VET Kruistocht door Europa" ,,'t Wap< r E. W. VET Be-Ma Kwart eeuw Ford in Nederland m Er rijden 51.863 Fords in ons land Vijfduizend dealers Tien model-vrouwen Scheepvaartberichien Het feest van dokter Van Hësteren Oude Niedorp HET BOEK VAN EISENHOWER Kanonloop ontolofte DE Di breedstraai ZATERE zonda ®D.D.T.®6.6.6.®Derris< ZAADNOORDIJK J POLK Gras- en Klaverzaden ZAADNOORDIJK Op 6 Maart 1924 werd de „Ford Motor Company of Holland" officieel ge registreerd. Vijftg man vormden het personeel van de „service plant", toen nog gevestigd In Rotterdam. Tachtig dealers verspreidden de Ford in die t'jd beter bekend uit de moppen, die er over werden getapt dan uit aan schouwing en ervaring in ons land. Op 8 en 9 September a.s. zijnde de daarvoor het geschiktst geachte data viert de sinds 1931 in Amsterdam gevestigde, intussen tot „assem bly plant" geworden „Eerste Nederlandse Automobielfabriek Ford" haar zilveren jubileum. Zevenhonderdvijftig man telt nu het personeel. De 5000 dealers, tot in alle uithoeken van het land gevestigd, vormen districts- gewjjze en landelijk eigen clubs. Ongeveer 8000 auto's, van velerlei type rollen jaarlijks van de lopende band naar de nog steeds niet verzadigde markt, hoewel dat aantal met ongeveer 2000 het vooroorlogse productie cijfer overtreft. jaar lopen. Dit is een afstand die ge lijk is aan 38.824 maal de omtrek van de aarde. Indien een automobiel dag en nacht zou doorrijden met een gemiddelds snelheid van 40 km. per uur, dan zou den er 38.897.250 uren of 4440 jaren 18 dagen en 18 uren nodig zijn om deze afstand te overbruggen. Indien men zich voorstelt, dat iemand, b.v. Hammoerab I, in 2491 jaar vóór Chr. in zijn Ford was gestapt, dan zou hij deze afstand hebben afgelegd op de jubileumdag van de N.V. Nederlandse Ford Automobielfabriek. Naar de directeur van de Neder landse vennootschap, de heer C. G. F. Stenger, mededeelde, wordt er voor zover dat bedrijfseconomisch verant woord is, gehandeld naar één der grondwetsartikelen van Henri Ford; alles wat'mogelijk is te kopen in het land waarin de Ford plant gevestigd is. Zo levert de nationale textiel industrie alle nodige bekledingsstof, kwalitatief beter tegen lager prijs. Zo levert Coni (Beierland) de schokdem pers, die geprefereerd worden boven de oorspronkelijke (in de Franse mo dellen») gebruikte fabrikaten. De viering van het jubileum. De viering van het jubileum is ver spreid over twee dagen. Acht Sep tember is de dag van het intieme feest Dan worden ook de jubilarissen al len, die van de oprichting af deel uit maken van de Nederlandse Ford familie gehuldigd. O.m. zal elk hunner het Ford-onderscheidingsteken (de beeltenis van Henri Ford dragend) in zilver en een gouden armbandhor loge worden uitgereikt. Het huldi gingsprogramma vermeldt voorts een gezamenlijk diner. Met een feestrevue e.a. in Carré wordt deze dag beslo ten. Op 9 September zullen tal van hoge autoriteiten de ministers prof. dr. J. R. M. van den Brink en mr. D. G. W. Spitzen, de commissaris van de Koningin in Noord-Holland dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, Am- stedams burgemeester en vele an deren luister bijzetten aan het passeren van de zilveren mijlpaal. De minister van economische zaken zal het monument onthullen, dat de dea lers op het fabrieksterrein deden ver rijzen. Van 3 tot 5 uur recipieert de directie in het fabrieksgebouw. De Fords in Nederland. Op 31 Juli 1949 liepen in Nederland: 22572 Ford personenautomobielen, 23291 Ford vracht- en bestelwagens, 6000 Ford landbouwtractoren, totaal 51863 „Fords". Aannemende, dat deze Fordprodue- ten gemiddeld per jaar 30.000 km. afleggen, dan is de Fordorganisatie in Nederland verantwoordelijk voor het verlenen van service aan vervoer middelen, die 1.555.890.000 km. per De leerlingen van de modeschool Vogue" te New York hebben „tien modelvrouwen uit de gehele wereld" aangewezen. De uitslag van een stem ming, wie zij het beste voorbeeld ter navolging achtten, was als volgt: 1. Prinses Margaret (wegens „sociaal evenwicht") 2. Mevrouw Vijaya Laksjmi Pandit, ambassadeur van India in de V. S. („in telligentie") 3. Grandma Moses. Amerikaans schil deres („inspiratie"). 4. Dorothy Schieff, uitgeefster van de „New York Post" („combinatie van schranderheid en productiviteit"). 5. Jinx Falkenburg toneelspeelster en radioster („combinatie van een grote loopbaan en moederschap"). 6. Dorothy Shaver, winkelcheffin te New York („scherpzinnigheid op za- kengebied"). 7. Babe Didrikson, athlete („sportief in de ruimste zin des woords"). 8. Anna Meisner, geleerde („weten schappelijke prestatie"). 9. Mevrouw Henri Bonnet, echtgeno te van de Franse ambassadeur in de V. S. („als echtgenote en als ter zake kundige in de mode"). 10. Georgie Hamilton, model („een model van een model en een model van een moeder"). Alcinous, Liverpool—Balik Papan, 1-9 te Sin gapore Alcyone, A'dam—Basra, 31-8 van Suez Algenib, PortoAlegre—R'dam, 31-8 van Riu Grande Alphacca, 31-8 vau Baltimore naar Norfolk Alphard, 1-8 van Rio Grande te Buenos Aires Annenkerk, R'dam—Brisbane, 1-9 te Melbourne - Arendskerk, R'dam-Syd ney, 31-8 van Karachi —Bantam, 30-8, 17 uur, van Belawan te Liverpool - Friesland, New York-Java, 31-8 van Port Said Kota Agoeng, Java—R'dam, passeerde 31-8, 4 uur. Kaap Bon - Kota Garoe, Java-R'dam, passeerde 31 8, 21 uur, Gibraltar - Marken, Montreal-Neder land, asseerde 30-8, 24 uur. Bell Isle - Sa- rangan, 29-8 van Penang te Bombay - Wel tevreden, New York—Batavia, 31-8 van Co lombo. Bengkalis, Makassar—A'dam, 31-8 van Bela wan Borneo (slibzuiger), R'dam—Batavia, passeerde 31-8 Sabang -Cottica, Paramaribo- A'dam, 1-9 te Ponta del Gada - Drente, 1-9 v. Soerabaja te Singapore - Gaasterkerk. A dam- Beiia, 31-8 te Port Elisabeth - Grootekerk, Mombassa—A'dam, 1-9 te Aden Job.s haven, 1-9 van Barry te Freetown - Johan van O'den barnevelt, Batavia—A'dam. passeerde 31-8 Phi- lippeville Laurenskerk, Calcutta—R'dam. pas seerde 31-8 Ouessant - Lombok, 1-9 van Ma kassar te Batavia - Maaslcerk, A'dam West- Afrika, 31-8 te Dakai - Mariekerk. R'dam- Japan, 31-8 van Singapore - Nigerstioom. A' dam-West-Afrika, L-9 te Lagos - Ruys, 31-8 v?n Batavia naar Mauritius - Salawati, Bata via—New York, 1-8 te Suez venvacht Sal lard, A'dam—Buenos Aires, passeerde 31 c St. Paulsrock - Sibajak, 1-9 van Soerabaja te Batavia - Stad Maastricht, 31-8 van Bone naar Gibraltar -Sunetb (t), 31-8 van Singapore te Miri - Talisse, fa» a Liverpool,- passeerde 31 8 Gibraltar Tarakan. 1-9 van N'ew Orleans te Newport Yews - Waterland Bueno^ Aires A'dam, 30-8 van Las Palmas - Zuiderkruis, R'onm—Batavia, 31-8 120 mijl zuid van So- cotra. DE OVERSTROMINGEN IN NIEUW-ZLTD-WALES Tengevolge van de overstromingen in het gebied van Kempsey (Nieuw-Zuid- Wales) zijn meer dan 15.000 stuks vee verdronken. De overgebleven dieren komen van honger en zwakheid om het leven, aldus de boeren in deze streek. De programmaleider van Radio-Kemp- sey heeft 10.000 gramofoonplaten moe ten afdraaien en sorteren, waarvan de etiketten door het water waren wegge spoeld. „Old man river" en „When the rain tumbled down" had hij kapot ge gooid. S WRAK VAN DE „ROERMOND" IS GELICHT Het grootste deel van de wrakstuk ken van de bij Bari vergane „Roer mond" is geborgen. Bij stukjes en beet- l jes is 80 tot 90 pereent van het ver nielde toestel uit zee opgehaald. Daar bij bevinden zich de meest belangrijke onderdelen, benodigd om eventueel te kunnen vaststellen, wat de oorzaak van de ramp is geweest. De deskundigen achten deze resultaten zo bevredigend, dat besloten is het verdere onderzoek voorlopig stop te zetten. in Gouda is men bezig met de restauratie van het stadhuis, het enige Gothieke gemeentehuis boven de rivieren. Na een deskundig onderzoek kwam men tot de conclusie, dat het leggen van een nieuwe betonnen ju re tiring op de drassige bodem van de markt noodzakelijk was. Zo werden werden naast de gevels, zowel aan de binnen- als aan de bintenkant 120 palen van 10 a 14 meter lengte met lieren, door mankracht bewogen, in de grond geheid. Over de koppen der palen werden betonnen verbindings- balken gegoten, waardoor het stadhuis weer steun kreeg en niet verder kon zakken. Met dit werk is men eind 1948 gereed gekomen. Thans is men bezig met de restauratie van het uitwendige van het Goudse gemeentehuis. Het feest ter ere van het dertigjarig doktersjubileum van de heer G. F. W. E. van Hesteren, dat reeds op de avond van de 31ste Augustus was ingezet, bereikte Donderdag, de eigenlijke herdenkingsdag, een hoogtepunt. De velden om War- menhuizen, waar de vele gewassen op de oogst wachten, lagen practisch ver laten. Want een ieder wilde, indien maar enigszins mogelijk, het feest van de dokter meemaken en het zo doen worden tot een feest van de gehele Warmen- huizense gemeenschap. En dat is gelukt ook, heel goed zelfs. Het was alles spon taan en hartelijk en blij, geheel in de geest van de jubilaris zelf, geheel in de sfeer, die zijn zo gewaardeerde persoonlijkheid hier heeft weten te scheppen. prachtige fauteuil aan,, alsmede een schitterende schemerlamp. Namens de gemeente dr. Van Hesteren is tevens dertig jaar gemeentearts werd de dokter de „Memoires" van Winston Churchill aangeboden. Dr. J. M. H. v. de Lugt, pastoor te Warmenhuizen, die daarna het spreekgestoelte betrad, wees vooral op de betekenis van het ambt van arts. Het is een verheven ambt, omdat de uitvoerder ervan de zorg voor het lichamelijk welzijn van de mens wordt toevertrouwd. Daarnaast zijt ge als huisarts een steun voor de gezinnen. Voorts mogen wij dankbaar zijn dat 't geloof 'n veilige gids voor uw leven was. Wat het hoogste is, werd door u ook als het hoogste gesteld. De zeereerw. heer Jongejan, oud pastoor te Warmenhuizen en thans te Haarlem, zeide: ..Gij gaf u met 'n op gewektheid en met een opgeruimdheid aan uw taak om er jaloers op te wor den. Ook tijdens de jaren der bezetting. Ge hebt in Warmenhuizen veel goeds gedaan." Namens de jeugd hield Nico Kossen een heel mooie toespraak: „U bent niet alleen de grootste maar ook de beste dokter", zei hen. „Wij bieden u bloe men aan en hopen dat u er blij mee zult zijn". Ds. Vruggink sprak namens de Krab bendammers welgemeende gelukwen sen. De heer Kalb deed het voor het Wit-Gele Kruis (ook uit Tuitjenhorn). waarvan de dokter medisch adviseur is. De heer P. Mink sprak voor het Witte Kruis, dat de dokter mede hielp oprichten omstreeks 1923? terwijl de heren J. Jonker van Krabbendam en D. Mink als persoon en huisvader van hun meer dan hartelijke gevoelens te genover de geneesheer blijk gaven. De jubilaris antwoordt. Daarmede waren de toespraken ten einde en betrad de jubilaris het podium om allen te antwoorden, hetgeen hjj geen eenvoudige taak vond, na al het schoons, dat er was gezegd. „Ontelba re indrukken gingen vandaag aan mijn oog voorbij...." De dokter vergeleek het aspect van het dorp zoals het zich in al die jaren had gewijzigd. Hij leg de er de nadruk op dat er in die jaren op medisch terrein zulk een grote vooruitgang is gemaakt en daardoor veel medici ais specialisten hun werk doen. Toch zal de huisarts nooit ver dwijnen, aldus Dr. van Hestcren, dat wil ik hier nog eens nadrukkelijk vast stellen. Voorts sprak de jubilaris woorden van grote lof aan de wijkverpleegsters en verloskundigen. Gedurende de laat ste 25 jaar is hier geen zuigeling ge storven, terwijl de bestrijding van de t.b.c. zeer doeltreffend mocht zijn. Na dat dank was gebracht aan elk der sprekers afzonderlijk, besloot dr. Van Hesteren met er op te wijzen, dat wij al onze verdiensten naar Hcxrer z-'llen moeten endosseren". Ook het zeer ijverige centrale comité van de feest viering zegde hij nog dank voor het vele werk door hen verricht. Geheel Warmenhuizen bracht hem warme hulde Nadat 's morgens om half tien in de Parochiekerk van de H. Ursula en Ge zellinnen een plechtige mis was opge dragen, werd het feest 's middags in de eerste plaats voorgezet door de jeugd. De leerlingen van alle scholen hadden zich op het Viosterrein verza meld. Daar werd elk van hen een lucht ballon met een kaartje eraan uitgereikt Vele van deze kaartjes hoopt men in Warmenhuizen terug te ontvangen Voor degenen wier of wiens ballon de verste luchtreis heeft gemaakt, is een aardige verrassing gereserveerd. Enke le ballonnetjes gingen al vroegtijdig de lucht in, doch toen dr. Van Hesteren om ongeveer 2 uur het startschot loste, steeg onder groot gejuich 'n geweldige wolk kleurige ballonnen, elk met het opschrift „Jubileum dr. Van Hesteren", op om snel in Noordoostelijke richting te verdwijnen. De kinderen gingen ech ter niet met lege handen naar huis. want zij kregen elk een heerlijke ju- bileumreep. Receptie. De receptie, welke daarna in het Patronaatsgebouw, door de fa. Kessel uit Alkmaar keurig versierd met bloe men en palmen, werd gehouden, werd een groot getuigenis van de brede waardering en de grote liefde, welke men in Warmenhuizen in alle lagen der bevolking en in alle „richtingen" koestert voor Dr. van Hesteren. De lange reeks sprekers, die van de grote gehechtheid aan de dokter en diens gezin getuigenis aflegde, was tè groot dan dat wij al het gesprokene hier geheel zouden kunnen weergeven, al zou het zeker de moeite lonen. Na dat de jubilaris met zijn vrouw en kin deren door de vele aanwezigen op har telijke wijze was verwelkomd, zong de R K. Zangvereniging „Zingen is leven", o.l.v. de heer Th. van Baar, het Ave Maria" van Soriano. Burgemeester H. Nolet, voorzitter van het erecomité, nam het eerst het woord. Hij zeide o.a. „Gij zijt hier gekomen als jonge man vol idealen om hier de me dische praktijk te beoefenen. Die prak tijk is blijkbaar zeer succesvol gewor den. Ge wist reeds spoedig het ver trouwen van uw patiënten te winnen. En dat niet alleen als medicus, maar ook door de omgang met uw patiënten van mens tot mens. De warmte van uw hart deed uw belangstelling aan de dag treden op alle gebied. Ge had daarbij bovenal belangstelling voor uw gezin Ik kan u zeggen, dat het ons altijd bij zonder getroffen heeft, hoe ge steeds uw gezin ondanks uw drukke werk zaamheden. dat hebt kunnen geven waarop het aanspraak maakte. En het heeft ons altijd getroffen met hoeveel liefde uw flinke zonen en lieve doch- teren u omringden Moge God u spa ren voor uw gezin, dan spaart Hij u ook voor ons". De burgemeester bood de jubilaris en zijn vrouw elk namens de patiënten een Tot slot van deze middag zong het koor „Afscheid" van Boudijn. Na afloop van deze receptie werd onder grote belangstelling een wieler wedstrijd voor gewone toerfietsen ver reden. De afstand bedroeg 19,2 km. Van de juniores ging de eerste prijs naar T. Rozendaal, de tweede was voor D. Zevenhuizen. Bij de senioren won J. Tijm, tweede werd J. Zevenhuizen. Be sloten werd voortaan elk jaar een der gelijke rit te organiseren. En 's avonds Nog was het grote feest niet ten ein de. Het werd 's avonds in het Patro naatsgebouw in een steeds gezelliger sfeer voortgezet. In alles voelde men de grote spontaneiteit en de hartelijk heid, waarmede dr. Van Hesterens tal loze vrienden en vriendinnen van ver en nabij, oud en jong hem nu eens in het openbaar wilden omringen. Thomas- vaer en Pieternel lieten de dertig ja ren op humoristische wijze, doch in een gepaste vorm de revue passeren, betgeen herhaalde malen aanleiding gaf tot hartelijk gelach. De schrijver Jan van Alphen uit Broek op Langen- dijk had er een knap stuk werk van gemaakt. Daarna werd een spel van Rosi- ta Peters „Ën d- bossen zingen hun lied" ten tonele gebracht. Het stuk, dat vele verrassende momenten gaf. werd door de tonelisten van de beide plaat selijke verenigingen „Het Masker" en „VOP" uitstekend, en enthousiast ge speeld. Het had niet beter gekund en allen hebben er zeer van genoten. Om middernacht was de stilte in Warmenhuizen teruggekeerd. Wij zijn er zeker van te kunnen zeggen dat de dag, die men Dr. Van Hesteren en zijn familie heeft bereid, Voor hen tot een onvergeteliike in de werkelijke bete kenis van het woord is geworden. ONGEVAL MET TANKAUTO Op het kruispunt te Verlaat werd een bestelwagen van de ATO ingehaald door een teertankwagen van de We genbouw, die met grote snelheid wilde passeren. Om een aanrijding te voor komen moest de laatste wagen plot seling naar links uitwijken, reed daar bij over een heg en kwam op het rij wielpad terecht. De chauffeur, die een buiteling maakte, kwam er ongedeerd af. Marktberichten WARMENHUIZEN, 2 September '49. Aanvoer 40.800 kg aardappelen; Ei genheimers 6,30—7,70; bintje 6,80—7,80; Noorderlingen 5,30—6,50; Koopmans blauwe 6,80—7; Meerlanders 6,30; 7650 kg slabonen 3144; 22.900 kg rode kool 5,505,70; 21.500 kg witte kool 7,80 8,60: 2400 kg uien 11,50; grove 10,70; drielingen 10,40; nep 14; 300 kg bieten 5,-. NOORDERMARKTBOND, 2 Sept. '49. 43.000 kg aardappelen: Eerstelingen 7,90; rode Eerstelingen 8.70; Eigenhei mers 6,706.90; blauwe Eigenheimers 6.707.30; Bintje 6.608; Bevelanders 5,806.40; 48.000 kg rode kool 5,50 7.10; 17.000 kg gele kool 5—8.20: 66.000 kg witte kool 6.808.80; 12.000 kg uien .11.90—13 «1: 26 000 kg slabonen 33—47; afwijkend 2236; 6400 kg peen II 7,50 —10,20; III 7,10—8,60; 700 kg bieten I 5,70. (Van onze militaire medewerker) Mensen vergeten snel. Soms wel eens te snel. Toen onlangs op de Veluwe legeroefeningen werden gehouden, klaagde een inzender in een der grote bladen over het feit, dat vele vacantie- gangers zouden worden gehinderd door het stof, dat de militaire voertuigen zouden doen opdwarrelen! Niets geleerd, en alles vergeten: de oorlog van Mei 1940, de bezetting, de invasie, de hongerwinter, de worsteling der verzetsstrijders, de capitulatie der Duitsers in Mei 1945. Daarom is het goed, dat er een boek verschijnt als dat van generaal D. D. Eisenhower: „Kruistocht door Europa" (uitgave Heinemann, Den Haag). Het zal de ver- geetachtigen het geheugen opfrissen, de lauwen activeren, de optimisten tot na denken brengen, de pessimisten nieuwe hoop geven. Want is dit niet een wonder? Toen het Poolse leger door Hitiers horden in 1939 onder de voet werd gelopen, over trof het in aantal manschappen en uit rustingstukken nog verre het leger der Ver. Staten. Maar zes jaar later, op de dag van de Duitse capitulatie, stonden méér dan 3 millioen Amerikanen on der Eisenhowers bevel, tezamen vor mende 61 divisies. Zelfs de perfect ge smeerde Duitse oorlogsmachine zakte door haar assen onder déze verplette rende macht. Vóór het echter zover was, moest er een ongelooflijke hoe veelheid werk verzet worden, tegen slagen overwonnen, hachelijke situaties overbrugd, helaas ook moest er veel leed geleden en veel bloedige strijd ge streden zijn. Na een algemene inleiding begint Eisenhowers verhaal bij de landing in Afrika, de operatie, die Torch werd gedoopt en die uiteindelijk leidde tot de ondergang van de Duitse legers in Noord-Afrika. Politiek was deze landing ook interessant, omdat de Gaulle totaal werd gepasseerd, en in zijn plaats van de diensten van Giraud werd gebruik gemaakt. Giraud had echter in Noord- Afrika geen gezag en zo kwam men er toe, met Darlan, de Vichy-man, in zee te gaan. Wie herinnert zich niet de hef tige reacties, w.elke op dit besluit volg den? Uiterst belangwekkend is het, Eisenhowers beweegredenen in deze te volgen. Churchill wedde. Na de geslaagde veldtocht in Tunis volgden de landingen op Pantellaria. Sicilië en in Zuid-Italie. Churchill wedde met Eisenhower, dat zich op Pantellaria niet meer dan 3000 Italia nen zouden bevinden. Voor elke krijgs gevangene boven dit aantal zou hij 5 centimes betalen. Het aantal gevange nen bedroeg 11.000 en prompt betaalde Churchill zijn schuld, opmerkende, dat hij tegen die koers alle gevangenen, die de Amerikanen in handen konden krijgen, zou kopen. Merkwaardig is. dat de grote lijnen van de aanval op Sicilië aan de oor logscorrespondenten werden meege deeld één maand vóór de landing. Deze stap werd gedaan om geheimhouding te verzekeren, en slaagde boven ver wachting De journalisten hielden zich aan de afspraak en geen enkel specu latief artikel over de plannen der Ge allieerde strijdkrachten verscheen ge durende de volgende weken in de bladen. Tijdens de strijd in -Italië kreeg Eisenhower het commando van „Over lord", de code-naam voor de landing in Frankrijk. Hij vestigde zijn hoofd kwartier in de omgeving van Londen en ging met zijn vertrouwde mede werkers aan de arbeid, ter voorberei ding van de invasie. Een moeilijke beslissing. Zoals men weet, had Eisenhower, toen eenmaal bepaald was, dat de troe pen in Juni zouden landen, de keuze tussen drie data, n.L 5, 6 en 7 Juni, zulks in verband met getij, stand van de maan en zonsopgang. Meteorologen zouden advies uitbrengen over de weersomstandigheden. Op de 4e Juni Overzicht Schager markt Met ingang van 28 Aug. is weer een verlaging van het prijsschema ingegaan, hetgeen zeker ook van invloed is ge weest. Op de gebruiksveemarkt was het een flauwe handel. Het grastekort is hier wel zeer goed merkbaar. Enkel melk- en kalfkoeien met uitstekende papieren werden nog wel behoorlijk verkocht. De hoogste notering ook deze week weer f 800, dus prijshoudend. De weidekoeien hadden ook nog weinig aftrek. Voor 'n enkel goedsoortig beestje was de notering hoger dan de vorige week, nu tot 1 525. Hiervoor was nog wel wat belangstelling en het geheel van deze gevraagde beesten was ook merkbaar beter dan de vorige week. Het is voor de handelaren zeer moeilijk om wat winst te maken. Op de paardenmarkt was weinig aan voer, alleen was er wat aanvoer voor de slacht, deze waren iets minder in prijs. Handelspaarden werden niét aan gevoerd. De schapen en lammerenhan del was grotendeels aangewezen op de centrale. Op de biggenmarkt was de handel slecht, met lagere prijslopers tot 62 50, de handel in bokken en geiten was matig, bij de kippen was het een stugge handel, konijnen werden zogoed als niet aangevoerd. Het bezoek was vrij goed. SCHAGEN, 1 Sept. 1949. 5 Paarden f 350f 550; 18 Geldekoeien f 400— f 525; 20 Kalfkoeien f 600—f 800; 149 Schapen f 60f 70; 94 Lammeren f 35 f 50; 5 Bokken en geiten f 30f 45; 86 Biggen f 34f 45; 31 Kippen f 2.04. Voor de centrale werden aangevoerd: 27 koeien. 6 stieren, 2 graskalveren 18 nuchtere kalveren, 182 schapen De aanvoer op de leveringsmarkt was deze keer niet zo groot als de vorige week zag het er ongunstig uit; de voorspel, ling luidde: laaghangende wolken, sterke Wind en geweldige golfslag Eisenhower stelde de aanval uit. Op j Juni „schudde en beefde ons kamp on- der de kracht van een wind, die bijna tot een orkaan was aangegroeid; de daarmee gepaard gaande regen vloog In I horizontale stralen voorbij". De weer-1 kondigen hadden goed gezien. MaatJ tijdens dit noodweer voorspelden zijl tegen de volgende ochtend een periods! van betrekkelijk goed weer, die 36 uurl zou aanhouden. D-day werd vastgesteld] op 6 Juni! En wederom werden de me-1 teorologen in het gelijk gesteld. Hei I R", was goed weer, die dag. Uitvoerig beschi ijft Eisenhower das I het verloop der invasie, de strijd in het bruggenhoofd in Normandie, de doorbraak op 25 Juli bij Avranehes en I de geweldige successen der gemoto:i-| seerde geallieerde legers bij hun storm-1 loop naar de Rijn. Daarbij vergeet hijJ de persoonlijke noot niet. Zo vertelt hijl van een bezoek aan de 25e Inf. Divisie: „We stonden gezamenlijk op een I modderige, glibberige helling. Na een paar minuten draaide ik me om om weg te gaan en viel plat op mijn rug. De mannen barstten in lachen uit en dat was voor mij het bewijs, dat geen bezoek, dat ik tijdens de oorlog aan het front heb gebracht, zo'n succei heeft gehad als dit. Zelfs de man schappen, die me uit de modder hiel pen, konden nauwelijks meer van het lachen". Merkwaardig is het geval van dn verovering van Stuttgart door het in middels gevormde Franse leger onder commando van de Generaal Devers. Stuttgart lag in de zone van het 7e Amerikaanse leger van Generjtal Patch, maar de Fransen weigerden de stad over te dragen aan de Amerikanen. Zij hielden zo koppig vol, dat hun natio nale trots hierbij in het geding was, dat I dit probleem aan Eisenhower werd voorgelegd. Deze instrueerde Patch voet bij stuk te houden, maar de Fransen gaven evenmin krimp. De Gaulle richtte zells een scherp memorandum aan de presi dent der Ver. Staten. Toen Eisenhower I met het dreigement kwam, dat de uit rusting der Franse troepen (die vrijwel geheel voor Amerikaanse rekening kwam) zou worden ingekrompen, ga ven de Fransen toe. Natuurlijk komt ook Nederland nog I ter sprake: de hongersnood in het Westen, het gevaar van volledige inundatie, Eisenhowers waarschuwing aan Blaskowitz. de besprekingen met Seyss-Inquart en het uitwerpen van voedsel boven het Westen des lands. De Russen. Ten slotte en zeker niet het minst I belangrijk, de ontmoeting met de Rus sen. Maarschalk Zjoekof maakte op Eisenhower een zeer sympathieke in druk. Hij kon bij hem en zijn metge zellen slechts een intens verlangen constateren naar vriendschap en sa menwerking. Helaas moet Eisenhower daaraan toevoegen, dat dit alles ten slotte verloren ging in achterdocht en I wederzijdse beschuldigingen. Niettemin blijft hij optimistisch ten aanzien van de toekomst der democratie. De men sen zullen, wanneer zij zich vrij kun nen uitspreken, vrijheid en onafhanke- I lijkhèid verkiezen boven dictatuur en collectivisme. „Het is mogelijk, dat deze waarheid de reden is voor wat lijkt op een ag- gressieve bedoeling van de communis ten om alle politieke instellingen, die I zijn gebasseerd op persoonlijke vrijheid omver te werpen. Indien de mannen en vrouwen van Amerika dit geschil even onverschrokken en dapper tege moet treden als hun soldaten de be proevingen van het slagveld in de Tweede Wereldoorlog, behoeven wij niet aan de uitslag te twijfelen." Wij konden slechts een greep doen uit de veelheid van stof. Niettemin ho pen wij de lezer een indruk te t>-bben kunnen geven van de betek-nis van Eisenhowers boek voor allen die recht- streeks of zijdelings betrokken waren bij de Tweede Wereldoorlog. Drie zwaargewonden De heer J. F. Arens, eigenaar van een autogenische las- en snij-inrichting te Enschede en diens 35-jarige zoon Jan zijn het slachtoffer geworden van een kleine onachtzaamheid. Op een stuk bouwterrein in de Alsteedsestraat, te genover hun werkplaats, waren beiden met hun lasapparaat bezig een oude kanonloop door te snijden, toen deze met een geweldige knal uit elkaar sprong. In de loop bevond zich nog een granaat, die dooi de las-vlam explo deerde De gevolgen waren verschrik kelijk De heer Arens werd een hand ifgerukt, zijn zoon kreeg ernstige ver wondingen aan hoofd en benen. Beiden werden naar het Sint Jozefsziekenhui' overgebracht. Muziek: Ensemble J Ut NERGENS Tegen: KOOLRUPSEN en andere insecten, onze Radicale Stuif- en Spuitmiddelen Waagplein Alkmaa heeft Khaki jongens overalls 9,87 Fabr. „Lonneker" blauwe overalls, Fabr. „Lonneker", dus prima 12.83 manchester broeken 18.69 manch. mouwvesten 16.95 manch. jongensbroeken 7.50 grijze werkjassen 10.25 grijze werkhemden m. 2 sportzakken, ijzersterk 8.15 flanellen overhemden 7.65 Weer volop KHAKI OVERHEMDEN m. 2 sportzakken, kleurecht, krimpvrij ook voor jongens vanaf 10 jaar. onderjurken wit, zalm, zwart, grote keuze v.a. 2.51 interlock camisoles zalm, ronde hals 2.12 bijpassende directoire 2.12 grijze dameskousen geplatteerd, ondoorzichtig 4.86 ilnksgew. dameskousen modetinten 3.97, 2.48, 1.95 dameskousen voor h. werk grote maten 1.55 Vanaf Zaterdag weer LAKENKATOEN 150 br. 7% pt. p. Mtr. 2.94 interlock borstokken korte en lange mouw 3.66 interl. lange onder broeken m. elastiek 4.30 trainingsbroeken voor dames en heren, vanaf 6.12 zeiijoppers m. rits vanaf 29.75 voetbalbroekjes 2.47 alpino's 2.25 herenzakdoeken 45 ct. Wie rekent, koopt bij LANGESTRAAT 37 ZaanstreekAlkmaar. Aangeboden: riant geleger Burgerwoonhuis (1940) na bij station Koog-Zaandijk, hoekhuis, vrij op Noord- Zuid-Oost, gel. aan Prov.- weg. Rondom tuin, serre, schuur. Beneden: hall, W.C., keuken, kamer en suite, telef., radioaansl. Boven: 3 slaapkamers, in- geb. bad, grote zolder. Huurprijs 43.50 p. md. Gevraagd: groter pand t« Alkmaar in de huurklasse tot 75.Ook genegen te kopen. Brieven onder no. A 351 bureau van dit blad. Weer voorradig dubbel Egyptische regenjassen HOUTWEG 5 Tel 3318 voor blijvende weide en kunstweide Waagplein Alkmaai

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6