PELS' Stad ett Omgeving. De hemel het dak, de aarde het schouwtoneel AGENDA „De getemde feeks'' in uitstekende vertolking NIEUWE BESSEN PER LITER 14.20 Bergen Egmond aan Zee Roekeloosheid van twee jongens oorzaak van brand te Warmenhuizen Zestienjarige knapen speelden met vuurwerk.... Schoorl Broek op Langendijk Firma Th. KRAAKMAN ZOON te Alkmaar Heiloo Herinenting tegen pokken Nieuwe cokesoven- batterij bij Hoogovens in gebruik genomen Limmen Obdam Beemster Bergens openluchttheater tot de laatste plaats uitverkocht TWAALFHONDERD mensen is heel veel. Als zij tesamen zijn in een zaal, als zij zich verdringen in een tent. voor een loket, in een trein. Maar twaalfhonderd mensen kunnen wor den tot een zwijgende, gespannen luisterende communie van kleine we zens, omgeven door het décor van de grootse natuur, overhuifd door de im mense koepel van de hemel zelve. De hemel was het dak, de geurende aarde het schouwtoneel, hij de reprise van Shakespeare's „Getemde feeks" in Bergens onvolprezen openluchtthea ter. En de duizendkoppige menigte het amphitheater was tot de laatste plaats uitverkocht werd tot één stille luisteraar, wiens oog te gast ging aan het feest der kleurige costuums, wiens oor zich te luisteren legde en zich laafde aan de gesproken tekst. De actrices en acteurs van het Zuidneder lands Toneel mogen dan de grootsheid van Royaard's groep slechts schuchter benaderen, zij brachten Shakespeare naar Verkade's verlangen, in een so bere omlijsting, maar in een weelde van het kleurengamma hunner kledij De wijde grootsheid van Bergens amphitheater werd tot een intieme besloten ruimte. Het blauwe dak van de hemel, dat later zich verduisterde en tot zwart werd, hoog boven de schijn van de lampen, scheen neder te dalen en zich te welven als een be schutting over podium en forum. Het Openluchttheater heeft het sei zoen dit jaar goed in gezet, het heèft het wellicht nog beter besloten. In de suizende avondstilte, gezegen» door prachtig zomerweer, schoon wat kil, naarmate het later werd, heeft het Zuid-nederlands Toneel drie-en-een- half uur lang Shakespeare's werk tot leven gewekt. Een woord van op rechte waardering voor de uitsteken de vertaling van dr. L. A. J. Burgers- dijk is hierbij zeker op zijn plaats. Zij toch maakte de tekst tot een genot voor het oor. Jan van der Linden's regie zorgde voor de vervulling van alle andere wensen, die een critisch toeschouwer maar heeft kunnen koes teren. Tot leven kwamen zij, de figuren uit het toneelspel, zij werden tot men sen van vlees en bloed, die niet alleen thuishoren in de eeuw, waarin Italie's' cultuur hoogtij vierde, doch die van alle tijden zijn. Het is een waagstuk, rich te verdiepen in de vraag, met welke rol men zou moeten seginnen om U voor te stellen. Was het de snaakse, brutale Grumio, Petruccio's bediende, door Bernhard Droog op uitstekende wijze over het voetlicht gebracht, of was het de nukkige helle veeg Katharina, Battista's dochter, de Kaatje, die tot een Kaat werd, als zij weer haar kuren had, Rosa Swart heeft deze rol het juiste accent weten te geven. Was het Petruccio, de on stuimige minnaar, waarin Cees Pijpers zich uitleefde of kan het zijn, dat men zich het meest bekoord voelde door de eerst zo zachtaardige Bianca, Katha rine's zuster, in de vertolking van Kat ja Ernst, die zich aan het slot al evenzeer vol kuren toonde als Pe truccio's uitverkorene? Daar was Ger Brok's voortreffelijke Battista, in een keurig volgehouden mimiek, schoon af en toe wat zwak van dictie, daar was Pierre Balledux als Vincentio van Pisa, Hans Polman als Lucentio, Vin- centio's zoon, de Cremio van Gerard de Groot, als medeminnaar vol listen en lagen. En zouden wij dan Tilly Hally niet noemen, in de wat kleinere rol van Biondello, Lucentio's bedien de? Zij bracht zelfs actie in haar an nonces der décorwisseling. Zo zouden wij kunnen voortgaan, doch het zou ons te ver voeren, het zou gaan vervelen. Zij, die „De ge temde feeks" in deze bezetting zagen in het Openluchttheater, zullen het met ons eens zijn, dat de vertolking feilloos was, en dat het Zuidneder lands Toneel het bewijs geleverd heeft, dat een werk van Shakespeare uitstekend kan worden gebracht zon der weelderig décor en met het slechts schematisch aangeven van de bedoe lingen van de auteur. En toch is deze stelling niet geheel juist. Want, wat bij openluchttoneel aan kunstmatig décor wordt ingeboet, wordt dubbel en dwars vergoed door de grootsheid der omringende natuur, die tot een décor is, dat geen kunste naar vermag te scheppen. En de tij den mogen dan veranderd zijn. Sha kespeare's bedoelingen blijven gelden Onze manieren mogen dan wat min der hoofs zijn, zij mogen zelfs minder doortastend geworden zijn, dan en kele eeuwen geleden het geval was, uit „De getemde feeks" vallen nog steeds leringen te trekken. Dat deze lessen ons opnieuw geleerd zijn door Pierre Balledux' Zuidnederlands To neel is een verschijnsel, waard geme moreerd te worden. En het valt slechts te betreuren, dat velen, die drie-en-een-half uur lang muisstil bleven, zich reeds vóór het einde plotseling realiseerden, dat zij geweldige haast hadden en geen tijd meer konden vinden, de les tot het slot te blijven volgen. Alkmaars schaakkam pioenschappen Verrassende uitslagen Maandagavond werden in het club lokaal van V.V.V. de wedstrijden voortgezet om de Alkm. kampioen schappen. Er waren enkele verrassende uit slagen, o.a. de verliespartij van P. Seewald tegen W. Kwak. De zware schaakweek, die Seewald achter de rug had, (n.l. de Bondswedstrijden in Arnhem) is misschien van invloed ge weest. En P. Vreeken verloor van ir. CooL j De verdere uitslagen waren: Hoofdklasse: E. G. KayserH. J. C. Dagelet 10, W. KaanA. Beemster- feoer 01, C. MeyerC. Langedijk 01. Eerste klas: J. KorsmanG. S. Groenewoud 10, R. v. WezopF. Hol 01, D. Appel Sr.G. F. v. Brenk 1—0, J. C. de Ruiter—L. Leegwater 10, P. v. d. StruysA. Holtes 10. Tweede klas: NijmanP. Hoekstra Jr. 01, K. v. d. HeuvelWolters 01, P. Hoekstra Jr.K. v. d. Heuvel 10. J. de Wolf—F Bosch 0—1, P. Groe- benbergP. Opdam 10. „DE ZON IN FLESSEN". ALKMAAR TEL. 2585 (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) WOENSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Rumoer op de afdeling pantoffels. Victoria Theater 8 uur: De grote race. Cinema Ameri- cain, 8 uur: Kermisvreugde. Alle thea ters toegang tot 14 jaar o.g. 2.30 uur Matinée. DONDERDAG Bioscopen als Woensdag. Geen matinée. Winkelsluiting tijdens de kermis De aandacht wordt erop gevestigd, dat gedurende de dagen waarop de kermis wordt gehouden de bepalingen betreffende sluitingsuren volgens de Winkelsluitingswet 1930 niet van kracht zijn. „WIE HET LAATSTE LACHT...." Neen, dat móogt U niet missen, Zon dag- of Maandagavond a.s. Cor Ruys te zien als de grote „wijn-proever" en „ruiker"' James Pollard en alles wat in zijn huis gebeurt. U iets daarvan te verklappen zou niet aardig zijn. dat moet Uzelf meemaken en, zoals duizenden vóór U deden, intens ge nieten van juist deze weergaloze creatie in „Wie het laatst lacht. BEKERWEDSTRIJDEN BEDRIJFS VOETBAL Door een 30-overwinning op Rin gers I plaatste S.O.V.A. zich in de finale voor de Bekerwedstrijd voor winnaars, en zal nu op 2 September a.s. uitkomen tegen POVAIJ, dat een 20-overwinning behaalde op Tele fonia. Openings- en sluitingsuren van de kermis De commissaris van politie te Alk maar maakt bekend, dat de openings- en sluitingsuren van de kermis, die van Zaterdag 27 Augustus tot en met Zondag 4 Sepptember a.s. zal worden gehouden, als volgt zijn vastgesteld: Zaterdag 27 Augustus van 14 uur tot 1 uur des nachts; Zondag 28 Aug. van 201 uur; Maandag 29 Aug. van 16 1 uur; Dinsdag 30 Aug. van 161 uur; Woensdag 31 Aug. van 141 uur; Don derdag 1 Sept. van 16—1 uur; Vrijdag 2 September van 111 uur; Zterdag 3 Sept. van 142 uur; Zondag 4 Sept. van 202 uur. Het sluitingsuur voor vergunnings- en verlofslocaliteiten is tijdens de ker mis bepaald op: Zaterdag 27 Aug. tot en met Vrijdag 2 Sept. '49: 1 uur des nachts; Zaterdag 3 Sept. en Zondag 4 Sept. '49: 2 uur des nachts. Alkmaarse brandweer rukte ten tweeden male uit Nadat de Vrijwillige Alkmaarse Brandweer gistermorgen haar assisten tie had verleend bij de brand te War- menhuizen, werd zij gisteravond om ongeveer zeven uur opnieuw gealar meerd. Het bleek dat men te Stompeto- ren vlak bij een molen een hoeveelheid riet aan het verbranden was. Het vuur laaide echter zó hoog op, dat men vreesde dat het op de molen zou over slaan, temeer daar ook de wind in de richting van de molen woei. Toen de brandweer arriveerde, behoefde zij niet meer in te grijpen. Tenniswedstrijden op de Molenkrocht Op Donderdag 1, Vrijdag 2, Zaterdag 3 en Zondag 4 September vinden tot besluit van het seizoen op de tennis banen aan de Kruisweg Parkwedstrij den plaats. Dit zijn onderlinge wed strijden voor alle leden van het Tennis park „De Molenkrocht" (inclusief de BTC) ongeacht de speelsterkte. Belangstellenden zullen dit tournooi waarbij hoofdzakelijk Bergenaren el kanders krachten gaan meten, kunnen bijwonen zonder betaling van entrée- geld. Zuid-Afrika-cursus op de Volkshogeschool In samenwerking met de Nederlands Zuidafrikaanse Vereniging richt de Volkshogeschool te Bergen (N.-H.) in haar gebouw ,,'t Oude Hof", gelegen aan de Eeuwige Laan, de weg van Bergen naar Bergen aan Zee van 710 Septem ber haa.r vierde cursus voor Zuid-Afrika in. In deze cursus zullen vele deskundigen trachten een zo zuiver mogelijk beeld te geven van land en volk van Zuid- Afrika. De cursus is bestemd in de eerste plaats voor diegenen, die reeds binnen kort naar Zuid-Afrika zullen kunnen vertrekken (die hun papieren hiervoor dus reeds in orde hebben) en die een goed inzicht willen hebben, niet alleen in de materiële moeilijkheden en moge lijkheden aldaar. Laatste excursie in het zomerseizoen Men verzoekt ons er even op te wil len wijzen, dat de heer J. Ivangh, die geregeld optrad als gids bij uitstapjes door mooi Bergen en omgeving, heden Woensdagavond voor de laatste maal in dit seizoen een excursie organi seert. Verzamelen bij de Lindeboom aan het begin van de Hoflaan. Vertrek per fiets om 7.30 uur. Liefhebbers van de natuur zullen onder de beproefde leiding van deze gids weer kunnen genieten. Een gelukkige hengelaar De heer J. Renooij, alhier, lid van de Nederlandse Hengelaarsbond, ging gistermiddag vissen in het zogenaam de Nieuwe Kanaal. Zijn dobber ging ender en er bleek een reusachtige snoek aan zijn lijntje te zitten. Het was een hele toer om die aan een ge wone hengel en zonder schepnet op de wal te krijgen, maar het gelukte en de fortuinlijke hengelaar kwam thuis met een snoek van 1414 pond die 98"s c.m. lang was. Burgerlijke Stand Geboren: Maria Bd. v. G. H. Kuiters en J. A. van Straelen. G e h uw d: Wilhelmus J. Appel en Margaretha A. Breek; Nicolaas Weel en Margaretha Vertelman: Jacobus J. Ger- ver en Wilhelmina E. Jansen; Frans Schouten en Jacoba Wal. Overleden: Dirk de Waal, oud 3 jaar. Boottocht voor invaliden Hedenmorgen om ongeveer 10 uur vertrok van de Handelskade een boot van de Veluwe-lijn met aan boord de invaliden van Alkmaar en omgeving voor een tocht naar de Zaanstreek. Het vertrek van de tocht, die georga niseerd werd door de Transportcolon ne van. het Rode Kruis, trok zeer veel belangstelling. Velen deden de invali den uitgeleide. Onder vrolijke muziek klanken kwam het afscheid van hen, die naar wij nopen een plezierige dag zullen hebben. Oud-katholieke pastoor benoemd Nu pastoor J. A. J. van Zanten be noemd is te Rotterdam, heeft de bis schop van de Oud-Katholieken in Haarlem, mgr. J. van der Oord, thans als pastoor van de St. Agnesgemeente te Egmond aan Zee aangewezen kape laan D. N. de Rijk, thans te IJmuiden werkzaam. De benoeming gaat in op nader vast te stellen datum. Kapelaan De Rijk werd 19 Novem ber 1921 te Utrecht geboren en stu deerde aan het Oud-Katholieke semi narie te Amersfoort, waar hij 13 Januari 1946 de priesterwijding ont ving. Zijn benoeming tot kapelaan te IJmuiden volgde op 1 Februari 1946 en hij wijdde zich hier vooral aan het jeugdwerk. Hij is thans o.m. voor zitter der Oud-Katholieke Jongelie- denvereniging „D.G.S." Wedstrijd in het maken van zandfiguren De strandfeesten, georganiseerd door de V.V.V., zouden niet compleet zijn, wanneer er geen wedstrijd in het ma ken van sierwerken aan verbonden was. Het bestuur van de V.V.V. heeft dan ook gemeend de kleine beelhouwers aan 't werk te moeten zetten op Maan dag 22 Aug. Op een afgezet gecjeelte van het harde strand kreeg iedere deelnemer een stukje toegewezen en het duurde niet lang, of er kwam zo hier en daar al iets aardigs voor de dag. Van de werkstukken, die we te voorschijn zagen komen, noemen we o.a. Neptunus, een hond, enkele kaste len, natuurlijk ook de vuurtoren en 't embleem van de Egmondzeeër Red- een reddingsboei met de letters E.R.B., om het wapen van Egmond heen. Het was voor de jury geen gemak kelijke taak om de prijzen toe te ken nen. Te ongeveer half één werd de vol gende uitslag bekend gemaakt: Groepswerk: le prijs Gert Wagner en Wim Koetsier met Vuurtoren; 2e prijs Lida Provily en Conny van Kasteel met Embleem van de E.R.B, 3e pr. Nelly Franke, Cobi en Jan Schooneveld, Jaap en Erny Seven ter met kasteel. Persoonlijk werk: le pr. Piet Roos uit Amsterdam met Neptunus; 2e pr. Rob Schouten, Amsterdam, met kasteel en 3e Wim Burgers uit Amsterdam met danseresje. Na de rondgang van de jury werd het afgesloten gedeelte opengesteld voor de belangstellenden, om het ge maakte werk te bezichtigen. Hiervan werd een druk gebruik gemaakt. Jeugdige avonturiers In Hoorn zijn door de politie twee minderjarige meisjes uit Egmond aan Zee aangehouden. Zij werden later dcor de inmiddels gewaarschuwde moeder weer naar huis gebracht. 70ALS WIJ reeds gisteren in het kort meldden, is de 70-jarige Alkmaarse Vrij, willige Brandweer voor de tweede maal in enkele weken gealarmeerd voor een felle brand in een van de omliggende dorpen. Evenals op Zondagnacht Augustus te Obdam, werden ook gistermorgen te Warmenhuizen twee boer. derijen een prooi van het vernielende vuur, dat niet zonder strijd verde, voedsel onthouden werd. Binnen een uur gingen het woonhuis van de heer N. Ligthart en de boerderij van de wed. Kemper aan het Krankhoorn i„ vlammen op. In verband met deze brand heeft de Rijkspolitie te Warmenhuizen gisteren de zestien-jarige zoon van de heer L. en zijn vriend, de zestien, jarige Q„ aangehouden. Beiden werden ervan verdacht op het erf van d( boerderij van Ligthart met voetzoekers te hebben gespeeld, deze te hebben aan. gestoken en het brandende vuurwerk spelenderwijze op hdt rieten dak van woning te hebben gegooid, waardoor dit vlam vatte met het bovenvennelJi noodlottige gevolg. Nadat tegen de jongens, die het feit bekenden, procesverhaj was opgemaakt, zijn beiden weer op vrije voeten gesteld. tegen de vuurzee kon worden a: vangen, bleek deze reeds zo'n omvat] aangenomen te hebben, dat de pet. celen van de wed. Kemper en de h«, Ligthart reddeloos verloren ware; Men bepaalde zich tot het nat houdej van de omliggende huizen. KANTOORHOUDER EERVOL ONTSLAGEN De heer C. de Graaf, kantoorhou der P.T.T. te Schoorl, is ingaande 3 November a.s. op verzoek eervol ont slagen. VERPLAATST De assistent bij de actieve dienst der belastingen, E. ,H. A. Warnders te Lan gedijk werd verplaatst naar Noord- Scharwoude. up veler verzoek zullen wij van heden af naast onze supra-likeuren 6.10 per fles, 3.10 per y fles) een tweede kwaliteit verkopen voor de zeer scherp gestelde prijs: 4.65 per fles, 2.50 per ys fles. Deze likeur is verkrijgbaar in de volgende smaken: Anisette Persico Marasquin Half om half Cr. de Mandarines Apricot Brandy Triple sec Parfait Amour Curasao wit Cr. de Bananes Cr. de Cacao Cr. de Vanille Kummel Curasao orange Cr. de Menthe terwijl hier binnenkort aan wordt toegevoegd: Goudlikeur. Tevens kunnen wij u mededelen dat wij beschikken over een kleine hoe veelheid Boerenjongens. oudste wjjnkoperij en likeurstokerij aldaar, aan de Platte Stenenbrug 104 Telefoon 2604 K 2200 Ingebruikneming nieuwe sportvelden Op Zaterdag 27 Augustus a.s., des namiddags om 3 uur, zal het nieuwe sportparkcomplex in de polder Overdie en Achtermeer (te bereiken via de Leeuwerikkade, voorbij de militaire barakken) officieel in gebruik worden genomen. Na de officiële opening zul len op de vier voetbalvelden wedstrij den worden gespeeld door combinaties uit de voetbalverenigingen „Alkmaar se Boys", „RKAFC" en „Jong Holland" PERSONALIA Onze stadgenoot de heer R. Waster vax is benoemd tot leider van het jeugd werk van het Hoogovenbedrijf te Velsen. Burgemeester en wethouders van Heiloo maken bekend, dat zij op ver zoek van de Geneeskundig Inspecteur van de Volksgezondheid voor Noord- Holland, gelegenheid zullen geven tot kosteloze herinenting tegen pokken, van personen die hiertegen reeds eer der zijn ingeënt. Zij, die hiervoor in aanmerking wil len komen, dienen dit vóór 7 Septem ber a.s. schriftelijk of mondeling ter secretarie op te geven onder vermel ding van: naam, voornamen, geboorte datum en adres van de in te enten personen, waarna zij een opproeping voor de herintenting zullen ontvangen. VERPLAATST De kommies der inv. en accijnzen S. Mellema te Heiloo is verplaatst naar Stomptoren. Op zoek naar een dierenbeul Bij de Rijkspolitie is aangifte ge daan van het vermissen en verminken van enige honden, welker verwondin gen aantonen, dat zij waarschijnlijk niet zijn aangereden. Men vermoedt, dat dit het werk van de een of andere sadist is, hoewel de identiteit van de dader nog niet vast staat. Hun, die een hond vermissen of wier hond ernstig verwond is, wordt ver zocht zich tot de commandant van de Rijkspolitie te wenden. FORESTERS-NIEUWS Morgen, Donderdagavond, zullen de veteranen van de Foresters en Alcma- ria Victrix de strijd aanbinden op het Foresters-terrein. De wedstrijd vangt reeds om kwart vóór zeven aan. Zondag a.s. speelt de Foresters 1 een wedstrijd tegen Alkmaarse Boys op het Forestersterrein. 3ercelen ten dele verzekerd Terwijl Warmenhuizen zich gisteren omstreeks kwart voor elf opmaakte om de laatste dag van de kermis op luisterrijke wijze te vieren, de kermis attracties nog wel schuil gingen in fel gekleurde doeken, maar de café's met open deuren en ramen de bewoners noodden tot een koele dronk, werd het rustige dorpsbeeld verstoord door ho ge vlammen, die uit het rieten dak van het huis van de heer Ligthart sloegen. In een oogwenk had het vuur zich meester gemaakt van het terrein. Het riet, de kurkdroge balken en het hooi, dat in de woning was opgesla gen, veranderden in korte tijd in een razende vuurpoel. In allerijl trachtten omwonenden en te hulp geschoten burgers nog te redden wat er te redden viel. Zij moesten echter aanstonds hun aandacht wijden aan de nevenstaande boerderij van de wed. Kemper, die door overslaande vlammen en een von kenregen eveneens met ondergang werd bedreigd. Toen het niet te stuiten vuur ook in deze boerderij van geen wijken wist, rende men naar de percelen van de heren J. Bommer, P. Suiker en de wed. Potveer. Huisraad, beddengoed, kleren en wat verder aan roerend goed aanwezig was, werd naar buiten ge sleept en op het erf gelegd. Het bran dende riet, waarin de vlammen door de wind werden aangewakkerd, ver oorzaakte telkenmale 'n vonkenregen, die groot gevaar opleverde voor de ge noemde huizen. De brandweer van Warmenhuiten, die weliswaar niet al te lang op zich liet wachten, wist in deze chaos van heen en weer rennende mensen, stapels huisraad, beddengoed en de verder in ventaris van enige huizen, niet spoedig orde te scheppen. Het duurde geruime tijd alvorens men water gaf en toen dan met behulp van de mo torspuit en een babyspuit de strijd Gasproductie aanmerkelijk verhoogd Hedenmorgen is de nieuwe cokes ovens en Staalfabrieken in gebruik I VAN MARSDIEP TOT IJ genomen. Ir. A. H. Ingen Housz, voor- Assistentie van Alkmat Tegen half twaalf werd de Alkmaai. se Brandweer gewaarschuwd. Luttel, ogenblikken nadat de luidsprekers j de woningen van de brandweei. lieden „een zware brand in Warme;, huizen" gemeld hadden, snelden brandweerwagens langs de Helder», weg om via Schoorldam koers te zet ten naar Warmenhuizen. Het AU. maarse corps, dat met groot materiej uitrukte, arriveerde om kwart voj twaalf aan het Krankhoorn. Nietteger,, staande de brandweer door het t| hoop gelopen publiek in haar bewegin. gen belemmerd werd, slaagde men in uiterst korte tijd in om met 5 stni len de vuurzee te lijf te gaan. In menwerking met de brandweer v» Warmenhuizen, onder commando v; de heer P. Quant wisten de man;, van de heer J. van Maarleveld ver onheil te verhoeden. De beide bn dende percelen waren evenwel vet ren. Toen de Alkmaarse Brandweer nveerde, vond men hiervan nog slee1 twee ineengevallen brandende puit- hopen, waarin als een vurig oog 4t gloeiende hooimijten Ook de schuur achter de tuinden woning van Ligthart ging door (1 brand verloren. Hierin had de heer li Berkhout honderd fuiken en een karn liggen, terwijl in huis een partij hooi was opgeslagen. Ook dit bezit koi niet gered worden. Persoonlijke ongevallen deden ziel niet voor, terwijl het vee zich in d; weide bevond. De eigenaars ware' weliswaar tegen brand verzekerd doch de schade is zo groot, dat zij slechts ten dele wordt gedekt. Toen het gevaar voor de belendend! percelen geweken was, kon de Alk maarse Brandweer inrukken. Hel corps van Warmenhuizen bleef echter nog geruime tijd ter plaatse, teneinde het hooi te blussen en een wakend oog te houden op de verkoolde, maar nog smeulende resten. zitter van de directie, schakelde de electrische stroom in, die de vulwagen in beweging zet. Door deze uitbreiding van de cokes- fabriek, wordt de cokesproductie ver meerderd met 400 ton per dag en de productie van gas wordt daardoor eveneens aanmerkelijk verhoogd. Dit is van groot voordeel voor de gemeen ten die gas van het Hoogovenbedrijf betrekken. Botsing tussen auto en motor Gistermiddag .vond op dc Rijksstraat weg onder Limmen een botsing tussen een auto en een motor plaats, waarvan de gevolgen zich aanvankelijk zo ern stig lieten aanzien, dat men een gees telijke waarschuwde. Naderhand bleek echter, dat het ongeluk nog betrekke lijk goed was afgelopen. Omstreeks twaalf uur stond op de Rijksweg, waar de Zuider Kerklaan en de Wester weg samenkomen, een auto van de fa. Hille uit Zaandam, die daar moest lossen. Toen de bestuurder hier mede klaar was, stak hij zijn richting aanwijzer uit cm daarna naar de over zijde van de weg te rijden. Juist toen de auto op het midden van de weg was, kwam van de richting Alkmaar een motor, die bestuurd werd door de heer Twaalfhoven uit Uitgeest. De auto werd aan de linker achterzijde aan gereden en kreeg enige schade. Het frame van de motor werd ontzet. De heer Twaalfhoven en diens broer, die op de duo zat, werden naar het St. Elisabethziekenhuis te Alkmaar over gebracht. Het bleek dat de motor rijder een hersenschudding en de duo passagier een ontwrichte kaak had op gelopen. Aanbesteding brugbouw Voor rekening van het gemeente bestuur van Obdam vond Maandag middag de aanbesteding plaats van het bouwen van een brug in het uitbrei dingsplan. De uitslag was als volgt: Ory, Alkmaar 21.600; J. Moejes, Ob dam 16.900; Maatschappij Kennemer- land, Heiloo 17.400; Gebr. van Hoften, Haarlem 20.400; P. G. Borst, Obdam 18.600; P. Buis, Oudorp 17.620; J. Henselmans, Limmen 19.585. Behou dens goedkeuring van Ged. Staten is het werk gegund aan de heer J. Moejes te Obdam voor 16.900. De traditionele rondgang van het plaatselijke fanfarecorps „Muzieklust" heeft 202.36 opgebracht, plus een ex tra gift van 25. Bij een te Den Helder gehouden brandweeroefening kwam een tienjarig jongetje over een hekje rond een gras perk zodanig te vallen, dat hij per zie kenauto naar het ziekenhuis moest worden overgebracht Aan boord Hr. Ms. „Jacob van Heemskerk" heeft tijdens een korte plechtigheid de over dracht plaats gehad van het commands aan kapitein ter zee C. J. W. van Wa ning, voormalig commandant der Ma rine te Surabaja. Het gemeentebestuur van Nieuw! Niedorp heeft een onderzoek ingesteld naar de vrije tijdbesteding door dl mannelijke jeugd in die gemeente. Ais liefhebberijen voor vrije tijdpassering gaven de 104 ondervraagden op: 5! sport, 44 moderne dansen, 38 film, !f muziek, 9 huisvlijt, 9 zang, 7 toneel, 1 volksdansen, 7 andere nog niet genoem de, 20 geen enkele liefhebberij. Ti St. Maarten zal een op coöperatie:1' grondslag werkende bewaarplaats va" pootaardappelen worden gevestigd. In een timmerfabriek te Andijk l' de hand van een knecht in aanraking gekomen met een cirkelzaag, tengevol ge waarvan de middel- en ringvinger van de linkerhand werden afgesneden Te Medemblik is een loterij ge organiseerd voor de herbouw van de 1 de oorlog verdwenen muziektent. Bij B. en W. van Beverwijk be staat het voornemen, in de vacante functie van haven- en marktmeester niet meer een volledige kracht te be noemen, doch deze betrekking voort aan als nevenfunctie te doen vervullen- De alarminstallatie van het stoffen- huis Snoek te Zaandam trad in wer king doordat een 20-jarige jongeman, volgens zijn verklaring, „wilde prone ren of de installatie wel goed functio neerde". De politie sloeg hieraan geen geloof, haalde de jongen van het dak en rekende hem in. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jacobus Johannes, zoon van J. J. Seibert en P. Hoevenberg. Marktberichten NOORDER MARKTBOND, 24 Aug.: 48.000 kg aardappelen: eerstelingen 8- 8,10; Eigenheimers 6,307,30; blauwe Eigenheimers 6,606,90; Bevelanders 8 —6,50; Bintje 6,50—7,10; 60.000 kg rode kool 5,50—7,70; 4000 kg gele kool 12,70: 50.000 kg witte kool 14,80—17,80; 2300 kg uien 11,3013; 26.000 kg slabonen 4152; idem afwijkend 2639. WARMENHUIZEN, 24 Aug. 1949. - 30.300 kg aardappelen: Schotse muizen 7,608.40; Eigenheimers 6,507,70; Bint je 67,40; Koopman's blauwen 6,70— 7,4C; Meerlanders 7,70; 48.000 kg witte kool 15,60—17,90; 3710 kg slabonen 38 —44. LANGEDIJKER GROENTEN CEN TRALE, 24 Aug.: 15000 kg aardappe len; bl. eigenheimers 6.90f 71 100000 kg witte kool 13.10—l8-' 70000 kg gele kool 10—17-701 80000 kg rode kool 5.50—T, 9000 kg slabonen 24.9051; 2500 stuks bloemkool I 25.10—43.10.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2