Gejaagd!" (T De Godsdienstige gezindheid in Noord-Holland Westerse problemen niet zonder stoutmoedigheid op te lossen J Speeli geen grote rol in het leven der gemeenten Hoog geboortecijfer der Rooms-Katholieken Honderd Adelborsten geïnstalleerd De Schager Markt GROEIEND AMERIKAANS INZICHT Vorming van twee economische unies in overweging genomen Britse moeilijkheden FILM DIE MISLUKTE OM*^ DER WILLE VAN 'T EFFECT r>B HIERNA VOLGENDE beschou- wing over de godsdienstige gezind heid in onze provincie is ontleend aan bet pas verschenen rapport der pro v-inciale commissie ter bestudering van de gemeentelijke indeling van jjoord-Holland. De godsdienstige gezindheid der ge- peentenaren heeft in Noord-Holland, iii het algemeen gesproken en tot nu toe, niet zulk een grote invloed uit geoefend op het gemeenteleven. Weliswaar zijn er gemeenten in onze provincis aan te wijzen, waar eenmaal of in de tegenwoordige tijd de aan hangers van een bepaalde godsdienst de meerderheid vormden of vormen, maar in het algemeen gesproken is In dit opzicht de samenstelling onzer gemeenten zeer heterogeen. Daardoor I kon de godsdienstige gezindheid geen grote rol spelen in het leven dezer gemeenten. Dit wil niet zeggen, dat- de religieuze groepen onverschillig staan tegenover het maatschappelijk leven. In geen land welhaast zijn gods dienstige en politieke overtuiging zo geer vervlochten als in Nederland; nergens is de maatschappelijke orga nisatie zozeer beheerst door scheidin gen, die verband houden met een rooms-katholieke, een orthodox-pro testantse, een vrijzinnig-protestantse of een humanistische overtuiging. Maar de algemene verdraagzaamheid, vrucht van het karakter en de cul tuurgeschiedenis van het Nederlandse volk, heeft veel kwaad kunnen voor komen, dat zo gemakkelijk had kun nen voortvloeien uit de neiging tot splitsing en uit de godsdienstige ver deeldheid. In deze geestelijke sfeer behoeven godsdienstverschillen geen oorzaak te zijn voor verminderde be langstelling jegens de gehele groep. De geschiedenis onzer Hollandse ge meenten leert, dat men daar inder daad, over en boven de belangen en bijzondere opvattingen der religieuze groepen, meestal in staat was het al gemeen belang te zien en te beharti gen. En mocht al een der groepen de neiging vertonen, eigen belang te stel len boven dat der grotere gemeen schap, dan zijn de algemene geestes houding van verdraagzaamheid en de openbare critiek sterk genoeg om der gelijke neigingen binnen de perken te houden. Bovendien biedt de wet cor rectiemogelijkheden van de zijde der provinciale besturen en van die der Kroon. De commissie concludeert: De ervaring leert, dat in Noord-Hol land verschil in godsdienstige richting geen bezwaar oplevert voor een goe de en vruchtbare samenwerking in het gemeentebestuur, zodat in het alge neen de samenstelling der bevolking uit een oogpunt van kerkelijke gezind ten geen factor behoeft te zijn bij de beoordeling van het beloop der gren zen. Deze conclusie betreft het kerke lijke karakter van de Noordhollandse gemeenten in het algemeen, maar het is de commissie, zoals reeds uit het bo venstaande betoog blijkt, niet ontgaan, dat er enkele streken en gemeenten zijn, waar een sterke homogeniteit in de kerkelijke samenstelling der bevol king valt op te merken; waar bijvoor beeld de bevolking in grote meerder heid tot één kerkgenootschap behoort. Noordhollandse gemeenten met in 1930 meer dan 70% Hervormden van de totale bevolking (Volkstelling). Naam gemeente: Beets Br. in Waterland Huizen Jisp Midwoud Oosthuizen Schellinkhout Terschelling Twisk Vlieland Warder Wieringerwaard Winkel Wijdenes Z. en N. Schermer M. pet. 46.83 37.03 40.34 36.43 44.55 36.48 42.43 33.22 35.85 41.27 46.71 36.47 37.90 45.24 38.34 Vr. pet Tot. pet 45.51 92.34 36.73 41.02 36.02 45.37 37.22 41.12 37.84 38.55 46.03 47.13 35.36 34.45 43.20 34.69 73.76 81.36 72.45 89.92 73.70 83.56 71.06 74.40 78.30 93.84 71.82 72.35 88.44 73.02 NoordhoIIandse gemeenten met in 1930 meer dan 70% Rooms-katholieken van de totale bevolking (Volkstelling) Naam gemeente: Bovenkarspel Egmond-Binnen Grootebroek Heemskerk Limmen Obdam Oude-Niedorp Spanbroek Ursem Wervershoof Wognum Zwaag M. pet. Vr. pet Tot. pet 38.03 38.83 76.86 43.36 40.93 84.29 42.70 43.09 85.79 40.83 40.07 80.90 43.48 42.30 85.79 43.98 43.05 87.04 38.04 33.06 71.10 42.91 41.97 84.88 39.39 37.32 76.60 46.63 47.77 94.40 36.29 36.92 73.21 37.69 34.48 72.16 deel der bevolking uitmaken, is dat minder het geval. Bij deze laatsten is de samenhang naar levensbeginsel tus sen individu en gemeenschap zwak of niet aanwijsbaar geworden, hetgeen zijn terugslag vindt in de wijze, waar op deze volksgroepen invloed uitoefe nen op het maatschappelijk leven. Hun sociale gedragingen worden meestal bepaald door hun humanistische op vattingen. Zij zijn in de regel ver draagzaam, niet uit gebrek aan over tuiging, maar juist krachtens hun overtuiging. Dit wil uiteraard niet zeg gen, dat verdraagzaamheid het uit sluitend kenmerk der humanisten zou zijn; onder de aanhangers van de an dere levensbeschouwingen is deze al gemeen Nederlandse eigenschap even zeer te vinden; gematigden en fana- tice treft men eveneens bij alle groe peringen aan. De samenhang tussen kerkelijke ge zindte en demografische verschijnselen komt treffend tot uitdrukking in de volgende tabellen, waarin de Noord hollandse gemeenten met meer dan 70% hervormden of rooms-katholie- ken garangschikt zijn van het hoog ste percentage af. In de andere kolom is het geboortecijfer geplaatst. Het blijkt nu, dat de rooms-katho lieke gemeenten een veel hoger ge boortecijfer hebben dan de hervorm den. Gemeenten met meer dan 70% her vormden (per 31 December 1930) en de gemiddelde geboortecijfers. Geboren Gemeente: Herv. pet. pro mille Warder 93.84 12.6 Beets 92.34 10.8 Midwoud 82.92 18.6 Wijdenes 88.44 12.05 Vlieland 87.30 10.0 Schellinkhout 83.55 19.0 Huizen 81.36 19.5 Twisk 74.40 17.5 Broek in Waterland 73.76 18.7 Oosthuizen 73.70 15.7 N. en Z. Schermer 73.02 21.6 Jisp 72.45 18.4 Winkel 72.35 17.2 Wieringerwaard 71.82 14.7 Terschelling 71.06 13.7 Gemeenten met meer dan 70% rooms- katholieken (per 31 December 1930 en de gemiddelde geboortecijfers. Gemeente: Wervershoof Obdam Grootebroek Limmen Spanbroek Egmond-Binnen Heemskerk Bovenkarspel Ursem Wognum Zwaag Oude Niedorp Alle rooms-katholieke gemeenten vallen onder de gemeenten met een hoog geboortecijfer (meer dan 25%): de rooms-katholieke gezindte blijkt dus wel invloed te hebben op de nata- liteit. Een bevestiging dezer uitkomsten wordt gevonden, wanneer men, zoais in de volgende tabel is geschied, het geboortecijfer berekent van de ge meenten, waarin hervormden zowel als rooms-katholieken een hoog per centage der bevolking uitmaken. Geboren Herv. pet. pro mille 94.40 33.3 87.04 35.4 85.79 32.8 85.79 25.6 84.88 33.0 84.29 31.5 80.90 28.8 76.86 34.0 76.60 37.4 73.21 29.8 72.16 27.1 71.10 32.0 Gemeente: Avenhorn Ankeveen Berkhout Venhuizen Sijbekarspel Hensbroek Hoogwoud Nibbixwoud Geboren pet RK pet NH pro mille 46.03 47.66 26.8 40.76 44.81 47.32 53.53 44.44 42.14 35.21 45.06 50.05 49.28 42.76 52.14 52.53 62.63 35.1 23.1 24.7 22.4 27.8 25.4 28.9 Het valt op, dat het geboortecijfer hier wel hoger is dan in de overwe gend hervormde gemeenten, maar over het algemeen toch weer lager is dan in de overwegend rooms-katholieke gemeenten. De rooms-katholieken overtreffen allen. De uitzonderingen zijn echter een indicatie, dat het ver band niet absoluut en rechtstreeks is; er zijn dus ook andere sociale momen ten van invloed. In streken, waar rooms-katholieken of orthodox-protestanten een sterke meerderheid vormen, behoort naar het inzicht der commissie daarmede bij d: gemeentelijke indeling rekening te worden gehouden. Wederom fakkel-estafeHe Bayeux-Eindhoven Voor de vierde maal wordt met een fakkel-estafette de bevrijding herdacht van Noordwest Europa, die werd inge zet op 6 Juni 1944 toen de geallieerde legers de invasie op de Normandische kust begonnen. Voor de vierde maal zal vanaf Bayeux,-jhet eerg^e stadje, dat door de geallieerde militairen werd be vrijd, de bevrijdingsfakkel met een estafette worden overgebracht naar Eindhoven, de stad, die op 18 Septem ber 1944 haar vrijheid herkreeg, en van waaruit het geallieerde leger de doorstoot naar het Noordoosten van ons land ondernam. Het middel erger dan de kwaal In het dorpje Fatick, in Senegal, heeft zich een eigenaardige zaak van tovenarij voorgedaan, die twee slachtoffers heeft geëist. Nadat een man door een slang was gebeten, bevalen twee tove naressen hem in het midden van het dorpsplein te gaan liggen. Ze gingen vervolgens naast hem liggen en bevalen de inwoners van het dorp met stokken het kwaad, dat ook in hen was ge drongen, te verwijderen. De dorpsbewoners volgden het be vel stipt op en sloegen er zo duchtig op los, dat de man en een der tovenaressen bezweken. De andere tovenares, die enkele ribben gebroken had, verkeert in ernstige toestand. OPSTAND IN BOLIVIA GEëINDIGD De president van Bolivia heeft be kend gemaakt, dat de „grootste revolu tie, die het land ooit gekend heeft" met de inneming van Santa Cruz door de regeringstroepen geëindigd is. Het radiostation van de rebellen deelde mee, dat de leider van de revolutionnaire beweging, Froilan Calleja, met onbe kende bestemming Santa Cruz verlaten heeft. Door de commandant van het Ko ninklijk Instituut voor de Marine te Den Helder, kapitein ter zee F. H. M. van Straelen, werden gistermiddag honderd nieuwe adelborsten geïnstal leerd. De staatssecretaris van marine, schout-bij-nacht H. C. W. Moorman, in specteerde vooraf tezamen met de be velhebber der zeestrijdkrachten, vice- admiraal jhr. E. J. van Holthe, en ko lonel Van Straelen de aangetreden oudere-jaars adelborsten. Bij de plech tigheid, die werd opgeluisterd door de Marinierskapel, waren naast de fami lieleden der jonge adelborsten en de leraren van het Koninklijk Instituut talrijke genodigden aanwezig. Wij za gen de Commandant der zeemacht, schout-bij-nacht J. J. L. Willinge, de vlagofficier personeel, schout-bij-nacht J. B. Meijer, de chef van de opleidin gen der Koninklijke Marine, schout-bij nacht P. Rouwenhorst, de commandant der marine te Willemsoord, comman deur I. W. Reijnierse, alsmede burge meester G. Ritmeester van Den Helder. In zijn installatierede verwelkomde ko lonel Van Straelen in het bijzonder de vijf Indonesische adelborsten, die te Den Helder voor een officiersfunctie in de toekomstige marine der Verenig de Staten van Indonesië worden opge leid. Onder buitengewoon grote belang stelling, ondanks de regen, hield de Marinierskapel gisteravond aan de Buitenhaven een taptoe. BEZOEK VAN BRITSE PARLEMENTSLEDEN Maandag wordt op Schiphol een aan tal Britse parlementsleden verwacht, dat een tegenbezoek zal brengen aan Nederland, nadat het vorige jaar enige leden van het Nederlandse parlement Engeland bezocht hebben. Het Engelse vrouwelijke Parle mentslid mevrouw Barbara Castle, is met de „Queen Elisabeth" van Southampton naar Amerika ver trokken, om als enige vrouw deel uit te maken van de Britse dele gatie bij de Verenigde Naties te Lake Success. Z.K.H. Prins Bernhard is in de vergadering van de raad .van commis sarissen van de N.V. Stoomvaart Maat schappij Nederland te Amsterdam als beschermheer van deze maatschappij geinstalleerd. Er werd aangevoerd: 5 paarden f 400 f 600; 5 veulens f 150—f 200; 13 gelde koeien (mager) f 350f 500; 19 kalf- koeien f 600f 800; 2 vaarzen f 300 f 400; 40 schapen (mager) f 55f 75; 44 lammeren f 30f 45; 4 bokken en geiten f 10f 30; 94 biggen f 40f 55; 12 konijnen f 1f 6; 77 kippen f 2f 4. De nieuwe Amerikaanse opperbevelhebber in Europa, generaal Thom Handy, heeft een kort bezoek gebracht aan Berlijn. V.l.n.r. generaal Tho mas Handy, generaal Taylor, commandant van de Amerikaanse sector van Berlijn en overste Duke, voor het Omgus-gebouw in BerlijnZehlendorf. T)E NIET SLECHTS VOOR DE DEELNEMENDE PARTIJEN, maar voor de gehele Westerse wereld zo uitermate belangrijke financiële besprekingen tus sen de Verenigde Staten, Groot-Brittannie en Canada zijn begonnen in een aan zienlijk gunstiger atmosfeer dan het zich oorspronkelijk liet aanzien. De rede, die president Truman aan de vooravond van de conferentie in Philadelphia hield en waarin hij pleitte voor Anglo-Amerikaanse samenwerking en elke poging tot inmenging in de Britse binnenlandse aangelegenheden van de hand wees, is de zichtbare aanleiding tot deze opheldering aan de politieke hemel geweest. Veel belangrijker echter is wat daar achter schuil gaat. Het is een politiek en economisch project, opgesteld onder leiding van plannenmaker no. 1 van het State Department, George Kennan, hetwelk bewijst, dat men ten minste in Amerikaanse regeringskringen overtuigd is van de noodzaak, de fundamen tele problemen van het Westen met geheel nieuwe en stoutmoedige methoden op te lossen. Eerst tiideliike ODloSSina voor eten grote mogendheid te blijven. Ver- cerst tljaeiIjKe oplossing voor een grote mogendheid te blijven. Ver enigde Staten, dat de Britse wereld macht en dus het nauwe Anglo-Ameri- HET PLAN waarop ik doel, is, vol gens inlichtingen uit Washington, ont worpen na een gehele serie conferen ties, op het hoogste niveau gehouden. Het voorziet in het bevorderen van de schepping van twee grote economische, politieke en strategische groeperingen onder het alles-overkappende dak van het Atlantische Pact. De ene groepe ring zou bestaan uit de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannie en Canada. De andere moet het grootste deel van West-Europa omvatten, met inbegrip na een definitieve overeenstemming tussen Fransen en Duitsers van West-Duitsland. Dit tweeledige concept vloeit voort uit bepaalde uiterst belangrijke con clusies. De eerste is, dat er geen prac- tische mogelijkheid bestaat tot een ef fectieve unie tussen -Groot-Brittannie er het Europese continent, eenvoudig omdat de belangen van deze twee ge bieden en in het bijzonder die van En geland en Duitsland in vele opzichten aan elkaar tegengesteld zijn. De twee de conclusie is, dat het werkelijke be lang van Groot-Brittannie gelegen is in een nauwe samenwerking met de Wes telijke hemisfeer, omdat slechts deze Groot-Brittannie in staat kan stellen I pEN *VAN DE BESTE FILMREGISSEURS, over wie Hollywood beschikt, is de in Amerika geboren Ier Seam O'Fienne beter bekend onder zijn pseudoniem John Ford. In 1914 amper negentien jaar oud kwam hij bij de filmindustrie terecht en van 1920 af trad hij als regisseur op van verschil lende films. Bijzondere prestaties leverde hjj aanvankelijk niet, hij onder scheidde zich toen slechts door een handig commercieel aanpassingsvermo gen, dat hem in staat stelde rolprenten te leveren, die de meest uiteen lopende wensen van zijn directies en producers konden bevredigen. Maar John Ford leerde ten slotte weten wat hij wilde en hij ontwikkelde zich geleidelijk tot een regisseur, die zichzelf hoge eisen ging stellen en het zake lijke compromis meed ten voordele van de artistieke kwaliteiten van zijn werk. Merkwaardigerwijs hield deze ontwikkeling gelijke tred met zjjn samenwerking met de scenarioschrijver Dudley Nichols. Zjj vulden elkaar op bijzondere wijze aan en de beste films, die John Ford maakte, waren tot nu toe steeds gebaseerd op originele scenario's van Dudley Nichols of roman- of toneelbewerkingen, die door Nichols verzorgd waren. In deze gevallen moet worden aan genomen, dat ook het maatschappelijke leven door het overwegen van één be paalde godsdienst krachtig wordt be ïnvloed, in de eerste plaats, doordat de algemene en gelijk gerichte gees tesgesteldheid daartoe leidt en vervol gens, doordat organisaties en instel lingen daar meestal het stempel dra gen van de godsdienstige overtuiging der bevolking. Men denke aan de scho len, de jeugdzorg, de economische or ganisaties, het verenigingsleven, die in rooms-katholieke en orthodox-protes tantse streken alle het geestelijke Merk der bevolking dragen. In vrijzinnig protestantse gebieden en daar waar onkerkelijken een groot JN 1934 VERSCHEEN zo Ford's eer ste belangrijke film „The lost patrol", die een jaar later gevolgd werd door het in alle stilte en zelfs zonder medeweten van de studio-directies ge maakte meesterlijke werk „The in former", dat zich bezig houdt met de figuur van een verklikker, die het slachtoffer wordt van zijn eigen ver raad tijdens het Ierse Sinn Fein- oproer van 1922. Een rolprent, die nog steeds erkend mag worden als één der belangrijkste verschijningen op 't gebied der geluidsfilm. In 1940 ont stond het beste werk, dat uit de samenwerking van Ford en Nichols geboren werd: „The long voyage ho me", „De lange thuisreis naar het werk van Eugene O'Neill. Een ver haal van een groep zeelieden op de wilde vaart in de jaren van oorlogs dreiging, dat tot een fiim werd van intense spanning en geladenheid. Van recenter datum is „The fugi tive", dat John Ford eveneens in samenwerking met Dudley Nichols maakte. Maar met deze film hoe meesterlijk zij ook gemaakt mag zijn - is John Ford toch ten val gelto men Hoofdfiguur van „The fugitive' (in Nederland uitgebracht onder de titel „Gejaagdis een priester, die in een Zuid-Amerikaanse staat (het wordt in de film ten stelligste ontkend, maar men heeft hier de re volutionaire, anti-clerieale periode die Mexico kortelings doormaakte, ten voorbeeld genomen), vlucht voor de vervolgingen, waaraan hij als laatste der geestelijkheid nog is ontkomen Hij is wat bang en besluiteloos, maar heeft toch zoveel karakter, dat hij eenmaal aan de vervolgers ontsnapt toch weer naar zijn land terug- f '"'yMB. keert en zich vrij willig aan zijn beulen uitlevert. Men zou met dit gegeven vrede kun nen hebben, wan neer Ford ook in derdaad al zijn aandacht op de psychologie van dit geval geconcen treerd zou heb ben, maar hij deed juist het tegen deel en accentu eerde hier slechts de melodramati sche en vooral de sensationele aspec ten van het gege ven Dit wordt nu des te bedenkelijker wanneer men kennis neemt van het oorspronkelijk werk, waarvan deze film een vertolking poogt te geven. Ford en Nichols werden namelijk ge- ir.spireerd tot deze film door het boek van de Engelse katholieke auteur Graham Greene „The power and the glory". Greene gebruikt er ten naaste bij dezelfde feitelijke elementen in als de film. Maar wanneer hij een pries ter beschrijft tijdens de Mexicaanse kerkvervolgingen, dan is het hem toch om hogere waarden te doen dan wat goedkope ontroeringen en sensatie. De hoofdfiguur in Graham Greene's werk is een priester, die in de maatschap pelijke chaos, als mens door de diep ten gaat. Het besef van de waardig heid van zijn ambt gaat bij hem te loor, hij raakt aan lager wal, vrouwen en drank doen hem tot een verlopen mens worden. Maar in het diepst van zijn zedelijke neergang herleeft in hem de kracht van zijn geloof en zijn gees telijke zending en hieruit komt hij tot een herbeleving van de bovenzinne- Knap camera-werk staat op de voorgrond in de film „The fugitive", zoals dit beeld met Dolores Del Rio bewijst. rijke betekenis van zijn ambt en zo ook tot een vrijwillig aanvaard mar telaarschap. In de film van Ford blijven er uit Greene's magistrale conceptie slechts enkele resten over, die tot melodra- matiek en aangedikte sensatie werden. Men kan het een voortreffelijk acteur als Henry Fonda moeilijk aanrekenen, dat ondanks zijn beheerste spel de priesterfiguur in de film niet tot leven komt, want regisseur en scenario schrijver verwaarloosden volkomen deze figuur een psychologische inhoud te geven, waardoor hij leven zou kun nen krijgen. BIJ DIT BEZWAAR tegen de gees telijke inhoud (of liever het gebrek daaraan) van de film „The fugitive", voegt zich nog een ander. Want bleef er voor Ford nog slechts een realis tisch gegeven over, hij poogde het te verwerkelijken in een gestyleerde beeldtaal, zonder enig realistisch houvast. Het camera-werk in deze film is onovertroffen prachtig, schit terend gecomponeerd en subliem ge fotografeerd. Maar de invloed van de cameraman de Mexicaanse gewei denaar op dit gebied Gabriel Figue- roa was groter dan de macht van de regisseur. De film levert reeksen fraaie beelden: landschappen, pitto reske interieurs, geraffineerde close- ups, alles knap uitgebalanceerd in licht en schaduw-werking. De beelden zelf stromen over van symboliek: kruissymbolen vindt men overal in de film terug, tot in vensters, wan delende figuren en schaduwen toe Maar de symboliek is voos en hol, om dat er geen diepere geestelijke ach tergrond in de film aanwezig is om als klankbord voor deze symboliek te fungeren. En daardoor blijkt, dat de film slechts steunt op fotografische effect-jagerij. LONG SHOT. kaanse strategische verbond gehand haafd wordt. Een nauwverbonden Anglo-Amerikaans-Canadese groepering is de logische uitkomst van deze we derzijdse interessen. Hulp voor Engeland Dat dit moedige plan door het meren deel der Amerikaanse regeringschefs is geaccepteerd betekent, dat het pro bleem van het Britse dollartekort tij dens de huidige besprekingen in Wash ington op heel wat creativer wijze kan worden benaderd dan verwacht was. Natuurlijk is daarmede niet gezegd, dat nu binnen enkele weken een weg zal worden uitgestippeld, waarlangs de Britse crisis definitief overwonnen kan worden. Slechts geneesmiddelen, waar over de Amerikaanse regering, buiten het Congres om, beschikken kan, zoals overeenkomsten over de aankoop in het sterlinggebied van strategisch be langrijke artikelen, die in de Verenigde Staten kunnen worden opgeslagen, zul len worden toegediend. Deze moeten toereikend zijn om Engeland over de moeilijkheden van de eerstkomende zes maanden, tot de volgende zittingsperio de van het Congres, heen te helpen. En gedurende dit halve jaar kan Washington dan het Amerikaanse volk en zijn parlementaire vertegenwoordi gers rijp maken voor de beslissingen, waarvan het meent, dat zij in het be lang van de Verenigde Staten en de gehele overige Westerse wereld geno men dienen te worden. Ais eerste middel om dit te bereiken, overwegen president Truman en zijn medewerkers de instelling van een co mité van vooraanstaande burgers, dat een studie zou moeten maken van de economische ziekte, welke de Wester se wereld heeft aangetast. Dit comité zou de instructie krijgen, zich diep gaand bezig te houden met een of an dere vorm van een beperkte Anglo- Amerikaans-Canadese economische unie en een dergelijke Europese conti nentale unie en een aantal practische maar stoutmoedige aanbevelingen te doen. DEZE STAP zou nuttig zijn, maar de 'tweede stap, die eveneens ernstig over wogen wordt, is nog interessanter. Deze zou voorzien in de vorming van ge combineerde Anglo-Amerikaanse poli tieke en economische staven, ongeveer gelijk aan de militaire staf, die in het kader van het Atlantische Pact gescha pen zal worden. Juist het feit, dat een strategische samenwerking reeds be staat, terwijl eenzelfde innige samen werking op het politieke en economi sche veld ontbreekt, betekent een ge vaarlijke innerlijke tegenstelling in het gehele complex van de Anglo-Ameri kaanse betrekkingen. Dit gevaar is nu bijzonder duidelijk geworden, omdat het dreigende Britse bankroet de ge hele strategische samenwerking dreigt om te breken, met alle verschrikkelijke gevolgen van dien. Het is zeer bemoedigend, dat ten min ste de mannen, die de Amerikaanse politiek leiden, dit gevaar nu inzien en waarlijk stoutmoedige middelen in overweging genomen hebben om het te bezweren. Maar nog bemoedigender zou het zijn, indien deze middelen niet naar klaarblijkelijk het geval is in overweging waren genomen zonder ruggespraak met de democratische en republikeinse leiders van het Congres. Want ook in Europa weet men nu zo langzamerhand wel, dat wanneer er iets werkelijk beslissends in Amerika on dernomen moet worden, het ten slotte van het Congres afhangt, of dit ook in derdaad geschiedt. I

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5