Het Indonesische volk is een eenheid VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Een bosbrand in Frankrijk deed drieduizend bommen ontploffen Het Huis van Afgevaardigden wil een halvering Alie Finse havens zijn lamgelegd door massale stakingen Procedurekwesties in Straatsburg Kort Bestek Vrijdag 19 Aug. 1949 146e Jaargang No. 194 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De Republiek hield rekening mei de wensen van de B.F.O. Hamids visie op de Ronde Tafel conferentie Tal van incidenten in Indonesië Gehele sireek werd geëvacueerd NOC GEEN OPHEFFING VAN ZONDAGSRIJVERBOD Voorgestelde som van 1160 millioen dollar Spoorabonnementen weer op oude prijspeil ACCOORD IN BERLIJN Senaat stelt vertrouwen in regering Eyskens Maar dat moet gezegd worden, in Chili weten ze er ook weg mee. In Santiago zijn zes personen gedood, zevenendertig gewond en vijftig opge bracht naar de calabosso (zo heet in Chili de cellulaire) bij een rel. die ont stond toen bekend werd, dat de ver- voerstarieven zouden worden verhoogd En om u al deze narigheid weer vlug te doen vergeten vertel ik wat de heer in de bus naar Lutjewinkel zei. toen z'n buurman vertelde, dat hij de eigenaar van een stoommolen was: „Da's interessant", zei hij, „maar ver tel 'es waarom wordt stoom eigenlijk gemalen?" De kleine delegaties kregen hun zin Millioenen-opdracht voor de A.B.M. Belgische socialisten contra Koning Leopold bureau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro ,87294 redactie Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a kaptein ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1.— eik woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: f 1.40 per maand, t 4-— per kwartaal plus incassokosten Exclusief interview met Sultan Hamid II HAMID II (Van een onzer redacteuren) met STAATSHOOFD VAN WEST-BORNEO, Sultan D jjamid II van Pontianak, die als voorzitter van de Bij eenkomst Federaal Overleg in Nederland vertoeft, heeft „ns in het Palacehotel te Scheveningen ontvangen om enige nadere bijzonderheden te vertellen over de resul taten van het zogenaamde inter-Indonesisch gesprek, zoals je conferenties die pas in Djokjakarta en Batavia zijn gehouden, worden genoemd. Deze besprekingen, zo ver telde Zijne Hoogheid, hadden een bijzonder aangenaam en vlot verloop. Zij betroffen de eigen Indonesische aan gelegenheden en bewogen zich in hoofdzaak op staats- techtelijk, financieel-economisch en cultureel terrein. Bo vendien betroffen zij de toekomstige militaire weerbaar van de Verenigde Staten van Indonesië. Bij deze esprekingen bleek duidelijk, dat het Indonesische volk een eenheid is en dat de scheiding van de laatste jaren te wijten was aan omstandigheden van buiten af. Tafel-conferentie, terwijl zoals ik reeds zei de Inter-Indonesische conferentie zich in het bijzonder met de eigen in wendige vraagstukken van Indonesië heeft bezig te houden. De RTC Komen de op deze conferenties in Djokja en Batavia besproken onder werpen ook op de Ronde Tafel-confe rentie ter sprake „Uiteraard zal er aan Nederlandse zijde belangstelling bestaan voor de staatsvorm van de onafhankelijke en souvereine Verenigde Staten van In donesië en zal men waarborgen wen sen voor de totstandkoming van een behoorlijke rechtstaat. Men zal enige zekerheid wensen b.v. over de positie der minderheden, alvorens de souve- reiniteit zal kunnen worden overge dragen. Maar uiteindelijk is de staats vorm en alles wat de inwendige aan gelegenheden van Indonesië betreft een zaak van het Indonesische volk zelf. Ik heb de indruk, dat men dit in Nederland nog niet algemeen beseft. Nog teveel schijnt men hier en daar in de oude sfeer van vóór de oorlog te leven en zich te willen bemoeien met zaken, die bepaald alleen het Indone sische volk aangaan." Rust en orde eerste vereiste Het besluit op de inter-Indonesische „Men heeft in verschillende krin gen in Nederland de indruk gekregen dat de BFO practisch aan alle verlan gens van de Republiek heeft toegege ven." Zoudt V ons kunnen zeggen of $deze indruk juist is?" „Dit is zeker niet het geval. Op ver- fchillende punten werd zeer spoedig Hgehele overeenstemming bereikt. Dit jas mogelijk, juist omdat er tijdehs die conferenties zo'n grote eenheid, van Jidealen en verlangens bleek te bestaan. Zo stond al wel van tevoren vast, dat de nationale symbolen als de roodwitte vlag en het Indonesia Raja als volks- 'lied algemeen voor geheel Indonesië iouden worden aanvaard en dat ook 'de Bahasa Indonesia als de officiële [taal voor de VSI zou worden vastge steld. Voor wat betreft de talrijke draagstukken van staatsrechtelijke, fi- nancieel-economische en culturele aard Ikan gezegd worden, dat beide par- Itijen rekening hebben gehouden met eikaars standpunt en dat een weg is gevonden, die aan beide delen van het Indonesische volk bevrediging schenkt. Van Republikeinse zijde werd meer malen de juistheid der wensen van de voor de organisatie van .de toe- omstige Indonesische staat erkend. BFO is dan ook zeer tevreden met bereikte resultaten. Zij hebben ouwens aan beide zijden voldoening an. Onder die resultaten zouden ijvoorbeeld genoemd kunnen worden vorming van een kernkabinet en an een Senaat met mede-wetgevende bevoegdheid en met een gelijke ver- egenwoordiging van alle deelgebie- Nee, met de wensen van de BFO is zeker rekening gehouden en er is geen sprake van dat de Republeik een zijdig zijn wil heeft willen doordrij ven. Tijdens die besprekingen is het be staansrecht van de BFO als organisatie van de samenwerkende deelstaten dan ook duidelijk gebleken. Zij heeft ge toond de kracht te bezitten om voor de verwezenlijking van haar idealen te Strijden". Het Unie-vraagstuk „Heeft men in de inter-Indonesische conferentie ook het vraagstuk van de Unie aangesneden?" „Ja, op de besprekingen in Batavia is in de Staatsrechtelijke Commissie Unie als laatste punt behandeld. Op "eischillende punten van dit vraagstuk overeenstemming bereikt. De be sprekingen hierover zijn echter nog niet geëindigd. In wezen is echter de Unie een onderwerp voor de Ronde Aneta ontving uit vele plaatsen op Java berichten betreffende tientallen grotere en kleinere incidenten, waar bij wapens gebruikt worden. In de nacht van 14 op 15 Augustus werd Sukoredjo in midden-Java aan gevallen door groepen, die in de stad binnendrongen en enige huizer» en het station in brand staken. Op 13 Augustus werd een Nederland se militair 12 km buiten Tjandiroto gedood, toen een Nederlandse patrouil le werd beschoten. In Kediri weiger den geüniformeerde groepen terug te trekken; na een korte actie van Neder landse troepen trokken de groepen zich met verlies van twee doden terug Uit Semarang wordt gemeld, dat te Ponorogo TNI-troepen de stad zijD binnengedrongen. De stadsverdediging loste geen schot. De TNI voerde alle ambtenaren mee met uitzondering van twee ambtenaren van het boswezen, die konden vluchten. Weerbericht Weersverwachting, geldig tot Za terdagavond: Over het algemeer veel bewolking met hier en daa' enige regen of motregen, maai plaatselijk ook enkele opklaringen Zwakke tot matige wind tussen Zuidwest en Noordwest. Iets min der koel, vooral in het binnenland. conferentie om de kern van het toe komstige leger van Indonesië door de TNI te doen vormen en daarbij voor leden van het Koninklijk Indonesische Leger (KNIL) de gelegenheid open te stellen in het nieuwe leger te worden opgenomen was 't laatste punt, waar over wij de mening van de Sultan vroegen. Dit besluit toch heeft in Nederland in wijde kringen ongerustheid gewekt. Immers wordt gevreesd, dat door het spoedig wegtrekken van de Nederland se troepen een vacuum zal ontstaan, die met de dreigende opmars van het communisme in Zuid-Oost-Azie wel eens tot minder prettige consequenties zou kunnen leiden. De Sultan antwoordde hierop, dat de leidende figuren in Indonesië zeer wel beseffen, dat rust en orde een eer ste vereiste zijn om tot stabilisering van de nieuwe staat en herstel van de welvaart te kunnen komen en om het vertrouwen van het buitenland te kunnen verkrijgen. Het zal gewenst zijn, dat de weerbaarheid van Indone sië te land, ter zee en in de lucht zo spoedig en zo effectief mogelijk wordt georganiseerd. Dit is trouwens de plicht van elke souvereine staat en vooral in deze onrustige wereld. Men kan er van overtuigd zijn, dat dit al gemeen beseft wordt en dat bij de op bouw van de weermacht met deze eisen ten volle rekening zal worden gehouden. In hoeverre Nederland daarbij hulp en bijstand zal kunnen verlenen hangt onder meer van ver schillende practische factoren af. Dit vraagstuk zal ongetwijfeld op de Ron de Tafel-eonferentie ter sprake ko men. In 't bijzonder denk ik in dit ver band ook aan de positie van Neder land als verdragspartner in de Weste lijke Unie. Dit zal zeker een grote krachtsinspanning van het Nederland se volk vragen." Op onze slotvraag, hoe lang de Sul tan dacht, dat de Ronde Tafel-confe rentie zou duren, moest hij een recht streeks antwoord schuldig blijven. „Dat zou een profetie zijn", antwoord de hij lachend. „En U weet hoe zelfs De Bilt vaak mis is met zijn voorspel lingen. Laat ik mij er maar niet aan wagen." Op het vliegveld BedenacBussao, in zuidwest Frankrijk, begonnen 12.000 vliegtuigbommen een voor een te ont ploffen door een bosbrand, die rond het vliegveld woedt. De brand ont stond door de explosie van een doos ontplofbare stof in een bij het vlieg veld behorende munitie-opslagplaats. De warmte was hiervan de oorzaak. Naar gemeld wordt bevond zich een hoeveelheid van 7.000 a 8.000 ton ont plofbare stof in de opslagplaats. Alle beschikbare troepen en brandweerlie den in het gebied werden opgeroepen en de operaties werden van een vlieg tuig uit, dat boven de brand cirkelde, gedirigeerd, De bommen, die van Amerikaanse oorsprong zijn, bevonden zich sinds het einde van de oorlog bij het vliegveld. De prefect heeft ver scheidene malen verzocht deze te ver wijderen. Uit omliggende plaatsen wer den versterkingen gezonden. Generaal Chassin, districtscommandant van de luchtmacht, leidde de strijd tegen de brand van Bordeaux uit. De evacuatie van alle vrouwen en kinderen uit een gebied met een ra dius van 10 km rond het vliegveld is gelast. Alle beschikbare voertuigen waren hiervoor gevorderd. De stroom werd afgesneden en alle verkeer, het treinverkeer tussen Bordeaux op La Rochelle inbegrepen, was in de gevaar lijke zone stopgezet. Nadat ongeveer 3.000 vliegtuigbom men, elk met 'n gewicht van 200 kilo, waren ontploft, werd men de brand meester. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen, zal het Zondags- rijverbod voor auto's pas kunnen wor den opgeheven als de benzineprijs in Nederland gelijk is aan die in Belgie. Op het ogenblik bedraagt hij bij onze Zuiderburen 36 cent per liter en hier te lande is hij kort geleden verhoogd tot 311/2 cent. De prijzen bewegen zich dus reeds naar elkaar toe. Belgie zal nu moeten verlagen en Nederland eventueel nogmaals moeten verhogen. De verwachting is, dat het rijverbod op Zondag niet lang meer zal gelden Er is reeds enkele keren een voorschot op de volledige vrijheid gegeven doo' voor enkele Zondagen in het verleden het verbod op te heffen Ook op de gepasseerde Zondagen van Augustus mochten de autoliefhebbers naar har telust toeren. Voorlopig is het echter weer afgelopen. Peiping wordt hoofdsiad van communistisch China Te Sjanghai wordt bevestigd, dat Peiping tot hoofdstad van het nieuwe China zal worden uitgeroepen. De huidige naam Peiping (Noordervrede) wordt weer gewijzigd in Peking (hoofdstad van het Noorden). Een militaire woordvoerder van de Chinese regering verklaarde, dat 20 communistische legers aan het Cen- traal-Chinese front in de strijd gewor pen waren. Op papier zouden de le gers in totaal ongeveer 600.000 man tellen, doch in feite bedroeg hun aan tal iets rüeer dan 300.000 als gevolg van ziekten en massa-deserties, aldus de woordvoerder. Naar verluidt, zouden de nationa listen een divisie van de communisti sche generaal Lin Piao te Yoengfen, ten zuid-westen van Tsjangsja, ver nietigd hebben. Een slag voor Trumans wepenprogram Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft blijkens de eerste tel ling van de stemming over een amen dement op het wetsontwerp tot mili taire hulpverlening aan Europa een halvering van de te verlenen militaire hulp goedgekeurd. De voorgestelde som is 1.160.990.000 dollar. De eerste telling gaf een stemverhou- houding van 182 tegen 142. Er v/erd echter een tweede telling verzocht en door de voorzitter toegestaan. De twee- „Loonoffensief van de communisten In geheel Finland zjjn Donderdag, de eerste dag van een door 11 com munistisch geleide vakverenigingen in gezet „loonoffensief", stakingen uit gebroken. Een staking van haven arbeiders in de 23 Finse havens, heeft alle scheepvaart stilgelegd. Personeel van bakkerijen, maalderij en en bierbrouwerijen sloot zich bij de staking aan en veroorzaakte een run op de levensmiddelenzaken in Helsinki. Te Kemi, een belangrijk centrum van de pulpindustrie aan de Botnische Golf, zijn slechts 100 van de 500 hout vlotters naar hun werk teruggekeerd na het dreigement van de socialisti sche regering, troepen te gebruiken om de rivier te ontlasten van de tal rijke boomstammen, die haar over een lengte van 100 km blokkeren. Unto Varjoen, de minister van ar beid en communicaties, heeft de sta kingen een „dolkstoot in de rug van hét Finse volk" genoemd en gedreigd gebruik te zullen maken van de nood- volmachten der regering om de sta kingen desnoods met geweld te bre ken. Vuurgevecht De politie heeft Donderdag het vuur op istakers in Kemi, West-Finland, ge opend, nadat de politiemannen met jachtgeweren en pistolen, stokken en stenen waren aangevallen. Een staker werd gedood, zes stakers en tien poli tiemannen werden gewond. De sociaal-democratische regering heeft troepen- en politieversterkingen naar Kemi gedirigeerd. De stakers al daar zijn de houtvlotters. Uit berichten uit verschillende delen van het land blijkt, dat de stakings bevelen niet geheel zijn uitgevoerd. Of schoon 21 van de 23 Finse havens stil liggen, zijn de havenarbeiders naar hun werk teruggekeerd in twee havens aan de Zuidkust: Frederikshavn en Borga. Enkele fabrieken werken ook nog. De staking van de bouwvakarbeiders was nagenoeg volkomen. Vijfhonderd man troepen onder bevel van een generaal zijn naar Kami gezonden voor politie diensten. Andere militairen doen dienst in de havenstad Hangö, die door de regering tot open haven is verklaard. Brood en sigaretten waren gister uit de winkels te Helsinki verdwenen. Men verwacht geen onmiddellijk tekort aan voedsel, omdat de boeren rechtstreeks met hun producten naar de stad komen. De schattingen van het aantal sta kers lopen uiteen van 25.000 tot 50.000, maar verwacht wordt, dat het aantal tot 150.000 zal stijgen als de nieuwe sta kingen, die heden beginnen, volledig worden uitgevoerd. Het Zweedse socia listische blad „Aftontidningen" schijft: „Achter de stakers, als een spin in een web, zit Ture Lehen, de leider van de Noorse sectie van de cominform. Als de stakingen mislukken zal dat een verpletterende slag voor de communis ten zijn". In vakveremgingskringen te Helsinki zegt men, dat de regering twee troeven bezit: Het verbond van vakverenigin gen heeft de stakingen veroordeeld en het leger is anti-cctmmunistisch. Met ingang van 1 Januari 1948 heb ben de abonnementstarieven der N.S. een tijdelijke verlaging ondergaan van 15 procent. De Nederlandse Spoorwe gen hebben zich thans echter weer tot de minister van verkeer en water staat gewend met het verzoek per 1 September a.s. de oude abonnements tarieven weer te mogen invoeren, welk verzoek is toegestaan. Een uit zondering is daarbij gemaakt voor de toeslag, die voor de eerste maand op de algemene abonnementskaarten wordt geheven. Deze wordt n.l. niet verhoogd. de telling welke verricht werd door „stemmentellers" toonde een verhou ding van 172 voor vermindering en 137 tegen. Een uiteindelijke beslissing zal genomen worden door middel van een hoofdelijke stemming. In het amendement, dat de verminde ring voorstelt, wordt er op aangedron gen, dat slechts tot Juni aanstaande en niet tot Juni 1951 zoals in het wets- o- twerp voorgesteld steun zal wor den gegeven. Na aanstaande Juni, aldus het amendement, zou slechts militaire hulp gegeven dienen te worden, indien het ontvangende land bewijst bereid te zijn samen te werken bij een weder zijdse verdediging. De gebeurtenis vormt een slag voor president Trumans wapenprogram voor West-Europa, Griekenland, Turkije, Korea, Perzie en de Philippijnen, dat een som van 1.450.000.000 dollar omvat. De minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, had nog gewaarschuwd, dat een vermindering van het program uitgelegd zou kunnen worden als „een aanduiding van wantrouwen jegens onze geallieerden". Het amendement, aangeboden door James Richards (democraat, South Carolina) kwam voort uit een democra- tisch-republikeinse coalitie en onder vond sterke tegenstand van de zijde der regering. De officiële stemming De verlaging met 50 procent is door het Huis met 209 tegen 151 stemmen aangenomen. Dit is het resultaat van een officiële hoofdelijke stemming, waartoe na twee eerdere stemmingen werd overgegaan. Het wapenprogram moet thans nog door de Senaat worden besproken. Over de postzegels.... De vier geallieerde commandanten ■van Berlijn hebben voor de eerste maal overeenstemming bereikt op een der punten van bespreking in hun hui dige serie bijeenkomsten, die de „nor malisering van het leven te Berlijn" ten doel hebben. De Russische commandant, generaal- majoor Kotikof, ging in principe ac- coord met een Brits voorstel dat de ene helft van de stad de postzegels an de andere helft zou erkennen. Tot dusver moest op stukken uitWest- Berlijn, bestemd voor het Oostelijk deel van de stad, tweemaal porto be taald worden, eenmaal in Oostmarken en eenmaal in Westmarken. NOG STEEDS AARDSCHOKKEN IN ECUADOR Uit Centraal Ecuador worden nog da gelijks aardschokken gemeld. Sommi ge worden „betrekkelijk krachtig" ge noemd. Er wordt echter weinig schade aangericht. De Belgische Senaat heeft met 99 stemmen (katholieken en liberalen) tegen j51 stemmen (socialisten en com munisten) en een onthouding (de on afhankelijke katholieke senator Baron de Dorlodot) zijn vertrouwen in de nieuwe regering uitgesproken. Qisteren verhaalde ik u reeds, vrienden, van de twee gebroe ders met de ongewone prestatie op hun gewone naam Smith, van het over steken van de Atlantische Oceaan in 'n jachtje van zes meter lang. De heren zijn gestrand na een tocht van 5000 ki lometer, waarover zij 43 dagen deden. Een zware storm heeft hen belaagd, zij hebben walvissen gezien, veel langer dan hun bootje en ze hebben honger en dorst geleden. Maar ze zijn er ge komen. Geen wonder, als ge weet, wel ke plannen de broers nog hebben: Ze willen geld sparen voor de stichting van een modeldorp op het eiland Van couver, met een eigen bevolking, voor wie de rechten van de mens heilig zijn. Kijk, wie zulke voornemens koestert, komt er altijd! En dat kan niet ge zegd worden van vuige lieden, die aan de zelfkant der samenleving snode plannen smeden, als smokkelen en zo Die komen óf in het gevang öf in de sloot, gelijk de inzittenden van een luxe „De Soto" bij Chaam bemerkten. De heren maakten zich uit de voeten, doch bij de politie berust thans de nat te auto plus inhoud. Badhanddoeken dames, badhanddoeken Cen kans om er te komen hebben de zes Egyptenaren, die in Folke- giuiiHinuiniHiiiHiiiiniiniinnHiiiiiiiiiiniiiiiniiuiiimiiuiiniranunuiitiiiniiiniiniiiaimiiiiiii stone zijn gearriveerd, omdat ze over het Kanaal willen zwemmen. Want ja, als er één het haalt, deelt toch de rest van de eer mee. Vast staat, dat één van de zes sheiks uit het Morgenland, Has san Abd el Rahim, verleden jaar van Gris Nez naar Dover zwom in 17 uur en 35 minuten. In ieder geval gaat het een sportieve strijd worden, veel sportiever, dan het geplukhaar, dat op Cuba twee ministers (notabene minis ters) naar de degen deed grijpen voor een duel. Zijne Excellentie de minister van Binnenlandse Zaken, Ruben de Leon, heeft zijn ambtgenoot, Castella- nos van Volksgezondheid tijdens een woordentwist een kaakslag toegebracht en dat moest nu even gerevancheerd worden. Vrienden, de griebels lopen me over de grabbels als ik eraan denk, dat zoiets bij óns zou gebeuren. Doctor ho noris causa Willem Drees versus mees ter Dirk Stikker. Gelukkig is ons bloed wat koeler dan dat van de Cubanen! Zes lieden uit Egypteland Die zitten aan 't Kanaal; Eén zwom er naar de overkant Nou willen z' allemaal! Na de bevedigende vooruitgang, die is gemaakt in de voorgaande dagen stuitte de Assemblée van de Raad van Europa Donderdag steeds op zo tijd rovende procedurekwesties, dat nog niet aan het debat over de mensenrechten kon worden begonnen. De inzichten verschilden over de interpretatie van het reglement betreffende van be voegdheid van plaatsvervangers om deel te nemen aan het werk in de com missies. Deze kwestie was voornamelijk van belang voor de kleine delegaties die niet voldoende leden hebben om aile commissies te bemannen en daarom op kwamen voor het recht plaatsvervan gers te zenden. Na urenlange verwarde discussie ver enigde men zich na ingrijpen van voor zitter Spaak op een door de Engelse Labourafgevaardigde voorgesteld com promis, dat plaatsvervangers voorlo pige rechten geeft. Besloten werd om zes commissies te vormen, waarvan er drie 23 en drie 18 leden zullen hebben. Engeland, Frank rijk en Italië kunnen elk drie leden in iedere commissie krijgen, terwijl Belgie, Nederland, Zweden, Turkije en Grie- Ter bespoediging van de scheep vaart in het Suezkanaal zal ten zuiden van Cairo een zijkanaal van 10 km ge graven worden, waardoor het verkeer dat, zoals bekend, hier slechts in één richting mag geschieden, in de toe komst een veel vlotter verloop zal krijgen. Dit werk zal worden uitge voerd door de Amsterdamse Ballast Maatschappij N.V., in combinatie met Franse aannemers. Met dit project is een bedrag van 22 millioen gulden gemoeid, waarvan, naar de directie opmerkte, een behoor lijk deel zal afvloeien naar de Amster damse Ballast Maatschappij Men hoopt ruim een jaar over het gehele werk te doen, daar de modernste machines en graafwerktuigen zullen worden ge bruikt kenland recht hebben op twee plaats in de commissies voor economische, sociale en juridische zaken. Donderdagmorgen heeft de Europese Assemblée met 45 tegen 41 stemmen, bij zes onthoudingen, een voorstel verwor pen tot instelling van een commissie voor kwesties betreffende overzeese gebiedsdelen. Eerst was gestemd bij handopsteken, doch voorzitter Spaak oordeelde voor de nauwkeurigheid een hoofdelijke stemming nodig. Het voorstel was ingediend door de Franse senator Ousmane Soee, een neger-socialist, en werd gesteund door een groot aantal andere Franse verte genwoordigers. De Britse afgevaardig de Herbert Morrison sprak zich tegen het voorstel uit, aanvoerend dat een commissie als voorgesteld overbodig was. De Belgische socialistische partij heeft een beroep gedaan op de arbei dersklasse in het gehele land, weer stand te bieden aan elke poging om koning Leopold weer op de troon te brengen. In het beroep, dat de hand tekeningen draagt van Max Buset, de partijvoorzitter en andere vooraan staande socialisten en personen uit de vakbeweging, worden de arbeiders te vens gewaarschuwd tegen wat ge noemd wordt de reactionnaire nei gingen van de nieuwe coalitieregering van katholieken en liberalen. Adenauer eerste kanselier? Dr. Konrad Adenauer, de leider der Christelijk-Democraten, die naar alge meen verwacht vordt de eerste kan selier van West-Duitsland zal zijn, is te Bonn informele besprekingen be gonnen met betrekking tot de kabi netsvorming. Hij ontving Dr. Arnold, de Christelijk-Democratische premier var Noordrijn—Westfalen en Mgr. Bcehlre, de politieke adviseur van kardinaal Josef Frings, de aartsbis schop van Keulen Ook heeft hij een onderhoud gehad met een lid van de „linkse" christelijke democraten uit het Ruhrgebied, die de socialisten op genomen willen zien in de coalitiere gering.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1