politieke autoriteit met beperkte doel einden maar met werkelijke macht. Als Nederlands afgevaardigde hoopte spr. Duitsland bij de volgende zitting als werkelijk democratisch lid aan te treffen. Te vroegtijdige uitnodiging zou evenwel, zeide hij, een slechte dienst aan het nieuwe Duitse bewind beteke nen. De meest rechtstreekse samen werking in West-Europa kon volgens spr. slechts worden gerealiseerd door de federalistische methode, die de le den zelfstandigheid en autonomie ga randeert. Verklaring van Serrarens. De Nederlandse afgevaardigde Ser rarens betoogde dat de naties bereid moeten zijn een deel van hun souverei- niteit op te offeren. Zonder dit offer, zeide hij, is alle internationale organi satie onmogelijk. Serrarens hield een warm betoog voor de noodzaak van een Verenigd Europa, het enige dat het oude werelddeel volgens hem kon behoeden voor vreemde overheersing. Een nieuw Europa zou slechts op so ciale rechtvaardigheid gebouwd kunnen worden. Ook Serrarens noemde zich voorstan der van de opneming van West-Duits land in de raad. De Assemblée heeft Dinsdag van het comité van ministers een waarschuwing aangehoord, dat zij niet mag overgaan tot de bespreking van aangelegenheden, die de nationale defensie betreffen. De waarschuwing was vervat in de kennisgeving, dat de ministers de ontwerp-agenda der As semblée hebben goedgekeurd. zijn START DICK SCHERMER VANAVOND? Diek Schermer heeft besloten poging om het Kanaal over te zwem' men uit te stellen tot hedenavond in verband met het ongunstige weer en de daling in temperatuur. Gisteravond kwam de wind uit het Noorden en er viel regen. Belastingverlaging en bezuiniging op overheid De Belgische Kamer en de Senaat zön in vergadering bijeengeweest ten einde de regeringsverklaring aan te horen. Eerste minister Eyskens wees er al lereerst op, dat de kabinetscrisis het land aanzienlijke schade heeft berok kend, een schade, die op de duur on herstelbaar had kunnen worden, in dien niet onmiddellijk krachtdadige maatregelen getroffen werden. De regering erkent het dringende karakter van een nationale oplossing voor het koningsvraagstuk. Zij zal trachten deze oplossing te zoeken in een geest van ruime verstandhouding onder de drie nationale partijen. Wat de voorstellen tot het houden van een volksraadpleging betreft, uie bij het parlement aanhangig zijn, zullen de le den der nieuwe regering dienen te be slissen of zij de samenwerking in de regering wensen voort te zetten, in dien zij van oordeel mochten zijn, dat de gewenste oplossing niet gevonden kan worden. Naar Gaston Eyskens verder mede deelde, zal de regeringspolitiek op economisch gebied in de eerste plaats de bestrijding der werkloosheid ter hand nemen. De woningbouw zal worden aangemoedigd en schikkingen zijn getroffen om het begrotingseven wicht in 1950 niet alleen te verstevi gen, doch ook de begrotingslast te verminderen In verhouding tot de bezuiniging zal kunnen worden overgegaan tot een verlaging der belastingen. Om de lasten van de staat te ver minderen heeft de nieuwe regering als eerste daad het aantal ministeries verminderd tot de hoogstnodige. In alle sectoren der regeringsinstellingen zal bezuinigd worden. De regering verklaart voorts de handhaving en ontwikkeling te beogen van een ge heel van sociale wetten en van soci ale instellingen, welke Belgie een eer ste plaats zullen doen innemen onder de democratische landen. De regering zegt in bet bijzonder ingenomen te zijn met het lot van de middenstand en zij zal deze in de al gemene organisatie van de economie de plaats inruimen, die hem toekomt, Wat op fiseaal gebied tot stand zal ko men zal voor de middenstand een niet te onderschatten aanmoediging beteke nen. De buitenlandse politiek zal worden voortgezet, zoal. tot nu toe het geval was en met algemene instemming van de drie nationale partijen. In het bij zonder zal de regering er zich op toe- Hef onderzoek naar de ramp van de Roermond" Uitgebreide proef nemingen in Nederland en de V.S. Naar het ANP van betrouwbare zijde verneemt heeft het onderzoek naar de ramp van de „Roermond", die bij Bari in zee stortte, er onder andere toe ge leid, dat op alle Nederlandse vliegtui gen, die uitgerust zijn met een automa tische piloot van het nieuwste type de electrische automatische piloot tot nader order deze automatiscl stuur inrichting niet zal worden gebruikt. Onder deze maatregel vallen niet de vliegtuigen voorzien van een hydrauli sche automatische piloot. Bij het onderzoek naar de ramp bij Bari zijn zeer nauwgezet alle moge- De vrouw van de Aga Kllan' die er haar gewoonte van maakt, in de mondaine badplaatsen van de wereld haar bezit aan juwelen ten toon te spreiden en deswege op een zeker mo ment de hebzucht van langvingerige KI1NIIIIWIIIIIIIIIIII!IIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII[III|II|||!]|||{|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||}||||I||| graven van kuilen bij het net zodanig Amsterdams burgemeester Arnold d' Ailly ontving van zijn ambtgenoot in Medan. Een zilveren sigarendoos met vijftig Deli-sigaren. Nee, dank u, zelf rook ik niet! Op de beiaardsdag in het Noordbrabantse plaatsje Asten lieden wakker maakte, heeft een zuster beschadigd, dat de rest van de ontmoe- werd een reizende beiaard ingewijd, die in de smart gevonden. De tachtigjarige ting elders zal moeten worden gespeeld, op een vrachtauto vervoerd kan wor- gravin Erbach-Fürstenau, die op het De vandalen zijn waarschijnlijkte- den en nog in menige plaats in Neder- kasteel Krahberg bij Heidelberg woont, kreeg bezoek van vijftien heren, com leurgestelde toeschouwers, die hun geld land te horen zal zijn. niet konden terugkrijgen! Met het pleet met breekijzers, snijapparaten en schaamrood op de kaken, vrienden, gelaatsmaskers, die haar 100.000 Mark armer maakten. De clou van de voor stelling werd gevormd door het ont vreemden van de diamanten ringen van de vingers der gravin, die rustig door sluimerde. Het woord zwarte hande laar begint in Nederland gelukkig ir het vergeetboek te geraken. Maar he' gilde bestaat nog altijd. De Zwitserse Garde van het Vaticaan heeft juist een aantal van de heren verwijderd van het St. Pietersplein. De negotie werd gevormd door de verkoop van Camel en Lucky Strike en door de verhuur van zwarte jassen aan bezoekers-in-spé van de Sint Pieterskerk. 0P, de tennisbanen van de West chester County Club bij New York worden de Davis Cup-wedstrijden Australië—Italië gespeeld. In de afge lopen nacht zijn da banen door het wend ik mij af van dit bericht, om u kond te doen van het geschenk dat Dat gaat boven m'n pet! Of hier ene Pootjes woonPf édn der muz'lcale zeeleeuwen van Strassburger heeft op een der terrassen van het Buitenhof zichzelf en de Hagenaars die daar hun kopje koffie dronken, geamuseerd. Hij deed een balspelletje met zijn baas, blies een vrolijk liedje op zijn trompet en nam toen met vriendelijk geproest en gesnuif afscheid van zijn publiek om naar de taxi te schommelen, die hem gebracht had. Alleen een paar oude dames vonden zijn optreden niet „com- me il faut" en verscholen zich star achter hun lectuur, n Waarschijnlijk om een beetje in zijn eigen branche te blijven heeft in Newark een dief uit een auto negen inbrekers-alarmtoestel len gestolen. En bepaald pech had de kersversgetrouwde man in Kamps- ville. die zijn bruid over de drempel hun huisje binnendroeg, uitgleed en *8n enkel brak. lijkheden nagegaan, die geleid kunnen hebben tot het neerstorten van het vliegtuig. Een defect in de automati sche piloot is één van de overgebleven mogelijkheden. Men heeft derhalve be sloten, hangende de proefnemingen, die in ons land en door de Lockheedfabrie- ken in de Verenigde Staten met kracht ter hand genomen worden, deze stuur inrichting enige tijd buiten werking te stellen. Bij de onderzoekingen is geble ken. dat de automatische piloot onder bepaalde ->fnstandigheden afwijkingen kan vertonen, welke men tot op heden nie* had geconstateerd. De Lockheedfabrieken in de Ver enigde Staten zullen thans met deze automatische piloot bepaalde vliegproe- ven nemen. Van bévoegde zijde werd een ANP verslaggever desgevraagd medegedeeld, dat bovengenoemd besluit nog niet mag worden uitgelegd als een vaststaande conclusie, dat een defect in de automa tische stuurinrichting definitief door de deskundigen wordt beschouwd als de oorzaak van de ramp met de „Roer mond". Dit behoort wel tot de moge lijkheden. De maatregel treft de meeste KLM- toestellen, die bijna alle met een elec trische automatische piloot zijn uitge rust. leggen de economische unie met Neder land te verwezenlijken. Dit zal ge schieden met inachtneming van de we derzijdse economische belangen. De voorbereidende maatregelen tot ver wezenlijking van de voor-unie zullen mr* spoed worden doorgevoerd. De Belgische senaat besloot 's mid dags het voorstel tot het houden van een volksraadpleging na de parlemen taire vacantie, welke tot 18 October zal duren, in overweging te zullen nemen. Vóór stemden katholieken en liberalen, tegen socialisten en communisten. Geen nieuwe beprekingen Radio Moskou heeft gemeld, dat maarschalk Stalin de nieuwe Ameri kaanse ambassadeur te Moskou, adm. Alan Kirk, in tegenwoordigheid van de minister van buitenlandse zaken, Wysjinsky, heeft ontvangen. Alle bla den vermelden dit feit op de voor pagina. De Amerikaanse ambassade te Mos kou heeft in codeschrift een verslag over het bezoek van Kirk aan Stalin naar Washington gezonden. Kirk heeft een groot deel van de dag besteed aan het opstellen van het rapport, dat ter speciale attentie van Acheson, de mi nister van buitenlandse zaken, is gezon den. Kirk wilde geen nadere medede lingen doen over zijn bezoek, maar zei aPeen, dat het onderhoud op zijn eigen verzoek had plaats gevonden. De algemene indruk was, dat Kirk tevreden was met het resultaat van zijn eerste bezoek aan Stalin, aldus Reuter. Amerikaans dementi Dinsdag werd te Washington ten stel ligste ontkend, dat de regering van de Verenigde Staten opnieuw besprekin gen begonnen is of tracht te beginnen met de Sowjetunie. Over „Staakt het vuren" Gezaghebbende militaire kringen te Batavia gaven gister uitdrukking aan hun grote tevredenheid over de wijze, waarop van Republikeinse en Neder landse zijde de order tot staken der vij andelijkheden op Java en Sumatra wordt uitgevoerd. Van Nederlandse zijde wijst men er op, dat de toestand op Java aanmer kelijk verbeterd is, terwijl op Sumatra totale rust heerst. Slechts vallen enige weinig belangrijke incidenten te mei den in midden- en Oost-Java, in hoofd zaak te wijten aan de activiteit van on regelmatige benden, die ontvoeringen en aanvallen met wapens uitvoeren. De commandanten van de Westelijke sectoren van Berlijn hebben de ge meente-autoriteiten medegedeeld, dat zij vóór 31 October, wanneer de opera tie-luchtbrug eindigt, genoeg steenkool en voedsel naar de stad zullen zenden om een totale blokkade van vijf maan den te doorstaan. De opdringende legers der Chinese communisten hebben twee doorstoten ingezet in Kwangtoeng, de meest Zui delijke provincie van China, namelijk één op een afstand van ongeveer 250 kilometer van Kanton, waar de natio nalistische regering haar zetel heeft, en een andere op ruim 250 kilometer van Hongkong. DE HARDER MAAKT INDRUK TE PARIJS. In een vriendschappelijke wedstrijd heeft Bordeaux met 101 van de S C Charleroi gewonnen waarbij de Borde- lees Libar zeven doelpunten voor zijn re :ng nam. Bertus Harder speel de slechts gedurende een helft van de match voor zijn nieuwe club. Hij scoorde niet maar maakte grote indruk. De verslaggever van 1' Equipe noemt hem een openbaring. Tegen Kuter de doodstraf geëist Onder presidium van Prof. Mr. J. A. van Hamel heeft het Bijzonder Ge- iechtshof te Amsterdam de zaak tegen de 35-jarige Duitser H. P. Kuter uit Hasterland (Duitsland) behandeld, waarvoor de advocaat fiscaal, mr. J C. Louet Feisser 17 getuigen a charge had gedagvaard. K'uter, die in Hamburg werd geboren, maar na de eerste wereldoorlog op 4- jarige leeftijd als weeskind werd opge nomen door een kinderloos sluiswach ters-echtpaar in een klein plaatsje na bij Wolvega kwam in eind 1943 bij het commando Feldmeijer. De tenlastelegging omvatte een aan tal Silbertannemoorden in Groningen, Grotegast, Appelscha en voorts bet medewerken aan het arresteren van joden, illegale werkers en onderduikers voor de arbeidsinzet in de provincies Groningen en Friesland. Bij het verhoor door Prof. van Hamel zei de verdachte: „Gedurende mijn jeugdjaren, die ik in Nederland heb doorgebracht, ben ik steeds blijven voelen dat ik een Duitser ben" Toer Kuter vertelde dat hij heeft ge holpen bij het verhoor van gevangen genomen illegale werkers, viel de pre sident scherp uit: „Dat was de meest schofterige houding die U ooit hebt kunnen aannemen tegenover het volk dat U heeft opgevoed" In zijn requisitoir ze:de mr. Louet Feisser: „Ik acht de materiële feiten bewezen en van zulk een ernstig karak ter, dat ik niet anders kan doen dan de doodstraf requiraren".

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1