Alkmaars Raad stichtte een sociale werk plaats voor minder valide arbeidskrachten VVoorden van afscheid en waardering Bergens Raad behandelt de begroting sdikbeurten NDAG 4 SEPTEMBER Grote kerk, 10 uur Us 5 uur ds. Wesseldijk; 7' ian van Voorburg (jeugd- ïsdagav. half 8 tot 8 uur avondwijding, vrij toe- ipelkerk, 10 uur, ds. Van 1. geref. gem., half elf ds, Luth. kerk (Oudegracht)' lansma van Heemstede. rk, 10 uur ds. Van der estauratiefonds). Geref, r ds. Idema van Lolluni g H.A.); 5 uur ds. Von Baptisten gem. (in 10 uur evangelist Hof- i-kath. kerk, in de Luth. acht. half 9 dienst. em.. Toussaintstr., half Woensdagavond 8 uur :1 Chr. Gem.schapsb., Zat 8.15 uur openluchtpredi. Vaag; Zo. 4.15 uur nam, but: Do.av. half 8 evan- ïkomst in Waakt en Bidt, nulier. Leger des Heils, JO. 10 uur heiligingsdienst; gsschool; 8 uur verlos- nst. Ned. Leger dei straat. 10 uur wijdingj. openbare samenkomst. :us Christus van de heili- e dagen (in Valk's lunch- If Zondagsschool; 5 uur enkomst. Rozekruisers- Oudegracht 114, half elf de heer B. Bersma. ■itisten Harmonia, half elf g in hotel De Nachtegaal, le heer J. Heinis van Wor- OMGEVING )T, nam. 2 uur ds.. Van beid). Extra coll. nood- ord-Holland. luïnekerk, 10 uur ds. Be rkvoogdij). Geref. kerk, prof. Clarence Bouma van Maranatha, half elf, P LANGENDIJK. Geref. leesdienst; nam. •k, 10 uur da. Schepman nds) an der Sluis. Ned. herv. ur, ds. Post. AAN ZEE. herv. gem., 10 rawer van Graftdijk. 10 uur dr. Polman (voorb. 1 en openb. belijdenis); 'ma. Oud-kath. kerk, .0 uur en av. 7 uur, dienst. VAN DEN HOEF, elf uur, erv. gem.. 10 uur ds. Dik- kmaar. Evangelisatie en uur, ds. Voors van jc-ref. kerk (in evang.geb. aan. half 9 ds. Von Meijen- ds. Idema van Lollum ondm.) 3WAARD, herv. gem., 10 D. H. Scholten. Geref. en half 3 cand. Van Vliet 10 uur. de heer Slager, half 10, ds. Plug van IARWOUDE. Geref. kerk s. Hartkamp van Den Hel- uur ds. Meyboom m.m.v. 10 uur, ds. Bosch. (HORN. herv. gem., geen Groet en Camp, in het bouw aan de Smeerlaan uur. ds. De Jong. 7RAS. Geref. kerk. 10 en Idelkoop. )REN. Evangelisatie, 10 u., van Amersfoort. 7 uur, ds. Meyboom. EN, 10 uur, de heer J. H. [UIZEN. 10 uur ds. Post. lFTDIJK, av. half 8 cand. ÏRMER, 10 uur. ds. Keja. st - Graftdijk kind verdronken hele dag zijn de dörpsge- e heer C. Nibbering in k bezig geweest met het diens driejarig zoontje, dat gen de avond werd ge er Nibbering woor.t aan lands kanaal en het kind uren nog op de kanaaldijk ddellijk werd een begin het afdreggen van het iet huis. Vele dorpsgeno- erbij tot laat in de avond en Donderdagmorgen :r weer mee voortgegaan, aan door de bemanning ieboot uit Akersloot, felde ouders hebben nog te bereiken door de hulp van de telepaath Jong- heeft echter geen resul- rd. ig omstreeks vijf uur i' bij de vlotbrug door een evonden. Het lichaampje ouderlijke woning over- e deelneming met de ifde familie is algemeen. rmenhuizen g aardappelen te water liddag omstreeks half zes itauto van Gebr. Beentjes, lel te Castricum, met een >pelen van 4 y„ ton, van hier huiswaarts. In de rn, aan de Waal, reed de 'an de firma Kramer uit de hem achterop en sneed af. De achterbumper van greep de voorbumper van ra. zodat deze in de berm en het grootste gedeelte in de sloot geraakte. Een racht de auto uit zijn be- De politie heeft proces - ïaakt. De oude Raad voor 't laatst bijeen De arbeiders-woningbouwvereniging „Rochdale' zal 63 woningen bouwen Gistermiddag te 2 uur vergaderde de Raad onder voorzitterschap van de burgemeester. At- vtrzig was, met bericht van verhindering, de ^eer Knuistingh Neven. burgemeester richtte een bijzonder woord ygn welkom tot de heer Sietsma, die na een lange ziekteperiode weer aanwezig was en sprak de hoop uit, dat deze de gevolgen van zijn ziekte geheel te boven is gekomen. INGEKOMEN STUKKEN. Na vaststelling der notulen werd mededeling gedaan van de ingekomen stukken. Daartoe behoorde een brief van de secre- i Jans van de Raad van State, met betrekking g* inzending en inzage van stukken en oproe ping tot verschijning in de vergadering der at- I deling voor geschillen van bestuur op 7 Sep tember 1949 ter zake van het beroep van het bestuur der Ver. „St. Joseph" voor de R.K. Jongensscholen alhier, tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland van 27 April t.a.v. een gedeeltelijke afwijzing op een aanvraag om schoolboeken ten behoeve van I de St. Josephschool (ulo). Besloten werd dit in banden te stellen van B, en W. ter afdoening. Voor kennisgeving werd aangenomen een fcnef van B. en W., houdende een overzicht ;aa de woningdistributie over het eerste half jaar 1949. (Jm bericht en raad werd in handen van B. pn W. gesteld een brief van" het bestuur der Ver. „St. Joseph" voor de R.K. Jongensscholen ie Alkmaar om beschikbaarstelling van gelden voor de aanschaffing van schoolboeken enz. ten behoeve van de St. Willibrordusschool. Ingekomen waren diverse verzoeken om ge- n eeutelijke subsidie, n.l. van de Alkmaars e Ver eniging tot Bestrijding der Tuberculose te Alk- naar, van de afdeling Alkmaar van het Wit- Gele Kruis, van de Volksuniversiteit, van de I commissie inzake huishoudelijke- en gezins- I voorlichting en van het bestuur van de Ned. 1 Hen. Oratoriumvereniging Alkmaar. Deze ver- I zoeken zullen behandeld worden tfïj de Ge meentebegroting van 1950. Tevens waren ingekomen diverse mededelin- r gen van aanneming van door de Raad gedane benoemingen. Ingekomen was nog een verzoek van het bestuur der R.K. Meisjesschool alhier om be- jchikbaarstelling van gelden voor het aanschaf fen van linoleum als vloerbedekking in de loka len der St. Josephschool (l.o.) en in een lokaal der St. Annaschool (v.l.o.). Het werd in handen gesteld van B. en W. om bericht en raad. Gedeputeerde- Staten stelden voor de aanhef van de verordening voor de gemeentelijke accountantsdienst (eerste lid art. 7) te doen lui den: „Aan de accountantsdienst is onder voor behoud van de toepassing van art. 6 opge dragen de controle op de materiële en de for mele en boekhoudkundige juistheid van de financiële administratie en van het geldelijk beheer". Deze wijziging werd vastgesteld. Op verzoek werd de heer A. F. Zeegers eer vol ontslag verleend als lid van de commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. WIJZIGING VERORDENING VOOR DE MIDDELBARE HANDELS AVONDSCHOOL. I De voorgestelde wijziging van de verordening I van de Handels-Avondschool (welke wij, zoals vrijwel alle hedenmiddag ter tafel gekomen voorstellen, reeds gepubliceerd hebben) werd ronder discussie aangenomen. BENOEMING LERAREN EN TIJDE» LIJKE LERAREN. Tot tijdelijke leraren aan de Handelsavond school werden benoemd voor de Handelsweten- wetenschappen de heeren M. van der Ploeg en C. Wetstein en voor Engels de heer M. Slab- bekoom. Deze benoemingen gelden voor het geval de eerste klas niet in twee afdelingen behoeft te worden gesplitst, wat inderdaad het geval blijkt. Tot leraren aan de Handelsschool werden benoemd voor vast de heren G. van der Voet (Wiskunde) en P. J. Smit (Aardrijkskunde en Geschiedenis) en voor de duur van het school jaar 1949-'50 de heer P. J. Smit (Staatsinrich ting) en H. K. M. de Wild (Spaanse taal). Tot tijdelijke leraren aan deze instelling wer den benoemd voor de Nederlandse taal de heer C Kostelijk alhier en voor Engels mej. N. Borst te Bergen. PARTIëLE HERZIENING UITBREI DINGSPLAN „OVERDIE EN ACH» TERMEER". Aangeboden werd een partiële herziening van het uitbreidingsplan „Overdie en Achtermeer", daf betrekking heeft op het ontworpen industrie terrein. Bij het ontwerp behoort een aantal bebou- Mngs voor schriften. NADERE BESTEMMING AAN HET UITBREIDINGSPLAN „NOORD". Voorgesteld werd de reeds door ons gemelde nadere bestemming aan het gedeelte van het uitbreidingsplan „Noord", bestemd voor in dustrie-terrein. Zoals bekend hadden de Neder landse Spoorwegen bezwaar tegen het ontwerp plan en stelden B. en W. voor daaraan ge deeltelijk tegemoet te komen. VERLENGING BEBOUWINGS TERMIJN. Besloten werd de bebouwingstermijn voor Averse verkochte percelen bouwgrond voor de lijd van tien maal ten hoogste één jaar of *even maal ten hoogste één jaar te verlengen. De heer De Kort (KVP) sprak zijn grote voldoening over deze bijlage uit. HERSTEL DAK LANBOUWHU1S Besloten werd tot vernieuwing van de zin hen dakbedekking boven de hoofdingang aan het Kerkplein. BOUWPLAN VAN 63 WONINGEN VAN DE ARBEIDERSBOUWVER- ENIGING „ROCHDALE". B. en W. stelden voor medewerking te ver lenen aan de gevraagde bouw van 63 woningen door de Arbeiderswoningbouwvereniging „Roch dale", waarvan wij de bijzonderheden in ons summer van Maandag gepubliceerd hebben. De gemeente zal daarvoor moeten betalen *en bedrag van f 109.116,11 voor de grond eQ f 612.207,67 voor de bouw, te zamen f 721.323,78. Het Rijk geeft een jaarlijkse bij drage van 100 procent in het exploitatie-tekort. De woningen zullen gebouwd worden op het terrein in de polder Overdie en Achtermeer achter de Uitenboschstraat, aan het verlengde van de le Kanaalstraat en de 3e Oosterstraat. VERBOUWING EN INRICHTING VAN DE CHR. KLEUTERSCHOOL. Ter tafel kwam hierna het reeds door ons gepubliceerde voorstel om aan hel bestuur der Chr. Kleuterschool te vergoeden de kosten van verbouwing van het perceel Oudegracht 249, Van aanschaffing van toestellen voor kleuter- "vmnastiek en van eerste inrichting van een leslokaal met aanschaffing van leermiddelen tot bedragen onderscheidenlijk van ten hoogste f 7.765,44, f 1.006,10 en f2.215,-. SUBSIDIëRING GEZINSVERZORGING Voorgesteld werd op de reeds door ons gepubliceerde motivering om aan de afdeling Alkmaar van N. H. Ver. „Het Witte Kruis" voor het jaar 1948 ten behoeve van de Gezins verzorging een subsidie van ten hoogste t 3.818,49 toe te kennen en voor 1949 van ten hoogste f 6.344,46. Voorts werd voorgesteld toe te kennen ten bate van het werk voor Gezinsverzorging aan de afdeling Alkmaar van de R.K. Ver., voor Volksgezondheid en Ziekenverpleging Het Wit- Gele Kruis voor het jaar 1949 een subsidie van f 3400,—, een en ander met wijziging van reeds vioeger vastgestelde bedragen. Gemeentebestuur en motor races Ter vaststelling werden aangeboden de be grotingswijzigingen voor de gemeente en di verse bedrijven voor het dienstjaar 1948, waar van wij dezer dagen uitvoerig melding hebben gemaakt. De heer II o y t i n k (A.R.) had destijds ge vraagd aan de wethouder van financiën of deze garant wilde zijn voor de nog te ontvangen bijdrage van het gem. fonds. Thans is dit niet meer nodig. Wij blijken op een gezonde financiële basis te staan. Op pag. 9, volgnummer 804 wordt opgemerkt, dat de gemeente er in samenwerking met Alcmaria WV toe overgegaan is de motor-races in eigen beheer te nemen. De helft der inkomsten van de vermakelijkheidsbelasting en ook van de be treflende voetbalwedstrijden, wordt aan de VVV uitgekeerd. Wie besloot tot deze samenwerking en be sloot de gevraagde gelden af te staan? In de bijlage staat, dat het gebeurd is. Wie heeft het college daartoe gemachtigd? De heer Venneker (KVP) sloot zich bij dii protest aan. Wie betaalt eventuele tekorten? Ook de heer Van der Borden (G.H.) kon zich met een en ander niet verenigen. Wethouder Van Slingerland (KVP) achtte het de bedoeling dat slechts als de Raad dit goed keurt, een en ander voortgang zal hebben. De heer Venneker (KVP): waarom heeft u dit te voren niet gevraagd? Wethouder Bakker (PvdA) zeide, dat de Sportparkcommissie hierover beraadslaagd heeft. Het is een normale behandeling van eigendom men van het Sportpark. De heer De Kort (KVP) zeide, dat hij destijds nog geen lid van de Sportparkcommis- sie was. Hij is er dus niet bij betrokken. De heer Hoy tink (AR) vond deze zaak buitengewoon onverkwikkelijk. Haast behoefde hier niet gemaakt te worden. Niet de Sport parkcommissie, maar de Raad moet beslissen. Het gaat niet om het geld, maar om het prin cipe. Spreker vond het gebeurde een schan daal. Hij had eerst wel eens willen bekijken of er samenwerking met VVV over motor-races moet zijn. Deze zaak moet ongedaan worden gemaakt. Is de gemeente een orgaan om motor-races te organiseren? Spreker verwacht een gedegen ■voorstel opdat de Raad zelf kan beslissen. Men. mag de vermakelijkheidsbelasting niet voor de helft weggeven om geen onbillijkheden tegen over anderen te begaan. Spreker deed ten slotte een beroep op de Raad om in deze achter hem te staan. De voorzitter zeide, dat B. en W. niet ever de Raad heenlopen. Is er een fout ge maakt, dan wil spreker dit erkennen, maar men meet de zaak niet te hoog nemen. Het Sport- parkbedrijf kan geen afwachtende houding aan nemen. De motor-races brengen belangrijke in komsten. Hier vond trouwens slechts een for mele wijziging plaats. Wellicht ware het beter geweest direct na het gebeurde de Raad er van in kennis te stellen, maar het college moet in zijn beheer een zekere vrijheid hebben. De heer Venneker vroeg of de gemeente al geruimen tijd bij deze races is ingeschakeld. Ket verhuren van het Sportpark betekent niet het financieel deelnemen aan motor-races. Wethouder Bakker (PvdA) zou dit punt willen aanhouden. Wethouder Van Slingerland was bereid een en ander tijdelijk terug te nemen De heer H o y t i n k (AR) zeide, dat het om het principe gaat. De Raad moet zijn rechten tegen B. en W. verdedigen. Spreker was vol daan over het terugnemen van deze post. Hij verwacht een apart voorstel, waarover de Raad zich zal kunnen beraden. AANGAAN VAN EEN GELDLENING. Aan B. en W. werd machtging verleend tot bet aangaan van een overeenkomst van geld lening ten bedrage van f 500.000,— met een nader in de overeenkomst te noemen geld gever. De lening wordt aangegaan voor vijf jaren, wordt afgelost in vijf jaarlijkse termijnen en heeft een rentevoet van 2Vg pet. per jaar. Voor bemiddeling is 1/8 pet. provisie verschul digd. De lening zal dienen ter financiering van de kapitaalsuitgaven van het grondbedrijf. Nieuwe salarisverordening voor de ambtenaren B. en W. boden ter vaststelling aan een nieuwe salaris-verordening voor de 'ambtenaren, waarvan wij in ons nummer van Maandag de bijzonderheden hebben gepubliceerd. De heer T orenvlied (CPN) had twee r.k. ambtenaren bij 2jch gehad in de verwach ting, dat hij over dit voorstel het woord zou voeren. Hij doet dit niet, maar raadt de amb tenaren, die geen f 3600,— verdienen aan, zich met hun vakcentrales in verbinding te stellen. De heer H o y t i n k (AR) was voldaan over de bijlage en bracht B. en W. daarvoor dank. In de stukken van het G. O. is een gemotiveerd verzoek om de hoofdcommiezen le klas de referendaris-titel te geven. Wat is er tegen om deze te geven en een van hen de titel refe- rendaris-waarnemend-secretaris toe te kennen? Het kost immers niets Waarom zou men geen referendaris stellen boven een samenwerkende groep ambtenaren, waaronder meerdere hoofd commiezen le klas ressorteren? De heer De Wilde (PvdA) meende, dat de loonschaal voor de gezinsverzorgster te laag is. Zij heeft een omvangrijke taak. Men zegt, aat de ambtenaresse, die thans in dienst is, niet gediplomeerd is, maar zij verstaat haar werk uitstekend en men werkt niet al leen voor nu, maar ook voor de toe komst en moet dan een gediplomeerde kracht van de School voor Maatschappelijk Werk heb ben. Ook daarom dient de loonschaal her zien te worden. Wethouder Van Slingerland (KVP) zeide, dat men met vier referendarissen top zwaar zal worden. Spreker kan niet begrijpen, dat de gezags-verhouding beter zou worden als men iemand referendaris of hoofdcommies noemt. Wat de gezinsverzorgster betreft heeft de ge meente geen vergelijkings-materiaal. Nemen wc- groep III, dan komt deze ambtenaresse in een groep, waarin ze niet past. Spreker achtte bet beter dat de Raad dit voorlopig zo laat. De heer De Wilde was niet bevredigd. Men kan met deze indeling in de toekomst geen geschikte kracht krijgen. Overal is de salariëring hoger. Men moet een sociale werk ster hebben, die de a-sociale gezinnen kan be handelen. Spreker deed het voorstel de ge zinsverzorgster van groep II in groep III te plaatsen. De heer H o y t i n k wees op de psychologi sche kwestie van het referendarisschap. Deze zaak is van bepaalde betekenis voor deze mensen. Wij krijgen hierdoor geen top-zware dienst. Het Departement heeft geen bezwaar. Laat men de titulatuur wijzigen en de heren referen daris en een van hen referendaris-waarnemend- gemeente-secretaris noemen. Wethouder Bakker (PvdA) zeide, dat de scociale werkster zeer tot tevredenheid werkt, De redenring van de heer De Wilde gaat niet op, want zij geeft moeilijkheden t.a.v. de sala riëring bij het personeel van Sociale Zaken, De heer Sietsma (PvdA) zeide, dat men, wanneer men geen referendarissen kent, de Rijksregeling volgt. Men staat dan later niet voor consequenties. De gemeente-secretaris ver dient f 9000,—, de waarnemer mag niet meer dan f 7400,— verdienen. Kan men de verhoging niet tijdelijk uitstellen. Wethouder Van Slingerland zag in een referendaris iemand, die de supervisie over al.le afdelinge heeft. Dat kan men van andere ambtenaren niet zeggen. Hoofdcommies le klas is werkelijk niet zo'n lelijke titel. Spreker kent alleen Zaandam; waar men deze kwestiè thans regelt. Hij bleef bij het voorstel van B. en W. Het college wil pro beren voor de wnd-secretaris het hogere salaris te krijgen. Het hangt af van de definitieve regeling van het secretaris-salaris. Ter verduidelijking deelde wethouder Bak ker nog mede, dat er een tekort aan maat- srhappelijke werksters is. Voor gezinsverzorg ster kwamen er meerdere candidaten. Men kende hier de functie nog niet en moest dus enige voorzichtigheid betrachten. Haalt de tegenwoordige titularesse het diploma van Maat schappelijk Werk, dan kan men overwegen haar in groep VI te plaatsen. De heer H o y t i n k kreeg van de wethouder de toezeging, dat deze de refrendaris-kwestie nog eens in de personeelscommissie zal fa- spreken. De heer De Wilde handhaafde zijn voor stel om de gezinsverzorgster in groep II in le delen. De heer Venneker zeide, dat hij, naar aanleiding van de uitspraak van het G. O. aan de zijde van B. en W. blijft staan. De heer De Wilde meende, dat men zich in het G. O. onthouden heeft van besprekingen, welke niet het secretaris-personeel betroffen. Het voorstel van de heer De Wilde werd verworpen met 15—7 stemmen. Vóór stemden de heren De Wilde, Bos, v. d. Borden,' De Boer, De Zeeuw, Wiese en Torenvlied. De salaris-verordening werd daarna met al gemene stemmen goedgekeurd. STEUNVERLENING AAN BEELDENDE KUNSTENAARS. Besloten werd aan het voorzieningsfonds voor kunstenaars jaarlijks een subsidie te verlenen tot een bedrag gelijk aan 100 pet. der door de Alkmaarse leden van dit fonds betaalde con tributies en hulpbehoevende kunstenaars te steunen volgens de regeling voor sociale bij stand aan beeldende kunstenaars en de sociaal economische hulpverlening aan zelfstandigen. Sociale werkplaats voor minder valide arbeids krachten In ons nummer van Dinsdag hebben wij uitvoerig melding gemaakt van het oorstel van B. en W. om een sociale Prim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuu 155. Er heerst een grote bedrijvig heid in het dorp van de Pankonegers. Van één hunner verspieders is zo juist het bericht doorgekomen, dat er een paar malse hondjes en een vette aap onderweg zijn en de negers haasten zich om de „gasten" op de juiste wijze te ontvangen De kok, die met het voornaamste werk belast zal zijn, heeft ai meteen het teken zijner waardig heid, een grote koksmuts, op het hoofd gezet. Met behulp van zijn maatje komt hij ijverig met een grote soepke tel aangesleept. Deze wordt midden in het dorp op het plein neergezet En het maatje krijgt order om vast hout te halen in afwachting van de dingen die komen gaan Hetgeen hij met een tachend gezicht doet! Trouwens alle Panko-negers zijn zo vrolijk! Het lijkt wel of ze een groot feestmaal willen gaan aanrichten Zal dat allemaal ter ere van Pirn, Pam en Pom zijn? v/erkplaats te stichten voor minder valide arbeidskrachten, waartoe diverse bedrijven reeds hun medewerking toe zegden. Op den duur zullen de kosten ifoor Maatschappelijk Hulpbetoon hier door verminderen en kunnen waar schijnlijk vele geroutineerde krachten in het vrije bedrijf terug gebracht wor den. Voor het stichtingskapitaal moet 100 gegeven worden en 5000 voor een renteloos voorschot voor de aan schaffing van 'werkmateriaal en de huur. Voor de eerste maal werden benoemd als niet-ambtelijke leden de heren H. Koot, H. de Winter en J. F. le Blanch. De aanwijzing van een lid-werkne mer wacht op overleg met de plaatse lijke vakcentrales. De heer Torenvlied (C.P.N.) vroeg of het niet beter is een afdeling sociale verzorging te vormen, ingedeeld bij Sociale Zaken. Naast D.U.W. I en II zullen we nu een D.U.W. III krijgen. Gaat men deze kant op, dan moet men de lonen uit het vrije bedrijf geven. Waarom hebben B. en W. aan de vak centrales geen advies' gevraagd? Men onttrekt arbeid aan de productieve ar beidsmarkt. Spr. zou deze bijlage wil len aanhouden. Het is nu geen tijd om een dergelijk belangrijk besluit te nemen. De heer De Zeeuw (K.V.P.) ver heugde zich over dit voorstel. M.H. ver leent alleen steun aan de hand van de Armenwet en kan geen financiële risi co's dragen. Spr. bepleitte een aanbe veling van twee personen bij bestuurs- vacatures en gaf enige redactionele wij zigingen in overweging. De heer H o y t i n k vond dit een be langrijke bijdrage. Dat men minder va lide arbeidskrachten wil opheffen is iets, dat men algemeen moet steunen. Laat men de stichting ook openstellen voor andere gemeenten en daarvoor reclame maken. De vakcentrales moet men geen twee candidaten laten voorstellen. Contact moet gezocht worden met de Stichting Voor Geestelijke volksgezondheid, te meer omdat men ook wel geestelijk minder validen zal willen helpen. Wethouder Bakker apprecieerde de hem gebrachte steun. Men onttrekt geen productieve arbeid aan de vrije arbeidsmarkt. Ook in de gevangenissen doet men dit werk. De candidaten zijn zeer verschillend en men moet met pl.m. een 20-tal mensen beginnen. Car- tonnagearbeid vergt geen vooropleiding en geen kostbare machines. Het streven is deze mensen op te heffen, wat zij zelf ook graag willen. Het doel is hen zoveel mogelijk volwaardig te maken. Niemand wordt tot deze arbeid ge> dwongen. Spr. protesteerde tegen de voorstelling, als zou het hier een D.U.W. III worden. Wellicht kunnen deze mensen later weer in de sociale wetgeving opgeno men worden. Gegevens over de werk loosheid hebben met deze materie niets te maken. Komt er een eventueel te kort,, dan wordt dat gedekt door de gemeente. B. en W. moeten bepalen, wie het lid werkgever moet zijn. Het mag b.v. niet iemand zijn, die belang bij dit bedrijf heeft. Een aanbeveling van twee per sonen is overbodig. De vakorganisaties krijgen veel zeggenschap. De wethouder van Sociale Zaken zal voorzitter der commissie worden. Men streeft in de toekomst naar een centrale werkplaats waarvoor nu nog geen werkruimte is. Spr. heeft geen bezwaar tegen nader contact met de Stichting voor geeste lijke volksgezondheid. Spr. was desgewenst bereid tot enige redactiewijziging. De heer Torenvlied vond het antwoord van de wethouder op zijn critiek pietepeuterig. Wanneer bedrij ven voor deze Instelling arbeid afstaan wordt aan die bedrijven arbeid voor validen onttrokken. Men mag de men sen niet door steunonthouding dwingen tot dit werk over te gaan. In het seizoen geeft de fabriek der firma Hoogenstraaten vele handen thuis werk. Ook deze mensen mag men niet in deze stichting tot lager bezoldigde arbeid dwingen. Een zelfstandige afde ling onder Sociale Zaken is beter dan een stichting. Men had de Raad van vakcentrales hierin moeten kennen Spreker juichte het toe, dat er voor deze mensen iets gedaan wordt, maar wilde dan een goed doordacht voorstel. De heer Kirpenstein (PvdA) zei de, dat zijn fractie bezwaar had tegen de financiële gang van zaken. Deze be zwaren zijn nu weggenomen. Wethouder Bakker meende, dat hij het recht heeft de heer Torenvlied te antwoorden naar zijn inzicht. Er zijn nog te veel valide arbeidskrachten die te lui zijn om productief werk te doen In deze bijlage is slechts sprake van vrijwillige arbeid. De begroting zal aan de raad ter goedkeuring worden toege zonden. Een stichting is de beste vorm. In overleg met de raad werden daar na enige redactiewijzigingen aange bracht. De heer Torenvlied wenste ten slotte te zien aangetekend, dat hij zijn stem aan dit voorstel heeft onthouden. Liken van electriciteitsmeters Besloten werd na toelichting door wethouder Leesberg het ijken van de electriciteitsmeters op te dragen aan de centrale meterijkiïirichting te Bor- culo en deel te nemen in het kapitaal daarvan tot een bedrag van 7000. De apparatuur wordt, voorzover deze ge mist kan worden aan de meterijkinrich ting overgedragen voor een bedrag van 4000. Verbetering van de Heilooërdijk Wethouder C o e r ts (PvdA) deelde mede, dat de Heilooërdijk bij gedeelten wordt verbeterd. De bewoners zien het werk graag in zijn geheel uitgevoerd De directeur van Openbare werken be schikt nog over gelden van niet uit gevoerde projecten. Wanneer de raad daarvan een bedrag van 13.500 be schikbaar stelt kan de verbetering van de Heilooërdijk voltooid worden. De heer Van der Borden juichte dit zeer toe. De weg is inderdaad slecht. De raad besloot het gevraagde bedrag te voteren. Een woord tot wie niet wederkeren De burgemeester wees er op dat de openbare zitting hiermede ge ëindigd was. Nu de oude raad voor het laatst vergaderde, is het een plicht van erkentelijkheid de leden die niet zullen terugkeren dank te brengen voor wat zij in het belang der gemeente hebben gedaan. De heren Asjes en Groot werden in 1945 benoemd, de heer De Wilde en mevrouw Kommer-Van der Zwaard volgden in 1946, de anderen kwamen later. Spreker zeide. dat men de vrien delijke persoonlijkheid van mevrouw Kommer-Van der Zwaard zeer zal mis sen. Het doet allen leed. dat zij niet zal terugkeren, maar wij .-.ldus de burgemeester willen u op de meest Noodlijdende kunstenaars zullen gesteund worden De raad kwam Donderdagmiddag in openbare zitting bijeen onder voorzit terschap van burgemeester dr. W. Huy- gens. Van de heer Min was bericht van verhindering ingekomen. Al spoedig kwam het belangrijkste punt, de gemeentebegroting en de be- drijfsbegrotingen voor 1949 aan d'e or de. De voorzitter lichtte allereerst toe, hoe de onbevredigende toestand van het zo laat aan de orde komen van de begroting voor 1949 was ontstaan. Het zou mogelijk geweest zijn bijv. in April een begroting in te dienen, maarhet zou slechts een quasi-begroting kunnen zijn en geen gezonde, definitieve begro ting als thans. Toen was gebleken, dat door herberekening een aanzienlijk ho gere uitkering mogelijk zou zijn, waar door de begroting aanmerkelijk kon worden opgevoerd en uitgevoerd kon worden wat in het begin van het jaar nodig geoordeeld werd, hadden B. en W. gemeend, niet met een schijn-begro- ting te moeten komen. Hier was door uitstel een belangrijk gemeentebelang gediend. De heer Sluis drong er op aan. dat in het vervolg de begroting vroeger werd aangeboden waarmee dr. Hemelrijk zich verenigde ofschoon hij gaarne er kende, dat hier een gemeentebelang was gediend. De voorzitter bracht de heer Schotten hulde voor de grote werkkracht en scherpzinnigheid die hij had betoond en stelde voor hem een, gratificatie van 250 te verlenen, waarmee de raad accoord ging. Hierna passeerden de verschillende hoofdstukken de revue, waarbij diverse raadsleden hun opmerkingen maakten. Bij hoofdstuk II Algemeen Beheer kwam de heer Sluis nog eens terug op een indertijd aangehouden verzoek van de Bond tegen het misbruiken van Gods naam om een subsidie. De raad besliste thans gunstig. Het voorstel van B. en W. om het salaris van de ge meentebode Tamminga, die straks met pensioen de dienst zal verlaten, te ver hogen met 200 werd na enige discus sie met 7 tegen 5 stemmen aangenomen. Bij een volgend hoofdstuk maakte de heer Ellis bezwaar tegen het plan om de heer Buys af te voeren naar een andere afdeling. Hij zou de heer Prins liever verplaatsen, daar dit z.i. niet de juiste man op de rechte plaats was. Niet allen dachten er zo over en de voorzitter gaf de heer Ellis in overwe ging zich niet al te zeer te laten beïn vloeden door wat „men" zegt. Bij hoofdstuk Openbare Werken gaf de heer Den Das te kennen, dat de commissie gaarne een overzicht had van de standplaatsvergunningen en de heffingen, niet slechts van de ijsverkoop maar ook van taxi's, enz. Spreker wees op de wenselijkheid van roulering. De voorzitter antwoordde, dat er plannen zijn voor concentratie bij het station. De heer Broersma achtte het onjuist dat aan mej. Luteyn, die geen ingeze tene van Bergen is, twee standplaatsen waren toegewezen. De heer Zwaag wees er op, dat hier bij vergissing een standplaats was uitgegeven en de voor zitter lichtte toe, dat voor het aanvra gen van een vergunning alleen een be- passende wijze onze erkentelijkheid be tuigen. Aan mevrouw Kommer werd daarna een fraai bouquet bloemen aan geboden. Wat de nestor, de heer Groot betreft, hij was vaak niet alleen de oudste, maar ook de wijste. Met zijn bijzondere karaktereigenschappen heeft hij de taak eens nestors op voortreffelijke wijze vervuld. Spreker was er zeker van dat de belangstelling van deze nes tor voor de politiek in de raad nimmer zal verflauwen. De heer De Wilde bracht spreker een bijzonder woord van hulde voor diens speciale belangstelling voor het onder wijs en zijn werkzaam aandeel in het rapport van het jeugdvraagstuk. Spre ker wenste hem in zijn nieuwe woon plaats het allerbeste toe. Spreker wilde ook de andere ver- trekkenden, de heren De Kort, De Boer, Asjes»en Van Beekum, herdenken. Vaak wordt een politiek ambt plotseling af gebroken want het aantal zetels van een partij staat aan wisselvalligheden bloot. Afscheid nemen geeft de betrok kenen altijd een gevoel van weemoed. Spreker wilde hen er voor dank bren gen, dat zij zozeer hebben medegewerkt aan het scheppen en behouden van de vriendschappelijke sfeer, welke deze raadsvergaderingen heeft gekenmerkt. Hun arbeid in de raad zal blijken niet tevergeefs te zijn geweest. De burge meester wenste hen allen van harte het beste toe. De nestor antwoordt De heer Groot (VVD) zeide, dat de vertrekkende raadsleden hem hadden opgedragen hun gevoelens te vertolken en de burgemeester dank te zeggen voor diens vriendelijke woorden. Inder daad zullen allen die niet terugkeren deze zaal straks met weemoed in het hart verlaten en later met genoegen aan hun raadslidmaatschap terugden ken. Spreker bracht dank aan de voor zitter en diens voorgangers voor de steeds betoonde vriendelijkheid en aan het secretariepersoneel voor zijn hulp vaardigheid om steeds alle gewenste in lichtingen te verschaffen. De sfeer van deze raadsvergaderingen getuigde steeds van een vriendschappelijk contact. Spreker zeide meermalen de vertegen woordigers der stedelijke pers bewon derd te hebben voor hun nauwkeurige en objectieve raadsverslagen en be schouwingen en hij had grote waar dering voor de tijd en moeite daaraan tot in de nachtelijke uren ten koste gelegd. Daarvoor is spreker zeer erken telijk. De heer Groot wees er vervolgens op, dat het terrein der werkzaamheden van het stadsbestuur van steeds grot-re o'mvang wordt. Mogen zo besloot hij U, mijnheer de voorzitter en de nieu we Raad hun taak weer aanvaarden, onder de zegen van de Allerhoogste, tot heil en voorspoed van onze ge meente. In comité Met een vriendelijk dankwoord voor deze woorden sloot de burgemeester jaarna deze laatste openbare raadszit ting en ging de raad nog enkele ogen blikken in comité voor bespreking van enige interne zaken. drijfsvergunning nodig is en het al of niet ingezetene zijn er niet toe doet. De heer Ellis wilde de voorkeur geven aan Bergenaren. Hij gaf B. en W. ver der in overweging ontsierende recla me's te weren. Bij dit hoofdstuk maakte de voorzitter de opmerking, dat in het algemeen bij werkkrachten in openbare dienst viel te constateren, dat zij niet zo hard werkten als in particuliere be drijven. B. en W. hadden zich meer malen bezig gehouden met de vraag, hoe de arbeidsprestatie zou zijn op te voeren. Voortdurende controle achtten zij niet mogelijk. Dr. Hemelrijk achtte onderhoud van het natuurreservaat een gebiedende eis en deed de suggestie, het Staatsbosbe heer in te schakelen, een instantie, die deskundig en met toewijding zal wer ken. De voorzitter antwoordde, dat deze gedachte al lang leeft bij B. en W. maar dat er ook bezwaren zijn: men was huiverig andere lichamen in te schakelen. Intussen zullen de voor- en nadelen tegen elkaar dienen te worden afgewogen. Om tegemoet te kunnen komen aan klachten omtrent vervuiling bij banken enz. en over de bermen zou de post onderhoud belangrijk hoger moeten zijn. De heer Broersma meende dat een onderhoudsbestek verbetering zou kunnen geven. Bij hoofdstuk VIH. Onderwijs, wees dr. Hemelrijk op de minder schitteren de huisvesting van de Anthroposophi- sche school. Men kan met deze rich ting sympathiseren of niet, het experi ment moet men in ieder geval toejui chen. Men geve ook die richting een goede kans, door de huisvesting zo ta verzorgen, dat die aan minimum eisen voldoet; de bloei hing z.i. ten nauwste samen met de huisvesting. Spreker wil de de beletselen voor groei wegnemen en gaf B. en W. in overweging het Dorpshuis èn voor de vrije school èn voor de Stichting Dorpshuis zo com fortabel mogelijk in te richten. In de volgende vergadering zal dit nader aan de orde worden gesteld. Bij Maatschappelijke steun en voor zorg bracht mr. Sluis de steun aan kun stenaars ter sprake. De voorzitter draagt de kunstenaars blijkbaar een goed hart toe, meende spreker, maar wie beoordeelt of men kunstenaar of beunhaas is? De voorzitter antwoordde, dat Bergen een commissie van beoor deling had benoemd, maar Alkmaar nog niet, terwijl Schoorl en Egmond af wijzend stonden tegenover de steun regeling. Dr. Hemelrijk brak een lans voor deze categorie mensen, die leven van de luxe-uitgaven van anderen en verzekerde dat er niets zal worden uit gekeerd aan onwaardigen. De heer Den Das noemde het geluk kig, dat het slechts een klein groepje betrof. Vaklieden, die evenveel waar de hadden voor de gemeenschap en recht hebben op evenveel waardering, worden helaas anders behandeld, meen de spreker. Voor hen is de DUW het vooruitzicht. Intussen ging hij ermee accoord, dat hier voor 'n kleinere groep een andere methode wordt toegepast. Hierna werd de zitting verdaagd. Avondzitting. In de avondzitting werd de behande ling van de begroting voortgezet. Da heer Broersma informeerde naar een clubgebouw. De voorzitter kon hem weinig hoop geven. Het zou groot en kostbaar moeten zijn. B. en W. kwamen nu met het voor stel tot verhuur van het tot Kleuter school verbouwde voormalige smeer- station aan de Vereniging voor Volks onderwijs voor de som van 1070 per jaar en tot verhuur van' de barakken aan de Karei de Grotelaan voor 1050 aan de Vereniging voor Chr. Nationaal Schoolonderwijs. De heer Ellis meende, dat de Chr. School hierdoor in het gedrang zou ko men: de kosten per leerling zouden op 17,50 komen tegenover f 12 voor leer lingen op de kleuterschool van Volks onderwijs. Spreker stelde voor van beide gebouwen de kubieke inhoud op te nemen en daarnaar de huurprijs te berekenen. Mr. Sluis waardeerde het, dat B. en W. door enkele posten te verlagen reeds enigszins tegemoet waren geko men aan de Chr. School, maar meende, dat de kern bleef en steunde daarom het voorstel-Ellis. De voorzitter wees er op, dat niemand in de toekomst rechten kan doen gelden op een met een ander gesloten voordelige over eenkomst. B. en W. waren uitgegaan van het principe, dat de huur in over eenstemming moet zijn met de kost prijs, waarmee de heer Den Das het eens bleek te zijn. Na enige discussie werd het voorstel aangenomen. Een onverkwikkelijk incident. Bij het laatste voorstel op de agenda inzake het aangaan van een overeen komst met de heer C. H. Dijs, die als huisbewaarder zal optreden bij de Me relhof, deed zich een onverkwikkelijk incident voor. De heer Ellis uitte de beschuldiging van partijpolitiek en on gewenste huwelijksmoraal, waarover de voorzitter zich zeer gebelgd toonde. Nadat de Raad geruime tijd in comité had vergaderd, werd de zitting her opend, en gaf de voorzitter zijn mis noegen te kennen over de kwaadwil lige wijze, waarop zijn woorden waren weergegeven. Het voorstel werd aange nomen. Bij de rondvraag wees de heer On rust op zijns inziens ongewenste toe standen aan het strand en vroeg of aan de verwildering geen paal en perk is te stellen. De voorzitter bleek wel te we ten van de „verschikkelijk luchtige kleding" Het stationneren van politie was achterwege gebleven om de kosten. En toen was het ogenblik van schei den aangebroken. Met hartelijke woor den nam de voorzitter afscheid van de oude Raad, die in dit jaar zoveel be langrijke problemen had opgelost en wendde zich in het bijzonder tot de heer Onrust, die niet weer in de nieu we raad zal terugkeren en tot de heer Driessen. die niet meer voor het wet houderschap in aanmerking wenst te komen.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3