Felle brand in Amsterdam Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Dr. Drees voorzitter van de R.T.C. I r Woensdag Z4 Aug. 1949 146e Jaargang No. 198 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Hoh. Hatta waarborgt de Nederlandse economische belangen in Indonesië I waarin hij o.a. zeide, dat deze conferentie haar doel zal I moeten bereiken, te weten de onvoorwaardelijke overdracht 1 van de volledige en reële souvereiniteit aan het Indonesische I volk, hetgeen hij de enige oplossing van het Indonesische „robleem achtte. Na gewezen te hebben op de veranderde I geestesgesteldheid van het Indonesische volk, die van „het I achtste volk ter aarde" een opstandig volk werd, zeide I Hatta dat het conflict in wezen een psychologische kwestie I is, die haar oorsprong vindt in de koloniale historie en I 2<,'0mplii'eerder gemaakt werd door het reeds vier jaren durende psychologische verschil. Elk uitstel van de over dracht der souvereiniteit zou door het Indonesische volk, aldus Hatta, aangevoeld I worden als een politieke manoeuvre om de koloniale macht te handhaven, zodat I jlles wat wantrouwen kan wekken, moet worden vermeden. „Soms zullen wij wellicht struikelen" „Een dubbel doel" [iiOnontbeerlijke gaven" Engelse scholier zwom hef Kanaal over Smeulende Franse wouden verbergen nog vele slachtoffers Dodencijfer stijgt nog Wapertgelden voor Verre en Nabije Oosten CHINEES VRACHTSCHIP VLOOG IN DE LUCHT Atlantisch Pact heden van kracht ONDERSTEUNING VAN VLUCHTELINGEN Hans Kaart te Batavia ft warm en zonnig jwel geheel Midden- en i komt thans zeer warm zomerweer voor tengevolge er uitgestrekt gebied met eterstanden. nd steeg het kwik gisteren en reeds tot bij de 30 gra- terwijl ook langs de kust Noorden temperaturen van raden Celsius of ruim SO renheit voorkwamen. ijk steeg het kwik reeds :n Celsius. toestand er vanmorgen g verwacht worden, dat weer nog zeker 3 d 4 da- nhouden, hoewel vooral in md de kans op onweer 's zullen zij ons kwaad lelijke toon zei Sam tot is waar, dat hij tot hen be- t je. Hij had ons soort men- ich gelaten en had zich bij L Laat ze hem hebben. Ik zij hun doden in ranken dan in de bomen hangen- ook gewild hebben, geloof i mee en laten we zien, dat ons zelf komen." Hij nam i zij drongen door de me- ichamen heen, die hen met :zichten doorliet. Hij nam ar de andere kant van de in de voet van de rots, die is met de bloemen van de gen op een rotsblok zitten tte zichzelf weer meester trstte zij los. „dit is een- igelijk! Hij kon een oude rslaan. Het zat niet in hem i doen. Daar ben ik zeker (Wordt vervolgd* bureau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 16 woorden t 1-elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, f 4.— per kwartaal plus incassokosten breed zilveren lint kron- IJsel zich in de nabijheid enter, de stad, welke door iterst gunstige ligging, zich te ontwikkelen tot istrieplaats van betekenis, ven het water vormt de ■brug met zijn strakke en machtige oeververbin ding. Radioprogramma ^OOR HEDENAVOND JM I, 301 m. Nieuwsberichten 11 uur. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 zang. 8.05 De gewone man. 8.45 Vragen van deze fan tutta. 10.10 Actualiteiten, i. 11.15 Avondconcert. II, 415 m. Nieuwsberichten 11 uur. 6.45 Percival Mackey 3st. 8.05 In het Radio-Zoeklicht. Geschichten. 8.55 Promenade- Ik zou zo graag. 10.25 De 10.45 Wereldkampioenschappen 11.15 Noel Coward Fantasie. VOOR WOENSDAG I, 301 m. Nieuwsberichten 7, 8 en 11 uur. 8.15 Te deum 00 Ochtendbezoek. 9.30 Muziek 10.00 Suite. 10.30 Morgendienst. is Kalkman, tenor. 11.30 Quintet ble Lachman. 12.30 Voor Land- 12.33 Trio Fantasia. 1.15 Orgel- uziek. 2.30 Cello-suite. 3.00 Om- 4.15 Voor onze meisjes en jon- )nze Nederlandse koren en korp- 7.30 Internationaal 9.35 Metropole-orkest. 10.15 11.15 Giamofoonplaten. 11.40 II, 415 m. Nieuwsberichten 6, 8 en 11 uur. 9.00 Franse 10.05 Morgenwijding. 10.35 Als zwijgt.. 11.00 Over huisdieren, top-programma. 12.00 Orgelspel. en Tuinbouw. 12.38 Kwar- :duwener. 1.20 Roemeens-orkest. Kamerorkest. 3.00 De Regenboog, en orkest. 4s00 Orkest van Vragen staat vrij. 5.15 Miller- -.ezing. 7.30 Voor de jeugd. 8.05 de dag. 8.20 Promenade-orkest, 9.30 Muziekfeest te Luzern. opnamen. 10.45 Reportage wiel- penhagen. 11.15 Selecties. IODISTRIBUTIE-DIENST 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 8.05 Concert. 9.05 Gram. .P.: Reg. Dixon. 1030 Eng. H.S.: 11.00 Eng. L.P.: Licht Muziek- Voordracht. 12.00 VI. Br.: Chan- Trio Jef Schampaert. 1.15 Casino- Gram. 2.55 Éng. L. P.: Repor- 'ango-orkest (ev. 3.15—3.45 PCJ de week). 3.30 Arb.-orkest. 4.00 ermuziek. 4.30 Eng. H.S.: Gram. Batavia. 6.00 Fr. Br.: Voor de Nieuws en reportage. 7.30 Eng. easy". 8.00 VI. Br.: Gram.platen. 11.00 Diversen. Overdracht der souvereiniteit hei enig doel «ADAT dr. W. Drees gistermiddag in de Ridderzaal te W s-Gravenhage de Ronde Tafel-conferentie over Indonesië I had geopend, hield de voorzitter van de Republikeinse I legatie, drs. Moh. Hatta, een rede in de Indonesische taal, Komende op de Nederlandse HATTA Hamid II: uSuHan JcULTAN HAMID II, de voorzitter van de delegatie der B.F.O., vatte in zijn rede het doel van R.T.C. als volgt samen: „De verwezenlijking van het ideaal van geheel het Indonesische volk: de souvereiniteit, de onafhankelijkheid Van de Republiek Indonesia Serikat en laarnaast het vinden van de vorm voor een samengaan van en een samenwer king tussen het Koninkrijk der Ne derlanden en Indonesië als twee vrije er souvereine staten". Sultan Hamid twij felde er niet aan of alle Indonesiërs zullen het spoedig onder elkaar eens worden over een uitgewerkte staats inrichting van de B.S.I. op federale en democratische grondslagen. „Wij heseffen, aldus Z.H., dat ons land op financieel en economisch gebied ziek is, zwaar ziek zelfs, maar wij hebben de rotsvaste overtuiging, dat de -patiënt wil en daarom ook zal ge- genezen. Het geneesmiddel zullen wij Wellicht niet aanstonds kunnen beta len, doch ik houd er mij van overtuigd, dat de apotheek het zeker op crediet zal leveren, indien die apotheek ver trouwen heeft. Wellicht zullen wij Isoms struikelen en zullen onze krachten te kort schieten. In dit geval zullen wij ons zeker niet schamen hulp en bij stand te vragen, waar deze ons in goede vriendschap geboden wordt". Mr. van Maarseveen HAMID II [MINISTER VAN MAARSEVEEN be- I toogde, dat aan de Nederlandse de llegatie een dubbel doel voor ogen staat' oe conferentie zowel formeel als ma- Iterieel te doen slagen. Formeel zal de «conferentie geslaagd zijn, indien over- i tenstemming bereikt wordt, maar ma- [lerieel zal zij alleen dan slagen, wan- [neer zij de toekomstige ontwikkeling [van deze beide landen zo gunstig mo- gelijk beïnvloedt. Nadat de minister [verklaard had, dat „de gedachte dat de ouvereiniteit nog ooit tot Nederland I zou terugkeren uitge floten is" en Neder- lland hij de toekom- Istige ontwikkeling Ivan Indonesië de rol I van belangstellend en I belanghebbend toe fschouwer zou vervul- [len, wees Z.E. er op, I dat het voor het .ot [van de conferentie Ivan het hoogste be- [lang is, dat de over- eenkomsten betref- Ifende het staken van de vijandelijkhe- |öen naar letter en geest gehandhaafd en nageleefd worden. „Laten alle par- I tijen in dit uiterste ogenblik er gemeen- I schappelijk naar streven om een nieu- |we ramp te voorkomen". MAARSEVEEN Crifchl ey: De voorzitter van de week van U.N.C.I., de heer Critchley, bood uit naam van alle leden van de U.N C.l. kjjn gelukwensen aan met dit histo rische moment. „De commissie is ervan doordrongen, aldus sprdat de volke ren van Nederland en Indonesië de ineuwe Unie onontbeerlijke gaven kun i en schenken: het Nederlandse volk [Un onschatbare ondervinding en zijn achnische en administratieve be- kwaamheid, het Indonesische volk de evenskracht van zijn nationalisme en e geestdrift van nieuwgeboren souve- [einiteit. Samen kunnen Nederland en adonesie in het kader van de ïnter- onale familie der nnties, vredeiie- ende en democratische verhoudingen stand brengen, gesteund op weder- l'dse hoogachting, op wederzijds be- P'ipen en op ware ^langen gemeen schap". voor waarde, dat de souvereniteit aan een federatief Indonesië zal worden over gedragen en een Unie met Nederland zal worden gevormd, zeide Hatta elke dwang als een gevaar voor de toekom stige samenwerking te beschouwen. In het Republikeinse standpunt, waarin de Nederlandse kapitaalsbelangen en eco nomische belangen gewaarborgd wor den, was volgens Hatta geen wijziging gekomen. „Men moet in Nederland vooruit kunnen zien met een dynami sche blik, dat een onafhankelijk en souverein Indonesië geen nadeel, maar op de duur voordeel aan het Neder landse volk zal brengen", aldus de Re publikeinse minister-president. Moei lijkheden voorzag Hatta inzake de overdracht der schulden en vorde ringen, welke kwestie echter de duur vande conferentie niet zou mogen verlengen. De voorzitter van de Republikeinse delegatie besloot zijn rede met de woorden: „Vier jaren lang hebben onze beide volken geleefd in wederkerige vijandschap en met gevoelens van wrok in het hart. Vier jaren lang hebben wij elkaar bestreden en gemoord, met vergeefse opoffering van goed en bloed. Laat ons thans een nieuwe geschiede nis aanvangen, gegrondvest op vrede en samenwerking. Moge God de Al machtige ons werk in de RTC zijn ze gen schenken". Rond de ovale tafel in de Ridderzaal Tegen twee uur gistermiddag vertoonde het oude Binnenhof t levendige beeld van af- en aan rijdende auto's, die de leden der verschillende delegaties en de talrijke genodigden naar de rid derzaal brachten voor de ope ning van de R.T.C. In de ridderzaal was een grote ovale tafel opgesteld. Aan de lange zijde, tegenover de troon hemel, nam de voorzitter dr. W. Drees plaats, geflankeerd door de secr.-generaal, Dr. Prinsen. Aan zijn rechterzijde hadden de leden van de Republikeinse de legatie en vervolgens de leden van de B.F.O. plaats genomen. Ter linkerzijde namen de leden van de commissie van negen en de overige leden van de Neder landse delegatie plaats. Onder de talrijke genodigden merkten wij op: de ministers, de vice-president van de Raad van State, Jhr. Mr. I. Beelaerts van Blokland, en de leden van dit college, generaal Mr. H. J. Kruis, de voorzitters van de beide Ka mers der Staten-Generaal, me j. Mr. M. A. Teilegen, directeur van het kabinet van de Konin gin, oud-g.g. Mr. C. D. de Graeff, vice-admiraal Jhr. E. J. van Hol- the, Jhr. Michiels v. Verduynen, ambassadeur te Londen, Dr. L. J. M. Beel, oud H.V.K., alsmede de leiders der vakverenigingen. De 18-jarige Engelse schooljongen Philip Mickman is er heden in ge slaagd het Kanaal over te zwemmen. Mickman ging vanmorgen te 5 u. 53 te Kingsdown aan land, 23 uur en 13 minuten nadat hij zich bij Kaap Gris Nez te water had begeven. Onder de 27 zwemmers en zwemsters, die het Kanaal hebben overgestoken, bevinden zich 16 Engelsen, 3 Ameri kanen, 2 Egyptenaren, 2 Duitsers, 1 Argentijn, 1 Fransman, 1 Zuid-Afri kaan 1 Oostenrijker, 1 Zweed en 1 Peruaan. Duizenden soldaten, brandweerlieden en burgers houden zich thans bezig met het doen van naspeuringen naar de nog 150 vermiste personen, waarvan men vreest, dat zij zijn omgekomen in de zwartgeblakerde en nog nasmeulende woudgebieden in Zuidwest Frankrijk. Van de 230 doden zijn pas 81 lijken ge borgen. Het vuur is thans, nadat in twee dorpen opnieuw uitgebroken branden werden bedwongen en de bewoners met vrachtauto's in veiligheid waren ge bracht, naar men hoopt voorgoed uitgewoed. Gisteren begon het te regenen, waardoor het gevaar voor het uitbreken van nieuwe branden verminderd wordt. Vier personen, die van brandstichting worden beschuldigd, zijn gearresteerd. weg te banen door de vlammen en allen te redden. Critiek. De meeste Parijse dagbladen oefe nen critiek uit op de regering, die zij beschuldigen van talmen met het ne men van afdoende maatregelen om de branden te bedwingen. „L'Aurore" (uiterst rechts) vraagt, waarom Jules Moch zijn vacantie in Oostenrijk niet onderbrak om terug te keren en per soonlijk de leiding van de blussings- maatregelen op zich te nemen. De eerste besluiten De Ronde Tafel-conferentie heeft Dins dag na de redevoeringen van Dr. Drees, Mohammed Hatta, Sultan Hamid II, mr. Van Maarseveen en de heer Critchley de eerste besluiten genomen. Zowel de agenda, als het ontwerp reglement van orde werden zonder stemming aangenomen. Vervolgens werd door Hatta voorge steld om de Nederlandse minister-pre sident, dr. W. Drees, te benoemen tot voorzitter van de conferentie. Het was, aldus Hatta, overeenkomstig de ge woonte om het land, dat als gastheer optreedt, met het voorzitterschap te be kleden. Sultan Hamid verklaarde zich Paul Ramadier heeft namens de mi nister van binnenlandse zaken Jules Moch een bezoek gebracht aan de in de gemeentehuizen ingerichte lijkka mers. Ook de nieuw benoemde aarts bisschop van Parijs heeft een bezoek aan de geteisterde gebieden gebracht. President Vincent Auriol heeft be paald, dat het Legioen van Eer posthuum zal worden toegekend aan Giraudeau, in leven burgemeester van Stueat, die de dood vond, terwijl hij het vuur bestreed. Een groot aantal slachtoffers bestaat uit jonge man nenzowel militairen als burgers. De regering heeft heden als een dag van nationale rouw afgekondigd. Tijdens de branden hebben zich vreselijke tonelen afgespeeld. Veel er- var zal altijd verzwegen blijven. Be leend is o.a. wel, hoe een vrouw met een tien dagen crude zuigeling, die tevens de zorg op zich moest nemen voor twee oude hulpeloze mensen, haar boerderij negen uur lang door het vuur bedreigd zag. Tenslotte slaag den enkele soldaten er in zich een De Senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen en gewapende diensten hebben in gemeenschappelij ke zitting 239.010.000 dollar toegewe zen voor het wapenprogram voor Grie kenland, Turkije, Perzie, Korea en de Philippijnen. De gezamenlijke commissie schortte tot later in de week de beslissing op hoeveel aan militaire steun gegeven zou worden aan de Europese landen van het Atlantische Pact volgens het hulpprogram van president Truman. 500 Personen omgekomen Het nationalistische Chinese vracht schip Chungli" is Dinsdag te Kaoh- sioeng op Formosa in de lucht gevlogen. De ontploffing geschiedde toen 4000 ton ammunitie gelost werd. Twee schepen in de nabijheid kwamen tot zinken en aan de wal braken grote branden uit. Meer dan vijfhonderd personen verlo ren het leven. In een gebied met een radius van een mijl werd zware schade aangericht. De meeste persoonlijke ongelukken werden veroorzaakt door de in het rond vlie gende scherven. De gehele stad schud de op haar grondvesten en tien pakhui zen werden met de grond gelijk ge maakt; huizen werden neergeworpen en telefoonpalen knapten af. Het Atlantisch Pact wordt vandaag van kracht. President Truman zal een proclamatie uitvaardigen (om 17.30 uur Ned. tijd), waarbij het pact van kracht wordt, wanneer vertegenwoor digers van de Franse regering het ra tificatie-document van hun land ko men deponeren. Frankrijk is de laatste onderteke naar, die de officiële ratificatie van het pact deponeert. Gevallen in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Mar. 2e kl. C, R. van Straten uit De venter. Van het Koninklijk Ned. Ind. Leger sneuvelden vier Ind. militairen. Y^erheugt u met mij, vrienden, om het geluk in het Amsterdamse gezin Ne- derkoorn. Het gezin Nederkoorn, vader, moeder en vijf kinderen, is uitgebreid. De dokter, die bij de bevalling assis teerde had getwijfeld, of er een twee ling zou komen, maar op de dag van de blijde gebeurtenis was hij bijna ze ker van een normale geboorte. De goe de man vergiste zich. Er kwam een meisje. Joke, 1940 gram schoon aan de haak. Toen kwam er een jongen, Theo, met zes pond, een levend bewijs, dat hij tot het sterke geslacht behoort, en daarna weer een meisje, Treesje, van 1840 gram netto. De beide meisjes in hun couveuse, de jongen en de moeder maken het goed. De vader drinkt een borreltje voor de schrik. Mèt de dok ter. In Vlissingen heeft de politie een complot van jeugdige inbrekers op gerold, dat bestond uit jongelui van 16 tot 18 jaar. Speciaal directieketen en werkkampen vormden hun operatie terrein Maar zij liepen tegen de lamp bij het stelen van.melk. Y/oelt ge iets voor een millioenendans? I Houdt u vast, daar gaat-ie! Per einde HiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiHiiiiiiaiiininiiNinitHiiiHiiiiiiiiiiiiNiB Juni j.l. bedroeg de hoeveelheid vrij geld in Nederland 7310 millioen gulden, waarvan chartaal 3051 millioen en gi raal geld 4259 millioen. Einde Mei was de totale hoeveelheid vrij geld 7198 mil lioen gulden en eind Juni van het vorig jaar 7345 millioen. Ge iet, vrienden, er is genoeg. Alleen het zit een beetje verkeerd verdeeld. Zo zult ge zeg gen, tabaksfabrikanten moeten toch wel De wereld is 'n mallemolen, Theo. best verdienen. Iedereen wil roken en de sigaretten zijn behoorlijk peperig. Toch leverde het bedrijfsresultaat van vijftig groothandelaren in tabakspro ducten en aanverwante artikelen slechts een netto-winst op van 0.27 procent van de omzet. Heus, het is niet alles goud, wat er blinkt! voetbalseizoen staat weer voor de deur, en zo langzamerhand begint men in het kamp der bruine-monster- aanbidders wat leven te bespeuren. Neill Franklin, de spil van Stoke City, die tot nu toe weigerde, weer voor zijn club te tekenen, heeft uit Zuid-Afrika een aanbod ontvangen van 2500 pond sterling per jaar. Neill piekert met het moede hoofd van ja of nee. En bij de wedstrijd VolewijckersAGOW ging het zo hardhandig toe, dat de scheids rechter het niet langer kon aanzien en het veld uitliep. En nou moet het sei zoen notabene nog beginnen! Tot be sluit een griezelflodder, vrienden! In Berlijn is een koorddanseres van zestig meter omlaag gevallen. Haar toeren verrichtte zij met drie collega's op een touw, dat tussen twee torens gespannen was. hiermede als voorzitter van de BFO accoord, evenals de leider van de Ne derlandse delegatie, minister Van Maar seveen, zodat dr. Drees als voorzitter was gekozen. Daarna stelde minister Van Maarseveen voor om de drie lei ders der delegaties als vice-voorzitters te benoemen. Dit werd goedgekeurd, evenals de benoeming van een alge meen secretaris, in welke functie Dr. Prinsen was voorgesteld. De voorzitter verzocht de delegaties om elk drie leden in de centrale com missie te benoemen. De centrale com missie zal als volgt zijn samengesteld: van de Nederlandse delegatie: minister Van Maarseveen, minister Stikker, Dr. Van Royen en Mr. van der Valk als secretaris, van Republikeinse zijde: Hatta, Roem en Pringgodigdo en van de zijde van de BFO Sultan Hamid, Suparmo Anak Agung en Mr. Vleer als secretaris. Volgens het reglement van orde zul len de leden van de UNCI de verga deringen van de centrale commissie bijwonen. Dr. Drees dankte daarna nog de de legatie voor het in hem gestelde ver trouwen. Hij sloot de vergadering met de wens, dat de commissies zo spoedig mogelijk met hun werk zouden klaar komen, opdat men binnen korte tijd een tweede plenaire zitting zal kunnen houden. De minister-president wenste tenslotte de leden van de conferentie succes met hun werkzaamheden. In de Ridderzaal op het Binnenhof te 's-Gravenhage is gistermiddag de Ronde Tafel Conferentie door Z.Exc., minister-president Dr. W. Drees, officieel geopend. Een over zicht tijdens de rede van Dr. Drees. Links op de voorgrond de Republikeinse Delegatie. Rechts op de voorgrond de delegatie der B.F.O. Op de achtergrond (midden) de Nederlandse gedelegeerden. Volgend jaar ten einde Een dezer dagen gedane publicatie van de gedelegeerde voor Nederland van de Internationale Vluchtelingen Or ganisatie der Verenigde Naties, heeft in herinnering gebracht, dat de ondersteu- ningswerkzaamheden dezer organisatie op 30 Juni 1950 een einde nemen. Personen in ons land, die menen recht te hebben op bescherming van deze organisatie (vluchtelingen en ver plaatste personen, die zich nog niet eer der hebben aangemeld) zullen zich vóór 1 September 1949 schriftelijk moeten doen registreren bij het bureau van de gedelegeerde, 't Hoenstraat 1 te 's-Gra venhage. FILM VAN DE MAAND Het bestuur der Nederlandse film club heeft de Italiaanse film „Fiet sendieven", vervaardigd door Vito- rio de Sica, het praedicaat „film van de maand" verleend. zo'n aantrekkelijk punt van de stad maakte. Een tragische bijzonderheid is wel, dat de dropfabriek gisteren voor het eerst werkte en Maandagavond met een groot feest was ingewijd. Toen men om kwart vóór twee het terrein van de brand verliet, stonden de gevels nog, doch men vreest, dat zij zullen instorten. Fabriek was juist geopend Gisteravond laat heeft op de Oude Schans te Amsterdam een hevige brand gewoed, die tot ver na middernacht duurde. De brand is waarschijnlijk ontstaan op de eerste étage van de dropfabriek W. Wiereyn op no. 33. Kor- të tijd later sloeg het vuur over op pand no. 31, waarin een opslagplaats van lompen, zakken en dergelijk ma teriaal is gevestigd. Van dit laatste per ceel zijn drie étages totaal uitgebrand. Van de dropfabriek bleef de eerste étage in tact. Het vuur greep zeer snel om zich heen en veroorzaakte een van de meest spectaculaire branden van de laatste jaren. De geweldige massa's „vliegvuur", die door de bomen over het water vlogen, gingen gepaard met dikke rookwolken, die op honderden meters van de brand de straten ver duisterden. Duizenden mensen sloegen het blussingswerk, waaraan o.a. werd medegewerkt door tien brandweervoer tuigen en de drijvende spuit Jan van van der Heyden, gade. Opnieuw is in het stadsschoon van Amsterdam een diepe wond geslagen. Het pand no. 31 was een oud fraai ge bouw, dat mede de Oude Schans tot Rood-witte vlag toegestaan De HVK heeft alle te Batavia aan wezige leden van de Republikeinse de legatie en de Republikeinse vertegen woordiging in de centrale gemengde commissie uitgenodigd Dinsdagavond in het paleis te luisteren naar het ver slag van de PCJ over de opening van de RTC, dat via radio-Batavia wordt gereiayeerd. Nadat de opening van de Ronde Ta fel-Conferentie was uitgezonden, deed de heer Lovink mededeling van de be slissing der regering, dat de roodwitte vlag mag worden gevoerd. Europese Assemblée Uniforme invoerrechten voor alle landen gewenst Uniforme verlaging van invoerrech ten in alle landen, was hetgeen de heer Van der Kieft Dinsdag in de ver gadering van de Europese Assemblée te Straatsburg in een ter overweging aangeboden resolutie aan de commis sie voor economische zaken voorstelde. De heer Van der Kieft onderstreepte zijn voorstel o.a. met de volgende woorden: „De volken zullen kunnen begrijpen, dat de discussies over de politieke structuur van Europa of over de men eer) rechten niet onmiddellijk tot nauwkeurig omschreven conclusies kunnen leiden. Op economisch terrein, zo nauw verbonden met hun dagelijk se leven, zullen de volken evenwel enige leiding, enig concreet resultaa' van onze besprekingen verwachten". Hans Kaart is met zijn gezelschap Dinsdagmiddag te Batavia aangekomen. De laatste etappe (SingaporeBatavia) werd afgelegd in een vrachttoestel van de militaire luchtvaart, waarin ook de Jeep met aanhangwagen werd opge nomen. Hij zal nu zes maanden in In donesië op tour gaan. Het troepentransportschip „Groote Beer" wordt thans, onvoorziene om standigheden voorbehouden, Donder dagmorgen ca. 3 uur te IJmuiden ver wacht. Met het debarkeren der troepen te Amsterdam zal om 9 uur een aan vang worden gemaakt. Weerbericht Verwachting tot Donderdag avond: Veranderlijke bewolking met een afnemende kans op en kele verspreid optredende on weersbuien. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Warm weer.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1