INGEZONDEN STUKKEN Commissaris der Koningin opent Gemidza te Heiloo 3 Gelukwensen voor het welslagen De Rijp Scheepvaartberichten ONZE DAMRUBRIEK burgemeester Kalff en de heer Bakker over de P.B.O. Gistermiddag om half drie had de officiële opening plaats van de tweede (jemidza-tentoonstelling, die in een grote tent aan de Nic. Beetsweg wordt ■•louden. Hiertoe waren vele autoriteiten, w.o. de Commissaris van Koningin, Baron de Vos van Steemvjjk, in de „Oude Herberg" bijeen «komen. Nadat verscheidene sprekers zich in een toespraak tot de Heilooër Middenstand hadden gericht en deze gefeliciteerd hadden met het welslagen lMi deze tentoonstelling, begaf het gezelschap zich naar de tent aan de Nic. Beetsweg, waar twee in het wit geklede meisjes, Corrie Deutekom en Mar- ;eta van de Kommer, de Commissaris van de Koningin een op een sierlijk lussen in de Heilooërkleuren gelegen schaar aanboden, waarmede deze het nt dat voor de tent gespannen was, doorknipte. Toen de heer Herm. Groot, als voor zitter van de tweede Gemiöza-ten- joonstelling, het woord nam, heette hij jllereerst de Commissaris der Konin gin hartelijk welkom en de vele auto riteiten. w.o. het voltallige college van 3 en W., vele raadsleden, de hoofden der scholen, kerkelijke autoriteiten, vertegenwoordigers van de St. WilII- brordusstichting en vele standhouders met hunne dames. Spr. wees op de moeilijke strijd, die momenteel dooi de middenstand gevoerd moet worden ,,i vooral door de middenstand ter ■iaatse, die de concurrentie van Alk- raar en Amsterdam het hoofd heeft :e bieden. Deze tentoonstelling heeft ren tweeledig doel: aan te tonen, dat 'de prijzen niet verschillen met de grote stad en ten tweede te tonen, hetgeen de middenstand ter plaatse kan aan bieden. De Commissaris der Koningin aan het woord. Allereerst dankte de Commissaris der Koningin voor de vriendelijke uit nodiging en welkomstwoorden. Spr. verheugde zich over het initiatief van deze tentoonstelling door de samen werkende middenstandsverenigingen. Al is deze samenwerking noodzaak geworden door de moeilijk tijdsomstan- Sgheden en wil de ene groep wel eens wat meer dan de andere opeisen. De bemiddelaar is nu eenmaal de midden stand, die deze schakel tussen produ cent en consument vormt. Spr. memo reerde verder, dat niets gevaarlijker is, dan in tijden van voorspoed steeds weer nieuwe zaken op te richten, want spoediger dan voorheen komt de tijd, dat men geneigd is om steun te vra gen. Eén zaak staat voor spreker echter vast, en wel: eerlijkheid, goede waar, goede service. Ik stel mij voor, aldus spr., dat u dit alles zult beamen. Want wat u kunt leveren is goede waar. Dat be wijst deze tentoonstelling! Spr. wilde daarom besluiten alle goeds toe te wensen voor het welslagen van de ex positie. Burgemeester Kalff spreekt. Burgemeester Kalff sprak woorden van erkentelijkheid voor de aanwezig heid van de Commissaris der Koningin in de gemeente Heiloo. Spr. wilde Iroorts memoreren, dat hij het stand punt huldigt, dat de middenstand de ruggegraat is van elke democratie. Helaas moest hij daarbij memoreren, dat men zo vaak poogt als Nederlan der te steunen op de Staat. Spr. wilde daarvoor waarschuwen. De burge meester wees verder op de P.B.O., die juist dezer dagen de beide Kamers heeft bereikt. Na een uiteenzetting te hebben gegeven over de P.B.O. wees spr er op, dat men poogt deze vrijheid, waar men toentertijd zo blij mee was, thans weer ondersteboven te gooien. De Heilooër middenstand zal dit niet zo prettig vinden, omdat men op de klandizie nu eenmaal gesteld is. Op de tentoonstelling terugkomende, deelde spr. mede, dat deze op een hoog peil staat. Bedenkt, dat het gaat om uw stand, uw bedrijf èn om Heiloo. Spr. wilde gaarne dank zeggen voor de energie daarvoor ontplooid. De heer J. Bakker, diocees hoofdbestuurder, feliciteert. De heer Bakker, hoofdbestuurder van de R.K. Middenstandsbond, deel- ie mede, dat de beide organisaties Van de middenstand door de oorlog Mar elkaar zijn gegroeid. Het is een ^langrijke taak deze samenwerking. Spr. heeft de verwachting, dat er bin- tenkort ook een plaatselijk maat schappelijk en cultureel overleg zal plaats hebben. Spr. wees op de be sprekingen, die voor de oorlog werden gevoerd met coöperaties en boeren bonden en dat uit alles blijkt, dat heden meer begrip voor elkanders streven aan de dag wcrrdt gelegd. Het is daarom een gelukkig verschijnsel, iai deze tentoonstelling in deze moei lijke tijd is georganiseerd. Spr. was het met de burgemeester eens. dat wij 's allen tijde moeten zorgen ons zelf b blijven en op eigen benen moeten Mijven staan. Wanneer deze tentoon stelling weer voorbij is, draagt dan Uw gedachten uit in uw etalage, in uw service. Zet iedere dag de tanden weer op elkaar. Spr. hoopte tenslotte, dat meerdere actiepunten op het pro gramma zullen komen van de geza menlijke middenstand te Heiloo. Ma een dankwoord van de voorzit ter, de heer Herm. Groot, begaven alle genodigden zich naar het ten toonstellingsterrein, waar de Commis saris der Koningin door de meisjes Deutekom en v. d. Kommer een schaar werd aangeboden en allen voor het gerst de tweede Gemidza-tentoonstel- üng betraden. Een wandeling langs de stands Re firma Bruin en Drescher toont fraaie tuinbeplantingen, bloemen enz.; de firma Pepping, leveranciers van de Kon. Luchtmacht, Ned. Spoorwegen enz. toont wat deze firma aan pracht- rieubelen, zoals schrijfbureaux, ameu blementen enz. produceert; firma Koo ien, wolhandel, toont wat met Smyr- vawol gepresteerd kan worden; firma Baron DE VOS VAN STEENWIJK opent tentoonstelling Broers toont ons haar levensmiddelen- bedrijf; de firma J. Kraakman, zuivel handel, brengt zijn Hollandse zuivel producten naar voren, waarbij als at tractie het raden naar het gewicht van een grote Edammer kaas de animo voor zijn stand verhoogt. De firma Stokman toont zijn kunnen op radio- technisch gebied, terwijl de firma C. Zoon als rijwielhandelaar de Jun- ckers-fietsen presenteert; de firma P. Zwaag toont evenzeer een grote ver scheidenheid op electrisch gebied en speciaal de regelaar-schakelaar voor de z.g. schrikdraad voor landerijen oogst ieders bewondering; firma Greeuw laat zijn van Ouds wijnen enz. proeven en bekijken; Joop Groenland toont de betimmering van enkele fraaie deuren en interieurs, terwijl de firma Natzijl een aardige attractie heeft voor de kinderen, door hun een gratis lot aan te bieden voor het win nen van een pop of bal. Deze firma is gespecialiseerd op huishoudelijke arti kelen en speelgoed. De firma D. Bos smid, toont prachtige haarden en ka chels en speciaal de eigen gesmede Oudhollandse schouwhaard heeft ieders bewondering. De firma P. de Groot laat zien hoe ruim zij gesor teerd is in pyama's. bedjasjes, corset- ten enz. en de heer Pannekoek presen teert weer nieuwtjes op electro-tech- nisch gebied. De firma Korstanje heeft prachtige tapijten en meubels uitge stald, waarnaast de heren Avis hun verkoop in leeswerk propageren. De volgende stand is van de Rustende Ja ger en het fraaie décor, aangeboden door de firma Pater bij de heropening van deze zaak trekt aller aandacht tussen de flessen wijn en likeuren. Het rijwielmagazijn De Uiver, eig. Jo de Vlugt, heeft een keurcollectie fiet sen, autopeds e.d. geëxposeerd, waar na men aankomt in de stand van de fa. Nieuwpoort, schildersbedrijf. Alles wat deze kunstenaar exposeert doet fris en vrolijk aan. Jan Veenis' levens- middelenbedrijf laat zien wat in deze zaak te koop is en men kan proeven van zijn dranken om zich te overtuigen dat het een en ander van goede kwali teit is. De fa. Kosters toont prachtige electr. ijskasten en de laatste snufjes op wasmachinegebied. De fa. Stadegaard is prominent in bieren, wijnen en limona- c-.es, waarna de stand van de fa. Boersma als enige schoenhandel ter plaatse, met zijn lederwaren de aandacht trekt. De fa. Castpcum toont een prachtige ver scheidenheid van dahlia's, waarbij bij zonder opvallen de Topmix, een heel klein soort dahlia en de Gemidza-dah- lia; de firma Rozing laat zien, dat er weer voldoende stof in voorraad is voor het vervaardigen van een costuum of jas. De Oude Herberg houdt op deze tentoonstelling zijn naam hoog, terwijl daarnaast een verfrissingsstand door de heer v. d. Kommer en Zander wordt geëxploiteerd. De Vivo-kruideniers la ten u proeven van hun goede kwali teiten, de heer v. Slooten laat zijn sor timent rookwerk bewonderen, waarna de heer G. Schipper zijn vakbekwaam heid demonstreert door een fraaie gevelbeschildering van diverse tijden. Het raden naar de hoeveelheid haren in een grote witkwast is een attractie op zichzelf, waarmee men gratis het behangen van een kamer kan winnen. Lest best komt men aan de stand van Jo Bakker met prachtig-e radio-toestel len etc. van het nieuwste type. De prijswinnaars onder het publiek Reeds spoedig na de opening was de honderdste bezoeker binnen. Het was de wed. Heeman uit Heiloo. De 200ste bezoeker was G. v. d. Pork uit Heiloo. De 300ste bezoeker de heer J. Sligster uit Aalsmeer. De 400ste N. v. Steeg uit Heiloo. De 500ste J. Jansen uit Apel doorn en de 600ste F. H. Koek uit Akersloot, die allen de premies die daarvoor beschikbaar gesteld waren, in ontvangst konden nemen in de be- stuurstent. De kip met de gouden eieren. Om 8 uur legde de kip op 3711 f 5, om half negen op nr. 3572 f 5, om 9 uur op 82 f 10, om half tien f 5 op nr. 2801 en om half elf op nr. 675 wederom f 5. De verdere attracties. Rond het Witte Kerkje was het in de vroege avonduren een gezellige drukte. De kermis-attracties rond het kerkje verhoogden de feeststemming, terwijl de oliebollenkramen e,d, een echte kermissfeer schiepen. Verschei dene winkeliers hadden hun etalages verlicht en in de vooravond was er 'n muzikale rondgang van St. Saecilia door het dorp. Geslaagde vlucht van „De Reisduif" De in het kader van de kermis ge organiseerde „Kermisvlucht" is bui tengewoon goed geslaagd. De „Reis duif" organiseerde namelijk bij wijze van afwisseling een lange afstand- vlucht om de duiven van de leden, die nooit meedoen aan de wedvluch ten, ook eens te laten vliegen over een lange afstand. Er werden loten ver kocht waarop het ringnummer van de resp. duiven werden vermeld. De hou der van het lot, waarop het nummer- stond van de eerst aankomende duif, werd winnaar van de eerste prijs; dit was een theeservies, verder werden er nog tal van andere prijzen beschik baar gesteld. De eerste prijs werd ge wonnen door de heer C. Blaauw van Graft, met lotno. 259, de duif was van de heer J. Riteco. De overige prijzen werden gewonnen door houders van de volgende lotnummers met daar achter vermeld de eigenaar van de duif: 324 P. Riteco, 241 G. Klinkha mer, 207 J. Wit, 232 J. Sassen, 291 J. Wit, 316 P. Riteco, 295 C. Boots, 225 J. Sassen, 311 P. Riteco, 257 J. Wit, 210 C. Boots, 205 G. Klinkhamer, 294 en 215 dito, 325 P. Riteco, 246 C. Boots en 266 G. Klinkhamer. De belangstelling was zo groot dat om de laatste lootjes als het ware werd gevochten, Aardig is het nog te vermelden, dat de eerste prijs viel op het lot dat het laatst werd verkocht. Zondag wordt er weer een vlucht georganiseerd, dan vanuit Mons (Bel- gie) 242 km. De loten zijn naar we vernemen te verkrijgen bij de heer P. Riteco, alwaar ook de ringen moeten worden ingeleverd. Succesvolle dag voor VVV De' eerste kermis-zondag werd goed ingezet. Prachtig weer en veel belangstelling voor de door de VVV georganiseerde harddraverij voor boeren paarden bracht een groot aantal mensen op de been, ook uit de omliggende plaatsen. Het doel van WV, bet bevorderen van vreemdelingen verkeer, is dus volkomen geslaagd. Negentien paarden verschenen aan de start, w.o. uit Oostwoude, De Schermer, Beemster, Assendelft enz. Bij de prijsuitreiking in café Blokdijk dankte de voorzitter van VVV, de heer P. Vis ser, alle medewerkers en deelnemers voor hun bijdragen in het slagen van de wedstrijd en de burgers voor hun belangstelling, waardoor blijk werd gegeven dat het werk van VVV wordt gewaardeerd. De eerste prijswinnaar, de beer W. Groot, uit de Starnmeer, ontving naast de f 60,—, die als prijs beschikbaar was gesteld, nog een mooie wisselbeker, beschikbaar gesteld door de Am- stel-Brouwerij. Deze wisselbeker moet tweemaal achter elkaar gewonnen worden alvorens men eigenaar wordt. De tweede prijs w^s voor de Ijeer J. Duin, et het paard van d9 heer J» Saasse uit Schermerhorn. f 40,— werd hem ter hand ge steld. De derde prijs, f 20,—, was voor het kleine kereltje, maar als een vorst rijdende op het paard van de heer G. Salentijn, de jongeheer G. Knook. De vierde prijs won C. Klinkhamer te Graft, zijn beloning was f 10,—. De enige dame, die aan de start verscheen, mej. Ciska Schrama, op het paard „Peter", kreeg een troostprijs, welke bestond uit een fles limonade, aangeboden door de heer G. Drent, caféhouder te De Rijp. Over het algemeen was het op de kermis ook 's avonds een gezellige drukte, de café's waren allen tot in de uiterste hoeken gevuld, de drukte op straat werd wel eens wat bedor ven door enkele lawaai makende jongelui, hoe wel overigens geen optreden nodig bleek. Het cabaret-gezelschap, onder leiding van Joop van Dijsel, dat met zijn dieseltrein-cabaret, in hotel „De Eendracht" van mevr. wed. v. d. Vliet, een gaaf en mooi programma bracht, verdiende veel meer belangstelling. Uitvoering Benedictus XV Maandagavond heeft de R.K. Toneelvereni ging Benedictus XV haar eerste kermis-uitvoe- ring gegeven met een opvoering van de klucht „De familie van mijn vrouw". De heer Th. Luijckx opende en heette de aanwezigen, die de grote zaal van de heer Blokdijk tot de laatste plaats bezetten, welkom, in het bijzonder ook pastoor Holtkamp, die voor het eerst een uitvoering van Benedictus XV meemaakte. Een minder prettige mededeling was, dat de heer Jac. Kaptein, een der hoofd rolspelers, wegens ernstige ziekte van zijn vrouw, niet kon meespelen. Als invaller las nu regisseur H. H. Ploek zijn rol. Benedictus XV slaagde er in de aanwezigen een gezellige avond te bezorgen. Een woord van lof verdiende mej. Bets Abels, die als schoonmoeder haar rol buitengewoon goed ver tolkte. Ook de heer Hoek was in het eerste bedrijf als vervanger voor de heer Jac. Kap tein, heel goed. Zijn spel was zuiver, waardoor het boekje in zijn hand niet te veel stoorde. Na het eerste bedrijf kon worden medege deeld, dat de heer Kaptein zijn rol verder zelf zou spelen, wat met een hartelijk applaus werd begroet. Na afloop gaf pastoor Holtkamp als zijn mening te kennen, dat van de vele indrukken, die hij sinds zijn intrede in de parochie had opgedaan, deze avond een van de mooiste was. Hij feliciteerde Benedictus met het behaalde succes en hoopte nog vele mooie prestaties van de toneelclub te mogen meemaken. DIRECTEUR MAATSCHAPPIJ VAN NIJVERHEID In verband met de ontslagname van de heer G. R. A. Meyer als directeur van de Maat schappij ter bevordering van Nijverheid is door de commissarissen een voordracht opgemaakt, waarop voorkomen: 1. L. Visser, De Rijp; 2. H. Boerema, Koog aan de Zaan; 3. J. M. Thön, Amsterdam. Akersloot PREDIKANT BEROEPEN De Ned. herv. gemeente alhier heeft, ter voorziening in de vacature ds. A. van Santen, een toezegging van beroep uitgebracht op de heer R. Kaptein, can di<j#at te St. Pancras. Aantrekkelijke cursus op Volkshogeschool te Bergen Op de Volkshogeschool te Bergen (.Het Oude Hof) zal van 26 September tot 8 October een cursus worden ge houden onder het motto: „Democratie in het maatschappelijk leven". Twaalf dagen zullen arbeiders en studenten, MTS-ers en beambten, stedelingen en plattelanders met elkaar leven, discus seren en luisteren naar inleidingen welke worden gehouden door deskun dige personen. Als hoofdonderwerpen noemen wij: Democratie in het maat schappelijk leven door prof. mr. J. Valkhoff; Publiekrechtelijke bedrijfs organisatie door het Tweede Kamerlid de heer Hh. D. J. M. Koersen; Opvoe ding tot democratie door het Tweede Kamerlid de heer N. Stufkens; De coöperr door ir. G. Kranen; De taak en de piaats van hen, die leiding heb ben te geven in een democratisch land door dr. Th. A. M. Schreurs en Criti- sche beschouwingen over ons heden daags staatkundig leven, door de jour nalist P. Wybenga. Voorts zal men zich wijden aan sport en spel. Zij die zich voor deze interes sante cursus interesseren, kunnen zich wenden tot de Volkshogeschool te Bergen. CURSUS VOOR HET PLATTELAND OP DE VOLKSHOGESCHOOL Op de Volkshogeschool to Bergen worden van 2—14 Januari 1950 twee cursussen voor het platteland gehouden, één voor vrouwelijke en één voor mannelijke deelnemers. Hoofd onderwerp van beide cursussen zal zijn „Het platteland, de techniek en het moderne leven". Warmenhuizen Om de wisselbeker van „Vislusf" Begunstigd door prachtig zomer weer hield de hengelsportvererriging „Vislust" haar vierde en laatste wed strijd van dit seizoen. Het was een zeer spannende wedstrijd, want het ging er om wie in het bezit zou ko men van de wisselbeker. Bedoelde be ker was vorig jaar in handen van de heer G. Nieuwland gekomen, doch deze kon wegens zijn werkzaamheden niet meer mee vissen en had daarom de beker weer ter beschikking van de vereniging gesteld. De uitslag was als volgt: 1 Jn. Slikker, grootste baars 20% cm., 2. D. Pastoor, 23 stuks; 3. J. Jongerling 22 st.; 4. P. Rempt 20 st.; 5. J. Zon 18 st.; 6. C. de Vries 18 st.; 7. P. Pastoor 16 st.; 8 D. Miedema 15 st. Zestien leden namen aan de wed strijd deel. 214 baarzen en 26 witvis- sen zijn op het droge gebracht. GOEDGEKEURDE STATUTEN De Staatscourant bevat de goedge keurde statuten van de N.V. voorheen Blom en Dekker te Schoorldam. Obdam ERNSTIG ONGEVAL Een zeven-jarig dochtertje van de heer Klaver alhier werd, toen het per autoped onverwacht achter 'n auto van daan kwam, zodanig door 'n motorrijder aangereden, dat het slachtoffertje o.m. met twee gebroken armpjes naar een ziekenhuis te Alkmaar vervoerd moest worden. MARKTBERICHT DEN BURG, 12 Sept. Aangevoerd werden 120 schapen van f 40f 60; 80 lammeren van f 28f 38; 22 rammen van f 70f 120; 2 graskalveren van f 180f 225 en 36 biggen van f 45 f 65. Voor de levering 2 nuchtere kal veren. Aalsdijk, New Orleans—R'dam, 12-9 te Lon den. Alcyone, A'dam—Basra, 12-9 te Dubai- Aldabi, Buenos Aires—R'dam, 12-9 van Vic toria Asturias (charter), 12-9 12 uur te Ba- ievia, vermoedelijk 14-9 v.m. naar R'dam - Bengkalis, Makassar—A'dam, passeerde 12-9 Kaap Guardafui. Boissevam, 12-9 van l'e- nang naar Singapore. Aldabi, Buenos Aires—R'dam, 12-9 van Vic toria. Borneo, New York—Karachi, pass. 12-9 Algiers. Celebes, 11-9 van Makassar te Sura- baja Delfland, Hamburg—Buenos Aires, pas seerde 12-9 Ouessant Esso Den Haag (t) Antwerpen—Aruba, passeerde 12-9 Guadaloup - Badila (t), 13-9 van Miri te Singapore Hoog kerk, A'dam—Beira, passeerde 12-9 Ouessant Jacob Cats, 12-9 van Narvik naar R'dam Java, A'dam—Java, 12-9 van Singapore Kertosono, Java—R'dam, 12-9 17 uux van Djeddah Friesland, New York—Java, 11-9 17 uur te Belèwan Mataram, R'dam—Java, pas seerde 11-9 16 uur Finisterre Mapia, San Francisco—Philippijnen, passeerde 12-9 Saipan eiland. Modjokerto, 12-9 van Makassar te Balik Papan Muiderkerk, 12-9 van Mon rovia naar Freetown. Nijkerk, 11-9 van Zan zibar naar Tanga Ondina (t), 12-9 van Genua naar Abadan Oranjefontein, 11-9 van Tanga te Mombassa Rempang, Batavia—A'dam, passeerde 12-9 Minicoy Ruys, Java—Buenos Aires, 11-9 te Mombassa Salawati, Java- New York, passeerde 11-9 Kaap St Vincent Sarangan, 12-9 van Vizagapatan bij Calcutta voor anker Slamat, R'dam—Java, 12-9 15.30 uur van Aden Sumatra, 12-9 van Belawan naar Dabo Tabinta, 12-9 van R'dam te New York Randkerk, A'dam—Mombassa, pas seerde 12-9 Gibraltar Weltevreden, 11-9 van New York te Batavia Willem Ruys, R'dam —Java, passeerde 12-9 18 uur Guardafui. Albireo, 13-9 van Bahrein naar Rastanura Alhena, 12-9 van Santos naar Montevideo Gooiland, A'dam—Buenos Aires, passeerde 12-9 Finisterre Maasland, 12-9 van Buenos Aires naar Montevideo Prins Willem II, 11-9 van R'dam te Halifax. Aalsum, 9-9 van R'dam te Calcutta An- nenkerlc, R'dam-^Brisbane, 12-9 te Sydney Alcor, 11-9 van R'dam le Antwerpen Al- phard, 12-9 van Buenos Aires via Antwerpen naar R'dam Ahvaki, 14-9 van Antwerpen te R'dam verwacht Ankeldijk, 13-9 van New York te Antwerpen, 14-9 v.m. te R'dam ver wacht Leerdam, 11-9 van Boston te 'New York Leopoldsicerk, Calcutta—R'dam, 12-9 te Port Said Lindekerk, R'dam—Calcutta, 10-9 te Colombo Lutterkerk, R'dam—Bom bay, passeerde 12-9 Gibraltar - Merweha^ven, 12-9 van Liverpool naar Duinkerken - Mo- lenkerk, R'dam—Japan, 12-9 te Genua Nor- biyn, Calcutta—R'tjam, 12-9 van Aden - Pr. Jolian Willem Friso, 11-9 van Montreal te Port Alfred - Prins Philip Willem, 12-9 van Havan na te Sulphur - Ridderkerk, Sydney -R'dam, passeerde 13-9 Ouessant - Rijnkerk, Japan— R'dam, 12-9 te Manilla - Soestdijk, Java- New York, 12-9 te Suez Stad Dordrecht, 12-9 van R'dam te Huelva, vermoedelijk 15-9 naai A'dam Stad Haarlem, 11-9 van Lulea naar Bremen - Themisto, 13-9 van Lulea naar Bremen - Veendam, vertrekt 11-9 van New York naar R'dam - Wieldrecht (t), 11-9 te Durbau teruggekeerd voor kleine reparatie van eén tot twee dagen. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) Het lot van onze jongens, gevaar en feiten Wij zouden gaarne nog even terug komen op het ingezonden stuk van de heer Jac. Duif Jz. te St. Pancras inde Alkmaarsche Courant van 3 Septem ber. I" siert de heer Duif, dat hij in zo stei .e mate geroerd wordt door de positie van onze jongens in Indonesië; zij is inderdaad moeilijk en gevaarlijk en hun leed is het leed van heel ons volk. De militairen van hoog tot laag zijn inderdaad de pionnen op het schaakbord van de internationale po litiek; ze worden gebruikt om de hin dernissen op te ruimen, die de politici niet kunnen ontwarren en zij genieten voor dit dikwijls bovenmenselijk zware werk naast een matige waarde ring niet zelden een onmatige critiek. waar zij vrijwel machteloos tegenover staan. Ze werden zelfs herhaaldelijk door hun eigen regering genoopt het met levensgevaar verrichte werk weer met evenveel levensgevaar af te bre ken. Het moge genoeg zijn om een ieder te overtuigen, dat de „Rijkseen heid" in ieder geval deze toestand zo snel mogelijk beëindigd zou willen zien. Wij geloven alleen niet, dat de RTC daartoe het geschikte middel is. Overigens is het stukje van de heer Duif ons wat al te simplistisch van toon. Zo kinderlijk eenvoudig als deze schrijver de Indonesische kwestie ziet, is zij zeker niet. Een zeer eenvoudige visie is wel aantrekkelijk, want zij maakt gemakkelijke conclusies moge lijk, maar deze zijn daarom nog niet goed. Hier schuilt een groot gevaar en het is dit gevaar, dat Rijkseenheid tracht af te wenden door voorlichting. Rijkseenheid draaft niet zoals de heer D. van het Indonesische nationa lisme zegt als een „losgebroken paard" voort (waarheen?), maar tracht juist te voorkomen, dat dat losgebro ken nationalistische paard onnoeme lijke schade gaat aanrichten. Rijkseenheid wil voorkomen, dat de souvereiniteit, d.i. de Staatsalmacht de afgod onzer dagen onder bui tenlandse pressie lijdelijk wordt over gedragen aan een macht, die zich daar toe opwerpt, maar die noch de midde len, noch de bekwaamheden, noch de kracht, noch de geestesgesteldheid be zit om staatsmacht te dragen. Als dat toch gebeuren zou, is er niets te ver wachten voor Indonesië dan weelde voör de machthebbers en ellende voor de grote massa, naast armoede voor Nederland. Over het wezen van het Indonesi sche nationalisme, dat een in zichzelf verdeelde en daardoor zwakke rege ring nu op het punt staat ter RTC ten troon te verheffen, mogen wij ook nog wel iets zeggen. Het is zeker niet juist om te geloven, dat het Indonesisch na tionalisme een 15 a 20 jaren geleden zo werd miskend. Het is onzerzijds eerder aangewakkerd. Wel is door de Ned. Indische regering na 1926 het ex tremisme krachtig bestreden. De mis lukte communistische revolutie van dat jaar heeft toen aanleiding gege ven tot de interneringen te Boven- Digoel. Maar die revolutie-poging be oogde dan ook o.m. de massa-moord op alle Nederlanders. Geen enkele re gering mag zo iets gedogen. Maar ove rigens is het ontwikkelen van natio naal gevoel onder de talrijke en on derling zeer verschillende volkeren van het voormalige Ned. Indie een „voorwerp van aanhoudende zorg der regering" geweest, opdat het besef van „een natie" te zijn als grondslag zou kunnen dienen voor een staatkun dige ontwikkeling tot een geheel au tonoom Indonesië, als deel van het Koninkrijk. Door het (doen) uitroe pen van de „repoeblik" van Soekarno bij het einde van de oorlog als laatste zet van de Japanners tegen het door hen gehate „Westen", kwam er een andere nationalistische beweging, hoofdzakelijk onder leiding van ex- collaborateurs en oorlogsmisdadigers en het is juist deze, die door de bui tenlandse inmenging (Engeland, Aus tralië en Amerika) is erkend en naar- boven gedreven. En dat is het losge broken paard, dat nu rondkoldert. Namens het comité Rijkseenheid, afdeling Alkmaar H. RIEM Sr. H. RINGERS. Democratie in woord en daad In uw blad van Vrijdag 9 September p.l. komt onder het opschrift „Demo cratie in woord en daad" een ingezon den stuk voor van de hand van mr. dr. C. Berkhouwer. Daar dit stuk met be trekking tot de wethoudersverkiezing in de gemeente Oterleek enige onjuist heden bevat en ik aanneem dat de schrijver te goeder trouw is, meen ik goed te doen enkele correcties aan te brengen en ik ben zo vrij u te verzoe ken deze uiteenzetting in uw rubriek „Ingezonden" op te nemen. Dat de door de heer Berkhouwer be doelde „neutrale" partij door een va- cantiereis van een harer aanhangers driekwart stem te kort kwam voor het behoud van de andersdenkende meer derheid is wel een zeer goedkope ver klaring van dit tekort en ik zou daar gemakkelijk een aantal gevallen tegen over kunnen stellen van aanhangers van de PvdA die door verschillende omstandigheden niet aan de stemming konden deelnemen. Het resultaat van de gemeenteraads verkiezing in Oterleek was, dat naast de PvdA, die vier zetels behaalde, een drietal snipperpartijen ieder met één zetel in de raad kwamen. Het verkie zen van een tweetal wethouders, die zoveel mogelijk een afspiegeling zou vormen van de samenstelling van de raad. is onder deze omstandigheden een uiterst moeilijke kwestie, temeer daar het verkiezen van een wethouder uit de andere pertijen tot gevolg zou hebben dat de PvdA in het college van B. en W. een minderheid zou vormen, hetgeen niet in overeenstemming zou zijn met de samenstelling van de raad. Voorts merkt de schrijver op, dat het traditie was in deze gemeente één so cialistische en één neutrale wethouder. Ik ben. teruggegaan tot 1920 en ben tot de tweede wereldoorlog als wethouder de namen tegen gekomen van de heren P. Spaan, P. Dekker en Jb. de Boer. De „socialist" hieronder heb ik niet kunnen ontdekken! In de nood-gemeenteraad in 1945 werden twee wethouders gekozen (W. Schelling en P. Leegwater), die na derhand toetraden tot de PvdA. Bij de normale gemeenteraadsverkiezingen in 1946 behaalde de PvdA drie zetels; „neutrale" lijst-Spaan twee zetels; „neu trale" lijst-Zwaan één zetel en een ge combineerde lijst Kath. Prot. Chr. één zetel. Bij de wethoudersverkiezing werd naast een „neutrale" candidaat, inder daad een socialist gekozen, dank zij de stem van de heer Zwaan. De leden van de „neutrale" lijst Spaan, alsmede de heer Baltus (Kath.) hadden hieraan dus niet hun stem gegeven, maat" brachten deze uit op de heer Baltus, en wensten blijkbaar de grootste raads fractie (PvdA) uit het college van B. en W. te weren en de wethouders uit de minderheid (lijst-Spaan met twee zetels en Kath./Pr. Chr.-lijst met één zetel) te recruteren. Deze „neutrale" heren hadden blijk baar andere opvattingen over „demo cratie" dan de PvdA en de heer Berk houwer. Bij de huidige wethoudersverkiezing werd, blijkens de uitslag, door geen enkele andere partij een stem uitge bracht op een der PvdA-candidaten. Zouden deze heren, met negering van de verhouding in de raad, soms bij voorkeur helemaal geen socialistische wethouder in het college hebben ge zien? In dat geval zou inderdaad van een traditie gesproken kunnen worden'. U, geachte redactie, dankend voor de plaatsruimte. Hoogachtend, JAC. GOVERS, Oterleek Uitersten raken elkaar Onder het opschrift „Niet te veel" heeft A. O. uit Den Helder zijn hart gelucht over de Indonesische politiek. Het zal de lezer opgevallen zijn, dat hij ondanks het gebruik van vele en boze woorden niet éénmaal heeft aan gegeven, wat er nu eigenlijk wel ge beuren moet. Dit en zelfs het feit, dat A. O. mij voor slechts één ingezonden stuk een jaargeld van f 6000 wil bezorgen, zou mij echter niet tot een wederwoord ge noopt hebben. Wat de geachte tegenstrever echter aan het slot van zijn ontboezeming schrijft, is te merkwaardig om het zofi- der commentaar te laten passeren. De regeringsmeerderheid is op een uiterst geraffineerde wijze verkregen en op het kantje af behouden, schrijft A, O. Laat hij ons nu eens vertellen, waarin die geraffineerdheid bestaat. En die meewerken „op het kantje af" is toch altijd nog een twee-derde meer derheid. Erger is, dat de schrijver de aanhang van de regeringspartijen „politiek on geschoold" noemt en van mening blijkt te zijn, dat onder de oppositie „meer deskundige en tot oordelen bevoegde, meer principiële en zelfstandige Ne derlanders schuilen. Behalve, dat uit deze woorden een flinke portjp hoovaardij spreekt, blijkt er een geestesgesteldheid uit; die hij lijnrecht in strijd is met de democra tie. A. O. is blijkbaar één van hen, die bereid zijn de democratie te aanvaar den zo lang de meerderheid hun me ning deelt. Zodra zij echter minder heid zijn, willen zij het toch voor het zeggen hebben, maar dan op grond van de kwaliteit van hun oordeel. En wie maakt uit, dat die kwaliteit zo buiten gewoon is? Dat doen zij zelf! Dit nu is naar ónze mening een ge vaarlijke geestesgesteldheid, waaruit blijkt, dat men niet alleen aan de uiterste linkerzijde zo zijn eigen op vattingen heeft over de democratie, maar dat men ook aan het andere uiterste niet afkerig is van een beetje totalitarisme. En het is goed, dat wij -dit ver schijnsel tijdig onderkennen. H. VAN HULST. OPLOSSING PROBLEEM 75. Stand. Zw. 7 sch. op: 12, 13, 14, 18. 21, 22, 31. Wit 7 sch. op: 23. 24, 29, 33, 34, 35, 42. Opl. 1. 24—20 (14x25), 2. 33—28 (22x24), 3. 42—37 (18x40), 4. 37x30 (25x34), 5. 35x44. En nu nog even het volgende standje. Zw. 8 sch. op: 11, 13, 17, 21, 22, 24, 25, 29. Wi. 8 sch. op: 31, 32, 33, 35: 37, 39, 41, 48. Wit speelde hier: 1. 32—28 (29x38), 2. 39—34 (22x33), 3. 34—30 (25x34), 4. 31—27 (21x32), 5. 37x3! Ter oplossing voor deze week: PROBLEEM 76 van A. DE GRAAG. li Zw. 9 sch. op: 7, 14, 17, 18, 19, 23, 24, 28, §6. Wit 9 sch. op: 25, 30, 32, 34, 35, 38, 47, 48, 50. - •t speelt en wint. I J

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5