De Zwarte rchidee Hitier speelde de vredesrol, maar wilde van geen bemiddeling weten 1 Chinese minderheid wil automatisch Indonesisch staatsburgerschap Harskampse mijmeringen Mechanisch ledigen van eieren Eerste grote Nederlandse voetbalfilm Zo brak de wereldoorlog uit (2) KONINKLIJKE cnjmsMA Het Radioprogramma V VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1949 Rond de Ronde Tafel (2) Chinezen geven op econo misch gebied de toon aan (Van onze pari. redacteur) PEN GROOT DEEL der Chinezen is b in Indonesië vreemdeling. Zij bezit ten namelijk geen Indonesisch staats burgerschap. Maar dat is dan ook het enige, waarom zij als vreemdelingen worden aangemerkt. Overigens kennen rij de Archipel als hun eigen zak. Zij bennen het land, zij kennen, de bevol en? en vooral haar zwakheden en weten die op een handige manier ten ej»en bate uit te buiten. Dat laatste is geen onvriendelijkheid ,an het adres van de ontegenzeggelijk nijvere groep van Chinese werkers. Mr. Tan Po Goan, oud-minister van de Republik Indonesia, die in een vroeger kabinet als Chinees de Chinese groepen vertegenwoordigde, deelt het ons mee. In de lounge van het Palace-hotel in gchevenlngen zit hij tegenover ons en bij is onmiddellijk bereid om ons iets over de positie van de Chinese min derheid in Indonesië te vertellen. Trou wens: bijna alle Indonesiërs, die op het ogenblik in Den Haag vertoeven ter gelegenheid van de Ronde Tafel-Con ferentie, spreken graag tegenover nieuwsgierige journalisten over hun land en zijn problemen. Vooral de Re publiek munt daarin uit en het is dan ook niet moeilijk van een Republi keins gedelegeerde of van een adviseur mr. Tan Po Goan is adviseur een Interview te krijgen. De Republikeinen werken graag „misverstanden" weg en hebben er slag van een rooskleurige in terpretatie te geven van hun aspiraties en hun handelingen. Waarom zouden Jij ook in Nederland geen propaganda maken? In Amerika hebben zij al aar dig met dit bijltje leren hakken. wjE ZIJN daarom op ons qui vive en leiden het onderhoud zo veel moge lijk in neutrale banen teneinde objec tieve inlichtingen te krijgen. Men krijgt ze in elk geval en dan ervaart men het als pijnlijk, dat men doorgaans vergeefs naar een Nederlandse autoriteit zoekt, die het Nederlandse standpunt wil uit eenzetten of maar egn zegsman van de Nederlandse delegatie, die wat over de achtergrond van de Ronde Tafel-Con ferentie vertellen kan. Doch dit alles tussen twee haakjes. Mr. Tan Po Goan weet wel wat van de Chinezen in In donesië af. En al staat hij in dienst van de Republikeinen, hij geniet het ver trouwen van zijn landgenoten, ook van die, welke niet tot de Republiek beho ren. Dat hebben informaties bij dezen en genen ons bevestigd. TWEE MILLIOEN CHINEZEN. Er leven twee millioen Chinezen in Indonesië, deelt hij op een vraag onzer zijds mee. De helft daarvan is niet in Indonesië geboren en zijn vreemdelin gen. De andere helft, die er geboren en getogen is, wordt staatsrechtelijk met de Indonesiërs gelijk gesteld. Voor deze mensen zullen dus geen politieke moei lijkheden rijzen. Hun zorg is alleen de goede verstandhouding met de in heemse bevolking. En dat deze lang niet altijd van de beste aard is, hebben de verschillende moordpartijen bewezen. „Wat denkt u van het incident in Tangeran, waarbij ongeveer 2000 Chi nezen vermoord zijn? vraagt mr. Tan Po Goan plotseling aan ons. En ter voorkoming van een beschul diging van de Republiek geeft hij zelf onmiddellijk zijn visie: Men wil wel de Republiek de schuld daarvan in de schoenen schuiven en verwijt haar, dat zij niet bij machte was de gruweldaden te voorkomen. Maar de Republiek staat er buiten. 'Er was sprake van een spontane volksreactie, van een sociale uitbarsting, vermengd met sentimentsfactoren, tegen de Chi nezen-vreemdelingen, die weliswaar politiek geen rol van betekenis spelen, maar op economisch terrein de toon aangeven, althans wat de handel met de inheemsen aangaat. De Chinezen zijn welgesteld, de bevolking is arm en ten kan het in tijden van woelingen a gisting tot zulke verschrikkelijke iaden komen. Mr. Tan is er overigens vol afschuw van en vertelt, als we nog even op de handelsgeest van de Chinezen ingaan, dat zijn landgenoten hun vooraan staande plaats in de eerste plaats te danken hebben aan hun harde werken e» in de tweede plaats aan hun aan geboren gevoel voor zaken waaraan Wat te verdienen is. De importhandel is voor zeker 97 in handen van de Nederlanders, de binnenlandse distri- hutiehandel daarentegen vrijwel voor 100 in die van de Chinezen. Dezen hunnen met hun toko gerust in de dessa gaan zitten. Vele kleintjes maken er één grote. Zij kopen er de zegels, waarop distributiegoederen verkocht worden op van de eenvoudige bewo ners, die deze goederen niet betalen hunnen en zijn daardoor in staat in de zwarte handel behoorlijk wat te ver dienen. Mr. Tan Po Goan vindt dat blijkbaar de gewoonste zaak van de wereld. CHINEZEN OPTIMISTISCH. Zullen de Chinezen hun positie in de handel kunnen handhaven, als straks de Verenigde Staten van Indonesië hun souvereiniteit hebben gekregen? vra- Sen wij. Onze zegsman heeft daar wel ver trouwen in: het zal moeilijker worden, ZIJ zullen misschien meer aan banden gelegd worden, maar de Chinezen zijn tegen aambeien «ndere anale TkoitScU 6 zetpillen 75 ct W,ISAVjb.F»trl»lr»n Ap»tdaorn net altijd iets handiger dan de knel- lendste banden.... Bestaat er geen kans op een discri minerende wetgeving, die de Chinezen zal treffen? Mr. Tan gelooft dat niet. En als zij zou komen, dan zouden niet alleen de Chinezen daarvan te lijden hebben, maar ook andere bevolkingsgroepen. Wat willen de millioenen Chinezen, die niet in Indonesië geboren zijn en dus als vreemdelingen beschouwd wor den? Zij willen Indonesiërs worden, ant woordt mr. Tan Po Goan. Dat streven neemt toe bij de Indo-Europeaanse min derheden, hetzelfde verschijnsel is waarneembaar bij deze groep Chinezen. Dat leeft zelfs zo sterk, dat zij verlan gen automatisch 't Indonesische staats burgerschap te verwerven als de Ver enigde Staten van Indonesië souverei niteit zullen krijgen. Halve eeuw schietkamp (Van onze militaire medewerker) De Harskamp! Bij alle infanteristen, die deze regelen lezen, zullen herinne ringen opdoemen. Want iedere, bij de „zandhazen" ingedeelde soldaat draai de minstens éénmaal in zijn militaire loopbaan door de Harskampse molen en joeg daar meer „scherpe piepers" over de hei, dan hij ooit gedroomd had te zullen doen. De Harskamp! Hoe warm het was en hoe ver. Merkwaardig, maar ik kan mij de legerplaats niet voorstel len bij slecht weer. Als ik aan de Harskamp denk, dan zie ik de bloeien de heide tot aan de verre einder en daarboven de in de zonnehitte trillen de lucht. En in die broeikas marcheert de troep, zuchtend en zwetend, met de tong op de stoffige schoenen, naar dat schrikbeeld van elke infanterist: de terreinen P. en Q., aan de andere kant van de Ossenberg. Daar is wat gekankerd rondom het Harskampse zand. De stukken vlogen er soms af. En toch: er ging en er gaat nog van het schietkamp een ze kere aantrekkingskracht uit- Het vrije schieten met scherpe patronen, vaak op bewegende doelen, het beoefenen van de pelotons-aanval in samenwer king met zware mitrailleurs en ge steund door mortiervuur, het leggen van rookgordijnen, het schieten bij nacht met behulp van lichtpatronen, dit alles staat de Hollandse jongen wel aan. Hij wordt hier meer als soldaat beschouwd dan in zijn garnizoen, waar nog te veel naar zijn zin gelet wordt op allerlei kleinigheden, die hij met „flauwe kul" pleegt te betitelen. In de Harskamp kijkt men niet op één patroon. De man jaagt er per dag soms wel vijftig uit zijn gloeiend hete spuit, ongerekend nog de „riedel tjes", die hij met de bren weggeeft. Wie in het garnizoen niets dan af zwaaiers schiet, wordt door zijn ka meraden nog wel eens als een manne tjesputter beschouwd. Maar in de Harskamp en dat is weer één van de merkwaardigheden van deze leger plaats wordt hij weggehoond 'en be spot. De man, die de meeste punten vergaart is hier de „bollebof"; zijn maats hebben onder elkaar gelapt en bieden hem als feestgave een handje vol sigaretten aan. Ja, die Harskamp. Wat een herin neringen zijn aan die naam verbonden! Weet ge het nog: die tippel naar Stroe of Ede om de trein naar de bewoonde wereld te halen, Zaterdags na de dienst? En hebt ge niet de pelgrims tocht gemaakt naar het eenvoudige gedenkteken aan de rand van de in de avondwind ruisende Uchgelse bos sen, waar de korporaal Vos in lang vervlogen jaren door een holbewoner werd vermoord? En zijt gij, reserve officier, nimmer gedoopt in het groe zelig groene vijvertje vóór de officiers- cantine, wanneer ge als nieuweling de Harskampse jachtvelden waagde te betreden De Harskamp bestaat 50 jaar. Vijf tig jaargangen infanterie hebben er geschoten, gezweet, gekankerd naar de wijze der geharde infanteristen. Zij hebben de hete trillende heide ver wenst, de Ossenberg gedrenkt met hun zweet, terwijl het opgewoelde zand knarste tussen hun tanden, en toch... ze hadden het er niet slecht, daar in het hart van de Veluwe. En daarom Harskamp, sans rancune, van harte, nog vele jaren! Uitvinding van twee Amsterdamse jongens Twee jeugdige Amsterdammers, A. Bosch en G. J. Noltes, hebben in de afgelopen il'/z jaar in een fietsenkelder in de Maasstraat te Amsterdam ge werkt aan een machine, waaraan in de eiverwerkende industrie, naar men ons meedeelt, grote behoefte bestaat. De uitvinders zijn ten slotte tot een prototype gekomen van de machine, ciie automatisch eieren leeghaalt. De machine, die door één man be- dien4 wordt, kan 6000 eieren per uur ledigen. Bij lediginr met de hand kan men een max. van slechts 800 eieren bereiken. Zelfs in de V.S. volgt men nog de oude methode van het met de hand ledigen en de uitvinders, die hun machine zeer toepasselijk „Columbus" noemen, hopen, dat zij te zijner tijd hun product in licentie kunnen laten bouwen in Amerika en elders. Bij de mechanische lediging wordt het ei door een vernuftig apparaat leegge blazen. PLUIMVEE- EN EIERMARKT TE BARNEVELD Pluimveemarkt, stugge handel. Grote aanvoer oude kippen, waarvoor echter weinig export was, wat de prijzen drukte. Jonge hanen hielden prijs, maar de handel er in was stug, door dat de groothandelaren geen voldoen de aantallen voor de export konden kopen. De aanvoer van jonge hanen was groot, maar er was veel van min dere kwaliteit bij. Totale aanvoer ca. 32.500 stuks. Prijzen: oude kippen f 1.30f 4.40 (f 1.40f 1.70 per kg), oude hanen f 2.75f 4.75, oude eenden f 1f 2, jonge hennen f 2.50f 5, jonge woer den f 1.55f 2.75, jonge hanen f 1,25 f 3 (f 2—f 2.25 per kg), NH blauwe kuikens f 1.75—f 4.75 (f 2.40—f 3 per kg), tamme konijnen f 1.50f 4, tamme duiven f 0.75f 0.85 per paar, ganzen f 3f 6, kalkoenen f 6f 10.50, wilde konijnen f 0 80f 1.20, wilde duiven f 0.40f 0.60, wilde eenden f 1.25 f 1.75. Eiermarkt redelijke handel. Prijzen f 16.40—f 15.75 per 100 stuks. HONGAARSE COMMUNISTISCHE LEIDER UITGEWEKEN De Hongaarse communistische leider Lazlo Timar is zijn land ontvlucht en via Wenen naar Salzburg gegaan, zo verluidt in kringen van Hongaarse vluchtelingen in Wenen. Deze vroegere sociaal-demoeraat was directeur van de staatskolenmijnen en lid van een com missie van 35. die plannen opstelde voor de nationalisatie van de Hongaar se industrie. De minister van Verkeer en Wa terstaat maakt bekend, dat te rekenen van 1 September j l. de bemoeienis met de keuring van autobussen en huurauto's overgegaan is van de In specteur-Generaal van het Verkeer naar de directie van de Waterstaat, van Hogenhoucklaan 60, 's-Graven- hage. Abe, Wilkes, Kraak, Kick Smit e.a. in de hoofdrollen Lenstra, Wilkes, de Vroet, Schijve- naar, Kraak, Kick Smit en andere voetbal-grootheden uit ons land en onze tjjd zijn allen filmsterren gewor den, maar dan in dezelfde status als waarin zij voetballen als amateurs. Zelfs Wilkes is er niet voor betaald. Wilt 'U in 65 minuten tijds vertraagd, ontleed, versneld, en normaal eens haar fijn zien hoe Abe een hoekschop met een z.g. inswinger in het doel plaatst, hoe hij links en rechts kogels uit de lucht afvuurt en passes geeft, wilt U zien hoe Wilkes listig dribbelt, Kick Smit schijnbe wegingen maakt, Kraak uitvalt, Berg man, over het veld stomend, de bal langs de lijn speelt, kortom wilt U alle technische voetbalsnufjes van de indivi duele spelers zien, dan zult U daar binnenkort gelegenheid toe hebben, want Jaap Nieuwenhuis heeft voor de ABE LENSTRA .filmster. Delta-film met volledige medewerking van de K.N.V.B. een instructieve voet balfilm, getiteld „koning voetbal" ver vaardigd, waarin vele der bekendste Nederlandse spelers de hoofdrollen ver vullen. Er zijn fragmenten uit internationale wedstrijden opgenomen, als ook uit normale competitie-wedstrijden, maar in hoofdzaak toch een film, die opgezet is met het doel propaganda voor de voetbalsport te maken, en de jeugdige spelers te doordringen van het nut der training, hoe in voortdurende oefening de spelers va% de Nederlandse elftal club worden getraind. Dinsdagavond is in de grote bovenzaal van het American Hotel te Amsterdam de première gegeven voor officials van de K.N.V.B., de technische commissie, de pers en natuurlijk ook voor de filmsterren zelf, tot wie woorden van dank werden gesproken omdat zij dik wijls veel tijd hebben moeten geven voor de repetities en de opnamen. Drie jaar lang heeft Nieuwenhuis aan de film gewerkt, thans is zij gereed ge komen en binnenkort zullen voetbal clubs de gelegenheid hebben de film in eigen kring te tonen. Onder supervisie van Jaap van der Leek, met een sce nario van Karei Sanders, met advise rende stem van Ir. A. van Emmenes en scheidsrechter Karei van der Meer en tenslotte met teksten van Aad van Leeuwen is zo de eerste grote Neder landse voetbal-film gereed gekomen. pp?' IN DE LATE AVONDUREN VAN 21 AUGUSTUS 1939 werd bekend, dat er tussen Duitsland en Sowjet-Rusland, tussen de twee antipoden Hitier en Stalin een niet-aanvalsverdrag was gesloten en dat Hitier daardoor de handen vrij had gekregen om Polen aan te vallen. Nog eenmaal werd er nu een groot scheeps diplomatiek offensief ingezet om te trachten de vrede te redden. Cham berlain, de Britse minister-president, greep naar de pen en richtte zich nog op 22 Augustus schriftelijk tot de Duitse kanselier. De Britse ambassadeur begaf zich in allerijl naar Berchtesgaden en overhandigde dit schrijven, dat de waarschu wing bevatte, dat ondanks de verdragen met Rusland Engeland zijn beloften aan Polen zou nakomen en dat een eventuele oorlog geen korte oorlog zou zijn. Comedie aan vooravond van een catastrophe Langs de IJsel bij Zutphen wordt een spoorbrug gebouwd, die de oude spoorbruggen over de IJsel van de lijnen ApeldoornWinterswijk en ArnhemDeventer, zal vervangen. De brug, die 88 meter lang en 10 meter breed is, zal om het spoorwegverkeer niet te veel te stagneren, in één dag op pontons naar de plaats van bestemming worden gevaren. I ANGDURIG confereerde Hitler met Henderson, maar hij maakte er thea ter van. Hij klopte zich dramatisch op de borst en verzekerde, dat hij al het mogelijke gedaan had om met Polen tot een vergelijk tt komen, maar dat Engeland zich de man, die zijn grootste vriend wilde worden dat was Hitier zelf! tot vijand had gemaakt. Zijn schriftelijk antwoord aan Chamberlain was in dezelfde toon gesteld. Koning Leopold van Belgie richtte zich namens de Oslostaten (Nederland, Belgie, Luxemburg, Noorwegen, Zwe den en Finland) tot de grote mogend heden en deed op hen een beroep de vrede te redden. President Roosevelt richtte zich tot Duitsland, Italië en Po len en stelde onpartijdige arbitrage voor. De Paus richtte zich tot de we reld. De wereld hield de adem in en hoopte, dat de Duitse dictator zich zou bedenken. Hitier evenwel ging zijn gang. Hij garandeerde aan Nederland, Belgie, Luxemburg en Zwitserland hun on schendbaarheid en op 25 Augustus ont ving hij wederom de Britse ambassa deur te Berlijn, Henderson. Opnieuw bleek hij comedie te spelen. Grootmoedig verklaarde de Führer, dat hij „de dingen nog eens door zijn hoofd had laten gaan en bereid was tot een regeling. In de allereerste plaats zou het Poolse probleem opgelost moe ten worden in de door Duitsland ge wenste zin. Als dat eenmaal geschied was, was hij bereid om Engeland het voortbestaan van het Britse wereldrijk te garanderen en het Duitse hulp te verlenen, waar die ook nodig mocht zijn. De tijd was echter kort, zo meen de Hitier en hij ried daarom Hender son aan om zich per vliegtuig van Ber lijn, waar dit onderhoud plaats vond. naar Londen te begeven en zijn voor stel onmiddellijk aan het kabinet over te leggen. Inderdaad, Henderson vloog de vol gende dag naar Londen. Op dezelfde dag, 26 Augustus, richtte de Franse pre mier Daladier zich nu tot Hitier en Roosevelt deed een tweede beroep op de Duitse kanselier. Polen had zijn ar- bitragevoorstel aangenomen, vurig ver klaarde Roosevelt te hopen, dat Hitier hetzelfde zou doen. Hitier antwoordde door de Rijkspartijdag van de Vrede, die 12 September gehouden zou wor den, al te gelastenen Daladier met een kluitje in het riet te sturen. Engelands laatste poging. DE BRITSE regering bestudeerde in tussen het door Henderson overge brachte Duitse voorstel. Op 28 Augus tus keerde Henderson per vliegtuig te rug in Berlijn, des avonds om half ne gen. Om half elf werd hij door de Duitse regering ontvangen. Op de Duitse „grootmoedige voorstellen" ging de Britse regering niet in. Wel stelde zij voor, dat er onmiddellijke onderhan delingen tussen Duitsland en Polen zouden worden geopend, ter vreedzame beslechting van het geschil. Polen had daarin reeds toegestemd; zou Duitsland andere wegen kiezen, dan zou, aldus de Britse regering, een oorlog onver mijdelijk zijn. Koning Leopold en koningin Wilhel- mina boden op 29 Augustus hun goede diensten aan ter regeling van het ge schil, maar Duitse troepen bezetten die zelfde dag Slowakije en daarmede de grens van PolenToch hield Hitier zijn rol van vredelievend man nog vol. In zijn antwoord aan Engeland deelde hij namelijk mede, bereid te zijn tot besprekingen met Polen, mits er op 30 Augustus een met volledige volmachten beklede Poolse persoonlijkheid in Ber lijn zou arriveren. Aan hem zou Duitsland dan definitieve voorstellen doen, voorstellen, die ook aan Engeland kenbaar zouden worden gemaakt. Polen liet echter de bezetting van Slowakije niet onbeantwoord. Het mo biliseerde. Op 30 Augustus. En Hen derson snelde naar Von Ribbentrop om hem mede te delen, dat Engeland on middellijk Polen op de hoogte had ge bracht van de Duitse bereidheid tot be- 0 37 OOR ALLAN SWINTON HOOFDSTUK XI De volgende avond zat het drietal na het avondeten bij elkaar. In de ochtend was de hoop, die Semple bij hen ge wekt had, om het logboek terug te krijgen, de bodem ingeslagen. Zij wa ren naar de plek gegaan, maar nadat hij peilingen gedaan had, had hij ver klaard, dat de kreek te diep was en te vol zat met allerlei wortels, om het zelfs maar te proberen. Gedurende de rest van de dag had Sam Mary bij zich in de jungle aan het werk gehouden, terwijl Semple zijn wekelijkse verzor ging van de hoeven der muildieren ter hand nam. Tussen het tweeal, dat de dag door bracht met het najagen van botanische schatten, werd weinig gesproken... De zon ging onder. In het oosten was de hemel donkerder geworden en de grote sterren glinsterden reeds aan de hemel Langzaam scheen de duisternis te vervagen tot een matgroen, dat in het Westen aangloeide tot een saffraan geel, afgesneden door de zwarte rots- rand, waaronder de donkere steile helling zichbaar werd. Uit deze hel ling kwam uit de hen bekende ope ning een constante stroom grotvogels. Na de maaltijd hadden zij het zich gemakkelijk gemaakt. Semple zat op zijn hielen. Hij greep naar zijn heup- zak en haalde zijn mondharmonica te voorschijn. Maar in plaats van als ge woonlijk zijn zachte melancholieke melodieën te spelen, bleef hij zitten en woog het blinkende langwerpige ding op zijn handpalm. Hij poetste het met zijn mouw op, keerde het om, en wreef de andere kant. Toen keerde hij zich tot Sam en wat hij zei. deed Mary zich verschrikt op haar elleboog oprichten. „Kijk eens hier, Sam: Je bent er nu wel achter, hoe je muildieren en Indi anen behandelen moet. Je kunt het nu best zonder mij stellen. Als ik er niet tussen gekomen was, zou je in ieder geval Pasquale als je hoofdman gehad hebben. Ik wou, dat je hem in mijn plaats nam en mij liet gaan". Niet minder verbaasd dan Mary, zei Sam: „Zo! Mag ik ook vragen, wat je eigenlijk van plan bent?" „Dit is nog vrijwel ongerept en zeer interessant gebied. Er kunnen Hier diamanten zitten, goud, smaragden, olie en nog een heleboel andere din gen. Ik ben er erg op gesteld, om het eens nauwkeurig te bekijken. Over vijf maanden zou ik in Caracas weer niet m'n ziel onder m'n arm gelopen hebben. En nu is hier die karavaan zo maar ter beschikking gekomen. Het is een pracht kans voor mij". „Maar Bourassa zal toch wel ergens mensen hebben zitten, die er recht op hebben. Die karavaan is van hen", protesteerde Sam. „Vergeet niet, dat we hier zes maan den reizen van alles af zitten. Het zou dwaasheid zijn, om die karavaan weg te sturen, als men haar gebruiken kan. We kunnen een lijst opmaken van hetgeen er is en ik zal een verklaring tekenen dat, als er reclamanten komen opdagen, ik met hen zal afrekenen, zo dra ik terug ben en misschien willen jij en Mary die verklaring en de in ventaris als getuigen mede onderteke nen. Dan zou ik graag willen, dat je die papieren, en het mij verschuldigde loon zoudt willen deponeren bij een advocaat in Caracas. Ik neem aan. dat je de dood van Don Arturo en Bou rassa officieel zult aangeven. Als je dat doet en waar Mary in staat is, je verklaringen over die beide sterfge vallen te bevestigen, zal het. allemaal in 'orde zijn". Terwijl hij zat te luisteren, was Sam zich bewust geworden van een scherp gevoel van ongerustheid. (wordt vervolgd) Wedijver maakt de stijfste botten soepel. sprekingen, maar dat het toch practisch uitgesloten was, dit contact nog op 30 Augustus tot stand te brengen. HET MASKER VALT TOEN BLEEK het comediespelen niet langer mogelijk. Want Von Ribben trop wees op de Poolse mobilisatie en op het feit, dat er geen Poolse gevol machtigde verschenen was. Hij weiger de in te gaan op het voorstel van Hen derson om de Poolse ambassadeur in Berlijn telefonisch te ontbieden en hem de Duitse voorstellen te overhandigen. Hij was ten slotte bereid om aan Hen derson de Duitse voorstellen voor te lezen. Verder kon hij niet gaan. Het was duidelijk, dat Duitsland de oorlog niet wenste te voorkomen. En inderdaad: in de avonduren van 31 Augustus maakte Duitsland zijn laatste, practisch onaanvaardbare voor stellen aan Polen wereldkundig, maar tijd voor discussie erover liet het niet bestaan. Vrijdag 1 September trokken in alle vroegte de Duitse troepen de Poolse grenzen over zonder oorlogsverklaring. Enkele uren later kwam de Duitse Rijksdag bijeen en Hitier hield één van zijn brallende redevoeringen, waarin hij meedeelde, twee dagen op een Pools gevolmachtigde te hebben ge wacht. In antwoord daarop had de Poolse ambassadeur namens zijn rege ring medegedeeld, dat Polen overwoog of het op de Britse voorstellen voor directe onderhandelingen kon ingaan. Dat was, zo zeide Hitier, een belediging voor het Duitse volkDaarom had hij zijn soldatenrok weer aangetrokken. „Ik zal hem slechts afleggen na de overwinning, of ik zal dit einde niet beleven...." Het waren historische woorden. Hit- Ier heeft het einde niet beleefd. Het onvermijdelijke was geschied: de oor log tussen Duitsland en Polen was uit gebroken. Drie dagen later zou de DuitsPoolse oorlog een Europese oor log zijn geworden. voos EEN nwEEi VAN EEN haaaO' HAARDEN FABRIEK HILVERSUM VÖOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten cm 7, 8 en 11 uur. 6.20 Actualiteiten. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Klankbeeld. 7.30 „De drie landen". 7.45 Gramofoonlaten. 8.05 De gewone man. 8.12 Herinneringen aan de Zilvervloot. 8.30 Muziekfestival te Luzern. 9.15 Charles Trenet zingt. 9.30 Piano-werken. 10.00 Ha- waiïan-muziek. 10.10 Metropole-orkest. 10.45 Avondgebed. 11.15 Kamermuziek-programma. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 De Vara feliciteert. 6.45 Gramofoonplaten. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 „Steun wettig gezag" 7.30 Fragment. 7.50 Tien voor acht. 8.05 Orgelwerken. 8.30 Lezing. 8.55 Zo juist verschenen. 9.00 Men vraagt.... en wij draaien. 9.30 Cor Steyn, orgel. 10.00 Buitenlands weekoverzicht. 10.15 Swing and sweet. 10.45 Avondwijding. 11.15 Symphonie. VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - 8.15 Pluk de dag. 9,05 Suite. 9.30 Omroeporkest. 10.15 Muziek houdt fit. 11.00 De Zonnebloem. 12.03 Piano-recital. 12.30 Voor Land- en Tuinbouw. 12.33 Amusements-orkest. 1.00 Strijdkrachten. 1.30 Orkest zonder naam. 2.10 Omroeporkest. 3.30 Muziek. 4.10 Piano-muziek. 4.30 Schoon heid van het Gregoriaans. 5.00 De Wigwam. 6 30 Strijdkrachten. 7.30 BBC Theater-orkest. 8.05 De gewone man. 8.20 Lichtbaken. 9.00 Taptoe. 10.00 Promenade-orkest. 10.30 Wij luiden de Zondag in. 11.15 Avondconcert. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.18 Gramofoon platen. 8.40 Orgelspel. 9.00 Philadelphia-or- lcest. 10.05 Morgenwijding. 10.35 Voor de ar beiders. 12.00 Gevarieerd programma. 12.33 Tohan Jong, orgel. 1.20 Metropole-orkest. 2.00 Het Nederlandse lied. 2.20 Kon. Militaire Ka pel. 3.15 Omroep-Kamerorkest. 4.00 Komt U bmnen. 4.15 Miller-sextet. 4.45 Sportpraatje. 5 00 Schijvenschouw. 5.30 Om en nabij de twintig. 6.15 Liedjes en melodietjes. 7.00 Ar tistieke staalkaart. 7.30 Lezen in de Bijbel. 7 45 VPRO-bijeenkomsten. 8.05 Dingen van de dag. 8.15 Promenade-orkest. 8.45 Zomer Zot heid. 10.00 Muziek. 10.25 Kort verhaal. 11.15 Sfeer en Rhythme. 11.35 Gramofoonmuziek. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN IH: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.05 en 9.05 Concert. 10.00 Diversen. 10.30 Eng. H.S.: „Promenade Players". 11.00 Gram 12.00 VI. Br.: Liedjes. 12.32 Omroeporkest. 1.15 Internat. Cabaret. 2 00 Causerie over de luchtvaart 2.10 Haydn- concert. 3.00 Fr. Br.: Zang. .4.00 Klassiek verz. pr. 5.00 Kootwijk: Batavia 6.00 Fr. Br.: Voor de soldaten. 6.30 VI. Br.; Voor de sol daten. 7.30 Zang. 8.00 Omroeporkest. 8,30 Chansons. 9.00 VI. Br.: Actueel. 9.15 Muziek festival te Veentië, onder leiding van Arturo Toioanini, 11.15 Jazzmuziek, 11.30 Graofe

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5