Stad en Omgeving* „Die Czardasfürstin" in uitstekende bezetting AGENDA De inzendingen van schapen en varkens op de Landbouwtentoonstelling Verzuimde kans Aantal groter dan ooit Heiloo Heer-Huqowaard Graft Nieuwe Niedorp VAN MARSDIEP TOT IJ Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur j^aatsie £\jieuvn Grote Vier officieus bijeen? Gratis adverteren! Indonesië wordt Bondsstaat Gisteravond hadden we het genoegen. Emmerich Kalmans beroemde operette „Die Czardasfürstin te kunnen beluis teren, in de taal waarin dit werk oor spronkelijk is gedacht en geschreven. De Hoofdstad Operette heeft' dus hier mede in artistiek opzicht, de zaak weer recht gezet. Bovendien was het opval lend, dat we in alle opzichten een uit voering beleefden welke nog meer ver zorgd was, dan we van dit .ensemble gewend zijn. Bijna onmiddellijk wist men het con tact met het publiek te vinden, en de ware stemming, eenheid tussen toehoor ders en executanten was bereikt. Men (fan waardering hebben voor vertalin gen, maar het bleek toch wel dat de vocalisten van de Fritz Hirsch Operette zich in hun eigen taal eerst recht kon den doen gelden. Dat hierdoor de ge hele uitvoering op een hoger niveau kwam te staan is begrijpelijk. „Die Csardasfiii'stin" werd natuurlijk weer gelukkig met de keuze van haar hart, het overbekende verhaaltje, maar het werd prima geserveerd zowel vo caal als instrumentaal en daar gaat het ten slotte maar om. Ruth Rhoden en v. d. Zalm waren weer het duo dat vocaal het meest te genieten gaf. He lena Rajewska was als Stasi bijna vol maakt. Paul Ha den en Fritz Steiner weten nog onverzwakt hun grote repu tatie te handhaven. De overige execu tanten stonden de hoofdfiguren op be wonderenswaardige wijze bij. Speciaal willen we nog vermelden de voortref felijke decors. Dan was er nog het or kest onder leiding van Julius Susan Tekort aan scheidsrechters Voor Alkmaar en omgeving zal bin nenkort weer een aanvang worden ge maakt met het geven van een scheids- rechterscursus. De cursus, die geheel gratis wordt gegeven, dient om het tekort aan scheidsrechters voor de afd. Noord-Holland van de K.N.V.B. op te beffen. Als de competitie op volle toeren draait, spelen er 910 clubs in genoemde afdeling, zodat er iedere Zondag 455 wedstrijden worden gespeeld. Thans zijn er tweehonderd scheidsrechters dis ponibel, hetgeen betekend dat er nog vijftig procent te kort is. Adspirant- scheidsrechters behoeven slechts zes cursusavonden, welke steeds op een dag in de week worden gehouden, te volgen. Zij, die deze cursus met goed gevolg doorlopen, zullen alle facilitei ten genieten, welke iedere scheids rechter heeft, zoals kaarten voor inter land-wedstrijden en een diploma, waar mee zij gratis toegang op alle compe titie-wedstrijden hebben. Bovendien bestaat de mogelijkheid, dat men van de N.H.V.B. als scheids rechter wordt overgeheveld naar de K.N.V.B., zoals dat dezer dagen met de heer W. Hartland te Alkmaar is ge schied. Zij, die hun steentje willen bijdra gen tot de lichamelijke opvoeding in het algemeen en tot de voetbalsport in het bijzonder, kunnen zich opgeven bij de heer F. Rentenaar, Corfstraat 49, Alkmaar. waarvoor we het hoogste respect heb ben, omdat het niet routineus, maar met bezieling musiceerde. Voor deze uitnemende operetteuitvoe ring was weer een zeer grote belang stelling, ja zelfs een uitverkocht huis. Het enthousiasme was enorm, open doekjes en herhalingen bleven niet uit en dit alles was begrijpelijk en zeer verdiend. De vele luisteraars zullen huiswaarts gekeerd zijn in de overtui ging operette-kunst genoten te hebben in topvorm. Ms. Holland, land van kaas Op initiatief van het secretariaat van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Noord-Holland, kantoor Alk maar, is een kaart ontworpen, waarme de reclame gemaakt wordt voor ons na tionale product bij uitstek, de kaas. De ondergrond wordt gevormd door een blad millimeterpapier, waarop een curve de verschillende sterftecijfers aangeeft. In het laagste punt van deze kromme staat het woord „Holland". Schetsmatige molens accentueren het Nederlandse karakter. De tekst, die in het Engels is gesteld en op de achter zijde in zes talen wordt herhaald, luidt: Holland, land van kaas, land met 's werelds laagste sterftecijfer. Een bolronde 40-f kaas dient als blikvanger. Het geheel vormt, een pak kende reclame, waarmee het secreta riaat zeker eer inlegt. ALKMAAR, Maandag De nationale vlaggen aan het poort gebouw van de Gemeentebegraafplaats aan de Westerweg hangen roerloos aan de masten op deze warme zomer- middag. Het houten traliehek is reeds ge sloten, doch nog steeds houdt de pu blieke belangstelling aan voor de eü doden, die hier staan opgebaard. De ruimte in de toegangspoort is als kapel ingericht. De muurvlakte is met ten groot zwart kleed gemaskeerd en de stenen verhoging ter linkerzijde met tapijten afgedekt. Daarop staan, keurig in het gelid, de elf eikenhouten kisten, bedolven onder de mooiste, verse bloemen, die deze late zomer 'biedt; bloemen, die de tricolore, waar mede alle kisten zijn gedekt, bijna doen schuilgaan. Nog één nacht zullen deze Franse doden zo niet in, dan toch óp deze Noordhollandse bodem rustén, waarin zij ruim negen jaren hebben geslui merd. Sommige kisten zijn van een keurig naamschild voorzien, doch op andere vermeldt een wit kaartje het simpele en toch zo aangijpende woord: In- connu (onbekend) In de verte gaat het geraas van het leven onverminderd door. Een trein vervolgt denderend zijn weg, een auto claxoneert heftig, in de hertenkamp schreeuwt een pauw. Maar de elf te vroeg gestorven Fransen hebben daar geen weet meer van. Hun strijd is ge streden, zij sluimeren hier rustig door Dinsdag zullen zij hun laatste, hun werkelijk allerlaatste reis beginnen. Een deel naar het vaderland, de rest naar de ere-begraafplaats in Roosen daal. Dan zal een Nederlandse militaire kapel nog eenmaal het vrijheidslied, de Marseillaise, spelen, dan zal uit de lopen van Nederlandse geweren een laatst saluutschot klinken. Maar op deze Maandag, nu de pu blieke belangstelling langzaam is af genomen en tenslotte geheel is opge houden, vanavond en vannacht laten wij deze elf doden alleen. Geen schildwacht van het herrezen Nederlandse leger houdt hier de wacht, geen hoornblazer zal hier van avond enige klanken van de taptoe ot de „Last Post" laten wegsterven. En daarmede verzuimen wij een kans. En onthouden hun een eerbetoon, dat zij verdiend hebben. Jammer! Nieuws van de poppententoonsïefling Het was goed, dat de duur van de Internationale Poppententoonstelling, die bij Kofa-Spruyt te Alkmaar wordt gehouden, tot en met Woensdag a.s. verlengd is, want Zaterdag en Zondag j.l. steeg het totaal aantal bezoekers aanmerkelijk. Zo werd op Zaterdagmiddag met een verschil van enkele uren het 14.000ste en I5.000ste toegangskaartje voor deze tentoonstelling verkocht, resp. aan de heer J. A. Jonker, Ruiterstraat U 90 te Ursem en mej. Willy Hart, wonende Dorpsstraat 118 te Oudkarspel. Op Zondag j.l. te omstreeks 9 uur in de avond passeerde de 13 jarige Ben Gro- tenbreg, van de dr. Schaepmankade nr. 6 te Alkmaar, de controle. Zij werden door een bestuurslid welkom geheten en ontvingen elk natuurlijk iets, wat men alleen maar op deze tentoonstelling present kan krijgen, n.l. een mooie pop. De 13-jarige Ben Grotenbreg voelde zich met de gekregen pop in zijn armen en zoveel paar ogen op zich gericht niet erg op zijn gemak, want die men sen dachten misschien wel, dat h ij met die pop zou gaan spelen. Ben stopte de pop daarom maar vlug onder zijn jasje en zei, dat hij de pop toch aan zijn „zusje" gaf. Klaverjassen voor een sympathiek doel De nog jonge klaverjasvereniging I, K. clublokaal 't Vosje, Bierkade heeft het initiatief genomen omstreeks begin November een grote klaverjas- wedstrijd te organiseren. Het batig sal do van de opbrengst zal worden be steed om de tbc-patiënten In de lig- hallen van alle gezindten een St. Nico- laaspakket te bezorgen. Voorwaar een sympathieke geste waarvoor nu reeds alle klaverjassers worden opgeroepen. Het ligt in de bedoeling een grote zaal af te huren doch nadere medede lingen zullen t.z.t. nog gedaan worden. EVANG. LUTHERSE GEMEENTE. Ter voorziening in de predikants-va- cature bij de Evangelisch Lutherse ge meente hier ter stede is het volgende drietal opgesteld: G. Fafié te Apel doorn. H. J. A. Haan te Purmerend en C. J Munter te Groningen. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) dinsdag Harmonie Theater, 8 uur: Red River (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Nacht van terreur (18 jaar); Cinema Ameri- cain, 8 uur: De villa onzer dromen (tot 14 jaar onder geleide). woensdag Bioscopen als Dinsdag; 2.30 u. matinée. Een droeve plechtigheid Op de algemene begraafplaats werd gistermiddag teraarde besteld het stof felijk overschot van de heer B. E. Joos- tens, waarvoor grote belangstelling bleek te bestaan. De lijkbaar was ge dekt met elf bloemstukken, w.o. van een Engelse familie, die bij de fam. J. had gelogeerd, van buurtgenoten en van Falkland, de arbeiderstoneelvereniging te Heiloo, waarvan de overledene wer kend lid was. Aan de groeve sprak al lereerst de heer D. Slinger, bestuurslid van de gymnastiekvereniging De Hal ter, die bij ontstentenis van de voorzit ter een hartelijk woord sprak ter na gedachtenis van de overledene, die ruim 28 jaar lid van de Halter was en haar mede vertegenwoordigde in bin nen- en buitenland. Vervolgens werd door een vertegenwoordiger van Falk land een afscheidswoord gesproken. Aan het einde van de droeve plechtig heid sprak de heer K. Scheppers, zwa ger van de overledene, een gevoelig woord ten afscheid, waarbij hij tevens namens de familie dank betuigde voor de grote deelneming aan de familie be toond. Openluchtbaden nog altijd geopend Het zal niet lang meer duren, of de poorten van het zomerbad zullen dit jaar voorgoed gesloten worden.Nog peren de vlaggen, nog klinken er de opgewonden kreten van jeugdige zwem mers en zwemsters en ook de ouderen laten zich niet onbetuigd. De prachti ge nazomer, die wij beleven, is oorzaak geworden van het feit, dat men nog al tijd in de open lucht kan zwemmen. Het water, dat gelijk bekend slechts langzaam aan temperatuurswisselingen onderhevig is, biedt voor de liefheb bers nog altijd veel aantrekkelijks. Vooral op warme dagen, zoals wij die in het afgelopen weekeind mee maakten, is het een genot, rond te spar telen in het verkoelende nat. Ook Pesie's natuurbad aan de weg naar Bergen staat nog open voor de liefhebbers. Maar ook hier telt men, evenals in het Zomerbad, de dagen. Als het weer omslaat, is het met de zomer gedaan ook, daarvan is men overtuigd. Wie dus nog wil profiteren, zal zich moeten haasten. Want de vo gels trekken, de wind wordt frisser, de herfst staat voor de deur. Wie het langer uitstelt, zal met zijn bad in de openlucht moeten wachten tot volgend jaar! Alkmaarse schaakkampioenschappen Gisteravond werden de wedstrijden om de Alkm. Schaakkampioenschappen in het clublokaal van VVV voortgezet. De uitslagen in de diverse afdelingen waren: Hoofdkl. B: P. DageletP. Vreeker 01, C, Langedijkir. G. F. Cool 01, ir. F. F. Cool—Meyer Sr. 1—0. Ie kl. B: D. Appel Sr.J. C. de Rui ter 01. 2e kl. A: P. Hoekstra Jr.J. Frank 1—0, WoltersNijman 01. Het resultaat begint zich reeds af te tekenen. In hoofdklasse A heeft W. Kwak de leiding met 3'/= punt uit partijen. In hoofdklasse B staat de HBS-leerling C. Langedijk uit Noord- Scharwoude nummer één met 4uit 5 D. Appel Sr. verminderde zijn kan sen door van J. C. de Ruiter te ver liezen. A. Holtus heeft nu de beste kansen in de le kl. B. In 1 A staat G. Woutersen (Heiloo) met 3 uit 4 aan de kop. In 2A heeft P. Hoekstra Jr. ongesla gen met 5 uit 5 de leiding en F. Bosch in 2 B met 4 uit 4. Dat op de Landbouwtentoonstelling, die ieder jaar te Alkmaar wordt ge houden, de varkens en de schapen een zeer belangrijke plaats innemen, is de meesten wel bekend. De reden daar van is voor een goed deel gelegen in het feit, dat het Texelse Schapenstam boek in Noord-Holland en het Noord hollandse Groot Yorkshire Varkens stamboek er een jaarlijkse centrale keuringsdag van hebben gemaakt. Dit jaar zal het aantal inzendin gen groter zjjn dan ooit tevoren en, waar elders in Nederland schapen- en varkenstentoonstellingen van dit for maat nauwelijks voorkomen, kan men er zeker van zijn, dat de belangstel ling uit heel Nederland niet te wen sen zal overlaten. Aan deze belang stelling is men overigens min of meer gewend geraakt en in de afgelopen jaren begon die zich reeds uit te brei den tot naar het buitenland. Men zag hier Belgen en Fransen en ook dit jaar wordt rekening gehouden met bezoek van elders. Zoals men weet heeft de tentoon stelling plaats op 28 September. Het aantal inzendingen overtreft dat van verleden jaar vrij aanzienlijk en zo za! ze, voor wat de schapen betreft, de grootste zijn, die we tot dusverre in Alkmaar hadden. Het aantal inzendingen is als volgt over de verschillende klassen verdeeld 66 1 jaar en oudere rammen; 104 3- tallen lammeren) 39 schapen met 2 lammeren; 19 schapen met 1 ramlam; 58 4-tallen fokschapen. In totaal zgn dit 286 inzendingen met in totaal 765 dieren. De kaas markt zal er vol mee staan! Ten aanzien van de varkens is het van belang er op te wijzen, dat de fok kerij in dit gewest zich de laatste tijd in een andere dan de tot dusverre ge volgde richting begint te bewegen. De kwestie is, dat enerzijds als gevolg van het met Elngeland afgesloten bacon-contract, anderzijds ten gevolge van het feit, dat in Nederland zelf meer vraag is naar varkensvlees dan naar spek, voor de toekomst het meeste wordt verwacht van vleesvarkens. Zoals men weet bedraagt het ge wicht der bacon-varkens van 7393 kg. Worden ze zwaarder, dan kunnen deze dieren in Nederland altijd nog als vleesvarken worden afgezet. Het spek- varken zal straks echter minder voor komen. Hiervoor was echter nodig, dat men de beschikking kreeg over een aantal geïmporteerde dieren, die speciaal ge schikt zijn voor de fokkerij van bacon- en vleesvarkens. Deze werden in her bijzonder betrokken uit de Achterhoek van Gelderland en de tentoonstelling, die hier straks wordt gegeven, zal een duidelijk beeld geven van deze gewij zigde richting. Van de 82 inzendingen zal niet minder dan ongeveer de helfl bestaan uit dieren, die uit Gelderland afkomstig zijn. Vooral het Gelderse percentage onder de beren en de fok- varkens zal zeer groot zijn- Naar de klassen zullen op de ten toonstelling verschijnen: 23 grote be ren; 19 drachtige zeugen; 18 zeugen met biggen; 22 inzendingen fokvar- kens. Het kegelconcours te Haarlem Op het Nationaal kegelconcours te Haarlem Werden aan het eind van de tweede dag de volgende standen geno teerd. Korpswedstrjjd vijftallen heren: S1 50 Kegeleirs, Maastricht, 777. 2 STJK. Maastricht, 717. (47—17). 3 Kollefit, Maastricht, 717 (47—8). -Korpswedstrijd drietallen dames: 1 VVV, Den Haag, 181, 2 Rondom de koning, Delft 179. 3 WKC, Wage- ningen, 177. Korpswedstrijd vijftallen dames: 1 Togido, Hengelo, 255. 2 Willen is Kun nen, Alkmaar, 250. Korpswedstrijd drietallen dames: 1 Willen is Kunnen, Alkmaar, 142.-2 To gido, Hengelo, 172. Jubileumwedstrijd heren: 1 De Haas. Schagen, 115. Vastebaan wedstrijd he ren: 1 Leufkens, Maastricht, 45. Vrije baan wedstrijd heren: 1 Wijnands, Maas tricht, 1 x 45. Vrije baan wedstrijd da mes: 1 Vd Werf, Haarlem, 41. Hambur ger telling heren: 1 Stubbe, Hengelo 2 x 120. Burgerlijke stand Geboren: Comelis Th., zoon van Th. J. Pepping en J. Twisk. Ary R., zoon van L. H. G. Moen en D. Zandbergen. Agatha W. A. M., dochter van W. Baltus en A. A. Jannes. Overleden: Amoud Langeveld, 82 jaar, gehuwd met C. J. Flierman. personalia. De monteur eerste klasse bij de PTT W. Meyer te Alkmaar is benoemd tot chefmonteur. opbrengst collecte. De bloempjes- en collectedag op Za terdag 10 September 1949 voor de tbc- vereniging „Draagt Elkanders Lasten" gehouden, heeft opgebracht bruto f 1149.25. auto-boxen verhuurinrichting. De heer K. Spaans, sedert enkele ja ren eigenaar van de bekende V-tax-on- derneming aan de Kennemerstraatweg te Heiloo, heeft het aangedurfd een auto-boxen verhuurinrichting te gaan exploiteren. Achter zijn verhuurinrich ting is een tiental, nieuwe boxen ge bouwd en het ligt in het voornemen deze steeds meer te gaan uitbreiden. Deze verhuurinrichting is een geheel particuliere. Men kan zijn auto daar onderbrengen, terwijl deze ook door het beschikbaar zijn van een grote plaats aldaar gereinigd en gewassen kan worden door de huurder. Er is dus geen reparatie-inrichting aan verbon den. Ieder huurder heeft zijn eigen box en krijgt daarvan de sleutel. Een flinke inrij is mede aanwezig, zodat het aan- en afrijden van de auto's voor niemand een bezwaar be hoeft te zijn. geslaagd concert. Het Zaterdagavond door het fanfare corps Hou en Trouw gegeven concert op de hoek van de Sportlaan trok al ler aandacht. Een grote schare Heerhu- gowaarders had zich rond het corps opgesteld, En na ieder nummer oogst te dit een hartelijk applaus. Wii zijn er van overtuigd, indien dit corps zijn plannen verwezenlijk om a.s. winter in Heerhugowaard-Noord, 't Kruis en Zuid uitvoeringen te geven, het suc ces zeer zeker niet zal uitblijven. verheugend nieuws. Vrijdagmiddag j.l. te 5.30 uur kwam mevr. SutmanMeyer bij de familie Tesselaar alhier met het volgende ver heugende bericht: „Te 10 uur v,m. is te Poerwokarto aangekomen, soldaat W. Tesselaar. Thans ingedeeld bij 3 R.I.". Soldaat Tesselaar verbleef sinds 28 Mei j.l. in de gevangenis van de gueril- lastrijders en sinds dien was niets méér van Hem vernomen. Men kan zich de grote blijdschap van dit gezin inden ken. Zijn toestand is volgens het tele gram, best te noemen. ,-p Een brandje dat goed afliep Toen de heer H. Mast Maandagmorgen -uit zijn bed stapte, ontdekte hij dat de keuken in brand stond. Door zijn kordaat optreden met behulp van één van zijn kostgangers, kon men de brand, die snel om zich heen greep, met emmers water blussen, zodat de schade be perkt bleef tot ongeveer f 300,—. De oorzaak van de brand moet worden ge zocht in het feit, dat een kostganger van de heer Mast, thuis komende van de Rijper-ker- mis, inplaats van de stekker van de looplamp, doormiddel waarvan zijn slaapgelegenheid werd verlicht, de stekker van het strijkijzer in het stopcontact heeft gestoken. Toen hij geen licht kreeg heeft hij zich zonder licht beholpen, maar vergat de stekker uit het stopcontact te halen. benoemd Onze plaatsgenoot, dr. S. G. Wit, kas sier bij de Boerenleenbank, is benoemd lot lid van het College van Toezicht der Ned. Herv. Gemeenten in Noord- Holland. Deze benoeming betrof de vacature van burgemeester Zijp te Twjsk. Driejarig jongetje te Hoogkarspel verdronken Zondagmorgen geraakte het ruim drie-jarig zoontje van de familie C. M. te Hoogkarspel op het erf echter de schuur van de heer K. Out te water. De spoedig aanwezige hulp slaagde er niet in de levensgeesten weer op te wekken. Vrije teelt van bloembollen gevraagd De algemene vereniging voor bloem bollencultuur zal de minister verzoeken alle regerings-maatregelen, die de teelt van bloembollen beperken en regelen, zo spoedig mogelijk af te schaffen. De beslissing is Maandagmiddag tij dens een vergadering in het Concert gebouw te Haarlem genomen, op ver zoek van de afdeling Grootebroek. Marktberichten ALKMAAR, 12 Sept. (Expórtvejling). Be velanders 6—1,50; Slabonen 30—59; Stoksnij- bonen 35—66; Stamsnijbonen 22—35; Pronk- bonen 32—38; Komkommers 13—30; Tomaten: A 20—33 en Bonken 16—20; Bloemkool: IA 30-48, I 15-26 en II 6-14; Rode kool 5,50 —10,40; Savoye kool 11,60; Groene kool 6,10 —14,10; Spinazie 6—43; Postelein 6—27; Sla: I 14-27 en II 6-12; Andijvie 19-36,50; Rode Bieten 4—6.40; Bospeen 6—16; Waspeen 6— 14; Uien 13 en idem drielingen 7; Soepgroen ten 1—3; Selie 1—2; Augurken: grof-grof 10— 40, klein-grof 76 en basterd 86—1,11; Druiven Frankenthalers 67—86, Alicante 76—85 en W.- Frisia 65; Meloenen: suiker 22—60 en net 18—52; Pruimen: Reine Victoria 52—60; Blauwe 28—52; Peren: Beurré d'Amanlis 8—16; Beurré Mérode 8—12; Clapp's Favorite 18—35. ALKMAAR, 12 Sept. Opgave van het aan voerde vee: 67 stuks vette koeien, 1 graskalf, 13 nuchtere kalveren en 81 vette schapen; alles voor de Centrale. NOORDERMARKTBOND, 13 Sept. - 30.000 kg Aardappelen: Eigenheimers 6,80, Blauwe Eigenheimers 6,40—7,30; Bevelanders 6,10— 6,50, Noorderlingen 5,80 en Bintjes 8; 12.000 kg Rode kool 5,50—7,30; 20.000 kg Gele kool 5-10; 110.000 kg Witte kool 6-9,80; 23.000 kg uien 9,10—12,40, drielingen 12,40—12,80 en nep 13,80; 1200 kg Peen: II 9,20 en III 6,10 4000 kg Bieten: I 0,10-6,20; 13.000 kg Sper- ciebonen 41—54 en afw. 31—40. W ARMENHUIZEN, 13 September 1949. Aanvoer 39.400 kg* aardappe len; Eigenheimers 6.507.20; Bintjes 7.107.90; Bevelanders 6.30; Koopmans Blauwen 7.10; Schotse muizen 7.50- 3.00; 6700 kg slabonen 41—57; 32.100 kg rcrde kool 5.506.10; 3000 kg gele kool 7,60; 82.400 kg witte kool 7.80— 9.30; 250 kg andijvie 14.10—16.60; 5500 kg uien 11.5012.30; grove 10.1010.20; nep 13.8014.10; drielingen 11.90 12.40. Ds. J. J. van Sluys heeft zijn in trede gedaan als predikant van de Doopsgezinde Gemeente te Den Helder. De Helderse gymnastiekvereniging „Pro Patria" bestaat 1 October 65 jaar. Het feestprogramma vermeldt een re ceptie, turnuitvoering en een soiree. Texel's Eigen Stoomboot Onderneming, heeft in de drie zomermaanden ruim 13.000 passagiers en 15.000 rijwielen meer vervoerd dan vorig jaar. Honderd en twintig auto- en motor rijders hebben deelgenomen aan een onder auspiciën van de Niedorper Mo torclub gehouden betrouwbaarheidsrit, welke door 40 dorpen in de kop Noord-Holland leidde, ré De Beverwijkse wielrenner Arie Vooren heeft in Duitsland een rol ver vuld in de film „Met een neuslengte' waarin Hans 'Moser en Theo Lingen hoofdpersonen zijn. O Onder grote be langstelling heeft oud-wethouder C. Krom te Uitgeest het politieke leven vaarwel gezegd. Burgemeester v. d. Ven heeft de gouden erepenning dier gemeente aangeboden, de heer Ver meer sprak voor het partijbestuur der P v. d. A. en burgemeester de Boer van Assendelft namens het gewestelijk bestuur dier partij. ff. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de Chr. school aan de Klaas Katerstraat te Zaandam hebben de- oud leerlingen een gedenkraam aangebo den. In de voetbalwedstrijd Meer vogels 3Zilvermeeuwen 7 heeft een speler van Zilvermeeuwen een been gebroken, p De Zaanse zeiler Jac. Swart is op de zeilwedstrijden op de Westeinder plassen kampioen van Ne derland geworden in de 16 m2 klasse. 164. Pim, Pam en Pom zijn heel stil geworden bij de wöorder van Pepi. En Pim voelt dat zijn gezicht rood wordt. Daar heeft hij zijn vriend weer eens verkeero beoordeeld. Gelukkig heeft Pepi er niets van bemerkt Die heeft trouwens zijn aandacht we! bij iets anders nodig Plotseling maak! de rivier een bocht en ovei die bochl spreidt een boom zijn lommerrijke takken. „Dat is onze kans", roept Pepi ea wijst op de boom. „Alt we er on der komen, nemen we een sprong en verbergen ons onder het gebladerte" •Pim, Pam en Pom vinden het wel een beetje eng, maarhet moet! Om in de maag van een Panko-neger ver zeild te raken is ook niet zo plezierig! Op het teken van Pepi nemen ze alle viet een reuze sprong en weten zich nog juist aan de takken vast te grij pen. Pepi duwt Pim nog even met ziji achterpoot op. En daar stroomt heT vlot vorder. Leeg! (Ongecorrigeerd) Volgens diplomatieke functionarissen te Washington, aldus melden persbe. richten aldaar, zullen de ministers van I buitenlandse zaken der vier grote mo-1 gendheden tijdens de zitting van <j,l Algemene vergadering der V. N. -J volgende week een officieuze bijeer. 1 komst houden. Dit zou hun eerste bij. f eenkomst zijn sinds die te Parijs ij I het voorjaar. Men gelooft, dat besprs. I kingen over een vredesverdrag voor I Oostenrijk het eerste onderwerp zai zijn. Sedert het staken van het vuren 21 doden Naar Aneta van welingelichte zijde I vernam, bedragen de Nederlandse ver liezen sedert het van kracht wordej van de order tot het staken der vijai- I delijkheden tot 12 dezer, 14 uur: op Ja. I va 18 doden, 52 gewonden, 2 vermisten, I op Sumatra 1 doode en 5 gewonden en I in Zuid-Borneo 2 doden en 4 gewonden.1 Tiny Jonker heden naar Engeland Tiny Jonker uit Zaandam vertrekt I hedenmiddag naar Engeland teneinde een poging te ondernemen om het Ka naal over te zwemmen. In de nacht I van Vrijdag op Zaterdag zal zij tussen Folkestone en Dover te water gaan. Tiny zal dus de Kanaaltocht in om gekeerde richting zwemmen. De reden I hiervoor is, dat zij nog fris de getij moeilijkheden onder de Engelse kust het hoofd kan bieden. prinses wilhelmina in amsterdam Prinses Wilhelmina is heden voor een kort verblijf in Amsterdam aange komen. FELLE BRAND OP RIJKS WERF TE DEN HELDER Houtloods verwoest Een buitengewoon felle brand heeft I gisteravond in een uur tijd de oude houtloods op de Rijkswerf te Den Hel der geheel verwoest. Om kwart over I zeven ontdekte men de brand, en toen I enige minuten later twee motorspuiten J van de werfbrandweer in actie kwa-1 men, stond hef houten gebouw, waarin I enige honderden kubieke meters J nieuw hout lagen opgeslagen, vanl voor tot achter in lichtelaaie. De fan-I tastische vuurzee verspreidde een re-I gen van vonken, die door de hard»! Oostenwind over de binnenstad werdl gejaagd. De commissaris van politie.I de heer K. Rijpma, achtte het nodig,! door middel van radio-distributie del bevolking te waarschuwen voor bin-1 nenwaaiende vonken. Onder zijn lei ding bestreden de eendrachtig samen werkende brandweren van gemeente I rijkswerf en marine met 22 stralen Het vuur, dat om kwart over acht teke nen van capitulatie begon te vertonen. I De rook werd dichter, maar de vlam men bonden In, zodat gevaar voor uit-1 breiding niet meer aanwezig was. Del Westelijk gelegen gebouwen, o.a. het I verfmagazijn. alsmede de nieuwe plaatwerkerij en de monteurswerk plaats werden voortdurend nat houden. Een duizendkoppige menigte volgde aan de overzijde van het werf- kanaal de spannende strijd met het I loeiende vuur De burgemeester vanl Den Helder, de heer G. Ritmeester, en I verscheidene andere autoriteiten wa-| ren op het terrein van de brand aan-| wezig. De houtloods met de daarin aanwc-l zige voorraden van verschillende hout-1 soorten ging geheel verloren. De juis te hoeveelheden konden eerst vandaag aan de hand der magazijnstaten wor-[ den vastgesteld, zodat ook het bedrag J der schade nog niet bekend is. Naar dp| oorzaak van de brand wordt een on-[ derzoek ingesteld. Stagnatie in del werkzaamheden op de Rijkswerf zai het gebeurde niet tengevolge hebben, I vertrouwde de directie. Voor onze jongens uit Indonesië Ons volk verkeert terecht in zorg over de vraag, of er straks vol doende werkgelegenheid bestaat voor onze militairen, wanneer zij weldra in duizendtallen uit Indo nesië in het vaderland terugkeren. Het betreft hier een hoogst ern stige zaak, welke aller aandacht verdient. De Verenigde Noordhoïlandse Dagbladen willen in dit opzicht een bijdrage leveren door voor elke gerepatrieerde militair de gelegenheid te openen, tweemaal kosteloos een advertentie te plaat sen, waarin werk wordt gevraagd. Deze advertenties, waarvan de grootte hoogstens 20 m.m. mag bedragen, worden geplaatst in een afzonderlijke rubriek in alle zeven edities van de V.N.D. en be reiken dus het gehele gebied van Noordholland boven het Noordzee- kanaai. Bij aanbieding van de adverten ties zal de betrokkene een bewijs dienen te overleggen, waaruit blijkt dat hij gerepatrieerd mili tair is. Hij kan de advertenties desgewenst tegelijk voor achter eenvolgende plaatsingen -pgeven dan wel deze met tussenpozen aanbieden. Nederlanders prob negatie (Va „HET IS EEN VERKEER! B.F.O. en de Republiek jjjn. Integendeel, de B.F.O. pen om juist het contact tu Republiek tot stand te brei dent van Oost-Indonesie, ld niet één onzer redacteuren heeft haar bestaansrecht ter d< Ronde Tafelconferentie. Verenigde Staten van Indoi ip; VERBAND met een rece; ting van de republikeins geerde mr. Maramis, dat de I politiek van dr. Van Mook nadering tussen de Republii overige gebieden verschelde heeft tegengehouden, verkil premier, dat deze uitspraak geheel voor rekening van n: mis zelf blijft. Wel gaf hij naar zijn mening tal van ders aan de federale politie! i voormalige luit.-gouverneur een negatieve inhoud hadd( te geven, hetgeen hij betrei leen in positieve zin, zo zei het federalisme nut en op dl zal het federalisme een heil vloed op de ontwikkeling v nesie kunnen hebben. Minister Anak Agung zi ongelijke economische kracht derscheidene deelgebieden j vaar voor de autonomie var len, zoals in sommige krir eens wordt gevreesd. Veel z zei hij, blijven vanzelfsprek het te vormen centrale gezag houden, waaronder b.v. tal vi ciële kwesties. De leider Oostindonesische delegatie hierbij ter vergelijking de in Nederland aan, waarbij d< cies een zekere autonomie he schoon zij ook in economiscl soms belangrijke verschillen ren. „Het federalisme hangt van de economie der deelg aldus de premier. Natuurlijk een boi Betreffende het oude vraa, Indonesië een bondsstaat dan statenbond zal worden, verkl: 31-jarige minister, dat dit Indonesiërs al lang geen v: meer is. Natuurlijk wordt bondsstaat, tien statenbond worden als het Duitsland v 1870. Dat zou geen Indonesis heid betekenen, maar Ind< verdeeldheid. Op de vraag hoe de Ind< staatsman zich de toekon Nieuw-Guinea voorstelt, ve hij, dat dit een punt is, dat blijven rusten tot na de volled: dracht van de souvereiniteit. zo zei hij, een zuiver Indonesis gelegenheid. Of Nieuw Guinea behoren tot de deelstaat Oi nesie, is een zaak, waarover r te zeggen valt. De status var Guinea zal namelijk worden steld volgens richtlijnen, di Indonesische Grondwet zullen vastgelegd. De bestuursvorme ven voor de onderscheidene d den niet dezelfde te zijn. Dat wens nu al duidelijk in Inde zien, vooral ook in Oost-Ii waar bijvoorbeeld het eiland een andere bestuursvorm h< de andere daerahs in deze Zo zal ook Voor Nieuw-Gui een bestuur komen, dat in stemming is met de bijzond standigheden in dat gebied. Hebben Nederlani kansen? Gevraagd naar de toe! werkkansen voor Nederlandei donesie, verklaarde de Anak dat dit een vraag is, waarvai antwoording in hoofdzaak za gen van de goodwill, die Nede de naaste toekomst in Indor bezitten. Als wij als goede scheiden, zo zei de delegatielei zullen wij „raag vele Nederla Indonesië zien. Anders zullen begrijpt u wel, net zo Hef werl andere nationaliteiten In ons hebben. Betreffende de datum van i de plenaire zitting van de RT mogelijke duur van deze con ALLAN SWIL „Het zal niet nodig zijn. Ik om je te helpen jezelf weg t en dat is het, waa. dit op i komen Ik heb je hierheen get ik ben er verantwoordelijk voc er ook weer uit komt." „Geen mens is verantwoorde een andere volwassene Alle ■worden op zichzelf geleefd zeggen, wat er hierna komt? M wij is er nu maar één weg en ik." „En ik zal alles doen. wat °m je tegen te houden Je g hier het bos uit En in Caraci de zaak rapporteren aan de co de Ver Staten. Hij zal er voo dal je naar huis gebracht w zijn wettelijke bepalingen voo 'like dingen, weet je?" Er viel een lange en gespan

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2