De kop van Noord-Holland is het dorado van alle soorten hengelaars LONDENSE De veilingen teZwaag en Blokker IN NOORDHOLLANDS FRUITTUIN Een geweldig bedrijf MET EET U NIET DE nheid voor meisjes ter te worden op- ige leiding, en prettige werk- e salariëring. Ook Schermerweg 84. spnopruimingen en enkele stuks met' sfoutjes. i 7.48, 7.28 roortassen 9.92 Lederhandel ALKMAAR. Duizenden zoeken de waterkant op VACAMT lE.Gifc'&C UlE.DE.Nl 9. andere tekortkomingen moet letten, doch men hoort of ziet zelden iets van haar. Meer dan vierhonderd duizend hen gelaars betalen jaarlijks hun bijdrage tot „verbetering van de visstand". Deze „bijdrage" is kort geleden zo aanzien lijk -verhoogd, dat er hengelaars zijn r»K KOP VAN NOORD-HOLLAND is voor iedere hengelsportliefhebber het beloofde land. De polders met hun ontelbare sloten en slootjes, waarbij in het bijzonder het Rijk der Duizend Eilanden genoemd moet worden, de kanalen en meren, waarbij het IJselmeer het voornaamste is en ook de nabijheid van de zee maken Noord-Holland boven het IJ tot een dorado voor de hengelaar. Het i, jan ook niet te verwonderen dat, op voetballen, schaatsenrijden en zwemmen na, geen sport zo druk beoefend wordt als hengelen. Jongens van zes jaar zitten i met een stokje, waaraan een touwtje bevestigd is, stekeltjes te vangen en de bengelaars die de zeven kruisjes al achter de rug hebben en het dobbertje niet joed meer kunnen zien, zitten met een paar geweldige drijvers te snoeken. H'ist u dat ons land niet minder dan vierhonderdduizend regelmatige hengelaars telt? En hierbij zijn de stekeltjesvissers en de z.g. Pinksterhengelaars niet mee gerekend. NU het hengelseizoen enkele maanden geopend is en de gemiddelde vang- gten van dit seizoen te overzien zijn, hebben wij hier en daar eens een kijkje in de provincie genomen om zodoende een goed overzicht te krijgen. Het is ons gebleken dat over het algemeen de vangsten minder zijn dan verleden jaar. Slechts een enkele plaats in de provin cie maakt hierop een uitzondering. „Hengelaars zijn luiaards, die met een stok in hun handen langs de wa terkant lanterfanten", wordt dikwijls gezegd. De werkelijkheid is, dat als de stadbewoner 's ochtends om drie uur nog in Morpheus' armen ligt. op de ka mer van de hengelaar de wekker af- i loopt en als tegen vier uur de duister nis voor het daglicht moet wijken, loopt hij reeds door de polder of roeit in een bootje naar zijn vlsplekje. En dan is het nog geen lanterfanten, want hengelen eist voortdurende concentra tie. Als de hengelaar gaat snoeken, zal hij niet in het zonnetje langs de water kant gaan zitten, doth met zijn zware laarzen vele kilometers in moeilijk ter rein afleggen. Weer of geen weer, hij gaat. Hengelaars zijn dronkaards" zegt de volksmond en op „spot"-plaatjes zien we een hengelaar afgebeeld uit wiens jaszak een fles jenever steekt, Deze in sinuatie weerleggen zou niet de moei te waard zijn. Iedereen hengelt Het mooie van de hengelsport is dat er geen standsverschil bestaat. Artsen, bankdirecteuren, middenstanders en scharenslijpers vinden elkaar aan de waterkant, bespreken samen hun kan sen en wijzen elkaar de plekjes die, ge zien de weersomstandigheden, die dag waarschijnlijk de beste zijn. Het duurt soms jaren voor een hen gelaar zijn viswater kent, voor hij weet welk aas de vissen er het liefst heb ben, waar de bodem uit klei, grint of modder bestaat, waar de overgangen zijn, waar verrassingen als stukken prikkeldraad of takkenbossen liggen en waar er waterplanten groeien. Heel be langrijk is het voor hem ook te weten waar zich de diépe plekken bevinden en waar de bodem oploopt. Dat ook intellectuelen tegenwoordig hengelen, is niet de enige ingrijpende verandering. Er werdt tegenwoordig geen concours meer gehouden of er zijn enige vrouwelijke deelnemers. En haar aantal groeit! Het is tegenwoordig heus geen zeldzaamheid meer als men naast de man ook „moeder de vrouw" met een hengel aan de waterkant ziet. Niet zo eenvoudig. De grootste fout odie buitenstaanders maken, is dat zij denken dat hengelen heel eenvoudig is. Ze hebben het alle maal zelf wel eens gedaan en er is niets aan: je neemt maar een goeie ste vige hengel, je bindt er een snoertje aan en aan het eind van dat snoertje doe je een stukje deeg of een worm. Je gooit in en de vis is wel zo stom om te bijten. Simple comme bonjour! De ras-hengelaar weet wel beter. Voor iedere vissoort heeft hij een ander snoer en hij let er nauwkeurig op dat ze evenredig in sterkte zijn met zijn hengel; liefst zo licht mogelijk. Dan gaat hij naar de plek waarvan hij door zijn jarenlange ervaring weet dat daar de meeste vis zit van de soort die hij wil vangen. Hij is er bijna zeker van dat hij slechts die vis zal vangen die hij wil hebben. Hoe hij daar zo zeker van is? Och, dat is ook eenvoudig: Een snoek bijv. is een roofdier; hij leeft vlak onder de oppervlakte van het wa ter en hij schiet wild op zijn bewegende prooi af, de drijvers in zijn woeste vaart meetrekkend (dit is overigens nog niet het teken om te „slaan"). De karper daarentegen leeft op de bodem van het water. Hij zal levend aas geen blik waardig keuren en hij zal zich bijna uitsluitend voor broodspijs inte resseren. In tegenstelling tot de snoek zal hij de dobber niet in woeste vaart ondertrekken, want de karper is heel wantrouwend. Tussen het vissen op snoek en het vissen op karper liggen de tientallen variaties die iedere hen gelaar behoort te kennen. Hij moet van iedere gewoonte een voorliefde van el ke vissoort op de hoogte zijn. Goed hengelen is niet eenvoudig. Voorschriften en tekortkomingen. In tegenstelling tot bijvoorbeeld Amerika, waar Roosevelt een harts tochtelijk hengelaar was, waar Truman wat dit betreft niet voor hem onder doet en waar de overheid zich veel ge legen laat liggen aan het onderhoud van het water, ondervonden de henge laars in Nederland soms veel tegen kanting. Poldersloten, die eens prima viswa ter waren, groeien dicht en worden tot muggennesten; het water vervuilt en de vis sterft er uit. In andere vaar ten lozen fabrieken hun voor de vis sen dodelijk afvalwater. Dan is er water waar slechts weinige heng-ïaars wogen komen of waar slechts een enkeling in de berm mag lopen. De voorschriften die deze kleine categorie in acht moet nemen hebben de vorm van een waslijst aangenomen en de hengelaar zal niet eens verbaasd meer zijn als hij eerstdaags hoort dat hij langs de waterkant geen pijp meer mag roken. Er is een Rijkscommissie die "P de vervuiling van het water en op die de vereiste vergunningen slechts met de grootste moeite of helemaal niet kunnen betalen. Het is dan ook niet te verwonderen dat „De Hengelsport wereld" enkele hartige artikelen aan dit onderwerp wijdde en zich. afvroeg waar de kapitalen, de z.g. bijdragen, die de hengelaars jaarlijks voor ver betering afdragen, blijven. Dit is voor iedere hengelaar een raadsel. Wordt het niet tijd dat de minister de oplos sing van dit Raadsel aan de hengelaars bekend maakt? Een andere bron van ergernis voor de hengelsportverenigingcn is het pachtbesluit 1941. Dit pachtbesluit. dat destijds door de Landstand werd inge voerd en waaraan de bezetters streng de hand hielden, werd nog steeds niet Communisten 30 km van Amoy Sterke communistische strijdkrachten zijn gevaarlijke nieuwe aanvallen in de richting van Kanton en Amoy begon nen. Volgens berichten, die te Hong kong binnenkomen, bevinden zij zich op ongeveer 30 km van Amoy, dat door een derde van zijn bevolking ver laten is. Daarentegen zou de stad vol zijn met nationalistische versterkingen.) Rondom Kanton is levendige guerrilla activiteit. Tsjiang vraagt Japanse hulp. Volgens een correspondent van de „Daily Graphic" te Tokioheeft Tsjiang Kai Sjek generaal Hirpsji Nemoto „met de leiding belast van zijn plan, waar aan hij zich als een wanhopige aaneen laatste grashalm vastklampt, om huur lingen van de Japanse luchtvloot te ge bruiken' tegen de Chinese communis ten". De correspondent voegt er aan toe, dat generaal Nemoto, 58 jaar oud, een van de vooraanstaande deskundigen voor China was van het voormalige keizerlijke Japanse leger. ZONDE. P. WOOftDEM herzien. En als dan het enige antwoord van de minister is dat de nieuwe vis serijwet op de helling staat, dan ver- keren de hengelsportverenigingen weer in tweestrijd en durven zij slechts het minimum aan jonge vis uit te zetten. (Wordt vervolgd). (Nadruk verboden). Ceen loonsverhoging voor Britse spoorwegarbeiders Een door de Engelse regering in gestelde verzoeningsraad heeft de eis tot verhoging van het loon der Britse spoorwegarbeiders met tien shilling per week, welke door de vakvereni gingen der arbeiders was gesteld, met algemene stemmen verworpen. Bij de vakverenigingen zijn 477.000 arbei ders aangesloten. De directie der (ge nationaliseerde) spoorwegen en de vakverenigingen hadden bij voorbaat verklaard zich naar de uitspraak van de verzoeningsraad te zullen schik ken. Enorme hoeveelheden fruit; massa's emballage Twaag, Blokker, Schellinkhout, Wijdenes, Wognum.Voor de meesten zullen deze namen weinig zeggen, het zijn dorpen in West-Friesland, dat is al. Wellicht dat enkelen begrijpen, waarom het gaat, wanneer we er aan toevoegen: de Bangert, in het voorjaar het doel van zo menige excursie naar de bloeiende fruitbomen. Al die dorpen samen en nog vele er bij, vormen één groot gebied, waar de takken van de appel- en perebomen thans buigen onder een last van rijpend fruit. Het is de vruchtenvoorraadschuur van Noord-Holland. Op som mige plaatsen denkt men te staan in een woud van fruitbomen. De ene boom gaard grenst er aan de andere, de bessenboompjes, die in de voorzomer hun oogst leveren, vormen een dicht struikgewas en daartussen verheffen zich de hogere bomen: appels, peren en pruimen. Of de opbrengst dit jaar niet zeer Weer een oude man beroofd Naar eerst thans bekend wordt, is in de nacht van Dinsdag op Woensdag jl. om half één een aanslag gepleegd op de 60-jarige C. J. S. uit 's-Gravenhage, die zich bevond op een niet bebouwd terrein aar* de Kranestraat te Den Haag. De man werd vermoedelijk met een steen geslagen, tengevolge waar van hij bewusteloos in elkaar zakte. Vijf en een half uur is S. daar blijven liggen en toen aangetroffen. Hij miste zijn portefeuille, waarin zich f 220 be vond. S. is naar het ziekenhuis aan de Zuidwal vervoerd. Zijn toestand is niet ernstig. POST VOOR TERUGKERENDE MILITAIREN. j Post, bestemd voor de naar Neder land terugkerende militairen aan boord van de troepenschepen, „Kota Inten" en „Sibajak" welke in een der tussen havens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 15 September a.s. in Ne derland worden ter post bezorgd. In het adres moet worden vermeld „op thuisreis naar Nederland". Wanneer men er in deze tijd van het jaar komt, zijn alle handen nodig, dan wordt er gewerkt, zolang de dag duurt en het resultaat is, dat 'n ware hoorn des overvloeds over Nederland en het omringende buitenland wordt uitgestort. Iemand, die het niet van nabij heeft gezien, kan zich er geen voorstelling van maken. Neem de enorme fruitveiling te Zwaag. Wie er heengaat, loopt eerst door hele straten van emballage. De lege kisten worden er niet geteld bij dui zenden, maar bij tienduizenden en bij honderdduizenden. Die kisten vindt ge overal. Bij iede re boomgaard staan ze hoog opgetast langs de weg; ieder voertuig, dat ge tegenkomt, is er mee volgeladen. Leeg stromen ze uit de enorme opslagruim ten van de veilingen te Zwaag en te Blokker, vol keren ze terug naar de reusachtige uitstalruimten. Van die uitstalruimten kan men zich nauwelijks een idee vormen. Zó groot zijn ze, dat men bij hol betreden even bevangen wordt. Die te Zwaag ls 11.200 vierkante meters groot, 160 meter lang en 70 meter breed. De spoorwagens uit Duitsland. Tsjecho-Slowakije en waar al niet vandaan, die we er in aantref fen, verzinken in het niet. En dan weer kisten. We proberen te tellen hoeveel er staan aan een van die sta pels, maar we komen er niet uit en weten niet of het er 20.000 of mis schien 40 of 50.000 zijn. Het is een geweldig bedrijf. Optimistische geluiden Intussen draait in de veilingzaal de wijzer. De ene partij na de andere wordt verkocht, dat gaat zo uren door. Hoe de prijzen zijn? De klanken die we horen, zijn op gewekter dan we verwacht hadden. Maar. zo verzekert ons de heer Dui- ves, directeur van de veiling te Zwaag. dat is alleen toe te schrijven aan de goede kwaliteit. Op kwaliteit wordt hier reeds lang gewerkt, in Duitsland en ook in Engeland is ons product zeer in aanzien. Bij de vroege peren, die vlug weg moesten, mede in verband met het warme weer was de opbrengst wel eens wat tegengevallen, maar onver kocht was, alleen de afval gebleven, het „kroet". Over enkele dagen zou de verkoop van liet latere fruit beginnen dat go»d kon worden bewaard en ten aanzien van de prijzen daarvan bleek hij betrekkc'kk optimistisch. Ongeveer dezelfde ervaring had men opgedaan aan de veiling te Blokker. groot was geweest? Normaal, zo zei men ons te Blokker. Er is meer dan verleden jaar, maar het volgend jaar zal er weer meer zijn. We keken even verwonderd op. Ja, U moet begrijpen, er komen ieder jaar nieuwe aanplantingen bij. De vooruitgang van dit jaar schrijven we vooral op rekening daarvan. Maar is er dan geen verschp, doordat de oogst mee- of tegenvalt? Natuurlijk, wel wat. Maar dat blijft binnen bepaalde grenzen. U moet niet vergeten, dat alles hier hoe lan ger hoe moderner wordt ingericht. Vroeger kende men de knepen niet zo als tegenwoordig. Om een voorbeeld te geven, voor een goede bestuiving is 't nodig, dat naast Reine Claude Reine Victoria wordt geplant. In de oude boom gaarden stond alles dooreen: appels, peren, pruimen. Met het oog op een goed bespuiten wordt dat tegenwoor dig als een onding beschouwd. Kwali teit en bedrijfszekerheid, dat zijn twee kardinale dingen in het fruitkwekers- bedrijf geworden. In de Bangert Bij wijze van afscheid aan Noord- Hollands fruittuin, reden we de Ban gert door, het oudste gedeelte er van en misschien tegenwoordig het minst I E ZWEEDSE KOOPVAARDIJVLOOT De Zweedse koopvaardijvloot, waar van de helft der tonnage de laatste vijf jaren door nieuwbouw werd ver vangen, mag thans tot de modernste ter wereld worden gerekend, aldus werd verklaard op het Congres van de Zweedse Vakvereniging voor Zee lieden. Ook werd gewezen op de grote sociale verbeteringen voor het varen de personeel, daar de lonen in de laat ste jaren met niet minder dan 60 procent werden verhoogd. AANKOOPMACHTIGING VOOR NEDERLAND VERMINDERD De ECA heeft een reeds aan Neder land verstrekte machtiging voor de aankoop van vliegtuigen en onderdelen in de V.S. voor aflevering in het derde kwartaal van 1949 verminderd met een bedrag van 385.000 dollar. goede. Want hier staat nog dikwijls alles bont dooreen. Naast een boom, waarvan de pruimen rood afsteken legen het donkere uerfstgroen, zien we er een, waarvan de takken zwaar onder een last van goudgele appelen, bij een derde zijn de grote, grauw bruine peren nauwelijks "zichtbaar tus sen het loof. Maar vruchten zijn er bij massa's. Evenals kisten, die in grote stapels langs de weg staan. Fruit, fruit, fruit Het is een bloeiend bedrijf, dat zich veilig weet onder de beschermende hoede van een machtige kwekersorga nisatie en dat zijn culturele centrum vindt in Hoorn met zijn fruitbouw- scholen en voorlichtingsdiensten. Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur Stro-complex 161. Het vlot drijft snel stroomaf- sen zijn Blij, dat ze weer eens iemand waarts. En plotseling zien de drie hond- uit de beschaafde wereld zien. Als je jes in de verte een negerdorp opdoe hier ook zo afgelegen woont.." Pepi men. Een vrolijk groepje negers begint geeft geen antwoord. „Oh kijk. daar te dansen zodra ze het vlot aanzien hangen ze nog een doek op", roept Pom. komen, en veer anderen zijn bezig een „Wat zou daar op staan?" Als de Pan- groot doek >ver de rivier te spannen ko-negers het doek ontrollen, lezen de met „Welkom!" er op „Wat hartelijk!" verbaasde broertjes: „Wacht niet tot roept Pim uit „Weet je nog, dat stond straks! Wij heerlijk baks!" „Ach, ze ken- op de tijgerkooi ook!" „Ja en zegt je nen hun taal nog niet zo goed", zegt dat niets?" vraagt Pepi, terwijl zijn ha- Pim medelijdend „Maar ik begrijp het ren hem te berge rijzen. „Ik begrijp toch wel. Ze willen natuurlijk een heel goed, wat dat bord betekent", lekker maal voor ons klaarmaken!" roept Pim verontwaardigd. „Die men- IX. WOLLIGE STAPELS op de armen druppelen nieuwelingen van het kledingpaleis naar „hun" onderdeel. Met een finkse klap wordt het hele zwikkie in een hoekje van het gebouw gedepo neerd. De volgende af te werken order omvat het vullen van stro zakken. Zo'n strozak schijnt niet alleen stro te moeten bevatten, maar ook sensatie, 'n Strozak hoort bij 't leger, dat begrijpt iedereen, 'n Leger zonder strozakken zou niet echt meer zijn, de stoerigheid zou er van af raken. Dit mag in geen ge val gebeuren. Iedere recruut die na lang tasten eindelijk het keurig opgevouwen strozakken-stelletje uit zo'n plunjezak weet fe vissen, is blij. Blij, omdat nu datgene gebeu ren gaat waarover vader en ieder ander die het weten kan, zoveel spannends verteld heeft; het vullen van de strozak. Achter de kazerne gebouwen bevinden zich de garages. Om die te bereiken moet men een groot plein oversteken. Heeft men dit eenmaal gedaan, dan is er stro. Stro in balen, stro in pakken, stro op hopen en stro op stapels. Het bulkt van het stro. De balen spitsen bijna tegen het plafond. In deze orgie van gele sprietjes staan hon derden jongens met blauwe stelle tjes die gevuld moeten worden. Honderden handen graaien in het losse spul en proberen het in de zakken te stampen. Maar het gaat niet licht. Het stro is weerbarstig en wil overal heen, behalve in de zakken. Er wordt wilder gegraaid en er wordt om hulp gevraagd. Iedereen ziet iedereen wroeten en probeert eens diep te zuchten. Stof hangt in dikke dodden in de garage ruimte. T)e atmosfeer is bezwan gerd. Het zweet gaat parelen en de stof gaat kleven. De strozakken vorderen maar langzaam. En steeds komen er meer mensen die rustig willen slapen. Maar voor hen is geen plaats. Er kan niet meer bij. Het losse goed raakt op. De kabels rond de balen moeten er aan. Er wordt getrokken en er wordt op getrapt, maar de kabels blijven ka bels. Totdat iemand met een stang de verbintenis weet te verbreken. Alles grist en grabbelt nagr die ene baal die los is. Staaldraad en al verdwijnt in de strozak. Overal strozakken en overal recruten. Welke was het ook al weer? Er worden mysteries geboren maar niet opgelost. Er verdwijnen re cruten met volle strozakken en er blijven recruten met lege, netjes op gevouwen zakken over. En toch hebben deze knapen de slag om het stro soms al gewonnen. Er wordt zwaar geketterd. „Verdomnïe", zegt een bezweet Rotterdammer tegen een niet be zweet Hageneesje, „jij hebt mijn spulletjes gegapt. Lelijke sloeber, geef hier dat zootje of ik zal die lichtknoppen van je verduisteren". Het geval RotterdamDen Haag is een mysterie dat opgelost wordt, zij het ook na het leggen van veel knopen. M'n buurman probeert me de gele substantie onder de vingers weg te ritsen. Dit lukt hem wonder wel, want ik heb de handen vol om nog iets geels in het blauw te prop pen. Even later is hij echter het touwtje kwijt waarmee de buik van de dikzak dient te worden dicht- geregen. Ik groei. Het touwtje is als de naald. Buurman is ten einde raad en probeert een stukje te „lenen". Hem resten slechts boze woorden. Een stofwolk onttrekt hem aan m'n roodgewreven ogen. Iemand probeert z'n bolrond-gepropte strootje een weinig vorm te geven. Hij gaat er op liggen, maar rolt er af. Hij gaat er op zitten, maar het helpt niet. Niets wordt platter. Even later priemen kwade hakken in het broze zakkenlijf. Er wordt gedanst. Er kraakt iets. Droge strootjes ste ken door de nieuwe openingen. Er wordt verder getrapt en geschopt en de strozak rolt vadzig heen en weer. De ttrozak blijft bol, sterker nog, wordt steeds ronder. Het is om te gillen. TRIBUNE ÏJE LONDENSE politieke arena is deze week uitgestorven. Terwijl de La bour-matadors Cripps en Bevin te Washington een strijd op leven en dood voeren tegen het sterling devaluatie- spook, ligt -het politieke zwaarte punt anderzijds in het doorgaans zo stille Engelse badplaatsje Bridlington. De afgevaardigden van acht millioen Brit se arbeiders zijn er verzameld op het 81e jaarcongres der TUC. Daar vrijwel alle levensgeneugten al of niet welwil lend verstrekt worden bij de gratie van een paar dozijn grote vakbonden, zijn de ogen van iedere geïndexte, genum merde en genationaliseerde Brit ge richt op dit traditionele vakbondenfeest, het laatste vóór de algemene verkiezin gen. Evenals op het vorige badfestjjn, dat verleden jaar te Margate gehouden werd, verwacht men niet dat er zich te Bridlington verrassingen zullen voor doen. De machtigste vakbonden, waar onder die der transportarbeiders de grootste ter wereld staan wederom solidair achter het TUC-bestuur en daarmede achter de loonstabilisatie-po- litiek der regering. Hoe zuur zij dit in wendig ook mogen vinden, zij zijn er zich van bewust, dat een openlijk con flict met de regering tegen elke prijs vermeden moet worden, wil Labour nog een schijn van kans hebben in de volgende verkiezingen. Een meerder heid van twee millioen „blokstemmen" ten gunste' van Cripps' stabilisatie van lonen, prijzen en winsten, wordt dan ook verwacht aan het einde dezer Bridlington-kuur, die Labours verkie zingscampagne heeft ingeluid. TERWIJL de puffende Londenaar de eerste oesters van het seizoen naar binnen liet glijdengingen zijn ge dachten terug naar die zonnige Zon dagmorgen tien jaar geleden, toen 't eerste valse luchtalarm door de hoofd stad gierde en detotale Londense luchtafweer op dat moment nog slechts bestond uit zegge en schrijve één museumstuk van een kanon, op de WestminsterbrugNu, tien jaar later, tracht hij de onlangs door een Duitser uit het Roergebied ge maakte opmerking te verwerken, dat Duitsland nog slechts één nederlaag nodig heeft om de wereld te regeren KLEINE DAVID, de ,,wonderpredi- ker", heeft weer een hemelreis gemaakt. Ditmaal per vliegtuig, hals over kop te rug naar Amerika. Hij heeft nog nooit zo'n pech gehad. De malaise was ver leden week al begonnen in Birming ham. nadat die lieve telefoniste uit zijn Londense hotel aan de pers had uitge legd waarom zij ontslagen was. U weet wel, dat donkere Hyde Park, die slaap kamers en het 9-karaats armbandje. Laat manager Hoekstra vlak daarna in Birmingham zo'n maagpijn krijgen, dat Kleine David op staande voet om een gewone dokter moest telefoneren! Aan het hele handenopleggen had hij niet eens gedacht. Het publiek wèl. Zondagavond liep de zaal stampvol, tweeduizend koppen welgeteld, maar grotendeels „ongelovigen". Het werd 'n oproer. Van alle kanten schreeuwde men, dat Kleine David een oplichter was, wegens die wereldse dokter en dia maagpijn van Hoekstra. Het was na tuurlijk niet beleefd om zoiets hardop te zeggen, de mooie show met orgel en al te doen stopzetten en de „prediker" van het toneel af te fluiten. Daafie werd zo nijdig, dat hij Maandag meteen zijn terugreis boekte naar New York, hoewel hij nog een week in Birming ham moest optreden en daarna nog vier weken in andere Engelse steden. Zijn vertrek ging nog geheimzinnig ook. Zijn vliegkaartje stond op naam van „David Hoekstra, student", in plaats van op David Walker, zijn eigen naam. Is er dan niets wonderlijks meer aan Kleine David? Zeker, hij is en blijft iets aparts. Toen hij naar het verlos sende vliegtuig rende in een lichtblauw swing-pak, had hij keurige witte glacé handschoenen aan, ondanks de hittegolf. En Hoekstra? Hij wacht in Londen op de terugkomst van zijn broodwinner, die volgens hem „alleen maar even op vacantia is gegaan. Naar wij nader ver nemen waren Hoekstra en David bei den uit hun Londense hotel gezet, na hun affaire met de telefoniste. NA de ballonlanding hier van Joseph van der Straeten en de zwemtocht van Femand de Moulin vragen enige En gelse nuchterlingen zich af wat de Belgen tegen de nette Britse kanaal boten hebben, wier diensten zij 20 omslachtig vermijden. EIGENAREN van dure televisietoe stellen mopperen op de BBC wegens de vele herhalingen in de televisie-pro gramma's. Zij zeggen, dat, als zij dub bel willen zien, de ouderwetse methode dan altijd nog veel aangenamer en ze ker heel wat goedkoper is. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). (Van redactiewege bekort) Als werkend lid der N.C.V.B. voel Ik mij verplicht te zeggen, dat ik in het ingezonden stuk van de heer Jac. Duif over het vraagstuk van onze jongens in Indie iets gemist heb. Dat is het vragen naar wat God van ons eist. Met d« hand op de Heilige Schrift durf ik t* zeggen, dat ons volk het zo heeft ge wild en dat Gods straffen nu volgen. Lees Lucas 2025 maar. Daarin staat, dat Christus toen Hij verzocht werd 'n penning toonde en zeide: „Geef den Keizer wat des Keizers is en Gode, wat Godes is". En tot die schatting, die wij moeten betalen, behoren ook onze jongens, onder de toelating van God* wijs bestuur in deze Regering. Een simpel bericht in een krant kan een nameloos leed inhouden, maar er kan tegelijk ook een rijke zegen uit voortvloeien. Daarom moeten wij onz» jongens laten gaan in de vaste overtui ging, dat zo het grote plan van God met deze wereld wordt volbracht. Lev* onze vrijheid en die der jongens, maar in nauwe gebondenheid aan Christus. A. DEN HARTIGH SCHUUR Sint Pancras, Sept. 1949. 'fl

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5