Stad en Omgeving- Marseillaise in monumentale omgeving uif de verte nadert gerucht, dat echter niet stoort. Als een zacht gefluister is er het geronk van de motor in een jeep. Het fluisteren wordt geaccentueerd door de lang zame voestappen van marcherende militairen. Dof hoorbaar bevel houdt het geluid op, stopt de stoet, verklinkt de muziek. Over blijft slechts de rui sende stilte in het bladerdak van de kathedraal. AGENDA In de strafgevangenis kan men tabak kopen Volkstuinhouders in vreedzame strijd Eert complot tegen „Ome Arie"? succes Hoofdinspecteur Rijpma gaat Alkmaar verlaten Hensbroek 't Viooltje 75 jaar Basisplan voor de Wederopbouw Groot-Schermer Laatste groet aan scheidende Poilus ROERLOOS STAAN DE EEUWENOUDE BOMEN aan de Kennemerstraat- weg. Als zuilen In een kathedraal verheffen zij hun stammen rond Kat- tenberg en Nyenburgh. Onder het bogendak van groene bladeren hangt de stilte. En slechts hoog in het koepelende gewelf leeft het van een milde wind, die takken en twijgen doet ruisen en als. een gedragen koiaal-muziek omlaag zweeft. Onbeweeglijk staan in de diepte van deze kathedraal twee rflen militairen, tot stramme beelden gevormd door de dwingende stem van de commanderende officier. Twee lange, onafzienbare rijen tekenen zij op de klinkerweg, als flankerend het pad door het middenschip. Een geheven witte hand van een Rijkspolitieman heeft het verkeer tot stilstand gedwon gen. Hier, op deze plek past geen motorgeronk en geen claxon. Hier past slechts stilte en de treurmuziek Eerbewijzen aan gevallen wapenbroeders Bij de begraafplaats aan de Wester- weg heeft zich inmiddels een andere menigte verzameld, die in eerbiedige stilte toekijkt bij de aankomst van de Franse autoriteiten, de consul-generaal, de heer Mondon, de chef-de-mission en nog een vertegenwoordiger van de Franse organisatie van oud-strijders, de kapitein der cavalerie Watrenez de Loges. Een andere auto brengt Alk- maars burgemeester, mr. dr. H. J. Wytema naar de dodenakker, verge zeld van de wethouders Coerts, Bakker en Van Slingerland. De gemeente secretaris mr. Veendorp geeft acte de presence, evenals de hoofdinspecteur van politie, de heer Rijpma, de direc teur van gemeentewerken, ir. Knol, de wnd. president van de rechtbank, mr. Krabbe en talrijke militaire autoritei ten, aan het hoofd de garnizoenscom mandant, de majoor Houbolt met zijn staf. De burgemeester spreekt een kort afscheidswoord, de leger-aalmoezenier kapitein Buurman en de leger predi kant de majoor Brouwen uit Amster dam, spreken woorden van wijding. Dan stelt de stoet zich langzaam in be weging, om via Julianalaan en Kenne- merstraatweg de gemeente Alkmaar te verlaten. Het stoffelijk overschot van een aantal Franse poilus begint de reis naar vaderlandse bodem. Even voorbij de grens der gemeente, ter hoogte van het buiten Nyenburgh vindt het laatste afscheid plaats. Achter het muziekcorps staan drie militaire auto's met. zacht pruttelende .motor. En boven de cabines vaii de chauffeurs geuren bloemen, bloemen in een veelkleurige pracht, voorzich tig gelegd op de houten kisten, die op reis zijn naar het Zuiden, naar Roosen daal en verder naar Arras in Noord- Frankrijk. Op een kort commando stelt de kapel zich terzijde van de weg op. Het zonlicht, dat, gezeefd door de takkenwarreling omlaag zindert, fon kelt op het witte ledergoed van de militaire kapel van 2 T.B., het tekent goudflitsen op het koper en het nik kel der instrumenten, het werpt lange schaduwen tegen de voeten van de kapelmeester en zijn mannen. FJp de achtergrond neemt de garni zoenscommandant, de majoor Hou bolt, afscheid van de Franse en andere autoriteiten. Dan heft de kapelmeester zijn baton en sonoor klinkt de Marseil laise ten afscheid voor de Franse wa penbroeders, die hun leven gaven voor hun en voor onze vrijheid en die uitge leide worden gedaan met de plechtig heid van de militaire eerbewijzen. Eén voor één trekken de auto's voorbij, in sneller wordend tempo. „Allons enfants de la patrie, le jour de gloire est arrivéDe mannen staan met ontblote hoofden langs de .weg, in menig vrouwenoog speelt de. zon met een traan. De lopen van de gepresenteerde geweren vormen een strakke lijn. Dan snorren ook de lage blauwe Citroëns voorbij, die de Fran se autoriteiten huiswaarts zullen brengen. £Je muziek zwijgt. Hard klinken commando's in de stilte en als door een onzichtbare hand bewogen ver vormen zich de ^rijen militairen tot een dooréénbewegen zonder orde. Niet voor lang echter, want het groepsverband herstelt zich en voor afgegaan door de kapel marcheert het garnizoen naar Alkmaar terug. De menigte, die in stilte het afscheid bij woonde, gaat uiteen. Over de rood bruine klinkers davert een zeswie- lige vrachtauto. Het leven herneemt zijn loop. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Red River (18 jaar); Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Nacht van terreur (18 jaar); Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: De villa onzer dromen (tot 14 jaar onder geleide). DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Red River (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Nacht van terreur (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: De villa onzer dro men (tot 14 jaar onder geleide). Gulden Vlies, 8 uur: ïndra, telepaath. Reddingbrigade blijft paraat Te veel nog komt het voor, dat kin deren en ook volwassenen de ver drinkingsdood sterven, doordat niet tijdig hulp kan worden geboden. Tal loos zijn zij, die willen helpen, doch die onmachtig moeten toezien, omdat zij de zwemkunst niet machtig zijn en de vereiste grepen niet kennen. De Alkmaarse Reddings Brigade oefent haar leden in slepen, popdui- ken, bevrijdingsgrepen enz. Voor de gediplomeerde leden bestaat een gra tis verzekering voor evëntuele onge vallen of nadelige gevolgen voortko mende uit een' redding. Iedere Donderdagavond van 9 tot 10 uur in de Overdekte vinden deze oefeningen plaats. Waarschijnlijk heeft men in de afgelopen zomer aan het strand te Bergen aan Zee kennis ge maakt met een geheel ander deel van het werk der brigade n.l. de strand- wacht. Voor het volgend zomerseizoen kan de brigade nog mensen gebruiken. Het materiaal der brigade wordt aan het strand ook steeds beter en mis schien is er volgend jaar zelfs een boot. Spoortje spelen voor jong en oud Kent u het verhaal van het jon getje, dat aan mama vroeg of hij, als pappie naar bed zou zijn, ook eens met zijn spoortje zou mogen spelen? En weet u, dat er in het buitenland clubs zijn, waar grote kerels elke week een vrije avond doorbrengen om er ernstig een uitgebreid speel goedspoorwegnet met hun medeleden ie beheren? Toen de eeuw van het kind en daar mee ook van het grote kind, dat een man altijd blijft, nog niet was aange broken, moesten vaders altijd een of ander voorwendsel hebben om zich iets langer dan ambtshalve redelijk geacht werd met het speelgoed van hun kinderen bezig te houden. Nu is dat niet meer nodig. De psychologie heeft al lang ontdekt, dat de man zich voor het kind binnen in zich niet be hoeft te generen. Ja, volwassen mannen van de Ne derlandse Spoorwegen in Utrecht, die de hele dag grote treinen mogen han teren en er nog voor-betaald worden ook, komen Vrijdag naar Alkmaar met een prachtig stuk speelgoed, de N S.-testmaquette, om iedere belang stellende de gelegenheid te geven vier minuten de rol te vervullen van treinbestuurder, séinhüis wachter, brugwachter, enz. Zij begrijpen, dat niet iedereen dadelijk volleerd is en hebben het daarom zo ingericht, dat alle fouten, die men als beginneling in een van die beroepen maakt, auto matisch worden geregistreerd. Dit treinenwonder zal tot en met 1 October elke werkdag van 1418 en van 1922 uur in de magazijnen van Vroom en Dreesmann te zien en te proberen zijn. De Spoorwegen rekenen op een druk bezoek. OPBRENGST COLLECTE KONINGIN WILHELMINAFONDS De opbrengst van de op 31 Aug., 2 en 3 Sept. gehouden inzamelingen ten bate van het „Koningin Wilhelmina- Fonds" voor kankerbestrijding heeft f 2.284,30 bedragen. Dit komt neer op pl.m. f 0,20Vs per •oldje, aangezien in totaal 11.168 idjes werden uitgegeven. Thuisfront Humanitas vraagt boeken voor militairen Het Thuisfront Humanitas, dat tot doel heeft aan militairen overzeef gede- mobiliseerden en hun gezinnen raad en bijstand te verlenen, wil aan de in In donesië verblijvende militairen een Sint Nicolaaspakket met boeken zen den. De afdeling Alkmaar vraagt voor dit doel gebruikte of nieuwe boeken te willen afstaan. Secretaris van de Alk maarse afdeling is de heer P. vd Burg, Robert Owenstraat 11. Ongelukkige samenloop van omstandigheden Gistermorgen omstreeks kwart vóór elf waren twee werklieden van de Gemeentelijke Lichtbedrijven werk zaam op de hoek van de Bierkade en het Verdronkenoord. Eén van hen wilde een acht meter lange ladder tegen een gaslantaarn plaatsen, het geen echter mislukte. Mede door een onverwachte rukwind kon de man de ladder niet meer in bedwang houden, waardoor deze zijwaarts viel en de schouder van een juist passerende wielrijder, de twintigjarige O. uit Limmen, raakte. Dr. Degenaar, die spoedig ter plaat se was, constateerde een kneuzing van het linker schouderblad. Het slachtoffer werd door de peditie per auto van de Accijnstoren, waar hij was binnengebracht, naar zijn woning in Limmen vervoerd. Hij zal vermoedelijk geruime tijd niet kunnen werken. Vijftien jaar Kilima Hawaiians Het prominente Nederl. Hawaiian- ensemble de Kilima Hawaiians viert zijn 15-jarig bestaan en maakt een grote jubileumtournée door ons land, waarbij de meest populaire Hawaiïan- melodieën ten gehore worden gebracht. Waar het hier een bijzondere gebeurte nis betreft zijn hiervoor de beste artis- ten geëngageerd, zodat naast de Kilima's in dit feestprogramma optre den: Ted Valerio, Wim en Bram Scholte, Zeeuwse boertjes, drie Willy's, Coos Speenhoff, Paul Engelen en Bill Kilima en zijn jubilerende Cowboys. In onze stad treden de Kilima's op op Zondag 18 September in de schouw burg 't Gulden Vlies. Het kegelconcours te Haarlem Op de derde dag kwam er geen wij ziging van betekenis in de stand van de korpswedstrijd vijftallen heren. Bij de drietallen leidt thans V.V.V. Den Haag met 183, gevolgd door „Rondom de koning", Delft met 179. Bij de vijf tallen dames bezet D.V.K. Amsterdam de eerste plaats,met 261. Togido, Hen gelo, is tweede met 255. Bij de drie tallen dames is de stand: 1 „Langs dé kant", Den Haag 154, en 2 M.Z.T. Den Haag 142. In de jubileumwedstrijd heeft Van Gaarden, Rotterdam, de leiding geno men met 123. Hier is De Haas, Scha- gen, 2e met 115. Een belangrijke wij ziging is gekomen in de stand van de vrije baanwedstrijd voor heren. Leuf- kens, Maastricht, gaat aan 't hoofd met 8 x 45, gevolg door Landa, Den Haag met 5 x 45. In de vrije baanwed strijd voor dames is mevrouw Van der Werf, Haarlem, eerste met 47, en me vrouw Landa, Den Haag tweede met 42. Wat de andere personele banen be treft, traden geen belangrijke wijzigin gen in. Jeugdappèl van de oecumenische jeugdraad De Oecumenische Jeugdraad van Alkmaar, omvattende de jeugd van de Ned. Hervormde, Evangelisch Lutherse, Remonstrants-Gereformeer de en Doopsgezinde gemeenten heeft ook dit jaar zijn jeugdappèl. Het be gint met een discussie-avond in de Doopsgezinde kerk (Koningsweg) crp Vrijdag 19.30 uur. Wika Boon zal spre ken over „Jezus en ons dagelijkse leven". De heer Boon is werker in kerkelijke arbeid, die zich in 't bijzon der geeft aan de arbeid onder hen, die van de kerk vervreemd zijn. Dé Jeugdraad hoopt, dat ook veel jonge ren kerkelijke zowel als buitenkerke lijke van 15 jaar en ouder zullen ko men om in de discussiegroepen aan het gesprek over dit onderwerp deel te nemen. Zondagavond 19 uur zullen in een jeugdappèldienst in de Grote Kerk drie predikanten een kort woord spreken. BELANGRIJK WERK GEGUND. De havens te ïAedemblik, die Rijks- eigendom zijn, hebben dringend her stel nodig. Dezer dagen is dit werk aanbesteed en gegund aan de Alk maarse aannemersfirma N.V. P. Daal der, voor de somma van f 150.000. Ongeveer een half jaar geleden stond de Alkmaarder Arie K-, gevangenis bewaarder in de strafgevangenis, al hier, voor de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar terecht. Hem werd ten laste gelegd dat h(j zich had laten be wegen om tabak de Alkmaarse straf gevangenis binnen te smokkelen, waar voor hij van gedetineerden vergoeding zou hebben ontvangen. Tweede behandeling. Gistermorgen diende de zaak voor de tweede maal, daar de rechtbank in dertijd de zaak had aangehouden, daar toen niet alle opgeroepen getuigen wa ren verschenen. Ook bij de tweede behandeling was een der belangrijkste getuigen niet ver schenen, zodat de rechtbank meende de zaak voor de tweede maal te moeien aanhouden. Bezwarende verklaringen. De wel aanwezige getuigen, het wa ren er dertien, werden allen weer ge hoord daar de rechtbank gisteren in een andere samenstelling zitting hield dan op 15 Maart van dit jaar. Getuige I. B„ ex-gedetineerde, die de eerste maal niet was gehoord, ver klaarde dat hij een keer of vijf geld Wedstrijd een groot De volkstuinhoudersvereniging „Alk maar en Omstreken" te Alkmaar or ganiseerde een grote tuinwedstrijd voor haar leden, waarvan de uitslagen door de jury thans bekend zijn ge maakt. De vereniging heeft thans vijf erreinen in gebruik met een totale ,-rootte van bijna acht hectaren, wel ke geheel in volkstuinen zijn' ver deeld. Voor elk terrein waren een eerste en tweede prijs beschikbaar ge steld, alsmede één of meer eervolle vermeldingen. De wedstrijd werd een groot succes. De leden hadden hun tuinen met veel ambitie verzorgd, zo dat het voor de jury een uitermate zware taak was, de prijzen toe te ken nen. De keuringen geschiedden steeds op onverwachte momenten, waardoor de jury zich een goed beeld kon vor men van de stand der gewassen, de schoonheid der tuinen, alsmede van de doelmatigheid van het teeltplan. Op het terrein „De Vaart" aan- het Kwakelpad viel de eerste prijs ten deel aan de heer Lefeber voor een constant goed onderhouden tuin met een behoorlijke verdeling der gewas sen. De tweede prijs was hier voor de heer H. Vooistra, terwijl eervolle ver meldingen werden uitgereikt aan de heren Winkel, Halman en Jellema. Op het terrein „Achtermeer" aan de Dr. Schaepmankade kwam de heer Jansen van Jorksveld als eerste uit de bus. met de heer S. Put als zeer goede tweede. De eervolle vermeldin gen waren voor de heren Ottenbros. Bruin en Kaandorp. Voor een zeer moeilijke taak stond de jury op het terrein „Overdie" ach ter Rochdale. Zeer mooie tuinen vie len hier te bewonderen en het was jammer, dat niet twee eerste prijzen in het wedstrijdreglement waren op genomen, daar deze hier anders zeker zouden zijn uitgereikt. Thans werd de heer J. M. Wamel als eerste geklas seerd met enkele prima, goed onder houden tuinen met een grote verschei denheid van gewassen. De tweede prijs was voor de heer Van Wendel, terwijl voor enkele eveneens zeer mooie tuinen eervolle vermeldingen werden toegekend aan de heren J. C. Gerritsen, G. Oukes en J. Schut. Het terrein, dat men wel eens de bakermat der Volkstuinhoudersver eniging noemt, n.l. „De Kalkovens" aan het Zeglis, leverde als eersteprijs winnaar de heer C. Buys op, die zijn sporen op dit gebied reeds eerder ver diende. Als tweede kwam de heer G. Miedema uit de bus, terwijl de eer volle vermelding werd uitgereikt aan de heer J. Madderom. Ook het terrein „De Nieuwe Bom mels" langs de spoorlijn tegenover de Rozenstraat gelegen bood een mooie aanblik. De eerste prijs, welke aan de heer Th. Verhage werd toege kend. was zonder twijfel verdiend, ofschoon de heer K. Winkel ook uit het goede hout gesneden bleek te zijn Thans verwierf hij de tweede prijs. Een zeer eervolle vermelding viel hier ten deel aan de heren A. Hillebrand en M. Beima. Een woord van dank voor de wijze, waarop de verschillende juryleden zich van hun moeilijke taak geheel belangeloos hebben gekweten, is hier zeer zeker op zijn plaats. Het bestuur der vereniging kan met voldoening op de resultaten van de tuinwedstrijd te rugzien. aan verdachte K. had gegeven, waar voor hij later tabak had ontvangen. De president maakte getuige er op attent, dat hij een lelijke pijp zou roken in dien hij niet de waarheid sprak. Ge tuige herhaalde hierna zijn bezwarende verklaring. President: „U hoort het verdachte, deze verklaring is nogal bezwarend voor u". Verdachte: „Ja, inderdaad Edelacht bare." President: „Het.zou dus al een com plot van enige ex-gedetineerden moe ten zijn die u er in willen draaien. Het wordt moeilijk om dat te geloven, ge zien de manier waarop de getuigen hier hun verklaringen afleggen." De ex-gedetineerde A. D. v. d. L. vertelde dat hij zijn trouwring voor vier pakjes tabak had omgeruild. Hij had er echter geen idee van op welke wijze en door wie de tabak de gevan genis was binnengesmokkeld. Voordat bovengenoemde getuigen hun verklaringen aflegden, werden de elf andere getuigen gehoord. Vrijwel allen verklaarden dat de mogelijkheid be stond dat men in de Alkmaarse straf gevangenis voor een „tientje" een pak je tabak kon kopen. Sommigen vertel den dat verdachte de tabak verhandel de, doch de meesten konden slechts verklaren dat zij de naam van „Ome Arie" in dit verband weieens hadden horen noemen. Getuige R., die in de gevangenis het baantje van vlakreiniger had, zei dat K. hem eens 2 rolletjes surrogaat pruim tabak had verkocht. Daar hij deze ta bak voor een andere gevangene had gekocht was daar wat narigheid over ontstaan met het gevolg dat R. enige dagen met een buil op zijn hoofd had moeten rondlopen. De behandeling van deze „smokkel- zaak" moest worden aangehouden om dat een der getuigen'niet was ver schenen. Op 11 October zal verdachte K. voor de derde maal voor de Alk maarse Arrondissementsrechtbank moe ten verschijnen. Geknoei met geld. Marinus Johannes K. uit Schoorl werd ten laste gelegd, dat hij, in dienst zijnde van een coöperatieve verbruiks- vereniging met geld had geknoeid. Hij was belast met het innen van gelden van crediteuren. Particuliere moeilijk heden brachten hem er toe minder af te dragen dan hij ontving. Hij voelde zelf aan dat dit spaak zou lopen en vertelde tegen de boekhouder dat hij een bedrag van ongeveer negenhonderd gulden tekort had afgedragen. De boek houder liet hem een schuldbekentenis voor dit bedrag tekenen en verdachte zei, dat het zijn bedoeling was weke lijks een bedrag af te betalen. Spoedig werd hij voor zijn knoeie rijen in het Huis van Bewaring opge sloten zodat hij niet in de gelegenheid was zijn goede plannen ten uitvoer te brengen. Uit het reclasseringsrapport bleek, dat de man twaalf ambachten en dertien ongelukken had gehad en een doktersrapport vertelde van karakter fouten en bijzondere omstandigheden. De Officier van Justitie eiste een jaar eh drié maanden gevangenisstraf. Uitspraak over veertien dagen. In gelijke functie te Rotterdam benoemd Naar wij vernemen, zal hoofdinspec teur W. C. Rijpma binnen afzienbare tijd de gemeente-politie te Alkmaar verlaten, ten einde zijn standplaats hier te verwisselen voor Rotterdam, alwaar hij in gelijke functie is benoemd. Hoofdinspecteur Rijpma begon zijn politionele loopbaan in 1929 te Haar lem, waar hij de functie van klerk ver vulde. In 1931 werd de jonge politie man tot klerk in Alkmaar benoemd. In 1934 lag de benoeming tot inspec teur gereed, maar de heer Rijpma wei gerde deze benoeming te aanvaarden. In 1939 bezweek hij voor de aandrang en werd hij inspecteur speciaal belast met het verkeer. Tijdens de bezettingsjaren verrichtte de heer Rijpma illegaal werk, werd in 1942 door de Duitsers gearresteerd, naar Scheveningen overgebracht, maar korte tijd later wegens gebrek aap be wijs weer vrijgelaten. Als strafmaatre gel werd de inspecteur door de Duit sers naar Amsterdam overgeplaatst. Toen de oorlog op zijn laatste benen liep en de bezetters in verband met de naderende nederlaag een ware ter reur uitoefenden, dook de heer Rijpma in de omgeving van Alkmaar onder. Op de dag van de bevrijding betrad hij wederom het fraaie politiebureau aan het Kerkplein. De heer Rijpma zag zich toen benoemd tot wnd. commissa ris van politie en hoofdinspecteur. Binnenkort zal de hoofdinspecteur Krophollers schepping verwisselen voor 't imposante politie-hoofdkwartier aan het Haagse Veer te Rotterdam. Met zijn vertrek verliest Alkmaar een bemind politie-man, die zich gedurende zijn achttien Alkmaarse jaren de achting van de burgerij verworven heeft. Ook de afdeling Alkmaar van de Ned. Ver eniging voor Dierenbescherming zal de heer Rijpma met lede ogen zien ver trekken. Hij toch hanteert de voorzit tershamer van deze vereniging op emi nente wijze. Ook op ander gebied heeft de scheidende hoofdinspecteur zich verdienstelijk gemaakt. Zo was hij vóór de oorlog voorzitter van de Alkmaarse Politie Sportvereniging en secretaris van de vereniging Veilig Verkeer. De beste wensenvan de Alkmaarse burgerij vergezellen hoofdinspecteur Rijpma op zijn verdere 1 ven-pe waarbij de hartelijke gelukwensen g voegd worden voor deze fraaie en welverdiende promotie. Het gebeurt niet alle dagen, dat een vereniging 75 jaar oud wordt en zeker niet een toneelvereniging. Er ia dan ook alle reden om verheugd te zijn over het jubileum van 't Viooltje, dat op 21, 24 en 25 September gevierd wordt met de opvoering van „In de greep van de Mammon" van Bob Bertina. Op 24 September 1874, in de goede oude tijd, begon men in de kolfbaan bij petroleumlicht te repeteren. De notulen, die van 1883 aanwezig zijn, vermelden opvoeringen van stukken als „Het levende dode snijderspaar", „De erfgenamen van Neeltje Pater in Broek en Waterland" en „Stille Jan". De ouderen zullen zich nog menige naam uit de ledenlijst van die dagen herinneren: Gebrs. J. en Jb. Helder Kz., J. Martens, Jb. Schotsman, S. Stsmmis, Jb. Baan, Joh. Groot, Jn. Stammis, C. Groot, C. Helder, P. Oud, T. Stammis, E. Groot Jd„ A. Hagenaar, E. Groot Pd.; commissaris sen van orde: D. Groot, J. Schuit Pz„ D. Schuit, T. Helder, C. Wit; be schermheer J. J. Willinge en ereleden mr. A. J. Haarselhorst en H. F. Reijn- vaart. De penningmeester beheerde maar kleine bedragen. Zo beliepen in 1881 de ontvangsten 48.70 en de uitgaven 47.16. In 1882 werden reeds drie uit voeringen gegeven, wel een bewijs dat de vereniging in een behoefte voorzag en gewaardeerd werd. In 1916 werd op initiatief van wij len de heer A. Gunder een opvoering gegeven voor de getroffenen van de watersnood, met als ruime opbrengst f 131. Werden het 25- en 40-jarig be staan kalmpjes herdacht, aan het 50- jarige Viooltje werd in November 1924 alle luister bijgezet. Opgevoerd werd „De rechte lijn" van J. Fabri- cius. „De gestoorde dochter" werd voor zusterverenigingen en genodig den, als het eerste stuk waarmede men toen 50 jaar geleden verscheen, voor het voetlicht gebracht door de oprichters Jn. Helder, Jb. Baan en Jb. Schotsman en de oud-leden A. Gun der, K. Schuyt, D. Schuyt, Jb. Koning en C. Schaak. Bij deze gelegenheid werd door burgemeester Kooiman, beschermheer der vereniging, een schakelbord voor de toneelverlichting overhandigd, welke was geschonken dooi de burgerij. Over het verloop der laatste 25 ja ren zal bij de feestuitvoeringen onge twijfeld nog wel het een en ander worden gememoreerd. ,,'t Viooltje" neemt een vooraan staande plaats in het dorpsleven in Gedurende 75 jaar gedragen door de sympathie van alle bewoners, kan het met groot vertrouwen de toekomst tegemoet zien. VAN MARSDIEP TOT Ij Ter gelegenheid van militaire plech. tigheden te Den Helder zal de Mari. nierskapel Donderdag en Vrijdag mat. sen door de stad maken en bovendien Donderdagavond een taptoe geven. De directeur van het Gewestelijk Ar. beidsbureau te Hoorn, de heer A. H. M Haring, is in gelijke functie benoemd te Delft. De verbetering van de ha. vens te Medemblik Is voor f 150.00J opgedragen aan de firma Daalder t« Alkmaar. De heer Jb. Olof heeft bij de firma Jan Dekker te Wormerveer zijn 50-jarig dienstjubileum herdacht, bij gelegen heid waarvan hij een koninklijke onderscheiding ontving. Schaakmeea. ter Keiler speelde te Koog aan de Zaan een simultaanwedstrijd. Hij won 18 par. tijen en speelde 6 remise. Op 22 en 23 Sept. zullen op slot „Aa- sumburg" te Heemskerk lezingen wor. den gehouden over mechanisatie en en kele andere belangrijke zaken betref, fende de akkerbouw. Visserijbesommingen URK, 13 Sept. Door 105 va- lui gen werden Dinsdag aangevoerd: 1135'' pond kuilpaling f 0.65f 0.80 p.p.. 1821 pond lijn- of beugaal f 0.75f 1.10 p en 2316 pond witvii f 0.0Ï—f 0.38 p Eqmondbinnen Van de ministeries van Binnenlandse Zaken en Financiën is bericht ontvan gen, dat tegen het door het College van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw vastgestelde „Wederop. bouwplan", in financieel opzicht geen bezwaar bestaat. Dit plan dient men niet te verwarren met het utibreidings- plan der gemeente. Het wederopbouw- plan betreft n.l. de herbouw van alle tijdens de bezetting afgebroken opstal len, 27 in getal, te weten: vijf boerde rijen (twee S. Jonker, Schoen-Zwak- man, J. Mooij, P. Rozing); zeven be drijfsgebouwen (J. Fijn, C. de Wit, A, Bommer, mej. Hopman, Schoen-Zwak- man, J. Mooij en Jhr. Six); drie tuin- drswoningen (J. Schuit-Bras, J. v. d. Pol en E. Hopman-Bleek); acht woon huizen (Gorter, Jhr. Six, A. Witte brood, Erven Bakker, J. Wagner, Jb. Fijn, J. Schuit-Heddes en J. Duin- meijer); twee dubbele woningen (Massa en Roozing van Bergen; één landhuisje (van Nieuwkuijk) en één villa (van G. Massa). De aan de uitvoering van dit plan ver bonden kosten zullen als wederopbouw kosten worden beschouwd en als zo danig voor toekenning van een rijks bijdrage in aanmerking kunnen worden gebracht. Het plan gaat uit van de gedachte, dat buiten de dorpskernen langs de wegen lintbebouwing moet worden tegengegaan. Derhalve zullen buiten de kommen alléén gebouwen, behorende bij en bestemd voor agrarische bedrij ven herbouwd mogen worden. Uitzon deringen hierop zijn gemaakt voor de villa van de heer Massa, het landhuisje van de heer Van Nieuwkuijk (inmid dels herbouwd) en twee woningen aan de Herenweg (inmiddels herbouwd en bewoond door de heren Fijn en Mooij). Laastgenoemde twee woningen gelden als de uiterste grens van lintbebouwing. Echter is deze grens in het ontwerp- uitbreidingsplan verschoven tot aan de Tiggellaan, hetgeen inderdaad een re- elere afronding betekent. De wering van lintbebouwing heeft tengevolge, dat voor acht woningen el ders alhier bouwplaatsen gevonden moeten worden. Dit is geschied aan de Egmonderstraatweg (tussen KI. Zwaan en Hilbers en op het terrein der v.m. Vierstaten) en aan de Peperstraat. Ten aanzien van het laatste is de gemeente met de bouw van zes nieuwe woningen het Wederopbouwplan vèr op voor. Twee woningen, n.l. die van de heren Wagner en Gorter zullen in andere ge meenten worden herbouwd. Zoals bekend is de ondergrond van de gesloopte panden t.n.v. het Rijk ont eigend, n.l. 14.379 m2. De percelen, waaromtrent zekerheid bestaat, dat zij door de voormalige eigenaren weer be bouwd zullen worden zijn buiten het onteigeningsplan gehouden. Deze grond zal door het Commissariaat v. Oorlogs schade rechtstreeks aan de oude eige naren kunnen worden teruggegeven. Voorzover op de onteigende bouwgrond geen woonhuizen herbouwd mogen worden, is deze voor de uitgifte ge waardeerd als cultuurgrond. De kostenbegroting, berekend naai het prijspeil 1949, wijst in raming een nadelig saldo van 15.700 aan. Sen overzicht van de schade geeft 27 totaal verwoeste gebouwen, 1 zwaai beschadigd gebouw (Karmelklooster1 en 25 licht beschadigde gebouwen. HET BURGERLIJK ARMBESTUUR In het verslag van de vergadering van de raad van 6 September j.l. stond o.m. vermeld, dat de taak van het bur gerlijk armbestuur zou worden overge nomen door het college van burgemees ter en wethouders. Dit blijkt niet ge heel juist te zijn. De lezing moet n' zijn: „De taak van het burgerlijk arm bestuur zal door het college van bui gemeester en wethouders worden over genomen tot de eerstvolgende vergade ring van de raad". DE 5-MEIVERENIGING BERAAMT PLANNEN De 5-Meivereniging heeft op haai' tweede jaarvergadering de plannen besproken voor het volgende 5-Mei- feest. Bij deze feestelijkheden zal de jeugd van 14 lot 16 jaar niet worde» vergeten. Als alles gaat. zoals me" zich voorstelt, komt er volgend jaar een lezing over atoomenergie, komt de heer Portielje uit Amsterdam over Artis vertellen en zal er van film, muziek en cabaretkunst te genieten zijn De heer P. Cornielje werd als voorzitter en mevrouw E. Wiedijk-Terpstra a'r tweede secretaresse herkozen; ooi werd in deze vergadering het bun 'mudelijk reglement na een kleine w ;ging in het ontwerp aanvaard.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2