Stad en Omgeving, Huis met de kogel krijgt een nieuw dak Denen demc in de OFFICIEEL AGENDA Kamgaren Costuums Gerard Worm Goede belangstelling voor de Gemidza op de derde dag Echter meer nodig om cultuurmonument voor verval te behoeden Herstel zal drie weken vorderen Nauwelijks is de zomer achter de rug of een ploeg werklieden onder aan voering van aannemer S. Schaaf is Voor het Huis met de Kogel in de Ap- »elsteeg verschenen om te beginnen aan een reeds jarenlang nodige her stelling. Het Huis met de Kogel krijgt eindelijk een nieuw dak en hopenlijk «al dit het begin zijn van een grondige restauratie, die een van Aikmaars kos telijke cultuurmonumenten voor verval «al behoeden. Het dak, dat werkelijk nie£ langer meer meekon, zou aanvankelijk al in Januari van dit jaar zijn vernieuwd. Men had echter onvoldoende rekening gehouden met de wenselijkheid om dit vijftiende-eeuwse gebouw zoveel moge lijk in de oorspronkelijke laat-gotische stijl terug te brengen. Te elfder ure kon worden voorkomen, dat het een dak met beschoten kap zou krijgen, dat niet bij dit ook in historisch opzicht voor Alkmaar zo belangrijke huis zou passen. Nieuwe tekeningen moesten worden gemaakt en het werd te laat om de herstelling nog vóór het begin van het vreemdelingenseizoen uit te voeren. UVIS MCl or KOC.il In de steigers Nu het weer zijn mildheid heeft ver loren en de laatste vacantiegangers zijn verdwenen is het huis aan het be gin van deze week in de steigers gezet en is men Donderdagmorgen begonnen met de afbraak van het bouwvallige dak. De dakspanten worden met oud eikenhout „vernieuwd" en het gevel gedeelte boven de overstek, dat op invallen stond, zal gemetseld uit oude handvormstenen herrijzen. In d: zij gevel komt ook weer het halfkruis venster, dat er vroeger ook is geweest. De restauratie zal in ongeveer drie weken voltooid zijn, vertelde ons de aannemer, als het weer tenminste mee werkt. Gisteren werd met een stromen de regen begonnen en toen werd het tijdelijk dakloze huis met een imposant zeil afgedekt, wat het werken natuur lijk niet vergemakkelijkt. Het dak is echter niet het enige, dat herstelling behoeft. De zoldervloer is voor een groot deel vermolmd, wat niet ongevaarlijk is. Op zijn vroegst zal hier echter in het voorjaar iets aan worden gedaan. Jammer is het, dat men nog niet tot een grondiger restau ratie van dit waardevolle huis over gaat. Bjj vreemdelingen in trek Men zou al een goed ding doen, als het pleisterwerk van de voorgevel zou worden verwijderd en als men de win kelpui, die uit de vorige eeuw dateert door een nieuwe, die beter bij de stijl van dit huis past, zou vervangen. Dat kost natuurlijk geld, maar men ver- Stemmen bij volmacht De burgemeester van Alkmaar brengt ter algemene kennis dat de kiezer, met inachtneming van het in de kieswet bepaalde, bevoegd is bij volmacht te stemmen, indien zijn beroep of werk zaamheden medebrengen dat hij her haaldelijk of althans gedurende een ge deelte van het jaar werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeente, mits zijn afwezigheid, indien hij gedurende het tijdvak of de tijdvakken waarin hij aldus werkzaam is, een of meermalen in die gemeente terugkomt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt. Mede is bevoegd bij volmacht -te stemmen de vrouw die, gehuwd met 'n kiezer, die voldoet aan bovenstaande voorwaarden met haar man, in verband met diens beroep of werkzaamheden, afwezig pleegt te zijn. De aanwijzing van de gemachtigde geschiedt eerst na dat belanghebbende een daartoe strek kend verzoekschrift aan het gemeente bestuur heeft ingediend; de indiening moet geschieden vóór 1 Januari a.s. Formulieren voor deze verzoekschrif ten zijn van heden af kosteloos ver krijgbaar ter gemeente-secretarie, le afdeling. Voor het opmaken der volmacht moe ten de kiezers zich in persoon vervoegen ter secretarie. Alkmaar, 16 September 1949. De burgemeester voornoemd, WYTEMA. gete niet, dat Alkmaar afgezien van de culturele waarde van deze veranderin gen, er ook economisch belang bij heeft om zijn schoonheden zo goed mogelijk te bewaren en zo mogelijk te vergro ten. De laatste jaren hebben wel be wezen hoezeer het huis met de kogel bij de vreemdelingen in trek is. Het huis, dat in Aikmaars historische jaar 1573 aan de Alkmaarse vrijheidsstrijder en mandenmaker Jan Arentsz tot wo ning diende, heeft tot 1937 een manden makerij gehuisvest. Toen in dat jaar de woning leeg kwam, was zij zo verval len en verwaarloosd, dat niemand er meer in wilde. Tviee jaar stond het huis leeg tot vlak vóór de oorlog de Groningse de coratieschilder en antiquair G. J. Jan sen er in trok. Hij gaf in jarenlange zorg en toewijding en met bescheiden middelen aan het huis een oud-Hol lands interieur terug. De oorlog belem merde echter de uitvoering van zijn plan er een bezienswaardigheid voor toeristen van te maken. Die kans kwam na de oorlog en de van jaar tot jaar stijgende aantallen bezoekers be wijzen, dat Alkmaar een aantrekkelijk heid voor vreemdelingen rijker is ge worden. Voor Alkmaarders ook? Na enige steekproeven bemerkten wij, dat nog maar weinij inwoners van de ge legenheid gebruik hebben gemaakt om het huis met de kogel met zijn interes sante interieur ook eens van binnen te bekijken. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Die dwaze mr. Jones (tot 14 jaar onder geleide); Victoria Theater, 8 uur: Het meisje van de Veenhoeve (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Thuiskomst (boven 14 jaar). ZATERDAG Bioscopen als Vrijdag. Aanvangstijden 7 uur en 9.30 uur. Korenbeurs, 15—22 uur: Floralia- tentoonstelling. Acht- October-concert van Orpheus Het bekende Alkmaarse Mannen koor „Orpheus" geeft op 8 October een groot concert in de Grote Kerk te Alkmaar. Dit zal het eerste grote con cert zijn, dat geheel onder leiding staat van de nieuwe dirigent, de heer Joep Schreurs uit Amsterdam. De heer Schreurs, die o.a. grote bekend heid verwierf als dirigent van het be kende koor van de Mozes Aran Kerk te Amsterdam en die met het even eens onder zijn leiding staande Gewa- koor uit de hoofdstad dit jaar in het Concertgebouw zulk een groot succes behaalde, heeft bij Orpheus de zaken energiek aangepakt. Men heeft er naar gestreefd, om op 8 October met een geheel nieuwe pro gramma te komen en na maanden van intensieve studie is het koor er in ge slaagd, een keurig programma samen te stellen. Hieraan zal o.a. worden medegewerkt door de alt Helène Las- schuijt uit Amsterdam, terwijl het binnenkort weer in gebruik te nemen grote orgel in de Grote Kerk ter ge legenheid van dit concert zal worden bespeeld door de organist Jac. Kort, eveneens uit Amsterdam. Op 8 October zal men in de Grote Kerk de primeur- kunnen beluisteren van het mooie Tsjechische werk, Od- pocin si van Janacek, hetwelk nog nimmer in de kop van Noord-Holland ten gehore werd gebracht. Voorts vermeldt het programma o.a. de be kende o negrosong „Nobody knows", hetwelk het lijden uitbeeldt van de vertrapte negers ten tijde van de sla vernij. Van de componist A. Bruckner zal „Locus iste" worden uitgevoerd Verder vermeldt het programma o.a. een compositie uit de 16e eeuw, „Jesu dulcis" geheten, alsmede „Franciscus" een werk gecomponeerd door de heer Jac. Kort. Ernstige autobotsing Gistermorgen vond op het Stations plein een vrij ernstige botsing tussen twee auto's plaats, waarbij zich echter geen persoonlijke ongelukken voorde den. Bij Kinheim stond omstreeks half 12 tussen enige andere auto's een perso nenwagen ten opzichte van de rijrich ting links van de weg geparkeerd. Toen de bestuurder van deze auto wegreed stak hij niet direct de straat over, doch bleef links langs de file au to's rijden. Op dat ogenblik naderde van de tegenovergestelde richting een taxi. De beide chauffeurs bemerkten el kaar te laat op en hoewel zij door uit wijken nog een botsing trachtten te voorkomen, reden zij hard op elkaar in. Beide wagens werden ernstig bescha digd. De kaasmarkt tot eind October? Het bezoek aan de kaasmarkt neemt zienderogen af. Wel werden er van ochtend zes bussen met vreemdelingen uit Amsterdam en een gezelschap van veertig Zwitsers verwacht, doch die waren om elf uur nog niet gearriveerd. Er waren op de markt nog enige Australiërs, West-Indiërs, Engelsen en Fransen en ook het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Vereni ging Oost en West was aanwezig. Naar wij vernemen zal de markt, indien het weer goed blijft, waarschijn lijk tot eind October duren. De aanvoer was vanochtend 36.000 kg. Er waren acht stapels fabrieks kaas a f 86 en acht stapels kleine boe renkaas a f 87,50. De handel was vlug. TOESTAND VAN DE IIEER J. TESSELAAR IETS VERBETERD Naar wij hedenmorgen in het St. Eli sabeth Ziekenhuis vernamen, heeft de heer J. Tesselaar, wiens auto gistermor gen op de onbewaakte overweg nabij de Runxputte te Heiloo door een elec- trische trein werd gegrepen, een rusti ge nacht gehad. Zijn toestand is iets verbeterd. Er bestaat geen levensge vaar. RAO-avond zal worden uitgezonden Op Donderdag 22 September, des avonds om half acht begint voor de in Alkmaar gelegerde militairen een R.A.O.-avond, die klinkt als een klok. Het festijn vindt plaats in het Gulden Vlies, waarmede de heer Mooy op nieuw het bewijs heeft geleverd, onze soldaten een warm hart toe te dragen. Dc dank van de zijde der militairen willen wij hier dan ook gaarne uit spreken. De gebeurtenissen op deze avond zullen worden opgenomen op gramo- foonplaten en twee dagen later wor den uitgezonden naar Oost en West, in het Strijdkrachten-programma, n.l. op Zaterdag 24 September tussen half twee en twee uur over de zender FCJ (13, 16, 19 en 49 meter-banden). Het programma vermeldt het optre den van Lawrence Taylor, van de Chico's, de Wama's en Guus Jansen aan de vleugel. Het orkest van Gerard van Leeuwen zal het zijne er toe bij dragen, om de avond voor onze jon gens tot een daverend succes te ma ken. Vierjarig jongetje aangereden In de Spoorstraat werd gistermid dag het vierjarig zoontje van de fam. Wit door een personenauto, komende van de Geestersingel en bestuurd door de heer Poorter, aangereden. Het knaapje stak voor de aankomende auto de weg over. De bestuurder wist echter door tijdig remmen en uitwij ken het jongentje zodanig te ontwij ken, dat ernstige gevolgen uitbleven. Het kind werd slechts even geraakt en kwam met de schrik vrij. Dit bleef er over vwn de Volkswagen, die Donderdagmorgen op de onbe waakte overweg nabij de Runxputte te Heiloo door een electrische trein gegrepen werd en vervolgens uitbrandde. KENNEMER DAMKRING De wedstrijd om de kampioenstitel in de eer ste klas nadert nu zijn einde. De drie can- didaten moesten na gelijke eindstand over spelen. Gisteravond is in het clublokaal van WDO de eerste partij gespeeld tussen H. Krui- der (alhier) en C. de Graaf (Heiloo). Na een zeer interessante strijd wist Kruider deze partij te winnen. Nu moet de partij De Graaf—Hof man nog gespeeld worden. DE BURGEMEESTER ONTVANGT Naar ons wordt medegedeeld zullen de bur gemeester van Alkmaar en mevr. Wytema te bunnen huize, Emmastraat 1, ontvangen op Zaterdag 17, Zondag 18, Zaterdag 24 en Zon dag 25 September a.s. telkens van half vier tot half zes. BEROEPEN Bij de Evangelisch Lutherse gemeen te te Alkmaar is beroepen ds. H. J. A. Haan te Purmerend. Beemster PROMOTIE. De heer S. Boersma, thans tweede as sistent aan de Coöperatieve Zuivelfa briek „De Tijd" alhier is benoemd tot assistent-directeur aan de Coöperatieve Zuivelfabriek te Bartlehiem (Fr,) in exclusieve dessins in de Houitil Herenmodes - Herenhoeden - Herenkleding Succes van stadgenoot op Expositie „Gouden handen" Het werk van onze stadgenoot, de heer J- A. A. Goosen, chef-decorateur bij Ringers' Cacao- en Chocolade fabrieken N.V., is op de tentoonstel ling „De Gouden Handen" met een vijfde prijs bekroond. De heer Groen heeft reeds zeer vele bewijzen van zijn artistiek kunnen gegeven en zijn werk is alom in den lande wij ver melden hier terloops het geheel uit suiker vervaardigde kunstwerk „De Gouden Koets" bekend. Voor de inzending was door hem een geheel van suiker vervaardigd kunstwerk, namelijk een getrouwe copie van het kerkorgel in de St. Ba- vokerk te Haarlem, gekozen. Aan dit werk, dat 1.20 meter hoog en 60 cm. breed is, heeft hij 250 uren gewerkt. Proporties, beeldhouwwerk en alle bijzonderheden zijn tot in de uiterste finesses weergegeven. Voorwaar een prestatie, die er zijn mag. Burgerlijke Stand Geboren: Rudolf E., zoon van M. J. Keveling en A. Struik. - Anna E., dochter van J. Tames en J. C. Komen. Nicolaas A. J., zoon van A. J. H. van de Kamer en A. Kops. Geboren: Petrus C., zoon van G. J. Zentveldt en P. Ruiter. - Jan M. A., zoon van K. Weerstand en A. van Scheijen. Ondertrouwd: Gjalt van der Horn en Louisa Wiedenhoff. - Hendricus J. van Dam en Joanna C. C. M. de Vries. Lourens Ad miraal en Klazina J. Constant. Hendrikus R. van Duin en Agatha C. Jol. Overleden: Simon Offenberg, 62 jaar, gehuwd met T. van der Sluis. Getrouwd: Aldert Janse en Tetje Knos- sen. Gerardus A. Pauw en Riemada G. ten Haaf. - Simon Sikkens en Katharina J. Bra- kenhoff. Overleden: Michael E. J. Wagenaar, 71 jaar, gehuwd met A. M. F. van Liempt. Jong Holland voor zware wedstrijd Jong Holland 1 moet Zaterdagmid dag een zware wedstrijd spelen in Amsterdam. Zij zal daar namelijk het sterke Gemeente-ambtenaren elftal V.V.G.A., dat Zaterdag j.l. nog met 2—0 van de K.N.V.B.-bekerhoudster A.M.V.J. won, moeten bekampen. Een gelijk spel tegen dit elftal lijkt ons al een zeer gunstig resultaat. NIET J. O. MAAR J. O. Naar aanleiding van een in ons blad van gisteren voorkomende veroordeling van do rij- vvielstaller J. O., die een te .hoog tarief bere kende, verzoekt de heer J H. Ooijevaar uit de Ridderstraat ons te willen melden, dat niet hij terecht stond, doch iemand met dezelfde ini tialen. RE VACCINATIE Woensdagavond zal er voor inwoners van Alkmaar in het Centraal Ziekenhuis gelegenheid tot kosteloze revaccinatie zijn. Heiloo De Gemidza-tentoonstelling te Heiloo mag zich in grote belangstelling ver heugen. De standhouders zijn tevreden, het comité is tevreden ende be zoekers zijn tevreden, want oog, oor en neus „gaan te gast". De Gemidza wordt door diverse bezoekers met verbazing betreden, want letterlijk is er het nieuwste van het nieuwste te zien, zelfs nieuwtjes van de Jaarbeurs te Utrecht. Gezellige muziek houdt de be zoekers een paar uur vast en de Snack bar geeft gelegenheid tot verversingen tegen lage prijs. Zaterdag wordt een vliegerwedstrijd gehouden voor de jeugd, welke, wanneer de voorteke nen niet bedriegen, een groot succes zal worden. Boekhandelaren en timmerlie den verklaarden reeds dat de verkoop van papier en latjes zich in een grote belangstelling mochten verheugen, De deelnemers vertrekken om 2 uur vanaf de Viersprong en gaan met eni ge tamboers voorop in optocht naar 't tentoonstellingsterrein waar de Jury, bestaande uit onderwijzers van de ver schillende scholen, de vliegers zullen beoordelen. De deelnemers worden vrijkaartjes voor de tentoonstelling verstrekt. De prijzen bestaan uit waardebonnen, te besteden bij de Gemidza-zaken. De nummers van de kip met de gou den eieren worden dagelijks in onze courant gepubliceerd. Bij inlevering van het betreffende nummer wordt een waardebon verstrekt vah f 5 of f 10. Zaterdagavond 11 uur heeft de trek king plaats van de gratis verloting. Men krijgt n.l. bij het entreebewijs een gratis lot waarop men een Zephier Super-Chroom-rijwiel kan winnen ter waarde van 149. Het entreebewijs 'is dus tevens lot. De entreeprijs is daarom zeer laag. Ondanks het slechte weer was toch om 8 uur een flink aantal bezoe kers in de tent aanwezig en kon de 1400ste bezoekster een aantal waarde bonnen, door diverse standhouders be schikbaar gesteld, worden uitgereikt. Even jater kon ook de 1500e, 1600e, 1700e en extra 1750e geschenken in ont vangst nemen. Om' 10 uur kwam ook de 1800e binnen en wel mevr. Boersma uit Groningen. De kip heeft de volgende eieren ge legd: no.'s 2661, 574. 3155, 1061 en 1592. Vandaag en morgen is deze tentoonstel ling nog geopend. Voor de komende bezoekers zijn ook weer vele prijzen beschikbaar. Predikbeurten VOOR ZONDAG 18 SEPTEMBER ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur, ds. Van Wijk (H.Doop); 5 uur ds. Wessel- dijk; Dinsdagav. 7 uur off. ingebruik neming van de Grote kerk; toegang vrij; Woensdagav. half 8 tot 8 uur, oecumenische avondwijding; vrij toe gang. Kapelkerk, 10 uur ds. Treure van Wilsum. Rem. geref. gem., half elf, ds. Rappold. Luth. kerk (Oude gracht), half elf, ds. Boeke, em. pred. van Zandvoort. Doopsgez. kerk, 10 uur ds. Van der Sluis. Geref. kerk, 10 uur dr. Polman (bevestiging ambts dragers); 5 uur ds. Brink van Veld- hausen (Duitsland). Baptisten gem. (in Nieuwe Doele), 10 uur evangelist Hofhuis; 8 uur jongeliedensamenkomst in de Wilhelminaschool. Oud-kath. kerk, in de Luth. kerk, Oudegracht, half 9, dienst. Herst. Ap. Gem., Tous- saintstraat, half 10 en 4 uur en Woens dagavond 8 uur dienst. Ned. Chr. Gem.schapsb., in W. en B., 3 uur jeugdclub; 4.15 uur openluchtpredi- king in de Hout; Donderdagav. half 8, evangelisatiesamenkomst in Waakt en Bidt, zendeling v. d. Weg van Drieber gen. Leger des Heils, Limmerhoek 40, 10 uur heiligingsdienst; 12 uur Zon dagsschool; 8 uur verlossingsbijeen komst. Ned. Leger des Heils, Hekel straat, 10 uur wijdingsdienst; 8 uur openbare samenkomst. Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen (in Valk's lunchroom), half elf Zondagsschool; 5 uur gods dienstbijeenkomst. Rozekruisersge- nootschap, Oudegr. 114, half elf tem peldienst, de heer C. G. Stratman. Ver. van spiritisten Harmonia, half elf morgenwijding in hotel de Nachtegaal. Langestraat, mevr. E. Kaiser uit Den Haag. OMGEVING AKERSLOOT, half tien, ds. Bloemhoff van Heiloo. BERGEN, Ruïnekerk, 10 uur, ds. Bekius. Geref. kerk, 10 uur (Heilig Avondmaal) en 5 uur (H.Avondmaal en dankzegging) ds. Rutgers van Anna Paulowna. Maranatha, half elf ds. Bremer. BROEK OP LANGENDIJK. Geref. kerk, 10 en 3 uur ds. Middelkoop van St. Pancras. Doopsgez. kerk, 10 uur da. Schepman. DE RIJP geen dienst. DIRKSHORN, herv. kerk, av. 7 uur ds. Post. Geref. kerk, half 10 (H. Avondmaal) en half 3 (nabetrachting) ds. Van der Sluis. DRIEHUIZEN. 10 u„ de heer Albertz. EGMOND AAN ZEE, herv. gem., 10 uur, ds. Roobol. Geref. kerk, 10 uur ds. Brink van Veldhausen (Duitsland) half 6 ds. Van Minnen van Bussum. - Oud-kath. kerk, voorm. 8 en 10 uur en av. 7 uur dienst. EGMOND AAN DEN HOEF, 10 uur, ds. Plug. GRAPT, 10 uur, ds. Kastein. GROOT-SCHERMER, geen dienst. HEILOO, herv. gem., 10.15 uur, ds. Bloemhoff. Evangelisatie Kerklaan, 10.15 uur, ds. Van der Linde van Am sterdam. Geref. kerk (in evang.ge- bouw aan de Kerklaan)half 9 ds. Brink van Veldhausen (Duitsland); 4 uur ds. Van Minnen van Bussum. HEERHUGOWAARD. Geref. kerk, half 10 en half 3 cand. Vegter van Voor burg. HENSBROEK, 2 uur, ds. Meyboom. KOEDIJK, 10 uur, de heer Slager. LIMMEN, 2 uur, ds. Roobol. NOORD-SCHARWOUDE. Geref. kerk, 10 en 4 uur ds. Kaptein van Amster dam. OUDORP, 10 uur, ds. Bosch. SCHERMERHORN, herv. gem., 10 u. ds. Leendertz. Geref. kerk, 10 uur, leesdienst. SCHOORL, Groet en Camp, in het gymnastiekgebouw aan de Smeerlaan, 10 uur. ds. De Jong. SINT-PANCRAS. Geref. kerk, 10 uur ds. Donner van Broek op Langendijk STOMPETOREN. Evangelisatie, 10 uur de heer Dammuller van Alkmaar. URSEM. 10 uur, ds. Meyboom m. m. v kerkkoor. VEENHUIZEN. 2 uur, ds Bekius. WARMENHUIZEN. 10 uur, ds. Post. WEST GRAFTDIJK, 10 uur, cand. Brouwer. Assendelft MILITAIRE JEEP IN DE SLOOT Gistermorgen omstreeks tien uur is een militaire jeep door de gladheid van de weg in de Communicatieweg- sloot, ter hoogte van de heer Schaven maker, gereden. De jeep die met een flink gangetje gereden moet hebben, was bemand met twee militairen, één afkomstig uit Alkmaar en een zekere Kroon uit Wormer. Laatstgenoemde werd vrij ernstig gewond, zodat over brenging naar het St. Janziekenhuis te Zaandam noodzakelijk bleek. De Alk- maarder kon, na verbonden te zijn weer naar de Kaasstad terugkeren. Limmen Burgemeester Nieuwenhuysen gaat heen Wij vernemen, dat de heer J. j Nieuwenhuysen, burgemeester onzer I gemeente, op 1 Februari 1950 het bur. gemeestersambt zal neerleggen. Burgemeester Nieuwenhuysen I sinds 22 Juni 1912 in functie en is oudste burgemeester in dienstjaren lij de provincie Noord-Holland. St. Pancras De oogst van de weg Cfevu.1UUUW.U..., groet I kinaei muisje, rooabruine ponemon. I naie met mnoua, bosje kleine sieuiei, I tjes, zilveren Kmaer-armcandje, z.g, I oackosleulel, kinderkruiwagentje, brui. ne nonaennalsDand, heren armband, horloge (merk „Medana"), bruine kin. I derponemonnaie zonaer inhoud, por. I temonnaie met inhoud, rood kinderm, I je, rose-groen gebloemde ceintuur, I twee veiiingkisten „Avenhorn", gt rood geblokt strikje, nijptang met isoleerde handvaten, groene badhand-l doek en zwarte zwembroek, touwen kindertasje zonder inhoud. Verloren: bruin hoornen bril in étui,! ringetje met Zeeuws knopje, ported feuille met inhoud, portemonuaie metl inhoud, bril, grijs-geblokt jasje val mantelpak, touwen boodschappentas grijs vest, rood geborduurd, bruini I brillendoos met inhoud, handdoek met| zwempak, zadeldekje, roodwollen da- mesvest (met gele knopen en blauw. gele biezen op de zakken), backo. sleutel, witte kinderschoentjes, 41 backo-sleutels, doublé herenarmband. I horloge (bruin plastic bandje, merk I „Anker" en gebarsten glas) bruins kindersandaal. Inlichtingen iedere werkdag ten ge meentehuize tussen 9 en 11 uur v.m. of bij de postcommandant der Rijks politie, Bovenweg 285 te St. Pancras, Castricum POSTZEGELVERZAMELAARS Gisteravond kwamen de leden van de afdeling Castricum van de Ned. Ver. v. Postzegelverzamelaars ten hui-1 ze van de heer Saarloos bijeen. Mede gedeeld werd, dat met de KLM contact I gehouden wordt omtrent uitgegeven I zegels bereffende bijzondere vluchten, I Met de Vereniging „De Posthoorn" tel Wormerveer zullen contactavondei worden gehouden. Ook in de jeugdver vereniging gaat 't goed. De ruilavonden, I welke zullen plaats vinden onder lei- ding van de heren Saarloos en Hart,| zijn vastgesteld op de eerste en derde Woensdag van elke maand.. Voor hetl houden van lezingen is voor de eerste avond in November uitgenodigd heer Boel, tweede secretaris van hetl hoofdbestuur. Op een avond in Januari! worden de heren Witkemper en Schou-f ten verwacht. Besloten werd een wed-[ strijd onder de leden te houden. Elkl lid zal in de gelegenheid worden ge-1 steld over zijn verzameling een lezing I te houden, waarna aan het eind vanl het seizoen zal worden uitgemaakt, wie| de beste spreker was. Burgerlijke Stand Geboren: Adrianus G. A., zoon van 0,1 Stuifbergen en A. G. Winder. Adrianui, zoon van H. van Velzen en L. de Leest. Marion J. H. I. dochter van J. J. J. Hendrikil en M. J. van Bon. Johannes J., zoon vanl J. M. de Graaf en A. Admiraal. Jozef C. M., zoon van H. Th. Dijkman Dulkes. Ondertrouwd: Jan Hollenberg Petronella M. Huijgen (te Akersloot). Getrouwd: Arend Bakker en Bertha Kruijff. Johannes H. Castricum (te Heems* I kerk) en Adriana- Koppes. Jan Docter (ti| Limmen) en Henderika J. C. Eikel. Overleden: Trijntje Broersen, 88 jaar,I weduwe van A. Kramer (te 's-Gravenhage). -1 Aaltje Marees, 65 jaar, gehuwd met A. Mid-1 delveld (te Alkmaar). Jan Brinkman, jaar, gehuwd met B. C. Koblens (te Amsterdam) NEOMIST WORDT INGEHAALD Zaterdag 24 September te half zes, I zal de neomist, de weleerw. heer J. del Nijs, zoon van de parochie, feestelijk! worden ingehaald. De optocht gaat vanT af de Beatrixkerk langs de Bakkumer- straat, Mient, Stationsstraat, Dorps straat naar de kerk, waar om half ze-f ven het Plechtige Lof zal plaats vinder., I Zondag 25 September zal de neomisll zijn eerste H. Mis in de Parochiekerk opdragen. De afdeling Castricum van het Nei| Rode Kruis zal Zaterdag 1 Octobe-'| deelnemen aan een Districtsoefening I Zandvoort. Gevonden: een bruin lederen porj temonnaie en een portemonnaie met tol houd. Verloren: een Amerikaanse dot blé bril. Inlichtingen bij de Rijkspoiitil yan Driel en Van 1 brengen nieuwe Roe werktuigen Op het werktuigenproefbe Oostwaardhoeve" in de Wier is Zaterdag een demonstratie ten kring gegeven met Roe tenkoppers- en rookmachines standigheden waren vrjjwe droog weer, een droge van zware zavel verlopende grom mensen rechtstreeks van de fi Denemarken om de machine len. Overigens behoeft het van deze eenvoudige machi moeilijkheden op te leveren, gedemonstreerd met een twee: tenkopper 675.—); een een tenkopper met Ioofafvoerband een paardenbietenrooimachine een tractorbietcnrooimachine Aan deze serie kan nog wo gevoegd een gewone éénrijig kopper (ƒ375.—), welke niet demonstreerd, doch die gehc volgens 't systeem van genoen rijige. Zo berusten ook de pa de tractorbietenrooier geheel zelfde principe. De eenrijige kopper met a kopt volgens hetzelfde systeen en tweerijer, doch werpt de a koppen en het loof op een i voerdoekje, waarop op latjes veertjes zijn gemonteerd, wordt in een vergaarbak ge kan door de bestuurder op hc den gelost. Het koppen met de ne gebeurt aldus: Een taster 1 de koppen van de bieten. Di bestaat uit een verticaal draa kartelde ronde schijf. Deze scl aangedreven vanaf het loopwi zodanig, dat de schijf iets snel dan de vooruitgaande bewegii machine. Aldus wordt bereik biet door de taster als het wa over gedrukt wordt. Het v: schuine mes, dat de taster vc uiteraard de neiging om de 1 over te drukken. Wanneer nu de krachten elkaar opheffen, k een rechtafgesneden kop. Het werk op de demonstri dit ook inderdaad laten zien. algemeen werden de bieten k kopt, hoewel een enkele te c niet te vermijden viel. Ook dc met loofafvoerdoek werkte h Het loof werd keurig op ho; leverd en was zo best geschi worden ingekuild voor veevo vendien heeft men hierbij het dat wanneer er eenmaal ee: men geen loof meer met de hoeft over te gooien, wat wee besparing betekent. Uiteraard moeten afwachten hoe dit afvi dat vanaf het loopwiel over rol aangedreven, onder natte, i normale omstandigheden zal w genoemde koppers kunnen ge: door één paard worden getrol De beide rooimachines zijn baseerd om de vooraf gekoj uit te lichten, te reinigen en c uit te werken. Door de hoop: op dezelfde strook te lossen, h bestuurder in de hand heeft, de bieten in dwarse rijen ovei krijgen. De paardenmachine w twee paarden getrokken en ka bestuurder worden bediend. O tormachine rijdt een tweede om de bieten te lossen. De 1 chines wegen respectievelijk kg. Het lichten der bieten gesel twee naar beneden wijzende pennen, welke achter elkaar Deze pennen lopen vrij diej grond, hetgeen vooral op zw een bezwaar zal kunnen zijn. bieten aldus gelicht zijn, kor een verticaal draaiende korf. wordt aangedreven door de buitenzijden ervan, welke ovei lopen. De bieten worden in al ronddraaiende van grond totdat ze ten slotte aan de t in een verzamelbak worden g is mogelijk de bieten meer - lang in de korf te houden, in de verzamelbak worden De verzamelbak kan door m VAN MARSDIEP i In een te Slootdorp geho eenkomst is overgegaan tot Van de afdeling Wieringer-ne V.A.R.A. Te Hoorn worden met n geruchten tegengesproken al aldaar gevestigde Rijkslandt station worden opgeheven. C legenheid van het 50-jarig bi de Rundveefokvereniging Belang" is te Twisk een uits slaagde fokveekeuring get Voor de Zaterdag a.s. te En! houden wielerronde hebben lingen en 48 amateurs ingesc V Van 24 Sept.1 Oct. h winkeliers in de Breestraat W'ijk een winkelweek. Elke een bedrag van 300 aan p: loot. Aan de Oosterweg in de de boerderij van de heer I door onbekende oorzaak in opgegaan. De pogingen om in de Za; olie te vinden, worden vooi de grens van Zaandam en komt een 40 meter hoge bo Binnenkort zal aan de oud-1 lor van Zaandam, mr. dr. J. ♦hans minister van Wederop' ore-burgerschap van de stai aangeboden.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2