De zorg voor de jeugd is een belang van de eerste orde De kaasprijzen in groot- en kleinhandel De jeugd van nu is ons volk van morgen Wat mankeert er aan de jeugdzorg? En de vragen van de heer De Ruiter jjatste N ieuws Weer pokken op een troepenschip Tentoonstelling Jeugd van Nederland" „Voor het kind is niets te goed", hebben de grote mannen van het onderwijs wel eens gezegd en juist omdat er niets te goed is kan het altijd nog beter. Men heeft de vraag gesteld waarom het nodig is een tentoonstelling „Jeugd van Nederland" te organiseren als het jeugdvraagstuk in ons land reeds zo gespecialiseerd is en alle facetten daarvan door zovele organisaties worden be keken en behartigd. Maar het kan inderdaad altijd beter en de voorzitter van de enorme expositie, welke gister in het R.A.I.-gebouw in Amsterdam is ge opend, Dr. G. G. J. Mettrop, geneeskundig Inspecteur van de Volksgezondheid, heeft dat in een uitvoerige rede dan ook duidelijk laten uitkomert, HET IS NIET DOENLIJK in kort be stek alles te vertellen wat er te zien is De opsomming daarvan kan men ineen programma vinden, dat alleen daarmee al voor meer dan dertig pagina's ge vuld is. In het algemeen zijn er vijf grcte afdelingen, namelijk:- gezin, kinder- hygiène, onderwijs, kinderbescherming en vorming buiten schoolverband waar bij tevens een beeld wordt gegeven v. „De jeugd in het arbeidsproces" en „Jeugd en sport". De tentoonstelling is als men de gehele route volgt meer dan 1 km lang, maar zij is buitengewoon overzichtelijk en geeft alles in zeer duidelijke teksten en beelden en in prettige kleuren, ter wijl er hier en daar plantsoentjes zijn, die het geheel een fleurig aanzien ge ven. Overal zijn prachtige en duidelijke wandschilderingen. Het kind en de godsdienst, het kind en de muziek, spel en speelgoed, kinder- en gezinslectuur, knutselen en verzamelen, feesttafels, kindertuintjes, poppenkast, hoe leert de huisvrouw haar vak?, voorlichting voor het huwelijk, goede gewoonten, het is maar een greep uit de eerste afdeling. Wat zijn de oorzaken van jeugdbal- dadigheid?, Prikkeldraad en bordjes „Verboden dit" en „Verboden dat", heb- Is de zorg voor ae jeugd m ons land niet goed?", heeft hij gevraagd. „Is onze zuigelingensterfte niet bijna de laagste ter wereld, geven wij niet enorme be dragen aan onderwijs uit?" Ja, dat is allemaal juist, maar de er varing bij het voorbereiden van deze expositie heeft geleerd, dat het tijd is het sein „Weest op Uw hoede" te hijsen. Er is gebrek aan arbeidskrachten, aan geld en aan materiaal. Wij kunnen niet rustig voortleven met de gedachte, dat het met de zorg voor de jeugd wel in orde is als vele zuigelingenbureaux volkomen overbelast zijn, als ons kleu teronderwijs in ernstige mate te kort schiet in quantiteit en in qualiteit, als de geneeskundige voorzorg voor de jeugd boven de leerplichtige leeftijd vrijwel geheel ontbreekt. Het zijn slechts enkele voorbeelden maar er is meer dat om vernieuwing en verb%tering vraagt, al dient erkend, dat het apparaat van de zorg voor de jeugd in grote trekken gezond is. Maar alles vraagt om uitbreiding en verbetering, om grotere doeltreffend heid omdat de tqd voorbfj is, dat jeugdzorg kan worden uitgeoefend door een beperkte groep van vaak toege wijde mensen. Goede zorg voor de jeugd is een le vensbelang voor de natie. De feestelijke opening. DE ENORME TENT welke naast het R.A.I.-gebouw was Opgericht was gis termiddag tegen twee uur geheel ge vuld met belangstellenden uit alle delen van ons land, waaronder zeer vele autoriteiten. Een jeugdorkest van de Volksmuziekschool uit Amsterdam speelde enkele boerendansen en men wachtte op H.M. de Koningin, wier aankomst vóór het gebouw in de tent duidelijk hoorbaar was omdat duizen den Amsterdammers zich daar buiten hadden opgesteld en H.M. luide toe juichten. Begeleid door het bestuur na begroe ting door een groep Drentse meisjes' in nationaal costuum, „die zo graag de koningin wilden zien", betrad H.M. met een bouquet prachtige bloemen de enorme tentruimte. De leerlingen van de Volksmuziekschool zongen haar toe, het jeugdorkest liet zich opnieuw horen en daarna sprak dr. Mettrop zijn grote rede uit waarin hij alle autoriteiten hartelijk welkom heette en dank bracht aan allen, die aan de opzet van deze expositie hadden medegewerkt. Daartoe behoorden in de eerste plaats de vertegenwoordigers van de organi saties welke deel hadden aan de stich ting „Tentoonstelling Jeugd van Neder land" en die der provinciale en plaatse lijke comité's. Spreker herdacht de overleden architect Paul Bromberg, wie het niet vergund was de vol tooiing van zijn veelomvattend voor bereidend werk mee te maken en bracht hulde aan allen, die voor de in richting hun beste krachten hebben gegeven. De tentoonstelling zou niet tot stand hebben kunnen komen zonder het vertrouwen van het Koningin Ju- lianafonds, dat een zeer belangrijke garantiesom verstrekte. Spr. herinnerde er aan, dat men hier de weg gevolgd heeft welke H.M. de Koningin in Hare inhuldigingsrede heeft gewezen: de jeugd op te voeden tot vrije mensen met een geestelijk fundament, met een sterk verant woordelijkheidsgevoel voor de mede mens, met eerbied voor allSs wat leeft en groeit en voor eens anders diepste overtuiging." H.M. de Koningin opent de expositie. Met duidelijke, klare stem wees H.M, de Koningin er op, dat het goed ïb te midden van zovele brandende vraagstukken de volle aandacht te ge ven aan deze tentoonstelling. Alle toe komstplannen vallen samen met de ont wikkeling van de jeugd, waarvoor goede leiding noodzakelijk is. In de stroom versnelling van de gebeurtenissen van onze tjjd wordt alles meegesleept en bljjft geen heilig huisje gespaard. Daar om is het de taak van de tegenwoor dige mensheid oZi sterk te staan en in een eigen verantwoorde houding onze roeping te vinden. De geestelijke af braak door de oorlog moet in opbouw veranderen. Hare Majesteit herinnerde aan de tekeningen voor deze expositie van „Pietje", een typisch Nederlands kind. Welke plannen en idealen heeft hij? Wat zal zijn bijdrage aan de sa menleving worden? Welke weg men op zo velerlei ge bied van de jeugdzorg zal moeten in slaan wordt op deze tentoonstelling in beeld gebracht en door veler samen werking is voortreffelijk werk verricht, zodat men van vele jeugdproblemen een duidelijk overzicht krijgt. Moge zij verhelderend werken en de jeugd doen opleiden tot goede mensen met verantwoordelijkheidsbesef. H.M. verklaarde hierna de expositie voor geopend. Nadat door alle aanwezigen staande het eerste couplet van het Wilhelmus was gezongen, werd H.M. door het be stuur op de tentoonstelling rondgeleid en kregen alle aanwezigen gelegenheid deze te bezichtigen. ben een averechtse uitwerking. Enorm veel energie en geestrift kan overge schakeld worden op echt werk dat de kinderen blijft boeien. In de sectie kinderhygiëne ziet men voorbeelden van het gelukkige en het ongelukkige gezin en wordt de zorg voor het kind reeds van vóór de ge boorte duidelijk gedemonstreerd. Men kan er alles over de zuigeling vinden, over de kleuter, over de puber, over kindergeneeskunde en preventie, over schoolgezondheidszorg en mondzorg, over kinderspeeltuinen, kinderuitzen ding, kinderbewaarplaatsen, over moei lijke kinderen en hen die door lichaams gebreken bijzondere zorg behoevqn. Men ziet er exposities van allerlei scholen en vele soorten onderwijs waarbij de werkmethoden en leermid delen getoond worden. Men ziet hoe op diverse scholen de kunst in meniger lei vorm wordt gediend. Het verkeers- en het filmvraagstuk, men kan er zich allemaal in verdiepen. De kinderbescherming geeft de klei nen weer die aan de schaduwkant van het leven staan en toont de gezinnen waarin zij verblijven, de krotten waarin zij wonen, de stegen waarin zij spelen. Maar ook de talrijke instellingen, die hier een zonnetje doen doorbreken, de gestichten, het jeugd- en kampwerk. Er is een reusachtig diorama dat de Vrijdagmiddag heeft H.M. Konin gin Juliana te Amsterdam in het R.A.I.-gebouw de tentoonstelling „Jeugd van Nederland" geopend. Direct na de opening woonde H.M. de eerste voorstelling in het Kin dercircus bij. Toen de jeugdige jongleur Haar vroeg een bal op te werpen, deedH.M. dit met groot genoegen vrije jeugdvorming uitbeeldt, de gods dienstige, de sociale vorming, jeugdge meenschap en jeugdherbergen, volks zang, dans en muziek, lekenspel, mario nettentheater en jeugdtoneel. Zoals gezegd doen wij maar een greep uit het zeer vele, dat hier te aan schouwen is en waaraan honderden particulieren en verenigingen hebben medegewerkt, ieder op zijn speciale gebied waardoor men de duidelijkste uitbeelding en de beste voorlichting heeft gekregen. Levend materiaal. WAT DEZE EXPOSITIE vooral zo boeiend maakt is, dat er zeer veel met levend materiaal wordt gewerkt, voor al met kindermateriaal. Hier hebben de kinderen zelf een circus waarin zij dagelijks voorstellin gen geven, zij vertonen de popenkast, zij dansen en zingen de typische volks dansen, zij doen gymnastische oefe ningen en het is een pleizier om er naar te zitten kijken. Voor vrijwel alle tentoonstellingsda- gen zijn er speciale programma's van jeugdtoneel of muziek, van padvinders- groepen en andere organisaties. Iedere avond wordt onder het motto „Examen in vacantietijd" hersenrythmiek vanaf het grote podium gegeven en zo zijn er taj van attracties, die het bezoeken van deze tentoonstelling tot een waar devolle excursie maken. Wij zagen wethouder Bakker, die kort geleden een rapport over de Alk- maarse jeugdzorg heeft uitgebracht, met grote interesse deze- expositie be kijken, wij vonden er nog meer activi teit van Alkmaarse zijde, namelijk een speciale stand van de Uitgeversmaat schappij „Arti", die hier in haar uitga ven de methoden van tekenopleiding voor de jeugd demonstreert. Door dit alles is deze expositie er een, die niemand mag verzuimen, die ook maar iets met de opvoeding van de jeugd te maken heeft of daarin belang stelt. Zij zal tot 18 September geopend blij ven en'wij zijn ervan overtuigd, dat zij uit alle delen van ons land duizenden bezoekers zal trekken. Japanse successen op Amerikaanse zwem- kampioenschappen De Japanner Hironosjin Foeroehasji, c!ie enkele dagen geleden een nieuw wereldrecord voor de 1500 meter vrije slag vestigde, heeft Donderdagavond ook het wereldrecord voor de 400 me ter borstcrawl verbeterd. In de finale van de Amerikaanse kampioenschappen maakte hij een tijd van 4 min. 33.3 sec. Tweede werd Hasjizoeme (Japan) in 443.9, derde Moerayama (Japan), vier de Soemia Tanaka (Japan) en vijfde Blum (V.S.) Het wereldrecord staat of ficieel op naam van de Fransman Jany die 12 Sept. 1947 te Monte Carlo een tijd maakte van 4 min. 35.2. Ook het wereldrecord voor de 4 x 200 meter borstcrawl moest er aan ge loven. De Japanse ploeg, bestaande uit Foeroehasji, Hamagoesji, Moera en Moerayama maakte in .de finale een tijd van 8 min. 45.4, dat is 0.6 binnen het record. Het uitschakelen van de automatische piloot Naar aanleiding van desbetreffende berichten heeft de directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst medege deeld, dat kortgeleden in een Constel lation van de K.L.M., die op weg was van het vliegveld Gander naar Prest- wick, kort voor de landing een storing is opgetreden aan de automatische pi loot. De Rijksluchtvaartdienst en de K.L.M. voerden reeds direct na het ongeluk te Bari besprekingen om de automatische piloot voorlopig geheel of gedeeltelijk buiten werking te stellen. De storing in de Constellation nabij Prestwick heeft tenslotte de doorslag gegeven bij de beslissing tot het buiten werking stel len van dit apparaat. Uiteraard kan nog niet worden medegedeeld hoe lang de automatische piloot niet gebruikt zal kunnen worden, daar de proefne mingen nog in volle gang zijn. SLIJKHUIS EN HOLST NAAK ZWITSERLAND. Dinsdag 23 Augustus worden te Bern internationale athletiekwedstrijden ge houden. Behalve Amerikaanse athle- ten, zullen ook Slijkhuis en Holst hierbij aan de start verschijnen. Keizerlijke tovenaar van Ku Klux Klan plotseling overleden Dr. Samuel Green, de „keizerlijke to venaar" (leider) van de tegen de negers gerichte Ku Klux Klan is Donderdag avond toen hij in zijn tuin werkte aan een hartaanval overleden. Hij was 59 jaar oud. In de laatste tijd heeft zich onder 't publiek een groeiend verzet tegen de Ku Klux Klang geopenbaard. Tien da gen geleden, tijdens een uitbarsting van activiteit in de vorm van geselpartijen, kruisverbrandingen en bedreigingen door „nachtelijke rijders", gaf Green de leden van de Klan bevel de maskers af te leggen. Hij schoof de verantwoorde lijkheid voor de gewelddaden, die ge pleegd werden op de schouders van bolsjewistische groepen" die naar zijn zeggen zich van de Klan hadden afge scheiden omdat de Klan handhaving van de grondwet voorstond. Green, van wiens activiteit weinig bekend is, verklaarde herhaaldelijk in interviews en in het, openbaar, dat de Klan het „communisme" zou bestrijden en „de negers op hun plaats" wilde houden. Nieuwe veevoederregeling krijgt- haar beslag In overeenstemming met een reeds eerder gegeven aankondiging omtrent de met de graanregeling voor de oogst 1949 verband houdende gewijzigde dis tributie van veevoeder deelt het minis terie van landbouw, visserij en voed selvoorziening mede, dat een nieuwe veevoederregeling thans haar beslag heeft gekregen. De nieuwe regeling houdt in, dat naast een vrije handel in de hier te lande geteelde granen (met uitzonde ring van tarwe, zaden en peulvruch ten) een verdeling volgens toewijzing zal worden gevoegd aan alle import» granen, alle soorten veekoeken, schil fers en schroot, de dierlijke eiwittenen de tarwe-afvallen, welke producten aU leen op toewijzing aan de fabrikanten van mengvoeder ter beschikking wor den gesteld. De aan de veehouder toe* te wijzen hoeveelheden voeder zullen worden berekend op basis van de sterkte van de veestapel en een voor het type van bedrijf bepaalde norm voor de rant soenering. Meer geld voor reizen naar Frankrijk Reizigers naar Frankrijk mogen met ingang van heden (Zaterdag) 60.000 Franse francs meenemen in plaats van 40.000, zo heeft het Franse ministerie van financiën meegedeeld. Kinderen beneden 15 jaar en personen die op een collectief paspoort reizen, mogen 10.000 in plaats van 5.000 francs mee nemen. De toewijzing voor reizigers die Frankrijk verlaten, zal worden ver hoogd van 4.000 tot 10.000 francs. Transjordanie heeft officieel de nieuwe Syrische regering erkend. Marktberichten ALKM. EXPORTVEILING, 19 Aug. BI. Eigenh. 78, slabonen z. dr. 22 42, stoksnijbonen 4869, stamsnij- bonen 2232, pronkbonen 3238, komkommers 611, tomaten A 24 38, id. bonken 1620, bloemkool IA 50—72, I 24—36, II 12—20, rode kool 68.80, spinazie 1838, postelein 16 32, sla 1.5019, andijvie 11.5021, rabarber 48, rode bieten 67, bos- peen 616, waspeen 612, uien 6 9, soep 13, selderie 13, Augurken: basterd 34, rode aalbessen 4260, perziken 318, druiven: Frankentha- lers 1.06—1.15, Alicant 100, West- Frisia 77, meloenen: suiker 2062, net 1252, appels: Earley Victoria 10 17, perzikrode Zomer-appel 12—21, Rode Tulp 16, Yellow Transparant 10 31, Zigeunerin 1326, peren: Clapp's Favorite 615, Kruidenier 8 33, Noordh. Suikerpeer 615, Pré- cose de Trévouse 1235. NOORDERMARKTBOND, 20 Aug. 134.000 kg. aardappelen: Eerstelin gen 88.30, rode Eerstel. 8.30, grove Eerstel. 7.50—7.90, Eigenh. 6.80—7.40, bi. Eigenh. 6.507, Bevelanders 5.90 —6.70, Bintjes 6.90—8.10, 30.000 kg. rode kool 5.507.90, 8000 kg. gele kool 57.60, 83000 kg. witte kool 9.80 —11, 28000 kg. slabonen 30—40, 2000 kg. uien 910.50. WARMENHU-IZEN, 20 Aug. 1949 14600 kg Aardappelen: Rode Schotse muizen 9.20, Eigenheimers 6.407.30, Bintje 7.208, Meerlanders 7.20, Koop- mans blauwe 7.207.50, Grove Bevelan ders 6.80; 5040 kg Slabonen 2838; 15700 kg Rode kool 5.50—5.70 en 30200 kg Witte kool 9.60—11.20. In zijn vragen aan de minister werd er door het lid der Tweede Kamer de heer De Buiter op gewezen, dat de no tering op de Alkmaarse kaasmarkt zich reeds weken lang beweegt om f 1.60 per kg, terwijl de maimxum-verkoops- prijs aan detaillisten officieel is vast gesteld op f 1.55. Met deze f 1.60 is de heer De Ruiter overigens nog aan de lage kant, practisch kan men zeggen, dat het voor de winkelier niet moge lijk is jonge Edammer 40 pet. te be trekken beneden f 1.65. Dit betekent dus, dat de winkelier, die genoodzaakt is de hem voorge schreven maximumprijs bij "verkoop aan het publiek (die f 2.00 bedraagt) te handhaven, zijn bruto winstmarge van f 0.45 teruggebracht ziet met ten minste f 0.10. zodat hij in werkelijk op deze jonge Edammers bruto nooit meer kan verdienen dan f 0.35 per kg. Hier- 'an gaan af 3 pet. omzetbelasting en indroog, die wellicht in doorsnee ook een 3 pet. zal bedragen, samen dus om streeks te stellen op f 0.12. Aan winst blijft dan nog over ca. f 0.23. Terecht veronderstelt de heer De Ruiter, dat een en ander slechts moge lijk is door ontduiking der bestaande prijsvoorschriften. Aanvankelijk werd het gevonden in gecombineerde ver koop van jonge en belegen kaas, wel ke laatste soort niet aan prijsvoor- chriften onderhevig is. De jonge kaas werd gefactureerd voor de maximum prijs ad f 1.55,, op de belegen kaas werd een zodanige opslag gelegd, dat de grossier daarmee zijn verlies op de jonge kaas dekte. Op het ogenblik be ginnen sommige grossiers daar van af te wijken en factureren ze een prijs, die hoger is dan de toegestane maxi mumprijs, waarmee dus de bestaande voorschriften gladweg worden gene geerd. Voor het Bedrijfschap Zuivel zou het heel gemakkelijk zijn de bin nenlandse prijs weer tot beneden de maximumprijs te dwingen. Het had daarvoor niets anders te doen, dan de export te beperken. Want het zijn de vraag voor export en de in het buiten land te maken prijzen, die de binnen landse markt voor jonge kaas hebben opgezet. Dit zou echter betekenen, dat minder deviezen ter beschikking ko men en daarom is nauwelijks te ver wachten, dat deze weg zal worden ge volgd. Anderzijds moet men goed begrijpen, dat het bezwaar alleen geldt voor jon ge kaas. Voor belegen kaas, d.w.z. kaas, die ouder is dan drie maanden, is de prijs geheel vrijgelaten en kan de de taillist zijn verkoopsprijs dus vrij ver hogen, wanneer hij voor zijn goederen bij inkoop meer moet betalen. Verhoging onwaarschijnlijk Dat de minister bereid zou zijn de maximumprijs voor jonge kaas te ver hogen, wordt niet waarschijnlijk ge acht. Dit zou er op neerkomen, dat een nieuw argument ontstaat om de lonen te herzien en men weet, dat het streven er op gericht is, dit zo veel mogelijk te vermijden. Daarom zal hij vermoedelijk ten minste voor één kaas soort de bestaande maximumprijs wil len handhaven. Aangezien er weinig of geen contro le wordt uitgeoefend op de prijzen, die door de grossier aan de winkelier in rekening worden gebracht, komt een en ander er op neer, dat de detaillist 't slachtoffer wordt van deze gang van zaken. Dit is, waar nu eenmaal offici eel een winstmarge voor hem is vast gelegd, natuurlijk niet Juist. Over het algemeen is men echter van' oordeel, dat de winstmarge van 0.45 per kg zeer ruim is. Of deze marge zou kun nen worden gehandhaafd, wanneer er weer sprake is van een geheel vrije verkoop, wordt dan ook door menigeen betwijfeld. Om te komen tot een behoorlijke oplossing staan, hfet bovenstaande ia aanmerking genomen, verschillende wegen open. Wanneer men zich bij de regering op het standpunt plaatst, dat de be staande winstmarges moeten- worden gehandhaafd, dan kan voor het bin nenlands verbruik een groter deel van de productie worden gereserveerd dan tot nu toe het geval was. De groot- handelsprijzen zullen dan wel weer zoveel vallen, dat de grossier in staat is aan de detaillist de voorgeschreven maximumprijs in rekening te brengen, Deze oplossing gaat dan natuurlijk ten koste van de boer. Is de regering van oordeel, dat de bestaande winstmarges gehandhaafd moeten blijven, terwijl de kosten niet op de boer mogen worden afgewenteld, dan dienen zowel de maximumprijzen bij verkoop aan detaillisten, ,als die aan het publiek te worden verhoogd. Op deze wijze wordt uit de aard der zaak het publiek het kind van de re kening. Ten slotte kan men zich bij de over- heid door de gedachte laten leiden, dat de winstmarge voor de detaillist in het algemeen zo groot is, dat voor een enkel artikel, in casu jonge kaas, met een lagere marge kan worden vol- staan. In dit geval behoort men dan echter de maximumprijs aan detaillis ten ad f 1.55, die volkomen onhoud- baar is geworden, te laten vallen. In dit geval krijgt de detaillist de schade te dragen. Opgemerkt zij ten slotte, dat wat we hier hebben gezegd omtrent jonge Edammer kaas natuurlijk ook geldt voor jonge Goudse. De maximumprijs bij verkoop aan winkeliers bedraagt hier f 1.75, de maximumwinkelprijs f 2.20. Ook hier dus een winstmarge voor de detaillist van f 0.45, terwijl ook hier de practijk is, dat ze daarvan op het ogenblik ongeveer een dubbel tje moeten laten vallen. SIR STAFFORD CRIPPS HERSTELD. Sir Stafford Cripps, de Britse mi nister van financiën is na een verblijf van vier weken in Zwitserland te Lon den teruggekeerd. Cripps, die in Zü- rich een medische behandeling heeft ondergaan, zag er veel beter uit dan bij zijn vertrek. Franse brandstichters gearresteerd De Franse politie heeft twee man nen gearresteerd verdacht van brand stichting in het departement Gircrnde alwaar in verschillende gebieden nieu we branden uitbraken, Het ministerie van Binnenlandse Zaken had tevoren een waarschuwing uitgegeven, dat men voor het opzettelijk in brand ste ken van bossen en te velde staande gewassen zou kunnen worden ge straft met levenslange dwangarbeid. Deze waarschuwing werd uitgelokt door het vermoeden, dat moedwil in het spel was bij tenminste enige bran den, die de laatste 40 dagen 100.000 ha bos, een waarde vertegenwoordigend van 3.500 millioen francs, in Zuidwest Frankrijk verwoestten. In het departement Landes, dat aan Gironde grenst, verloren in de laatste vijf dagen 60 gezinnen al hun bezit tingen door brand. Het Franse kabinet heeft besloten tot de onmiddellijke instelling van een staatsfonds voor het helpen van perso nen, die hun huis of oogst door de bos branden hebben verloren. De meeste branden in de departementen De Lan des, Gironde en Charente Inférieüre was men Vrijdagavond meester. R/T.C. wordt Dinsdagmiddag geopend Teneinde de luisteraars overzee in staat te stellen de plechtige opening van de Ronde Tafel-conferentie recht streeks via de radio te kunnen volgen, is door de leiding der delegaties, ln overleg met de UNCI, nader overeen gekomen, het openingsuur der confe rentie te stellen op Dinsdag 2 uur, 's middags in plaats van 11 uur v.m. (Ongecorrigeerd) Twee gevallen op de „Waferman" Van militaire zijde wordt ons ge meld, dat zich op het troepentrans portschip „Waterman", dat onderweg is van Indonesië naar Nederland, twee gevallen van pokken hebben voorge daan. De patiënten worden te Aden ontscheept en opgenomen ln een hos pitaal aldaar. De betrokken families Zijn ingelicht. Zesjarig jongetje te Hoogwoud omgekomen Gisteravond vond in het zuideinde van Hoogwoud een ernstig ongeluk plaats, waarbij het 6-jarig zoontje van de heer Vlaar het leven verloor. Het knaapje reed op zijn autoped achter een melkwagen aan. Plotseling stak hij achter de wagen de weg over en werd gegrepen door de naderende expeditieauto van de heer Klooster hof. Het jongentje is direct aan zijn verwondingen overleden. Van Beek door Lakeman vervangen De deelnemers aan de wereldkam pioenschappen op de weg voor pro fessionals zijn nu vrijwel definitief bekend. De Nederlandse ploeg heeft een verandering ondergaan. Lakeman, die thans in uitstekende vorm is, zal de plaats van Van Beek innemen. Jans sen, Van Est, Schulte, Peters en Voor- ting zijn de andere Nederlanders die starten. Belgie komt met Schotte, Ollevier, Impanis, Ockers, Van Steen bergen en Ramon; Zwitserland met G. Aechlimann, Gyst, Kübler, schar, Gottfried, Weilenmann en Stettler; Luxemburg met Goldschmidt, Ernzer, Kirchen en Diedrich; Frankrijk met Danguillaume, Idee, Moujica, Rey, Robic en Diot; Italië met Coppi, Ric- ci, Magni, Maggini, Pezzi en Martini De ploeg van Oostenrijk is nog niet bekend. Banditisme op Sicilië Nabij Palermo zijn Vrijdag leden van de bende van Salvatore Giuliano slaags geraakt met een afdeling carabinieri. Een politie-auto, die versterking aan bracht, werd door de bandieten met een anti-tankmijn epgeblazen, zodat zes carabinieri gedood werden en elf gewond. Later lokten de bandieten in de buitenwijken van Palermo twee auto's van de staf der carabinieri in een hinderlaag. Ondanks het op hen gerichte mitrailleurvuur en de hand granaten, waarmede naar hen geworpen werd, wisten de inzittenden van de auto's, de inspecteur-generaal Gerdiani en generaal Polani ongedeerd te ont komen. GASTOEVOER IN HAARLEM WEER HERSTELD Nadat de gehele nacht gewerkt was aan de reparatie om de stukgeslagen leiding te repareren, was in de loop van de ochtend de gastoevoer in Haar lem weer hersteld. De Catharijnebrug, die aan grote hitte had blootgestaan en daardoor enigszins was ontzet, kon vanmorgen weer in gebruik worden genomen. Jo Boer: Kri prijs). Uitgavi Gaat Jo Boer de Hélène Swar het, de dichteres, die het ir „abele wijze bespeelde en er di haar lyriek allengs geheel tot 1 De smart van Jo Boer ligt o maar ze is niet minder diep, In haar boeken, die daardoor s lijk niet anders doet dan voora schrijven".En evenals „het zin gestorven dichteres eens genoe volmaakte wijze: haar proza b< voortgebracht; haar psycho-ana bruik van jongste resultatei waarachter .oen een sterke int kennen, dat deze grootste figu dreigt, haar talent in een zeker het gevaar loopt, te verstikken. Het is mogelijk dat ons zal tegengeworpen, dat de schrijf n.aal toch wel degelijk gepooi buiten het kader van haar romans te treden, dat zij haar (ragedie in het raam van ee schappelijk vraagstuk heeft plaatsen en de lezer op enke na's zelfs regelrecht suggert die tragedie zónder de gege' staande maatschappij-vorm z zó zcfu hebben afgespeeld. D zijn juist deze bladzijden, dez togende trant gehouden passa sen de gang van het verhaal welke in litterair opzicht zeer fouten zijn, omdat de schijfs er plotseling tussen haar suj' de lezer plaatst en zij kunnen tische lezer overigens ook get blik onder de indruk brenge: wens, menselijke drama's zijn re denkbare vorm der maai onvermijdelijk en een moedei liefde van haar kind wil forc zuiver egoïstische motieven, zt goed haar heilloos drijven voeren indien er geen beursliji dische fortuinen en wat dies i bestonden. Terwijl tenslotte het alternatief, in het „kruis c belichaamd: aanvaarden van c groot vermogen aantrekkel. maakte „moederliefde" óf krankzinnigengesticht, met nc reden dan het slot van het boi een vraagteken gezet kan wor Het feit dat het meisje in haal de „derde deur" kiest en brek aan geloof in het leven, de golven der zee geeft, heeft overige met het bedoelde al niets te maken, omdat zij daai onkundig is; ze is louter een offer vair verschrikkelijke far standigfredéh en dié te hebt schetst zoals zij deed stempelt dan toch wel degelijk tot ee schrijfster. |n het kort is de loop van het deze: Bruno Waringa, een 1 makelaar van Friese afkomst, d pig, dus zeer „ras-bewust", hc zijn nicht. Van de uit dit huw komstige kinderen is de zoon een dégénéré, belandt de oudsl ter, Agatha, in een krankzim ZOETE SALON - ACHTIGE de verste verte iets be ma kunsteldheid men met de be: leven ontdekken kan, zijn wij films gewoon geraakt. Een fil "(in waardering kan richten zy verzorgd werd, verdient ds kan een enkele maal toch gel momenten oplevert, waarop verbijsterend oprecht geluid, tenissen of toestanden, een of geestelijke waarden. En d£ betekenis krijgen, die wel dej the Antarctic", een product i Scott naar de Zuidpool" than AAN DE VERKENNING Zuidpool-gebied en de ontdekl de Zuidpool zelf is de tragedie dij van de Engelsman Robert Scott, die in 1910 naar de trok met de stille hoop deze a te bereiken. Hij was echter i enige: in Australië startte een tie onder Mawson en in Duitsl trok een andere onder leidi Filchner naar het Zuidpo Roald Amundsen tenslotte orj °e een Noors-Zweedse i voor een zes-jarige k met de „Fram" door de lijke IJszee; eenmaal op weg wijzigde hij plotseling zijn k< trok eveneens naar de Zuidpc wel Scott's onderneming in d plaats een wetenschappelijke s was en hij allerminst zijn plan de opgeven voor een wedren Pool, kwam uiteraard toch bij ditie de nationale trots in het Van de buitenwereld geïso de poolstreken, zonder enige ties over de vorderingen der renten, ging Scott's expeditie zorgvuldig een route aanlegge voedsel- en brandstof-dépöts, terugkeer door de onherbergz gebieden mogelijk zouden ma] der zeer grote moeilijkheden

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 8