u Faanhof wereldkampioen der amateurs HAAI SA; JN De Zwarte rchidee De Alkmaarder Meer-week begonnen an Alcmaria efenmeesters Hub Vinken eindigt op derde plaats Prof.-titel voor Van Steenbergen Eerste League-dag in de hitte i. Panera s id-Scharwoude Heiloo Slijkhuis slaat Reiff Luxemburger Kass kreeg J de Luxemburger aldoor even „zwemmen". Om weer bij te Faanhof wordt prof. Geblesseerde Schulie reed goede course Arsenal verloor de eerste wedstrijd Zeilers troffen ideaal zomerweer SCHAAK-ACHTDAAGSE TEN EINDE Vreeke had hoogste score Het Radioprogramma Eversteyn, die geregeld voor het doel van Noon'8, verd ten val gebracht dat hij een goede schi 81 toegestane penalty weM^1" i benut (5—3). Dit Wao :lub het sein om er noa 001 op te gooien. Er werden Cet| :1 mooie kansen verkn e" de andere kant had *?S eenmaal geluk. Er kw= wee Oefenmeesters vrij te staan, doch de bal w?' im aangeschoten. Door jn achter de terugspringend te wippen, slaagde hij er n et gevaar te keren. N°°f i nog éénmaal tegen de ïad, slaagde De Buyzer luten vóór tijd in het laats!r te maken. Met de stand 4 I Can. Oefenmeesters brak h 1. Het publiek dankte de s» floop van deze aantrekkelijk,' met een hartelijk applaus' ik van conducteur ?an respoel'J u vernemen is Zaterdagnila. mond Binnen het lijk aanse. n de op 15 Aug. in Berm 'erdronken conducteur vat voor pleziertochtjes gebruikt, vaartuig, de 19-jarige An. :r F. Ch. T. van Helden, aaam, dat reeds onherken. geworden, is heden in een st naar Amsterdam overg(. 'ELER BREEKT EEN BEES I Ie wedstrijd Vrone—DTS, dit A| eeld voor een record aan'.jl irs. brak de Vrone-speler H. een, nadat hij in botsing was net een DTS speler. Na dit at even voor de rust plaats i de wedstrijd gestaakt, en 'ag a.s. worden overgespeeld, van deze wedstrijd, die gei dt in het kader van de iker-competitie, zal ten goc- aan de gewonde speler. dje verdronken Idag, terwijl de moeder even m ed, is een tweejarig zoontje van emsterboer op een kippenhok «e- t laar afgevallen. Het jongetje kwan I terecht, schijnt daardoor bewusle- j jeraakt en is in het water gegle- I dienstbode dacht dat het kind] was meegegaan, werd het met Toen men later ging zoeken I verdronken te zijn. nstig ongeval ;enoot mej. Kitty de Wit, die bij iter op de motor zat, heeft een laakt. Toen bij een bezoek aan 'Q aanrijding werd veroorzaakt, baar hoofd op het plaveisel en nschudding op en zal nu voor- te Amsterdam moeten die één der hoofdrollen zou et in studie genomen stuk van .Maria Stuart", is daardoor ver* aan de repetities deel te zal het stuk later in het sei- opgevoerd, dan aanvankelijk in eeft gelegen. ISV-nieuws gister deel aan het tournooi van irdam. Zij wist beslag te leggen prijs; door eerst van SLTO tf -1 en daarna te verliezen vaj HSV II eveneens eei et andere nam deel aan het verloof in een vriend* moeting van Vitesse II te Cas- Vitesse III won van HSV III jl de junióren van Vitesse en 1—1. gscomité gevormd ramis, die vanaf de oprichlin» 1 hoofdonderwijzer was, is in iar alhier werkzaam. Oud-leer- en huldigings-comité gevormd, e heren A. Borst, Jan Schut, an Kraakman. serenade Rood en echtgenote, wonende eg alhier, vierde gisteren hun De heer Rood die reeds ger van het muziekcorps „St. 1 gister van het corps een angst te nemen. Ongetwijfeld geste voor dit verdienstelijke laar staand lid van dit corps, gaat hierbij. sch aangesloten ident te Heiloo, de heer H. josselaan 72, is vanaf heden loten onder nr 4738. Vereni- nemen hiervan nota. Pronk rijdt ig zijn serie ng van de drie series ■n. achter grote motoren heeft Jan Pronk uit erde serie geloot. Deze gt uit: Pronk (Neder- (Zwitserland), Meule- -n Bethery (Frankrijk), e komt de winnaar on- le finale. De overige twee repechages, van komt de winnaar even- istrijd. In totaai komen e 5 stayers uit. De der- Dinsdag 23 Augustus Prachtige start der wegwedstrijden te Kopenhagen Nieuw Nederlands record Toen Faanhof Zaterdag met de ene hand van het stuur en één lengte voorsprong op de Luxemburger Kaas als eerste de finish passeerde en Neder land dus het wereldkampioenschap op de weg voor amateurs had gewonnen, jagen wij taferelen op de tribunes zoals wij die in 1947 hebben meegemaakt, (0en Middelkamp te Reims wereldkampioen der professionals werd en Jefke Janssen de derde plaats bezette. De kleine Nederlandse kolonie was dol van ^engde over deze zege, die bovendien op zulk 'n fraaie wijze was behaald en „•aarbij wederom een derde plaats kwam, die van Hub Vinken, want de Lim- iD-'ger had met glans de sprint van het peloton, dat op 209 meter achter de jeiée vluchtelingen had gejaagd. gewonnen. Vierde werd de Fransman Blosson. moest komen had Kass extra energie nodig, het geen natuurlijk de laatste druppels lesje een John Stol zei het na afloop zo uit stekend: deze fraaie zege, een wereld kampioenschap voor Henk Faanhof, een derde plaats voor Hub Vinken, een negende plaats voor Jan Nolten, een tiende plaats exaquo van Wout- je Wagtmans en Jan Lagrouw, was voor een belangrijk deel te danken aan de voortreffelijke teamgeest, wel ke er onder de amateurs heerste. De Italianen zaten elkaar gedurende de gehele wedstrijd kwaad aan te kijken, in de Franse ploeg klopte het ook geenszins, maar bij Belgie, en ook bij de Luxemburgers ging het wat stiller toe en dus beter. Faanhof heeft zich in deze wedstrijd bnzonder onderscheiden. Het was een uiterst snelle course, die over de gehe le wedstrijd tussen de 39 en 40 km lag. Er werd telkens gedemarreerd en talloze malen in elke ronde moesten een paar vluchtelingen worden bijge haald. Faanhof heeft hierin een groot aandeel gehad. Toen in de voorlaatste ronde alle overgebleven deelnemers weer bijeen lagen en de tot nu toe on bekende Luxemburger Kass demarreer de, ging het er gevaarlijk uitzien voor de Nederlanders, die zo'n belangrijke I rol in het koor der kanshebbers had- I den gespeeld. Maar Faanhof is de I Luxemburger in zijn eentje gaan halen I en dat deed hij tactisch op het stukje, waarin een stijging in het parcours zat. De laatste reserves moesten worden aangesproken. Velen hadden die niet meer. maar Faanhof bewees zijn grote vorm van de laatste tijd door met een sprong bij de vluchteling te ko rren. Spoedig hadden beiden 300 meter genomen en toen was het duidelijk, dat het kampioenschap tussen hen beiden zou worden uitgevochten. Faanhof draaide in deze laatste ron de de Luxemburger Kass nog even een tactisch lesje voor de neus, het welk de Beneluxpartner nog lang zal heugen. Zeker, beiden namen om beurt de kop, maar als Faanhof kop nam gebeurde dat met een flits, zodat Foukje klopte de Britse cracks In White City te Londen werd de eerste internationale dameswedstrijd sinds 15 jaar gehouden, de drielanden ontmoeting Engeland, Nederland, Frankrijk. Tal van Olympische ster ren waren aanwezig, maar de afwe zigheid van Fanny BlankersKoen werd betreurd. De 100 meter bracht al dadelijk een onaangename verrassing voor de Engelsen omdat Sylvia Chee- seman en Dorothy Manley gemakkelijk geklopt werden door Foukje Dillema. De tijd van Foukje was 12.1 sec. Op de 200 meter zag men een ver woede strijd tussen Sylvia Cheese- man en Foukje Dillema. Het Engelse meisje hield stand tot 10 meter voor de finish maar moest toen Foukje voor bij laten gaan, die met een kleine me ter voorsprong als eerste over de streep ging in 24.6 sec., haar beste tijd van het seizoen. Het totaal klassement van de landen- wedstrijd was: 1 Engeland 67 punten, 2 Frankrijk 54 punten, 3 Nederland 48 punten. bloed uit de Luxemburger haalde. Maar bovendien bleek deze voortref felijke tactiek van Faanhof de psycho logische knock out voor Kass te zijn. Want in de sprint werd wel fel ge vochten, maar verder dan het achter wiel van Faanhof kon de Luxembur ger het toch niet brengen, zodat hij met één lengte werd geslagen. Weer had Nederland een wereldkampioen op de weg, 't geen bij de amateurs se dert 1934, toen Pellenaars te Leipzig had gewonnen, niet meer was voorge komen. De tijd van Faanhof was 193.6 km in 4 uur 53.42. Hub Vinken no teerde 4 uur 54 m. 4 sec. De dertiende „Voelde je, dat je kon win nen?", vroeg de ANP-verslagge- ver aan de nieuwe wereldkam pioen Henk Faanhof. „Waarachtig wel", zei de 26- jarige Amsterdammer. „U weet, dat ik in de oorlog in verschei dene concentratiekampen heb gezeten en dat ik na de bevrij ding maar langzaam op dreef kwam. Slechts eenmaal heb ik een kampioenschap van Neder land behaald, in 1948, toen ik op de Stadionbaan het vijftig kilo meterkampioenschap won. Maar dit seizoen was ik op dreef. Twaalf overwinningen, waarvan elf in Nederland en vandaag mijn dertiende zege, het wereldkam pioenschap." „En wat ga je nu doen?" „Nog enkele maanden blijf ik amateur en dan word ik definitief pro fessional. Ik heb vele jaren als amateur gereden, nog vóór de oorlog, en ik geloof, dat deze stap nu wel verantwoord is", al dus Faanhof. LIET WEGKAMPIOENSCHAP voor de profs bracht een geladen Schulte aan de start, die echter bü het verstrijken van de 300 km. last ondervond van zijn blessure, die hij Woensdag te Helmond had opgelopen. Gerrit werd vijfde achter de Belg Rik van Steenbergen, de Zwitser Kübler, Fausto Coppi en de Belg gehotte. Meer dan 300 meter voor de eindstreep had de Belg Rik van Steenbergen de sprint ingezet en met twee lengten voorsprong op Kübler en Coppl ging de Belg zegevierend over de eindstreep. Toen een verslaggever de wereldkampioen vroeg of hij dit resultaat verwacht had, zei Van Steen bergen „Daar zal ik iets schoons van vertellen. Vanmorgen bij het vertrek zegt Kübler tegen mij: Ik heb vannacht gedroomd, dat gij, Rik, kampioen zoudt worden en ik tweede. Die droom van Kübler Is dus precies uitgekomen." ke band, welke hem als een der eer ste slachtoffers uit de strijd wierp. De uitslag was: 1 Van Steenbergen (B.) 7 uur 34 min. 44 sec., 2 Kübler (Zwits.) zelfde tijd, 3 Coppie (It.) zelfde tijd. 4 Schotte (B.) 7.37.46. 5 Schulte (Ned.) 7.38.09, 6 Stettler (Zwits.) 7.38.12, 7 Diedrich (Lux.) 7.38.15, 8 Danguillaume (Fr.) 7.39.02. 9 Magni (It.), 10 (Fr.), 12 Van Est (Ned.) z. t„ 20 Jansen (Ned.) z. t. GASTON REIFF boog het hoofd Tjjdens de te Antwerpen gehouden landen-athletiekwedstrijd BelgieNe derland boekte Slijkhuis op de 1500 meter een verrassende zege op de Belg Gaston Reiff door dit nummer in 3 min. 43,8 sec. te winnen. Deze tijd betekent een nieuw Nederlands i cord. Met liefst 5.8 sec. verbeterde Slijk huis zijn Nederlands record, dat se dert 7 September van het vorig jaar (Leuven) met 3 min. 49.6 sec. geves tigd werd. Slijkhuis bleef slechts 0.8 sec. onder het wereldrecord, dat met 3 min. 43 sec. op naam staat van de Zweden Gunder Haegg en Lennart Strand. De tijd van Reiff bedroeg 3 min. 46 sec., hetgeen een nieuw Bi gisch record betekent. Harting (Nederland) werd derde met 3 min. 59 sec. De Belg Langenus plaatste zich vierde. De landenwedstrijd BelgieNeder land is in een kleine overwinning voor het Nederlandse team geëindigd. Nederland behaalde 89 punten, Belgie 87. De tenniskampioenen In een eindstrijd waarin de tegen stand van Van Meegeren groter was dan vermoed was, heeft Van Swol zijn tenniskampioenschap verlengd. Hij sloeg Van Meegeren met 62 7-5 6-8 6—3. De dames-enkelspeltitel ging van mevr. Roos over op mej. Hermsen. Zij won voornamelijk door haar groter vaart en haar beter netspel van mevr. Roos 6—3 62. Het gemengd dubbelspel werd ge wonnen door de combinatie mej. Herm sen—Linck. Rinkel en Van Swol her nieuwden hun kampioenschap van '48 herendubbelspel na fikser tegenstand van Wilton en Van Meegeren dan ver wacht werd 4—6 6—4 6—4 6—1. In het damesdubbelspel wonnen mevr. Blaisse en mevr. Roos het verlies van de eerste set met 06, met 64 63 de beide volgende. Gerrit van Beek rijdt de achtervolging Gerrit van Beek zal met Wim van Est de achtervolging rijden, aldus een beslissing van de Nederlandse officials. Er was nog sprake van geweest, dat Gerrit Schulte van Beek zou vervan- ken, maar na de zeer zware rit van Zondag achtte men het beter om Van Beek, die nog geheel fris is, op dit nummer in te zetten. De achtervolging der professionals vangt Dinsdag aan. ZILVEREN PONTTOURNOOI Zaterdagavond werden de wedstrijden voor de eersfe ronde van het Zilveren Ponttournooi van de Volewijckers ge speeld De uitslagen luiden: Haarlem Elinkwijk 16; VolewyckersAGOVV De uitslagen van Zondagmiddag waren: Haarlem—AGOVV 5—7; Vole wijckers—Elinkwijk 2—1. Coppi werd in sprint geslagen Schulte heeft in dit kampioenschap schitterend gereden. Hij zorgde er voor steeds in de voorste gelederen te blijven, hij koos vrijwel nooit het wieltje, bleef niet afwachten, wat de anderen zouden gaan doen, maar nam zelf het initiatief. Heeft hij zich zelf een beetje overschat? Hoe het ook zij, toen na de 30ste ronde Coppi, Van Steenbergen en Kübler langs de ere tribune kwamen en een voorsprong bleken te hebben van 22 seconden op Stettler en 36 seconden op Schulte was het pleit voor onze landgenoot beslist. De man met de hamer had hem te pakken gehad. En zo kon ook Schotte, de formidabel rijdende Belg, die over de weg vloog, hem in het verdere ver loop van de koers voorbij komen. Dat Schulte niettemin nog de vijfde plaats in dit kampioenschap heeft we ten te bezetten moge een bijzonder schitterende prestatie worden ge noemd. Er kwamen nog meer renners uitgeput van de fiets. Was Coppi niet doodmoe van zijn fiets afgestapt, had den de Fransen, mannen als Robic en Mougica niet de hopeloze strijd moe deloos opgegeven? Van Est twaalfde. Van Est werd 12e in het klassement, maar niemand heeft hem als twaalfde zien aankomen, want hij kwam achter in het veld binnen, evenals Jefke Janssen, die uitsteknd heeft gereden, maar steeds tussen de wielen is blijven zitten. Maar mochten Van Est en Janssen iets anders doen, toen zij wisten dat Schulte met twee Zwitsers, Coppi en Van Steenbergen alleen op kop zaten? Van Est was in het heel niet moe, toen hij van zijn fiets stapte. Hij kwam doodleuk naar Van Steen bergen toe en wenste hem hartelijk geluk met de titel. Drie Nederlanders zijn uitgevallen. Peters raakte in een bocht met een pe daal het wegdek, waardoor de fiets een zware schok kreeg en zijn achter band er af liep. Henk Lakeman draai de slecht, dat gaf hij later zelf toe. Ik was er volkomen uit. Waar mijn vorm was, ik weet het niet. En Voorting was al vroeg met pech begonnen, een lek- ZILVEREN BAL TOURNOOI De uitslagen van het tournooi om de zilveren bal luiden: SpartaEmma 00, Emma wint na strafschoppen; StormvogelsFeijenoord 13; Wage- ningenHVV 20; Heracles't Gooi 32, SWEindhoven 34 Enschede VVV 11, VW wint na strafschop pen. HOLDEN WINT MARATHON De Internationale Marathon te En schede is een grote overwinning ge worden van de Britten, Holden, En gels nationaal kampioen en Richards, de man. die op de Olympische Mara thon 1948 de tweede plaats bezette achter de Argentijn Cabrera. De officiële uitslag luidt; 1. Holden (Engeland) 2 uur 20 min. 52 sec.; 2. Richards (Engeland) 2 uur 24 min, 3 sec.; 3. Josset (Frankrijk) 2 uur 25 min. 4 sec.; 4. Systad (Noorwegen) 2 uur 30 min. 33 sec.; 5. Overdijk (Ne derland) 2 uur 32 min. 2.2 sec. NATUUR A ZIJN OP.Z'N BEST De eerste speeldag van de Engelse League had plaats in een hitte van 80 graden in de schaduw. Het was dan ook geen wonder dat talloze toe schouwers flauw vielen en door de eerste hulp moesten worden behan deld. Ook de spelers in het veld kre gen hun deel. Vele liepen verwondin gen op bij een val op de hard gebak ken velden. Ruim 1.140.000 toeschou wers bezochten in totaal de wedstrij den. De meeste belangstelling hadden ArsenalBurlcy, LiverpoolSunder land en West BromwichCharlton. Birmingham leed een opvallende nederlaag tegen Chelsea. Chapel en Brennan, de twee binnenspelers, die Birmingham voor maar liefst 30.000 pond sterling had gekocht, werden volkomen uitgeschakeld door een goed sluitend Chelsea-elftal. De nog duur dere Derby-combinatie Steel-Morris faalde eveneens. Twee maal drie open te breken en zo won de United met 10. Het doelpunt werd gescoord door de zeventienjarige Brian Birch, verleden jaar nog boerenknecht. De kampioen Portsmouth en de cuphou der Wolverhampton behoorden tot de zes teams die hun eerste wedstrijd wonnen. Arsenal en Middlesborough verloren beiden doordat in de tweede helft door beide partijen een straf schop werd gemist. De terugkeer van Swift, die Maschester City hielp een gelijk spel tegén Aston Villa te be vechten, werd door 40.000 toeschou wers enthousiast begroet. Swift heeft voor een maand getekend om Man chester door een moeilijke periode, ontstaan door enkele geblesseerde spelers, heen te helpen. De uitslagen waren: ArsenalBurley 01; Bir minghamChelsea 03; Black poolHuddersfield Town 4—1; Bolton WanderersEjtoke 7City 4—0; Derby CountyaMnchester United 01; Ful- hamWolverhampton Wanderers 1 2; LiverpoolSunderland 42; Man chester CityAston Villa 33; Midd lesbroughEverton 01; Newcastle kwartier poogden zij de hechte defen- UnitedPortsmouth 13; Westbrom- sie van Manchester-United tevergeefs wich Albion—Charlton Athletic 10. 0 28 DOOR ALLAN SWINTON Toen hij daarna op haar varenbed ging zitten, verstrakte zij echter. Drie dagen tevoren had hij haar ge zegd, dat hij van plan was met haar te trouwen. Te vermoeid, om er veel finesses bij te gebruiken, had zij ge zegd: „Ik zou niet op die manier van je kunnen houden, Sam'l. „Ik weet wel. dat je dat nu niet kunt. Ik was eigenlijk van plan ge weest, om nog te wachten, maar ik heb het je gezegd, om je te laten weten, dat ik naast je ,ta en wil trachten je on gerustheid weg te nemen. Je hebt een hevige teleurstelling gehad en een gro ten tegenslag. Je voelt je, of voor jou de wereld stii staat, maar daar kom je wel over heen. De dingen gaan toch door en deze ellendige tijd zal ook wel weer uit je gedachten gaan. Tegen die tijd zal ik je getoond hebben, hoe goed ik je van dienst kan zijn en zul je er wel anders over denken". „Maar ik zal je niet liefhebben" „Wat jij liefde noemt, kan door ver schillende dingen tot stand gebracht worden, behalve een romantische at mosfeer, Dingen, die blijvend zijn, ter wijl extase dat niet is. Ik kan je zorg res pecteren, zekerheid, waardering geven en genoeg geld, om ook eens te doen, waar je zelf zin in hebt en wat je' ge noegen kan geven. Dat zijn de bases van een goed huwelijk Vandaag bemerkte zij, dat zijn stem ming sterker was dan anders en dat zijn ogen glansden. Maar hij begreep, dat zijn tijd nog niet gekomen was en hield zich in. Hij stond op en zei: „Goed. Rust maar eens goed uit. Ik zal dicht in de buurt blijven, daar ik nog werken wil. Als er iets is. wat je heb ben wilt, roep dan maar even." Opgelucht, dat hij weer heenging, liet zij zich weer achterover vallen. In het bos, waarin zij hun kamp had den opgeslagen, heerste de gewone middagstilte. Vogels, dieren en insec ten zwegen. Het enige geluid, dat af en toe te horen was, was het gesnuif van een muildier en het gekabbel van het water over een ondiepe plek in de stroom. Men werd zich bewust van een gevoel van eindeloosheid en afwezig heid Deze schoonheid en vredigheid deden alleen maar haar ontevredenheid toe nemen. Zij deden haar nog duidelijker de plaza zien, gevuld met Don Arturo's bloemen, de vuurvliegen en Hugh's ge zicht boven het hare in het zilveren maanlicht. Daar rust voor haar toch onmogelijk was. stond zij op en tegen over Sam plaats nemend, stak zij de hand uit naar het boek, waarin xlj de specimen catalogiseerde, om daaraan te gaan werken. Met gefronst voorhoofd keek Sam op. „Kijk eens hier. Ik wil, dat je uitrust. Je hebt vandaag waarachtig genoeg ge daan. We hebben nog een hele reis voor de boeg. De tocht naar de Apuré-moe- rassen, die ik van plan ben te maken, kon wel eens tamelijk zwaar zijn. Je hebt gisteren ook een zwaar traject ge had. Ga liggen en rust uit." „Kan ik niet." „Je moet. Ik moet er niets van heb ben, dat je op een ogenblik in elkaar klapt. Schei in 's hemelsnaam uit met die muizenissen in je hoofd te halen. Je maakt je nu ongerust, maar het zal allemaal wel od z'n pootjes terecht ko men. Hebben we al niet uitgerekend, dat als je alles gerealiseerd hebt, er een aardig sommetje voor je familie zal overblijven, nog niet gerekend, wat er van je grootvader misschien nog voor de dag zal komen, waar je niet op gerekend hebt? Zijn boeken kunnen best meer royalties inbrengen, dan je verwacht. In ieder geval zal er toch wel wat gereed geld bij zijn agent lig gen, behalve datgene, wat zoals jij al weet bij zijn bank staat. Ik ben er vrij zeker van, dat ik voor je broer wel een baan in mijn laboratorium heb nadat ik hem getraind heb. Het komt alle maal wel goed." (Wordt vervolgd). De Nationale Zeilwedstrijden op het Alkmaardermeer werden Zaterdag In gezet. Het was ideaal zellweer, al liep de wind wel eens In sterkte uiteen. Zo kon het soms op een bepaalde plaats bjjna windstil zijn, terwijl verder op de Meer een flink briesje stond. Er Is Zaterdag en Zondag heel prettig ge zeild en er zijn geen „brokken géval len". Er werd slechts één protest In gediend en dat was nog niet eens be langrijk. De uitslagen van de Zaterdag ge houden wedstrijden zijn als volgt: Twaalf vlerk, meter klasse A: 1. Mustang, stuurman Sj. Kraan (Braas- semermeer); 2. Frany II, st. C. van Toor Jr. (de Bommeer)3. Aeolus UI, st. G. Visser (HND). Vrijheidsklasse; 1. Jolly Roger, st. A. Weterlngs (W.V. Amsterdam)2. Vaerwel, st. J. C. Starreveld (W.V. Amsterdam)3. Schicht, st. Jac. Bouwhuis (HND). Valkklasse A: 1. 't Spul, st. H. C. Kirkenier (ARZV); 2. Narwal, st. C. M. N. Nauta (De Kaag); 3. Tourbil- lon, st. C. W. A. M. Pierrot (Vinke- veen-Ahcoude) Valkklasse B.: Hier startte alleen Smelleken( st. A. v. Vliet (ARZV), zodat deze boot zonder enige bedrei ging als eerste door de finish ging. Regenboogklasse: Hier startten twee boten. 1 werd Annemarie, st. L. de Wit (ZZV)2. Woelwater, st. C. Walig. Drakenklasse: 1. Puzzle II, st. G. van Wijk (De Kaag); 2. Eska, st. W. Klomp (Vennemeer)3. 't Hondsbosch J. W. Boersma (ARZV). Olympiajollen A: 1. Pinquin III, st. B. Markus (De Kaag)2. Mars, st. L. P. H. Gerhards (De Koenen); 3. Flos sie, st. H. Lesage (De Schinkel). 16 vrk. m. Eenheidski. A.: 1. Ar gus n, st. Jac. Swart (Zwet en Mer ken); 2. Vivat, st. H. Prins (ZO); 3. Symon de Danser, st. J. P. v. Dijk De deelnemers uit ons rayon aan de schaakbondswedstrijden van de KNSB te Arnhem, die Zaterdag eindigden, hebben niet allen dusdanige resultaten geboekt dat zij tot de prijswinnaars behoorden, doch een zeer fraai succes is te noteren in de prestatie van Vree ken, Alkmaar. Hij behaalde in zijn zware hoofdklassegroep 6i/2 uit 7, d.w.z het hoogste aantal punten" van alle 180 deelnemers. Een verdiend applaus en de eerste keuze uit de fraaie col lectie kunstvoorwerpen, die door wed strijdleider van Burken, Alkmaar, wa ren uitgestald, vielen hem ten deel. Onze andere regionale troef, P. Seewald, Bergen, die in de hoofd groep uitkwam, had pech. Ofschoon hij zijn laatste partij fraai en regelma tig van van Mindeno won, eindigde hij op de derde plaats met Bunt, Gro ningen, elk 4 punten. Alhoewel dit re sultaat een prijs betekent komt onze voorman niet in aanmerking voor deelneming aan het candiatentournooi om het kampioenschap van Nederland. Dit recht werd verworven door de beide Amsterdammers Orbaan en Ba- rendregt, met resp. 5 en 4i/2 punten. In IVB kwam de jeugdige Geus, die niet erg gelukkig heeft gespeeld, toch nog tot deling van de 4e prijs, met 3 punten. Bommel in Va deed het uit stekend. Hij kwam met 5 punten tot deling van de le en 2e prijs, terwijl Levendig, Dirkshorn, met 4 punten ook nog tot deling van de derde prijs kwam. Over het geheel een voor ons gewest zeer bevredigend resultaat. Tenslotte zij nog vermeld de twee de prijs van ir. Cool in de daggroe- pen van vier. HANS ROOZEN TOCH NAAR DE ARARAT. Hans Roozen, de jeugdige Nederlan der, die met de Britse professor Fykes het plan heeft opgevat om op de berg Ararat de overblijfselen van Noachs ark te zoeken, kreeg Zaterdag telegra fisch bericht, dat de Turkse regering hem een visum en een permit voor 't militair gebied, die eerder waren ge weigerd, heeft toegestaan. Hans hoopt reeds Donderdag te vertrekken, maar of hij vóór die tijd met alle voorbe reidingen gereed kan zijn, is op het ogenblik een open vraag. ACHTENVEERTIG SLACHTOFFERS BIJ TUNNELRAMP Volgens de laatste berichten zrjn 48 personen in de vier km. lange tun nel ten "Zuiden van Seoel in Zuid- Korea de verstikkingsdood gestorven, toen een trein, die door de tunnel reed, 6 rijtuigen verloor en terug reed om ze weer aan te haken. ZAANDAM HOUDT DROGE KERMIS Op het verzoek van de verenigde Zaanse caféhouders, om gedurende de kermisweek het tapverbod op te hef fen, heeft het college in verband met zijn onbevoegdheid, afwijzend be schikt. Alleen de raad kan een derge lijk verzoek inwilligen en de raad komt eerst bijeen als de kermis afge lopen is, zodat een gunstige besli~-:ng geen zin meer heeft. BRITS AUTO-COUREUR DODELIJK VERONGELUKT. Tijdens de finale van de internatio nale autoraces om de Grote Prijs van Silverstone verongelukte de „Era" van de Britse coureur John Horsfall. De bestuurder wu op slag dood. (De Kaag); 4. Zaankanter, st. P. Jongens (ZO). 16 vierk. meter klasse B.: 1. We reldeenheid, st. W. B. Jonkmans (Wa tergeuzen); 2. Kora Terryn, st. C. G. Schouten. Pampusklasse: 1. Pampus, st. J. de Vries Lentsch (ZZV); 2. Vrijheid, st. G. v. d. Berg (HND.) 12 vts. Joilenklasse Ar. I. Jorisz Jol, st. D. Schoute (KNRZV); 2. Lu cky Truck, st. P. Hellema (ZZV)3. Waterman, mej. H. de Vries Lentsch (ZZV). 12 vts. Joilenklasse B.: 1. Cormoran, st. G. de Vries Lentsch (ZZV); 2. Dobbertje, st. A. Bouwman (de Schin kel;) 3. Hunter, st. W. van Bergen (De Kaag). 16 vierk. meter klasse (onderlinge wedstrijden)1. Wim, st. S. van Tol; 2. Wildebras, st. W. Zant (ZO); 3. Bu cephalus, st. L. v. Wi|ngaarden (ZW VU)4. Quick Slow, st. M. Lan- genberg (ZO). De uitslagen van de Zondag gehou den zeilwedstrijden zijn als volgt; 12 vierk. m. klasse A: 1. Frany n, st. C. v. Toor Jr. (De Bommeer)2. Aeolus III, st. G. Visser (HND)3. Spotvogel, st. W. Guldemond (De Kaag). Vryheidsklasse1. Duveltje, st. Ed. R. Freeh Jr. (De Kaag); 2. Jolly Ro ger, st. A. Weterings (WV Amster dam). Valkklasse A.: 1. Trewes, st. S. M. v. d. Meer (ARZV)2. Narwal, st. C. M N Nauta (De Kaag). Daar Nauta Zaterdag ook als tweede aankwam, staat hij op het ogenblik het best ge- klsseerd). S. Spellbound, st. P. J. de Vos (HND). Valkklasse B: Daar Smelleken van A. v. Vliet wederom de enige deel nemer in dit nummer was, startte zij Zondag ln de A-klasse en kwam daar als elfde aan. Regenboogklasse: Hier was de uit slag net het tegengestelde aan die van Zaterdag. Tegen alle verwach ting in won Woelwater, st. C. Walig, met groot verschil. Tweede werd An nemarie, st. L. de Wit (ZZV). Drakenklasse: 1. Puzzle n, st. G. van Wijk (De Kaag); 2. Tyl Uilen spiegel, st. J. R. Blickman (KNRZV); 3. Eska, st. W. Klomp (Vennemeer). Olympiajollen A; Eén werd we derom Pinquin III, st. B. Markus (De Kaag)2. My Hobby, st. Joh. Dij kers (Schieland); 3. Flossie, st. H. Lesage (De Schinkel). 16 vierk. meter Eenheidsklasse A: Argus II, st. Jac. Zwart (Zwet en Merken) eindigde hier weer op de eer ste plaats en heeft daardoor een mooie kans op de eerste prijs. 2. Symon de Danser, st. J. P. v'. Dijk (De Kaag); 3. Hollands Roem, st. Joh. Roem Jr. (ZO). Pampusklasse: Hier was de uitslag hetzelfde als Zaterdag: 1. Pampus, st. J. de Vries Lentsch (ZZV)2. Vrij heid, G. v. d. Berg (HND). 12 vts. Joilenklasse A: 1. Mistral st. B. P. Hageman (De Kaag)2. Prinses Margriet, st. mej. M. v. d. Stadt (ZZV); 3. Piraat, st. J. J. Keij- zer (ARZV). Twaalf voets joilenklasse voor be kende figuren: 1. Jb. de Vries in de jol van J. N. v. d. Stadt; 2 W. de Vries Lentsch met jol van K. K. Erdt- sieck; 3 J. J. Keyzer ln de jol van zijn zoon J. Kejjzer; 4. G. Hoogerhoud in de jol van mej. M. v. d. Stadt. Jollenwedstrijd voor oud-jollenzei- lers: 1. G. van Lijnen Noomen; 2. G. F. Bohré; 3. C. Brouwer en vier werd de voorzitter van de Zaanlandse Zeil vereniging S. de Wit. De wedstrijden worden vandaag voortgezet. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.30 Strijdkrachten. 7.30 Actueel geluid. 8.05 Programma-proloog 8.15 Kerkconcert. 9.00 Een snufje land, een lepel water. 9.30 Met band en plaat voor U paraat. 10.20 Het Sweelinck-kwartet. 11.15 Ensemble „Celesta". HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.20 Malando en zijn orkest. 7.30 Promenade-concert. 8.15 Gramo- foonplaten-programma. 8.50 Hoorspel. 9.10 Cabaret. 10.00 Carmen. 10.55 Wereldkampioen schappen wielrennen. 11.15 Dansmuziek. VOOR DINSDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - 8.15 Pluk de dag. 9.00 Lichtbaken. 9.25 Piano-recital, 10.15 Ochtendconcert. 11.00 Muziek houdt fit. 11.40 Cantate. 12.03 Piano-recital. 12.30 Voor Land- en Tuinbouw. 12.33 en 1.20 Orkest zonder naam. 1.40 Omroepkoor. 2.00 Suite. 2.30 Onder ons. 3.00 Kareol-septet. 4.00 De 7onnebloem. 4.30 Ziekenlof. 5.15 De Wigwam. 6 00 Amusements-orkest. 6.20 Wereldkam pioenschappen Wielrennen. 6.30 Strijdkrachten, 7.15 Wim Scholte, zang. 8.05 De gewone man. 8.12 Promenade-concert. 9.00 Opera. 10.10 Actualiteiten. 10.20 Sonate. 11.15 Avond concert. HILVERSUM H, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. - 8.15 Ochtend- varia. 9.00 Engere orkestwerken. 9.35 Aubade. 10.15 Arbeidsvitaminen. 11.00 Ochtendton- cert. 11.30 De Wekker. 12.00 Ensemble Willy Eberle. 12.30 Voor Land- en Tuinbouw. 1.15 The Ryth-club. 1.50 De Kwintet-spelers. 2.30 Bezield door Mozart. 4.40 Vacantie. 5.30 Queen's Hall Light Orchestra. 6*45 Percival Meckey en zijn orkest. 8.05 In het Radio- Zoeklicht. 8.15 Wiener Geschichten. 8.55 Pro menade-concert. 10.55 Ik zou zo graag. 10.25 De Speeldoos. 10.45 Wereldkampioenschappen Wielrennen. 11.15 Noel Coward Fantasie. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.05 Gram. 8.15 Eng. H.S.: West Country Studio Orch. 9.10 Verz. pr 10.00 Orgel. 10.30 Eng. H.S.: „Musio while you work". 11.00 Eng. L.P.: „Sere nades". 11.45 Voordracht. 12.00 VI. Br.j Volkskoren. 12.32 Orkset Loos. 1.15 Gram. 2.00 Kamermuziek. 3.00 Eng. L.P.: Tango ork. 3.30 Sextet Simpson. 4.00 Voordracht. 4.15 Orkest Salisbury. 5.00 Kootwijk: Batavia 6.00 VI. Br.: Ida Haendel (viool). 6.25 Voor de duivenliefhebbers. 6,30 Voor de soldaten. 7.30 Orkest. 8.00 Eng. L.P.: Orkest Stapleton. 8 30 Verz. pr. 9.00 VI. Bd.: Piano-duo. 8.15 Gram. 9.45 Actueel 10.15 Eng. L.P.: Old* Tyme Dance Orch. 11.00 Voordracht. 11.15 Raeburn orkest met orgel. lip

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3