Een nieuwe Sowjet-nota aan Joegoslavië Giften uit de Marshall-pot Kort Bestek Amerika deed nog geen verzoek om een marine-basis in Surabaja Gevechten tussen T.N.I. en Darul Islam Het verraad van groep-Sneevliet Woensdag 31 Aug. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 146e Jaargang No. 204 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Jjfo beiichi van laster en fascisme De Joegoslavische aan spraken op Oostenrijk Zal de Kon. Marine in Indonesië blijven? Sowjet-troepen naar grens van Joegoslavië Nederlanders worden met rust gelaten Actie uit wraak Enige h.a. bij Dinxperlo Vermist jongetje opgegraven Nederland krijgt 160,6 millioen dollar minder BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCH COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden t 1.— elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per;. maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten binnen de Joegoslavische grenzen zou zijn gekomen, ware er "niet de lafhartigheid van de Joegoslavische re gering, die uit pure vrees de belangen des lands verried. De nota spreekt verder de Joegosla vische beschuldigingen tegen als zou Rusland de Joegoslavische aanspra ken niet langer verdedigen omdat zij gadio Moskou heeft de tekst bekend gemaakt van een nieuwe Sowjet- ,a die °P 29 Augustus aan Joegoslavië gezonden is in antwoord op de Joegoslavische nota van 20 Augustus. peze Joegoslavische nota, die op haar beurt een antwoord was op de „,:et-nota van elf Augustus betreffende de Joegoslavische aanspraken Oostenrijk, wordt in de nieuwe Sowjet-nota „een opeenhoping van •deuwe schandalen en lasterlijke verdraaiingen" genoemd, „berekend op het Lskcren van de Joegoslavische dubbelzinnige politiek, waardoor het Joegoslavische volk bedrogen wordt". I krijgen, waarbij Sloveens-Karinthie Aan de kaak gesteld bij haar ver bad van de belangen der Slowenen tor de ontelbare feiten, die in de Mjetnota van 11 Augustus worden loemd, tracht de Joegoslavische re- ing de sporen van haar verraad te bergen en te ontkomen aan haar antwoordelijkheid door haar toe- te nemen tot haar gebruikelijke Ie van leugens en laster", aldus ie Sowjetnota. Volgens de bewoordingen van de jota wil de Sowjetregering „niet trach ten de Joegoslavische regering, die reeds lang zonder overtuiging leeft, te overtuigen" doch „haar te ontmaskeren voor het oog van het Joegoslavische volk". Een Donau-monarchie In antwoord op de in de Joegoslavi sche nota vervatte bewering, dat Sta lin in een brief aan de Oostenrijkse kanselier, Dr. Karl Renner, Russische hulp heeft beloofd voor het behoud van de stabiliteit der Oostenrijkse grenzen, zegt de Russische nota, dat Stalins brief „met geen woord rept over de Oostenrijkse grenzen en de garantie daarvan". De nota verklaart, dat Stalins brief was ingegeven door twee omstandig heden. Enerzijds zou er in „zekere Britse kringen" een plan bestaan om 'n nieuwe Donau-monarchie te stichten, waardoor Oostenrijk, als deel van die monarchie, zijn onafhankelijkheid zou verliezen, anderzijds bestond er volgens de nota „in zekere nationalistische kringen van Slavische staten, waartoe ook Joegoslavië behoort, een plan voor de verdeling van Oostenrijk tussen zijn nabuurstaten". wat de Sowjetunie, „een reactionnaire maatregel" achtte. Na gewezen te hebben op het feit, dat de Sowjetunie een voorstander was van de eenheid van Polen en Italië, maar een wijziging van de Italiaanse grens ten voordele van Joegoslavië on dersteunde, zegt de Sowjetnota, dat laatstgenoemde ook geldt voor de Oos tenrijkse grenzen. Joegoslavië zou er ongetwijfeld in zijn geslaagd een wijzi ging der Oostenrijkse grenzen te ver vijftig millioen dollar méér ontving voor de verkoop van Russische oorlogs buit aan de Oostenrijkse staat. Volgens de nieuwe noia ontving de Sowjetunie vijftig millioen dollar minder. Tito fascist De Sowjetrussische regering vervolgt dan: „Wij hebben het niet mogelijk ge acht dat de Joegoslavische regering zo laag zou kunnen zinken, dat zij in staat zou zijn dergelijke minderwaar dige gedachten van de Sowjetrussische regering te koesteren. Er bestaat geen twijfel aan, dat slechts personen, die het socialisme en de democratie hebben verraden en die volslagen fascisten zijn geworden, in staat zijn dergelijke on gegronde en schaamteloze lasteringen over de Sowjetunie en haar regering te verspreiden. De verzekeringen der Joe goslavische regering vormen één keten van leugens, aldus besluit de nota. Belgrado is in staat van verdediging Officieren en manschappen van een heden luchtdoelgeschut voor de bewa king van Belgrado hebben verklaard „elke minuut van hun tijd" te' gebrui ken om hun defensie-paraatheid te ver groten. In een ingezonden stuk in het communistische blad „Borba" zeggen tij, dat zij gereed zijn de souvereiniteit van Joegoslavië te „verdedigen tegen onverschillig welke aanvaller". De grote spanning, die de laatste tijd de situatie in Joegoslavië kenmerkt, is tot een gevaarlijke hoogte opgevoerd. Als men de jongste gebeurtenis sen nagaat, blijkt duidelijk, dat het zwaartepunt ligt in het zuidelijke ge bied van Joegoslavië. De gebeurtenissen in het Noorden kunnen gezien worden als een afleiding van Russische zijde, met het doel de aandacht van Tito te verdelen. De tegenmaatregelen van Ti to wijzen echter op een verdediging van de Zuidpunt en een stellingname tegen het Kominform- plan tot vorming van een zelfstandig Macedonië, ten koste van Grieken land en Joegoslavië. Circuskoning bij Strassburger John Ringling North, eigenaar van 't grootste Amerikaanse circus „Ring ling Bros, Barnum and Bailey circus", was op bezoek bij circus Strassburger te Scheveningen. Hij maakt een rond- teis langs de Europese circussen en variété'!, om nummers te zoeken voor t'jn programma voor het volgende sei- zoen. Hij engageerde verschillende troepen. Ringling blijft nog korte tijd w Europa en gaat dan scheep naar Amerika. De Verenigde Staten hebben tot dus verre geen stappen ondernomen bij de Nederlandse regering om een toekoms tige marinebasis in Surabaja voor de Amerikaanse marine te verkrijgen, al dus verneemt de speciale correspondent ter R.T.C. van het ANP. Deze kwestie is daarom in de Nederlandse delegatie nog niet ter sprake gekomen, aange zien de delegatie van dit Amerikaanse verlangen niets meer weet, dan in de persberichten hierover is gezegd. Over de vraag of de Nederlandse marine in Indonesië zal blijvén, was men van mening, dat dit grotendeels zal afhangen van de Indonesische dele gaties, die -hieromtrent hun wensen naar voren zullen moeten brengen, in dien 'zij van mening zijn, dat de aanwe zigheid van de Nederlandse marine in Indonesische wateren wenselijk is, b.v. ter bestrijding van de smokkelhandel. Van Nederlandse zijde schijnt men geen bijzonder voordeel te zien in handha ving van een Nederlandse vlootbasis in Indonesië na de overdracht van de souvereiniteit. In dezelfde kringen wordt vernomen Geen onmiddellijke militaire dreiging Woensdagmorgen vroeg werd uit ge woonlijk betrouwbare bron te Belgrado gemeld, dat afdelingen van twee Sow jetrussische gewapende divisies, die in Roemenie gestationneerd zijn, de laatste 36 uur de Joegoslavische grens naderen. Sowjetrussische vliegtuigen zouden gedirigeerd zijn naar velden, die dich ter bij de Joegoslavische grens liggen. Volgens deze bron concentreren de Sowjet-strijdkrachten zich bij Timisoa- ra in Noordwest-Roemenie, ongeveer 48 kilometer van de Joegoslavische grens, -nr zij ook hun hoofdkwartier geves- ld den hebben. Deze militaire bewegingen worden te Belgrado uitgelegd als een verdere ver scherping van de Sowjetrussische ze nuwenoorlog tegen het regiem van Tito. De mogelijkheid van dreiging van ernstige Sowjetrussische militaire actie wijst men" van de hand. Deze militaire bewegingen worden ook uitgelegd als een poging, in Joe goslavië actie aan te moedigen van elementen in de Joegoslavische com munistische partij of het leger, die misschien geheime aanhangers zijn van de critiek van de Kominform op maarschalk Tito. Vrijdag j.l. tussen drie en zes uur 's middags viel een goed bewapende groep van de Darul Islam van naar schatting 200 man, het onderdistrict Fagerbarang (Balapulang) ten Zuiden van Tegal aan, nadat eerst het aan te vallen gebied volledig werd omsingeld en door schoton vanuit alle richtin gen de bevolking in paniek was ge bracht, aldus meldt „De Locomotief"- Deze D I groep werd gevolgd door honderden mannen, die gewapend wa ren met bambupieken en sabels, de beruchte „tiga-daerah"-methode van „wie niet voor ons is, is tegen ons" toepassende. De aanval v/as gericht tegen de zich in dit onderdistrict bevindende TNI en voorts tegen een ieder, die met de TNI samenwerkte en die de 17e Au gustus feestelijk heeft gevierd. Hui zen, meubels en andere bezittingen van de bevolking werden kort en klein geslagen. Tijdens het gevecht tegen de TNI sneuvelden 3 man van de TNI en 5 man van de D I terwijl er verder een dessaman werd gedood Zes doodvonnissen voor spionnage te Praag In een officieel communiqué, dat te y'aag is uitgegeven, wordt medege- Qeeld, dat de Staatsrechtbank te Praag ras Personen tot de doodstraf, tien tot levenslange gevangenisstraf en ver scheidene andere tot straffen van 1 tot jaar dwangarbeid heeft veroordeeld In het communiqué wordt o.m. gezegd. „De hoofdschuldigen spionneerden voor tekening van een westelijke imperialis tische mogendheid". het ongeluk bij bergen Het ANP verneemt nader, dat mej -at na Rodriguez de Miranda uit Am- ♦v.darn' die samen met tnej Marga- tetha de Groote uit Amsterdam, bij "ergen in Belgie een auto-ongeluk 'as overkomen en wier dood gemeld "as, niet is overleden. weerbericht Verwachting, geldig tot Donder dagavond: .Meest zwaar bewolkt met morgen plaatselijk enige tegenZwakke tot matige langs de kust nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuidoost en Zuidwest. Tamelijk warme nacht. Morgen overdag aanvankelijk ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag, latei- in het Westen- van het land echter iets koeler. dat er in de Nederlandse delegatie eni ge teleurstelling bestaat over de tot nu toe bereikte resultaten van de order tot staken van de vijandelijkheden, waarbij gezegd wordt, dat de toestand rond Solo, Semarang en Surabaja be paald ernstig is. Maandag is over dit probleem uitvoerig gesproken met de Republikeinse militaire autoriteiten, die thans in Den Haag verblijven. De minderheden. Een ander belangrijk punt, dat op dit ogenblik in kringen van de Nederland se delegatie de aandacht heeft, is de kwestie van het „horen" der vertegen woordigers van de minderheden en der z.g. „waardevolle belangen". De specia le correspondent verneemt in dit ver band dat de Nederlandse delegatie be slist op het standpunt staat, dat deze vertegenwoordigers niet alleen gele genheid moet worden gegeven de ver gaderingen der conferentie bij te wo nen, maar ook in staat moeten worden gesteld hun stem te doen horen. Een Haarlemmer in de Judas-rol Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam behandelde gisteren twee za ken, die in nauw verband staan met het verraad van de' illegale groep Sneevliet. Op 24 Februari 1942 werd de heer C. H. Gerritsen uit Haarlem, die al daar werkzaam was als bode van de Vereniging voor Arbeiders Lijkver branding en die het illegale blad „Spartacus" van de groep Sneevliet verspreidde, door de Duitsers gearres teerd. Hij werd op gruwelijke wijze door de Duitsers mishandeld en liet enige namen van de groep ios. Zo werd de sneeuwbal aan het rollen gebracht, die leidde tot het oprollen Van vrijwel de gehele groen Sneevliet. De eerste verdachte, de 51-jarige G. K. uit Heemstede vertelde, dat hij in het blad „De Urn" van de /ereni- ging voor Arbeiders Lijkverbranding het illegale blad „Spartacus" had ge vonden. Zijn vrouw vertelde hem, dat dit blaadje van de bode van de ver eniging afkomstig moest zijn. Het blaadje had hij daarop in zijn zak ge stopt en de volgende dag in het Heer bankwartier van de WA te Haarlem laten lezen. De Hopman van de WA Hoogesteyn liet K. meenemen naar 't Kenaupark, waar de Duitse politie was gevestigd. Daar moest hjj verklaren hoe hij aan het blaadje was gekomen en vervolgens moest hij met enige Duitsers naar de Tesselschadestraat. Op een adres moest ik aanbellen en vragen of hier de bode van de Ver en velen (ook vrouwen) werden mis handeld en ontvoerd. De avond hierop werd in de dessa Djatirokeh een massale bijeenkomst gehouden, waarbij duizenden mensen aanwezig waren. Aan de aanwezigen werd bekend gemaakt, dat de D I de strijd zou aanbinden tegen de TNI en zijn handlangers of helpers als wraak tegen de door de TNI begane wreed heden. Daarentegen zouden K L, po litie, K N I L, B B en alle andere „Recomba-overheidsdienaren" met rust gelaten worden. De volgende morgen werd Pagerbarang weer aangevallen en de volgende dag Zondag nog maals. Deze laatste aanval heeft de te genstand van de TNI totaal gebroken, zodat thans de D I heer en meester is in Pagerbarang. Duizenden mensen, mannen, vrou wen en kinderen hebben in haast en paniek hun huizen verlaten en zoeken thans hun toevlucht in Balapulang. eniging voor Arbeiderslijkverbranding woonde. Dit bleek juist te zijn en toen de deur geopend werd, werd ik ge dwongen mee naar boven te gaan. Halverwege de trap vroegen de Duit sers mij of de persoon, die boven aan de trap stond, de bewuste was en ik antwoordde bevestigen 1. Het was Gerritsen," aldus de verdachte. Gerritsen is daarop door de Duit sers gearresteerd en deze arrestatie heeft het reeds eerder vermelde nood lottige gevolg gehad. De advocaat-fiscaal, m. B. J. Besier, zeide in zijn requisitoir, dat het toe vallig is geweest, dat de groep Snee vliet bijna tezelfder tijd langs twee wegen bij de Duitsers is bekend ge worden. Toen K. en de Duitsers, die bij hem in het huis van Gerrit sen waren, kwamen namelijk een an der groepje Duitsers en een paar Haarlemse rechercheurs, die door mid del van een kellner uit het café van „Tante Paula" tegenover het station in Haarlem eveneens op het spoor van Gerritsen waren gekomen. De eis luidde 10 jaar. DE OUDSTE SCHAATS Deense geleerden, die op het eiland Bornholm opgravingen doen, hebben een benen schaats gevonden, waarvan men aanneemt, dat zij 1500 jaar oud is en de oudste is die ooit gevonden werd. Kempsey onder de modder De politie van Nieuw Zuid-Wales heeft medegedeeld, dat het enige tot nu toe bekende slachtoffer van de overstroming bij Kempsey, die 400 vierkante km blank zette, een 12-jari- ge jongen is. De schade bedroeg on geveer twee millioen pond sterling en aanvankelijk vreesde men een groot aantal slachtoffers. De laatste berich ten wijzen er op, dat de vloed, ver oorzaakt door de Macleayrivier, snel afneemt. Het contact met de laag ge legen gebieden wordt hersteld. Kemp sey wordt vol modder en aanspoelsel door het water achtergelaten. Sow jet-burger in Washington verdwenen De Russische ambassade te Washing ton heeft verklaard, dat zij het State Department heeft gevraagd een onder zoek in te stellen naar óe „plotselin ge verdwijning" te Washington van een Sowjet-burger, die maatregelen trof om naar huis terug te keren. Het betrof een zekere Porfirievitsj, die in 1948 „in de Amerikaanse bezettings zone van Oostenrijk is gedeserteerd" en door de Amerikaanse autoriteiten naar de V.S. zou zijn gebracht. Hjj had zich 28 Juli op de ambassade ge meld met de mededeling, dat hij „be rouw" van zijn desertie had. Hij ver zocht om bescherming en 7ervoer raar Rusland, aldus de verklaring van de ambassade. Topn hij toebereidselen voor zijn terugkeer trof, was hij ver dwenen. Tn de mobilisatie (nu alweer tien jaar geleden, waar blijft de tijd, vrienden, waar blijft de tijd) hadden wij een liedje met de volgende, ver heffende tekst: „Holderdebolder, we hebben een koe op zolder, een bonte koe, een hamsterkoe", enzovoorts, en zovoorts, enzovoorts. Niemand dacht verder na over de loeiende waanzin van het epos en het ging erin als de spreekwoordelijke koek. Maar hoort, wat thans te Geldermalsen is geschied: Een automobilist kreeg daar een on gewone lifter. Op een onbewaakte over weg sprong plotseling een koe op de motorkap en bleef daar zitten, tot de auto tot stilstand was gekomen. Inmid dels was echter de motorkap bezweken en de koe trappelde lustig rond in de motor,' die daarop niet berekend was en de geest gaf. De koe stapte rustig van de auto en'even later graasde het dier, alsof er niets gebeurd was. Een koe in nood kan rare sprongen maken De automobilist, zegt men, schokt nog van de schrikscheuten. Over liedjes gepraat, kent u nog: „Ich steh' im Regen"? En weet ge nog, wie dat zong? Natuurlijk.Zarah Leander. De gro te Zarah is niet dood. zij leeft en zij heeft in Hamburg met de Real-Film een contract getekend. In de herfst komt zij naar Duitsland voor de opna men. En niet met gebundene Hande. Yes, Sirl iiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiniiiiiiiiiiii JJrie Engelsen dronken in Boulogne drie Pernods en vergaten drie rekeningen te betalen. Drie kellners renden de klanten achterna en troffen hen op de Kanaalboot „Canterbury". De Britten betaalden de drie nota's en gaven drie extra-dikke fooien. Maar onderwijl was de boot vertrokken naar Folkestone mét de obers. De kosten van de gedwongen zeereis bedroegen pre cies het honderdvoudige van de geïn casseerde rekeningen. Het middel is soms' erger dan de kwaal! De com plete kerkeraad van de Ned. Hervorm- Benf 17 al in staat van verdediging, Tit odoor? de Gemeente in Leiden rende Zaterdag achter een voetbal in een echte wed strijd tegen een plaatselijke jeugdclub. De animo onder de eerwaarde diake nen, ouderlingen en notabelen was zó groot, dat één der dominee's alleen maar mocht aftrappen en dat zijn col lega het niet verder bracht dan tot de reserve. De koster bleek de grote man in de vuurlinie. De lachende partij was het tamboers- en pijperscorps, dat geld nodig had! Qnlangs hebt ge kunnen lezen van de dreumes van een turf hoog, die in Amerika zwem-demonstraties gaf. Laten ze nu in Hengelo ook zo'n peuter hebben, Freddy Smeenk, oud drie jaren. Duiken en zwemmen, me' neer, als een otter! Nog even, dan mis lukt geen enkele Hollandse Kanaal poging meer.Q En voor mensen met sterke zenuwen heb ik nog wat grie zelflodders voor het laatst bewaard Het aantal doden tengevolge van de atoomaanvai op Hiroshima bedraagt 200 000. dat is tweemaal zo veel als oorspronkelijk werd opgegeven. Door onbekende oorzaak is de motorenfa briek San Giorsio bij Genua in vlam men opgegaan. Schade één mitlia lire. Bij Burgos is een autobus met hqt nationale voetbal-elftal van Span je door een trein gegrepen. Zes zwaar, twaalf lichtgewonden. NIEUWE GRENSCORRECTIE Dezer dagen zijn bij Dinxperlo nieu we grenscorrecties tot stand gebracht. Na de in April j.l. aangebracht cor recties was geen bevredigende toe stand verkregen, waardoor de situatie eerder ingewikkelder dan eenvoudi ger was geworden. Een deel van het gecorrigeerde gebied werd bij Duits land gevoegd. Op dit terrein bevond zich o.a. een boerderij. Een voorheen op Duits gebied liggende boerderij is bij Nederland gekomen. In de omgeving van het R.K. kerk hof werden de palen achteruitgezet en een gebied van pl.m. 8 ha bij Nederland gevoegd. Voor enkele in woners van het nieuwe gebied bete kent een en ander een aanmerkelijke verbetering, omdat hun landerijen, die in Duitsland waren blijven liggen, nu Nederlands grondgebied zijn ge worden. Ook nu is nog geen defini tieve oplossing tot stand gekomen. Om een natuurlijke grens te krijgen, zou een diepere correctie nodig zijn. A.R.-vragen over de snelheidsproeven Het Tweede Kamerlid, de heer Roos- jen (A.R.) heeft aan de Minister van Oorlog en van Marine schriftelijk de vraag gesteld of de minister zijn goed keuring gegeven heeft voor het hou den van de snelheidsproeven welke op Zondag 28 Augustus 1949 ondernomen werden met een straaljager van de Nederlandse luchtmacht en zo ja, de minister niet van oordeel is dat door dergelijke proefnemingen op Zondag de. Zondagsrust zonder enige noodzaak wordt geschaad en velen onnodig tot Zondagsarbeid worden gedwongen en tenslotte of de minister bereid is maat regelen te treffen waardoor herhaling van hetgeen vele Nederlanders zien als een ontheiliging van de Zondag in de toekomst wordt vermeden. NA 34 DAGEN Gistermorgen is het lijkje van het drie en een half oude jongetje Abr. van der Mey, dat sedert 28 Juli vermist is, opgegraven op het zandterrein tussen ae spoorlijn en de Pontanusstraat te Amsterdam. Men vermoedt, dat het kind terwijl het hier speelde onder het zand bedolven is. Het jongetje had zijn schopje nog in de hand. Het is aan de opmerkingsga ve van een buurtbewoner te danken, dat tenslotte na 34 dagen onafgebroken zoeken en speuren, het lijkje is gevon den. De man had het zandstorten op het terrein aan de Pontanusstraat ge observeerd en het was hem opgevallen hoe telkenmale, wanneer de chauffeur zijn laadbak met zand liet kippen, de kinderen er vlak achter stonden en het zand over zich heen lieten komen. Het geliefkoosde spelletje is naar alle waarschijnlijkheid hun speelmakkertje noodlottig geworden. Handelsbesprekingen met West-Duitsland verlopen moeilijk Naar vernomen wordt hebben de on derhandelingen over het handelsver drag tussen West-Duitsland en Neder land een moeilik verloop in verband met verschil van mening over de om vang van de Nederlandse groenten- export naar West-Duitsland. Nederland wenst in het economische jaar 1949/50 voor 21 millioen dollar groenten aan Duitsland te verkopen, doch van Duit se zijde wordt de invoerbehoefte slechts op de helft van dit bedrag ge raamd. Nederland zou er vooral naar stre ven in dit jaar ongeveer een even wicht te bereiken in de wederzijdse leveranties. West-Duitsland heeft op het gebied van de voedselsector voor al belang bij de invoer van copra uit Indonesië. Voorts zou Nederland on voldaan zijnover de geringe invoer van haringen uit Nederland. De leiding van de organisatie voor Europese Economische Samenwerking heeft een programma opgesteld voor de verdeling van de Marshall-hulp voor 1949/1950. Daar het te verwachten bedrag voor het tweede jaar van het plan-Marshall lager zal z\jn dan het vorig jaar, zijn de voorgestelde toewijzingen meren deels lager. De volgende negen lan den zouden minder ontvangen dan vo rig jaar. Voor Nederland 309 millioen dollars of 160.6 millioen minder, Oos tenrijk voorgesteld 174 millioen of 41 millioen minder, Denemarken 01 mil lioen (18.1), Frankrjjk 704 millioen (276.9), West-Duitsland 348 millioen (161.8), Ierland 47 millioen (148.5), Triest 17 millioen (800.000), Engeland 962 millioen (277). Daarentegen wordt voor de volgende landen een hoger be drag voorgesteld: voor Belgie 312 mil- lio°n dollar of 64.1 millioen meer, Griekenland 163 millioen ot 18.2 mil lioen meer, IJsland 7 millioen of 1.8 millioen meer, Noorwegen 9* millioen of 10.7 millioen meer. Zweden 48 mil- loen of 1.4 millioen meer en Turkije 61 millioen of 21.3 millioen meer. Aan Portugal, da' vorig jaar niet voor hulpverlening ii< aanmerking kwam, wordt thans voorgestèid een bedrag toe te wjjzen van 33 millioen dollar.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1