Atlantische Gemeenschap gaat zich bemoeien met Balkancrisis Geschilpunten over Unie en Kroon Nieuw handelsaccoord met Duitsland Europese Assemblee sluit eerste zitting AMSTERDAM ien ontspannend. ROOFDIEREN [TLOPEN, EN - REUKEN OERBOERDERIJ TELEF. 3901. tij zegt echter niets, ze niet weet wie ze „ze weet het niet!" wenkbrauwen. „Nu ardig!" zegt hij. „Die ;n goede reden heb- at ze niet weet wie De spanning rond maarschalk Tito (Van onze diplomatieke medewerker). pE VERTEGENWOORDIGERS VAN DE LANDEN van het Atlantische Pact zullen zich, zo heb ik uit betrouwbare bronnen vernomen, met de zich toespitsende crisis tussen de Sowjat-Unie en Zuidslavie bezighouden wanneer zij elkaar in de komende dagen in Washington zullen ontmoeten oni de verschillende bepalingen van hun bondgenootschap verder uit te wer-i ken. Men zal niet zover gaan, de Zuidslavische kwestie tot formeel agenda punt te verheffen. Dat kan men ook moeilijk, want het land van Tito ligt zowel buiten de werkingssfeer van het Atlantische Pact als van die der Wes telijke Unie. Maar desondanks kan men zich levendig voorstellen, dat er be hoefte bestaat, de Balkancrisis en haar mogelijjke gevolgen grondig te be studeren, want de strijd tussen Stalin en Tito raakt wel degelijk de belan den, welke de Atlantische gemeenschap besloten heeft te verdedigen. kunnen worden gestuurd. De Zuid- slaven, trots op hun leger en niet be reid, de verdediging van het eigen land eventueel aan anderen te moeten overlaten, weigerden. De kloof werd spoedig daarop wijder en er zijn poli tieke experts, die geloven, dat dit een van de redenen was, waarom de Russen de zaken in Berlijn niet op de spits dreven. Het is in deze kringen die overigens niet de officiële me ning vertegenwoordigen dat men een openlijke aanval der Russen op Zuidslavie niet tot de onmogelijkheden rekent. Een aggressie-oorlog immers, zo redeneren zij, zou, indien succes rijk, niet slechts Zuidslavie onder werpen, maar bovendien al degenen in de satellietstaten, die gaarne het voorbeeld van Tito zouden volgen, eens en voor altijd onschadelijk maken. Dit zou Ruslands positie in een eventuele oorlog met het Westen aanzienlijk versterken. Washington en Londen ver wachten geen oorlog tUELISWAAR zijn de deskundigen in Washingon en Londen er nog steeds van overtuigd, dat, tot 'welke middelen de Sowjets ook bereid mo gen zijn om Tito binnen de kortst mo gelijke tijd te elimineren, oorlog daar toe niet behoort. De bijeenkomst van de Kominformgeneraals in Sofia behoeft deze mening geenszins te weerspreken. Zij is met zoveel nadruk door de Rus sen bekend gemaakt, dat men haar nel moet beschouwen als een nieuwe zet in de zenuwenoorlog. Intussen: met de Russen weet men pooit precies waaraan men toe is. En ongetwijfeld zijn er ook enige onrust barende verschijnselen waar te nemen. De grens, waarover het best een aan val op Zuidslavie ondernomen kan worden, is de Hongaarse. Juist uit Hongarije zijn in de laatste dagen door Westelijke waarnemers bevestigde be richten over Russische troepenver plaatsingen gekomen. Verder is het tijdstip, waarop Moskou zijn diploma tiek offensief tegen de Zuidslavische regering begonnen is, onheilspellend. De maanden Augustus, September en de eerste helft van October zijn voor moderne gemilitariseerde naties de gebruikelijke periode voor het ontke tenen van een aggressie-oorlog. Ook moet men er rekening mede houden, dat de Sowjets voor een aanval op Zuidslavie van Hongarije uit slechts gelegenheid hebben, zolang het vre desverdrag met Oostenrijk niet gete kend is. Binnen drie maanden na de ondertekening en ten minste de Oostenrijkers en de Westelijke mo gendheden hopen, dat deze nog in de loop van dit jaar zal geschieden moet de Sowjetunie haar troepen uit Hongarije en de Balkanlanden terug trekken. Om Tito's leger. Er is in diplomatieke kringen al verschillende malen op gewezen, dat de ruzie tussen Stalin en Tito waar schijnlijk begonnen is tijdens militai re besprekingen tussen Moskou en de satellietstaten in het voorjaar van 1948. Het Kremlin trachtte zich toen te verzekeren van een maximum aan militaire hulp van de zijde der satel lieten in geval van oorlog. De com munistische staatsgreep in Tsjecho- slowakije was een onderdeel van de zelfde actie. Van Tito eisten de Rus sische chefs, dat het Zuidslavische le ger niet slechts geheel onder Russisch opperbevel zou komen, maar boven dien in elk opzicht een deel van de Russische armee zou vormen, dat naar elk door de Russen gewenst front zou Belgen in training Met het oog op de wedstrijd Belgie Zwitserland op 2 October a.s. in het Heysel stgdion te Brussel zijn de vol gende spelers aangewezen voor de spe ciale training op 15, 22 en 29 Sept.: Doel: Meert Anderlecht)Bogaert (Standard) en Daenen (Tilleur), Ach ter: Aernoudts (Berchem), Gillard (Standard) Saeren (F. C. Luik), Vail- iant (Anderlecht en Oversteyns (Leu ven); Midden: Mees (Antwerp F. C., Carre (F. C. Luik), Van der Auwera (R. C. Mechelen), Blaise (Standard) en Coppens (F. C. Mechelen); Voor: Lem- berecht (F. C. Mechelen), Goovaerts (F. C. Mechelen), Mermans (Ander lecht), Fr. Chaves (La Gantoise), Alb. de Herdt (R. C. Mechelen), Nicolay (Standard), Verbruggen (Antwerp F. C.), Mannaerts (R. C. Mechelen), De Saedeleer (R. C. Mechelen), Thys (Beerschot) en Raes (Ukkel Sp.) Bakker en Pronk Donderdag in het Stadion Tijdens de Donderdagavond in het Olympisch Stadion te Amsterdam te houden wielerwedstrijden zal een 2 x 50 km wedstrijd achter grote motoren worden verreden. Aan de start komen Frosio (Italië), de Fransen Lesueur en Bethery, de Belg Meuleman en de Ne derlanders Pronk, Bakker en De Best. In de achtervolging rijdt Schulte tegen Rik van Steenbergen en Van Est tegen Van Beek. Voorts zal de revanche van het we reldkampioenschap sprint voor ama teurs worden verreden. Hierin starten Patterson (Austr.), BeHenger (Frank rijk), Heid (Ver. Staten), Schandorff (Den.) en de Nederlanders Hijzelen- doorn en Willekes. Optimisme over staking van 't vuren op O.-Sumatra Kolonel Hidayatz, de TNI-comman- dant voor Sumatra, is per vliegtuig te Medan aangekomen, op doorreis naar Kotaradja, met het doel een be zoek aan Atjeh te brengen. Naar zijn mening heeft zowel op Java als op Sumatra de uitvoering van het bevel tot staken der vijandelijkheden een vlot verloop. Te Medan vinden bijna dagelijks besprekingen van de plaatselijke ge mengde commissie plaats en de ver- I tegenwoordigers van de TNI zijn al- I len optimistisch ten aanzien van de tenuitvoerlegging van het bevel tot f bet staken der vijandelijkheden. Zij voegen hieraan toe, dat zich binnen bet gebied van de negara Sumatera Timur geen benden bevinden. Sc'neepvaartberichten Alcinous, 7-9 van Batavia naar Surabaja Aletta (t), 7-9 'van Pladju naar Singapore ^h'aki, New York—Antwerpen—R'dam, 7-9 1200 west Scillies Arendskerk, R'dam—Sydney 7-8 van Cochin - Blijdendijk, New York—Lon- c'cn-R'dam, 7-9 dwars Start Point Corilla 0j, 7-9 van Liverpool naar Curasao Erinna 7-9 te Pladju - Jaarstroom, A'dam- Duala, 7-9 van Grand Bassam Mariekeik, 7-ü van Manilla naar Hongkong Muider- t rk, 7-9 van Lagos naar Takoradi Niger- Uioom, 7-9 van Port Harcourt naar Port Gen- ,!l - Oranjelontein, Beira—A'dam, 7-9 te Zan zibar Polyöorus, Makassar—A'dam, 8-9 te Si.cz Raki, A'dam—Makassar, 8-9 te Sura- tebaja. Ridderkerk, Brisbane—R'dam, 7-9 Marseille - Riouw, 8-9 van Karachi te Bahrein Roepat, Batavia-A'dam, 7-9 van pjeddah Ruys, Batavia—Buenos Aires, 8-9 k Mauritius Salawati, Java—New York, pas- se-,de 7-9 Pantellaria Saroena, 7-9 van Miri ara. Pladju - Slamat, R'dam—Java, 7-9 te lort Said Sumatra, A'dam—Java, 7-9 200 taiil vvest van Ceylon. Sunetta (t), Pladju- bliri, 7-9 op Moesi-rivier Taiisse, Liverpool- A nam, passeerde 7-9 Lands End - Tliemisto, '-9 van Lulea naai Bremen - Utrecht 7-9 san Bandarsharpour naar Bushire Veendam, u- i, van Havanna naar Nassau (Bahamas) uillem Ruys, R'dam—Java 8-9 te Port Said. Friesland, New York—Java, 12-9 te Belawan Verwacht Garoet, 5-9 van Batavia te New ïork Indrapoera, R'dam-Batavia, 8-9 te Lulombo verwacht - Japara (KRL), 7-9 14.30 am van Aden, 17-9 te Belawan verwacht bertosono, lava- R'dam, passeerde 7-9 15 uur Luardafui Marken, Montreal R'dam, 7-9 8 "ur Lands End, 9-9 13 uur te R'dam ver- 7 u t r, Waterman, Java—R'dam, passeerde v i, UUI Ouessant, 9-9 5 uur aan de Hoek au Holland verwacht - Weltevreden, New ark-Java, 6-9 te Singapore. rnsteldij'k. Japan R'dam, passeerde 8-9 jjHl Delftdijk, 8-9 n.m. van Vancouver 7 a sT verwacht -Leerdam, Boston—R'dam, te Norfolk Nieuw-Amsterdam, 7-9 4 uur l'ott dW ^°rk naar Southampton, Havre en Enorme belangen in het spel. Y^fAAR HET NU voor de landen van het Atlantische Pact om gaat is dit: Zij hebben weinig reden om Tito- vriendelijk of dankbaar gezind te zijn integendeel zelfs. Maar indien zjj werkeloos blijven toezien, zal de Sowjetunie zonder enige twijfel Tito kraken en in het Oosten de militaire macht opbouwen, die het Kremlin no dig acht voor de eindafrekening met het Westen, waarvan de communisti sche theoretici onwrikbaar geloven, dat zij eens komen moet. En dit zou be tekenen, dat alle satellietstaten tot eeuwige vijanden van het Westen zou den worden gemaakt- Kan de Atlan tische gemeenschap zich dit veroor loven? De vraag is niet gemakkelijk te be antwoorden. Maar indien de Weste lijke naties in Washington tot'de over tuiging komen, dat een aanval van een grote Europese mogendheid op een kleine iets is, dat zij niet kunnen toe staan, dan zal het nuttig zijn, dit de Russen zo spoedig mogelijk te laten weten. Het is geenszins uitgesloten, dat de Russen eventuele gewapende acties zullen baseren op de veronder stelling, dat het Westente verdeeld is om iets te ondernemen. Hitier heeft dat voor hen gedaan. En het getreuzel der Amerikanen met het verstrekken van militaire hulp aan de Europese leden van het Atlantische Pact en de geruchten over meningsverschillen tussen maarschalk Montgomery en de Franse generaal De Lattre de Tas- signy zijn maar al te geschikt, om de Russen in een dergelijke overtuiging te versterken. Overigens zal het laat ste woord in deze kwestie bij de Ame rikanen moeten berusten zij zijn het immers, die over de atoombom be schikken. KARDINAAL FRINGS DRINGT AAN OP AMNESTIE De Britse hoge commissaris, Sir Brian Robertson heeft bij een Donderdag aan de Keulse aartsbisschop, kardinaal Frings, gebracht bezoek met hem ge sproken over een eventuele amnestie voor de Duitsers, die wegens politieke vergrijpen veroordeeld zijn. Kardinaal Frings heeft 'reeds eerder de gedachte van het verlenen van een dergelijke amnestie geopperd. KONINGIN ONTVANGT DELEGATIES DER RTC. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard der Nederlanden zullen op Maandagmiddag 12 September in het paleis Noordeinde een receptie geven voor de leden van de delegaties der Ronde Tafel-conferentie. Schulte wint de Ronde van Roosendaal Over 138 km werd te Roosendaal een wegwedstrijd voor profs en onafhanke- lijken verreden om de grote kermisprijs der gemeente. Schulte (Den Bosch) won in 3 uur 21 min. 10 sec., vóór La- keman (A'dam) op 47 seconden. Daarna kwamen in volgorde Savelsbefg Hoensbroek; Steenbakkers, Den Bosch; Van As, Roosendaal; H. Smits, Amst.; Bijl, Den Haag; Schoenmakers, Eind hoven; Schellingerhoudt, Zaandam; Theuns (Brasschaet, Belgie), allen in dezelfde tijd als Lakeman. EireFinland 30 In een voorwedstrijd van het tour- nooi om de wereldbeker (de coupe Ju les Rimet) heeft Eire met 30 van Finland gewonnen. De ruststand was 2—0. De Ieren hebben hun zege zonder veel moeite verkregen. Zij speelden veel beter voetbal en domineerden ge durende het grootste gedeelte van de wedstrijd. De held van de dag was echter de Finse doelman Sarnola, die telkens prachtige staaltjes van keepers kunst vertoonde en aan wie het te danken was dat de nederlaag geen debacle werd. De voornaamste punten van me ningsverschil in zake de Nederlands- Indonesische Unie kunnen volgens de diplomatieke correspondent van ANP- Aneta als volgt worden gespecificeerd: de Unie-raad, het interparlementaire college, het Unie-gerechtshof en de functie van de Kroon als hoofd der Unie. De Unie-raad heeft naar Indo nesische smaak te veel gelijkenis met een Unie-kabinet om in deze vorm aanvaardbaar te zijn. Men stelt zich aan die 'kant op het standpunt, dat de ministers van elke Unie-partner uit sluitend verantwoordelijk zullen moe ten blijven tegenover hun eigen land en niet tegenover de Unie in haar geheel. Volgens dezelfde redenering is men aan Indonesische zijde tegen een in terparlementair college, dat overeen komst zou tonen met een Unie-parle ment en verwerpt men ook de gedach te van een Unie-gerechtshof. Wat de Kroon betreft blijft men vasthouden aan het standpunt, dat deze slechts de functie van een sym bool mag hebben. Het zou, zo zegt men in Indonesi sche kring, beter z(jn om na de overdracht van de 30uvereiniteit de praktijk te laten uitwijzen hoe be paalde vormen van samenwerking tussen de Unie-partners tot stand zullen komen en levende inhoud zullen krijgen. Dr. Van der Vaart Smit Maandag in cassatie De Bijzondere Raad van Cassatie zal op 12 September a.s. behandelen het cassatieberoep van Dr. H. W. van der Vaart Smit, thans gedetneerd, die door het Amsterdamse Bijzonder Gerechts hof is veroordeeld tot 9 jaren gevange nisstraf met aftrek van prevensief. Hij is veroordeeld op grond dat hij goed keuring heeft gehecht aan het in de Nederlandse pers publiceren van een artikel, dat beledigend was voor het Nederlandse vorstenhuis en de toen maals in Londen zetelende regering, het voor de radio houden van pro- Duitse toespraken en het aan vervol ging blootstellen van prof. Schilder en diens rechterhand, de heer Scheps. Profest van Tsjechoslo- waakse geestelijkheid Volgens een zegsman van kerkelijke zijde heeft reeds het merendeel der priesters van zeventig procent der roomskatholieke parochies in Tsjecho- Slowakije protestbrieven ondertekend tegen het voornemen van de regering tot uitvaardiging van een wet, volgens welke de staat de algehele controle over de kerken zou verkrijgen. De protestbrieven, allen gelijkluidend, worden door de pastoors der parochies 'naar het centrale actie-comité gëzon- den. Omzei 150 millioen dollar Woensdag is een handelsovereenkomst tussen Nederland en West-Duitsland gesloten. Van de zijde van West-Duitsland heeft men er in toegestemd invoerver gunningen te geven zonder restricties, behalve voor enkele goederen, welke voorkomen op een korte kwantitatieve lijst, vooral van landbouwproducten, o.a. verse groente, vis, spiritualiën, za den en aardappelen. Voor deze goede ren zijn maximumeontingenten vastge steld. Afgezien van deze uitzonderingen zal de vraag in Duitsland bepalen, wat Duitse importeurs kunnen kopen van Nederland en de overzeese gebiedsde len. Nederland van zijn kant heeft toe gestemd, dat de opbrengst, welke het verkrijgt uit zijn uitvoer naar Duits land, besteed zal worden in West- Duitsiand. Nederland is er ook mede accoord gegaan, per kwartaal voor ten hoogste 8 millioen dollar goederen in te voeren, vallende onder bepaalde groepen. West-Duitsland heeft toegezegd be paalde hoeveelheden wasproducten, Irali en steenkool uit. te voeren, ter wijl Nederland uitvoervergunningen zal geven voor bepaalde minimum- hceveelheden copra, palmolie, palm- pitten en cocosolie. Hiermede is voor zover mogelijk gezorgd voor een re delijke voorziening van beide landen met deze belangrijke producten. Het accoord heeft betrekking op de periode van 1 September 1949 tot 1 Augustus 1950. In begin Februari van het komende jaar zullen wederom be sprekingen plaats vinden, teneinde de nieuw ontstane situatie in gemeen schappelijk overleg onder ogen te zien. Verwacht wordt, dat de handel naar beide zijden een bedrag van 140 tot 150 millioen dollar per jaar zal belopen. De nieuwe betalingsovereenkomst is gebasseerd op dubbele rekeningen, waardoor de Duitse mark weer zijn pi3Mts in het handelsverkeer tussen Nederland en West-Duitsland zal kunnen innemen. HENRI HOLDERT VOOR HET BIJZONDER HOF Op Donderdag 29 September zal voor het Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof terecht staan de 42-jarige Henri Holdert, tijdens de oorlog direc teur van het dagblad „De Telegraaf", die er o.m. van beschuldigd wordt in 1941 te Amsterdam dienst te hebben genomen bij de Waffen SS. Ter gelegenheid van de vijfde herdenking van het begin der spoorweg staking in Nederland, zal de intergeallieerde vriendschap. Vein van de „Association Interallié des Résistants du Rail" een bezoek brengen aan Nederland. Boven: een doorkijk in een der rijtuigen; onder: het interieur, overziet, dan valt op, dat de Assemblee in de meeste essentiële problemen zich niet aan een directe uitspraak gewaagd heeft en ruimere bedenktijd heeft ge vraagd. Op politiek gebied heeft de Assem blee practisch nog geen andere advie zen aan de ministers gegeven, dan die welke haar eigen positie en bevoegd heid betreffen. Zwaarwichtige punten als de instelling van een soort Europees kabinet zijn in de studiemap gebleven. Belangrijker dan de adviezen, die zijn opgesteld, wordt in het algemeen ge acht het feit, dat de Assemblee ge toond heeft een orgaan te zijn, dat tot stuwend werk in staat is. Delegaties zijn zeer voldaan Na in de nachtzitting de rest van het werk te hebben afgedaan is de eerste Europese consultatieve Assemblee na een bewogen slotrede van Spaak uiteen gegaan, noohtans met de bedoeling haar werk door middel van haar commissies en in het bijzonder van haar perma nente commissie voort te zetten. Het verloop van de Assemblee heeft in kringen der delegaties over het alge meen een aanzienlijke mate van vol doening gegeven. Wat de toelating van nieuwe leden, hoedanig Duitsland, Oostenrijk, het Saargebied, Zwitserland en Spanje in aanmerking kunnen komen, betreft: ook hier is de bedachtzame weg ge kozen. Het initiatief is aan de ministers ge laten, die er na deze besprekingen ech ter niet meer aan kunnen twijfelen, dat de Assemblee zo snel mogelijk parle mentaire vormen wil gaan aannemen. De besluiten der Assemblee zijn over het algemeen vrijwel alle stemmen ge nomen kunnen worden. Men is het er vrijwel over eens, dat in de meeste zaken de Assemblee, wanneer het op formuleren van aanbevelingen aan kwam, de bedachtzame weg gekozen heeft. Men heeft herhaaldelijk, wanneer het op practische beslissingen aankwam, de realiteitszin zien domineren, ook bij de afgevaardigden, die als de meest ent housiaste voorstanders van een ver enigd Europa te boek staan. Churchill zelf is in feite in deze bedachtzaamheid voorgegaan. Wanneer men de vloed der resoluties Murphy Amerikaans ambassadeur in Belgie Robert D. Murphy, hoofd van de af deling voor Duitse en Oostenrijkse za ken van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken, is door presi dent Truman tot ambassadeur in Belgie benoemd. Murphy nam actief deel aan het ondergronds verzet in Noord- Afrika voor de landing der Amerikanen in November 1942. Daarna werd hi, Oe- noemd tot politfek adviseur van gene raal Eisenhower en leidde de delicate onderhandelingen met de Franse groe peringen aldaar. DOOR ALLAN SWINTON Wanneer zü op trek waren, werden rear persoonlijke bezittingen meege voerd in twee muildierzakken Uit de ene leefde zij De andere bevatte haar reserve-voorraden en werd slechts zel den geopend. Gisteren was het muildier, dat deze twee zakken droeg, bij het doorgaan van een stroomversnelling gestruikeld en het reservepak was onder water ge gaan. Zij had moeten nagaan of de dingen, die er in zaten, niet nat gewor den waren. Blij. dat zij iets te doen had. gespte zij de grote vierkante zak van behaarde tip id los. Zij bevond, dat de inhoud aan één kant nat geworden was en besloot alles er uit te halen, om het volledig te laten drogen. Als dit ongelukje niet gebeurd was, zou zij het t laatst voor de dag komend voorwerp in geen maanden hebben aangeraakt Het was een stel van haar hes-te ondergoed dat zij bij zich had om te diagen tegen de tijd. dat zij weer eer stad zouden bereiken. Tussen de vouwen daarvan vond zij een voorwerp, dat niet van haar was. Het was langwerpig en nogal zwaar, ongeveer tweemaal zo lang als „een luci- fersdoos en de inhoud rammelde. Toen zij zag, wat die inhoud was, sperde zij baar ogen open van verbazing. Maar ondanks de fraaie inhoud was het de brief, die er bij gevoegd was, geschre- op blauw gelijnd papier, dat uit een notitieboekje gescheurd was, die haar aandacht bezig hield. Met glinsterende ogen kwam zij na enige tijd op Sam af, die met een onge lukkig gezicht nog op dezelfde plaats zat waar zij hem had achtergelaten. .Dus Hugh houdt niet van mij?" daagde zii hem uit. „En hij is niet eerlijk, hè? Dit heb ik onderin mijn reservepak ge vonden. Luister". Zij las voor uit de brief, die Hugh haar geschreven had: Op de tweede dag ging ik nog eens tn die grot rondneuzen De uiterste tip van de kloof, waarin ze de buit gestopt hadden was niet mee naar beneden ge gaan en dit zat er in. Ik zou het iullie beiden hebben laten zien, maar Sam zou het geclaimd hebben voor het gou vernement dus dacht ik. dat ik het maar onder mij moest houden tot jij weer thuis waart Dan zou ik jullie ieder een derde hebben toegezonden Vtaar sindsdien zijn de zaken er anders vorr komen te staan en ik wil, dat jij e- Sam dit samen delen Vertel er hem niets van voor je het land verlaten bobt' dan zul ie geen last hebben var la* geweter van hem. De doos is een museumstuk. Laat dat zijn deel zijn voor de Stichting Als die het aan Co lumbia willen overhandigen, is dat hun zaak. De smaragden moet je voor je zelf verkopen. Maak je er geen grote illusies over. De meeste zijn vrij zacht en niet vlekkeloos. Maar die ik in het papier apart heb gelegd schijnen vrij goed te zijn en moeten wel een paar duizend dollar aan je bezittingen toe voegen. Dit was alles, wat er was. Ik heb niets voor mezelf genomen. Ik heb mijn nieuwe karavaan en die heb ik door jou gekregen, dus dat zal dan mijn deel zijn. En in ieder geval heb je mij gegeven Mary zweeg: de rest was voor haar alleen. De doos was uit het pre-Inca tijd perk, massief Chimio-werk, gegoten uit één enkel stuk goud met een deksel aan scharnieren. Van binnen was zij vrij ruw, maar van buiten was zij prachtig versierd. De e'fnden en de zij kanten waren geciseleerd. Het deksel had een opgelegd bloemenmotief, ii^ kleine rode n groene edelstenen gezet. Dit motief omlijstte een medaillon met 'n voorsteling aan één kant van een op gaande zon in hoog relief met stralen, waarin edelstenen waren verwerkt; aan de andere kant een met bladeren begroeide tak, waarop uitgevoerd in ruwe groene stenen, de koninklijke vo gel met de lange staart zat, de quetzal De inhoud zag er uit als kleine ronde knobbels van ruw glas in verschillen de tinten groen, met de stenen, die Hugh uitgezocht had in een afzonder lijk papiertje gewikkeld. Sam liet de ruwe smaragden door zijnvingers glijden. „Waarom heb je me die laten zien? Je had ze verbor gen moeten houden, zoals hij je gezegd heeft". „Ik wil niet, dat je over' hem denkt, zoals je deed" „Dit verandert er niets aan. Hij heeft toch nog altijd bedrog gepleegd. En de andere feiten veranderen er niet door Je kunt je niet op hem verlaten. Er zit geen rijm of regel in de vent" „Geen rijm! Wat jou mankeert, is, dat je geen oor voor poëzie hebt, maar alleen maar voor de droge feiten. Ik moet eens even nadenken". Zij keerde zich om, om heen te gaan, maar week plotseling terug. Met zijn ogen begerig op de smaragden geves tigd, stond recht achter hen, Pasquale Zijn gele ronde platte gezicht met de waaiende zwarte snor was gespannen en de knokkels van zijn magere bruine hand zagen wit, dqor de kracht, waar mee hij zijn machette omklemd hield Nu lieten zij die los Zijn ogen keken naar de grond en hij stelde Sam een vraag over de mars van de volgende dag. (Wordt vervolgd). r Bekwame sprekers heb ben weinig tijd voor iets anders dan praten. PLUIMVEE- EN EIERMARKT BARNEVELD Pluimveemarkt. Kalme handel. De oude kippen, waarvan geen grote aan- voey was, werden vlot geplaatst even als de jonge hanen. Daarentegen gingen jonge hennen slechts traag van de hand. Er was al een aardige aanvoer wild, vooral van patrijzen en wilde eenden. Prijzen: oude kippen f 1.20f 4.C0 (f 1.55f 1.75 per kg), oude hanen f 3 f 4.75, oude eenden f 1f 1.80, jonge hennen f 2.25f 5.25, jonge hanen f 1.50 f 3 (f 1.75f 2.15 per kg), jonge woer den f 1.25f 2.25, N.H. blauwe kuikens f 2—f 5, (f 1.80f 2.60 per kg), tamme konijnen f 2f 5, ganzen f 3.50f 4.75, kalkoenen f 8f 12, wilde konijnen f 1 f 1.40, wilde eenden f 1f 2, wilde duiven f 0.50f 0.60 en patrijzen f 1.25 f 2.25. Eiermarkt. Kalme handel. Aanvoer circa 300.000 stuks. Prijzen: f 8.50 f 10.50 per 100 henneneieren, f 15.25 f 15.75 per 100 kippeneieren. Het Radioprogramma VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.30 Strijdkrachten. 7 15 Geestelijke liederen. 7.30 CMB-kwarteir. 8.05 Programma-proloog. 8.15 Omroep-orkest. 9.15 Ds. G. E. E. Polanen. 9.35 Metropole orkest. 10.00 Peer Gynt-suite. 10.15 NCRV- koor. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Opera melodieën. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 De Vara felici teert. 6.45 Silvestri-kwartet. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Steun wettig gezag. 7.30 Lezing. 7.50 Tien voor acht. 8.05 Muziek. 8.30 Lezing. 8.55 Zo juist verschenen. 9.00 Men vraagt.... en wij draaien. 9.30 Orgelspel. 10.00 Buiten lands weekoverzicht. 10.15 Swing and sweet. 10.45 Avondwijding. 11.15 Reportage Water- pclo-toumooi te Milaan. 11.25 Gramofoon- platen. VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Pluk de dag. 9.30 Hoogmis. 11.00 De Zonnebloem. 12.03 Zongreoital. 12.33 Promenade-orkest. 1.00 Strijdkrachten. 1.50 Film en toneel. 2.50 Boe kennieuws. 3.30 Franse chansons. 4,10 Piano cn orgel. 4.30 De schoonheid van het Grego riaans. 5.00 De Wigwam. 6.05 Actualiteiten. 6 15 Journalistiek weekoverzicht. 6.30 Strijd krachten. 7.15 Katholiek Thuisfront. 1.25 Amu- sements-orkest. 7.45 Voor de Nederlanders in Duitsland. 8.05 De gewone man. 8.20 Licht baken. 8.45 Gramofoonplaten. 9.00 Negen heit de klok. 9.45 Piano. 10.00 Weekend-serenade. 10.30 Koorzang. 11.20 Reportage Wateipolo- k impioenschap. 11.30 Symphonie. HILVERSUM lij 415 m. Nieuwsberichten cm 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.15 Victor Silvester en orkest. 8.40 Johan Jong-, crgel. 0 00 Symphonie-orkest. 10.05 Morgenwijding. 10 35 Voor de arbeiders. 12.00 Gr.imofoon- muziek. 12.33 Vincentino. 1.20 Metropole orkest. 2.50 Streekuitzending. 3.15 Omuep- Kamerorkest. 4.15 Frans programma. 4.45 Sportpraatje. 5.30 Om en nabij de twintig. 6 15 Liedjes en melodietjes. 7.00 Artistieke staalkaart. 7.30 Lezen in de Bijbel. 7.45 Dra. Anne H. Mulder. 8.05 Dingen van de dag. 3 15 Toespraak. 8.20 Malando. 8.45 De Bonte bal. 9.45 Socialistisch commentaar. 10.00 Stra- diva-sextet. 10.25 Een kort verhaal 10.40 Kwartet Jan Corduwener. 11.15 Marcel Thie- lemans nodigt U uit. 11.40 Gramofoonplaten. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 7.00 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.05 Concert. 9.10 Verz. pr. 10.00 Monia Liter-kwartet. 10.30 Eng. H.S.: Jack Salisbury en Salon-orkest. 11.00 BBC Midland Light Orchestre. 12.00 VI Br.r Salonorkest o.l.v. Dérissen. 12.32 Licht-orkest o.l v. Vereist. 1.15 Cabaret 2.00 Fr. Br Verz. p2.30 Gram. 3.00 VI. Br.: Orkest Robert dc Kers. 3.30 Operettemuziek- 4.00 Koor. 4.15 Nonetto, Villa Lobos. 4.30 Vervolg koor. 4.45 Omroep-Symph.-orkest. 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 VI. Br.: Jazzmuziek (met com mentaar). 6.30 Voor de soldaten. 7,30 Eng. L.P.: Henry Wood Promenade-concert. 10.15 Padvindersooncert. 10.30 Dansmuziek. I

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 7