[9e Amerikaanse medische wereld is een levenselixer" op het spoor sde moed VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Hef blijfi vrij warm zomerweer Commissievergaderingen R.T.C. e romantiek Zaterdag 27 Aug. 1949 146e Jaargang No. 201 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Cortisoneopent de weg tot bestrijding van ouderdomskwalen, waaraan honderdduizenden lijden Officiële wetenschap is enthousiast Het Pond zou 20 pet. moeten devalueren Gesneuveld in Indonesië Een geraffineerde bonnenzwendel in Haarlem opgelost Negen verdachten werden gearresteerd Zeshonderd Ethiopiërs vielen Frans spoorwegpersoneel aan Drie-en-veertig personen gedood 88888 bracht uitkomst Onfortuinlijke Zeilers Pensioen voorBeel Op twee mijl Brits-Amerikaans-Arabische alliantie? De kwestie der minderheden openhagen Ule drie zyn vol goede zij de serie indeling jden voor heden zagen nistisch gestemd inza- n van de halve eind- 1 onze amateurkam- e kwarteindstrijd, wel en Vrijdagavond wordt femakkelijk krijgen, dere amateursprinters, luchly zijn reeds enige lagen en hebben ge le derde professional ces, is in de Deense ;ekomen. De loting i rit lootte Arie van e Australiër Munro, Gerardin (Frankrijk) tegen de Luxembur- j de amateurs start iet Deschacht (Belgie) ia). In de tiende serie gen Cichlar (Tsjecho- Xamber (Zwitserland), in de baan komt ta> Sacchi en de Tsjecho- ïek. iZONDEN itwoordelijkheid der tedactie) Is staat, is klein en En als straks alle i getekend in de Rid- ins voorgoed verkeken is geweest) ooit weer te zijn. Er zal niets en dan te streven naar ng van alle Westeuro- een groot en sterk luchting eindigt in cms dagavond een artikel Tafelconferentie en het Nederlandse grootheid. :n van de vele be wij- ïteeds landgenoten zijn, door schoolversjes en mantiek en die menen, andiger manoeuvreren ter en Jan Pieterszoon ieuw leven opgewekt worden. et met zoveel woorden ekt de schrijver de in- i „tientallen Indonesi- i en hoogheden, die nu laneren" graag even op wijze aan het ver- i brengen, dat zij maar moeten terugkeren en inders, het wel verder :n. Met andere woor- lemt de geest van hen, le tijdperk, waarvan imina in 1942 zei, dat rieden behoorde, maar g zouden willen heb- ijkt vooral, waar de mtal feiten opsomt en c over nadenkt, hoe de feiten zien. En daar- Ue aanleiding zijn. de verhouding tussen in het bijzonder de Nederland tot voor s slechter geworden, rmate moeilijk is, zelfs rijden, crm uit te ma- i de schuld draagt, ben aan te nemen, dat een luid aan de Indonesi- Maar is het niet even- aan de Nederlandse en gemaakte zfln? Nederlandse onderhan- jltaat van betekenis het, dat de meerder- derlandse volk niet in mpo der ontwikkeling oen in het voorjaar Hoge Veluwe" nage- d was bereikt, dat nu kelijk beschouwd zou prof. Romme een ar- De Week der Schande", st van Linggadjati :ield worden („aange- t) voor er in de Twee- neerderheid voor ge- den. Daarnaast en tot dag voerden kleine, jchtige gro'epen een propaganda op een iders dan wantrouwen bij de Indonische be- leiders. verwonderen, dat de voetstoots geloven in vil van het Neder- in Indonesië het kolo- beëindigen? En Kan ubliek kwalijk nemen, iationale verhoudingen •uikt, dan Nederland t was te doen? ad te hopen, dat er che verbindingen tus- »n Indonesië gered redden is. Maar als iet zeker niet te dan- e de Indonesische af- lde beesten der revö- die menen, dat nu erontreinigd zal wor- staat, is klein en zegt de schrijver en men, dat de Ronde daarvan de oorzaak die van oordeel zijn, van een staat beoor- len naar de opper- koloniën en het aan- (en natuurlijk ge lagen is Nederland iaar klein en zwak. verstandig aan doen duidelijk be-ust ma ms niet verliezen in ie alle" verderfelijk iderland. H. VAN HULST. BJREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden t 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, f L— per kwartaal plus incassokosten (Van onze correspondent in New York) ng PHILIP S. HENCH, specialist in rheumatische ziekten en een scheikundige, IT,jr Edward C. Kendall, beiden verbonden aan de beroemde Mayo-kliniek, I lebben na lange jaren van onafgebroken laboratoriumwerk een wondergenees middel gevonden, dat voorbestemd is een grotere revolutie in onze samenleving ie veroorzaken dan enige uitvinding van deze eeuw. Zij zijn het „levens-elixer" op het spoor. De jacht naar een „wonderdrank',' die de veelgeplaagde mensheid je „eeuwige jeugd" zou schenken, is al even oud als de droom van de alchemist. Zjj, die er naar zochten golden ais en waren meestal dwazen, die naar het onbereikbare streefden en wier avonturen het beste thuis bleken in de sagen ,n legenden. De medische wereld heeft echter in de duidelijkste termen te ken- „cn gegeven, dat dit allerminst van toepassing is op de doktoren Hench en I {endall. Hun synthetisch preparaat dat zij „cortisone" noemen, een hormone ttrkregen van de cortax (buitenlaag) van de adrenale klier, heeft de kopstuk- i?n der medische wetenschap in vervoering gebracht, toen zij in de gelegenheid perden gesteld de eerste positieve resultaten, die vijftien jaar van onafgebroken laboratorium-onderzoek hadden opgeleverd, te bestuderen. Cortisone is door deze uiterst critische groep deskundigen begroet als de grootste medische uit vinding van alle tijd. Men deed dit om de resultaten, die men met de uiterst beperkte hoeveelheden cortisone tot dusver heeft bereikt en voorts omdat men ervan overtuigd is, dat het „wondergeneesmiddel" de eerste grote stap is op de weg der genezing van ouderdomsziekten als aderverkalking en andere kwalen, waartegen men tot dusver vrijwel machteloos stond. inderdaad vooruitzichten van een alge hele omschakeling van al onze sociale verhoudingen en instellingen op aarde. Inmiddels is het reeds een stap van ontzaglijke draagwijdte, dat cortisone zelf tegen zoveel kwalen geneeskracht belooft, indien dit preparaat, dat thans nog schaarser is dan diamanten, slechts in voldoende hoeveelheden kan worden geproduceerd. In de medische wereld had men al even lang over een mogelijk „levens elixir" gesproken ais wetenschappelij ke kringen zich met de atoombom badden bezig gehouden. Er zijn tal van verhalen in omloop over Stalin, wiens veerkrachtigheid op zijn huidige leef tijd te danken, zou zijn aan een door AMERIKA, het land der onbe grensde mogelijkheden, zoals het al lang heet, verrast de wereld met een nieuwe en nu gelukkig zeer humane sensatie. De medische we reld heeft er de feiten vrijgegeven, die onze correspondent in Amerika, Robert Kiek, in het hierbij geplaat ste artikel publiceert. De bereiding van „cortisone", het wondergenees middel, is op het ogenblik de grote gebeurtenis in de Ver. Staten. Tal van wetenschappelijke lieden zijn van oordeel, dat deze ontwikkeling van groter invloed op de mensheid zal blijken te zijn dan de atoom bom. Hei is een merkwaardige speling van bet lot, dat in dezelfde spanne tijds, die de atoombom zag ontwikkelen tot bet meest destructieve wapen van alle (jjd (al dient men het odk niet te slui ten voor de zegeningen, die het ge bruik van atoom-energie voor de mensheid nog kan brengen), de deur tevens is geopend naar een wereld van ongekende levensvreugde en geluk. I De tot dusver gehouden proefne mingen met cortisone hebben ondubbl- I zinnige bewezen, dat het nienwe ge neesmiddel een radicaal antwoord is op de verlammende gevolgen van rheumatische koortsen en gewrichts- rheumatiek. Proeven op mannen en vrouwen, die jaren lang als gevolg van deze ziekten aan het bed gekluis terd waren, hebben uitgewezen, dat deze patiënten luttele dagen nadat zij hun eerste cortinsone-injectie hadden gekregen, in staat waren te lopen als ieder ander gezond mens. De proeven zijn volledig met succes bekroond. De eerste experimenten leidden tot verdere waarnemingen. De patiënten, die cortisone-injectie hadden gekregen, vertoonden zonder uitzondering alle symptomen van verhoogde geestelijke en lichamelijke vermogens, gepaard aan zoals zij wederom zonder uit zondering verklaarden een gevoel van „hoge behaaglijkheid". Deze gege vens brachten de beide doktoren ertoe hun onderzoekingen uit te strekken op het verdere terrein, dat wij reeds noemden: en hoewel in het huidige stadium het uiteraard wenselijk is het nodige voorbehoud te maken de overtuiging is zowel bij hen als bij an dere deskundigen gerezen, dat „corti sone" inderdaad elementen bevat van 'n levens-elixer, dat ouderdomskwalen bestrijdt en mensen van middelbare leeftijd de viefheid en lenigheid van de jeugd hergeeft. Indien de toekomst inderdaad mocht uitwijzen, dat cortisone het eerste in grediënt van een levenselixir is (waar aan ongetwijfeld nog andere zullen moeten worden toegevoegd) dan zijn er Ook in de afgelopen nacht kwamen er evenals gisterennacht weer enkele onweersbuitjes tot ontwikkeling, die zich voornamelijk tot over hei midden ven het land beperkten. Aan het warme zomerweer, dat tevens een zeer zwoel karakter heeft het gevolg van de grote vochtigheid van de lucht, komt nog geen einde zodat ook de vooruitzichten voor de eerstvolgende dagen nog gunstig blij ven. Zowel vandaag als morgen blijft er nog een kans op een onweersbui bestaan, dit zal echter zeer plaatselijk zijn. Daar er zich een nieuw gebied van hoge luchtdruk van de Oceaan naar West-Europa beweegt, begonnen vanmorgen de barometers in frank- 'rijk alweer te stijgen, waardoor na morgen de onweerskansen zullen af nemen. Morgen zal er langs de kust een lij delijke afkoeling optreden, maar ge middeld houdt het weer voorlopig nog een zonnig en zomers karakter. de Russen uitgevonden wondergenees middel. Of dit op waarheid of verzin sel berust, is van geen betekenis. Vast staat in ieder geval, dat de Amerikaan se medische wereld ervan overtuigd is, dat Duitse chemici onder het Hit- Ier-regiem proeven met cortisone na men in de hoop een middel te vinden, dat de piloten van de weermacht in staat zou stellen op uiterst hoge vlieg hoogten gemakkelijker te ademen. Het was n.I. algemeen bekend, dat corti sone met goed resultaat een gebrek aan zuurstof in het lichaam kan ver vangen. De Duitse proeven waren ken nelijk ook op deze wetenschap geba seerd. (Zie vervolg pagina 5) Volgens de New Yorkse correspondent van de „Financial Times" zullen de Amerikaanse afgevaardigden bij de a.s. onderhandelingen te Washington een devaluatie van ten minste 20 pet. van het Pond Sterling voorstellen. De ze devaluatie zou dan gevolgd worden door die van de Noorse, Deense, Ne derlandse, Zweedse en Franse munten. De afgevaardigden zouden de Brit ten eveneens verzoeken, gedeeltelijk af te zien van het systeem der bilaterale accoorden om tot multilatrale over eenkomsten te komen. Zij zouden voorts vragen, dat de investeringen van Amerikaanse particulier kapitaal in Groot-Brlttannie, de dominions en de koloniën vergemakkelijkt worden. De regering maakt bekend, dat tot baar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Adj.-onderofficier W. J. Rühülessin, uit Den Haag. Sold. G. Ensink, uit Hoorn (N.-H.) Wachtmeester C. M. Pluk, uit Stevens- beek-St. Anthonis (N.-B.) En elf leden van het Kon. Ned.-Ind, Leger, afkomstig uit Indonesië. De economische recherche van de Haarlemse politie heeft thans medede lingen verstrekt over het onderzoek naar een bo.inenfraude, die in de pe riode van eind 1946 tot ein(i 1947 heeft plaats gehad bjj de grafische inrichting N.V. Johan Enschede en Zoon te Haar lem en in de controle-afdeling van de PTT in dat bedrijf. Door deze fraude kwamen ongeveer 4000 bonkaarten voor tabak .n levensmiddelen in de zwarte handel terecht. Zij vertegen- Amerikaanse onderzeeboot verongelukt De Amerikaanse onderzeeboot „Co- chino" is op een oefenvaart in de Noordpoolwateren verongelukt. Zeven personen zijn om het leven gekomen Vijf van de opvarenden zijn gewond. Volgens het hoofdkwartier van de ma rine heeft er een ontploffing in de batterijenkamer plaats gevonden, waar na brand is uitgebroken Onder de zeven slachtoffers bevindt zich één burger. Zes van de omgekomenen waren af komstig van een andere onderzeeër, de „Tusk", die langszij var de „Cochi- no" kwam om na de ontploffing hulp te verlenen. De „Tusk" is met de ge- tedden aan boord op weg naar Ham- merfest, de eerste plaats waar medi sche hulp verstrekt kan worden. POOLSE MIJNWERKER VERONGELUKT De 52-jarige Poolse mijnwerker Sta- nislav Jugo, wonende in het gezellen- huis te Heerlen, werd Donderdag op de 340-meterverdieping van de Oranje- Nassau 4 door vallend gesteente ge troffen. Hij overleed ter plaatse. Handelsbesprekingen tussen Westelijke en Oostelijke zones worden hervat De handelsbesprekingen tussen de Westelijke en Oostelijke zones van Duitsland, die eind Juli werden onder broken, zullen in September worden hervat. Het economisch bestuur voor de Bizone, dat de vorige maand ver klaarde, dut verdere besprekingen nutteloos '.uuden zijn, tenzij de Ooste lijke zone schriftelijk zijn standpunt uiteen zou zetten over een aantal fun damentele punten, heeft medegedeeld dat thans van de economische commis sie voor de Oostelijke zone een be vredigend antwoord is ontvangen. Volgens de vorige maand gedane mededeling, heeft men aan de autori teiten van de Oostelijke zone ver zocht te verzekeren, dat alle goederen zullen worden geprijsd in Westelijke mark op basis van de in de Westelijke zones geldende prijzen, dat er geen uniforme wisselkoers zal gelden tus sen de Oostelijke en de Westelijke Mark en de aan de Oostelijke zone verkochte goederen bestemd zullen zijn voor verbruik in de zone zelf en niet voor her-export verder naar het Oosten. woordigden een zwarte waarde van enkele tienduizenden guldens. Aange zien de kaarten voorzien waren van inwisselstroken vermenigvuldigde deze fraude zich tot een duizelingwekkende omvang. De fraude werd op een zeer geraffi neerde manier uitgevoerd. Een ambte^ naar van de PTT-controle in genoemd drukkerijbedrijf gaf clandestien blanco vellen, bestemd voor het drukken van distributiekaarten, af aan twee leden van het personeel van de firma Ensche de, die deze vellen bij de te drukken oplage voegden. Nadat de op deze wij ze ondergeschoven vellen gedrukt wa ren, bracht dezelfde PTT-ambtenaar ze via de speciale uitgang van de contro le-afdeling buiten het gebouw, waarna de distributiekaarten in de handel wer den gebracht. De recherche heeft wegens deze frau de negen Verdachten gearresteerd, waaronder twee leden van het perso neel van de firma Enschede en een 50- jarige PTT-ambtenaar. De andere ver dachten zijn opkopers en handelaars. Zeshonderd Ethiopische spoorwegar beiders hebben een aanval uitgevoerd op de kantoren en werkplaatsen van de FranseEthiopische spoorwegmaat schappij te Diredawa, dat halverwege tussen de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba en Djibouti (Frans Somali- iand) is gelegen. Ook werd een aanval uitgevoerd op de wagens van twee treinen, die in het station van Diredawa gereed stonden om naar Djibouti te vertrekken. Voorts werd Frans personeel der spoorwegmaatschappij aangevallen. Men meent, dat er in totaal 43 slachtoffers zijn, waaronder de Franse hoofdinge nieur, die ernstig werd gewond. Het spoorwegverkeer tussen Addis Abeba en Djibouti is geschorst. Het zal niet worden hervat vóórdat de Ethio pische regering waarborgen heeft ver strekt voor de Veiligheid. In het begin van dit jaar heeft Ethio- pisch personeel, dat dienst deed op hetzelfde traject Addls-Abeba—Djibou ti, gedurende twee maanden gestaakt. Weerbericht Weerverwachting geldig tot Zondagavond: Vanavond en van nacht: Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende onweersbuien en op vele plaat sen mist. Weinig wind. Morgen overdag: Nu en dan zonneschijn en voornamelijk in de namiddag hier en daar een onweersbui. Over het algemeen zwakke wind. On geveer dezelfde temperatuur als vandaag. Sabotage in Joegoslavië? Een bericht, dat de enige Joegosla vische olieraffinaderij gevestigd te Fiume, Donderdag opgeblazen is, wordt door betrouwbare kringen bevestigd. 4 ontploffingen hadden tegelijkertijd in de Romsa-raffinaderij plaats op het tijdstip, dat de brandweer de brand in een fabriek buiten de stad bestreed. De omstandigheden zouden op sabo tage wijzen. Naar men verklaart zijn twee sabo- tageploegen in Joegoslavië en zijn zo ne van Triest aan het werk. De ene zou bestaan uit Joegoslavische „revo- lutionnaire elementen" en de andere zou in hoge mate steun van de Komin- form ontvangen Naa- men meent be vindt zich de „basis" van de laatste groep in Oostenrijk. ARGENTINIË KEURT HANDELSVERDRAG MET ENGELAND GOED. De Argentijnse kamer van afgevaar digden heeft gister na een stormachti ge zitting, die 44 uur had geduurd, met 96 tegen 28 stemmen het nieuwe han delsverdrag met Engeland goedge keurd, PRACHTIGE 3000 M. VAN SLIJKHUIS TE STOCKHOLM Tijdens internationale athletiek- wedstrijden te Stockholm won Slijkhuis de 3000 m. in de zeer goede tijd van 8 min. 13.8 sec. Een 14-jarige jongelingdie Donderdagmiddag om vijf uur zijn kantoor op een der Amster damse grachten wilde verlaten vond alle deuren gesloten. Hij belde het alarmnummer der poli tie „88888" en reeds enkele minu ten later reed een ladderwagen van de brandweer voor. Een brandwacht schoof een raam op de tweede etage open en gemoe delijk daalde de knaap naar de begane grond af Een nieuwe ser vice van politie- brandweer. van de naar zijn Europa heeft' vier jaar Marshall hulp Paul Hoffman, de leider ECA, heeft verklaard, dat mening de Europese economie in haar geheel genomen zichzelf zal kunnen bedruipen, indien de Marshall-hulp ge durende een periode van vier jaar wordt verleend en indien de deelne mende landen zich er op toeleggen el kander en zichzelf in zo groot moge lijke mate te helpen. De staking werd op 7 Maart j.l. na per soonlijk ingrijpen door keizer Haile Selassie, beëindigd. In Mei 1946 werd een overeenkomst tussen de Ethiopische regering en de directie der FransEthiopische spoor wegmaatschappij getekend, waarbij werd overeengekomen hoe het spoor wegverkeer tussen Addis Abeba en Dji bouti zou worden geregeld. Goedkopere bananen aangekomen Nu het invoercontingent van de Ca- narische bananen is uitgeput, worden thans Fyffesbananen ingevoerd. Vandaag arriveert het schip „Marti na" met een zending van 200 ton uit Panama in ons land. De aankoopprijs van deze bananen is belangrijk lager dan die van de Canarische, waarom dan ook de maximumprijs voor de con sument van f 1.82 op f 1.38 per kg is verlaagd. de RADIO-INTERVIEW MET MR. E. VAN KLEFFENS. Morgenavond om 20.05 uur zal Nederlandse ambassadeur te Washing ton, mr. E. van Kleffens. die vandaag na een kort routinebezoek aan Neder land naar de Ver. Staten terugkeert, via Hilversum 2 te beluisteren zijn in een radio-interview. Donderdagmiddag vertrokken twee heren uit Amersfoort vanuit Scheve' ningen met een B.M.-zeilboot om naar Hoek van Holland te varen. Zij wer den 's avonds bij de mond van de Nieuwe Waterweg dooi een onweers bui overvallen. Daar zij niet aan land durfden gaan, zetten ze koers naar een bunker aan de Zuiderpier. Het bootje oegon echter hevig te stoten, zodat de Kans op een schipbreuk niet uitgeslo ten was. De opvarenden verlieten de toot en gingen naar de pier. Zij wer den door het opkomende water ge noodzaakt eer veiliger schuilplaats te zoeken die zij vonden door in het lichtbaken te klimmen. De kapitein van de loodsboot ontdekte Vrijdag morgen om vijf uur de schipbreuke lingen. Hij waarschuwde het 'loods wezen en direct vertrok de redding boot de „Pres'dent Jan Leis", om de schipbreukelingen uit hun benarde positie te verlossen. Verkleumd en uitgeput van de kou en de angst zijn zij naar het politiebureau vervoerd. De zeilboot werd later teruggevonden en naar de berghaven gesleept. JAEZER DAGEN is den volke kond gedaan dat dr. Beel tot hoogleraar is benoemd. Dat wordt de zoveelste fase van een na-oorlogse bliksemcar rière, die van een braaf gemeente ambtenaar via een ministerszetel ee* Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon en een Opperbevelhebber van het le ger in Indonesië maakte, wiens opmer kelijke, door een fraaie uniformpet ge sierde beeltenis de pagina's der wereld pers verluchtte. Niemand misgunde de beminnelijke mens, die dr. Beel is, zijn meteoor achtige loopbaan, al bleef er veel ruim te voor de vraag, of de drijfkracht voor deze hoogvliegerij niet uit een al te politiek vaatje was getapt. In October 1948 aanvaardde de heer Beel zijn taak in Batavia en in Mei 1949 legde hij het bijltje er weer bij neer. Hij vroeg ontslag, omdat zijn zienswijze nopens de vraagstukken niet langer strookte met de scheelkijkerij van Den Haag. Een besluit, dat hem sierde. De regering heeft het besluit van de aanvaarding der ontslagaanvrage, naar de NRC onthult, doen publiceren in het Indische Staatsblad, maar niet in het Nederlandse. Hetgeen bevreemding wekt. Welke bevreemding echter wijkt voor een opkomende geprikkeldheid, als men weet dat de heer Beel voor zijn nauwelijks dertig weken lange tropencarrière voor de gehele verdere duur van zijn leven een pensioen zal genieten van twaalfduizend gulden per jaar. Beziet men deze genereuze vergoe ding tegen de achtergrond van de sol- datenkerkhoven op Java en Sumatra en de pensioenen, die de achterblij- venden der gesneuvelden krijgen, dan wordt het duidelijk en begrijpelijk, dat de regering er de voorkeur aan gaf de financiële consequenties van de pe- riode-Beel niet in Nederland te doen publiceren. En dat is dan weer een der nieuw ste van de vele „handigheidjes" uit het Indonesische drama, waarvan ons volk langzamerhand begint te walgen. Niet ten onrechte! Gistermorgen werd in de winter tuin van Krasnapolsky te Amsterdam de nationale postzegeltentoonstelling geopend, die gedurende drie dagen voor de postzegelliefhebbers te zien zal zijn. WILLY CROES FAALT TEN TWEEDEN MALE Mevrouw Willy CroesVan Rijsel, die Vrijdag voor de tweede maal ge tracht heeft het Kanaal over te zwem men, moest hedennacht om 18 minuten over een haar poging opgeven, nadat zij 16 uur en 52 minuten in het water was geweest. Zij was nog slechts twee mijlen van de Engelse kust, toen zij werd over wonnen door de dichte mist, die het haar van 22 uur af, toen zij nog vier mijl van haar doel was, lastig maakte. DE OORZAAK VAN DE PAKHUIS- BRAND OP DE OUDE SCHANS Het onderzoek der recherche naar de oorzaak van de pakhuisbrand van deze week op de Oude Schans te Am sterdam, heeft uitgewezen, dat de brand is ontstaan doordat de rookaf voerbuis van een droogmachine op de eerste etage van no. 31 niet geheel sluitend in de schoorsteen was ge monteerd. Een krachtige defensielinie Profesten tegen verhoging van spoorwegabonnementen Vrijdag hebben de vijf commissies, die volgens het reglement van orde der RTC zijn ingesteld, voor het eerst vergaderd. Het was de bedoeling van deze vergadering de leden van de commissies gelegenheid te geven met elkaar kennis te maken De vergade ringen droegen daarom een min of meer informeel karakter. De vertegenwoordigers van de Eu ropese minderheid in Indonesië hebben een bijeenkomst gehad met de leden van de Nederlandse delegatie. Naar wij vernemen hebben enige hunner bun grieven geuit tegen de gang van zaken te aanzien van het horen der Europese minderheid ter RTC in het bijzonder tegen de houding van de BFO in deze aangelegenheid. Deze vertegenwoordigers opperden de ge dachte hen als leden in de Nederland se delegatie te doen opnemen, om hen zodoende in de gelegenheid te stellen over alle kwesties die hun belangen naar hun mening raken, mee te spre ken. Naar verluidt zou het resultaat van deze bespreking zijn, dat een con tact-commissie uit de Nederlandse de legatie zal worden gevormd, die tot taak zal hebben de vertegenwoordi gers van de Europese minderheid van de gang van zaken op de hoogte te houden en van hun inzichten en gevoe lens kennis te nemen. Zware strijd in China In de provincie Hoenan bestrijden nationalistische en communistische troepen elkander in de omgeving van Hengsjan, dat aan de spoorweg is gelegen, die ten Noorden van de sleutelstad Hengjang loopt. Van re geringszijde wordt gemeld dat twee duizend communistische soldaten werden gedood tijdens een slag om het bezit van een grote brug, die tien uur duurde. Donderdag is te Parijs aan de pers een commissie voorgesteld, die zich „Vrij Albanië" noemt en beweert het Albanese verzet te vertegenwoordigen Zij is voornemens een opstand tegen de communistische regering voor te be reiden. Volgens het invloedrijke bla<l „An- nasr" dat te Damascus verschijnt, wordt op het ogenblik overleg ge pleegd over plannen voor een „colleo tieve alliantie" tussen Groot Brittan- nie, de Verenigde Staten en de Ara bische staten ,De voorgestelde alliantie zou de hui dige bilaterale overeenkomsten tussen Groot-Brittannie enerzijds en Egypte, Irak en Transjordanie anderzijds ver vangen. Genoemde Arabische staten zouden in principe met het plan ac- coord gaan. De Iraakse premier zou thans pogingen in het werk stellen om ook de overige Arabische staten voor het plan te winnen, dat nog aange vuld zou moeten worden door afzon derlijke overeenkomsten tussen een aantal Arabische en andere staten van het Midden-Oosten teneinde „een krachtige defensielinie te vormen te gen het communisme", aldus het blad. Het bericht is later door een woord voerder van het Foreign Office te Lon den met nadruk" tegengesproken. Meer verse groenten naar Frankrijk Thans wordt bekend, dat de Franse regering een verruiming van invoer- mogelijkheden uit bepaalde landen heeft geschapen. Deze heeft voor Ne derland betrekking op verse groenten, werktuigen, gereedschappen, huishou delijke- en sanitaire artikelen, werk kleding. katoenen- en kunstzijden stof fen. Deze invoer is thans zonder ver gunning en voorlopig onbeperkt toe gestaan. Onder auspiciën van het Neder landse Rode Kruis zijn gistermiddag ongeveer 500 kinderen uit Oostenrijk te Venlo gearriveerd. Zij zullen voor een vacantie van drie maanden in Ne derlandse gezinnen worden onderge bracht. Het bericht, dat de spoorabonnemen- ten begin September met 15 procent zullen worden verhoogd, heeft in de kringen der georganiseerde handels reizigers en -agenten grote verontwaar diging gewekt. De commissie voor handelsreizigers aangelegenheden van de bedrljfsunie van de samenwerkende organisaties van handels- en kantoorbedienden heeft zich met een protest gewend tot de directie der Nederlandse Spoorwe gen en tot de minister van verkeer en waterstaat. Zij heeft er bij de minis ter aangedrongen de genomen maatre gel alsnog in te trekken. Overvallers troffen een moedige slager Vrijdagavond omstreeks 10 uur heb ben twee gemaskerde mannen een mislukte overval gepleegd op een huis aan de Velserweg te Amsterdam. Om streeks dat tijdstip werd er nogal hard op de deur gebonsd en toen de bewo ner van het huis, dat tamelijk afgele gen staat, de deur opende, stond hij te genover twee gemaskerde mannen, waarvan de een gewapend was met een geweer, en de ander met een pi stool. De man, slager Sybrand, deed t verstandigste wat hij doen kon, hij ging zelf tot de aanval over. Hierop sloegen de overvallers op de vlucht. Orkaan treft Palm Beach Vrijdag is de luxieuse badplaats Palm Beach in Florida door een orkaan met een snelheid van meer dan 170 km per uur getroffen. De daken van vele hui zen en twee scholen werden afgerukt en de straten met ontwortelde bomen en puin bezaaid. Tot dusver zijn slechts één dode en twee gewonden geteld. De sohade bedrargt milUoenen dollars. I

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1