I Meester Tamis uit Heiloo jubileerde De jeugd schitterde in de Ronde van Nierup Langedijk jubileumavond Hensbroek De Rijp Beemster Heer-Hugowaard Uitgeest Landbouw kan zijn structuele beeld behouden /an het stro is zo laag, ïwers in de N. Oostpói<jer an het te verbranden, anover" is winnaar gewor. larddraverij te Hoorn, wel! eerst weer in het centring werd gehouden en daar. ouds een feestdag werd Q sster van Oterleék heeft ia iraad de wenselijkheid be- stichting van een tehuis van dagen. :dag 17 September zal ta roor de eerste maal een worden gehouden onder van de wielervereniging ictrix". rmeenteraad van Texel i5 n op vermindering van de het politiecorps in de win. Het betreffende raadslid er op het eiland teveel worden uitgereikt en vond tjesschrijvers" op Texel in. lechtige bijeenkomst in de rpskerk heeft de opening 1 van het gemeentelijk „Velserbeek", zijnde het e instituut voor hoger on- s vele jaren. rnheid van het 25-jarig be- St. Jan Stichting, het R.K. te Zaandam, is als hulde- iporgelinstaliatie voor de boden Vandaag vindt te le opening plaats van de ng „Oud Assendelft". sding kunstwerken ir van het Waterschap „De •ikpolder" te Texel be sdag in hotel Bellevue te aan het bouwen van ver- unstwerken in de Prins er. Bruin te Den Burg schreef >00, de heren Oldenburg en srgen voor f 30.700. RGERLIJKE STAND Willem N. J., zoon van W. Snip. iuwdi J. de Groot en M. nM. Doodeman, 63 jaar, Vleugel (overl. te Alkmaar). 5 jaar, gehuwd met J. Wognum. redikbeurten (NDAG 11 SEPTEMBER Grote kerk, 10 uur, ds. 5 uur ds. Den Oudsten. >nd half 8 tot 8 uur oecu- /ondwijding, vrij toegang, i, 10 uur, ds. Dikboom. gem., half elf ds. Rappold. s (Oudegracht), half elf de slaar van Den Helder. erk, 10 uur, ds. Van der ef. kerk, 10 uur (H.Avond- ur (H.Avondmaal en dank- Von MeijenfelUt. Bap- jn Nieuwe Doele), 10 uur ofhuis; 8 uur jongelieden- Oud-kath. kerk geen erst. Ap. Gem., Toussaint- 0 en 4 uur en Woensdagav. Ned. Chr. Gem.schapsb., 3 uur jeugdclub; 4.15 open- ig in de Hout; Dinsdagav. sring; Donderdagav. half evangelisatiesamenkomst, lammuller. Leger des :rhoek 40, 10 uur heili- 12 uur Zondagsschool; 8 gsbijeenkomst. Ned. Le- s, Hekelstraat, 10 uur wij- 8 uur openbare samen- Kerk van Jezus Christus >en der laatste dagen (in •oom), half elf Zondags- godsdienstbijeenkomst. genootschap, Oudegracht tempeldienst, de heer Fon- van spiritisten Harmonia, irgenwijding in hotel De Langestraat, de heer D. maar. OMGEVING DT, 10 uur, ds. Klein Was- :maar. tuïnekerk, 10 u. ds. Bekius. irk. 10 uur (voorb. H.Av. lijdenis) en 5 uur ds. le Amsterdam. Maranatha Bremer. )P LANGENDIJK. Geref. 3 uur ds. Hamming van Doopsgez. kerk, 10 uur i. EN. Herv. kerk, 10 uur ds. f. kerk, half 10 (voorb. H. 2.15 u. ds. Van der Sluis. AAN ZEE, herv. gem., 10 jl. Geref. kerk, 10 uur 3.Avondmaal), half 5 lees- :zegging H.Avondm.) rk, voorm. 8 en 10 uur en enst. lerv. gem., 10.15 uur ds. Evangelisatie Kerklaan, Grootjans van Amster- :f. kerk (in evang.gebouw laan), half 9 leesdienst; 4 an (H.Avondmaal en dank- DWAARD, herv. gem., 0 nhoff. Geref. kerk, half Is. Wijnia. !K, 10 uur, ds. Meyboom 10 uur, de heer Slager. 0 uur, ds. Den Oudsten. 0 qur ds. Bosch. HORN, herv. gem., 1" ertz. Geref. kerk, 1" 1 ds. Visser. Groet en Camp, in het douw aan de Smeerlaan urm, ds. De Jong. HAS. Ned. Christ. Ge- nd. Zat. 10 Sept. av. 7 uur iking. Geref. kerk, 1° Middelkoop. REN. Evangelisatie, 10 u., ga van Amsterdam. UIZEN, av. ,7 uuiï ds Gister was het 25 jaar geleden dat meester Tamis tot hoofd der r.k. jon gensschool, werd uitverkoren om de nieuw opgerichte r.k. jongensschoollei ding te geven. Deze dag is gister op luisterrijke wijze herdacht, 's Morgens om acht uur werd allereerst een plech tige H.Mis opgedragen In de kerk, die bijna geheel gevuld was met jongens van de school en vele ouders, kreeg men een predikatie te horen van de pastoor betreffende het kath. onderwijs Hij noemde het belangrijk dat meester Tamis dit onderwijs 25 jaar lang in de Jarochie heeft kunnen geven. Om 11 uur had er een officiële receptie plaats, waar o.a. kwamen feli citeren pastoor v. Muyen. de oud- pastoor v. Meeuwen, pater Kuyper, B. en W. en de gem.-secretaris van Heiloo, de inspecteur van het lager onderwijs I de heer Vernooij, de oud-inspecteur van het lager onderwijs de heer Dun, het kerkbestuur, het schoolbestuur, de plaatselijke hoofdonderwijzers de heer Gerling (ulo-school), de heer Kohne (openb. school) en de heer Hartings- veld (chr. school). Tijdens deze recep tie bood de heer P. Kuiper namens het personeel de jubilaris een polshorloge aan, pastoor v. Muijen een énveloppe met inhoud en burgemeester Kalff een prachtige mand bloemen. De aanbiedin gen gingen vergezeld van waarderende woorden voor het vele werk dat de heer Tamis in de afgelopen 25 jaar heeft verricht. Eveneens voerden het woord de heren Vernooij. Dun en Gerling. I 's Middags had door de leerlingen van de r.k. jongensschool de huldiging plaats, waarbij meester v. Dongen gele genheid kree de jubilaris toe te spre ken en hem het cadeau van de leerlin gen een rooktafel en sigaren aan Winterprogramma van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling Zoals wij reeds schreven ontvouwde de voor zitter van het Instituut, de heer N. Majolée op een vergadering een uitvoerig schema voor het komende winterseizoen. Voorafgegaan door een bezoek aan een opera in Amsterdam omstreeks eind October begin November volgt op 26 November een andere muzikale gebeurtenis, n.l. een concert door het Alkmaars Klein-orkest, onder leiding van de heer Pranger. Piet Bakker, bij velen bekend als schrijver v»d „Ciske de Rat" en „Achter de Mast" en verder als literair medewerker aan enkele tijdschriften, zal spreken en voorlezen over en uit zijn boek „Jeugd in de Pijp" en wel op 9 December. 11 en 25 Januari '50 komt de heer Kohnert naar Heiloo en zal dan o.a. spreken over „De ontdekking van radium door het echtpaar Cum". Tjalling P. Terpstra, bekend van het vorig jaar, is ook nu weer van de partij en wei met een lichtbeeldenavond. Hij zal spreken over „Het blauwe Siljan-meer, het oog van Zweden" (6 Februari). „Natuurbescherming" is het onderwerp, waar dp natuur-historicus Jaap van Dijk uit Amster dam over spreekt (met lichtbeelden). Een interessante avond belooft te worden die met de heer Melchior, de scheepsarts van de „Willem Barendsz". Het onderwerp is „Scheeps-hygiëne" en wordt afgewisseld met enige films Daartoe in staat gesteld door het Zuid-Afri kaanse consulaat wordt er eind Maart een film- ei ond met lezing georganiseerd Het concert op 26 November en de filmavond met dr Melchior worden gehouden samen met 't Nut, waartoe één dezer dagen in een gecom bineerde vergadering is besloten Mogelijk zal aan dit programma nog een opvoering van ,,'t Lammeke" door het beroeps toneel „De Nieuwe Egelantier" worden toe gevoegd. Hij had pech Toen gistermorgen de heer Sch. uit Akersloot zijn bruidsbouquet haalde bij te bloemenhandelaar van Z. aan de Straatweg, alhier, had hij de onvoor zichtigheid, na het uitstappen uit zijn auto, slechts in één richting te kijken. Van de tegenovergestelde richting kwam een militaire auto, waarachter een luxe auto vandaar kwam, juist toen de bruidegom de weg overstak, De aanrijding liet zich zeer ernstig aanzien, want de heer Sch. bloedde he vig uit een hoofdwonde. Dr. De Smet, directeur van de St. Willibrordusstich- ting en dr. Janssen verleenden de eer- «te hulp en op advies van dezen werd bij per ziekenauto inplaats van naar zijn bruid, naar het ziekenhuis ge bracht. Later bleek, dat hij een hersen schudding had opgelopen. Later heeft bij het Sint Elisabethziekenhuis weer verlaten, om zich nog dezelfde dag met wej. B. uit Heiloo te Akersloot in de echt te laten verbinden. Donderdag 6 October zal in Concor dia Jan van Alfen zijn 12l/2-jarig jubi leum vieren als tekstschrijver. Dat ju bileum kon natuurlijk maar op één manier gevierd worden en wel door het ten tonele brengen van werk van Van Alfen. Zo wordt de avond ingezet met een optreden van het Alkmaars Klein Or kest onder leiding van G. C. Pranger. Het orkest brengt o.a. Ouverture „Alkmaar in de Spaanse tijd." Over gebrek aan medewerkers heeft Van Alfen niet te klagen. Het aantal aanbiedingen was zelfs van dien aard, dat hij voor meerdere aanbiedingen moest bedanken. Medewerken zullen Duo Wi-Jo, Dienke de Hoof, Cor Hoog- vorst, Jetty Winkelaar, Jaap Tol, Em my Busser en de Jonge Zangers. Op deze avond zal de Langedijk kennis kunnen maken met een nieuwe vorm van kleinkunst, n.l. de komische opera. Gebracht zal worden „How do you do. mr. Chewinggum?", waarvoor Van Alfen de tekst schreef. Ongetwijfeld zal er voor deze avond wel belangstelling bestaan, temeer waar deze avond tevens het startsein zal zijn voor het gezelschap, dat Van A'fen heeft .gevormd en dat t.z.t. van zich zal doen spreken. te bieden. De jeugd werd daarna ge- tracteerd en kreeg een aardige film te aanschouwen. 's Avonds had er in 't Brunogebouw een huldiging plaats door de oud-leer lingen van de jubilaris: De heer A. Borst sprak de jubilaris op hartelijke wijze toe en gaf later op de avond een geestig gedicht op de levensloop van meester Tamis ten beste, waarin vele oude schoolherinneringen werden op gehaald. De heer J. Sengers bood na mens de oud-leerlingen een schrijf bureau aan, waarna de heer J. Schut nog sprak namens de oud-leerlingen die momenteel in Indonesië vertoeven. Nadat het fanfarecorps St. Caecilia nog een serenade had gebracht en vele pa rochianen de jubilaris nog hadden ge feliciteerd, bracht hij een dankwoord tot allen die deze dag voor hem tot een onvergetelijke hadden gemaakt. Het feest w'erd later op de avond in huise lijke kring onder grote belangstelling van familie en vrienden voortgezet. Voorschriften voor brand alarm Het komt bij brand meerdere malen voor, dat assistentie van de brandwe ren uit omliggende gemeenten wordt verzocht (en verkregen), zonder me deweten van de burgemeester. Het gemeentebestuur van Hensbroek wenst hieraan paal en perk te stellen, door vanaf heden de kosten van een dergelijke hulpverlening, niet meer voor de gemeente te laten komen, doch geheel en al voor rekening van dege ne, die zonder toestemming van de burgemeester gealarmeerd heeft. Het tehulp roepen van naburige brandweercorpsen is dus voortaan niet anders mogelijk, dan met goedvinden van de burgemeester, diens plaatsver vangers, wethouders of raadsleden. Om de brandmelding een zo groot mogelijk effect te verschaffen, zal el ke ter plaatse gevestigde telefoon-abon- né binnenkort van het gemeentebestuur een circulaire ontvangen, waarop o,m. vermeld staat het telefoonnummer van de brandweer te Obdam, met welke gemeente Hensbroek een gemeenschap pelijke regeling heeft getroffen. Als vanouds is natuurlijk iedere in gezetene bevoegd om deze, dus feite lijke plaatselijke brandweer, te hulp te roepen bij het ontdeken van onraad, ook zonder voorkennis van de burge meester. Evenwel is het uit practisch oogpunt noodzakelijk dat ook de bur gemeester ten spoedigste op de hoogte wordt gebracht. In de bebouwde kom is melding ook mogelijk aan garage Edel, waar sinds korte tijd o.m. het slangenmateriaal voor de brandbluskranen staat opge steld. Een ploeg van 7 vaste man schappen, alle in het centrum der ge meente woonachtig en uit hoofde van werkkring meestal ook overdag be schikbaar. is dezer dagen met de be diening belast geworden. Als gevolg van deze regelingen is de z.g. plichtbrandweer op non-actief gesteld, onder dankbetuiging voor de vele jaren verrichte medewerking. Veelbelovend kermts- programma De kermis, die Zondag in De Rijp begint belooft een uitbundige week te worden, die ongetwijfeld ook feestlus- tigen uit de omgeving zal trekken. Het programma ziet er aantrekkelijk uit en dit vooral ook dank zij de WV, die zoals eens de schone slaapster plot seling na een aantal jaren van rust tot nieuw leven is gekomen. Het be gint Zondag al met harddraven voor boerenpaarden onder de man. De beide toneelverenigingen „Benedictus XV" en „Het Rijper kleintoneel" verschij nen respectievelijk met „De familie van mijn vrouw" en „De Spaanse Vlieg" op de planken. Donderdag is er een wedstrijd in het langzaamaan fietsen voor liefhebbers van 10 tot 80 jaar. En Vrijdag zullen de rokers kunnen laten zien hoe lang men wel met een sigaar kan doen. Op de laatste dag van de kermis wordt de ronde van De Rijp verreden, waaraan ook de dames kunnen deelne men. En tot slot van de kermisweek volgt dan nog een betrouwbaarheidsrit over ongeveer 80 km. voor lichte en zware motoren. Het spreekt vanzelf, dat de draai- en zweefmolens, de koek- en schietkra- men daarbij niet zullen worden gemist, evenmin als biljartwedstrijden, waar bij tal van palingen en vette konijnen hun leven als dankoffer zullen bren gen. Ook de danslustigen zullen hun hart in die dagen daar ten volle kun nen ophalen. Huisvrouwen op reis Dinsdag zijn 16 leden uit De Rijp van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen een geslaagd dagje uit geweest. Mevr. Visser—v. d. Ven ontving de dames in de Bergense Volks hogeschool en zette hun onder een kopje kof fie uiteen welke mooie gedachten aan het Volkshogeschoolwerk ten grondslag liggen. De heer Postma vulde dit aan met de ver toning van een in Zweden ter gelegenheid van" het honderdjarig bestaan van dit werk ge maakte film. De dames bewezen door haar samenzang in de middag, dat zij door de saam- bindende kracht van de Volkshogeschool waren gegrepen. Op de terugweg werd een bezoek gebracht aan de Poppententoonstelling in Alk maar. Woensdagavond waren de huisvrouwen van De Rijp weer bijeen, dit maal om een lezing van de godsdienstonderwijzer Kwantes uit Am sterdam te beluisteren over zijn werk onder de z.g. ongrijpbare jeugd in de stadswijk Katten burg. BURGERLIJKE STAND Geboren: Maartje, dochter van J. Ven del en A. de Groot. Hillegonda, dochter van J. Vendel en A. de Groot. Hendrik P., zoon van J. M. Belkom en G. Best. Overleden: Meindert Verberne, 80 jaar, (overl. te Purjnerend). Nicolaas Broers, 70 jaar. POLDERSCHOUW. De jaarlijkse herfstschouw zal door het polderbestuur van Heer-Hugo waard worden gehouden" op 27 Sep tember a.s. Castricum Openluchtbioscoop van het N.V.V. Van 17 September tot en met 1 Oc tober zal het Nederlands Verbond van Vakverenigingen een propaganda-actie voeren in de omgeving van de Zaan streek. Te Krommenie wordt daartoe op 17 September het kader bijeen ge roepen om te luisteren naar een rede van de Verbondsvoorzitter, H. Ooster huis. Hierna zullen manifesten en ge schriften huis aan huis verspreid wor- en en zal de Wonderwagen o.a. te Uit geest en Castricum openlucht-filmvoor stellingen geven. Buitenlandse belangstelling voor zuiveringsinstallatie Vier Zwitserse civiele ingenieurs, ver gezeld door Ir. Vrijburg van het Rijks Instituut van Afvalwater, hebben dezer dagen een bezoek gebracht aan de zui veringsinstallatie in onze gemeente. De bezoekers werden rondgeleid door de heer J. Duin, opzichter van gemeente werken. De ingenieurs, die ook de in stallaties te Hilversum en Enschedé bezochten, spraken hun bewondering uit over de Castricumse installatie. Daar vele gemeenten het riolerings- vraagstuk nog niet hebben kunnen op lossen, mag Castricum zich met een dergelijke zuiveringsinstallatie geluk kig prijzen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Joseph H„ zoon van J, J. Groen en J. E. Swart. -- Johanna A. G„ doch ter van J. W. Houtenbos en J. A. van Weenen Regina M„ dochter van J. A. de Graaf en M. T. Rozemeijer. Anna G„ dochter van W. Molenaar en A. J. A. de Graaf. Getrouwd: Nicolaas P. Konijn (te Krom menie) en Martha Beentjes. Overleden: Trijntje Veer, 80 jaar, wed van M. Grin (te Zijpe), IN HET KORT De supportersvereniging CSV or ganiseert voor degenen die de wedstrijd AssendelftCSV willen bijwonen, een autobustocht. Gevonden: Portemonnaie m. inh., zonnebril, pyamajasje. Verloren: pakje m. 4 luiers, leesboek. Inlichtingen op het politiebureau, Dinsdags en Vrij dags. Verloren: 1 nylonkous, inl. post Bakkum. AFSCHEIDSRECEPTIE VAN DE HEER C. KROM Zaterdagmiddag, aanvang drie uur, wordt in hotel „De Ooievaar" door het plaatselijk be stuur van de Partij van de Arbeid een recep tie gehouden in verband met het afscheid van de heer C. Krom. De heer Krom heeft ge durende een twintigtal jaren de partij en de gemeente, als raadslid en wethouder, gediend. Zoals bekend heeft de heer Krom, die de leef tijd van 70 jaren heeft bereikt, zich thans uit het politieke leven teruggetroken. BURGERLIJKE STAND Geboren: Elisabeth, dochter van N. Th. Brandjes en E. Alberda. Theodorus C. M., zoon van Jac. Deijle en R. Popper. Getrouwd: J. Bekker (te Velsen) en M. Terol. -- J. P. Terluin (te Akersloot) en H. Heijne. Overleden: Petrus Rumphorst, 78 jaar ongehuwd. Hoewel de traditionele „zweef" dit jaar niet op de kermis aanwezig was, heeft het bestuur van „IJs en Volks vermaak" zorg gedragen, dat het ge mis zo klein mogelijk en/of helemaal niet gevoeld werd. Jong en oud heb ben hun hart op kunnen halen aan de volksspelen en de sport, waarvan vooral de ronde van „Nierup" een groot en daverend succes is geworden. Dank zij de keurige regeling van het verkeer door de politie is de ron de, behoudens een enkele valpartij, best verlopen. Een nat pak moet je er soms voor over hebben, zoals Cees van Zoonen, die over de brugleuning in de sloot terecht kwam. Maar dapper sprong hij weer op de fiets en reed de ronde uit. Er werd fel en hard ge streden om de eerste plaats en het publiek kwam er al beter in, het vuurde de jongens aan en onder die lui de aanmoedigingen werd er soms nog een felle sprint „uitgeperst". In de klasse der adspiranten slaag den Jan Keuken, Jan Jonker en Jan Bossen er kort na de start in een voorsprong te nemen op het „pelo ton". Gedrieën, om de beurt de kop nemende, vergroten zij hun voor sprong. De sprint moest de beslissing brengen. Op hun gewone fietsen be reikten zij maar liefst een snelheid van pl.m. 45 km. per uur. Jan Keu ken won uit tweede positie voor Jan Jonker en Jan Bossen. En zo ging het ook in de overige klassen, hoewel hier het gemiddelde tempo iets lager was. Er werd gestart op de Kerkestraat, dan Oosterweg, Koppelweg, De Kam pen langs, Westerweg en zo weer de Dorpsstraat naar de finish Prins Mau- rits. Het parcours was pl.m. 6% km lang er moest door de Welpen 1 x, de adsp. 2 x en Jun en Sen. 3 x gere den worden. De volksspelen op het N.V.V.-terrein voor de schoolgaande kinderen, w.o. ook de kleuterschool, waren een groot succes. Vooral de hordenloop met brandspuitmanipulaties was een ware attractie. En vooral toen de prijswinnaars bovendien tien minuten „echt" spuiten mochten. De gezellige dagen van Schutker- mis zijn weer voorbij voor een jaar Er is geen wanklank gehoord en de politie behoefde nergens handelend op te treden. Het dansorkest „The Rhythm Boys" uit Zaandam heeft de danslustigen in de Prins Maurits tot diep in de nacht beziggehouden. De uitslagen. De volksspelen hadden de volgende uitslagen: Kleuters meisjes le groep. Wagen race: 1. Bets Dekker, 2. Meta Fijn heer, 3. Tineke Blokker, 4. Adri Ger- ver. Jongens (kleuters) 2e groep. Krui wagenrace: 1. Adrie Kramer, 2. Adrie Blokker, 3. Dick Olie. Kleuters aparte klasse: 1. Klaas Vel. Meisjes 2e kl. O.L.S. Autopedrace met vlaggen: 1. Annie Balk, 2. Anja v. d. Kooij, 3. Netty Boonstra Jongens 2e kl. O.L.S.1. Klaas La- keman, 2. Jan van Herwerden, 3. Jan v. d. Kommer, 4. Jb. Wetsbeen. Meisjes 3e en 4e kl. O.L.S. Race naar distr.kantoor1. Riet Jonker, 2. Tini Koomen, 3. Miep Rezelman. Jongens 3e en 4e kl. O.L.S. Horden loop met brandspuit: 1. Henk Brou wer, 2. Cees Grootes, 3. Henk de Vries. Oudste meisjes O.L.S. Was ophan gen: 1. Olga Singer, 2. Riet Rentenaar, 3. G. Brouwer. Oudste jongens O.L.S. Hordenloop met brandspuit: 1. Ed. Brouwer, 2. Wolfgang Eaus, 3. Jacob van Her werden. Ronde van Nierop. Welpen. 1 ronde van 6% km. 1. Ben Biesheuvel, 13 min. 35 sec.; 2. Joop van Herwerden, 13 min. 38 sec.; 3 Gerard van Rozelaar, 13 min. 38 sec. Welpen beneden 10 jaar (1 ronde) 1. Eico Vermeulen, 2. Fristo Koomen, 3. Henk de Vries (geen tijd opgeno men). Adspiranten (2 ronden); 1. Jan Keuken, 23 min. 9 sec.; 2. Henk Jon ker, 23 min. 9.2 sec.; 3. Jan Bossen, 23 min. 9.4 sec. Junioren (3 ronden): 1. J. Bossen, 36 min. 27.8 sec., 2. M. Wijn, 36 min. 29 sec.; 3 J. de Geus. Senioren (3 ronden): 1 A. Pijper, 24.5.8/10 sec.; 2. A. van Herwerden, 24.13; 3. P. de Krijger. De prijswinnaars bij de volksspelen ontvingen fraaie prijzen. De prijzen, behaald in de „ronde" werden Dins dagavond in de Prins Maurits uitge reikt. „Sfefan Borkos" Evenals vorig jaar met Schutkermis. trad ook dit jaar het bekende „West- Fries Kleintoneel" op in de Prins Mau rits. Gezien de goede naam die het WFK zich op het gebied van het ama teurstoneelleven heeft verworven, wa ren de verwachtingen over de presta ties met het toneelwerk „Stefan Bor kos" hoog gespannen. Met de keus van dit toneelstuk in drie bedrijven heeft het WFK geen ge makkelijke taak gehad. Het stuk speelt zich af in een zi geunerkamp en om het kampvuur voor de tent van de hoofdman. Een uitvoerige beschouwing over de spelers moeten wij deze maal, wegens plaatsruimte, achterwege laten. Wij maken slechts één uitzondering voor het spel van André Blokker en mej. Corrij Rootjes, die ons een ogen blik hebben laten medeleven met het heetbloedige, temperamentvolle Hon gaarse leven der zigeuners. Spel van de bovenste plank. De décors van Ant. Groen waren een lust voor het oog en ook kleding en grime waren prima. Een compliment aan alle medespe- lende voor de uitstekende rolkennis. Ondanks de ondraaglijke warmte wist men het spel op hoog peil te houden. „West Fries Kleintoneel" zal met dit stuk deze winter nog vele successen oogsten. Aan regisseur Van Vliet en de zijnen alle hulde voor de opvatting der rollen. Korte raadsvergadering Burgemeester Baken opende en riep allen een hartelijk welkom toe in het bijzonder mevr. JongejanJansma (P. vd A.) en de heer S. J. Keesom (KVP), beiden nieuwelingen in de raad. Hier na volgde de beëdiging der raadsleden. Zoals wij reeds eerder meldden, wer den de beide wethouders, de heren P. Zwagerman en G. Gaaijaard, voor de komende vier jaren als wethouder her benoemd ieder met vijf stemmen, twee blanco. Burgemeester Baken me moreerde nog even dat het 26 jaar ge leden was dat er een vrouw in de raad zat, n.l. mevr. Maats. In vlug tempo las de voorzitter de agenda (een korte) door, met daar tus sendoor de stem van de spreker over het wielerfestijn die meldde dat de bloemist Takken 34 spaken uit zijn wiel waren „gereden", vanwege een botsing met zijn collega J. Visser. Hij zette de ronde moedig door, de raad hoorde dit bericht gemoedelijk aan en vergader de daarna rustig verder. Voorgesteld werd een tiental ingeze tenen vergoeding in de reiskosten te verstrekken voor kindéren. die lagere school en op meer dan 4 km afstand be zoeken. Bij de rondvraag informeerde de heer Grootes of alle percelen in de gemeen te al op het waterleidingnet waren aangesloten. Burgemeester Baken gaf hiierover een uitvoerige uiteenzetting en zegde toe de nog niet aangesloten percelen in zijn bijzondere aandacht te houden. Overzicht Schager markt Voor de Centrale werden aangevoerd: 61 koeien, 6 stieren, 5 pinken, 22 nuch tere kalveren, 222 schapen. De aanvoer op de leveringsmarkt was groter dan de vorige week en van pri ma kwaliteit. De aanvoer op de ge- bruiksveemarkt was ongeveer gelijk aan de vorige week. De handel in kalf- en melkkoeien was laag, er waren vas te prijzen. De hoogste notering was f 800. Naar goede koeien met papieren wordt wel gekeken. De weiders kopen momenteel zeer weinig. De handel in gelde koeien was aan de stugge kant. De notering was lager dan vorige week, maar toen was de kwaliteit van minder gehalte, hetgeen natuurlijk met de handel ook direct merkbaar is.' In vaarzen was de handel flauw. Jong vee werd ook deze week niet aangevoerd, het is zeker de tijd nog niet. Het wachten is op flink wat regen, want hier ook horen wij niets dan klachten. Er is te weinig gras. Op de paardenmarkt was weinig te bele ven. Hier was de handel matig. De no tering van rijtuigpaarden liep tot f 750 Slachtpaarden tot f 600. Overigens was het stil met staande prijzen. Pe schapen- en lammerenhandel was goed. Overigens was het stil met staan de prijzen. De handel in biggen was iets beter dan vorige week, zonder ver hoogde prijzen. Op de kippen- en ko- nijnenmarkt was het een stille boel. met lage prijzen. Het bezoek was vrij goed. 8 paarden 400750, 3 veulens 160 225, 14 gelde koeien mager 350475, 18 kalfkoeien 600800, 2 vaarzen 425— 475, 47 schapen mager 6070, 50 lam meren 3550, 2 bokken en geiten 35 50. 76 biggen 3545, 33 kippen 1.50 3.50, haantjes 0.752. Marktberichten NOORDERMARKTBOND, 9 Sept. - 35.000 kg Aardappelen: Eerstelingen 6,80—7,60, Rode Eerstelingen 7,60, Eigenheimers 5,60—7,40, Blauwe Eigenheimers 7—7,30 en Bevelanders 5,30—7; 28.000 kg Rode kool 5,50-6,50; 7000 kg Gele kool 7,90-10,20; 81.000 kg Witte kool 7-7,40; 14.000 kg Uien 9.60-11,70; 500 kg Peen II 5,60; 800 kg Bieten: I 7-7,40; 1800 kg-Slabonen 39—60, afw. 30—40. LANGENDIJKER GROENTENCENTRALE, 9 Sept. 25.000 kg Aardappelen: Blauwe Eigenheimers 6,70—7,20; 1000 kg Uien 9.90— 11 en grove 8,60—9,50; 13.000' kg Bieten 5,70-6,50; 90.000 kg Witte kool 6,50-10,50; 18.000 kg Gele kool 5,40-9,60; 61.000 kg Rode kool 5,50—6,90; 6800 kg Slabonen 30.30 -56,10; 4100 kg Slabonen 27,90-50,20; 900 kg Tomaten: A 17—34 en B 17; 500 kg Drui ven 36—74. GROOTEBROEK, 7 Sept. 35.000 kg. aardappelen: Koopmans Blauwe 6.40—7.50, Blauwe Eigenh. 5.90—7.20. Blanke Eigenh. 6.607.10, IJselster 5.10 6.60, kriel 3.403.50, Noorderlingen 6.70, Bintje 8.30, Alpha 5.90—7.20; 22.000 kg. bieten I 55.80; 7000 kg. uien 12.80—13.80, grof 9.20—9.70, driel. 11.50 —12.20. nep 13.80—14.20; 1000 kg. peen II 6—6.60; 2100 kg. gele kool 5—5.40; 2500 kg. rode kool 5.50—5.70; 8000 kg. bloemkool I 3152, afw. 1327. ZWAAG. 7 Sept. Aardappelen 9; spinazie 1529; postelein 716; uien 610.20; bieten 55.30; savoye kool 9 —11.20; gele kool 6.708.60; rode kooi 57.80; slabonen 2053; snijbonen 35— 52; tomaten 16—28; augurken 36; breek- 45.90; waspeen 612; bospeen 1819; andijvie 1823 sla 610; bloemkool 7 40; komkommers 822; perziken 2 26; meloen 2051; witte pruimen 9; Reine Victoria 834; witte druiven 81115; Alicante 6783; Frankenthaler 2873; Wetfrisia 45; rode bessen 924; Reine Claude 1636; Emile Royal 82; Trans, de Croneels 6—16; Zigeunerin 1626; Keswick Codlin 59: Manks Collin 524; Learde Mosby 923; Ja mes Grieve 935; Singore Trooisch 1021; Menoni 1128; Beurré d'Aman- lis 523; Beurré de Mérode 420; Clapp's Favorit 1227; Juttepeer 616; William Duchess 18; Thriomphe de Vienne 945; Sinjeur d' Esperen 518. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid Red.) Democratie in woord en daad In- het dagblad van de democratische socialisten, „Het Vrije Volk", stonden op 5 September enige zeer schone woorden over de democratische samen stelling der Colleges van Burgemeester en Wethouders. Men leze; „De samen stelling van de colleges geschiedt vol gens gewoonte aldus, dat zij zoveel mo gelijk een afspiegeling zijn van de sa menstelling van de raad". „Eén partij, die de meerderheid heeft, of een „rege ringscoalitie" overschrijdt de democra tische regel, als zij zich van alle wet- houdersposten meester maakt". Eén dag later, op 6 September, heb ben verschillende vertegenwoordiger» van de Partij van de Arbeid blijk ge geven zich van deze democratische regel weinig aan te trekken. Twee frap pante voorbeelden uit mijn nabijheid leveren het bewijs, het ene in een grote, het andere in een kleine ge meente. Hoewel 48 °/o van de stemmen, bezft de P.v.d.A. in Den Helder 12 van de 23 zetels. Niettemin heeft deze partij het dienstig geoordeeld om alle 3 wet houdersplaatsen aan zich te trekken. In de kleine gemeente Oterleek, waar het kiezerscorps bijna man voor man te overzien is, kwam de neutrale partij, door een vacantiereis van één harer aanhangers 3/4 stem te kort voor het behoud van de andersdenkende meer derheid van 4 tegen 3 Partij van de Ar- heid-zetels, met het gevolg dat de meerderheid van 4 in handen van de Partij van de Arbeid kwam. Traditie was in deze gemeente 1 socialistische wethouder en 1 neutrale (plaatselijk belang). Desondanks werd ook hier de drie-kwart stemmeerderheid te baat ge nomen om beide wethouders uit de P.v.d.A. te recruteren. Het „let op mijn woorden, maar kijk niet naar mijn daden" blijkt derhalve in de praktijk der wethoudersverkie- zing nog alleszins waar te zijn. Mr. Dr. C. BERKHOUWER. Roekeloos Op Vrijdag 8 Juli riet een buschauffeur van de NHADO zich voor de zoveelste maal aan het eindpunt te Camperduin de weg versperd door een op verboden terrein geparkeerde auto. (Of deze auto's hier gewoonlijk uit ge makzucht geparkeerd plegen te worden, is mij niet bekend; wél is mij bekend, dat de ver- keersschilden duidelijk genoeg zijn.) De bussen zijn gewoonlijk overvol, het tijd schema geeft weinig speling en zeker te weinig voor de chauffeur om een agent te zoeken, deze de zaak uit te leggen, de eigenaar van de auto op te sporen, etc., etc. Neen, de man moet practicus zijn en de hem hinderende wagen zélf een eindje verrijden, zoals dit in de stad zo vaak gebeurt. D. K. heeft dit, blijkens Uw verslag ietwat hardhandig gedaan, mede onder invloed van de drukte, de tijdschaarste, de hitte en de er gernis over de „Heren" mede-weggebruikers. Dat was natuurlijk fout en in hoge mate ver werpelijk. Men mag eens andermans spullen niet moedwillig vernielen, ook niet als men woedend is, haast heeft en herhaaldelijk ge treiterd is. De man verdient straf en krijgt dan ook straf voor zijn vernielzucht. Maar, waarde Redacteur, hoe kunt U hier nu het woord Roekeloos gebruiken? Deze man was niet roekeloos; niets van dit al. Was de auto in niet roekloos; niets van dit al. Was de auto in kwestie een man geweest, hij had een gewone miulpeer opgelopen. De NHADO is één van de betrouwbaarste busondernemingen hier uit de buurt, op welke door Uw verslag, ten onrechte, een blaam van Roekeloosheid wordt geworpen. (Dat is een ver keerde conclusie. - Red.). Waar U de roekeloosheid op de weg zo gaame aan de kaak wilt stellen, zie ik met belangstelling Uw commentaar tegemoet op de straf welke de beschonken chauffeur zal krijgen, die enkele weken geleden twee voor bijgangers dood reed, en na een verhoor, op vrije voeten werd gesteld. U beleefd dankend voor de verleende plaats ruimte. Hoogachtend, EEN BERGENAAR. Dat commentaar krijgt U nh al: die straf kan, wat ons betreft, niet gemakkelijk te hoog zijn. En liefst met levenslange in trekking van het rijbewijs. Red. Belangrijke redevoeringen op agrarische E.C.A.-dag ie Utrecht Op de agrarische ECA-dag in Utrecht heeft de heer B. H. Thibndeaux, direc teur van de voedsel- en agrarische af deling van de ECA-missie te Parijs, een rede gehouden over de Nederlandse landbouw in het kader van het Euro pese herstel-program. Spreker bracht hulde aan de „op merkelijke" prestaties, die in Neder land op landbouwgebied zijn verricht De Nederlandse landbouw heeft ech ter nog aanzienlijke moeilijkheden te overwinnen, waarbij valutaproblemen en het wegvallen van de Duitse markt factoren van belang zijn. De heer Thibodeaux legde de nadruk op het werk van de E.C.A. in het belang van de Nederlandse landbouw. Spreker verwelkomde de plannen voor de eco nomische samenwerking en eenmaking van Europa. De rede werd beantwoord door mr J Linthorst Homan uit Groningen, die zeide dat de vraag der juiste produc tie samenhangt met het bevolKings- viaagstuk, met de koopkracht en met de handelspolitiek. En daardoor ook met de nationale- en internationale industrie. Men vindt de sterkste land bouw daar, waar tevens het sterkst is geïndustrialiseerd. Bij het spreken van „levens-standaard" denkt men aan heel de samenleving en daarbij kan en mag de landbouw niet apart staan. Toch moet er één ding aan de landbouw zelf worden overgelaten aldus mr. Linthorst Homan, n.l. het productieplan en de productie zelf. Daarin heeft de boer door zijn erva ring van generaties de meeste erva ring. In Europa zijn thans op agrarisch gebied vijf dingen gaande, zo vervolg de spreker, ten eerste het werk der OE.E.C. te Parijs, vervolgens het bu reau der F.A.O. in Rome, in de derde plaats de samenwerking tussen de landbouworganisaties der Marshall- landen, ten vierde het contact voor bijzondere producten, als b.v. zuivel en tenslotte de economische conferen ties der Europese beweging. Sprekende over de „Europese land bouw" zeide mr. Linthorst Homan vervolgens, dat het levensgevaarlijk zou zijn, het plannenmaken over te laten aan niet-deskundigen en dat zulke plannen geruime tijd van voor bereiding en uitvoering vergen. Het komt mij voor, aldus spreker, dat de E C.A.-werkers dit goed inzien, doch dat men in de Verenigde Staten nog wel eens met misverstand te kampen heeft. De landbouwcrisis van 1930 heeft geleerd, dat de landbouw niet nationaal kan of mag worden gezien. Uit Parijs komt echter nog altijd geen Europese oplossing Is het niet hoog tijd, dat Europa een oplossing vindt? Gebeurt dat niet, dan voelen de boe ren zich verloren. Zij zijn zich ervan bewust, dat het voortbrengen van hoogwaardige producten, die zeer ar beidsintensief zijn, hun bijdrage kun nen leveren tot het herstel en de Ont wikkeling van ons werelddeel. De kaart van Jandbouwend en tuinierend Europa moet nog wat veranderd wor den, doch hij kan zijn structurele beeld behouden, zo zeide mr. Linthorst Homan. De boer durft het echter nog niet aan. Positief gezegd, zo besloot spreker, zodra de regerigen in staat zijn, het sein te geven, zullen de boe gen de had aan de ploeg slaan en de stoot aandurven. Gebeurt dit niet, dan zijn wij verloren.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3