Open Vijf minuten zelf spoorman, maar het kan ook korter Een oude geschiedenis: Wordt het ei, kip of haan? Stad en OmqevutQ AGENDA I nieuwe CITROEN Mensink, de vriendelijke kellnet WAT DE THEATERS BRENGEN N.V.ALKMAARSE WASSERIJ Ned. Spoorwegen demonstreren hun veiligheid fn HET GEBOUW VAN DE FIRMA VROOM EN DREESMANN demonstreren de Nederlandse Spoorwegen tot 1 October een inrichting, waaraan ze de naam hebben gegeven van „test-maquette". Het zijn twee naast elkaar gelegen spoorbaantjes, elk ongeveer acht meter lang en beide precies hetzelfde. Ze heb ben alle twee een vertrekstation, een bewaakte overweg, een brug en een station van aankomst. Op precies dezelfde plaatsen ook hebben ze wissels en seinen. Op elke spoorbaan loopt een electrlsche trein en het komt er nu op aan deze van het ene station naar het andere te latcty rijden. Speelgoed voor volwassen kinderen. De test-maquette van de Nederlandse Spoorwegen, die thans in Alkmaar te zien en... te proberen is. DAARVOOR echter moeten de sei nen op veilig worden gesteld, maar dat lukt alleen, wanneer de wissels goed staan en wanneer de brug dicht is. Hebben de wissels een verkeerde stand of is de brug open, dan kunnen de seinen alleen maar onveilig staan en de trein stopt onherroepelijk. De kunst is nu de trein zo snel mogelijk en zon der fouten van het ene station naar het andere te laten rijden. Het publiek moet daarbij de seinen en de wissels, de overweg en de brug bedienen en iedere fout wordt met lichtende letters op een groot bord genoteerd. Iedereen is zo maar niet in eens een geroutineerd spoorman en het aantal fouten is soms legio. Maar troost u, hoeveel vergissingen er ook worden be gaan, de trein komt er goed doorheen. Hij blijft hoogstens een tijdlang staan. Het is een aardig spel, maar de ach tergrond ervan is een heel ernstige: 't komt er op aan het publiek te door dringen van de bijna volmaakte veilig heid, die bij de spoorwegen heerst. Want deze maquette is een geheel na tuurgetrouwe weergave van de spoor wegen zelf. Ongelukken kunnen prac- tisch gesproken niet gebeuren. Ons seinwezen goed, maar ingewikkeld! Hoe ingewikkeld het seinwezen bij de spoorwegen is, daarvan geeft dit toestel een frappant beeld, Want om alles behoorlijk te laten functionneren, zijn niet minder dan 4000 electrische aansluitingen nodig. We hadden het voorrecht even een kijkje te kunnen nemen in het inwendige ervan. De enig mogelijke vergelijking is die met een telefoonkantoor, waar een leek ook al leen maar de kluts kwijt kan raken te midden van het enorme aantal draden, relais, aansluitingen, enz. De test-maquette, die werd gedemon streerd door de heer Max Vet, propa- gandachef van de N.S. en waarbij de heer W. C. van Vliet, propagandist van de N.S. steeds aanwezig zal zijn tot het geven van de nodige inlichtingen, werd reeds in 1940 gebouwd door twee tech nici van het seinwezen te Utrecht, de heren A. G. Bouman en A. P. Berk hout, Er is toen een korte tijd mee ge demonstreerd in enkele grote steden, maar de Duitsers verboden het en de maquette werd opgeborgen. Na de oorlog werd ze teruggevonden in dezelfde staat als de spoorwegen zelf waren: in puin. Het duurde enige jaren voor ze kon worden hersteld, omdat, evenals voor de spoorwegen zelf, de nodige materialen niet ter beschikking stonden. In 1948 echter is ze weer gereed ge komen en thans heeft Alkmaar de pri meur van het Westen van het land. Iedere dag een prijs. Ieder van de twee spoorbaantjes wor den afzonderlijk bediend en zo is het mogelijk, dat twee personen geregeld tegen elkaar kunnen „wedstrijden". Het toestel geeft daarbij de tijd aan, die elke trein nodig heeft gehad en, zoals gezegd, ook het aantal gemaakte fou ten. Het ligt in de bedoeling aan iedereen, die een ogenblik „de leiding van het bedrijf" op zich heeft genomen, een kaartje uit te reiken met de resultaten van zijn prestatie. Wie de trein zonder fouten in de kortst mogelijke tijd van het ene station naar het andere brengt, zal een prijsje ontvangen, Ieder teste zich op zijn bekwaamheid als spoorman! Het circus komt Het Nederlandse circus Jos Mullens zal volgende week een bezoek aan Alk maar brengen. Het circus, dat momen teel nog in Gorcum staat, zal in de nacht van Donderdag op Vrijdag naar onze stad reizen, en op Vrijdagmorgen zal met de opbouw op het Canadapiein worden begonnen. De première vindt plaats op Zaterdagavond 24 September, dr laatste voorstelling op de daarop volgende Dinsdag 27 September. Circus Mullens is de onderneming,, die de koorddansende leeuw Frasquita op haar programma heeft staan welk nummer wordt gebracht door de temmer Jeffer son. Ook een andere oude bekende zul len de liefhebbers weer kunnen ont moeten, n.l. Otto Schuman, die deze keer een Friese hengst berijdt, naast het brengen van zijn vele andere num mers. Het bezoek aan Alkmaar zal voor het circus Mullens een gedenkwaardig feit worden, want men verwacht in de tijd, dat de tent op het Canada-plein zal staan, uitbreiding van de leeuwenfami lie. Mullens begon met zes leeuwen, doch het gezin is nu al uitgebreid tot dertien exemplaren. Voor het overige willen wij er hier het zwijgen toe doen. De liefhebbers van klassieke circus- Kunst en die zijn er nog altijd veel vuldig te vinden zullen hun weg raar de tent zeker weten te vinden. ENGELSE WASSERIJ-DIRECTEUREN OP BEZOEK Dinsdag zullen twintig directeuren van chemische wasserijen uit Engeland een bezoek brengen aan het bedrijf van de firma S. Krom, alhier. Nadat het bedrijf bezichtigd is, vertrekt het gezelschap naar Volendam. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Die dwaze mr. Jones (tot 14 jaar onder ge leider; Victoria Theater, 7 en 9.30 uur, Het meisje van de Veenhoeve (18 jaar); Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Thuis komst (boven 14 jaar). Korenbeurs, 1522 uur: Floraliaten- toonstelling. ZONDAG Bioscopen als Zaterdag, aanvangstijden: 2, 4,30, 7 en 9.30 uur. Korenbeurs: Floraliatentoonstelling, 1522 uur. Gulden Vlies: 8 uur, Kilima Ha- waiïans. ZONDAGSDIENST ARTSEN Morgen, Zondag 18 September, zal de medische dienst worden uitgeoefend door de heren J. F. Nijman, arts, Oude gracht 283, telefoon 2384 en A. L. Gransbergen, arts, Geesterweg 11, te lefoon 2294, OPENSTELLING APOTHEKEN Morgen, Zondag 18 September, wordt dienst gedaan in de apotheek van Dr. H. Hartong van Ark, Langestraat 1. In deze apotheek wordt in de komende week ook de nachtdienst uitgeoefend. Twee dagen Floraliatentoonstelling Vandaag en morgen heeft in de Ko renbeurs de jaarlijkse Floralia-ten- toonstelling plaats. Deze expositie on derscheidt zich echter van de voor gaande, daar ditmaal de omvang gro ter is dan te voren. Mede door de steun van de bloemist-hoveniers en winkeliers herbergt de Korenbeurs dit jaar een schat van bloemen en vaste planten. De inzending van de scholen zelf is tegengevallen. Er wer den dit voorjaar zeshonderddertig planten aan de kinderen uitgegeven, doch er zijn nog geen honderd voor de tentoonstelling ingeleverd. Het is toch wel van belang dat van de zijde der scholen volgend jaar meer aandacht hieraan wordt besteed. Als de kinde ren liefde voor de natuur wordt bij gebracht, zullen zij in de toekomst waarschijnlijk ook de plantsoenen meer ontzien en dat laatste is zeker wel no dig. In het midden van het Koren beursgebouw is een grasveld aange bracht, waarin allerlei vaste planten staan. Langs de kanten zijn de inzen dingen van de scholen tentoongesteld. De bonte kleur van de vele soorten bloemen steekt prachtig af tegen de donkere achtergrond van de palmen. Het geheel wordt met licht overgoten door de schijnwerpers en lampen die de firma De Wild voor dit doel heeft afgestaan. Er zijn voor de best-opge kweekte planten enkele individuele prijzen beschikbaar gesteld. Daarnaast is er ook een wisselprijs voor de school met de beste inzending. De heer Ruder heeft zijn steentje tot het slagen van deze tentoonstel ling bijgedragen door er zijn elec- trisch bestuurde spoortreintjes te la ten lopen. Hedenmiddag om drie uur zal deze planten- en bloemententoon stelling d,oor de wethouder van onder wijs worden geopend. De expositie zal slechts twee dagen duren en wel van daag en morgen van drie tot tien uur. Een bezoek aan de Korenbeurs kun nen wij van harte aanbevelen. TENTOONSTELLING „JEUGD VAN NEDERLAND" De tentoonstelling „Jeugd van Neder land" in Amsterdam is, zoals bekend, verlengd tot en met Zondag 25 Septem ber des namiddags 5 uur. Gaarne grijpt het Alkmaarse Comité deze gelegenheid aan om nogmaals te wijzen op het belang van deze tentoon stelling en om hen, die er nog niet toe kwamen haar te bezoeken, op te wek ken dit verzuim te herstellen. Nu de vacanties voorbij zijn en 't leven weer zijn gewone aspect heeft verkregen met de zorgen voor en in het gezin, biedt een bezoek aan de tentoonstelling de volle gelegenheid zich op een leerzame en pretige wijze nog eens te verdiepen in de vele problemen die zich rond het gezin en het kind voordoen. gjtl omfort met muurvaste ligging Bergen N H. Telef. 2456 Columbus herleeft in Alkmaars hulpcipier De kip en het ei houden nog steeds de gedachten van velen bezig. De theo retici zoeken al eeuwen naar een ant woord op de vraag, wat er eerder was, het ei of de kip. Meer practisch aan gelegde naturen interesseert het meer om te weten of uit het ei een kip dan wel een haan zal opgroeien. De Japan ners hebben het een heel eind in die kunst gebracht. Zodra het kuiken is verschenen, kunnen zij met een grote mate van zekerheid het geslacht van de baby bepalen en op deze manier aan de pluimveehouder veel kosten be sparen, die aan de opvoeding van haan tjes toch maar grotendeels zijn wegge gooid. Pieter Kieft, een hulpbewaarder in de Alkmaarse gevangenis, heeft, naar hij ons mededeelt, nog een stapje ver der op deze weg afgelegd. Hij kan aan het ei, zodra het gelegd is, zien wat daarvan terecht zal komen. „Het is eigenlijk heel eenvoudig en iedereen kan het doen, die weet hoe het moet", vertelde hij ons. Het is zo gezegd, een nieuw ei van Columbus. Het zal zowat een jaar geleden zijn, dat de heer Kieft met zijn proeven be gon. De aanleiding daartoe dateert al van heel vroeger. Hij was nog een schooljongen toen zijn vader, de nu bijna 70-jarige visser in Groot-Scher mer, eens een proef met een snees eendeneieren nam. Hij sorteerde ze en liet alleen die eieren uitbroeden, die volgens hem eenden zouden opleveren. Het werden echter bijna allemaal woerden. Vader Kieft gaf hiermede zijn pogin gen op, maar jaren later hield het nog de gedachten van zoon Pieter bezig. Zijn vader was blijkbaar op een goQd spoor, maar had waarschijnlijk een verkeerde gevolgtrekking gemaakt. In de laatste dagen van April nam Kieft jr. een eerste proef, Hij zocht uit een stel kippeneieren vijftien stuks uit, die volgens zijn idee kip moesten worden. In spanning werd gewacht op de resul taten. Twee eieren brachten het niet tot uitkomen, maar van de dertien overgeblevene bleek er maar één haan te worden. Volgende proeven leverden nog betere resultaten op. De heer Kieft probeerde het met verschillende kip- pensoorten en bij één der laatste proe ven liet hij niet alleen de adspirant- kippen, maar ook de van te voren als haan gedoodverfde eieren uitbroeden. Ook dat leverde volgens Pieter suc ces op en nu is hij zover om ook ande ren van zijn ontdekking te laten profi teren. Hoe hij het doet en wat hij doet, vertelt hij natuurlijk niet, maar hij is bereid zijn kunnen gratis of op de con ditie „niet goed, geld terug" te demon streren. Als elke rechtgeaarde uitvinder blijft Piefer Kieft bij zijn ontdekking niet stilstaan. Hij is nu bezig met een me thode om aan een pas gelegd ei te kunnen zien of het al dan niet be vrucht is. „Maar daar ben ik nog niet mee klaar" vertelde hij ons bij het af scheid. Predikbeurten Zondag 18 September HEILOO, Herv. gem., 10.45 uur: ds Bloemhoff (verbeterde opgaaf). N.-NIEDORP, 10 uur: ds. Appel. Doopsgez. gem. 10 uur: da. Francken- Liefrinck. OUDE NIEDORP, geen dienst. OUDKARSPEL, 10 uur: ds. Schmidt. OTERLEEK, Herv. gem., 'r avonds 7 uur ds. Keja. GERARD HENGEVELD SPEELt BACH Het Bach-recital dat Gerard Hej veld Dinsdagavond komt geven is zeer bijzonder feit in het Alkrry concertleven. Een Bach-avond v. hier ter stede nog nimmer plaats had en deze biedt ons de zeldzame legenheid, de klavier-werken van j grootmeester te kunnen beluisteren, er ooit een componist z.g. muziek-pi heeft geschreven dan is het wel Jj. geweest. Uiteraard wordt dit nu avond voor de muzikale fijnproev- maar laten ook anderen die zich lijks door de passie-muziek van ij. laten boeien, zich ook eens openstel: voor dit aspect van de componist. programma bevat o.a. stukken uit Wohltemperierte Klavier, invention" partita in bes e.a. Klavier studerend zullen er o.m. een zeer leerrijke av; aan kunnen beleven. PROPAGANDA-AVOND RHETOR-CLUB. Overal in den lande, waar de Rhet club een cursus „spreken in het op^ baar" organiseerde, is deze met ove, weldigende belangstelling door dufei den personen uit alle lagen der bevoï king gevolgd. De resultaten hienj voortvloeiende, zijn enorm geweest. Op Maandag 19 September a.s., 4 avonds acht uur zal de heer H. Janse: docent van de Rhetor-club, in de 1 venzaal van restaurant „Centraal", Hot plein te Alkmaar, een voordracht hos den over het onderwerp „Spreekangst* waarbij op duidelijke wijze uiteenge;» wordt, hoe deze spreekangst overwon, nen kan worden. Ongetwijfeld is eti bezoek aan deze avond de moeite t« volle waard. HERENMODEZAAK GEOPEND De herenmodezaak van de firm WolteringWackers in het Paygloj is met ingang van heden heropen^ nadat de verbouwing en modernisering hebben plaats gehad. De zaak, die vóói de verbouwing in donkere tint was gt. houden, is nu met lichtere kleuren be. werkt. De neonverlichting, die in di verschillende vitrines is geplaatst, maakt het geheel tot een gezellig in. terieur. De ruimte van de zaak, die vroeger nogal moeilijkheden met zich meebracht, is zeer verbeterd, doordat de verschillende toonbanken ruimer zijn opgesteld. Vermeld dient nog te worden, dat de etalage door de heer Woltering zelf is verzorgd, 'die hier mede heeft getoond, dit vak zeer te verstaan. Wij geloven, dat deze verbouwing en modernisering de weg zullen banen naar het verdere succei van de firma WolteringWackers. Vreemd ongeval •Een automobilist, die gistermiddag over de Nieuwe Schermerweg reed, I zag daar aan de kant van de weg een man zitten, die een vrij ernstige hoofd wonde had. Hij nam de man, een 52- jarige Alkmaarder, in zijn auto en stelde de politie hiermede in kennis. Het bleek dat er zich eerder op de middag een aanrijding tussen een mo torrijder en een wielrijder had voor gedaan. De motorrijder was naar het ziekenhuis overgebracht, doch blijk baar had niemand aandacht besteed aan de wielrijder. De man is door de automobilist naar zijn woning overgebracht. De Rijks"- politie te Oudorp heeft zich met het onderzoek belast. DE POSTERIJEN OP HUN BEST De vorige week werd in Utrecht een briefkaart gepost, bestemd voor een be woner van de Lyceumstraat alhier, waarbij de afzender de fout maakte te schrijven Utrecht in plaats van Alk maar. De Utrechtse post voorzag de kaart van het stempel „straat onbekend" en zond haar naar Oldenzaal. Daar bleek de kaart echter ook niet thuis te behoren, waarop zij rechtstreeks naar Alkmaar werd gedirigeerd en gister op het juiste adres werd bezorgd. Van de politie Er werden de afgelopen dagen enige processen-verbaal opgemaakt wegens Overtredingen van de Arbeidswet. Dit gold speciaal voor het verrichten van overwerk zonder vergunning. Een ban ketbakker, die de Winkelsluitingswet overtrad, werd eveneens bekeurd. Hij had zijn zaak op Zondag geopend, zon der hiervoor vergunning te hebben. In een logement hiei ter stede werd een man aangehouden ter zake van een diefstal, gepleegd in Amsterdam. De man is aan de hoofdstedelijke politie overgegeven. Gistermiddag keek een dertienjarig meisje, dat in de Emmastraat fietste, achterom en reed daarbij tegen een al daar geparkeerde auto aan. Het meisje, dat aan het rechter dijbeen gewond werd, moest naai het Centraal Zieken huis worden overgebracht, alwaar de wonde werd gehecht. De schade wordt onderling geregeld. Gisteravond om half zeven verzuim de een wielrijder, die over de Berger- brug in de richting van de Geesterweg reed, voorrang te verlenen aan een aan de kant van het Gerechtsgebouw komende auto. De man werd aange reden, waar hij zijn nieuwe rijwiel, dat hij juist voor 180 gekocht had, ver nield werd. De auto werd aan de rechter kant licht beschadigd. Er deden ztch geen persoonlijke ongelukken voor. VICTORIA-THEATER Het meisje van de Veenhoeve Een film van Zweedse origine be hoort in Nederland tot de zeldzame verschijningen. Wanneer het dan bo vendien om een verfilmd verhaal gaat van de schrijfster Selma Lagerlöf, wor den de verwachtigen hoog gespannen. En dan moet geconstateerd worden, dat deze verwachtingen zijn beschaamd Onwillekeurig dringt zich een vergelij king met de film „Ditte" op. De Denen hebben blijk gegeven, met Ditte een product te kunnen leveren, dat op veel htger peil stond dan deze Zweedse film Het meisje van de Veenhoeve" hoezeer ook in de loop van het verhaal punten van overeenstemming vallen te noteren. Ons voornaamste bezwaar tegen deze film, die tot stand kwam onder regie van Gustaf Edgren is, dat zij te traag en te slepend is. Scènes van betrekkelijk geringe betekenis worden eindeloos uit gesponnen. Een boerenwagen rijdt over een klinkerweg in razende vaart. De haast, die de voerman ten toon spreidt, wordt volkomen teniet gedaan door het steeds opnieuw herhalen van het beeld van de rijdende wagen. Zo zou den er meer voorbeelden te noemen zijn. Een ander bezwaar is, dat de dia loog voor ons Hollanders onverstaan baar is. De ingetekende tekst brengt ,'aar geen verbetering in, omdat elke bioscoopliefhebber zich toch ook oriën teert aan de gesproken woorden. Wanneer dan, zoals in deze film, de twee-gesprekken een belangrijk deel van de tijd in beslag nemen, wordt dit éne lichtpuntje blijven. De acteurs en actrices zijn met hun spel, dat aan redelijke eisen voldoet, niet bij machte geweest, de nadelen van de rolprent te ondervangen. Als enig lichtpunt zou men de fotografie kunnen noemen, die zich te buiten gaat aan prachtige opnamen van het onvergelij kelijk schone Zweedse landschap. He laas moet het bij het noemen van dat ene lichtpuntje blijven. CINEMA AMERICAIN Thuiskomst1 Met de grootste aandacht hebben de bezoekers gisteravond in de Cinema gevolgd één der beste speelfilms van de laatste tijd, n.l. de film „Thuis komst". In het verhaal keert een chi rurg uit de oorloj» terug en natuur lijk wordt hem ook gevraagd naar bijzondere gebeurtenissen of avon turen. De handige journalist krijgt geen antwoord op zijn vraag. Maar dan ziet de dokter opnieuw wat zich in die tijd in zijn leven heeft afge speeld en dit was wel heel zeker iets bijzonders. Hij ziet zich weer met de hem toegewijde echtgenote, het uit breken van de oorlog, zijn vertrek als chirurg naar het oorlogsterrein, zijn moeilijk werk aldaar en zijn ontmoe ting met „Snapshot" één der ijverig ste en heldhaftigste verpleegsters, die hem steeds tot steun is, met wie hij veel beleeft en die een belangrijke plaats in zijn leven gaat innemen, wat natuurlijk tot conflicten moet leiden Maar bij beide overwint het nobele De chirurg keert terug bij zijn vrouw die voelt, dat er iets in zijn leven is geweest. En hij kan niet nalaten haar alles te vertellen. De liefhebbende vrouw begrijpt en voelt zich na de dood van „Snapshot" als opnieuw met haar man in liefde en leed verbonden. De drie hoofdfiguren werden prach tig gespeeld. Clark Gable als de chi rurg, Lana Turner als de verpleegster en Ann Baxter als de echtgenote ga ven elkaar in treffende uitbeelding niets toe en zorgden voor een geheel dat niet naliet grote indruk te maken. Een film, volop waard gezien te wor den. Als inleiding een journaal met in- terressant Wereldnieuws en een En gelse varia-film. HARMONIE-THEATER Die dwaze mr. Jones Die dwaze mr. Jones heeft gister avond het talrijke publiek in het Har monie Theater doen schaterlachen om een serie hots-knots-gekke situaties, die eigenlijk te krankzinnig zijn om hier te verhalen. Om een poging te wa gen. Een onnozel man, pechvogel van beroep, wordt reiziger in borstels en ontdekt in zijn onnozelheid een misda- digersbende. Alvorens de moordenaar en zijn handlangers echter aan de vei lige handen van de H. Hermandad zijn toevertrouwd, hebben mr. Jones en zijn charmante beschermelinge zoveel dolle avonturen beleefd, dat het publiek zich langs de pijnlijke kaken strijkt. Red Skelton, Janet Blair, Don McGuire, Hillary Brooke zijn de voornaamste lachverwekkers, die een amusante avond garanderen. Der traditie getrouw valt buiten de hoofdfilm het bijpro gramma te loven. Een aardige teken film in technicolor vormt hiervan de hoofdschotel. £R ZIJN WEINIG ALKMAARDERS, die Mensink niet kennen. En wan neer er toch onder onze lezers moch ten zijn, die vragen: Wie is dat?, dan behoeven ze slechts een blik te slaan op de foto en ze zullen zeggen: O ja, nu weet ik het! Het is die vriendelijke kellner. Op hoeveel diners en partijtjes hij de gasten heeft bediend, is met geen benadering meer te zeggen, op hoe veel voorstellingen in „Het Gulden Vlies" hij de bezoekers een plaats heeft gewezen en gedurende de pauze heeft voorzien van consumptie, er is geen slag meer naar te slaan. Want deze maand is het 25 jaar geleden sedert hij als kellner in Alkmaar zijn entree maakte. MENSINK ....aannemen.... Ook voor die tijd werkte hij hier, maar in een heel ander vak. Als bankwerker aan de ijzergieterij! Even wel, die arbeid beviel -feem niet en hoewel het een grote sprong is van bankwerker naar kellner, hij maakte die en hij heeft er nooit berouw over gehad. Voor het gemak behoefde je dat overigens niet te doen, want het kellnersvak was, vooral in die dagen, niet bepaald zo, dat je je geld cadeau kreeg! Het was vaak ploeteren en sjouwen tot diep in de nacht, 3 uur, 4 uur of nog later. En 's morgens, dan was het dikwijls weer vroeg dag. Bijna de gehele tijd is hij werkzaam geweest in het Gulden Vlies, eerst in los verband, later vast. Dat kwam destijds zo. Er waren courses geweest en dan was het in het Gulden Vlies altijd razend druk. Mensink had er geholpen en na afloop had Aart Go- dijn, de toenmalige vaste kellner ge zegd: Wie goed is voor de courses, is ook goed voor de schouwburgzaal. Het slot was geweest een losse verbinte nis en van die tijd af was Mensink altijd present, wanneer er iets te doen was. Daarnaast werkte hij op allerle' andere plaatsen. Gedurende de eerste vijf jaren van zijn kellnersloopbaan was hij 's zomers altijd bij Witte in de Muziektuin. AST met de klanten heb ik nooit gehad, vertelde Mensink. Voor zo ver ik me kan herinneren, is er éét keer een zonder betalen weggelopen. Maar toen sprong een ander vóór hem in. Nee, daarover ben ik heel tevre den. Op het ogenblik zijn de toestan den in ons vak veel beter. Er js een regeling op komst, waarbij niet langer behoeft te worden gewerkt dan 54 uur met een garantieloon van 42.—. Gelukkig! Mijn grootste desillusie had ik voor 3 jaar, vertelde hij. We hadden hier een kellnersbond opgericht. Het ging aardig en weldra hadden we een 70 leden. Toen moest de boel in tweeën en van die tijd af hebben we twee kleine organisaties, een moderne met nu een goede 50 leden en een Rooms-Katholieke met ruim 30. Zulke dingen begrijp ik niet, maar 't zal wel moeten. Het is niet Mensinks bedoeling er al mee op te houden. Waarom zou h(( het ook doen? Hij is nog pas 54. En zo zullen de Alkmaarders mis schien nog lang het voorrecht hebben te worden bediend door de vriende lijke kellner. VAN MARSDIEP TOT IJ Met f 408.698 was de Amsterdamse Ballastmij. laagste inschrijfster voor het maken van een stalen dam-wand tussen Zeedoksluis en de Marineschut sluis te Den Helder. Te Den Burg op Texel is een oude boerderij aan de Molenstraat zwaar door brand bescha digd. Het bekende Nederlandse circus „Mullens" zal in de komende weken voorstellingen geven te Alkmaar, Enk huizen, Den Helder, Hoorn, Purmerend, Schagen en Zaandam. Kranig bergingswerk hebben Hoornse vissers verricht toen drie scheepjes in nood verkeerden en op de strekdam vastliepen. Alle vaartui gen zijn veilig binnengesleept. Aan de vooravond van de Enkhuizer wie lerronde is in de Haringstad een wieler club opgericht onder de naam „West- Friesland III". Te Purmerend voeren de huis vrouwen een petitionnementsactie teg- gen de invoering van de z.g. reinigings belasting. WEDSTRIJDEN IN STADION WEDEROM AFGELAST Voor de tweede keer zijn de inter nationale wielerwedstrijden in het Olympisch Stadion te Amsterdam we gens regen uitgesteld. Ditmaal is het programma verschoven naar Donder dag 22 September. WE5TERWEG TEL.2670 UITMUNTENDE WASBE HANDELING

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2