De Invaliden hadden een onvergetelijke dag ouóe WAAG Stad en Omgeving. AGENDA Coppi en wei Op reis met de Rode Kruis Transportcolonne Een aparte accomodatie Bedrijfscompetitie 15.50 I 5,25 p. L. Tentoonstelling jeugd van Nederland Ben Kuyper overleden De kermis wordt opgebouwd Lutjewinkel De Rijp Indonesiërs, Engelsen en| de kaasmarkt De wiel ren ka i V/im van Est v* De Best niet i stayer-finali VAN MARSDIEP Gistermorgen omstreeks tien uur was het aan de Handelskade een drukte van belang. Daar lag een grote „Veluwe"-boot gemeerd, welker invalide passa giers door particuliere- en ziekenauto's werden aangevoerd, waarna zorgzame helpsters en helpers van de Rode Kruis Transportcolonne hen aan boord brachten. Voor tientallen invaliden uit Alkmaar en wijde omgeving was het gisteren de grote dag, de dag waarop de door de afdeling Alkmaar van het Ned. Rode Kruis beloofde boottocht naar de Zaanstreek zou plaats hebben. Alle invaliden en zieken, die j.l. In velband met de lichamelijke ge steldheid van de passagiers moest de boot van een aparte accommodatie worden voorzien. Op de met glas afge schutte dekken stonden tientallen bed den en ligstoelen van de Stoomvaart maatschappij Nederland zodanig opge steld, dat ook zij, die zich moeilijk konden bewegen, in staat waren het voorbijglijdende landschap te bewon deren. Enkele handige helpsters had- der voor een patiënt, die plat moest liggen, een spiegelsysteem geknutseld, zodat ook hij naar buiten kon kijken. Er waren passagiers, die al vier of vijf jaar of nog langer aan bed ge kluisterd waren. Er was een jongetje van negen jaar, dat kinderverlamming had en er waren bejaarde mensen die zelden of nooit hun huls, laat staan hun stad of dorp, konden ver laten. Voor al deze mensen was het gisteren een feestdag, waarover nog lang zal worden nagepraat. Toen na het spelen van het Wilhel mus de met twee Rode Kruis vlaggen en tientallen kleine vlaggetjes ver sierde boot zich van de kant van de Handelskade verwijderde, zwaaiden vele vrienden, kennissen en belang stellenden naar de vijf-en-zeventig „vorstelijk" liggende of zittende pas sagiers, die dat drukke gedoe lachend aanschouwden en vrolijk terugzwaai- den. Achter de ramen en langs de kade, overal zag men vrolijke mensen, die zich kennelijk evenzeer in deze tocht verheugden als de passagiers zelf. EEN PRETTIGE TOCHT Met matige snelheid voer de boot door het Noordhollands Kanaal in de richting van Zaandam. Nadat het Alkmaardermeer was overgestoken en Knollendam was gepasseerd, bereikte men Wormerveer, waar de directie van de Erven de Jong een verrassing had voor de opvarenden van de „Ve- luwe". Nadat de directeur, de heer Schouten en de sociale verzorgster van de fabriek een kijkje aan boord hadden genomen, kregen zowel de patiënten als het verzorgend personeel een doos chocolade en een reep cho colade. Een bijzondere aardige atten tie, die door allen op prijs werd gesteld een waarvoor men met een driewerf „Hoera" dankte. De verzor ging van „de inwendige mens" was trouwens de gehele reis uitstekend. De helpsters, zowel als de kok, de heer Bergers, die voor de eerste maal in zijn leven in een echt kombuis werkte, doch die zich daar best op zijn plaats voelde, vergaten de passa giers geen ogenblik: broodjes, soep, thee, limonade, croquetten en nog veel meer lekkernijen werden in respectabele hoeveelheden aangevoerd. In Zaandam werd het lekkers nog aangevuld door tientallen zuvjss sui kerwerk, die het Rode Kruis bij Ver- kade besteld had. DE TERUGTOCHT Nadat in Zaandam een uur was ge pauzeerd, werd om ongeveer drie uur de terugtocht aanvaard. De pittoreske huisjes, de oude molens, de fabrieken, silo's, schepen en het polderland, dat alles maakte de tocht voor hen, die zoveel moeten missen, tot een evene ment. Toen de boot omstreeks half zes Alkmaar bereikte, werd zij daar weer opgewacht door tientallen lachende en wuivende mensen. Voor de boot aan de Handelskade, v/aar de auto's al weer gereed ston den, gemeerd was, richtte een der in validen zich in een korte toespraak tot degenen die aan het slagen van de tocht hadden medegewerkt. Dr. J. Degenaar Jr., die de algehele leiding had, de heer Nijhuis, die uit Bilthoven was overgekomen om deze dag mede te maken en dr. J. Maats, die zich ook speciaal voor deze tocht had vrijgemaakt, zij hebben kosten noch moeite gespaard om deze dag te doen slagen. De 25 helpsters en 20 helpers van de Transportcolonne, de overige heren van de afdeling Alk maar van het Ned. Rode Kruis, de beide padvinders, die, waar nodig, de helpende hand boden en verder allen die hun medewerking aan de tocht verleenden, zij hebben 75 misdeelde mensen gelukkig gemaakt en daar voor verdienen zij aller dank. EEN WOORD VAN DANK De invalide deelnemers aan de tocht verzoeken ons het volgende aan ons verslag te willen toevoegen: Zwijntjesjager binnen een uur aangehouden Gistermorgen bemerkte een dame, die uit de St. Josephkerk kwam, dat haar rijwiel, dat zij voor de kerk had neergezet, verdwenen was. Zij deed direct aangifte bij de politie, die er binnen een uur in slaagde de dader, een Alkmaarder, met het rijwiel bui ten de gemeente aan te houden. De man had reeds enige veranderingen tan het rijwiel aangebracht om her kenning te bemoeilijken. Hij wordi ook verdacht van een fietsendiefstal die eergisteren bij de Laurentiuskerl ran het Verdronkenoord plaats vond en Woensdag met de boottocht van 't „Rode Kruis" zijn mee geweest, willen langs deze weg alle medewerkenden, die deze tocht tot een onvergetelijke hebben gemaakt, hartelijk bedanken. De organisatoren, doktoren, trans portcolonne, verplegend personeel, mu zikanten, kortom allen, die aan deze tocht hebben medegewerkt: Uw werk was af. U, zusters van 't Rode Kruis, hebben wij bewonderd voor al Uwe goede zorgen voor de patiënten. Heren van de transportcolonne, wij weten niet wat Uw dagelijkse bezig heden zijn, wij weten alleen dat Uw (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Rumoer op de afdeling pantoffels. Victoria Theater 8 uur: De grote race. Cinema Ameri- cain, 8 uur: Kermisvreugde. Alle thea ters toegang tot 14 jaar o.g. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: De onster felijke walz (14 jaar). Victoria Theater 8 uur: Nicky als detective (14 jaar). Cinema Americain, 8 uur: Abbot en Costello zwaaien af (tot 14 j. o.g.). werk bij deze tocht in één woord „af" was. Hulde aan de muzikanten voor de muziek, die de stemming nog ver hoogde. Dank aan de firma's Erven de Jong uit Wormerveer en Verkade uit Zaandam voor hun tractatie. 't Smaakte allemaal even lekker. Nogmaals dank Rode Kruis" voor al Uw goede zorgen en onthaal. Wij invaliden hebben, dank zij Uwe organisatie, een „knal"-dag gehad, een dag om niet gauw te vergeten, en wij zouden niet weten wie 't meest geno ten heeft, het negenjarig jongetje of de 91-jarige Opoe, die ook deze tocht meemaakten. Hartelijk dank van de gezamenlijke invaliden uit Alkmaar en omstreken. Helpsters en helpers van de Transportcolonne van het Ned. Rode Kruis hadden gistermorgen druk werk alle invalide passagiers behouden aan boord te brengen. Een bejaarde dame wordt overgebracht naar het beschutte dek. Een gouden echtpaar Zaterdag a.s. 27 Augustus is het de dag, dat de heer en mevrouw Hoogland, thans wonende in de Pius Stichting, 50 jaar geleden in de echt werden verbonden. Dat deze dag niet zonder hartelijke belangstelling zal voorbij gaan is te be grijpen, daar beide oudjes sinds ja ren in Alkmaar wonen. De heer Hoogland was voorheen borstelmaker bij de heer Omstede op de Dijk, later was hij bij de fa. Hekket, van wie hij 'n pensioentje geniet. Dit gevoegd bij de ouderdomsrente, geeft enige financiële steun voor hun verblijf in het Tehuis. Daar beiden op de leeftijd van resp. 85 en 82 jaar nog redelijk wel zijn, doen zij nog gaarne vrijwillig enige lichte bezigheden. Voorheen steeds aan een werkzaam leven gewend, geeft dit nog een afleiding. Moge het beiden gegeven zijn, tot vreugde voor hun kinderen en voor hun zelf, nog enige jaren in goede omstandigheden voor elkaar gespaard te blijven. Toneel in de kermisweek Wij namen in ons nummer van Dinsdag reeds een uitvoerig overzicht op van wat het Gulden Vlies in de kermisweek aan Toneel zal bieden. In verband daarmede kan nog ge meld worden, dat er Zaterdagmiddag 3 September ook voor de kinderen zal gezorgd worden. Dan komt het Rotterdams Kindertoneel met het be kende sprookje „De gelaarsde kat". Men vestigt er nog onze aandacht op, dat in het Café Restaurant elke avond na de pauze tot aan het slui tingsuur een uitnemend strijkje speelt onder leiding van Ko Sieuwerts en Ger Visser. Burgerlijke Stand Geboren: Bernardina W., d. v. L. P. J. de Boer en M. G. van Tol; Mat- thijs, z. v. H. de Wit en G. M. Jooste- ma; Herman J., z. v. J. H. van Heems en M. Kempen; Margriet L., d. v. P. Keijzer en M. Pool. Gehuwd: Mattheus J. Pronk en Elisabeth R. Wesseling: Comelis de Lange en Petronella Roskam; Louwres Hottentot en Aaltje de Ruijter; Rients van Buren en Geertruida Bakker; Germ Roorda en Ella Admiraal. Overleden: Benjamin Kuyper, wednr. van F. Englander, oud 74 jaar. gen. synode geref. kerken. Bij de Generale Synode der Ger "'erken die in Den Haag met haar zit- 'ngen is begonnen, is tot voorzitter m een commissie o.a. benoemd dr. V D. R. Polman te Alkmaar. Gisteravond werd de laatste competi tiewedstrijd gespeeld in het kader van de Alkmaarse Bedrijfsvoetbalverenigin gen. De uitslagen van de deze week ge speelde competitiewedstrijden zijn: Krom—BBC 1—0; VIVO-boys—Melk boeren 21; SlagersHulskampboys 02. De eindstand in de verschillende afdelingen is als volgt: Afdeling A: Lichtbedrijven 9 7 2 0 385 16 Povay 9 6 3 0 23— 5 15 TSV 9 4 3 2 13—11 11 Hoge Huys 9 4 2 3 1314 10 Ringers I 9 3 2 4 15—15 8 Slagers 9° 3 2 4 10—14 8 Postillon 9 3 15 16—15 7 Hulskampboys 9 2 2 5 1731 6 APSV II 9 1 3 5 7—16 5 Conijn 9 1 2 6 7—33 4 Afdeling B: 1 Reiniging 9 7 2 0 14— 4 16 Alkm. Courant 9 4 4 1 15—11 12 Chevroletboys 9 4 2 3 2215 10 SOVA 9 4 2 3 15— 9 10 Papierduivels 9 4 1 4 913 9 Melkboeren 9 3 15 1515 7 Stoel 9 3 1 5 16—20 7 VIVO-boys 9 3 1 5 17—24 7 Rhodesia 9 2 2 5 13—16 6 Centra 9 2 2 5 11—20 6 Afdeling C: Krom 10 8 1 1 26—13 17 BBC 10 6 3 1 27—15 15 Telefonia 9 5 1 3 24—26 11 Notenkrakers 9 5 13 17—11 11 Fordboys 9 4 2 3 20—17 10 Perzifo 9 4 0 5 15—11 8 Nagengast 9 2 3 4 1718 7 Black Boys 9 3 0 6 1215 6 POA 9 2 0 7 9—22 4 Ringers II 9 1 1 7 9—28 3 Voor de algemene kampioenschappen zijn nog twee wedstrijden te spelen. De stand is hier: Reiniging 110 0 1—0 2 Krom 0 0 0 0 00 0 Lichtbedrijven 10 0 1 0—1 0 De finale van de Winnaarsronde der bekerwedstrijden wordt gespeeld tus sen SOVAPOVAIJ. De finale van de Verliezersronde is nog niet bekend. Plaatselijke besturen Burgemeester en wethouders dei- gemeente Zijpe maken bekend dat bij besluit van de raden der gemeenten Callantsoog, Castricum. Egmond Bin nen. Egmond aan Zee, Velsen en Zij pe (N.-H.), is gewijzigd de „Gemeen schappelijke regeling intercommunaal wederopbouwbureau Noordholland- west", bij welke gemeenschappelijke regeling werd gevormd een rechts persoonlijkheid bezittend lichaam, dat tot taak heeft de gemeenten technische en administratieve bijstand te verlenen bij de uitoefening van de wederopbouwwerkzaamheden. J. H. Helder, Wnd. Secretaris, j Th. kRAAkman zoon PLATTE STEENENBRUG ALKMAAR TELEFOON 2604 (K 2200) PRIJS PER LITER PER 12 LITER In een van de overzichten in de pers wordt deze tentoonstelling zeer terecht beschreven als een tentoon stelling met 'n achtergrond. Om deze achtergrond gaat het. belangstelling te wekken voor dat, wat men niet weet, niet begrijpt, niet kent; waar men geen acht op slaat en waarvoor men geen belangstelling toont: de omvang, de mogelijkheden ende gebreken van de jeugdzorg in ons land. Weet U, dat de jeugd tot en met 23 jaar bijna de helft van ons volk omvat? Het is de moeite waard daarvoor belangstelling te tonen. De tentoonstelling „Jeugd van Nederland" 's bedoeld voor allen, die met de jeugdzorg te maken hebben. „Dit is een tentoonstelling voor Va ders en Moeders samen" is de leus. Maar ook de jeugdleiders, geestelij ken en predikanten, onderwijzers en leraren, maatschappelijke werkers en werksters en nog vele anderen wor den verwacht. En ook de rijpere jeugd zelf; jongens en meisjes van 1415 jaar en ouder. Het Alkm. Comité heeft tot zijn genoegen de volgende personen bereid gevonden zitting te nemen in een Ere-Comité van aanbeveling: de bur gemeester mr. dr. H. J. Wytema, mr. A. J. M. Leesberg, de heren G. van Slingerland en M. Coerts, de Hoog- eerw. Heer Deken J. T. Jacobs, ds. N. den Oudsten, mr. A. W. Holsteyn, dr. W. J. Lojenga, de heer G. Figée en mej. H. G. Dijkstra. De Ned. Spoorwegen geven bij aan koop van een gecombineerd biljet en dat reisbiljet en entréekaart tegelijk Is, een reductie op reis en entrée van 10%, bij groepen van minimaal 30 personen een reductie van 20%. De kosten van Alkmaar uit voor perso nen van 19 jaar en ouder bedragen resp. 1.80 en 0.80; tot 18 jaar 1.80 en 0.60; voor groepen van minstens 30 personen 1.60 en 0.60. De tentoonstelling wordt gehouden in het RAI-gebouw te Amsterdam en it geopend van 10—17 en van 19—23 uur. 's Zondags van 1317 en van 19—23 uur. In aansluiting aan deze opwekking tot een bezoek, dat U een genotvolle en leerzame middag of avond schenkt, moge nog een opwekking volgen om mede te werken aan de financiële actie, n.l. de verkoop van loten 0.50 en van het kunstzinnige, aller aardigste boekje „Pietje" van Jo Spier, dat voor de luttele prijs van 10 cent wordt verkocht. Welke per sonen of jeugdverenigingen willen hierbij een handje helpen? Vooral op de jeugd willen wij een beroep doen; De penningmeesteresse mevr. Elema- Sas, Kennemerstraatweg 51 e"S het secretariaat, Doelenstraat 30 zullen gaarne zorgen, dat U de beschikking over loten en Pietjes krijgt. Poppentheater bij V. en D. Vele kinderen, al of niet vergezeld van ouderen, hadden gistermiddag een plaatsje gevonden op de eerste etage bij de firma Vroom en Dreesman, al waar de heer Zoutendijk zijn poppen theater aan het jeugdige publiek pre senteerde. Deze eerste opvoering, die boven het niveau van een gewone Jan Klaassen en Katrijn-vertoning uit ging, was zeer succesvol. Met volle teugen genoten de aanwezigen van de „Avonturen van Prins Boudewijn", die al spoedig de sympathie der kleintjes veroverde. Ter geruststelling van de kinderen had de heer Zoutendijk voor de aanvang een inleiding gehouden Dat het publiek meeleefde met het spannende spel der „poppen", bleek wel uit het commentaar en de aan dachtige snoeten, waarmede de avon turen van Prins Boudewijn gevolgd werden. Bouw van acht duplex- woningen Ten gemeentehuize te Uitgeest is Dinsdagmiddag aanbesteed de bouw van acht duplexwoningen aan de H geweg. Opdrachtgeefster was de RK Woningbouwvereniging St. Adel- bert. De begroting was 83.412. Ingeschreven werd o.a. door de fa. Ekkers te Heiloo voor 90.600; door Gebr. Schuit te Egmond aan den Hoef voor 88.350; door de fa. Kuy- pers te Heiloo voor 86.450; door de fa. Tromp te Alkmaar voor 86.132: door de fa. Wittebrood te Beemster voor 86.000; door de fa. De Haan en Beek voor 84.572; door de heer IJ. Kroonenburg te Heiloo voor 80.650 en door de fa. Heljne en Zonen aldaar, voor 78.420. De gun ning is aangehouden. Op 74-jarige leeftijd is, nog betrek kelijk onverwacht, de heer Ben Kuyper overleden. Ben Kuyper was een Alk maarder, die in brede kring bekend was omdat hij de belangen van onze stad, die hij bovenal liefhad, zijn ge hele leven heeft voorgestaan èn behar tigd. In 1897 vestigde hij zich in onze ge meente, oorspronkelijk in een textiel zaak op de hoek van de Kraanbuurt en de Huigbrouwerstraat, daarna in 1914 in de Langestraat hoek Boterstraat. In de organisatie der Langestraatwin- keliers heeft hij dan ook een belang rijke bestuursplaats ingenomen en hij was steeds present en actief als er voor de neringdoenden iets bereikt zou kun nen worden. Tijdens de eerste wereldoorlog was hij waarnemend vice-consul van Belgie, in welke functie hij veel voor de Bel gische vluchtelingen heeft kunnen doen. Na die oorlog heeft hij zich met mr. Ledeboer zeer verdienstelijk ge maakt door het plaatsen van onder voede Oostenrijkse kinderen in Neder landse en wat zijn aandeel betreft Alkmaarse gezinnen. In de tweede wereldoorlog werd de heer Kuyper als Israëliet naar Wes- terbork gebracht en vandaar naar The- resiënstadt. Hij is daarbij op wonder baarlijk gelukkige wijze aan het lot van zovele zijner geloofsgenoten ont komen, doordat hij nog in Theresiën- stadt verbleef toen de Russen deze plaats kwamen ontzetten. Met een vliegtuig kwam hij naar Holland terug en was natuurlijk zo gauw mogelijk weer in zijn eigen Alkmaar. De heer Kuyper in brede vrien den kring bekend als „Ben", werd op 4 April 1922 lid van de Kamer van Koophandel alhier en is dat met de onderbreking van de oorlogsjaren tot zijn dood toe gebleven. Hij was lange tijd voorzitter van de financiële commissie uit dit gewest en destijds een zeer actief lid voor het tot stand brengen van het Handelsregister. Van tal van Alkmaarse comité's en organisaties is de heer Kuyper in ver loop van jaren lid en bestuurslid ge weest. Bij zijn 20-jarig lidmaatschap van de Ontzetvereniging ontving hij een fraai wandbord waarin zijn portret was gebakken. Na zijn behouden terug keer uit Duitsland is hij erelid van de 8 October-Vereniging geworden. Ook uit het bovenstaande blijkt wel, dat door het overlijden van de heer Ben Kuyper die reeds vele jaren aan een hem slopende ziekte lijdende was een man is heengegaan wiens liefde voor onze stad in brede kring bekend was en die voor haar welzijn steeds onvermoeid op de bres heeft ge staan en daaraan zijn beste krachten heeft gegeven. Vrijdag 1.30 uur heeft de teraardebestelling plaats op de Joodse Begraafplaats. Twee paarden sloegen op hol Toen de 20-jarige veehouderszoon B. gister morgen omstreeks negen uur met een ma ai- machine, die met twee paarden bespannen was, in een weiland aan de Helderseweg aan het grasmaaien was, liep de machine plotseling vast, waardoor de paarden schichtig werden. De spoorstok, waarmede de dieren aan de ma chine verbonden waren, brak en de paarden renden over het erf van de veehouder de Hel derseweg op. Bij de spoorwegovergang stonden een 60- jarige dame en vijf meisjes naar een voorbij varende boot te kijken. Toen zij zagen dat één van de paarden op hen inrende, zochten z»; in hun angst dekking achter een verkeers- bordje. Het paard liep tegen het bord, dat omboog. Het dier kwam er met de borst over heen te hangen, waarna het door iemand die ter plaatse werkzaam was, werd gegrepen. Het bleek dat de 60-jarige dame aan hoofd en rechter arm gewond was en dat een 6-jarig meisje verwondingen aan de linker wang en het achterhoofd had opgelopen. Het tweeele paard liep door in de richting van do stad en kon eerst op het Kerkplein worden gegrepen. Beide dieren liepen verwondingen aan borst en benen op. De bestuurder van het span, die ongedeerd bleef, verklaarde alle on kosten op zich te zullen nemen. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Nieuwe aanwinsten afd. letterkunde. Suppl. lijst 12. Franse letterkunde en toneelwerken. 840 R64 Roland Holst, H. Romain Rolland. 148. 842 C14 Camus. Le malentendu; Caligula. 842 Lllv La- biche et Martin. Le voyage de mon sieur. Perriehon e.a. comédies. Franse romans. 843 B30dt Bazin. De toute son ame. 843 B30g Bazin. Le guide de l'empe- reur, 843 B49.7 Bertrand. L'invasion. 843 B74e Bordeaux. L'écran brisé. 843 B74m Bordeaux. La maison. 843 B74mm Bordeaux. La maison mor- te 843 B74me Bordeaux. Ménages d'après guerde. 843 B74ro Bordeaux. Les Roquevillard. 843 C14.8e Camus. L'étranger. 843 C14.8 Camus. La peste. 843 C27 Claretie. Le petit Jacques (Noël Rambert). 843 C35t Coppée. Toute une jeunesse. 843 D201e Daudet. Lettres de mon moulin. 843 D87cp Duhamel. Chronique des Pasquier. Dl. 1843 F43d Franse (ps. van Thibault). Les dieux ont soif. 843 G99c Gyp. Le coup du lapin. 843 M23.7 Marchal. La mèche. 843 S18.7j Sartre. Les jeux sont faits. Familiefeestje Gisteravond omstreeks negen uur werd de politie gealarmeerd voor een hevige vechtpartij in de Overdiestraat. Het bleek dat daar een familie-feestje was gehouden, waarbij men zo vaak op de goede afloop had geklonken, dat het feest in een vechtpartij ontaardde. De poli tie scheidde niet alleen de vechtenden, doch kalmeerde ook de gemoederen, waardoor de rust in de Overdiestraat weerkeerde. BRUGLEUNING VERNIELD Toen de bestuurder van een paard en wagen gistermiddag om half vier de St. Annabrug over het Verdronkenoord opreed, werd zijn weg gekruist door een meisje, dat daar met ccn kinderwagen liep. De voerman, die moest kiezen óf het meisje of de brugleuning aan te rijden, deed het laatste. Hierdoor liep het ongeluk nog goed af en werd alleen een balk vernield. De kermis zal over enkele dqc worden geopend, de oude, in haar m duur herstelde gezellige Alkmaa' kermis, waarvan stad- en streelde ten uit de gehele omtrek elk jaar u('' genieten. Straks zal de jeugd u>ti wandelen tussen de droompaleij, het ene nog mooier dan het scheppingen van beeldhouwwerk steigerende paarden en schone wen, gevels met veel goud en r?| spiegelglas en met „schilderstukkcH waarop levensgrote figuren zijn c beeld. Ja, voor het kinderoog is dat rijkdom en weelde, maar nu, in dagen dat het wordt opgebouwd, het critisch oog eerst recht, dat al j bouwsels van vaak Oosterse schootl heid uit niets anders dan zeildoek latten bestaat. Maar de jeugd vermaakt zich bij i opbouw van de ouderwetse draaimolj en bij de steeds meer pemecfiamseeij inrichtingen. Wij leven niet meer de tijd, dat het paard daar binnen J een molen onafbroken zijn ronjj] liep. De motor heeft het paard drongen. De oude kermis van heeft plaats gemaakt voor de ken van deze tijd, die grotendeelsc in tl teken der techniek staat. Hier en daar zal er nog wel eJ zo'n ouderwetse kermistent verrijtJ wij komen daarop trouwens vüj gen nog even terug maar ai andere draagt het beeld van onze mechaniseerde tijd en brengt iejJ prijzen die niet meer te vergelijlA zijn met die van vroeger alle «if satie, welke men zich maar kan sen. Overal ziet men op het O0en!|| kramen en tenten in opbouw, oi staan de kermiswagens kriskras de terreinen. Akmaar, het oude, 'I tige provinciestadje, zal negen d|| lang in het teken van bont en vermaak staan, we zullen weer lej in een sfeer van poffert]esgeur orgelklanken en duizenden zullJ weer dwalen door wonderland, telt! van vooral de jeugd van ganser JuT zal genieten. Uitslaande brand aan het Raaksje Gistermiddag om zeven minuten over ij tv/ee werd de brandweer gealarmeerd voor t uitslaande brand aan het Raaksje. Het bltt| dat aldaar een koopman in lompen op een i gesloten erf bezig was met het verbranden vi oude kabels. Het was zijn bedoeling het zii daarin bevindende metaal over te houden. Ht| isolerende omhulsel bleek echter zo brandbac dat de vlammen boven de twee meter hofj schutting uit kwamen. Het vuur kon met zand worden geblust, dat de brandweer niet handelend behoefde c te treden. De onvoorzichtige handelaar geverbaliseerd wegens het overtreden van ait)| kei 429 van het Wetboek van Strafrecht. geslaagd. Bij de, in de Wijde Wormer, gehoul den examens voor voormelkers slaasl den onze plaatsgenoten de heren C] Zijdewind en H, Keesom. opbrengst collecte De in onze omgeving gehouden col-I lecte voor het Protestants Interkerk?! lijk Thuisfront heeft opgebracht ln D-| Rijp precies 61 en te Graft 19,07. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de redacteur, Velen zullen zich met mij de ogi hebben uitgewreven bij het lezen vi het ingezonden stuk van de heer gers in uw blad van Dinsdag 23 Au; tus. Wie dit stuk goed leest en de pi tée ervan terdege op zich laat inwe:| ken, kan niet anders dan tot de col' clusie komen, dat hier een toch wil zeer vérgaande uitspraak wordt gedaas Afgezien van het feit, dat de hec| Ringers nog altijd spreekt van Indisch? als hij Indonesische bedoelt (Indisch!] is een ander woord voor Indiase, duf afkomstig uit India, het vroegere Brit!' Indie) beweert hij niet meer of minder, dan dat de Indonesische afgevaardig den, die de Kaasmarkt komen bezoe- ken, toch eigenlijk de schuldigen zij» aan de dood van de Nederlandse sol daten in Indonesië. Gaat dit niet wat te ver? Waarlijk, dit gelijkt sterk op de taal, die men tegenwoordig zowel var. uiterst rechts (Trouw) als (les extrê- mes se touchent) van uiterst links (De Waarheid) kan lezen. Ik vraag mij af, of de heer Ringers zo consequent is, dat hij weigert zijn chocolade naar Indonesië uit te voeren. Vermoedelijk zal daar het „pecunia non olet" wel een hartig woordje meespre ken. En blijft de heer Ringers ook af zijdig als vooraanstaande Engelsen onze markt met een bezoek vereren? Of is hij niet van mening dat er door ge neraal Christison c.s. wel heel veel ver prutst werd, waarna wij met de vuile was bleven zitten? Och kom, wil de heer Ringers de mars der tijden tegenhouden, de mars- die voortgaat, op de Philippijnen, in Indo-China, in India, i"> Indonesië? Wil hij die evolutie een halt toeroepen, door als een pruilend kind aan de weg kant te gaan staan en „lekker" nie' mee te doen? Daarbij blijft dan zijn opvatting als zouden doctor Hatta en Zijne Hoog heid Hamid II, Sultan van Pontianah ons lees de heer Ringers min achten, nog geheel voor zijn rekening W. MEULENBERC Wim van Est is er te K finale van de achtervolginj I uxemburger Gillen geklo „verde. De finale van de sti ceen derde Nederlandse de „p de tweede plaats. Tensloi kampioenen gehuldigd. Op kampioenschap achtervolgir de sterkste poursuite-rijder In de tweede halve final achtervolging reed Van Est jen Van Est nam de leidinf <m van de dertien en een de'5 meter voor. Maar de ger reed zeer soepel, hij 1 ronde iets van zijn achters „ven ronden voor het eind< I de achtervolgers gelijk. D Gillen uit, het werden 2, 3, -elfs 10 meter. Van Est^ ree loven wedstrijd en eindigde verschil van ongeveer 15 mi I van Gillen: 6 min. 30,1 sec. I Van Est was 6 min. 32,3 se? In de eerste halve final Coppie zonder moeite de I deren. Van Est veroverde op w I makkelijke wijze de derde I eerste ronde ging de striji I evenals in de tweede. In de I de was Van Est zelfs twee n I welke achterstand indevie I meter werd teruggebracht. 1 I ronde kwam Van Est zelfs voor Pedersen bleek al z reeds te hebben verspild, V, echter steeds beter draaien, de ronde liep hij 5 meter i ronde later was het versch ter geworden, Vanaf dat rr het met Pedersen gedaan, genoot won met groot ve tijd van Van Est was 6 mi Pedersen maakte een tijd, c de zes minuten veertig seco Coppi were In de finale kwam de Ital tegen de Luxemburger Luxemburger gaf in de t ronden goed partij, maar in ronde deed hij niet meer z< in het begin. Coppi kwam i liggen en naarmate de kilou den, werd de voorsprong vi liaan groter. Met zeker 40 r snrong werd Coppi wereldk de achtervolging der profs, droeg 6 min. 30,2 sec. De ti; len bedroeg 6 min. 34,8 sec. De stayer- Voor de tweede herkansi ter grote motoren, vertrokk (Nederland), Leliaert (Belgi ley (Frankrijk) en Besson land). De start was slecht, man had moeite om achter te komen en de gangmake son vertrok zo snel, dat c niet direct kon volgen. Ret ronden ging de Zwitser n Het Helderse amateu .Oe Optimisten", leider Ari( geeft zich het komende weel het te Amsterdam te houdei ternationale jazz-festival. C majoor M. R. de Bruyne he zoek gebracht aan het oefenkamp van het korps n Texel. V Te Callantsoog zijn jii strijden gehouden om het schap Noord-Holland-Noord van de finale deed de merk- zich voor, dat zowel winna. liezer.... huilend het strijc lieten. In de plaats van laste oogstfeest in de Wit zal Woensdag 21 Sept. te J ten korte baandraverij v houden. Q In een boomgaa: dorp is een appel geplukt, i pectable gewicht van 4 ons had. Te Hoorn is een begin g> de restauratie van de histo terpoortbrug. Q In dezelfdt politie opgetreden tegen de bij het Houten Hoofd en dt z.wemsport beoefenen, 'n Si sen-verbaal was 't gevolg. C aagse markt te Hoorn heei n„nige omvang genomen, dl de gemeenteraad thans vooi de Westzijde van de Gouw c len voor de plaatsing van stalletjes. De afdeling Enkhuizen v bollencultuur" heeft met 27 edhaesie betuigd aan een de afdeling Grootebroek c neringsmaatregelen in hel lenvak af te schaffen. R ring, beiaardier van de St Jiiaarlem, zal Vrijdagavond Jon van de Zuidertoren te bespelen, nadat de Enkhui; dier W. ter Burg zich hed Haarlem heeft laten horen. Aan het Hoogovenbedrij is gisteren de nieuwe cok< gebruik genomen. De pr cokes is daardoor met 400 gestegen, wat van betekenis gemeenten, die gas van de betrekken, o Te Velsen-Nc begin gemaakt met de bot fabriek voor eboniet, een van de N V. „De Plaatwelle Te Zaandam zullen tussi Sept. op verschillende pla; stad opvoeringen worden f "en wagenspel (toneel gebr omgebouwde trailer), o In stveek verwacht men, dat dammer boot de dienst tuss en Amsterdam weldra zal het vervoer voortaan loor aartboten zal worden vooi

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6