Ronde Tafel-conferentie begint en daarmee eindigt de Nederlandse grootheid De revolutie in Indonesië is geslaagd - thans de opbouw Hart der defensie klopt in een granieten grot op 40 meter diepte Indonesische delegaties zijn het volkomen eens en trekken één lijn tegen Nederland Nieuw Guinea kan nog moeilijkheden opleveren en verder zijn er vraagtekens op allerlei gebied De winnaars en de verliezers SATERDAG M AUGUSTUS IMS geïnvesteerd. Wat is dat kapitaal waard in het licht van de „socialisti sche economie", die de nieuwe staat wil gaan voeren? Ook de overheid heeft er onschatbare kapitaalsgoede ren. Wat gebeurt daarmee? Worden er vele strepen door vele rekeningen gehaald? Hier zijn vele vraagtekens. DEN HAAG, Augustus 1949 JJET IS EEN PRACHTIGE AUGUSTUSDAG, als deze woorden geschreven worden: een dag in het zomerse Den Haag. Tienduizenden vermaken zich aan de kust. Vier jaar geleden was het anders, héél anders. Toen was het een rumoe rige dag in een nog totaal ontredderde stad. Ook warm, maar geen sterveling op het strand, want dat was nog levensgevaarlijk vanwege de mijnen en de mili taire staketsels van Hitiers Atlantikwall. En midden in de drukke dag als een donderslag van de heldere hemel dat éne nieuwsbericht: Japan heeft zich onvoorwaardelijk overgegeven! Niemand kon het goed geloven. De vreugde werd getemperd door een onwezenlijk gevoel van twijfel. Verwarring op de ministeries, een overijlde conferentie in het Witte Huis van Den Haag, Plein 1813 no. 4, waar ministerpresident Schermerhorn enige ambtgenoten telefonisch bij elkaar riep. Wat moest er gebeuren? Wij weten nu wat er in die vier jaar gebeurd is. Nederland had geen troepen om het berkregen koloniale rijk wederom „in ontvangst" te nemen uit de handen van de Amerikanen, die in hoofdzaak de Japanse nederlaag bewerkstelligd had den. Engelse troepen zouden „voorlopig" het land bezetten, de Japanners ont wapenen, rust en orde herstellen en dan het gezag netjes aan de Nederlandse regering overdragen. Het was op papier keurig voor elkaar, maar het klopte niet met de werkelijkheid. Kort vóór de capitulatie hadden de Japanse machthebbers te Saigon de souvereiniteit over de gehele Nederiandsindische Archipel over gedragen aan een Indonesisch ingenieur, die zij als een medewerker in de politiek, hun politiek, hadden leren waarderen. Sukarno was zijn naam. souvereiniteit der beide staten. Een nieuw geluid. Eerst zou Indonesië een zelfstandig deel van het Koninkrijk worden, toen een Uniepartner onder de Kroon, nu een verdragspartner, zo als op ander gebied Belgie een verdragspartner is. Betekent dit, dat de gemeenschappelijke diplomatieke dienst ook van de kaart is? En het gemeenschappelijke verdedigingsstelsel? AI deze dingen schijnen op losse schroeven te staan. De Unie kon wel eens een papieren gordel zijn, die o zo gemakkelijk geheel ltan worden ver broken Natuurlijk valt er op economisch en financieel terrein heel wat te rege len. Nederland heeft de laatste jaren schrikbarend hoge bedragen besteed aan het bestuur, de wederopbouw en de handhaving der orde in Indonesië. Komt er van dat geld iets terug? Nederland heeft daarvoor milliarden Eén ding staat wel vast: het Ne derlandse leger keert naar huis te rug. Dat is voor een honderdduizend gezinnen een grote voldoening. Maar het betekent ook, dat Nederland daar ginds geen vuist meer kan maken, dat Nederland er na verloop van tijd niets en niemand meer kan beschermen. Want het plannetje om de Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon het recht te verlenen er een eigen strijd macht op na te houden is eigenlijk ook al in het vergeetboek geraakt. Het staat wel ergens op papier, maar dat zal wel geen „working paper" meer zijn op het ogenblik. Nederland, als staat, is klein en zwak geworden. En als straks alle documenten zijn getekend in de Rid derzaal is de kans voor goed verkeken (zo die er nog is geweest) ooit weer groot en sterk te zijn. Er zal niets anders overblijven dan te streven naar een samenvoeging van alle West- Europese staten tot een groot en sterk geheel. De tweede politionele actie kostte stromen bloed. Djokja werd verc en. teruggegeven Kunnen de nieuwe leiders de verantwoordelijkheid werkelijk aan? (Van onze correspondent te Batavia) Het zal zonder twijfel ook in Neder land de aandacht hebben getrokken, dat bij de inter-Indonesische conferen ties te Djokja en te Batavia op een groot aantal punten tussen de Repu bliek en de B. F. O. (de organisatie der federale deelstaten) volledige overeen stemming werd bereikt. In de eigen sfeer der conferentie, en de daaraan verbonden recepties, is ons deze toe nadering en samenwerking nog duide lijker geworden dan uit de communi- qué's reeds naar voren treedt. Hoewel er zonder twijfel verscheidene belang rijke geschilpunten over blijven, die aanstonds in Den Haag zullen moeten worden uitgemaakt bestaat niettemin aan beide zijden een grote geneigdheid eenheid te demonstreren, gelijk tot dus ver nog niet het geval was geweest. Wij krijgen de indruk, dat ieder punt, dat een enigszins langdurige discussie of meningsverschil zou kunnen ver oorzaken, ter wille van de snelheid „onder de tafel geschoven is". De redenen tot deze plotselinge vrijheidslied „Indonesia Raja" zongen, en niemand ontkomt aan een gevoel van sympathie voor de echtheid en de waarachtigheid, welke zonder twijfel aan dit vrijheidsverlangen en aan de blijdschap om de komende verwezen lijking daarvan, ten grondslag ligt. De revolutie is geslaagd en loopt ten einde. Thans kan worden opgebouwd. Angstige vragen. Maar hier raken wij nu een punt, waar de vreugde toch moet worden ge temperd, en ten aanzien waarvan ook bij vele Indonesische intellectuele na tionalisten, die met belde benen op de grond staan, dikwijls een angstige twij fel naar voren komt. Het zal gemak kelijk genoeg zijn om de souvereiniteit over te nemen, maar zullen de Repu bliek en de deelstaten ook in staat zijn de geweldige verantwoordelijkheid, die dit ten opzichte van zeventig millioen zielen inhoudt, te dragen? Zal men voldoende constructief potentieel kun nen opleveren om Indonesië weder, in een nieuw kader, tot een rechtsstaat om te smeden en zulks, zoals men wil, geheel op eigen kracht? Zullen, wan neer als resultaat van de souvereini- teitsoverdracht de Nederlandse troe pen worden teruggetrokken, de eigen soldaten van de Indonesische regering, tot dusver hoofdzakelijk der Republi keinse T. N. I., in staat zijn rust en orde te handhaven? De vier politici, die in het drama der laatste jaren het meest voor het voetlicht traden: Sukarno, Van Mook, Hatta en Beel. DE ZWEDEN GRAVEN ZICH IN Fabriek van de toekomst? AM EEN GLIMP van de toekomst te zien, moet men naar Zweden gaan. In Linkoping, het hart van het Zuide lijke industriegebied, hebben de vrede lievende Zweden diep in de aarde ge graven om een bomvrije vliegtuig fabriek te bouwen. Elders in het land hebben zij nog een stuk of tien onder grondse fabrieken. Voor Stockholm is een nieuwe-ondergronde spoorweg ge projecteerd, welks tunnels tevens als gigantische schuilkelders tegen lucht aanvallen moeten dienen. En in de rot sen langs de kust zijn grotten uitgehou wen, waarin oorlogs- en andere schepen bescherming kunnen vinden. Al dit gewroet in de aarde wordt yerricht door een volk, dat gaarne in een eventuele toekomstige oorlog neu traal- zou blijven, maar bitter weinig hoop heeft, dat daartoe inderdaad een mogelijkheid bestaat. De Zweden ver geten bij voorbeeld geen ogenblik dat hun gehele land onder het bereik ligt van in Rusland afgeschoten V-2's. De ondergrondse fabriek in Linko ping is van vitaal belang, omdat zij moet zorgen voor de uitrusting van de kleine, maar zeer doelmatige Zweedse luchtmacht. De fabriek produceert op het ogenblik straaljagers, lichte bom menwerpers en twee typen vliegtuigen voor de burgerluchtvaart. Zij heeft 4500 arbeiders in dienst, van wie er 600 onder de grond werken. Deze laat- sten,moeten elke dag afdalen naar de veertig meter onder het aardoppervlak liggende, in hard graniet uitgehouwen grot. Dit geschiedt met een lift. Er is nog een andere, wijdere ingang, groot genoeg om vliegtuigen, met gedemon teerde vleugels, door te laten. In vredestijd worden slechts de on derdelen van de vliegtuigen onder gronds vervaardigd. In grote zalen, die heel veel gelijken op de hallen van gewone fabrieken, staan tot dit doel moeilijk te vervangen machines opge steld en de werkplaatsen daveren de gehele dag van hameren, stampen en het snerpend gesis der snij-instrumen ten. Boven de grond monteert men de onderdelen tot vliegtuigen. In oorlogstijd. In oorlogstijd kan het gehele werk onder het aardoppervlak verricht wor den. De ondergrondse fabriek Is voor zien van kamers om 1000 en zo nodig meer mensen in onder te brengen en te voeden. De werkplaatsen werden gedurende Wereldoorlog H in achttien maanden tijds gebouwd en verschillen de arbeiders hebben reeds enige maan den onder de grond gewerkt. Zij ver tellen, dat het verblijf beneden in niets verschilt van dat in een vensterloos, „air-conditioned", goed verlicht mo dern gebouw boven de grond. De hal den en gangen zijn van plafonds voor zien en de muren met vrolijke klenren beschilderd. Toch heeft men gemeend de arbeiders nog op andere wijzen psychologische steun te moeten geven. In het begin dachten sommige leden van het perso neel, dat de lucht onzuiver was. Maar de installatie van een groot aquarium met goudvissen en het verhaaltje, dat de arbeiders veilig zouden zijn, zolang de vissen leefden, verdreef de angst spoedig. Een andere reden tot zorg, zo vond men uit, baarde het weer buiten; het personeel voelde zich niet op zijn gemak, omdat het niet wist, wat voor weer het was. Daarom bracht men in de werkplaatsen een soort klokken aan, die van buiten af bediend kunnen worden ,en waarop men kan aflezen of het regent, sneeuwt, vriest, helder of mistig weer is. De fabriek is ook van een verwar mingsinstallatie voorzien, maar mén heeft deze nooit behoeven te gebrui ken, want de machines verhitten de lucht het gehele jaar door zodanig, dat men zelfs tot mechanische koeling zijn toevlucht moest nemen. De gezond heidstoestand van de arbeiders is vol gens de directie van de fabriek even goed, zo niet beter dan die van hét personeel boven de grond. Directeur Hugo Bartier vertelde, dat ondergrondse fabrieken misschien zeMs voordelen zullen hebben in de dagen, dat oorlog niet langer een overweging is. „In bergachtige districten, waar weinig vlakke grond aanwezig is", zo zeide hij, „zijn ondergrondse fabrie ken de beste oplossing voor de indus trie. In grote steden, waar de inwoners dikwijls lange tochten moeten maken om bij hun werk te komen, zou <flt ongemak tot een minimum kunnen •worden beperkt, indien de fabrieken onder de stad zelf gebouwd werden. En een aantal moeilijke vervoerspro blemen zou er eveneens door vereen voudigd worden". Hef werk is weldra gebeurd; ons tefjer komt terug Hoe wij gedoemd werden tot volstrekte machteloosheid WAT ER IN deze Sukarno is omge gaan toen zijn beschermheer te Tokio zo kort daarop het hoofd moest buigen voor de overmacht van Mc. Arthur, de blanke tovenaar, die met één enkele atoombom een grote stad kon verwoesten; wat er in deze man is omgegaan heeft hij tot dusver niet onthuld. Maar hoe het zij: hij kon als hoofd van een Japanse vazalstaat, ze telend te Batavia, elk ogenblik een oorlogsschip op de rede verwachten, dat hem zou seinen het voorbeeld van de Tenno te volgen. Maar er gebeur de niets die dag. Drie dagen gingen voorbij; toen nam Sukarno het besluit de Republiek Indonesia uit te roepen, los van Japan, maar ook los van Nederland, en los van alle geallieer den. Hij proclameerde zichzelf tot heer en meester over dat grote rijk van 70 millioen Aziaten en hij wés het op dat ogenblik. Hij kreeg zes weken de tijd om zijn positie, bewaakt door Japanse troe pen, te consolideren, want pas op 30 September landden Britse eenheden te Batavia onder leiding van een En gels generaal, die terstond begon het gezag van Sukarno „de facto" te er kennen en er niet tegen optrad. Dat was in strijd met de houding van zijn eigen regering, in strijd met zijn in structies, in strijd met de historische aanspraken van Nederland. Maar hij deed het. En toen Nederland overijld troepen bijeenbracht verbood hij hen zich te ontschepen en hij wilde zelfs de luitenant-gouverneur-generaal ver hinderen de Nederlandse vlag op het Paleis te hijsen. Dr. Van Mook deed het toch, zonder over militairen te beschikken om hem te beschermen. Van dat ogenblik af is de ene moei lijkheid op de _andere gevolgd; einde loze politieke 'besprekingen, een zee van prestigekwesties, buitenlandse inmenging, militaire operaties, bemid delingspogingen, maar al met al: het ontwakende Azie, dat het koloniale juk wilde afschudden en nu de kans der hopeloze verwarring en de zwakte van de moederstaat aangreep om zijn doel te bereiken. Onherroepelijk! Dat doel is al bereikt. Daar is geen Ronde Tafel-Conferentie meer voor nodig. Men leest het op de gezichten der tientallen Indonesische excellen ties en hoogheden, die nu door Den Haag flaneren en die gekomen zijn om te vertellen hoe zij het hebben willen. Zij zijn bereid daarbij de di plomatieke en parlementaire weg te volgen, die alleen maar ten goede kan komen aan hun gezag op het inter nationale forum. Zij weten een Ne derlandse regering tegenover zich te vinden, die zeker nog meer zal toe geven dan zij al heeft gedaan. Van- De Sultan van Djokja daar, dat zij in elk persgesprek bij voorbaat zeggen: Nieuw-Guinea? Ja, daar willen wij wel over praten, voor opgesteld, dat het beschouwd wordt als een stuk van Indonesië. Dat, ter wijl minister Van Maarseveen de Tweede Kamer heeft laten weten Nieuw-Guinea te beschouwen als een gebied, waarover het "eerste woord nog gesproken moet worden. De sta tus van dit gebied kpn nog wel eens het grote struikelblok van de gehele conferentie worden. Beide partjjen eisen het op en geen van beide is in staat er iets mee te doen. De bevol king zelf komt niet aan het woord. Of Nederland nog enige kracht weet te ontplooien, zal op dit punt moeten blijken. Eèn lijn Of er behalve deze territoriale ook nog politieke moeilijkheden dreigen? Op dit punt valt minder te voorspel len. Toen de mannen van de B.F.O. na de inhuldigingsfeesten van 1948 nog wat in Den Haag-bleven napraten was de toestand ongeveer zo: de Repu bliek krijgt nog eenmaal een kans om zich als deelstaat in de federatie te voegen; doet zij dat niet, dan wordt zij van de kaart geveeg'd en Neder land en B.F.O. bouwen tezamen de federatieve staat op. Welnu, de Re publiek wilde niet, zij wérd van de kaart geveegd, het buitenland wond zich op en Nederlandherstelde de Republiek, waarmee het de steun en het vertrouwen van de B.F.O. verloor. Van dat ogenblik af zijn B.F.O. en Republiek één lijn gaan trekken te genover Nederland. De deelstaten staan niet meer naast Nederland tegenover Djokja, maar naast Djokja tegenover Nederland. Diplomatiek een bedroe vend succes! Dat de beide schijnbaar eensgezinde Indonesische delegaties zich sterk voe len blijkt wel uit de uitlating, dat de Unie ondergeschikt moet zijn aan de nauwe coöperatie en onderlinge tege moetkomendheid zijn voor ieder die het milieu van nabij heeft geobserveerd nog al duidelijk. Bij alle partijen bestaat ten eerste een zekere vermoeidheid na vier jaren van conflicten en strijd, zo wel met de Nederlanders als onder ling. Er is een algemeen verlangen naar rust en constructief werk, al thans in de leidende kringen van de Republiek en de negara's. En verder beseft men, dat de overdracht van de souvereniteit alleen vlug zal kunnen plaats vinden, wanneer de Republiek en de rest van Indonesië elkaar ter hqofdzake gevonden hebben, zodat er een Indonesische regering kan' worden gevormd, die deze souvereniteit met volledig gezag van Nederland over neemt. Dit woord „souvereiniteits-overdracht" is het vooral, dat de samenwerking en de ondeidinge welwillendheid sterk ge stimuleerd heeft. In vele nationalisti sche kringen klinkt dat als een tover woord, dat eindelijk het verlangen en het streven van bijna vier harde jaren verwezenlijkt, dat de strijd verder overbodig maakt en dat een panorama van prachtige perspectieven opent. De souvereiniteits-overdracht is de reali satie van de bijna mystiek-gevoelde „merdeka"-leuze („merdeka" bete kent vrijheid). Men kan zich deze vreugde om dit doel, dat thans binnen het bereik ligt heel goed voorstellen. Er ligt zelfs iets ontroerends in het spontane élan waarmede bijvoorbeeld bij de opening der inter-Indonesische Conferentie te Batavia, Republikeinen en federalen tezamen het Indonesische Dit zijn angstige, men mag wel zeg gen huiveringwekkende vragen, omdat niemand in Indonesië, die over enig nuchter verstand beschikt, hier een bevestigend antwoord op durft te ge ven. Een verwijzing naar de omstan digheid, dat het in de residentie Djok ja sinds de terugtrekking der Neder landse troepen rustig gebleven is, is niet afdoende wanneer men bedenkt, dat dit voornamelijk aan de persoon lijke invloed van de sultan van Djok ja te danken valt, terwijl er reden be staat om te veronderstellen, dat de communisten zich voorlopig alleen om tactische redenen „stil" houden. Ook zij geven een zij het passieve geneigdheid tot samenwerking te zien, ter bevordering en bespoediging van de souvereiniteitsoverdracht. Het is verder een publiek geheim, dat de T. N. I. sterk communistisch geïnfil treerd is. Wij hoorden ook in buiten landse kringen te Batavia de vrees uitspreken, dat de Republiek, alle goe de wil der leiders ten spijt, straks wel eens de wrange vruchten van haar eigen vier jaar lang gevoerde destruc tieve propaganda zou kunnen plukken. Ondanks alle voldoening over de be reikte samenwerking tussen Republiek en B. F. O. enerzijds en de Nederland se delegatie anderzijds, en alle mooie redevoeringen ten spijt, zien zeer velen de naaste ontwikkelingen in dit land daarom niet zonder diepe zorg tege moet. Het schijnt lang niet zeker, dat het begin der werkelijke vrijheid straks ook het begin van opbouw en reconstructie zal zijn, volgens de de- 1 mocratische beginselen van een rechts staat. Het Binnenhof in Den Haag, waar de gonde Tafel-conferentie wordt gehouden

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5