Stad en Omgeving- Stichting voor Geestelijke Volks gezondheid AGENDA Goede wedstrijd van Alcmari tegen Candidaat-Oefenmeeste, ZIJ KOMEN THUIS! Flitsen uit operettes Psychiatrisch onderzoek is even noodzakelijk als de strijd tegen de tuberculose Tot voor korten tyd werd aan de Geestelijke Volksgezondheid in deze provin cie weinig aandacht geschonken, daar van een daadwerkelijke behartiging daar van In feite niet kon worden gesproken en bestaande organisaties zonder vol doende verband werkten. Na de bevrijding heeft men eerst recht het grote belang van goede organisatie Ingezien en begrepen, dat de gemeenschap grote uitgaven kunnen bespaard wordenx bij tijdig ingrijpen ter voorkoming van gevallen van verwaarlozing. Alle organisaties, die een deel van het grote geheel behandelen, moeten tot samenwerking worden gebracht, zodat de provincie tot in alle uithoeken bij het werk kan worden betrokken. Er kwam een fusie tot stand In 1948 kwam de fusie tot stand tus sen de oude Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid die zich uitsluitend bezig hield met de voor- en nazorg van geesteszieken en de Ver. tot oprichting en instandhouding van Me disch Opvoedkundige Bureaux in N.- Holland-Noord en West-Friesland, die zich bewoog op het terrein van de geestelijke hulp aan moeilijk opvoed bare kinderen. Hierdoor werd het mo gelijk door een krachtig georganiseerde stichting het gehele, brede terrein op betere wijze te bewerken. Getracht wordt met de reeds bestaande organisa ties tot samenwerking te komen. Dat is de mening van de heer De Groot, geneeskundig inspecteur voor de provincie Noord-Holland en de advi seurs der Stichting voegen daaraan toe, dat men tviee zaken goed moet onder scheiden, de idee der geestelijke ge zondheidszorg en de organisatorische verwerkelijking daarvan. Overal waar mensen met elkaar in aanmerking komen, heeft de geestelijke hygiëne de taak de zelfkennis aan te kweken en voorwaarden te scheppen, waaronder zij zich vrijer kunnen ontplooien. Het Medisch opvoedkundig Bureau houdt zich voornamelijk bezig met het opgroeiende kind in zijn voor het later leven zo belangrijke verhouding tot ge zin en school. Dit en het Bureau voor de Voor- en Nazorg voor volwassenen zijn twee instrumenten van geestelijk hygiënische zorg, die in ons land uit gangspunt en basis van het te verrich ten werk kunnen vormen. Zo wordt een apparaat opgebouwd, dat van het grootste belang kan zijn voor ons volks leven. WAT DE STICHTING REEDS TOT STAND BRACHT Uit het eerste jaarverslag van deze te Alkmaar residerende belangrijke Stich ting, welke onder directie staat van de heer H. J. Hoytink, blijkt, dat deze voorlopig haar taak beperkte tot een viertal belangrijke onderdelen. Ie. De oprichting en in standhouding van M.O.B. voor kinderen, die moei lijkheden hebben in de ontwikkeling van hun persoonlijkheid of gedrags problemen tonen. 2e. De voor- en nazorg voor geestes- en zielszieken. 3e. De bevordering van de nazorg voor gewezen leerlingen van scholen voor B.L.O. en daarmede gelijk te stellen kinderen. 4e. De oprichting en instandhouding van psycho-technische bureaux voor school- en beroepskeuze. De Stichting kwam in 1939 tot stand cnder auspiciën der afd. Noord-Holland van de Ver. v. Ned. Gemeenten, met medewerking van Het Wit-Gele Kruis, Het Witte Kruis en de Prot. Chr. Ver. voor Wijkverpleging in Nederland. Deze verheugende samenwerking werd r.ader geregeld In de overgangstijd is de Raad van Bestuur samengesteld uit de besturen der gefusioneerde vereni gingen, waarnaast een commissie van adviseurs staat. DE ZORG VOOR DE FINANCIëN Aanvragen om subsidie werden inge diend bij de Gemeenteraden, de Prov. Noord-Holland en bij het Rijk en door 106 gemeentebesturen werd een totaal aan subsidie van 54.440.36 toegestaan. Het is verheugend te zien hoe krachtig vrijwel alle gemeentebesturen zich achter het werk der Stichting plaatsen. Krachtens de bepalingen der Stich tingsakte omvat het ambtsgebied der Stichting de gehele provincie met uit- Ad van Boxem tweede achter Alex Jany Bij de internationale militaire zwem wedstrijden te Kopenhagen heeft onze plaatsgenoot de Nederlandse kampioen Ad van Boxem een uitstekende pres tatie geleverd. Zaterdag plaatste hij zich op de 100 m. borstcrawl in de finale met 1 min. 1 sec., een tijd, wel ke een verbetering was van zijn beste persoonlijke prestatie. De Franse crack Alex Jany noteerde in de serie de bes te tijd. Hij liet 58.9 sec. afdrukken. De finale werd gewonnen door Jany met 58 sec. precies, met op de tweede plaats Ad van Boxem in 1 min. 2.1 sec. en de Zweed Anderson als derde in 1.02.4 Van Boxem maakte tevens deel uit van de estafette-ploeg, die op de 4x200 meter derde werd achter Frankrijk en Zweden. D.A.W. ZWOM 1 KM. Zaterdagmiddag organiseerde de zwemvereniging „De Ham" in de Nauernase vaart te Krommenie een 1 km-wedstrijd en -tocht, waaraan door een tiental DAW-ers werd deelgenomen. De beste Alkmaarder was W. Bloot- hoofd. Deze specifieke schoolslagzwem \ner zag kans verscheidene goede crawl- gwemmers achter zich te laten. Hij ein digde nu als vierde met c.a. 20 m. ach terstand. Wellicht had hij bij een snel ler begin een nog betere plaats inge nomen. Alle DAW-ers, waaronder enkele 13- Jarige meisjes, brachten de tocht tot een goed einde. zondering van Amsterdam, al kunnen niet alle gemeenten dadelijk in het werk worden betrokken. Vóór alles wordt aandacht geschonken aan de reorgani satie van de „voor- en nazorgdienst" van geesteszieken. Het is duidelijk gebleken, dat het werk in de districten, waar geen con sultatiebureau was, maar matig tot zijn recht kwam. Thans constateert men In deze districten reeds een belangrijke stijging van het aantal patiënten. Vaak moet onmiddellijk worden ingegrepen in het belang der patiënten en ter be sparing van overheidsgelden. Het verslag geeft uitvoerig de werk zaamheden van de M.O.B.'s aan. Zij bedoelen het verlenen en bevorderen n psychologisch-maatschappelijke hulp t.a.v. kinderen, wier gedragingen aanleiding geven te vermoeden, dat hun geestelijke en karakterontwikke ling en de toekomstige maatschappe lijke bruikbaarheid gevaar lopen, waar hij zeker niet uitsluitend aan achterlijke kinderen gedacht wordt, maar ook aan kinderen, wier normale prestaties door innerlijke moeilijkheden geremd wor den benevens aan de het gezin storende kinderen. Men tracht tot een beter begrip bij de ouders en een gezondere aanpas van het kind te komen. Zowel bet bureau te Alkmaar als dat te Hil versum voldoen aan de hoog gestelde eisen. In andere gemeenten worden voor lopig consultatiebureaux ingericht, maar zü zullen zo spoedig mogelijk tot vol ledige M.O.B.'s worden uitgebouwd. Er zijn er in Bussum en Purmerend, er komt er op 1 Sept. een in Den Helder en vermoedelijk in Hoorn. Spoedig wordt tot de oprichting van psycho-technische bureaux overgegaan en ook de nazorg voor het B.L.O. wordt nader bekeken. Het verslag geeft een uitvoerig over zicht van de enquetrices, psychiaters psycholoog, sociale werksters, enz. In principe is besloten tot benoe ming van een psychiater in alg. dienst, speciaal voor het „voor- en nazorg- werk". DE HUISVESTING Overal geven de gem. besturen mede werking voor de huisvesting. In Den Helder wordt het pand Javastraat 149 in gebruik genomen en ook het gem. be stuur van Hoorn verleent medewer king. Op 2 Juli is een conferentie met de schoolartsen gehouden, die krachtig zullen medewerken. In goede samenwerking hoopt men vele moeilijkheden te kunnen over winnen. Een beroep op medewerking wordt ten slotte gedaan op allen, die in de geestelijke gezondmaking van ons volksleven belangstellen. MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Rumoer op de afdeling pantoffels. Victoria Theater, 8 uur: De grote race. Cinema Ameri- cain, 8 uur: Kermisvreugde. Alle thea ters toegang tot 14 jaar o.g. DINSDAG Bioscopen als Maandag. Geertje Verhage jeugd- hengelkampioene van Alkmaar De grote viswedstrijd voor de Alk- maarse jeugd, uitgeschreven door de A.H.V. „Luctor et Emergo" is een groot succes geworden. Niet minder dan 216 deelnemers had den zich aangemeld om met elkaar de strijd aan te binden wie voor dit jaar jeugdkampioen van Alkmaar zou wor den. Bovendien waren er 62 prijzen, waaronder 22 hengels en een rail. Van af de Koorstfaat tot aan het Wilde manshofje stond een lange rij jeugdige hengelaars, die zich allen tot aan de laatste minuut hebben ingespannen. Toen het einde er was, en zij in op tocht naar het Doelenveld vertrokken, om daar de prijzen in ontvangst te ne men, was het resultaat: Kampioen van Alkmaar Geertje Ver hage, Ruiterstraat, met 22 stuks; afd. 711 jaar: le pr. Geertje Verhage, 2e pr. Ben Constant, 3e prijs Gerard Weel, 4e pr. Toon Schouten. Afd. 1214 jaar: Jan Busch le pr.; Alfred Bokker 2e pr.; Sjaan Mieldijk 3e pr.; L. Henke 4e prijs. Alle deelnemers ontvingen nog ver snaperingen en bovendien kregen zij, die geen prijs hadden gewonnen een pakje nougat. De hengelaarsvereniging dankt al len, die medegewerkt hebben aan het welslagen van dit bijzonder sportevene ment. Succesvo' optreden van Indra Dat Indra, zo kort na de laatste maal, Zondagavond een goed gevuld Gulden Vlies trok, bewijst de roep die van hem uitgaat. Het moet voor de scepticus, die iedere vorm van oc culte gave met humbug betitelt, een onbehaaglijke gewaarwording zijn, de krachtige poging tot bewijsvoering van het tegendeel, zoals Indra deze leverde, te moeten aanschouwen. Hoewel Indra's programma in grove trekken analoog was aan dat van de meeste van zijn collega's, verschilt het hierin toch door de zeer beschaafde experimenten wars van alle pompeuze show en de afwerking van zijn in alle nuances geslaagd optreden. Cataleptische proeven, geestelijke en stoffelijke clairvoyance, psychome trische experimenten enz. vulden dit lijk gevarieerde programma. Met het troepentransportschip „Waterman", dat op 11 Aug. j.l. uit Tandjong Priok vertrok en vermoedelijk op 7 September a.s. te Rotterdam zal aankomen, rei zen naar huis de volgende stad- en streekgenoten: J. M. Wentink, Nieuwspoortslaan 5; B. S. van Baarsen, Snaarmanslaan 25; C. Schouten, Vondelstraat 2; J. J. Kwast, Korte Lyceumstraat 13; H. J. A. Lambrechts, Bergerweg 48; C. Roobeek, Ropjeskuil 32 en J. A. Henke, Koningstraat 10, al len te Alkmaar. J. A. W. Bor, Van Borselenlaan 14; G. Witte, Verl. Geestweg 8; H. C. Friedt, Stationsweg 19 A en C. J. Krijgs man, Beemsterlaan 4, allen te Bergen. J. Webeling, Juliana- straat 7 en H. KonijPrins Hendrikstraat 24, beiden te Eg- mond aan Zee. H. van Kleef, Waardijk 1, Zuid-Scharwoude. J. G. Kos, Werfstraat 11, Noord- Scharwoude. S. Bak, Dijk 103, Broek op Langendijk. J. Sprenke ling, Kruisweg H 35, Heerhugo- waard. Auto-succes voor mevrouw en de heer Kokkes Mevrouw A. C. Kokkes-Godijn en de heer J. P. Kokkes hebben met hun Austin met succes deelgenomen aan de West-Nederland-rit, een dag- en nacht' rit over 600 km. Vrijdagavond werd bij hotel Duinoord aan de Wassenaarse- slag gestart, terwijl Zaterdagmiddag bij de Houtrusthallen te Den Haag ge finisht werd. De nachtrit bestond uit een z.g. kaartleesrit over 275 k.m., het dagtraject was een prestatietocht over 340 km. In totaal startten 160 wagens. In he nachttraject behaalden mevr. en de heer Kokkes in klasse 2 (800 tot 1500 cc.) de derde plaats met 10 straf- punten achter G. J. Dijkstra, Heem stede en H. G. v. d. Sluis te 's Graven- hage. In de dagrit was de tweede plaats voor onze plaatsgenoten, die 4 strafpunten kregen, terwijl W. E. R. Hilarius, Heemstede, een foutloos par cours reed. In het algemeen klassement bezetten zij daarop de tweede plaats achter G. J. en J. Dijkstra, Heemstede. Bij de acceleratie-remproef leverde het echtpaar Kokkes met 15,6 seconde de beste prestatie in zijn klasse. Dank zij deze successen mochten mevrouw en de heer Kokkes de prijs voor de ge mengde équipe in ontvangst nemen. RK AFC—HBC 2—2 Voor een talrijk publiek en voor voetbal enigszins te warm weer, speel den beide ploegen een behoorlijke wedstrijd. H.B.C. zette er direct een snel tem po in. Alle aanvallen gingen over de vleugels. In één dezer wist de links buiten na 5 min. spelen met een pracht doelpunt de leiding tu nemen De Alkmaarders raakten nu beter op elkaar ingespeeld. Van krachtver- schil was er geen sprake, terwijl er zich voor beide doelen spannende mo menten afspeelden. Enkele pracht kansen kreeg de AFC-voorhoede, doch doelman Willems was het grote strui kelblok. Het opstellen van deze jonge knaap was voortreffelijk. Hij is een doelverdediger, waar we nog wel eens meer van zullen horen. De gelijkma ker kwam nog onverwacht, toen mid- voor Tijm een kansje zag en met een ver schot verdween de bal in het net (1—1). Na de doelwisseling bleef de strijd het aankijken volkomen waard. De AFC-ers hadden het eerste kwartier een lichte meerderheid en met een echt „Heinis"-doeIpunt namen ze de ■jing (2—1). Geleidelijk aan begon de warmte de spelers parten te spelen. Het spel bleef goed, doch de snelheid begon in kracht te verminderen. De Haarlem mers verplaatsten het spel naar de AFC-helft, wat enkele hoekschoppen opleverden. Hun midvoor profiteerde van een weifeling in de A.-achter- hoede en scoorde de verdiende gelijk maker. Met een 22 stand floot scheidsrechter Biskanter het einde van deze partij. Waarschuwing Op verzoek van de hoofdcommissa ris van politie te Amsterdam plaatsen wij de volgende waarschuwing: De aandacht wordt gevestigd op Frederik Christiaan Tulleken, geboren te Amsterdam op 10 November 1925 verblijfplaats onbekend. Hij biedt hoofden van ziekenhuizen, gestichten, kloosters enz. per telefoon Amerikaan se soeppasta a f 1.25 per pond te koop aan, voorgevende dat een met name genoemde grote bankinstelling deze levensmiddelen ter beschikking heeft gekregen voor verdeling onder diverse instellingen. Daarna wordt op een tijdstip, waarop verwacht mag worden dat bedoelde hoofden afwezig zijn, per auto een rembourszending ondeugde lijke soeppasta tegen de vastgestelde koopsom gezonden.ook al werd geen pasta besteld. De bij de zending ge voegde beurtvaartadressen vermelden Tuilekens handelsmaatschappij als af zender. EEN UITSTEKENDE DANZA-AVOND Zaterdagavond was de grote zaal van 't Wapen van Heemskerk ge heel bezet met donateurs en vrien den van deze operette-vereniging die een selectie gaf uit verscheidene ope rettes of wel een solisties resumé van wat „Danza" in de loop van haar be staan, zoal voor het voetlicht heeft gebracht. Van dilettanten hebben we tot nog toe geen avond als deze beleefd, waar de operette-muziek in concertvorm werd gepresenteerd. „Danza" heeft met deze avond zeker een gelukkige gedachte gehad: het was weer eens iets anders. Dat deze afwisseling door het aan wezige publiek ten zeerste werd ge waardeerd, bleek wel uit de stilte tijdens de zang en de muziek benevens het enthousiaste en luide applaus. Op het podium met bescheiden entourage van wat bloemen kwamen de sterkste krachten ons aria's voorzingen uit de Bedelstudent". „De 1001 Nacht", .Alkmaar in Spaanse tijd" e» de Czar das fürstin. Truus Schot, Ger de Nijs en Tom de Munk waren het voorna melijk die met ware elegance en tem perament hun soli over het voetlicht brachten zodat men dan ook de soms vocaal zwakke plekjes gaarne op de koop toe nam. Truus Schot begint vooral in de operettesfeer steeds meer t' s te raken. Zonder „dans" zou de- ond niet compleet zijn geweest en cl .om boden Anne-Marie Kühne en Mcta de Vries ons enkele perfect uit gevoerde dansen. Een extra compli ment voor de dans op een sonatine van Beethoven. De choreographie was een voudig maar zeer smaakvol. Met haar solodans „Een Slavische dans" had Anne Marie Kühne een daverend suc ces. Opvallend was de keurige muzi kale verzorging van de instrumentale begeleiding door de heren Theo Pater- notte, (viool), Ger Visser (piano) en Kaal (cello). De door hen gespeelde introductie muziek van de operette 1001 nacht had een groot succes. Een derge lijke avond is ook voor de optredenden uitstekend om podium-routine te ver krijgen. De vocale en instrumentale muziek werd zeer aangenaam onder broken door de conferencier Nico Ak kerman en Piet Kroon (als de beroem' de Kees Stet); hun optreden was doel treffend, de lach was niet van de lucht. Zo viel er uit deze avond de conclusie te trekken, dat het niet altijd nodig is om juist met schitterende décors en costumes het publiek te boeien. In be scheiden vorm bleek dit ook mogelijk te zijn. Met deze succesvolle avond heeft „Danza" ongetwijfeld voor de beoefenaars van het Operette-genre weer een perspectief geopend. Ms. Ook oude mensen kunnen roekfloos zijn Een verpleegde van de Prins Hen drik Stichting te Egmond aan Zee vond onlangs iets vreemds op het strand, dat hij mee naar huis nam, omdat er voor het knutselwerk, dat de oude ver pleegden daar in een kelder doen, nog wel het een en ander was te gebruiken. Vrijdag namiddag omstreeks 5 uur waren drie mannen in de kelder aan het werk en de 65-jarige J. Advocaat vond bij het zoeken naar een vijltje het vreemde voorwerp, dat hij besloot te demonteren. Het was een ontste kingsinrichting van een mijn en toen hij de slagpen er uit getrokken had volgde dan ook een geweldige ont ploffing. De onvoorzichtige verpleegde werd met een verbrijzelde hand naar het Centraal Ziekenhuis in Alkmaar ver voerd, waar men de hand inmiddels geamputeerd heeft. Naar omstandigheden maakt de heer A. het best. Zijn medewerkers in de knutselwerkplaats schijnen er goed af gekomen te zijn. Oud-katholieken krijgen een parochie in Alkmaar De oud-katholieke bisschop van Haarlem, mgr. J. van der Oord, heeft machtiging verleend tot het stichten van een Oud-Katholieke parochie in Alkmaar, welke gesteld is onder het patronaat van de Heilige Laurentius. Sinds 1943 werd regelmatig dienst gehouden in de Lutherse Kerk en daar uit is een Comité Alkmaar ontstaan, waarin o.a. zitting heeft pastoor J. A. J. van Zanten te Egmond aan Zee. De gemeente Alkmaar heeft een ter rein voor de te bouwen kerk in uit zicht gesteld en het Oud-Katholieke Episcopaat heeft voor de bouw een be drag gereserveerd. Bouw van dienstwoning op het Ziekenhuisterrein Dezer dagen is het aannemersbedrijf van de heer A. Vos uit de Juliana van Stolberglaan begonnen met de bouw van de dienstwoning voor de directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst, dr. W. J. Ldjenga. Het huis, dat cn inhoud van 500 m3 zal hebben, zal op de Zuid-Oostelijke hoek van het ziekenhuisterrein gebouwd worden. Naar de directie van Openbare Wer ken ons mededeelde, zal het, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, aan het eind van dit jaar of begin vol gend jaar gereed komen. Marktberichten NOORDERMARKTBOND, 22 Aug. - 33.000 kg Aardappelen: Eerstelingen 7,80—8,30, Eigen heimers 6,70—7,40, blauwe Eigenheimers 6,50 —7 en Bevelanders 5,80—6,40; 70.000 kg Rode kool 5,50—5,60; 2800 kg Gele kool 5,90; 10.000 kg Witte kool 11,10-11,90; 10.000 kg Slaboiien 35—43; 2000 kg. Uien 9—11; 40 stuks Bloemkool 35—52. WARMENHUIZEN, 22 Aug. - 34.500 kg Aardappelen: Schotse muizen 8,20—8,50, Eigenheimers 6,30—7,50. Meerlanders 7,10, Bintjes 6—7,80, Grove bintjes 7,50—8,10 en Bevelanders 6,80; 1168 kg Slabon. 29—39; 400 kg Biet.. 4; 10.000 kg Witte kool 11,70 -11,90. De Candidaat Oefenmeesters, die Zaterdagavond tegen Alcmaria in het veld kwamen, zijn er in geslaagd een kleine 45 overwinning te behalen. Deze cijfers zeggen echter weinig, daar deuitslag evengoed andersom had kunnen zijn. Het was een tech nisch uitstekende wedstrijd, waarin beide partijen zich geheel gaven. De beide doelverdedigers konden weinig doen aan het grote aantal goals, daar de meeste uit doorbraken gemaakt werden. Het kwam herhaaldelijk voor, dat een voorhoedespeler alleen voor de keeper kwam te staan en dan een gemakkelijke schietkans had, hoewel er ook nog heel wat van deze kansen" gemist werden. De achterhoede dient hier in een competitiewedstrijd beter aandacht aan te schenken. Keeper Avink was goed op dreef. Als hij nu nog leert uitschieten zoals z'n overbuur man Noortman dat deed, verdient hij zijn plaats onder de lat. Het is niet mogelijk uitblinkers te noemen, daar allen hun best deden. Het spelbeeld van de eerste helft verschilde veel met dat van de twee de helft. Vóór de rust werd zeer veel samengespeeld en het kwam zelden voor, dat een speler er alleen tussen uittrok. Er werd in die periode door de Cand. Oefenmeesters maar één doel punt gescoord en dat was eigenlijk nog te veel. daar Alcmaria niets voor hen onder deed. In de tweede helft werd het samenspel minder ver door gevoerd en er werden herhaaldelijk open aanvallen opgezet. Daar de beide verdedigingen opdrongen, ontstonden cr toen geregeld gevaarlijke momen ten en kon de score tot 45 worden opgevoerd. Uit de wedstrijd Reeds direct na de aftrap kreeg Willy Schmidt een mooie kans. Hij liep goed door en kwam alleen voor keeper Noortman te staan. Zijn schot ging echter naast. Even latei kreeg De Buyzer ook een kans, toen hij de bal tot vlak vóór het doel opdreef. Hij schoot echter tegen het uitgestoken been van de doelman. Zo werden ver scheidene kansen onbenut gelaten. Doch aan de andere kant had doel man Avink ook een behoorlijke dosis geluk. Als hij uitliep, nam Vrouwe Fortuna zijn plaats onder de lat in. Eerst acht minuten vóór de rust werd een doelpunt gescoord. Midvoor Hore man speelde zich mooi vrij en rende met Helderman op zijn hielen op het heiligdom van Avink af. Met een schot in de hoek gaf hij de Cand. Oefen meesters de leiding (01). Met deze stand, die de verhouding in het veld niet juist weergaf, brak de rust aan. De tweede helft was nog geen tien minuten oud, toen Avink ver moest uitlopen. Hij en Badenhuyzen liepen elkaar in de weg met als gevolg, dat Busser op een sukkeldrafje naar het doel kon lopen om daar op zijn ge mak de bal in te deponeren (0—21 Toen brak een stroom van doelpunten los. Drie minuten later verkleinde Ever- versteyn met een mooi schot de achter stand. (1-2). Direct hierna slaagde Ooms er in door te breken en de stand op 3-1 te bren gen. Nog geen twee minuten later Willy Schmidt, die vier man om speelde en de achterstand tot 23 verkleinde. Het volgende doelpunt nam Horemans voor zijn rekening (2—4). Enkele ogenblikken later voer de dezelfde speler de score tot 2—5 op. Toen was het uit met de heerschappij van de Oefenmeesters. Alcmaria zette alles op alles en de bezoekers werden geheel op hun eigen helft terugge drongen. Eversteyn, die geregeld vaarlijk voor het doel van Noort 2wierf, werd ten val gebracht enblik, dat hij een goede schiam had. De toegestane penalty werd Hendriks benut (53). Dit was Vr de thuisclub het sein om er nog schepje op te gooien. Er werden kele heel mooie kansen verknt» doch aan de andere kant had A.y ook nog éénmaal geluk. Er kwa> opeens twee Oefenmeesters vrij zijn doel te staan, doch de bal tegen hem aangeschoten. Door een konijn achter de terugspringt, bal aan te wippen, slaagde hij cr net in het gevaar te keren. Na' Eversteyn nog éénmaal tegen de gekopt had, slaagde De Buyzer' twee minuten vóór tijd in het doelpunt te maken. Met de stand voor de Can. Oefenmeesters bralt1 einde aan. Het publiek dankte de i Iers na afloop van deze aantrekkelï wedstrijd met een hartelijk applay Bergen Wedstrijd om de wisselbeker „De Bergenaar" Op het BSV-terrein aan de Kerke- dijk werd Zondag de eerste ronde van het tournooi om de in 1935 uitgeloofde wisselbeker „De Bergenaar" gespeeld. De belangstelling van de zijde van het publiek had groter kunnen zijn, maar de zee trok deze middag meer dan een voetbaltournooi. De strijd tussen Alcm. Victrix en Shell, de beste van de vier die deze middag werden gespeeld, stond tech nisch op hoog peil en ondanks de tem peratuur was het speltempo hoog. De kamp eindigde met 00. Strafschoppen brachten de overwinning aan Shell. De partij BerdosBSV eindigde met 10. Het spel was nog geen vijf min. aan de gang, toen de Berdos speler Groenenwoud onverwacht het eerste en enige doelpunt scoorde. BSV kreeg herhaaldelijk kansen, was vaak in de meerderheid, maardoelpunten ble ven uit. De derde wedstrijd Wieringerwaard ZFC had een spannend verloop en ein digde met 33. Strafschoppen brachten eerst bij de derde keer de overwin ning aan Wieringerwaard. Tenslotte won Vrone met 21 van Alkm. Boys, een welverdiende over winning. Zondag 4 September volgt de tweede ronde: om 1 uur ShellBerdos en om 2.15 uur WieringerwaardVrone. Om 4.45 zal de eindstrijd gestreden worden. Nog éénmaal „De Getemde Feeks". Aangemoedigd door het grote succes, dat het „Zuid-Nederlands Toneel" op 8 Augustus in het Openluchttheater mocht behalen, heeft het VW-bestuur besloten nog een voorstelling door ge noemd gezelschap te doen geven en wel op Dinsdag 23 Augustus. Wie fleurig toneel wil zien in een passende omgeving, gaat Dinsdag het temmen van de feeks bekijken. Na afloop vertrekken bussen vanaf de ingang van het theater naar Alk maar en Schoorl. Lijk van conducteur f»an;;s>spoe!'J Naar wij vernemen is Zaterdag, dag te Egmond Binnen het lijk spoeld van de op 15 Aug. in aan Zee verdronken conducteur het daar voor pleziertochtjes gebrul amphibie-vaartuig, de 19-jarige jt> sterdammer F. Ch. T. van Helden, Het lichaam, dat reeds onherkg baar was geworden, is heden in zinken kist naar Amsterdam ovei; bracht. St. Paneras VRONE-SPELER BREEKT EEN Tijdens de wedstrijd VroneDTS,é werd gespeeld voor een record toeschouwers, brak de Vrone-speler? Bus zijn been, nadat hij in botsing s gekomen met een DTS-speler. Na 1 ongeval, dat even voor de rust plat vond, werd de wedstrijd gestaakt, zal Woensdag a.s. worden overgespeöi De recette van deze wedstrijd, die j speeld wordt in het kader van Zuurkoolbeker-competitie, zal ten g de komen aan de gewonde speler. Zuid-Scharwoude Kindje verdronken Zaterdagmiddag, terwijl de moeder even f boodschap deed, is een tweejarig zoontje do familie Beemsterboer op een kippenhok klommen en daar afgevallen. Het jongetje kw? op een steen terécht, schijnt daardoor bewust! loos te zijn geraakt en is in het water gegl! den. Daar de dienstbode dacht dat het kit met de moeder was meegegaan, werd het in direct vennist. Toen men later ging zoete bleek de kleine verdronken te zijn. Heiloo Ernstig ongeval Onze plaatsgenoot mej. Kitty de Wit, die bi haar broer achter op de motor zat, heeft lelijke val gemaakt. Toen bij een bezoek i Amsterdam een aanrijding werd veroorzaakt, viel zij met baar hoofd op het plaveisel et liep een hersenschudding op en zal nu voor lopig in het ziekenhuis te Amsterdam moeten verblijven. Mej. De Wit, die één der hoofdrollen zot vervullen in het in studie genomen stuk va: Het Masker: „Maria Stuart", is daardoor iiinderd voorlopig aan de repetities deel tt nemen. Waarschijnlijk zal het stuk later in het sei zoen worden opgevoerd, dan aanvankelijk n| de bedoeling heeft gelegen. KSV-nieuws HSV I nam gister deel aan het tournooi vai SLTO te Amsterdam. Zij wist beslag te legg cp de tweede prijs., door eerst van SLTO winnen met 2—1 en daarna te verliezen V; WMS met 4—3. HSV II eveneens reserve-elftal, het andere nam deel aan Willem Bruul-tournooi verloor in een vriend schappelijke ontmoeting van Vitesse II te C» tricum met 5—2. Vitesse III won van HSV ID met 3—1, terwijl de junióren van Vitesse HSV gelijk speelden, 1—1. Huldigingscomité gevormd Meester W. Tamis, die vanaf de oprichtinj der r.k. scholen hoofdonderwijzer was, is in September 25 jaar alhier werkzaam. Oud-leer- lingen hebben een huldigings-comité gevormd, bestaande uit de heren A. Borst, Jan Schut, Jan Bolten en Jan Kraakman. Een serenade De heer KI. Rood en echtgenote, wonende aan de Westerweg alhier, vierde gisteren hun 25-jarig huwelijksfeest. De heer Rood die reeds jaren vaandeldrager van het muziekcorps „St. Ceacilia" is, had gister vau het corps een serenade in ontvangst te nemen. Ongetwijfeld een sympathieke geste voor dit verdienstelijke en voor ieder klaar staand lid van dit corps. Onze felicitatie gaat hierbij. Telefonisch aangesloten Onze correspondent te Heiloo, de heer H. Pel, Sch. Hondsbosselaan 72, is vanaf heden telefonisch aangesloten onder nr 4738. Vereni- gingssecretarissen nemen hiervan nota. Jan Pronk rijdt Dinsdag zijn serie Bij de indeling van de drie series voor de 100 km. achter grote motoren te Kopenhagen heeft Jan Pronk uit Heiloo in de derde serie geloot. Deze ziet er als volgt uit: Pronk (Neder land), Besson (Zwitserland), Meule- man (Belgie) en Bethery (Frankrijk). Uit elke serie komt de winnaar on middellijk in de finale. De overige stayers rijden twee repechages, van elke repechage komt de winnaar even eens in de eindstrijd. In totaal komen dus in de finale 5 stayers uit. De der de serie wordt Dinsdag 23 Augustus gereden.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2