w f De Wereld der Vrouwen Een Raglan jas voor schoolmeisjes or schoolmeisjes Chamberlain was 'n gebroken man De kleine tuin Nylon voor de werkende vrouw De kleine iuin Zo brak de wereldoorlog uit (3) En een Duiis-Russisch vredesoffensief mislukte Twee Amerikanen werden geronseld voor het Franse Vreemdelingenleoioen Oak boven 't hoofd Recepten van Kers, de radio-kookleraar Ontstellende v/reedheden Probeer dat eens, Mevrouw! Het komt u wellicht wat vroeg voor, Wanneer de bomen weer herfsttinten gaan vertonen, komt met de vraag naar warmer kle ding ook het afscheid van de kleurige zomer jurk. Dan wordt de win termantel alvast eens nagekeken, en voor een kille nazomerse dag 'i i hangen we het tailleur aan de kapstok. Het is daardoor ook de blouse, die onze aandacht vraagt. In Engeland en Ame rika (waar je trouwens al nylonkousen koopt voor nog geen halve dol lar) draagt de nylon er toe bij, de blouse aan populariteit te doen win nen, ook al in de - '1 combinatie met een en kele rok in plaats van onder het meer geklede mantelpak. Vooral de vrouw, die haar bezig heden buitenshuis heeft, en daardoor maar over weinig tijd beschikt om j haar garderobe op peil te houden, vindt zo'n nylon blouse ideaal. Die voorliefde is te begrij pen'. Is zo'n blouse vuil, dan hoeft ze alleen maar even in een sopje te worden uitgespoeld. Een half uurtje later is ze zonder strijken al weer voor het gebruik gereed. De stof is vrijwel onverslijtbaar, maar het nadeel is voorlopig nog de hoge prijs ende moeilijkheid om in Nederland zo'n nylon blouse te bemachtigen. Voorlopig doen wij het daarom maar met de overal verkrijgbare stofjes, waarvan eveneens aardige modellen te maken zijn. Een bijpassende rok is van een couponnetje ook al gauw gemaakt. De komende wintermode maakt het ons heel gemakkelijk de rokken korter en zonder nodeloze tier lantijnen, glad om. (Nadruk verboden). ELSE DANAH. Het komt u wellicht wat vroeg voor, De soldaten waren niet met Kerstmis thuis yAN HET OGENBLIK AF, waarop de Duitse troepen op Hitiers bevel Polen binnenstormden zonder oorlogs verklaring in de traditionele zin van het woord, volgden de gebeurtenissen elkander op in duizelingwekkend tem po. Nog op diezelfde eerste September 1939 herenigde Hitler Danzig met het Duitse Rijk, Engeland mobiliseerde en Frankrijk mobiliseerde. Henderson, de Britse ambassadeur, begaf zich weder om naar de Rijkskanselarij en over handigde aan Von Ribbentrop een no ta, waarin de Britse regering eiste, dat Duitsland zijn aanval zou staken en zijn troepen van Pool* gebied zou te rugtrekken. Zo neen, dan zou een oor log onvermijdelijk zijn. Om 9 uur des avonds werd deze nota aan de Duitse regering ter hand gesteld. Eerder op deze dag had Chamberlain voor het Lagerhuis gesproken. Moede loos, ontgoocheld, doch niet zonder fel heid, waar hij verklaarde, dat de ver antwoordelijkheid voor de catastrophe rustte op de schouders van één man: Hitier. De Duitse kanselier, zo zeide Chamberlain, heeft niet geaarzeld om de wereld in ellende te dompelen om zijn eigen zinloze eerzucht en ambities te dienen MUSSOLINI, door het befaamde „Stalen Pact" aan Duitsland gebonden, kreeg het eerst in de gaten dat Enge land en Frankrijk inderdaad naar de wapens zouden grijpen. Op 2 Septem ber maakte de Duce bekend, dat hij alsnog een mogelijkheid zag voor een vredelievende oplossing. Hij beoogde een wapenstilstand, een conferentie binnen twee a drie dagen, oplossing van de PoolsDuitse kwestie in voor Duitsland gunstige zin. Frankrijk viel deze poging bij, zo kon de Italiaanse dictator er aan toevoegen. Lord Halifax, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, wees zulk een con ferentie echter van de hand. „Het is de Britse regering niet mogelijk aan een conferentie deel te nemen op een tijdstip, waarop Polen is blootgesteld aan een invasie. Poolse steden gebom bardeerd worden en Danzig door ge weld voorwerp van een eenzijdige op lossing is geworden." Duitsland zag hier echter de kans om „de vrede te redden". Het gaf -te kennen, dat het wel oren naar de con ferentie had en stelde later Engeland verantwoordelijk voor de verwerping van deze poging om een tweede confe rentie van München ter elfder ure nog in het leven te roepen. Het onvermijdelijke. Op Zondagmorgen 3 September des morgens om 9 uur overhandigde Hen derson op het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken een nota, waarin de Britse regering verklaarde, dat als niet vóór elf uur des morgens Duits land bevredigende toezeggingen had gedaan voor een staking der vijande lijkheden, Engeland zich in oorlog zou achten met Duitsland. Om kwart over elf werd aan de Duitse zaakwaarnemer in Londen, dr. Kordt, de Britse oor logsverklaring overhandigd. Chamberlain richtte zich uit het ka- binetsvertrek van Downingstreet 10 tot het Britse volk en maakte de oorlogs verklaring bekend. Nog eenmaal liet hij de ontwikkeling der noodlottige Augustusdagen de revue passeren, er de nadruk op leggend, dat Hitier geen overleg gewild had, maar van het eer- ste ogenblik af vastbesloten was ge weest Polen aan te vallen. „Wij hebben een zuiver geweten", zo zeide hij. „Wij hebben alles gedaan wat een land kon doen om de vrede te behouden. Wij bevinden ons echter thans in een posi tie, waarin men geen vertrouwen meer kan hebben in enig woord, gegeven door de leider van Duitsland, een toe stand, waarin geen enkel volk zich vei lig kan voelen." Later op deze dag, voor het Engelse Lagerhuis, verklaarde Chamberlain: „Het is een droevige dag voor ons al len, maar voor niemand is deze dar droever dan voor mij. Alles waarvoor ik gewerkt heb, waarop ik gehoopt heh en waarin ik geloofd heb gedurende mijn openbare leven, js in puin ge stort". Trieste wanhoopüiting van een man, die inderdaad, wat men hem ook verwijten moge, getracht heeft de vre de te dienen Enkele uren na het Britse ultima tum overhandigde ook Frankrijk zijn nota te Berlijn, Was Engeland om 11 uur 15 ten oorlog gegaan, Frankrijk volgde om 17 uur. Het conflict tussen Polen en Duitsland was tot een Euro pese oorlog geworden. Op 23 Septem ber maakte Hitier voor de juichend- Duitse Rijksdag de balans op van dc CHAMBERLAIN .gebroken. Poolse veldtocht, die versneld was doordat Rusland de Polen in de rug aanviel. Mussolini verklaarde vol hoop: „Nu Polen geliquideerd is, is Europa niet werkelijk meer in oorlog. Men kan de oorlog nog vermijden Mislukt vredesoffensief. En op 28 September kwam daar zowaav een gemeenschappelijke Duits-Russi sche verklaring, waarin gezegd werd, dat het ware belang der volkeren zou zijn, aan de bestaande oorlogstoestand een einde te maken. Zij zouden trach ten dit doel zo spoedig mogelijk te be reiken. Zonden hun bemoeiingen geen vrucht dragen, dan stelden Stalin en Hitier Engeland en Frankrijk verant woordelijk voor de voortzetting van de oorlog. Rusland en Duitsland zonden dan overwegen, welke verdere maatre gelen er genomen dienden te worden...., Toen Engeland en Frankrijk niet rea geerden, deed Hitier drie dagen later voor de Rijksdag zijn befaamde vredes aanbod. Er zou een conferentie bijeen moeten komen, die het lot van Europa voor tientallen jaren zou moeten be palen, voor en aleer millioenen mensep doelloos zouden doodbloeden en milli- arden aan waarden vernietigd zouden worden. Engeland en Frankrijk wezen t „vre desaanbod" van de hand. Zij hadden geen vertrouwen meer in Hitier. Nog eenmaal deden Koning Leopold en Koningin Wilhelmina een poging: op 7 November 1939 boden zij een vre desbemiddeling aan. Het was te laat. Engeland en Frnikrijk wensten niet te berusten in een Europa, dat door Hitier overheerst zou wordenEn te recht! Genoegzaam is nu bekend, hoe bitter de ontgoocheling was van het Duitse volk en van de Duitse partijleiders, toen hun „vredesoffensief" mislukte. Zij hadden gehoopt, dat de Duitse troepen met Kerstmis thuis zouden zijn. Thuis: in een groot en machtig Duits land, dat de wereld naar zijn hand kon zetten. Het is anders uitgekomen. AR ZIJN VROUWEN, die zich over- onmiddeliijk thuisvoelen. Die, bij wijze van spreken, op een goede dag haar hoed opzetten, de deur achter zich dichttrekken en op de trein stap pen naar Yokohama. En die geduren de die hele reis zich kiplekker voelen op haar plaatsje bij het raampje, met een boek en een pepermuntje. Ik heb er zo eens één in Londen ontmoet, voor het raampje van een internatio naal hotel. Zij kwam uit Amerika en i aakte in haar eenzame eentje een icis om de wereld. Zij sprak niet meer dan het hoognodige, had het uiterste minimum aan bagage bij zich en ver spilde geen minuut tijd. Ik heb er lespeet voor. Daarentegen zijn er an deren, die een reis van Alkmaar naar Amsterdam al een hachelijk avontuur vinden, en zo zielig als een verdwaald 1:' 1 meisje vóór het Centraal Station an. i gemiddelde vrouw houdt zich zo'n tje veilig tussen deze beide uiter- .1. Och nee: een reis alleen is niet erg. Maar zo'n vreemde stad, waar in je niemand kent, waarin geen gast vrije kamer van familielid of vriendin je wacht.... Wij vrouwen, al of niet getrouwd, komen allemaal wel eens met een min of meer feestelijk doel in Amsterdam. U kunt lerares in Kampen zijn of we duwe in Dordrecht, advocate in Woer den of moeder met schoolgaande kin deren in Doetinchem: op een dag heeft de bekoring u te pakken. De Frans man moge beweren, dat ieder mens twee vaderlanden heeft: zijn eigen en Frankrijk. Elke Nederlander kent twee woonplaatsen: zijn eigen en Amster dam. En als het dan in uw vacantia gevalt dat het Rijksmuseum iets heel moois exposeert of het Concertgebouw iets heel bijzonders uitvoert, dan krijgt u visioenen Van uzelf in een mantel pak bij de Middeleeuwen en In groot gala bij Beethoven. Daar heb je t al: groot gala. Japon, dunne kousen, avondschoentjes, tasje, bontcape: zo kun je toch niet in de trein gaan zitten, het regent boven dien pijpestelen. En als je dat alles in een koffer meeneemt: waar moet je dan verkle den, je kent geen levende ziel in Am sterdam. Je moet toch ook het een en ander aan schoonheid bijwerken en een hotel is zo akelig onpersoonlijk. Hè, als je nu eens ergens een gezel lig adres had, waar je het koffertje kon neerzetten, een kopje theedrin ken om op verhaal te komen en tegen een gezellig en belangstellend iemand zeggen: Ziezo, ik voel me weer een ander mens, nu ga Ik eens op mijn ge mak de stad in. Mag dat en dat hier zo lang wel blijven staan, ik zou graag straks ook nog een warm hapje eten en kan ik mij hier dan ook wel even verkleden voor vanavond? O ja en die japon kreukelt zomaar, als ik hier even een hete bout en een strijkplank kon krij gen? En dolgraag een kamer voor de nacht. Het klinkt ongelofelijk en toch kan ik het u uit dankbare ervaring verze keren: Dat alles tot en met de strijk bout is in Amsterdam te vinden, óók voor een wildvreemde poes in dat grote pakhuis. PALINGSLA (Voor de broodtafel) Een half pond gerookte paling, 8 koude gare aardappelen, 2 ge schilde tomaten, 1 hard gekookt ei, wat gehakte peterselie, 3 4 kleine zure augurken, enkele ringetjes ui en wat sla-saus. Snijd de schoongemaakte vis aan reepjes of kleine blokjes, snijd de aardappel aan 2eer dunne plakjes en maak deze goed op smaak met wat sla-saus. Leg nu op een schotel een krans van de aardappelsla, leg in het mid den daarvan de stukjes paling. Lêg over de paling dunne plakjes to maat, enkele ui-ringetjes en be strooi dit met gehakte peterselie. Hak het harde ei fijn en strooi dit over de krans van aardappelsla. Hak de augurk fijn en lêg hiervan kleine mopjes op de aardappêlsla. Geef er brood en boter bij. Om de smakelijkheid van het geheel te ver hogen is het raadzaam om de plak jes tomaat even met wat azijn en sla-olie te overgieten. HOLLANDS GLORIE (Zomer stoofpot) Twee-en-'n half pond geschilde aardappelen, 1 kg stoofsla, 6 worte len, 1 ui, 300 gr. spek, 3/4 liter wa ter, 1 klein stukje laurier, 1 kléin stukje kruidnagel, 2 eetlepels toma ten ketchup, 3 eetlepels sla-saus, wat soepen aroma, zout en peper, gehakte peterselie en wat maizena of aardappelmeel. Snijd de geschilde aardappelen aan stukken, rasp de wortel fijn, snijd de stoofsla aan reepjes, iets fijner dan andijvie, snipper de helft van de ui en hak de rest van de ui zeer fijn. Roer de sla-saus, tomaten ketchup en 1 of 2 eetlepels water, door elkaar, snijd het spek aan kleine dobbelsteentjes. Bak het spek goud-geel uit en ontdoe dit van de spekkaantjes. Voeg nu bij het spekvet do ui snippers en de kruiden en laat dit even zachtjes fruiten. Aan een van de grachten staat een hoog oud herenhuis. U kunt daar zo maar binnen lopen en dan wijst zelfs voor de verlegenste, eenzame reizig ster de weg zich vanzelf. vindt er rust van hartelijkheid. Een eetzaal die niets van de verschrikking van een starende hotelruimte heeft. Er staan bloemen en huiselijke tafeltjes, ukunt er voortreffelijk eten of zomaar een kopje thee drinken en er is altijd wel iemand, die een praatje met u maakt en raad voor u weet. Er zijn zes een voudige, keurige kamers met een toi lettafel en v/arm en koud stromend water. Er is een bibliotheek waar u een keur van de beste dagbladen en periodieken vindt (ik noteerde de Kroniek van Kunst en Kuituur met genoegen). Er Is een hartelijke en gastvrije directrice met een kleine staf die u het idee geven, bij een goe de vriendin te logeren. U krijgt een huissleutel mee als u het laat mocht maken, en de volgende morgen aan het ontbijt vraagt uw buurvrouw of u zich geamuseerd hebt. En zit u soms midden in een geanimeerd discours met totaal onbekenden voor u er erg in hebt. Zo hielp Saskia bij haar thee met beschuit al ijverig mee een Cana dese gast, die zich met de borst op het Nederlands toelegde, aan het ver stand te brengen, wat het verschil is tussen benen en beenderenDe prijzen? Uiterst civiel. Logies met drie maaltijden komt u per dag op onge veer f 8. Als lid (tegen een contribu tie van f 10 per jaar, met f 5 entrée- geld voor niet-Amsterdammers) komt zo'n dag u op f 6.35. Voor het lidmaat schap moet men een aanvrage indie nen, waarop uw eigen handtekening en die van twee, laat ons zeggen: no tabele plaatsgenoten voorkomen. Maar een beschaafde eenzame passante, die zonder lid te zijn op goed geluk om onderdak aanklopt, vindt zeker een plaatsje, en het restaurant is voor iedereen open. Het adres: Nederlandse Vrouwenclub, Keizersgracht 580. Am sterdam-C. SASKIA Plastic regenmantels zijn heel aardig, maar voor schoolgebruik prefereren we toch een jasje van steviger materi- Doe de stukken aardappel in een pan, voeg er wat zout, het water en het spekvet met Ui en kruiden bij, leg hierop de stoofsla ên de kaan tjes uitgebakken spek. Laat het ge heel nu zachtjes gaar stoven en af en toe omschudden. Wanneer alles gaaf is roert men er de geraapte rauwe wortel, het mengsel van ala-saus en de tomaten ketchup door. Eventueel dit een weinig binden met wat aangemaakte maizena of aardappelmeel. Breng deze atoofpot goed op emaak met wat zout en peper, eventueel wat aoepënaroma. Strooi er bij het opdienen wat ge hakte peterselie over. VRUCHTEN BROOD SCHOTELTJE Tien dunne sneedjee wit brood, zonder korst, 5 d.L. melk, 1 ei, 2 theelepeltjes vanille custard- poeder, 60 gr. suiker, 3 4 eetlepels vruchtenjam, 30 gr. boter, en wat vruchten. Klop het ei met da helft van de suiker (d.w.z. het gescheiden dooier) roer er de melk door en tevens de vanille custardpoeder. Neem een vuurvast schoteltje, be strijk de binnenwand daarvan met wat boter en bestuif het vervolgens met wat fijne beschuit. Leg in het geprepareerde vuur vaste schoteltje een laagje bróód, overgiet dit met het ei-melk meng sel, wacht dan enkele ogenblikken tót de melk opgezogen ls en giet er eventueel nog wat van dit mengsel over zodat het brood voldoende doorweekt ls. Strijk er nu wat jam over en leg hierop vervolgens wat verse vruchten. Dek hst dan af met een laagje brood, wederom wat el- •melk mengsel, een laagje jam en wat verse vruchten. Zo mogelijk nog een zelfde laagje, waarmede het geheel wordt afgedekt met een laag je brood en met de rest van het zelf de mengsel, wat jam en dit dan ten slotte bestrijken met het stijf ge klopte eiwit. Strooi er nu wat suiker bver, plaats het schoteltje in een flink verwarmde oven en laat het even goud-bruin kleuren. aal. Het hier afgebeelde is een ruim raglanmodelletje, dat met en zonder ceintuur en met open of gesloten kraag gedragen kan worden. U heeft ervoor nodig ongeveer 2,25 meter stof van 140 cm breed. De rugbaan kan desgewenst een naad middenachter krijgen. We zetten de voeringzak (13 cm breed en 14 cm lang) aan de zakopening en naaien er het 5 cm brede zakklepje boven. De figuurnaadjes djehtstikken en het be leg over een linnen tussenlaag naar binnen vouwen. Op de middenvoorlijn worden de knoopsgaten en knopen aan gebracht. Zijnaden sluiten. De mouw kunt u naar believen aanéén of in tweeën knippen. In het laatste geval wordt de bovennaad breed afgestikt. We naaien de schouder- en da binnen naad dicht en zetten de mouw naad op naad vallend in, De halsrand naaien we tussen de dubbele stof van de kraag die van een inlegsel voorzien is. In de kap stikken we de bijschuiner dicht, zodat we een afgeplatte punt krijgen, leggen aan de hals X op vallend de plooitjes in en sluiten de achternaad. De voêringkap maken we naar hetzelf de patroon. De kap wordt met grote manteldrukknopen onder de kraag be vestigd, Gebruikt u dit patroon voor een na- jaars- of wintermantel, dan neemt u grote opgestikte zakken en desgewenst een plooi in de rug. doch het is nu toch de meest geschikte tijd voor het poten van bolgewassen. Daarbij denk ik dan nog niet eens in de allereerste plaats aan de groot- bloemige bolgewassen, zoals: hyaCin- then, tulpen en narcissen, doch meer aan dat kleine leuke goedje, dat bij de bollenkwekers bekend staat als bij goed. Tot dat zogenaamde bijgoed behoren dan ook de sneeuwklokjes en wat is meer geschikt om de lente in te lui den dan de bengelende klokjes van het sneeuwklokje? Sneeuwklokjes zijn eigenlijk echte bosplantjes, daarom worden ze bij voorkeur op een licht schaduw plekje gepoot, dus aan de voet van een grote, doch lichte boom, terwijl ze ook heel goed onder licht struikgewas uitgepoot kunnen worden. Strooi ze maar gewoon op de grond uit, daar waar ze dan toevallig neer- rollen, kunnen ze dan op een diepte van acht centimeter gepoot worden. Al dat kleine goedje moet eigenlijk aan groepjes bij elkaar gepoot wor den, voor randjes en perkje* zijn ze niet geschikt Crocussen kunnen nu ook gepoot worden, doch in kleine stadstuinen moet ik het aanplanten van gele en oranje crocussen beslist ontraden, de mussen plukken de bloemen geheel uit elkaar. Blauwe en witte tinten kun nen echter zonder bezwaar gepoot worden. Wist u dat er ook zo veel mooie en vroeg bloeiende crocus-spe cies voorkomen? Dat zijn oorspronke lijke soorten en die bloeien nog veel eerder en rijker dan de gewone cro cussen. Ook crocussen kunnen evenals sneeuwklokjes heel goed in het gazon geplant worden, doch het bezwaar ls: het gras kan zo vroeg in het voorjaar dan niet gemaaid worden, doch met wat overleg kan men toch wel_ om de plantjes heenmaaien of knippen, de kwestie is: het loof moet eerst rustig kunnen afsterven. Blauwe scilla's mogen in geen en kel tuintje ontbreken, vooral de scilla bifolia is bijzondér mooi. Scilla's zijn echter niet geschikt voor het gazon, doch lenen zich heel goed aan kleine groepjes in de rotstuin. Blauwe druif jes zijn alleraardigst, vooral als ze ón der licht heestergewas worden uitge poot. Het leuke en gemakkelijke van dit kleine goedje is: de bollen kunnen rustig blijven staan, behoeven in de zomer niet opgenomen te worden. Ik wil niet besluiten zonder uw aan dacht nog even te vestigen op de win- ter-aeonieten. Die kunnen eind Janu ari al bloeien met een keur van gele, op boterbloemen gelijkende bloempjes, alleen, ze worden niet zo hoog. Dat dankbare goedje wordt bij voorkeur op een licht schaduw plekje gepoot. OPLOSSINGEN KRUISWOORDRAADSEL 1. Oever, 2. Echt, 3. Ei, 4. Regen, 5. Eer, 6. Aster, 7. Sftd», 8. E.d., 9. Reeds, 10. Peers, 11. leder, 12. Reeht, 13. De, 14. Acht. 15. Tabelt, ,16. Reedt, 17. S»t>el, 18. Telel, 19. Litér, 20. Aard, 21. Re, 22. Emmer, 23. Nicht, 24. Teuge, 23. Smeek, 26. Koles, 27. Tegei, 28. Leed», 29. Kelen, 40, Nooit, 31. Los, 32. Nek, 33- Kiosk, 34. Rogge, 35. Eerst, 36. Rio'ol, 37. Lever, 38, Eelde, 39, Erker, 40. Zwaar, 41. Serie, 42. Eerst, 43. Sr, 44. West, 45. Tong, 46. Tekst, 47. Twee, 48. Koper, 49. Ros, 50. Twee, 51. Al, 52. L.O., 53. Roest, 54. Tij, 55. Rogge, 56. Tijger, HERSENGYMNASTIEK 1. Een voorwereldlijke olifant (uit da steen tijd). 2. Van Rembrandt. 3. Nlnotchka is de titel van de laatste film die Greta Garbo maakte. 4. Geen van beide: met bet lepel tje. 5. Hout. 6. Bij de Shetlandseilanden 7. l.t spion, 2.i wig, 3.t cent. 8. Een schaap met mooie, lange wol, oorsprong uit Spanje. 9. jongelui tot 19 Jaar. 10. Wel om te vangen, mits men ze dan maar weer in het water gooitl Twee mannen, die vroeger bij de Amerikaanse marine dienden, hebben tijdens het proces wegens desertie tegen een van hen, het een en ander over de recruteringswijze van het Franse Vreemdelingenlegioen verteld. Zekere Ryan verdween in 1947 van de Amerikaanse torpedobootjager „Dickson", toen deze in Sam Remo, in Italië, aanlegde. Negentien maanden later verscheen hij in Kanton. Hij verklaarde voor het krijgsgerecht, waarvoor hij op grond van beschuldi ging van desertie moest verschijnen, dat hij gedwongen was dienst te nemen in het Franse Vreemdelingenlegioen. Men had hem onder meer gegeseld en 24 uur uitgestrekt op het Sahara-zand laten liggen. Tenslotte werd hij naar Frans Indo-China gezonden om te vech ten. Het was hem gelukt na een tocht van vijf maanden door het oerwoud naar China te komén, half verhongerd en bedekt met allerlei in de wildernis opgelopen verwondingen. Hij verklaar de nog gedwongen te zijn geweest om op een plank met spijkers te knielen. De littekens hiervan liet hij aan de rechtbank 2ien. Een onverwacht opgekomen getuige, zekere Leathe, zeide, 'dat hij gezien had, hoe men Ryan met een riem gege seld had. Zelf was hij tegen zijn wil in 1948, op een tocht door Frankrijk, eveneens gedwongen dienst te nemen. Overigens had hij in 1944 reeds eervol ontslag uit de Amerikaanse marine ontvangen. Leathe zeide, dat hij net legioen uit nieuwsgierigheid had wil len bezoeken en dat hij een colonne Duitsers gevolgd was. Het was hem echter door bemiddeling van een sena tor gelukt na zes weken terug te kéren. Hij had gezien, hoe men mannen ogen had uitgedrukt, omdat zij weigerden te tekenen. JAPAN ZAL BETALEN. Japans premier, Sjigeroe Yosjida heeft beloofd, dat zijn land de ver plichtingen met betrekking tót alle vooroorlogse buitenlandse leningen zal nakomen en het geld, dat uit de Amerikaanse steunfondsen wérd ver kregen, terug zal betalen.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6